Overal verontwaardiging over terechtstellingen in Irak Koninklijke familie bezocht ziekenhuis in Jimma Eerste persconferentie van president Nixon ESJKOL: „BLOED VAN ONSCHULDIGE MARTELAREN" Poging tot gifmoord op dochter RADIO DE KOOK MOSKOU ACHTTE DE TIJD GEKOMER OM STRENGER OP TE TREDEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE Weer een vlieetni; overmeesterd Fantastisch bericht over omsingeling van Israël door Frankrijk en Rusland MAAR IN G0NDAR WAS HET NIET VEILIG.... HET WEER COMMUNISTISCH CHINA GEEN LID VAN DE VER. NATIES In midden-oosten gevaar voor kernoorlog HANOI BESCHULDIGT V.S. VAN BOMARDEMENTEN OP N.-VIETNAM WOENSDAG 29 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5910 Moorddaden Oe Thant bezorgd. „Interne" aangelegenheid Westerling dient aanklacht in tegen dr. W. Drees Stuitend MINSTENS 24 DODEN BIJ ONLUSTEN IN PAKISTAN Brief van Brezjnev Dubeek nog niet hersteld Meer invloed voor De Gaulle? Weerbericht Geen voorspelling Explosieve situatie Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van 'de San3e Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Premier Esjkol heeft tijdens een korte rouwplechtigheid in het knesseth (het Israëlische parle ment) het „geweten van de we reld" ervan beschuldigd niet te hebben geluisterd naar klachten over vervolging van Joden in Arabische landen. Over Irak, waar 14 mensen werden opge hangen, sprak de Israëlische premier als Babyion. „Het bloed van de onschul dige martelaren van Babyion schreeuwt ons en de wereld toe van Iraaks grondgebied". De executies tonen het lot dat de Arabische regiems het Joodse volk toedenken, aldus de premier die erop wees, dat zowel secreta ris-generaal Óe Thant als ande ren een beroep op de Iraakse lei ders hadden gedaan de levens van de gehangenen te sparen. Volgens de Israëlische premier waren de negen terechtgestelde Joden onschuldig aan de tegen hen uitgebrachte beschuldigin gen. „We weten heel goed en ik verklaar dat de Iraakse regering ook wist, dat alle beschuldigin gen tegen deze Joden vals waren en dat de processen achter ge sloten deuren werden gehouden". „Van deze plaats vraag ik de gehele wereld te handelen, ieder naar zijn beste vermogen, ten einde verdere moorddaden te voorkomen, om de gezinnen te redden en de Joden te bescher men. Als er een geweten is in deze wereld, laat zijn stem dan nu ge hoord worden", aldus Esjkol, Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft zijn leedwezen en bezorgdheid uitgesproken over de veroordeling en terecht stelling in Irak van veertien men sen, onder wie negen Joden. Thant zegt dat „de repercussies die uit deze ongelukkige ontwik keling zullen voortvloeien, waar schijnlijk de pogingen zullen be lemmeren om tot een vreedzame regeling van het conflict in het midden-oosten te komen". Een woordvoerder van Thant deelde mee dat de secretaris-generaal de permanente vertegenwoordi ger van Irak bij de V. N. heeft verzocht de Iraakse regering in kennis te stellen van zijn „grote bezorgdheid" over de processen in Irak, in het bijzonder wat de invloed betreft die deze proces sen zullen hebben op de publie ke opinie. Irak heeft er bij Oe Thant tegen geprotesteerd dat hij zijn leedwezen en bezorgdheid heeft Op het bureau van de rijkspo litie in Uden heeft de 57-jarige schilder F. van O. uit Uden be kend, dat hij in de afgelopen maanden heeft getracht zijn 19- jarige dochter door vergiftiging met thallium om het leven te brengen. In het ziekenhuis te Groesbeek had een onderzoek uitgewezen, dat ze leed aan thalliumvergif- tiging. Op last van de dokters deed Van O. deze mededeling bij de politie. Nadat het meisje was gehoord, werd de vader op het bureau ontboden en aangehou den. Intussen was de officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. J. Booster, van de zaak in ken nis gesteld. De fles met het vergif heeft de man leeg gegoten en weggegooid, maar deze is gevonden. Over het motief wilde de offi cier van justitie zich niet uitla ten. Wel vertelde hij dat Van O. enorme spilt heeft. uitgesproken over de terecht stelling van veertien mensen, die schuldig waren bevonden aan spionage voor Israël. De Iraakse V.N.