PROVINCIAAL NIEUWS fFVorgels piano's mossel+ NOODWEER IN CALIF0RNIE Tientallen doden Raketaanvallen van da vietcong op Saigon Schippersvrouw verdronken bij aanvaring Marktberichten Bronchiletten Maandag 27/dinsdag 28 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Terneuzen Axel Biervliet Goes Kloosterzande Oostburg Sas van Gent Sluis Vlissingen Aanvaring tussen twee zeeschepen Walsoorden Binnentanker aan de grond en weer vlot IJzendijke Accordeonconcours Zaamslag Brand In Canadees hotel Brand bij betoging in Napels Klacht ingediend Aanvaring op de Rijn installaties Beroepen De gereformeerde gemeenten te Terneuzen en Axel hebben een heroep uitgebracht op ds. L. Blok, kandidaat te Zeist, die eveneens werd beroepen te Middelharnis, Boskoop, St. Annaland, Klaas waal, Poortugaal, Stolwijk, Ermelo Wolfaartsdijk en Am sterdam. Spaanse zeeman sloeg Duitser een hersenschudding Zondagavond tegen elf uur ontstond in een der café's in die Nieuwstraat ruzie onder enige opvarenden van een in de „put" liggend Noors sohip. Er vrtaren bij betrokken een Spanjaard, een Duitser en een Noor, een inter nationaal gezelschap alzo. Ze war in een café al aan het bakkeleien geweest en later ont stond op straat een complete vechtpartij, waarbij de Span jaard zijn Duitse collega een her enschudding bezorgde. De Span. iard werd door de gemeente- oolitie ingesloten, terwijl de luitser in het ziekenhuis terecht kwam. Tegen geparkeerde auto gereden Zaterdagavond is J. Th. R. uit Belsele (B.) bij het achteruit rijden met zijn personenauto op het Hofplein tegen een gepar keerd staande auto van J. J. P. T. uit Middelburg opgereden. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Geen voorrang Zondagmorgen te 9.45 uur ver leende R. v. M. uit Brussel, toen hh' door de Noordstraat reed met «Un personenauto, geen voorrang aan een voor hem van rechts komende personenauto, bestuurd door de in Axel verblijvende L. C. uit Milaan. Als gevolg van de botsing wer den beide auto's flink bescha digd. Gemeenteraad vergaderde Tijdens de begrotingsbehande ling kwam o.m. een post van ƒ7000,voor de geschiedschrij ving van Biervliet aan de orde. De heer Dijk vond 't niet juist dat de gemeente hiervoor op dracht geeft. Hij meende dat het schrijven van een boek kan wor den gestimuleerd door het geven van een-garantie. De heer Dijk wilde de post af voeren. Hij werd gesteund door de heer Pladdet. Wnd. burgemeester G. Claeijs zei dat burgemeester Kostense reeds vóór zijn ziekte contacten had gelegd. Bij stemming verklaarden de heren Dijk. Pladdet en Klaeijs- sen zich tegen de post van 7.000. Voor 1969 hebben B en W de volgende plannen uitbreiding van de begraafplaats: verbete ring van de speelweide aan de Braakmanlaan: verbetering van de keiweg op Driewegen en ver bouwing van de vrijkomende r.k. school tot dorpshuis. Op de gewone dienst is er een bedrag van inkomsten en uit gaven van 1.33.756,01 en een post onvoorzien van 8157,50. Het r.k. kerkbestuur had een verzoek ingediend om gelden be schikbaar te stellen voor uitbrei ding van de in aanbouw zijnde school met een vierde lokaal en een lokaal voor diverse doelein den. De kosten bedragen 180.000. De heer Pladdet vroeg zich af, of het nog zin heeft twee scholen in 'n gemeente te hebben, waar bij hij wees op de oecumenische denkbeelden. Wnd. burgemeester Claeijs meende dat de tijd hier voor nog niet rijp is. Er zal per 1 september een vierdp leerkracht moeten worden aangesteld. Aan het begin van de vergade ring had de wnd. burgemeester zijn teleurstelling uitgesproken over 't niet toekennen van bouw volume. De heer De Smit vestigde de aandacht op de slechte toestand van het voetbalveld. Dit heeft de aandacht van B en W en er is reefs contact geweest met de hc;demij. De heer Pladdet verklaarde zich tegen bepaalde subsidies, das- deze tot zondagsontheiliging leiden. Verlichtingsactie Zeeland een succes De verlichtingsactie op het terrein van het wegenwachtsta tion Zeelandbrug van de ANWB belooft een groot succes te wor den. In totaal werden tot en met donderdag reeds 560 auto's onderzocht. Bij 437 auto's man keerde iets aan de verlichting. Te hoog afgesteld stonden 250 koplampen ofwel 45 procent. In totaal werden honderd geringe mankementen verholpen. Ruim 50 lamnjes moesten worden ver nieuwd. Zoals bekend eindigt deze ver lichtingsactie van de ANWB die voor iedereen gratis toegankelijk is, woensdagavond 5 februari. Het verlichtingscontrolestation is dag en nacht geopend. Kandidaatsexamen Aan de kattholieke universiteit te Nijmegen slaagde in de afge lopen week voor het kandidaats examen biologie de heer G. J. Wullems, alhier. Vergadering A.R.