Koninklijke familie bracht bezoek aan Lalibela en Axum „Kerstschip naar Biafra" een internationaal succes KERKEN UIT DE 12e EEUW, UITGEHOUWEN IN DE ROTSEN Abi Nathan ontwerpt basisplan voor vrede in midden-oosten Nog meer executies te wachten SCHERPE WOORDEN IN TWEEDE KAMER OVER RIJNVAARTTARIEVEN Staatssecretaris Keyzer: „Het mes op tafel".... HET WEER Watervallen Vietcong kondigt nieuwjaars bestand aan Smrkowsky gekozen tot president van de kamer van het volk Dansende priesters Syrië beschuldigt Irak Overval op geldtransport Keniaanse minister na auto-ongeluk overleden Vierling in Londen Politici Aanvoer het zwakke punt Vrede is de oplossing Veroordeelde moet eerst getuigen Binnenvaart Kustvaart Mysterie rond Kosygin niet opgelost Weerbericht Hoogwater DONDERDAG 30 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5911 Vandaag (donderdag) verlaten prinses Beatrix en prins Claus Ethiopië voor een toeristisch pri- vébezoek aan Oost-Afrika. Zij zullen o.m. Kenia en Oeganda be zoeken en op 15 februari naar Nederland terugkeren. De kroon prinses, die daags na het vertrek uit Ethiopië jarig is, vertrekt pre cies op tijd. Immers, in Ethiopië kent men de 31e januari niet. Men heeft er nooit een 31e als laatste dag van de maand. De Ethiopische jaartelling is anders dan de onze men schrijft hier 1961 maar ook de kalen der is anders. Iedere maand kent slechts dertig dagen en twaalf maanden maken dus in totaal 360 dagen. Om het benodigde aantal van 365 dagen te halen, heeft men aan de 12 maanden een kleine maand toegevoegd, een dertien de maand die hier „pagoumen" wordt genoemd. Deze maand duurt vijf dagen en het tijdvak van de „pagoumen" valt in wat bij ons september heet. Het staatsbezoek van de Ne derlandse koninklijke familie droeg dinsdag en woensdag een toeristisch karakter. Gisteren werd o.m. Axum bezocht, een vroegere hoofdstad van Ethiopië en thans een primitieve nederzet ting met obelisken, ruïnes, oude De vietkong heeft woensdag een gevechtspauze ter gelegen heid van het Chinese nieuwjaar aangekondigd. Het bestand zal van 15 tot 22 februari van kracht zijn. Zuid-Vietnam zal een besluit over een gevechtspauze aan deze kant nog even uitstellen. Een woordvoerder herinnerde aan de ondervindingen van vorig jaar, toen de Noordvietnamezen en de vietkong het nieuwjaarsbestand met een grootscheepse aanval op Saigon en andere steden en dor pen schonden Josef Smrkowsky is woensdag met 185 tegen 85 stemmen bij tien onthoudingen gekozen tot voorzitter van de Tsjechoslo- waakse kamer, van het volk, een van de twee kamers van het fede rale parlement. Smrkowsky was zelf niet aanwezig. Bij het begin van de zitting werd meegedeeld, dat hjj ziek is en in een zieken huis is opgenomen. Volgens de woordvoerder van de nationale vergadering lijdt Smrkowsky aan een kaakont steking, waaraan hij moet wor den geopereerd. kerken. Daarna werd koers ge zet naar Bahrdar, in welke om geving zich de watervallen van de Blauwe Nijl bevinden. Dinsdag gold het bezoek Lali bela, eveneens een hoofdstad uit het vroegere Ethiopië. Hier vindt men in een prachtige omgeving elf uit de twaalfde en dertiende eeuw daterende kerken, die alle met de hand zijn uitgehouwen in de rotsen. De plaatsjes Axum en Lalibela, beide trekpleisters die staan vermeld in iedere folder van de Ethiopische V.V.V., had den zeer de aandacht van de ko ninklijke familie. Vooral prins Bemhard was ge troffen door de bijna onvergan kelijke schoonheid van de rots- kerken. In niets lijken deze gods gebouwen op de westerse kerken, Zij zijn meer een verzameling van zalen en zaaltjes, van nauwe gangetjes en van smalle en bijna onbegaanbare trapjes. De bevolking van deze geïso leerde plaats met meer dan 3000 inwoners greep dit bezoek aan voor een volksfeest, dat lang nog naduurde, nadat de koninklijke familie was vertrokken. Zo was ook hier bijna de gehele manne