Botsing tussen twee goederentreinen bij Breda CONTINGENT WONINGWETWONINGEN (663) OVER ZEEUWSE GEMEENTEN VERDEELD Terneuzen met 114 aan de spits Machinist uit Venio gedood Beneluxtrein botste op vrachtauto: chauffeur omgekomen u BOSCH OPTIEK 25-JARIGE VROUW IN TILBURG DOODGESCHOTEN Gearresteerde echtgenoot legde RO£ seen Vijftien mensen opgehangen in Irak HET WEER Eerste bijeenkomst rondetafelconferentie duurde 6 uur HET GOED BLINKT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 27/dlnsdag 28 januari 1969 3400 per jaar nodig Particuliere sector Dode en zes gewonden bij gecompliceerd verkeersongeval SMIT BESTELT VIERDE SUPERSLEEPBOOT BIJ „DE MERWEDE" Stamhoofden uit West-Irian in Djakarta Alleenrecht Geen begroeting Butaanexplosie in de Ver. Staten Woede in Israël Woning afgebrand ln Horst Weerbericht Zon- en Maanstanden Gedeputeerde staten hebben het aan de provincie Zeeland voor 1969 toegewezen contingent van 692 woningwetwoningen, alsmede de 172 door woningbouwcorpora ties te bouwen woningen in de particulier gesubsidieerde sector verdeeld. Rekening is gehouden met de in vorige jaren in uitvoe ring genomen of in 1969 te star ten bouwstromen en met de ge dane toezeggingen. De verdeling der woningwet woningen is als volgt: Duiveland 9; Middenschouwen 7; Zierikzee 70; Sint Annaland 7; Sint Maar tensdijk 27; Poortvliet 7; Tholen 16; Amemuiden 18; Domburg 8; Mariekerke 11; Middelburg 56; Vlissingen 70; Baarland 7; 's Hee- renhoek 9; Heinkenszand 7; Goes 70; Kapelle 13; Krabbendijke 11; Kruiningen 15; Wemeldinge 7; Yerseke 11; Aardenburg 8; Oost- burg 20; Terneuzen 114; Westdor- pe 13; Zaamslag 14; Clinge 21; St. Jansteen 6; Koewacht 11. In totaal zijn 663 woningwetwoningen ver deeld; de resterende 29 zijn in re serve gehouden. Voor ontwikkeiingskernen wer den 78 woningen toegewezen, welk aantal is begrepen In de toewijzin gen voor de daarvoor in aanmer king komende gemeenten. gen. Voorts zeggen zij, dat het voor de realisering van de klei nere toewijzingen aanbeveling ver dient met andere gemeenten samen te werken, waardoor de kostprijs kan dalen. Om te voorkomen, dat het con tingent verloren gaat, is besloten de toegewezen contingenten of ge deelten daarvan, die op 1 oktober 1969 niet zijn gerealiseerd of waarvan op die datum de verwe zenlijking niet vaststaat, terug te nemen en aan andere gemeenten toe te wijzen. Uit een prognose van de hoofd ingenieur-directeur volkshuisves ting en bouwnijverheid in Zeeland (welke prognose 't karakter heeft van een moment-opname) blijkt, dat uitgaande van een bevol kingsgroei van gemiddeld 4.400 personen per jaar in de periode 1970—1975 gemiddeld 3.400 wo ningen per jaar gebouwd moeten worden, waarvan gemiddeld 1.800 woningen per jaar ter vervanging van slechte woningen moeten die nen. (Op 1 juli 1968 moest circa 18,3 procent van het totale wo ningbestand in Zeeland als slecht worden gekwalificeerd). 172 door woningen De verdeling van de corporaties te bouwen in de particulier gesubsidieerde sector is als volgt: Duiveland 9; Zierikzee 18; Kortgene 9; Wissen- kerke 9; Goes 40; 's Gravenpolder 13; Breskens 12; Westdorpe 11; Zaamslag 6; Hulst 35; Sint Jan steen 10. In hun bericht over de toewij zing wijzen G. S. er op dat de mi nister van volkshuisvesting bij zijn toewijzing aan de provincies reke ning heeft gehouden met het aan tal aan de woningvoorraad ont trokken woningen. Bij de verdeling van het contingent voor 1970 zul len G. S. dezelfde gedragslijn vol- Zaterdagavond deed zich