-partij In het hervormd jeugdgebouw werd een bijeenkomst gehouden van de statenkring Sluis van de A.R.P. Er was veel belangstel ling, ook uit Oost Zeeuws-Vlaan deren. Na een inleidend woord van de heer P. Zeegers uit Bres- kens sprak drs. R. Zijlstra, lid van de tweede kamer en voorzit ter van de C.B.T.B. Hij gaf een overzicht van de economische politiek van het huidjge kabinet, waarbij hij o.m. inging op de vrijere loonvorming. Hij ver wachtte dat de loonstijgingen dichter bij de 10 dan hij de verwachte 6 zouden liggen, terwijl de produktietoename wordt geschat op 5 Hierdoor is het treffen van andere maat regelen noodzakelijk, o.m. kre dietbeperking en een strak bud getair beleid. Het landbouw vraagstuk komt volgende week in de kamer. Spreker verwachtte kritiek op het plan-Mansholt. Bij de discussie kwamen o.m. aan de orde de positie van de kleine zelfstandigen, die een ver geten groep dreigen te worden, en de cumulatie van functies voor kamerleden. Over de gemeentelijke herin deling werd uit de vergadering opgemerkt dat dit een slepende zaak wordt en dat de mensen willen weten waar ze aan toe zijn. We zitten op vele plaatsen met verouderde gemeentebestu ren en waarnemende en gepen sioneerde functionarissen. In dit verband meende de heer D. Geuze, wethouder te Oostburg, dat 1 januari 1970 geen haalbare datum zou zijn. Na aanvaarding van 't wetsontwerp in de tweede kamer zal de eerste kamer zich grondig oriënteren en dat zal weer de nodige tijd vergen. De heer Zeegers deelde nog mee. dat het bestuur van de statenkring 'n schrijven aan de fractie had ge zonden. Men was over het alge meen wel geporteerd voor één gemeente. Hoofd operib. school met pensioen Woensdagavond komt de ge meenteraad van Oostburg bijeen. De heer H. H. de Lozanne, hoofd van de openbare school, heeft met ingang van 1 sentember ont slag gevraagd in verband met het bereiken van van de pensioen gerechtigde leeftijd. Bromfietser tegen auto In de Zandstraat is de brom fietser H. uit Nieuwvliet op een stilstaande auto gereden. Met verwondingen aan zijn benen werd hij naar het zieken huis gebracht. Na verbonden te zijn kon hij naar huis worden vervoerd. Agenda gemeenteraad Dinsdag 28 januari komt de ge meenteraad van Sas van Gent om half acht in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van Air Products n.v. te Brussel met de mededeling dat deze n.v. geen behoefte heeft aan industrieterrein te Sas van Gent. De gemeente heeft deze Air Products een uitvoerige bro chure gegeven van de mogelijk heden van vestiging te Sas van Gent toen de gemeente ter ore was gekomen, dat de Brusselse n.v. een plaats van vestiging in de omgeving zocht. Er is verder een voorstel voor de aankoop van het pand Westsluis 6 alhier. Dit pand, eigendom van mevr. C. M. van AerdeDucarmon, zal mettertijd worden gesloopt voor het maken van een verbinding tussen het Bolwerk en de Westkade. Aan de orde komen verder een tiental verzoeken om gronden in erf pacht voor de bouw van wonin gen. Ook de doorstroming naar duurdere huurwoningen komt in bespreking. Openbare verkoping In café-restaurant „Wilhel- mina" werd in het openbaar ver kocht een bedrijfspand (frites annex frisdranken) met boven huis aan het Walplein, dit in op dracht van de heer B. Geilman te Sluis en ten overstaan van nota ris J. E. K. van den Berg uit Oostburg. Voor deze verkoping bestond grote belangstelling. Vóór de pauze werd ingeschre ven voor 151.007 en