PROVINCIAAL NIEUWS vlees SLUISKILSE OUD-STRIJDER LEVERT ONDERSCHEIDINGEN IN Rode Kruis werkt samen met Nigeriaanse regering anders dan andere SPOED GEZET ACHTER HAVENSCHAP TERNEUZEN In februari behandeling in de gemeenteraad HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Pagina 2 Terneuzen Axel Groede Kloosterzande Oostburg Sas van Gent Voedseltrans- porten hervat Nieuwe arrestatie in Noord-lerland Peter Post rijdt in Antwerpen met Sercu en Van Looy constante kwaliteit Echtpaar kreeg gevangenisstraf wegens steunt ra ude Open havenfront Oeververbinding Vechtpartij op dak Iraakse ambassade in Londen DE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 Januari'1989 Afscheid bij de belastingdienst Woensdagmiddag nam de heer I. Kaan als buitengewoon amb tenaar bij het kantoor Terneu zen van 's rijks belastingendienst afscheid van superieuren en col lega's wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de kantine werden zoals gewoonlijk als er bij de be lastingen iets te vieren valt, de honneurs waargenomen door de heer P. Ringelberg die als eerste spreker inleidde de heer F. Jon ker, ontvanger bij het kantoor Terneuzen. Deze richtte een com pliment tot de „feestcommissie", de heren Ringelberg en De Kra ker, voor de wijze waarop zij weer voor de passende sfeer had den gezorgd. De heer Jonker vertelde hoe de heer Kaan als 15-jarige knaap in dienst kwam bij de beastingen. Hij was enige jaren als kommies werkzaam op de suikerfabriek te Sas van Gent en werkte 12 jaar op het ontvangkantoor van de registratie en successie. Toen dit in 1967 werd opgeheven en werd verplaatst naar Middelburg, kwam de heer Kaan terug op het ontvangkantoor te Terneuzen. De heer Jonker zei het aanpas singsvermogen waarvan de heer Kaan blijk gaf om op ruim 60- jarige leeftijd nog over te scha kelen naar een andere werk kring, te bewonderen. Gelijk moedigheid en onverstoorbaar heid in zijn werk en tegenover zijn collega's die in hem een goede vriend zagen, kenmerkten de scheidende ambtenaar. „Tot nu toe heeft de overheid ervoor gezorgd, dat uw dagtaak was gevuld; u zult dit nu zelf moeten verzorgen", zei de heer Jonker, maar hij twijfelde er geen ogenblik aan, dat de terug trekking uit zijn arbeidsperiode de heer Kaan, gezien zijn vele liefhebberijen, geen moeilijk heden zou opleveren. De heer P. Geene, commies secretaris en chef de bureau, her innerde aan de eerste dag dat hij zijn collega op het kantoor ont moette. Dat was in 1948. Beiden waren toen belast met werk zaamheden voor de motorrijtui genbelasting en de heer Geene zei, dat de lange rij wachtenden voor het loket het bewijs leverde, dat „de mensen toen ook al auto's hadden". De heer Geene dankte zijn collega voor de prettige sa menwerking op ambtelijk ter rein. Hij hoopte hem langs de waterkant als sportvisser nog vaak te mogen ontmoeten. Reaktie van de heer Kaan op de toespraken die begeleid wer den met goede gaven, onderbro ken door prettige pauzes en waarbij de beide zoons met hun vrouwen tegenwoordig waren; „Het doet een mens toch wel goed, dat hij na zijn ambtsperiode zijn superieuren hoort zeggen dat hij het goed heeft gedaan". Programma vrouwengilde voor 1969 Het katholiek vrouwengilde heeft het volgende programma opgesteld; 30 januari in het bejaardenlokaal kaartavond ten bate van „Wa- nita-Katolik" en jaarvergade ring. 11 februari in bejaardenlokaal: „Alles over parels", lezing door mevr. v. d. Hemel uit Vlissin- gen. 3 maart in „De Halle": lezing van Henriette Holthauser over „Culinaire reizen door de we reld". 12 maart in bejaardenlokaal: lezing verzorgd door N.V. Or- ganon. 