-ambassadeur Raoef heeft maandagavond Oe Thant per soonlijk om opheldering gevraagd en hem erop gewezen, dat' het hier „een volstrekt interne aan gelegenheid van Irak" betrof. Israël heeft maatregelen ge vraagd ter „verzachting van het Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De heer Raymond Westerling uit Amsterdam, destijds kapitein van het Nederlandse leger in het toenmalige Nederlands-Indië, heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht we gens smaad ingediend tegen de toenmalige minister-president dr. W. Drees. De officier van justitie behan delt de klacht. De heer Drees zou volgens publikaties hebben ver klaard, dat hij kennis had van twee gevallen van misdadig mi litair optreden in Nederlands- Indië en dat hij hiertoe het op treden van kapitein Westerling rekent. lot" van de Joodse minderheden in de Arabische landen. De Isra ëlische gedelegeerde Barromi overhandigde een nota van mi nister Abba Eban, waarin deze stelde dat Joden in die landen „blootstaan aan grove discrimi natie en onderdrukking, aan ge vangenisstraf en marteling en zelfs, zoals in het geval van Irak, aan brute moorden die bij alle beschaafde mensen afkeer moe ten wekken". Intussen hebben ook de V. S. de openbare terechtstellingen in Irak veroordeeld. Minister van buitenlandse zaken William Ro gers noemde ze stuitend en zorg wekkend. Hij stelde zich geheel achter de verklaring van Oe Thant. De internationale federatie voor de rechten van de mens heeft in een protestboodschap aan de Iraakse ambassadeur in Parijs en aan de V. N. verklaard, dat Irak zich in de ogen van de hele wereld te schande heeft ge maakt. De federatie heeft de vol kerenorganisatie verzocht een onderzoek in te stellen naar de berechting van de gehangenen. Bij gevechten tussen de poli tie en betogers in Liaquatabad, een voorstad van Karatsji, zijn maandag vier mensen om het leven gekomen en drie zwaar ge wond. Troepen zijn naar de voorstad gezonden en er is een uitgaans verbod uitgevaardigd. Het kwam tot hevige vechtpartijen tussen de politie en een menigte men sen die poogde de woning van een funtionaris van de regerings partij aan te vallen. In Pakistan is het al geruime tijd onrustig. Er wordt voortdu rend geageerd tegen het bewind van president Ajoeb Chan, dat men te autoritair acht. In vier dagen van onlusten zijn minstens 24 doden gevallen. In Karatsji en de Westpakistaanse hoofdstad Lahore is een uit gaansverbod afgekondigd, zoals vrijdag al in Dacca, de hoofd stad van Oost-Pakistan, was ge beurd. In deze steden patrouil leren legereenheden. In Praag heeft de politie maan dagavond op het Wenceslasplein grote groepen jongeren uiteen gedreven, die daar in strijd met een zondag afgekondigd verbod bij het monument van koning Wenceslas wilden demonstreren. De jongeren hadden brandende kaarsen en de nationale vlag bij het standbeeld geplaatst, toen on geveer 40 politiemannen met wa penstokken in actie kwamen. Volgens een communiqué van het Tsjechoslowaakse persbureau zijn hij soortgelijke botsingen zondagavond drie politiemannen gewond geraakt en ongeveer 200 personen aangehouden. Onder de aangehoudenen bevonden zich 41 studenten. De anderen waren hoofdzakelijk „straatschenders" en werklozen, van wie velen van buiten Praag kwamen. Het Tsjechoslowaakse partij presidium heeft de politie lof toe gezwaaid voor de wijze, waarop zij aan de betogingen een einde heeft gemaakt. Óok werd de be volking van de hoofdstad gepre zen voor haar kalmte. Volgens welingelichte kringen in Praag volgde de officiële waar schuwing van de overheid, dat verdere ongeregeldheden niet meer zullen worden geduld, op een brief van de Russische partij leider Brezjnev. Deze zou te kennen hebben ge geven, dat het Kremlin de tijd ge komen acht dat er strenger wordt opgetreden tegen de betogers. De toon van de brief.wordt „pittig", maar niet onaangenaam" ge noemd. Deze boodschap zou er toe hebben geleid, dat sinds zon dag geen demonstraties meer worden toegelaten op het Wen ceslasplein en elders. Maandag heeft het partiinresi- dium weer vergaderd. Partij secretaris Dubcek was nog niet hersteld van een griep. Men stuurde hem een telegram om hem een spoedig herstel toe te wensen. Het presidium bespiak een plan tot vorming van een club van communistische afge vaardigden in de federale assem blee. Ook werd een rapport be studeerd over het verblijf van de Russische delegatie onder leiding van Konstantin Katoesjev, die van 27 december tot 10 januari Tsjecho-Slowakije heeft bezocht. Het presidium zegde de lagere oartij-organen