op ie Gilzerbaan in Tilburg een ge compliceerd ongeval voor, waar bij drie personen levensgevaar lijk werden gewond, drie zwaar gewond en twee licht. Zondag morgen overleed een van de drie levensgevaarlijk gewonden, na melijk de 38-jarige J. Ketelaar uit Tilburg. Hij was de bestuur der van een personenauto, die in dezelfde richting reed als een groot aantal fietsende Tiiburgse verkenners. Toen de heer Kete laar bezig was de groep te pas seren, maakte zich vlak voor hen een der fietsers, de twaalfjarige Leg Klaassen uit Tilburg, uit de groep los, reed naar links en werd door de auto gegrepen. De heer Ketelaar maakte een uitwijkmanoeuvre, waarbij hij op de linkerweghelft terecht kwam. Daar kwam hij in botsing met een uit tegengestelde rich ting komende personenauto, die hij met de voorkant van zijn wagen in de flank trof. De auto van de heer Ketelaar kantelde en werd evenals de tegenligger waarvan de beide inzittenden slechts lichte verwondingen kre gen, totaal vernield. De vijf inzittenden van de ge kantelde wagen waren er min der goed aan toe. De heer Kete laar werd levensgevaarlijk ge wond, evenals 'n achtjarig neef je, Frank de Brouwer uit Gilze. Zwaargewond werden de echt genote van de heer Ketelaar, het twaalfjarige neefje Rens de Brouwer en het elfjarig nichtje Rina de Brouwer uit Gilze. De toestand van de aangere den verkenner is kritiek. L. Smit en co.'s internationale sleepdienst in Rotterdam heeft aan de scheepswerf en machine fabriek „De Merwede" te Har- dinxveld-Giessendam de op-, dracht gegeven tot het bouwen van een vierde supersleepboot van 9000 pk. De nieuwe eenheid van Smit wordt een zusterschip van de onlangs in dienst gestelde sleepboot „Rode Zee" en krijgt de naam „Noordzee". Evenals de „Rode Zee" zal de nieuwe sleepboot worden aange dreven door Werkspoormotoren en worden uitgerust met een ver stelbare schroef welke is om geven door 'n tunnel. De „Noordzee" zal evenals de andere drie sleepboten uit Smit's 9000 p.k.-klasse speciaal geschikt rijn voor het slepen en assisteren van het toenemend aantal zeer grote schepen, zoals supertankers en bulkcarriers en van drijvende olieboorinstallaties van elke om vang. Het ligt in de bedoeling dat de m°uwe sleper op 1 april van het nlgend jaar in dienst zal worden \steld. auto vloog in brand en de chauf feur kwam hierbij om. Er werden geen treinreizigers gewond. Bij Breda zijn zaterdagnacht twee goederentreinen tegen elkaar gebotst. De machinist van een van de treinen is daarbij om het leven gekomen; de andere machinist kreeg een shock. Beide sporen wa ren versperd. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie,bij 't westelijk van Breda gelegen knooppunt „Breda-aansiu- ting", waar de spoorlijn zich splitst in de richtingen Roosen daal en Dordrecht. De machinist die het ongeluk heeft overleefd, heeft verklaard dat hij. kort vóór de spoorwegkruising een onveilig voorsein heeft gemist. Toen hij de fout ontdekte, stelde hij de noodremmen in werking, maar een botsing kon hij niet meer voorkomen. De twee locomotieven boorden zich in elkaar. Acht wa gons ziin uit de rails gelopen. Van de beide sporen werd een flinke lengte vernield. De bovenleiding bleef intact. De omgekomen machinist, de heer J. A. Lodewijk (31) uit Roo sendaal, was gehuwd en had twee kinderen. Zijn collega die een shock opliep, is de heer H. A. J. Roddeman uit Venlo. De spoorwegen lieten bussen rijden tussen Lage Zwaluwe en Breda en tussen Breda en Roosen daal. De Beneluxtrein die uit Amster