TWEEDE KAMER OVER PLAN- MANSHOLT HET GOED BLINKT Sociale maatregelen moeten snel van de grond Studentenonrust in West-Duitsland duurt veert Amerikaanse manoeuvres in Duitsland begonnen Inkomen huisarts met volwaardige ziekenfondspraktijk bijna 90 duizend gulden Oorlog tussen Israël en de Arabische landen is nog niet ten einde PER 3 FEBRUARI TELEFONISCHE KLANTENSERVICE VAN P.T.T. Van 8 tot 29 uur bereikbaar onder No. 0917 Donderdag 30 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Tijd is te kort Liever vandaag dan morgen Leger breekt verzet in India Nïgeriaans offensief aan het noordfront Soeharto heft bepalingen tegen Indiërs op Cohn-Beinidit was er ook Nederlands schip beschadigd bij aanvaring in Antwerpen Britse regering wil havens nationaliseren De overstromingen in Californië Duurtetoeslagen in vervoersbed rijven Binnenkort komt de Europese eommissle met nieuwe prijsvoor stellen voor het landbouwprijsjaar 1969-1970. Dr. Mansholt heeft dat dinsdag in Brussel aan de E.E.G.- mlnlsterraad meegedeeld en minis ter Lardinois bracht het gisteren in Den Haag over aan de land- bouwcommissie uit de tweede ka mer. Op verzoek van de heer Brouwer (k.v.p.) gaf de minister een overzicht van de besprekingen in Brussel. In Brussel, zo zei de minister, zijn de prijzen niet losgekoppeld van de rest, maar wel is besloten de prijzen voor het jaar 1969-'70 snel en onafhankelijk van de ande re voorstellen te behandelen. De meerderheid van de E.E.G.- landen, aldus de minister, bleek van mening dat het structuurbe leid primair een verantwoordelijk heid is van de afzonderlijke lid staten. De Nederlandse regering deed nog geen uitspraak, maar ziet een gemeenschaptaak op de terreinen, die nauw samenhangen met het bestaande markt- en prijs beleid. De minister zei dat hij zich in Brussel bij wijze van eerste reactie nogal kritisch had uitgelaten over de visie van de Europese commis sie op produktie-eenheden en mo derne landbouwbedrijven (waarin volgens de commissie verschillen de boeren zouden kunnen samen werken) en op de voorgestane pro ducentenorganisaties. De gesugge reerde opzet doet nogal theore tisch aan, vond ir. Lardinois. Toch heeft hij gesteld dat men in Neder land de openheid zal hebben, met deze bedrijfs- en samenwerkings vormen te experimenten. Zelf zag hij meer in een verdere ontwikke ling van de verticale integratie (samenwerking tussen boeren en handel en/of industrie). De minister had in Brussel ook gezegd dat de verantwoordelijk heid voor de omvang der bedrij ven primair bij de boeren en tuin ders zelf ligt. De heer Schlingemann (v.v.d.) vroeg of de periode tot 1980, die de Europese commissie noemt voor de verwezenlijking van haar ideeën, niet veel te kort is. Sociale maatregelen en maatregelen op het gebied van werkgelegenheid, erf- en pachtrecht enz. zullen moeten uitmonden in nationale wetgevingen. Dit alles kan veel tiid vergen en de natuurlijke af vloeiing kan geremd worden, door dat de agrariërs hierop wachten. Vandaar dat de heer Schlinge mann vond dat vooral de sociale maatregelen snel van de grond moeten komen. Een zwak punt in Mansholts ideeën vond hij het, dat geen ze kerheid wordt geboden dat de produktie zich beter gaat richten naar de vraag. De heer Dijkstra (D '66) vrees de met de heer Schlingemann dat realisering van de ideeën der Europese commissie veel tijd zal kosten en dat velen daarom met het verlaten van de landbouw zul len wachten. Als een belemmeren de factor zag hij ook de bestuurs structuur in Europa. Van het uit de produktie nemen van land bouwgrond verwachtte hij niet veel effect. De heer S. van der Ploeg (p.v.d. a.) beschouwde het plan-Mansholt (Advertentie) „Ze is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon is altijd raak Eenheden van het Indische leger zijn de burgerlijke autori teiten van de Indische staat An- dhra-Telangana te hulp gekomen om het verzet te breken van de studenten, die eisen dat het on derontwikkelde gebied van Te- langana een afzonderlijke staat wordt. De troepen zijn Hyderabad en andere steden binnengerukt. In de afgelopen veertien dagen is het in Andhra tot felle gevech ten gekomen tussen de poliite en studenten. Eén student kwam daarbij om het leven. De federale troepen van Ni- gerië zijn een groot offensief be gonnen in het gebied van Aba- gana aan het noordelijk front, zo meldde radio-Biafra woensdag. Aan de aanval van sterke pantsereenheden gingen hevige artillerie- en mortierbeschietin gen vooraf. Van federale zijde is geen mel ding gemaakt van het offensief, maar radio-Biafra merkt op dat het samenvalt met het bezoek van de chef van de Nigeriaanse legerstaf aan het gebied. als een constructief plan. Ieder E.E.G.