na de pauze werd dit bod verhoogd tot 151.207. Koper werd de heer C. Drenth uit Oostburg. Bijeenkomst plattelandsvrouwen In café-restaurant „Wilhel- mina" te Sluis werd de jaarver gadering gehouden van de plaat selijke afdeling van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen. Voop deze bijeenkomst bestond grote belangstelling. Na een in leidend woord van mevr. J. de HulluVerplanke werden de jaarverslagen uitgebracht door mevr. J. AlmekindersRisseeuw en mej. A. A. C. A. Metz. Na de pauze was er een cause rie van mej. Z. J. H. Edzes, sociaal voorlichtster over het onderwerp „Woon prettig en praktisch". Be sloten werd deel te nemen aan de operareis naar Gent van het her vormd kerkkoor te Cadzand. De mogelijkheden werden onder ogen gezien om deze zomer een reisje te maken, waarbij de ge dachten uitgingen naar 'n levens- middelenbedrijf in Antwerpen of de Brusselse plantentuin. De „Totetrekkers" In de raadhuiskelder werd een carnavalszitting gehouden van de eerste Brugse carnavalsver eniging „De Totetrekkersgarde" die met de raad van elf en met een ceremoniemeester naar Sluis waren gekomen. Medewerking werd verleend door de muziek vereniging „Apollo". Er was veel publiek en er heerste een gezel lige sfeer. Op de rede van Vlissingen zijn zaterdagochtend omstreeks half zeven twee vrachtvaarders een Rus en een Israëliet met elkaar in botsing gekomen. Laatstgenoemde, de „Harsaggi", kon. zijn reis naar Antwerpen voortzetten. De Rus, de 5436 b.r.t. metende „Berdjansk", is met grote schade boven de waterlijn voor anker gegaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. Het was niet mistig. Omstreeks één uur zondagmid dag is bij Walsoorden het Belgi sche binnentankschip „René 15" aan de grond gelopen. Omstreeks half vier 's middags werd het vlotgetrokken door de sleepboot „Holland" van de rederij Muller uit Terneuzen. Jubileum „Zanglust" De dameszangvereniging „Zanglust" geeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een feestuitvoering in het jeugdge bouw te IJzendijke op 1 februari. Een aardige geste is dat alle be jaarden ter plaatse deze avond gratis kunnen bijwonen. Duivenmelkers bijeen Het bestuur van de postdui- venhoudersvereniging „Steeds Sneller" had vorige week voor de leden een avondje georganiseerd in hotel Meert. Er werd een inte ressante film vertoond over de duivensport voorheen en thans. Daarna hield de heer H. V. van de Vijver, dierenarts alhier, een lezing over huisvesting en ziek ten der duiven. Zowel de film als de lezing vie len bij de in groten getale opge komen leden zeer in de smaak. De firma DoensGroosman had een stand van produkten, betrekking hebbendp op de dui vensport, ingericht. Het was een leerzame avond. Op 26 april zal in IJzendijke het provinciale accordeoncon cours worden gehouden. Het be staat uit verschillende afdelingen van de jeugd tot en met de supe rieure afdeling. Er moet een ver plicht nummer en een vrij num mer worden gespeeld. De hoogst geklasseerde zal in oktober aan 't landelijk concours deelnemen, Gezinsavond plattelandsvrouwen Vrijdagavond was er in „De Poort" door de besturen van de afdelingen van de Z.L.M. en de bond van plattelandsvrouwen 'n gezinsavond georganiseerd, waarop de heer W. P. A. Colsen uit Hulst kwam spreken over „Oude Vlaamse gebruiken". Na een inleidend woord van de presidente, mevr. J. E. Dekker Varel, wist de spreker z'n gehoor direct te boeien, mede door een uitgebreide serie dia's over oude AMSTERDAM: Zaterdagmorgen is het achterschip van de in aan bouw zijnde mammoettanker jDagmar Maersk" op de werf van de N.D.S.M. in Amsterdam te wa ter gelaten. Het schip, van een zelfde type als de Melania, wordt gebouwd in opdracht van een Deense maatschappij en zal eind juni van dit jaar worden opge leverd. Het voorschip, dat thans op de vrijgekomen helling wordt gebouwd, zal in april van stapel lopen. Vlaamse gebruiken, speciaal in de landbouw. De evolutie in de landbouw werktuigen, de veranderde be werkingsvormen van de grond, de bedrijfsgebouwen, de kleder drachten, de boerencultuur kre gen achtereenvolgens de aan dacht. Het bleek, dat de heer Col sen door zijn verwevenheid met de boerenstand in het land van Hulst zich had gespecialiseerd om veel uit het verleden te be waren voor het nageslacht. In zijn causerie wierp hij zich op als een voorstander om te komen tot een landbouwkundig museum in deze streek. Voor velen kwamen de nu nog aanwezige restanten van boerengebruiken in een dui delijker daglicht te staan. De voorzitter van de Z.L.M.