dam naar Brussel was vertrokken, is om ongeveer 8 30 uur zaterdag avond or> een overweg ln Kalmt- hout, ruim tien kilometer over de grens ln België, in botsing ge komen met een vrachtauto. De De auto is met hoge snelheid aan het einde van een doodlopen de straat op de treinbaan terecht gekomen. Ook in de bestuurderscabine van de trein ontstond brand, maar die kon snel worden geblust. De Ne derlandse machinist bleef onge deerd. De trein is op eigen kracht naar Roosendaal teruggereden. Er werden bussen ingelegd van Antwerpen naar Roosendaal. Ongeveer 35 stamhoofden uit West-Irian zijn in Djakarta aan gekomen om deel te nemen aan de bestudering van het onder deel West-Irian van het Indone sische vijf-jarenontwikkelings- plan. Dit is van officiële zijde in Djakarta meegedeeld. Briga de-generaal Soewagio. comman dant van het Indonesische tur- gerverdedigingskorps, zei dat dit korps de cursus had georgani seerd. Eind deze maand zullen nog 30 leiders uit West-ïrian daartoe naar Djakarta komen. (Vervolg van pag. 1.) Pham Dang Lam, die de delega tie uit Saigon leidt, stelde de eis, dat de „communistische autoritei ten ln Hanoi de agressie tegen Z. Vietnam beëindigen". Hij eiste voor zijn delegatie het alleen recht op Zuid-Vietnam te vertegen woordigen en zei dat de delegatie van het „bevrijdingsfront" niet namens _de Zuidvietnamese bevol king koi,4 spreken. Volgens Tthm dienden alle gewa pende strijdkrachten van Noord- hebt natuurlijk een re serve-wiel in Uw auto, maar hebt U ook een re serve-bril! Ook heel be langrijk, zo zelfs dat het in sommige landen ver plicht is Gediplomeerd opttctéw Gediplomeerd Kontak.tlenzenspecia.list Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01 MO—2327 Vietnam het zuiden te veriaten en moest Hanoi zich onthouden van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Zuid-Vietnam. Ook riep hij Hanoi op, de akkoor den van Genève te respecteren en een doeltreffende internationale controle te aanvaarden. De besprekingen begonnen met een toespraak van Tran Boe Kiem „Wij willen vrede, maar dan vrede in onafhankelijkheid en vrijheid. Zolang de Verenigde Staten hun agressie tegen Zuid-Vietnam voort zetten, zal het Zuidvietnamese volk de strijd volhouden", aldus Kiem. Vervolgens kreeg de Noordviet- namese delegatieleider Xoean Thoey het woord. Hij riep de Ver enigde Staten op hun agressie te beëindigen en hun troepen geheel uit het zuiden terug te trekken. Na een koffiepauze voerden Ca bot Lodge en Pham Dang Lam het woord. Aan de eerste bijeenkomst na men behalve de delegatieleiders zestig adviseurs deel. Terwijl de Amerikaanse en de Zuidvietnamese delegaties aan de ronde tafel dicht bij elkaar zaten, kennelijk om te laten zien dat zij als één geheel optreden, hielden de Noordviet- namese vertegenwoordigers en die van het „bevrijdingsfront" enige afstand, om daarmee de zelfstan digheid van de N.B.F.-delegatie te demonstreren. Bij het betreden van de zaal vond geen begroeting plaats. Donderdagochtend om half elf zal men opnieuw bijeenkomen. Achttien met butaan gevulde tankwagens zijn zaterdag bij Laurel in de Amerikaanse staat Mississippi in de lucht gevlogen, toen de trekkende locomotief ontspoorde. In de reservoirs be vond zich twee-en-een-kwart miljoen liter butaan. De explo sies deden gebouwen in de wijde omtrek schudden en sloegen dui zenden ruiten uit bun sponnin gen. Alle telefoonverbindingen zijn vernield. Het contact met de buitenwereld was alleen nog via de politieradio mogelijk. Vijftien