-land weet dat het uitzicht loos zou zijn, als het zijn land bouwproblemen nationaal zou moeten oplossen. Het plan-Mansholt geeft de boe ren vrijheid van keuze: wèl of niet het landbouwbedrijf voortzetten. Zij die de mond wel eens op een verkeerde manier volhebben over die vrijheid, zeggen dat Mansholt de boeren wil dwingen tot afvloei en. Maar als het plan niet verwer kelijkt wordt, is men juist gedwon gen in de landbouw te blijven en dat, meende de heer Van der Ploeg, is een veel ergere dwang. De p.v.d.a.-fractie, aldus spre ker, zou liever vandaag dan mor gen beginnen met het bestuderen van het plan-Mansholt en met het inpassen van de structuur die we al hebben in dat plan. De in december door de minis ter gemaakte opmerking, dat hij er niet veel voor voelde voor de ouderdomspensioenen van de Ita liaanse hoeren te betalen, had op de heer Van der Ploeg „een gaul listische indruk" gemaakt. Hij vroeg zich af, of minister Witteveen, die het plan-Mansholt te duur vindt, niet in de kamer zou moeten zijn als deze over eni ge weken de landbouwbegroting in plenaire vergadering behandelt. Woensdag is in Djakarta be kend geworden dat president Soeharto alle beperkingen van transakties van Indiase maat- schappiien en kredieten heeft opgeheven. Deze beperkingen heeft Soe- karno in 1965 tijdens de Pa- kistaans-Indiase oorlog opgelegd als gebaar van sympathie tegen over Pakistan. Soeharto wil de betrekkingen met India verbete ren. (Advertentie) „Hij heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak De onrust op verscheidene uni versiteiten in West-Duitsland duurt voort. In Tühingen zijn dinsdag 2500 studenten in staking gegaan uit protest tegen een te kort aan studieruimte en docen ten. Vrijdag willen zij een mars door de stad houden. Maandag avond verstoorden oproerige stu denten een concert van radio- Frankfort. In West-Berlijn zijn zeven stu denten van de vrije universiteit voor een of twee semesters van de studie uitgesloten, omdat zij geweld hadden gebruikt bij een campagne om bepaalde hooglera ren op non-actief te stellen. In Frankfort kreeg een student een voorwaardelijke gevangenis straf van zeven maanden, omdat hij vorig voorjaar bii een demon stratie tegen het krantenconcern van Axel Springer een politiepaard met een stok had verwond. Het proces verliep niet zonder rumoer. Tot degenen die op de publieke tribune van hun afkeuring blijk gaven, behoorde de Duits-Franse studentenleider Cohn-Bendit. In West-Beriijn werden twee leden van de linkse sodalis- tische Duitse studentenbond (s.d. s.) wegens ordeverstoring tot negen en zeven maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij in november 1967 met Rudi Dutschke een aanval hadden gedaan op een gerechtsgebouw. Dutschke be hoefde niet terecht te staan in verband met de aanslag die in april vorig jaar op hem werd ge pleegd. Hij is nog steeds niet her steld van de zware verwondingen. In het oefenterrein van Gra- fenwöhr, niet ver van de Tsje- choslowaakse grens, zijn Ameri kaanse troepen woensdag aan een grote manoeuvre begonnen, die aanvankelijk later dit jaar zou worden gehouden, maar die door de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije is vervroegd. Vlak voor het aanbreken van de dag zetten de „oranje" troepen, be staande uit in West-Duitsland gelegerde Amerikanen, een ge combineerde grond- en lucht aanval in noordwestelijke rich ting in, waar de „blauwen" in verdedigingsstellingen lagen. De „blauwen" bestaan uit twee bri gades die via een luchtbrug uit fort Riley in Kansas (V. S.) naar Europa