21 maart naar de operette „De lustige boer" te Gent. 2 april in de landbouwhuishoud- school: bloemschikcursus. In de Paasvakantie: Poppenkast voor kinderen en kleinkinderen van de leden. Mei: in het bejaardenlokaal: een quiz, verzorgd door de stich ting huishoudelijke voorlich ting ten plattelande. Juni: in de landbouwihuishoud- school: demonstratie van bij zondere recepten. September: in bejaardenlokaal: lezing over bont, o.a. wat be treft soorten, gebruik, onder houd enz. November: in bejaardenlokaal: kook- en bakdemonstratie St. Nicolaasrecepten. December: Kerst- en St. Nico- laasavond. Vergadering gemeenteraad Burgemeester EveraaTs bracht in zijn nieuwjaarsrede de herin deling ter sprake. Hij vond dat 'n beslissing veel te lang op zich laat wachten en dat dit afbreuk doet aan de bestuurskracht van de ge meenten. De drie scholen kampen met 'n leerlingentekort en de vraag dringt zich op, of de tijd niet is gekomen de drie scholen om te zetten in één school, waar èn do minee èn pastoor van harte wel kom zouden zijn. Van het departement van on derwijs was bericht ontvangen, dat bet rijk de kosten van een tweede leerkracht aan de openba re kleuterschool voor zijn reke ning neemt. De heemkundige kring kreeg 4 cent per inwoner. De fruitteelt- school te Philippine 100. Bjj de rondvraag informeerde de heer Vermeulen of er reeds antwoord van Breskens was ge komen op de vragen van het ge meentebestuur van Groede over de opmerkingen die de heer Ca- rels in de raad van Breskens had gemaakt over het toezicht op de gemeenschappelijke vuilnisbelt. Dit bleek nog niet het geval. Het college zal op antwoord aan dringen. Aanbesteding verlegging rijksweg 60 De direktie Zeeland van de rijkswaterstaat te Middelburg heeft gisteren aanbesteed het maken van de aardebaan met verhardingen en bijkomende werken voor de verlegging nabij Kloosterzande van rijksweg no. 60 in de gemeente Hontenisse en Vogelwaarde. Er waren 22 inschrijvers. Laag ste was de n.v. aannemingsbe drijf v/h firma J. D. Janse te Middelburg met 3.437.000, Hoogste inschrijver was de fir ma I. H. Freijser/Picavet in St. Jansteen met ƒ4.750.000. De be dragen zijn exclusief b.t.w. Benoeming leraar Te rekenen met ingang van 1 januari 1969 is de heer A. A. Torn te Oostburg benoemd tot leraar in vaste dienst aan de rijksscholengemeenschap „Ko ningin Wilhelmina" aldaar. De gemeenteraad vergaderde Wethouder Colsen presideerde deze week de raadsvergadering bij afwezigheid van burgemees ter Den Boer, die met zijn ambt genoot uit Westdorpe naar Den Haag was voor besprekingen be treffende de herindeling. Naar aanleiding van een schrij ven van Air Produkts n.v. uit Brussel, dat deze n.v. geen be hoefte had aan industrieterrein te Sas van Gent, vroeg de heer Van Assche of er nog bedrijven waren, die door B en W waren aangeschreven op loze geruchten. De heer Be Groff drong er op aan een brief uit te laten gaan naar het betreffende ministerie om de gehele kanaalzone als kern gebied aan te wijzen. De heer L. de Meijer onder streepte de vraag van de heer De Groff, maar stelde voor dit schrij ven als een motie van de raad te zenden in scherpe bewoordingen met een kopie van g.s. Het voorstel tot aankoop van het pand Westsluis 6 tegen beta ling van 39.547 om dit pand met tertijd te slopen voor de uitvoe ring van het plan tot het maken van een verbinding op de West- sluis werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B en W stelden voor de bevor dering doorstroming van huur ders van goedkope naar duurdere woningen aan te houden tot 31 december 1969. Er was nog in kas voor deze doorstromingsbevorde ring 14.397,50. In de afgelopen periode zijn 18 verzoeken om gel delijke bijdrage toegekend en 5 werden afgewezen. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. de Rijk een vraag, waar op hij over veertien dagen bij de begrotingsbehandeling antwoord zou willen hebben. Hf) had verno men uit de raad van Westdorpe dat de subsidie aan het zieken huis te Sluiskil niet meer nodig was en ook niet meer door West dorpe werd toegekend. De heer De Rijk meende dat men hiermee een bedrag van 7.000 zou bespa ren. De heer Colsen beloofde dit te zullen onderzoeken. De heer Piessens sprak zijn waardering uit voor het personeel van de gemeente dat tijdens de sneeuwperiode voor dag en dauw bezig was met de opruiming van de sneeuw. De heer De Groff vroeg bij aan besteding van grotere werken zo als binnenkort de uitbreiding van de openbabre school en het cultu reel centrum een openbare aan besteding te doen, die wellicht goedkoper zou zijn dan het aan schrijven van aannemers. Brandweermedailles Tijdens het jaarlijkse brand- weerfeest in hotel „Royal" reik te burgemeester Den Boer de vol gende vrijwilligersmedailles uit: 25 jaar: W. A. Slock, brdw. Ie kl.; 20 jaar: M. W. Inghels, brdw. Ie kl.; 15 jaar: A. David, H.B.T.; 10 jaar: A. Inghels, H.B.T.; F. Re- nique, H.B.T.; R. C. v. d. Spiegel, brdw. Ie kl. Afscheid werd genomen van de brandwachten le kl. M. W. In ghels en W. Slock. Beiden ont vingen een standaardplaquette met inscriptie, terwijl de dames bloemen ontvingen. Burgemeester Den Boer reikte ook de diploma's perslucht uit aan de heren E. L. de Vriend, commandant; A. Kool, onder- comm.; A. Notschaele, brandm.; G. Kersbulck, A. L. M. Nelen, onderbrandm.; F. C. Renique en A. Boon. De heer A. J. de Krijger uit Sluiskil heeft bij de burgemees ter van Terneuzen de onder scheidingen ingeleverd die hij dlestijds tijdens de politionele acties in Indonesië heeft ont vangen. Hij verzocht de burge meester de onderscheidingen, n.l. het ereteken voor orde en vrede en een erkentelijkheids- betuiging van prins Bernhard en een door het ministerie van overzeese gebiedsdelen aan hem overhandigd certificaat van er kentelijkheid, te retourneren aan het ministerie van defensie. De heer De Krijger, die van 1947 tot 1950 dienstplichtig ser geant was in Indonesië, is hier toe overgegaan uit protest tegen de heer Hueting en de uitzen dingen over „oorlogsmisdaden" in Indonesië. Benzinepomphouder De Krij ger zegt: „Ik heb het niet ge daan om de flinke jongen uit te hangen. Het deed pijn die eretekenen terug te sturen, deze daad te stellen." De telefoon aan de invalsweg naar Sluiskil heeft niet stil ge> staan. „De burgemeester heeft gepro beerd mij van deze daad te weer houden." De heer De Krijger vertrok in 1947 als dienstplichtig soldaat naar Indonesië. In 1949 werd hij tot sergeant bevorderd en in maart 1950 keerde hij in Neder land terug. „Ik heb in Bandoeng en Sema- rang gediend bij het territoriaal troepencommando. Ik was inge deeld bij de tandheelkundige dienst om klinische veldposten te bevoorraden. Nooit heb ik iets van gruwelen gehoord of gezien. Dat wil niet zeggen dat er nooit iets van die aard gebeurd zou zijn, maar dan zou ik drie jaar met een blinddoek voor mijn ogen hebben gelopen. Voor de „peloppors" de T.N.I., kon ik wel enig respect opbrengen. Ja, na tuurlijk vonden er oorlogshan delingen plaats. Mijn peloton werd buiten Semarang steevast beschoten. Er waren jongens die hun gezicht in de grond staken, zo erg vonden ze het. Denk je dat je in die toestand behoefte had om represaillemaatregelen te nemen? We stonden dagelijks bloot aan gevaren, maar op een heel andere manier dan nu wordt afgeschilderd. De goede dingen die de Nederlandse soldaten in Indonesië hebben gedaan, daar hoor je niets over." „Het voornaamste motief voor het terugsturen van mijn ere tekenen is dat er zo gemeen op de harten van de gesneuvelde soldaten en hun nabestaanden is getrapt. Meneer Hueting heeft het veel te algemeen gesteld. Het was zielig om te zien hoe generaal Thomson werd afge slacht door een verslaggever." Het 12-jarige dochtertje van de heer De Krijger zou tijdens de televisie-uitzending aan haar vader hebben gevraagd: „Papa, heb jij ook Indonesiërs doodge schoten?" De heer De Krijger: „Ik heb toen gezegd dat ik met zuivere handen terug ben gekomen." Maar dat je eigen dochter zo'n vraag stelt, doet je toch wat. „In de geest zie ik de graven op Menteng Poeloe, de begraaf plaats bij Djakarta. Daarom heb ik geen spijt dat ik die