mensen liepen ver wondingen op. Doordat acht tanks intact wanen gebleven, stond de brandweer bloot aan het gevaar, dat ook deze in de lucht Zouden vliegen. Vele hui zen in de omgeving werden ont ruimd. Op de foto een beeld van een klein deel van de enorme ravage. door W. GELDOF 10) Toen de Jeffersons de volgende morgen vertrokken, kon de va der al weer op de bok zitten. Er zat nog wel een stevig verband om zijn been, maar zitten kon hij zonder bezwaar en hij stond er op, dat hij weer zou mennen. Hij snakte er naar, eindelijk weer eens iets te kunnen doen. Velen uit Oakridge deden de familie uitgeleide. Een tweetal ruiters zouden hen blijven verge zellen tot ze in het volgende dorp waren aangekomen. Wel was het hoogst onwaarschijnlijk, dat hun nu nog iets onderweg zou over komen, maar het feit, dat de Jef fersons door twee mannen uit hun dorp waren aangevallen, kwam hun eer te na. Zij wensten door hun begeleiding deze schan de voor hun dorp zo goed moge lijk uit te wissen. Het afscheid van de familie van de sheriff was erg hartelijk. De tweeling, die speelkameraad jes moest achterlaten, keek erg sip. Ook de moeder, die hier a.h.w. tot nieuw leven was ge komen, was stil. Was Alice het ook? Zij keek naar de wuivende dorpelingen, maar merkte op, dat Jim Connal ontbrak. Wijselijk vertelde John haar niet, wat Jim hem had voorspeld. Het had nu geen zin meer, zij moesten voor waarts. Nog twee dagen zouden ze onderweg zyn. Op de middag van de derde dag konden ze bij Jack Bramble, de sheriff van Bremsdale, zijn. De dag daarop i begroeting zouden ze hun eigendom einde- hartelijkst, lijk in bezit gaan nemen. Hoe was alles nu ten goede veranderd! Het zachte voorjaars weer verkwikte iedereen en de uitbottende natuur vervulde de Jeffersons met goede hoop. En met de natuur schenen ook de mensen veranderd. Geen wonder overigens, want het gerucht van de overval was hun vooruit ge gaan. Iedereen was vriendelijk en belangstellend. Zelfs moeder knapte er van op en af en toe kwam ze op de bok naast haar man zitten om van het uitzicht te genieten. Bremsdale bleek een geheel ander dorp te zijn dan Oakridge. Weliswaar waren de meeste ge bouwen er van steen, maar dat was gemetselde, grauwe natuur steen, die het geheel iets triests gaf. Het plaatsje lag in een dal, dat gevormd werd door twee uit lopers van de steenachtige Black Hills in het noorden, maar door dat dit dal in de loop der eeuwen opgevuld was met grof steen gruis, was het zeer onvruchtbaar en groeiden er tussen de huizen niéts anders dan wat brem en heide. Het huis van Jack Bramble leek als twee droppels water op dat van de sheriff van Oakridge, behalve dan dat het uit een grau were steensoort was opgetrokken. Maar hier en daar trachtte wat klimop de vale muren op te fleu ren. Overigens was er in de ge hele omgeving geen struik of boom die hier kon groeien. Zodra de wagen stilstond voor het huis kwam de sheriff naar buiten. Hij was van hetzelfde type als zijn collega uit Oakrid- maar veel uitbundiger en de was dan ook aller- Met beschamende gastvrijheid wérden de Jeffer sons ontvangen en het gezin van de sheriff, dat slechts uit vader, moeder en een 20-jarige dochter bleek te bestaan, vroeg honderd uit over de reis en de lotgevallen onderweg. Iri de dochter Kitty vond Alice dadelijk een toegewijde vriendin en de anderen vonden in sheriff Bramble en zijn vrouw een on uitputtelijke bron van inlichtin gen over de omgeving en de boerderij. Toen de Jeffersons hoorden, dat deze slechts op