zijn gevlogen. Oostelijk van het gevechtster rein patrouilleren gepantserde personeelsvoertuigen om te ver hinderen, dat de oefenende een heden te dicht bij de Tsjechoslo- waakse grens zouden komen. De F-4 „Phantom" jachtbommen werpers worden in het bijzonder door de rpdar in het oog gehou den om te dichte nadering van die grens te voorkomen. Het doel van de oefeningen is de in Amerika gelegerde troepen, onder wie Vietnam-veteranen, ervaring te laten opdoen in de meer conventionele gevechts technieken die een Europese oorlog zou vereisen. De oefeningen duren een week. Het 3.800 ton metende Neder landse schip „Marathon" heeft woensdag schade opgelopen bij een aanvaring op de Schelde te Antwerpen. De „Marathon" was betrokken bij een botsing met een Belgi sche lichter en een sleepboot, die eveneens zwaar werden geha vend. Het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties en de landelijke huisartsenver eniging hebben de ziekenfonds raad ter goedkeuring een hono reringsregeling voor het eerste kwartaal van dit jaar voorge legd. Deze regeling omvat een verhoging van het netto-honora- (Advertentie) „Hij was geweldig blij met m'n cadeau" Een platenbon is altijd raak HANOI: President Ho Tsji Minh heeft dezer dagen een tentoon stelling van foto's over de oor log bezocht. We zien hem hier (midden) gefotografeerd tijdens zijn rondgang over de expositie. In een woensdag gepubliceerd witboek stelt de Britse regering voor alle havens, waarin per jaar meer dan vijf miljoen ton goede ren worden verwerkt, te natio naliseren. Daar de meeste ha vens, die zouden moeten worden overgenomen, reeds in handen van de overheid zijn, zullen de nodige schadevergoedingen aan plaatselijke instanties en parti culiere bedrijven naar verwacht wordt, in totaal hooguit 25 mil- joen,.pond sterling bedragen. rium met 2,80 per ingeschre ven ziekenfondsverzekerde. De vergoeding voor de kosten en de pensioenvoorziening van de artsen is nog niet verhoogd, aangezien daarover steeds een meningsverschil bestaat. De zie kenfondsen willen alleen de werkelijke kosten vergoeden, de artsen wensen een verhoging die in overeenstemming is met de door de commissie-Van der Ven genoemde verhoging van de bruto-honoraria in de periode 1967 tot en met 1970 met 51 pro cent. De fondsen hopen, dat vóór het eind van dit kwartaal een akkoord kan worden bereikt. De ziekenfondsen hebben be rekend, dat een huisarts met een „volwaardige" ziekenfondsprak- iti.ik (2950 personen) een netto honorarium ontvangt van 59.000 gulden, een kostenvergoeding van ƒ19.000,en een bijdrage in de pensioenvoorziening van 8000 gulden. Daar komen dan nog de honoraria voor verlos kundige hulp en keuringen bij, alsmede de inkomsten uit de particuliere praktijk. Nederland telt 4500 huisartsen. door W. GELDOF 12) Alice en haar moeder hadden een schoonmaak gevierd, zoals ze nooit weer hoopten te beleven. Toen de meimaand er was, was iedereen tevreden en kon men reeds vanaf de heuvelrug vóór Bremsdale zien, dat de boerderij opnieuw bewoond was. Toen het zover was, nodigden de Jeffer- sons hun buren uit voor bezoe ken. Hun burenDe dichtst bijzijnde was op enkele mijlen afstand, maar dat was geen be zwaar, want ieder reed hier paard. „Jefferson Estate" bleek toch niet zo eenzaam te liggen, als de bewoners eerst hadden fedacht, want over de weg langs e beek kon je rijden. Zo ontdek ten de nieuwe kolonisten, dat eenzaamheid ook in dit wijde land slechts een betrekkelijk be grip was. Die eerste zomer was zeer heet en droog. De beek, die in voor- en najaar soms zó woest was, dat men er gedurende een paar weken niet doorheen kon, kromp ineen tot een traag stroompje van nauwelijks twee meter breed. Daar het vlakbij was, putte John er dagelijks water uit om de tuin te begieten, maar aan het bouw land kon natuurlijk niets gedaan worden. Hij had er lucerne inge zaaid en zomertarwe voor eigen gebruik. Maar de lucerne kwam nauwelijks op en verstikte bijna in hst onkruid en de tarwe bleef laag en ijl, met korte, slechtge- vulde aartjes. Dat in de droge juli- en augus tusmaanden alles gemakkelijk en kurkdroog kon worden inge