toe, dat zij op de hoogte zullen worden gesteld van het besprokene. Inmiddels is Jarolim Hettes, lid van het presidium en secretaris van het Tsjechoslowaakse cen trale partijcomité, naar Moskou vertrokken. Volgens een officiële bekendmaking zal hij daar op uit nodiging van het Russische partij comité het vraagstuk van het partijwerk in de landbouw be spreken. Een vliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij „National Airlines" met 25 passagiers en een bemarfning van zeven is dins dag onderweg van Los Angeles naar Miami door twee inzitten den gedwongen naar Cuba te vliegen. Het links-onafhankelijke Parijse blad „Combat" beschrijft in het nummer van dinsdag in een hoofd artikel een plan voor omsingeling van Israël, dat do£r Frankrijk en de Sowjet-Unie gezamenlijk zou zijn ontworpen en als eerste sta dium zou streven naar neutralise ring van Israël. Het blad schrijft: „De omsingeling zou als volgt moeten verlopen: Frankrijk zou de taak van bewaking van de noorde lijke en oostelijke grenzen langs de trationele linie van de vrucht bare halve maan op zich nemen. Dat zou vanzelfsprekend niet rechtstreeks gebeuren, eerder in de vorm van materiële, technische en militaire hulp alsmede bijdragen aan de ontwikkeling van landen en legers, die de vruchtbare halve maan steunen. De Sowjet-Unie zou zioh bezig houden met de westelijke en zuidelijke flank van Israël langs een as, die van Egyp te over de Rode Zee naar de Per zische golf loopt. Daarmee zouden de Sowjet-Unie en Frankrijk traditionele doelen kunnen bereiken, wanneer tnen bedenkt, dat de Sowjet-Unie om commerciële en strategische rede nen daar steeds van gedroomd heeft en dat nooit alleen met eigen middelen zou kunnen bereiken, terwijl generaal De Gaulle al lang met de gedachte speelt, op de lan den van het midden-oosten even veel invloed uit te oefenen als hij al over een deel van Afrika bezit. Deze Arabische droom gaat ge paard met realistische financiële overwegingen van het (Franse) staatshoofd:. Hij hoopt uit deze on derneming zoveel voordeel te trekken dat hij er in zijn ogen door in staat wordt gesteld de financiële moeiliikheden van Frankrijk op te lossen. Het artikel begint met te zeggen dat het ongetwijfeld een dementi zal uitlokken. Maar het blad zegt dat het over de beste bronnen beschikt en tegenover een demen ti nieuwe feiten zal stellen. Keizer Haile Selassie en de Nederlandse koninklijke familie hebben maandag een bezoek ge bracht aan Jimma, de hoofdstad van de Ethiopische provincie Kaf fa. De keizer en zijn gasten kre gen een boeiend schouwspel te zien met veel muziek en dans. Te midden van dansende priesters reed een groepje wielrijders, ge tooid met de drie kleuren van beide landen. De koninklijke familie maakte ook een rondgang door een zie kenhuis met 220 bedden in Jim ma, dat ten dele door Nederland wordt bekostigd en waaraan twaalf Nederlanders zijn verbon den. Uit dit ziekenhuis verzorgen vier artsen een gebied met circa 2 miljoen inwoners. Een tweeling die jarig was, bood de bezoekers bloemen aan. De tweeling kreeg van de konin gin een verjaarsgeschenk. In de tuin van de provinciale gouver neur werd de lunoh gebruikt te- ENKELE OPKLARINGEN Een regenzone, welke dinsdag middag het westen van ons land bereikte, trok in een langzaam tempo over ons land naar het oosten. De winden draaiden na het voorbijtrekken van deze regenzone naar westelijke rich tingen, waarmee enigszins onsta biele lucht naar ons land stroomt. Hierin kunnen zich enkele buien ontwikkelen, maar er komen ook opklaringen voor. Bovendien zullen de temperaturen in het al gemeen wat lager zijn dan dins dag. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot heden avond. Enkele opklaringen Aanvankelijk veel bevolking met in hoofdzaak in het oosten van het land tijdelijk regen, maar van het westen uit ook en kele opklaringen en hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. In het algemeen iets lagere tem peraturen. midden van rondvliegende aas gieren die in Ethiopië bescherm de vogels zijn. Prinses Beatrix filmde dit tafereel. Maandagmiddag bezocht de koninklijke familie een meisjes school in Addis Abeba. Maandag avond woonde ze een folkloris- ADDIS ABEBA: Tijdens het be zoek aan het stadhuis van Addis Abeba ontvingen de koninklijke gasten vrijdagavond een aantal geschenken uit handen van de burgemeester