ereteke nen heb teruggestuurd. Dit moest ik doen, niet voor mezelf voor voor al die duizenden soldaten op wie een smet is geworpen." Het internationale rode kruis gaat samen met de Nigeriaanse regering in bezette gebieden van voormalig Oost-Nigerië de pok ken de mazelen bestrijden. Dr W. Bulle, die in de oorlogs gebieden het rode-kruiswerk co- ordineert, ziet de samenwerking als „een opmerkelijke verande ring in de (Nigeriaanse) houding iets waar we al lang naar hebben uitgezien". De verhouding tussen het rode kruis en Nigerie was gespannen omdat de regering het rode kruis ervan heeft beschuldigd strategi sche berichten te verzamelen voor Biafra en Nigeria te chanteren. Het rode kruis heeft dit altijd ont kend. Na een onderbreking van drie weken worden de voedseltrans- porten van het rode kruis naar Biafra hervat. Woensdagmorgen landde in Cotonou (Dahomey) 't eerste vliegtuig, dat volgens wel ingelichte kringen woensdag avond naar Biafra zou vertrek ken. De regering van equatoriaal Guinea legde te veel bezwarende beperkingen op om de vluchten van het eiland Fernando Poo voort te zetten. In Fernando Poo staan nog twee vliegtuigen met voedsel gereed om naar Cotonou te vliegen. De Noordierse politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag de deur geforceerd van de woning van de strijdbare protes tant majoor Ronald Bunting en hem naar de gevangenis ge bracht. Bunting, aanhanger en medewerker van de fanatiek anti-katholieke predikant Ian Paisley, was veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, nadat zijn aanhangers vorig jaar in Ar magh een mars voor de burger rechten hadden verstoord. Bun ting noemt zich commandant van de extremistisch-protestantse „loyale burgers van Ulster". De politie heeft gisteren ds Paisley gearresteerd in het zie kenhuis te Belfast waar hij dins dag werd opgenomen, toen hij bij een poging tot arrestatie door glasscherven gewond raakte. Bij het verlaten van het ziekenhuis riep hij tot journalisten: „Ik zal u een poosje niet zien". Ds. Paisley moet drie maanden uitzitten wegens onwettige ver gadering tijdens de rellen tussen protestanten en rooms-katholie- ken in Armagh vorig jaar. Peter Post zal in de zesdaagse van Antwerpen, die van 14 tot 20 februari in het sportpaleis zal worden gehouden, een ploeg vor men met de Belgen Patrick Ser cu en Rik van Looy. Leo Duyn- dam is ingedeeld met Fritz Pfen- ninger en Leo Proost. René Pij nen, de kersverse prof, gaat met de winnaars van de zesdaagse van Amsterdam Jan Janssen en Klaus Bugdahl de baan op. Het enige Nederlandse koppel be staat uit Piet de Wit, Gerard Koel en Piet van der Lans. Ver der rijdt Theo Verschueren samen met Severeyns en Renz. Er ko men in totaal 13 ploegen in de strijd. jH jn M caballero Toneelspeelster en TV-actrice Pleuni Touw „Steunfraude neemt ernstige vormen aan. Het is een schande dat u en met u vele anderen de overheid oplicht en uw medemens indirect ook benadeelt". Dit zei de Amsterdamse politierechter, mr, G. H. Nomes, die een 44-jarige vrouw uit de hoofdstad, die in 1966 en 1967 de gemeentelijke sociale dienst voor f 4200 had be nadeeld, veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. De vrouw, die twee weken moet zitten, had bij de sociale dienst opgegeven ge scheiden te zijn en geen inkomen te hebben. In werkelijkheid leefde ze toen in concubinaat met de man van wie ze gescheiden was en met wie zij verleden iaar op nieuw is getrouwd. De 37-jarige man, een bouwvakker, werd we gens schuldheling (profiteren van de uitkeringen aan de vrouw) ver oordeeld tot een maand gevange nisstraf onvoorwaardelijk. De officier had tegen de vrouw drie maanden en tegen de man twee maanden geëist. Van de ten onrechte genoten uitkeringen is nog geen cent terugbetaald. De man wil niet dat er geld wordt terugbetaald, tenminste niet van zijn geld. De sociale dienst had dan maar beter moeten uitkijken, daar kwam