lijke bevolking uitgelopen en met zingende en dansende priesters zorgden zij voor een bont spek takelstuk. En voorzover men niet zelf was gekomen, werd men met harde hand gedirigeerd naar het dorpsplein, het „zeven-olijven- plein" geheten. Zelfs een plaat- ADDIS ABEBA: Zondagochtend, bezochten de Nederlandse gasten in Addis Abeba een kerkdienst in de Holy Trinity Cathedral. We zien de hoge bezoekers hier op weg naar de kerk. selijke wever moest zijn werk staken en moest op hoog bevel van de dorpsoudste feestvieren. Keizer Haile Selassie gaf konin gin Juliana zelf tekst en uitleg van het optreden van het rumoe rige groepje priesters. Het ver trek uit Laliboel naar Addis Abe ba geschiedde tenjjeie met heli kopters, een nogai vréemde ver schijning in deze primitieve en middeleeuwse nederzetting. Ter wijl de keizer met ziin gasten de kerkgebouwen bezochten, tracht ten handige jongetjes munt te slaan uit het bezoek. Zij brach ten souveniers in de handel, van muziekinstrumenten tot bijvoor beeld gebedenboeken, gebeden- rollen en kruisjes toe. Het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat een functionaris van de Iraakse inlichtingendienst in Irak op een Syrische diplomaat heeft geschoten, waarbij1 diens auto werd geraakt. Volgens een woord voerder heeft de Syrische ambas sade jn Bagdad geprotesteerd en eer onderzoek gevraagd. Wanneer het incident plaats vond, is niet bekend. Vier als politiemannen ver klede bandieten hebben woens dag te Wigan in Lancashire (En geland) een vrachtauto aange houden waarin het salaris van fabrieksarbeiders werd vervoerd. De bandieten gingen er met 43.000 pond sterling vandoor. In Kenia is bekendgemaakt dat de minister van buitenlandse za ken, Arqwinqs Kodhek, woens dagmorgen aan de gevolgen van een auto-ongeluk is overleden. In het Londense academische ziekenhuis is dinsdagavond een vierling geboren. De moeder is de 24-jarige Ann Randall. De toestand van haar en de twee jongens en twee meisjes werd goed genoemd. De vierling is ongeveer vier weken te vroeg geboren. De Israëlische vredespiloot en organisator van de reis van het kerstschip naar Biafra, Abi Na than, is dinsdagavond voor een kort bezoek in Nederland aan gekomen. Hij vertelde gisteren aan een aantal journalisten over het succes van het kerstschip en over zijn verdere plannen. Het schip, het m.s. „Forra", komt 5 februari op San Thome aan met een maximum lading voedsel en medicamenten. De eerste actie in Nederland, welke voldoende geld opbracht om het charteren van het schip aan te durven, heeft als een sneeuwbal gewerkt. In de Ver. Staten werd 200.000 dollar bijeengebracht, in Enge land 20.000 pond en in Canada 50.000 dollar plus voor een waar de van 150.000 dollar aan medi camenten. Daarnaast wierd 3500 ton voedsel verzameld en ver scheept. De staking in de New- yorkse haven gold niet voor de „Forra" zodat geen vertraging ontstond. Duizenden mensen in Europa, Canada en de U.S.A. zijn er bij betrokken geweest en dat heeft, aldus Nathan, niet alleen het schip tot een succes gemaakt, maar bovendien de politici wak ker geschud. Biafra is nu in Amerika na Vietnam de belang' rijkste politieke kwestie. Sena toren uit Washington zullen naar Biafra gaan en aangezien de Is raëlische initiatiefnemer meent dat alleen een „staakt het vuren" in Nigeria een einde kan maken aan de hongersnood en het ster. ven van mensen, acht hij het feit dat de politici zich nu gaan inspannen, nog belangrijker dan het voedsel dat wordt aange voerd. Overigens blijft de actie tot medio februari doorgaan, omdat nog altijd grote bedragen nodig zijn voor het charteren van vliegtuigen, die het voedsel naar Biafra moeten brengen. Abi Na than gaat er zelf heen om te zien hoe het loopt. Hij vertelde dat de voedseldistributie nu goed is georganiseerd. Er be staat in Biafra geen zwarte han del, er wordt geen voedsel ge stolen en het