een afstand van een uur rijdens van Bremsdale was gelegen, wilden ze nog diezelfde avond vertrek ken, maar daar was geen sprake van. Allereerst had Bramble verscheidene officiële stukken, die Jefferson moest doorlezen en tekenen en vervolgens had hij een te groot belang bij wat de sheriff hem vertelde, dan dat hij niet aandachtig zou luisteren. Het bleek, dat in de omgeving slechts aan ekstensieve veeteelt werd gedaan. Paarden, schapen en koeien, vooral echter schapen, werden hier gehouden. Voor bouwland was de grond veelal te schraal. Oom Jeffrey had wel wat bouwland om de boerderij, maar daarvan was nooit veel opbrengst eekomen. Bramble raadde aan in plaats van zomertarwe liever voedergewassen voor het vee te verbouwen. Vooral lucerne zou het wel willen doen op de boer derij. Wat oom Jeffrey's vee be trof, dit was verkocht, omdat de schuren en stallen in de om geving vol waren en het dus bij niemand kon worden onderge bracht. En er was niemand ge weest, die moederziel alleen op de boerderij had willen blijven om het te verzorgen. Enerzijds was dit een meeval ler, omdat zelfs na aftrek van de suksessierechten nog een bedrag overbleef, maar anderzijds viel dit tegen, omdat de Jeffersons nu zélf vee moesten aanschaffen en de prijzen in het voorjaar, wan neer alles begon te groeien, na tuurlijk hoger waren dan in het najaar. Bramble raadde hen aan, slechts enig vee voor eigen ge bruik te kopen, wat kippen, een paar biggen en melkgeiten en te trachten in de aanstaande zomer zoveel mogelijk voeder te win nen. In het najaar, wanneer de prijzen laag waren, konden ze zich dan van het nodige vee voor zien en zich goed installeren. In de tussentijd hadden ze de grond, de boerderij en de omgeving ook beter leren kennen. Jefferson stemde alles graag toe, want van vee had hjj weinig verstand. Hij verzuimde echter niet, Bramble voorzichtig uit te horen over mensen uit de om geving, dat wil zeggen over de mensen met wie ze in aanraking zouden komen, voor wie de Jef fersons moesten oppassen en wie ze gerust konden vertrouwen. Het werd die avond laat vóór allen naar bed gingen. (Wordt vervolgd.) of ifwitwia «WIIIIW Ml In de nacht van vrijdag op za terdag omstreeks drie uur Is er ln woning in de Alverstraat te Tjlbure bewoond door de 27-farige A. ,T. Lusters en ziin echtgenote, eesehoten. waardoor de vrouw zo danig gewond raakte dat zij op we«r naar het ziekenhuis Is over leden. Het slachtoffer was de 25-jarige mevrouw Petronella Lugtersvan Hoovdonk. De politie had sterke aanwijzingen tegen de 27-iarige echtgenoot. Deze werd ingesloten. Volgens de politie is er gescho ten met een revolver of Distooi van het kaliher 6.35. Er ziin verschil lende schoten afgevuurd, waarbij er één van dichtbii de vrouw in de maagstreek dodelijk heeft getrof fen. Nog eer de politie ter plaatse kon zijn, is L. naar een kennis ge lopen met het verzoek zijn vrouw naar het ziekenhuis te brengen. Deze heeft, vergezeld van L., het slachtoffer naar het ziekenhuis ge reden. Ond°rweg moet zii ziin overleden. Kort nadien werd de politie uit het ziekenhuis gebeld, dat L. bezig was amok te maken, ruiten te vernielen en het genees kundig personeel het werk onmo gelijk te maken. L. die naar sterke drank rook, verkeerde in een staat van hevige opwinding en werd in gesloten. In de loop van zaterdag stapel den de verdenkingen tegen de man zich dusdanig op, dat besloten werd hem ingesloten te houden. Tot een bekentenis of verklaring is hij niet gekomen. Evenmin is het vuurwapen