haald, woog niet op tegen de geringe opbrengst. Het was John een raadsel, hoe men in zo'n zomer vee op de prairie in leven kon houden. Hij vroeg er voor bijgangers naar en die zeiden, dat zulke droge zomers maar eens in de vier of vijf jaar voor kwamen. Men wapende zich daartegen, door steeds voldoen de hooi of lucerne te bewaren voor geval van nood. De scha pen vonden altijd nog wel wat eetbaars op de vlakte. En als de nood hoog werd, kon men altijd nog een paar koeien slachten en het vlees buiten drogen. Vader Jefferson zei er niet veel op, toen John het hem ver telde. De reden was, dat men eerst een paar gunstige zomers moest hebben meegemaakt, om over een voorraad aan veevoe der te kunnen beschikken. En die voorraad had oom Jeffrey hun niet nagelaten. Het kwam er op neer, dat gedurende de ge hele zomer de Jeffersons uitslui tend uitgaven hadden en geen inkomsten, omdat er niets te verkopen was. O zeker, in de tuin groeide het door de warmte uitstekend en Alice of John verkochten af en toe wat groenten of fruit aan voorbijgangers, maar dit was van weinig betekenis. En er was geen vooruitzicht, dat het gedu rende herfst en winter beter zou worden. In juni kocht Jefferson een vijftigtal lammeren, die van de moeders af konden, bij boeren uit de omtrek. De Millers, hun naaste buren op vier mijl af stand, hadden hun dit aangera den, want op de woeste grond achter de boerderij hadden in geen jaren schapen gegraasd en allerlei onkruid en kleine strui ken waren er opgeschoten, die goed voedsel zouden vormen. Als Johns vader nu lammeren kocht, zou hij in het aanstaande voorjaar wol hebben om te ver kopen en dan tevens een flinke kudde kunnen aanfokken. Dit zou het begin zijn van een ren dabel bedrijf, 's Winters, als de schapen hoofdzakelijk in de schuren verblijf hielden, kon dan tevens wat mest worden verzameld, die voor het schrale bouwland broodnodig was. Het was nu echter noodzake lijk, dat er wacht gehouden werd op het veld. De omgeving was niet vrij van prairiewolven, die in de lammeren een gemakke lijke prooi vonden, 's Zomers had men daar wel niet zoveel last van als in winter en voor jaar, maar het was toch goed een oogje in het zeil te houden. Bovendien stond er op iedere gedode wolf een flinke premie in Wyoming, mits men de huid inleverde als bewijs. Zo verhuis de John naar het eenzame veld, waar hij met paard en geweer de wacht hield. Hij kon zich daar onledig houden met het bouwen van een muur, die uit losse natuursteen bestond en die een omheining moest vormen, hoog genoeg om de wolven bui ten te houden. Want in het na jaar en in de winter, wanneer er nog geen sneeuw lag, die de schapen naar de schuren dreef, zouden hier de dieren 's nachts verblijf moeten houden. Af en toe loste Jefferson zijn oudste zoon een paar dagen af, maar omdat hij met zijn manke been geen stenen kon aanvoe ren en de muur vóór november af moest zijn, kon dit niet al te veelvuldig gebeuren. Toen de stenen in de onmiddellijke om geving, althans de bruikbare, op raakten, maakte John een een voudige slede, waarop hij stenen van grotere afstand kon aanvoe ren en die hij zijn paard liet trekken. Bij dit werk moest hij vanzelfsprekend de kleine kudde wat in het oog houden en af en toe reed hij er in een grote boog om heen om de omgeving wat te verkennen. Als de zon al te heet op de prairie brandde, zocht hij verkoeling in het water van de beek, die langs dit veld stroomde en er de grens van vormde aan één zijde. Of hij beklom een van de meer wes telijk gelegen heuvels, waar een koele bries heerste en vanwaar hij de wijde omtrek kon over zien. Soms ook kwam zijn vriend, Tony Miller, hem enige uren ge zelschap houden en om hem te vertellen van de planten en die ren der prairie, waarvan John nog weinig wist. Maar ook Tony had regelmatig de zorg voor een kudde en slechts wanneer die dichtbij aan de andere zijde van de beek graasde, wat slechts af en toe het geval was, konden de twee vrienden langere tijd bij een zijn. (Wordt vervolgd.) (Advertentie) „Ik weet niet waar ze van houdt', Een platenbon is altijd raak Boven Los Angeles, dat al met grote