distributie-appa raat werkt efficient. De aanvoer blijft het zwakke punt omdat op de vliegtuigen wordt geschoten en de vliegvelden worden ge bombardeerd. Abi Nathan is van plan een kort bezoek aan Biafra te bren gen. De situatie in het midden oosten is naar zijn mening zo precair dat hij „naar huis terug moet". Daarbij komt dat hij een basisplan heeft uitgedacht om de vrede in het midden-oos ten te herstellen. Dit plan zal rond 20 februari bekend worden gemaakt. Zijn idee zo zegt hij is getoetst aan betrokkenen. Arabieren en Israëli, en kan de basis zijn voor een vredesgesprek. De kern van het plan, waarover hij verder niets meer wilde zeggen, is de vorming van een unie van drie staten, Jordanië, Israël en een te stichten Palestijnse staat, die als federale hoofdstad Jeruzalem zou hebben. Met dezelfde energie waarmee 'hij de hongerenden in Biafra tegemoet kwam, wil Abi Nathan zijn voorstel tot vrede en samen werking in het midden-oosten op tafel gooien. Tot nu toe ont brak een reële basis voor een vredesgesprek. Niet vrede maar oorlog was de basis van ieder gesprek. Mis schien kan mijn voorstel waar aan acht maanden is gewerkit, niet door mij alleen, maar door vele deskundigen in Amerika, grond onder de voeten brengen van hen, die menen dat niet oor log maar vrede de oplossing is. Radio-Bagdad heeft woensdag ochtend vroeg omgeroepen, dat het revolutionaire hof in Irak is begonnen met de berechting van een tweede groep mensen wegens spionage. Het proces was dinsdag van start gegaan, een dag na de ophanging in het openbaar van vijftien mensen. De president van het hof, kolonel Ali Hadi, had volgens de radio gezegd dat nu een nieuwe „C.I.A.-imperialis- tische" spionageorganisatie werd berecht. Om hoeveel personen 't gaat werd niet gezegd. De kolonel had voorts meege deeld dat de terechtgestelden en kele ogenblikken vóór hun dood tegenover een bisschop en een rabbijn „volledige bekentenis sen" hadden afgelegd over hun activiteit en betrekkingen met Is raël. Dit onderstreepte de juist heid van hun vonnissen, voegde hij eraan toe. Eerder had de Iraakse minister van cultuur en voorlichting, Abdoellah Salloem, op een persconferentie gezegd, dat zijn regering vastbesloten is nog meer mensen op te hangen, als zij wegens spionage voor Is raël worden veroordeeld De belangrijkste getuige a charge zal de 67-jarige advocaat Abdel Hadi Bachari zijn. Hij is Als voor de scheepvaart op de Rijn in Duitsland gefixeerde vrachtprijzen worden ingesteld volgens het plan-Leber, zal Neder land niet schromen deze zaak voor het Europese hof van justitie te brengen. Dit zei de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Keyzer, woensdagmiddag in de tweede-kamercommissie die de begroting van dit departement be handelde. Aantasting van onze nationale economie eist geëigende maatrege len, zo meende de bewindsman, die met nadruk stelde dat van Ne derlandse zijde het mes op tafel zal liggen". Overigens meende de staatssecretaris enkele lichtpun tjes te ontwaren. Hij zei niet zon der hoop het resultaat af te wach ten van de „hearing" die over dit onderwerp In Straatsburg wordt gehouden, terwijl hij voorts wees op de toezegging van Britse zijde om het Nederlandse standpunt te steunen. Engeland is mede-onder tekenaar van de akte van Mann heim inzake de vrije vaart op de Rijn. Volgende maand zal de staats secretaris de Westduitse minister Leber, ontmoeten, terwijl volgende week besprekingen op ambtelijk niveau plaats vinden. Al te hoog wilde de bewindsman zijn ver wachtingen echter nog niet stel len. Op het departement is een voor ontwerp van wet gereedgekomen met eisen inzake materieel en per soneel voor de binnenscheepvaart. Minister Bakker deelde mee dat voor gewone sportschepen de in voering van een vaarbewijs niet wordt overwogen. Aan de betrok ken sportbonden is om advies ge vraagd Inzake de instelling van een