zijn motivering zo on geveer op neer. EEN LAURENS PAOOUKT De regering Is blijkbaar voor nemens spoed te zetten achter de oprichting van een haven schap in Terneuzen. De minister van economische zaken heeft in een brief aan het gemeentebe stuur van Terneuzen verzocht het ontwerp-voorstel tot instelling van een havenschap in een van de eerstkomende raadsvergade ringen aan de orde te stellen. De behandeling van het ont werp zal in de loop van februari door de gemeenteraad plaats vinden. Daarna zal de oprichting van het havenschap in de pro vinciale staten aan de orde wor den gesteld. Waarschijnlijk zal de kamer nog dit jaar het wetsont werp tot stichting van het haven schap in behandeling nemen. In het havenschap zullen zit ting hebben vertegenwoordigers 22. Daar geeft de Hertog het sein voor de aanvang en reeds stormen de eerste twee ridders op elkaar in. Het staal van hun har nassen glanst in de zon en op hun helmen fladderen de kleurige pluimen in een golvend rythme met de draf van hun paarden. Zij houden de stompe lansen onder de arm geklemd terwijl hun paarden elkaar tegemoet dave ren. De toeschouwers houden de adem in. Presto staat met grote ogen te kijken. Zoiets heeft hij nog nim mer meegemaakt. Steeds dichter naderen de tegenstanders elkaar en opeens Presto heeft het nauwelijks kunnen volgen, zo vlug ging het heeft een van hen beiden de ander uit het zadel gestoten. Terwijl de winnaar zijn ros naar de eretribune leidt om de hulde van de toeschouwers in ontvangst te nemen, draaft het andere paard zonder ruiter de baan uit. IJlings schieten diena ren toe om het dier op te vangen, terwijl een schildknaap de ver- slagene overeind helpt. Stralend wendt Presto zich tot Aram. „Thans is het uw beurt, heer! Laat al die fijne heren zien, wat ge kunt!" van het rijk, de provincie en de gemeente. Een commissie Van advies, samengesteld o.a. uit ver tegenwoordigers van 't bedrijfs leven, zal het bestuur van advies dienen over zaken die de betrok ken bedrijven aangaan. In de eerste plaats zullen de werk zaamheden van het havenschap zijn gericht op de realisering van havens aan het kanaal Gent- Terneuzen. Zo spoedig mogelijk zullen ook de mogelijkheden worden bestudeerd van de tot standkoming van havens en in dustrieën aan de Westerschelde oostelijk van Terneuzen. Het ge meentebestuur heeft bij her haling aangedrongen op de ver wezenlijking van een „open ha venfront" bij Terneuzen. De stichting en de instandhouding van het havenschap worden gro tendeels gefinancierd door het rijk. Er zullen miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Voor de verdere ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen als ha ven- en industriegebied is een dergelijk havenschap natuurlijk een levenskwestie. In dit ver band is ook de totstandkoming van een vaste oeververbinding over de Westerschelde een nood zaak van de hoogste orde. De stichting van een havenschap be tekent een eerste stap op de weg naar een gunstiger ontwikkeling van de kanaalzone. Twee betogers die dinsdag avond laat, toegejuicht door dui zenden mensen, Israëlische vlag gen uithingen van het dak van de Iraakse ambassade in Londen, stuitten op heftig verzet van het ambassadepersoneel. Er ontstond een worsteling en er werden ver scheidene schoten gehoord. Enke le minuten later verscheen een van de „klimmers" wankelend beneden. Hij bleek in de zij te zijn gestoken. Op straat werd la ter een mes gevonden. De toe stand van de gewonde, vermoe delijk een Israëliër, is niet ern stig. De betogers waren via het dak van een aangrenzend huis op het ambassadegebouw beland. De be toging tegen de openbare terecht stellingen in Irak was begonnen als een stille fakkeldemonstratie, maar een sterke politiemacht moest verscheidene golven beto gers opvangen, die onder kreten als „nazi's, nazi's" de ambassade probeerden te bestormen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2