wateroverlast te kampen had, is dinsdag opnieuw een zwaar onweer losgebarsten. Het aantal slachtoffers van de over stromingen in zuid-Californië is gestegen tot 93. Er worden nog zeven mensen vermist. Volgens officiële ramingen bedraagt de schade 35 miljoen dollar, maar in onofficiële schattingen wordt het cijfer 120 miljoen genoemd. De duurtetoeslag van 100 bij bet spoorwegbouwbedrijf geldt voor het volwassen personeel. De jeugdige werknemers ont vangen ƒ50. In het wegvervoer is een aan tal transportbedrijven overge gaan tot betaling van 25 per maand. Van de werkgeversorganisaties in het wegvervoer is nog geen antwoord ontvangen op het ver zoek van de bonden de bedrijven te adviseren ƒ25 per maand te betalen. Aan de werkgevers in de zee vaart is twee procent gevraagd, in de binnenvaart een vast be drag. JERUZALEM: Het Israëlische parlement heeft dinsdag een staande eregroet gebracht aan de veertien Joden die door ophan ging om het leven kwamen in Irak, waar men inmiddels met een tweede proces tegen een groep in Irak woonachtige Joden begonnen is. Op de derde rij: Levi Eskhol. De Egyptische president Nasser heeft woensdag in Kairo gezegd dat de zesdaagse oorlog van juni 1967 in feite het begin was van een oorlog, die nog niet ten einde is. De tegenstellingen tussen de Arabische landen en het imperia lisme worden steeds scherper met het opkomen van de progressieve beweging onder leiding van boeren en arbeiders in de Arabische we reld. Ondanks alle pogingen van vredelievende krachten hangt er nog een gevaarlijke oorlogsdrei ging over het midden-oosten. De reden daarvan is dat de krachten van het imperialisme seen vrede en vrijheid willen. In feite begriinen ze niet eens wat vrede en vriiheid betekenen. Voor hen betekent het overheersing en de vrede die zij willen, is het zich onderweroen aan hun plannen en doelen. Hun wanen is steeds het svsteem van „verdeel en heers" ceweest. Tegenover het groeiende geloof in Arabische eenheid heeft het imperialisme gebruik gemaakt van de mvthische aanspraken van de zionistische beweging en heb ben zij een van de Arabische lan den aan het gewapende zionisme uitgeleverd, aldus Nasser. Met ziin rede opende hii een conferentie van de internationale federatie van Arabische vakbon den, die drie dagen za! praten over „Israëlische agressie tegen Arabische landen". Er zijn afge vaardigden uit 43 landen, onder wie Alexander Sjelepin, lid van het politieke bureau van de Rus sische communistische partij. De secretaris-generaal van de federa tie, dr. Fawzy el Sayed uit Egyp te, prees de Franse president De Gaulle en zei zeer blij te zijn met het Franse verbod op wapenleve ring aan Israël. De P.T.T. zal met ingang van 3 februari ten behoeve van de post, de postgiro en de rijkspostspaar bank een telefonische klantenser vice instellen. Deze klantenservice zal van maandag tot en met zater dag 8 uur tot 20 uur uit het ge hele land telefonisch bereikbaar zijn onder nummer 0017 (koste loos). Het voornaamste motief voor het instellen van dit nummer is gelegen in het besef, dat het publiek iang niet altijd weet bij wie men voor een bepaalde infor matie het beste kan aankloppen. Inlichtingen van algemene aard, maar ook plaatselijke als tijden van openstelling e.d. worden door telefonische klantenservice ver strekt. Kan dat niet direct, dan belt 0017 zo spoedig mogelijk terug. Gaat het om een klacht, dan zoekt 0017 uit welke directeur competent is en geeft, aan hem de klacht door. Vervolgens belt hij de klager terug en vertelt hem van wie hij spoedig meer over de af handeling van zijn klacht zal ver nemen. 0017 zorgt er dus voor, dat klachten snel bij de juiste functionaris terechtkomen. Ter completering van de telefo nische klantenservice wordt het publiek tegelijk de mogelijkheid geboden schrifteliike vragen om inlichtingen of klachten onge- frankeerd te posten met het adres „klantenservice", antwoordnum mer 0017. Bii dit systeem zorgt de post ervoor dat de brief met spoed in handen komt van degene, die voor de behandelingen van de kwestie de meest aangewezene U. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3