van deze stad. Op de joto bekijken prins Bernhard, koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus de gesohenken. Links keizer Haile Selassie. tiseh festival bij in het Haile Se- lassietheater te Addis Abeba. Het aangekondigde bezoek aan Gondar gaat niet door, omdat dit te onveilig wordt geacht. In dit gebied wordt thans de uacht op gehaald en naar in Addis Abeba verluidt, is er verzet gerezen te gen de opgelegde heffingen die hoger zouden zijn dan het vorig jaar. Het verzet zou op bloedige wijze zijn onderdrukt De Noordvietnamese reg"ring heeft laten weten dat de Ver. Sta ten hun bombardementen op N. Vietnam hebben hervat. Het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken zegt in een communiqué, omaeroenen door radio-Hanoi, dat de Ver. Sta len ondanks hun verklaring dat zij op 1 november de bombarde menten onvoorwaardelijk heb ben gestaakt, herhaaldelijk Noord-Vietnam hebben gebom bardeerd. De zes aanvallen de vorige week uitgevoerd op dicht bevolkte aobieden in de provin cie Kwang Binh, waren de „ern stigste oorlogsmisdaden" sinds 1 november. Washington ontkent Washington beeft ontkend dat dc Amerikaanse luchtmacht de bombardementen op N.-Vietnam heeft hervat. Een woordvoerder van het Pentagon verklaarde dat de Noordvietnamese beschuldi- sing onjuist is. De Amerikaanse regering blijft gekant tegen de toelating van communistisch China tot de Ver enigde^ Naties, aldus heeft presi dent Nixon on zijn eerste perscon ferentie verklaard. Als redenen hiervoor voerde hij aan, dat Pe king geen beblangstelling heeft getoond voor het lidmaatschap van de volkerenorganisatie en ook niet te kennen heeft gegeven, dat het zich wil houden aan de be ginselen die daarvoor in het hand vest zijn neergelegd. Ook zag Nixon het als een be zwaar, dat Peking blijft aandrin gen op verwijdering van nationa listisch China uit de V. N. „Zo- lang# er geen wijzigingen in het beleid van communistisch China komen, zie ik geen verandering van onze politiek in 't verschiet", aldus Nixon. Overigens zou de Amerikaanse regering „met be langstelling" afwachten wat de vertegenwoordigers van Peking te vertellen hebben, als zij on 20 februari te Warschau hun afge sproken ontmoeting met Ameri kaanse diplomaten zullen heb ben". De Amerikaanse regering over weegt „enige nieuwe stappen" om te bevorderen, dat het vredes overleg in Parijs inzake Vietnam wordt bespoedigd Hij voegde hieraan toe, dat bij zelf het be leid van de Amerikaanse delega tie zou bepalen. Aan 'n voorspel ling wanneer er een einde aan de sri-ijd zal komen, wilde hij zich "iet wagen. Hoewel hij de oorlog -o spoedig mogelijk beëindigd "rilde zien, waarschuwde hij dat het vredesoverleg tijd zal vragen. Hij vermeed het een duidelijke uitspraak ove-- de kwestie-Viet- nam te doen. Hij volstond met te zeggen, dat het vooruitzicht op vorderingen bij het Parijse over leg zou afhangen van hetgeen de communisten zouden aanbieden in ruil voor de Amerikaanse voor stellen. In antwoord op vragen ver klaarde het staatshoofd, dat in een guerrillastrijd zoals in Viet nam wordt gevoerd, een bestand moeilijk te verwezenlijken is. Daarom was het beter te streven naar een akkoord over een weder zijds terugtrekken van troepen onder garantie. Nixon verklaarde verder dat voorkomen moet worden, dat er in het midden-oosten een nieuwe „explosie" komt, die wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tos sen de kernmogendheden. Daar om zou men een einde moeten maken aan de „zeer explosieve si tuatie". Oo de zaterdag te houden bij eenkomst van de nationale veilig heidsraad, het hoogste adviesor gaan voor het buitenlands beleid, zal uitsluitend over het midden oosten worden gesproken, zoals de raad op zaterdag j.l. alle aan dacht aan de kwestie-Vietnam had gewijd. Bij die gelegenheid zullen alle mogelijkheden wor de besproken, waaronder het plan voor een viermogendhedenconfe- rentie van Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, aldus Ni xon. WOENSDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 11.04 11.40 0.14 0.23 n.m 11.33 12.09 12.43 12.52 DONDERDAG 30 JANUARI Breskens Terneuzen Hanswèerf Walsoorden v m n.m. 11.54 12.04 0.30 12.40 1.04 1.14 1.13 1.23 ZON MAAN op onder op onder jan. 29 08.25 17.22 12.48 06.21 30 08.23 17.24 13.41 07.13 31 08.22 17,26 JÜS QJM

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1