- afdeling, de heer J. J. de Regt Dekker, vertolkte aan het eind van de vergadering de dank van alle aanwezigen. Bejaardenwoningen De toekomstige bewoners van de bejaardenwoningen aan de Wilhelminastraat waren vorige week opgeroepen om de sleutels te komen afhalen. Slechts voor vier woningen kon dit doorgaan, aangezien de andere nog niet ge heel zijn afgewerkt dan wel om dat de bestrating nog niet zover is gevorderd dat de huizen ge makkelijk bereikbaar zijn. Dit uitstel wordt geschat op twee weken. Ontspanningsmiddag voor bejaarden Het comité bejaardenzorg houdt de tweede ontsnannings- middag in het seizoen 1968/'69 op woensdag 29 januari om 2 uur in ,.De Poort". Hiervoor is de heer Colsen uit Hulst uitgenodigd om te komen vertellen over Vlaamse gebruiken uit vroeger dagen, ter wijl op deze samenkomst ook plannen zullen worden gemaakt om de derde ontspanningsmiddag zoveel mogelijk met „eigen werk" te vullen. Deelname en vervoer wordt door het comité op de bekende wijze geregeld. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- BREDA: De „mooncat", een ra diografisch bestuurd voertuig bestemd voor het voortslepen van bewegende doelen op het ca- vallerieschietkamp de Vliehorse Bergen. De actieradius van het voertuig, dat door het Neder landse leger werd ontwikkeld, en enig in West-Europa is, is 12 km terwijl de snelheid kan wor den opgevoerd tot 50 km per uur. Een noodweer met hevige storm en regenval heeft in het weekeinde grote verwoestingen aangericht in het zuid van Cali- fornië. Tenminste twee-en-der tig personen kwamen om 't leven doordat zij werden bedolven onder moddermassa's. De mees ten werden in hun slaap door de lawines verrast. Het ergst werd het gebied rondom Los Angeles getroffen met omliggende villa wijken als Brentwood, Belair en Hollywood Hills. Het redding- werk werd bemoeilijkt, doordat veel wegen door aardverschui vingen waren versperd. Zeven gebieden zijn tot ramp gebied verklaard. De schade be loopt verscheidene miljoenen dollars. Nader blijkt dat als gevolg van het noodweer 85 mensen zijn om gekomen. Door de gladde wegen verloren 52 personen het leven by verkeersongelukken, 17 ver dronken, 12 werden bedolven onder aardverschuivingen en vier kwamen om bij vliegtuig ongelukken. Ongeveer 10.000 mensen zijn dakloos. Volgens een voorlopige raming is voor 35 miljoen dollar schade aangericht. Het ergst getroffen is Santa Barbara, 130 km ten noorden van Los Angeles, waar een derde van alle schade werd geleden. Men vreest dat zestien men sen om het leven zijn gekomen bij een brand, waardoor zondag een hotel in Dunnville in de Canadese provincie Ontario in de as is gelegd. Twee lijken zijn geborgen. Veertien van de ongeveer vijf tig gasten worden vermist en vijf zijn in een ziekenhuis opge nomen. Volgens een ooggetuige volgde op de brand een zware ontploffing waardoor het dak in de lucht vloog. In de universiteit van Napels heeft zaterdag brand gewoed tijdens een botsing tussen linkse en rechtse studenten, waarbij brandbommen gebruikt werden. De gevechten braken uit, toen rechtse studenten tijdens hun betoging tegen de Russische overheersing in Tsjeoho-Slowa- kije in botsing kwamen met link se collega's. Een dag na het begin van het vredesoverleg in Parijs heeft de vietcong zondag'een raketaanval gedaan op een burgerlijke ver- dedigingspost in Saigon. Een kleine groep vietcongleden zag kans ongemerkt door de verdedi- gingsring rondom de stad te komen en vuurde drie raketten op de post af. Vier burgers werden gewond. Het is de eerste aanval op Saigon sedert Johnson op 