vaarbewijs voor snelle motor boten. De minister deelde voorts mee dat er een wetsontwerp op komst is, waarin de bruto-tonnage van 500 voor kustvaarders komt te vervallen en dat diie zal worden vervangen door een maximum lengtemaat. door het hof ter dood veroor deeld. Uit officiële bron wordt vernomen dat zijn executie al leen is uitgesteld, omdat hij nog moet getuigen. In december heeft Bachari in een radio- en televisie-uitzending oud-premier Abdel Rahman al Bazzaz en oud-minister van de fensie generaal Abdel Aziz al Okeili er van beschuldigd een complot te hebben gesmeed tegen het regiem. Bachari zei bij die gelegenheid dat Bazzaz en Okei li in samenwerking met de Ame rikaanse inlichtingendienst de macht hadden willen overnemen en vrede met Israël hadden wil len sluiten. Het is niet bekend of de oud-premier en oud-minister van defensie ook tijdens dit pro ces zullen worden berecht". BRUSSEL: Hermann Hörcherl, de Westduitse minister van land bouw. drukt de hand van Sicco Mansholt, vice-president van de E.E.G.-commissie. De minister raad van de E.E.G. is bijeengeko men voor een kritische bespre king van het plan-Mansholt, dat in een revolutionaire sanering van de E.E.G.-landbouw voorziet. Het mysterie rondom de Russi sche premier Kosygin bleef gis teren, nadat het aanvankelijk leek opgelost toen het persbureau „Tass" de naam van de premier noemde bij die van een aantal lei ders die een officiële plechtigheid hadden bijgewoond. „Tass" verspreidde tegen de middag een bericht, waarin werd gemeld dat het presidium van de opperste Sowjet en de regering de president van Zuid-Jemen een dejeuner hadden aangeboden ter .gelegenheid van diens bezoek. Kosygins naam werd genoemd hij de aanwezige leiders, maar later -gaf het persbureau in zijn Russi sche uitzending een rectificatie van het bericht waarbij de naam van de premier werd weggelaten. Kosygin was al niet aanwezig bij de ontvangst door de regering van de kosmonauten van de Soe- joez-4 en -5, bij welke intocht op de stoet werd geschoten. Officieel is meegedeeld dat de premier met vakantie is, maar de meeste waar nemers in de Russische hoofdstad menen dat hij wellicht ernstig ziek is. MEER WIND Na het voorbijtrekken van een kleine depressie van het zuidelijk deel van de Noordzee naar Dene marken, kwam woensdag het weer in ons land geleidelijk onder in vloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze bracht voor al in de avond en nacht enkele op klaringen. Inmiddels is bij IJsland een diepe depressie aangekomen. Deze veroorzaakt in het zeegebied ten zuiden van IJsland een zware westerstorm. De kern van de de pressie verplaatst zich het komen de etmaal naar het oosten en het bijbehorende frontensysteem zal tegelijkertijd over de Britse eilan den in de richting van ons land trekken. Op de nadering hiervan neemt in de loop van de dag de bewolking weer toe en zal er later plaatselijk enige regen vallen. De wind krimpt naar het zuidwesten en neemt geleidelijk in kracht toe; aan de kust mogelijk tot hard. De temperaturen zullen evenals giste ren tot omstreeks 7 graden oplo pen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk enige regen Geleidelijk toenemende bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen west en zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 30 JANUARI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m 11.54 0.30 1.04 1.13 n.m. 12.04 12.40 1.14 1.23 VRIJDAG 31 JANUARI Breskens Terneuzen Terneuzen Hansweert Walsoorden v m n.m. 0.26 12.52 1.02 1.28 102 1.28 1 36 2.02 1 45 2.11 Maanstand" ZON op onder ]an. 30 3J. MAAN op onder 08.23 08.22 17.24 17.28 13.41 14.46 07.16 pm Frankering bij abonnement: TERNEUZEN PtfeeteurHoofdredacteuK P. I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of .Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 aar. f f

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1