gevonden. In de buurt heeft niemand iets van het gebeurde bemerkt. In Irak zijn vanmorgen (maan dag) vijftien mensen opgehangen. Radio-Bagdad meldde, dat zij omstreeks 14 januari waren ver oordeeld wegens spionage voor Israël. De doodvonnissen zijn in het openbaar in Bagdad en Basra voltrokken. Negen van de gehan genen waren Joden. Een van hen was de zoon van de opperrabijn van Irak. Haim Kadouri. De radio wekte de luisteraars op naar het vrijheidsplein in de hoofdstad te komen, waar men de „spionnen" nog aan de galgen kon zien han gen De radio, die een ooggetuigever- slag gaf van de belangstelling in Bagdad, zei dat daar naar schat ting tweehonderdduizend mensen aanwezig waren en dat telegram men van instemming met de exe cuties bij de revolutionaire raad binnenstroomden. Iemand van de partij; die cje menigte toesprak, zei dat met deze aan de spionnen toegebrachte „verpletterende slag" een nieuw tijdperk was begonnen. Hij noem de de terechtstelling een inlossing van de door de revolutionaire lei ders gedane belofte dat van van daag af geen spion meer op Iraak- se bodem zal leven. In Bagdad is vernomen dat hét spionageproces nog niet' is vol tooid en dat nog meer personen terecht zullen staan. Een van de bekendste beklaagden is ex-gene raal Abd el-Hadï el-Rawï, die in 1963 minister van landbouw is ge weest. De reportage van radio-Bagdad verliep emotioneel. Sprekers be twistten elkaar de microfoon en vielen elkaar veelvuldig in de rede om te verklaren dat de baas partij „de enige weg volgde welke leidt tot de bevrijding van Palesti na". De executie van neg^n 3o6er verwekte in Israël Heftige 'emoties In zijn eerste reacties eiste bet publiek krachtige regeringsmaat regelen en mobilisatie van de in ternationale opinie tegen deze „moord". Een regeringswoordvoer der verklaarde, dat Israël alle* heeft gedaan om de terechtstellin gen te verhinderen. „Wif hebber ons tot de V.N. gericht en tot landen die invloed In Irak hebben Het Is allemaal tevergeefs ge weest", zei hij. In de nacht van zaterdag op zondag is een woning aan de Bosweg in Horst (L.) door brand geheel verwoest. De 'brand brak uit, toen de bewoner, de heer P. Henraath met zijn vrouw en zes kinderen op familiebezoek was in Broek-Slttard. De oorzaak was een defecte schoorsteen. De schade wordt geraamd op f 15.000. Het huis was verzekerd. Het gezin Henraath is bij fami lie ondergebracht. De brandweer kon het meubilair uit het huis redden. AANHOUDEND ZACHT Het afgelopen weekeinde be vond Nederland zich aan de west- flank van een hogedrukgebied, dat zich van Polen over midden Euro pa naar het westelijk deel van de Middellandse Zee uitstrekte. Zuidelijke winden voerden lucht aan, waarin biji ons zondagmiddag temperaturen van acht tot elf gra den werden bereikt. Even zacht was het op de Britse eilanden. Daar veroorzaakte een front beho-,, rende bij een depressie ten zuiden van IJsland plaatselijk enige regen. Dit front zal ons de komende nacht passeren, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Ook achter het front blijft ons land in een zuidelijke stromine, zo dat het zachte weer aanhoudt. van het KNMI tot tot dinsdag avond. IETS HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis, morgen enkele verspreid voorko mende opklaringen. Overwegend matige zuidelijke wind', iets hogere temperaturen. ZON MAAN op onder op jan 28 08.26 17.20 12.09 29 08.25 17.22 12.48 30 08.23 17.24 13.41 31 08.22 17.26 14.46

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2