1 november 't stopzetten van de bombardemen ten op Noord-Vietnam aankon digde. De Amerikaanse president zei toen dat bij het vredesoverleg geen vorderingen konden wor den gemaakt zolang Zuidvietna- mese steden werden bestookt. Binnen 24 uur na de eerste aanval werd een tweede verdedi- gingspost in Saigon onder vuur genomen. De schade was gering. Ook elders in het land voerden de guerrillastrijders dergelijke aanvallen uit. Van militaire zijde in Saigon was al gewaarschuwd voor moge lijke aanvallen op steden in ver band met het begin van de vre desonderhandelingen in Parijs. De Zuidvietnamese regering deelde vandaag (maandag) mee bij de internationale controle commissie een klacht te hebben ingediend. Hierin zegt zij dat Noord-Vietnam de guerrillastrij ders opdracht heeft gegeven hun activiteit uit te breiden met het oog op de besprekingen in Parijs. Voorts uit de Zuidvietnamese regering de beschuldiging dat Noordvietnamese militairen in Zuid-Vietnam verantwoordelijk zijn voor de dood van 241 bur gers. Op de Rijn is maandagmorgen tussen Bingen en Bacharach het motorschip „Marion" uit Rotter dam frontaal in aanvaring geko men met het motorschip „Cas tor" uit Straatsburg. Er werd niemand gewond. De materiële schade is groot. De pont van Kaub, die over de Rijn voor reparatie naar Bin gen werd gesleept, is door on bekende oorzaak omgeslagen en gezonken. Twee bemannings leden worden vermist. Ze kon den niet zwemmen. •B» gndc mark*» fit tin tok Middelburg LDulft 103-103 T*LOI1M-ne« Ook In Oen Haag Gronlngan Hsartan Na een aanvaring tussen drie Nederlandse motorschepen zon dag op de Rijn bij Grieth in de buurt van Kleef ig de 36-jarige vrouw van een van de schippers, Wilhelmina Zuiderhoek, ver dronken. Na urenlang zoeken was de vermiste nog niet gevon-, den. De schipper had zijn eer ste vrouw enige jaren geleden eveneens bij een aanvaring ver loren. Naar de waterpolitie in Em merik meedeelde, botsten onge veer in het midden van de rivier de in de lengterichting gekop pelde „Risico" uit Rotterdam en „Yoka" uit Zwolle tegen het uit de andere richting komende mo tortankschip „Charlotte F." uit Rotterdam. De met 300 ton slak ken beladen „Risico" zonk ter plaatse. Schipper Zuiderhoek en zijn drie kinderen van twee, zes en veertien jaar konden met een te hulp gesneld schip veilig aan land worden gebracht. De tan ker, die met 1170 ton ruwe olie was geladen, liep slechts lichte schade op. De „Yoka" werd niet beschadigd. Volgens de politie was het zicht op de Rijn goed. Dé oor zaak van het ongeluk is niet be kend. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam) werden vandaag aangevoerd 120(1 slachtrunderen en 388 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ5,05 ƒ5,50, le kwal. ƒ4,504,95, 2e kwal. 3,954,20, 3e kwal. 3,653,85; Varkens: le kwal. ƒ2,58—ƒ2,62, 2e kwal. ƒ2,55— 2,58, 3e kwal. ƒ2,52—ƒ2,55; Stieren f 4,555,10; Worstkoei en 3,50—3,65; Slachtzeugen 1,90ƒ2,10; Zware varkens 2,15—2,30; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was groter, de handel vlug en ruim prijshoudend; Varkens: kleiner aanvoer, trage handel en lager in prijs, enkele prima's boven note ring. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam werden vandaag te volgende noteringen opgemaakt: Klei-aardapoelen voor het bin nenland: Bintie 3555 mm 9,00 9,75; Bintie 40 mm opw. 10,00—11.00; Bintie 55 mm opw. 11,00f 1.1,50; Eigenhei mers 40 mm opw. 17,00f 18.50; Furore 40 mm onw f 13.00 f 14,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opw. geer notering: Eibertas 40 mm opw geep noteripg. Klei-aardappelep voor de export: Biptie 40 mm opw. geep handel; Biptie 3555 mm f 9,00f 9.25: Biptje 45 mm opw. 12,00— 12,50; Bintje 4060 mm geep notering; Bintie 55 mm opw. 11,00—11.50; Furore 40 mm opw. geen notering. Zand-aardappelen voor de ex- port: Bintje 35 mm opw. 9,00. Andere blanke rassen van de kleigrond: 45 mm opw. geen note ring. Voer-aardappelen 2,005,00. Stemming: binnenland en export flauw. Prijzen (excl. omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3