Eerste bijeenkomst rondetafelconferentie duurde 6 uur Bevolking van Praag nam afscheid van Jan Palach Ongedwongen Nederlands weekend in Ethiopië ra s J Suikerfabricage in hoog gelegen deel van Afrika Verschillende uitgangsposities wijzen op langdurige besprekingen Chauffeur kosmonautenauto overleden Begrafenisplechtigheid verliep zonder incidenten CARAVAN RAI 89 Nixon benoemt twee negers bij de huisvesting Bezoek aan ziekenhuis Coalitieregering Tulpen en narcissen Naar de kerk Het land van de kerken Vicaris uit ^Asckkaoelle Aanvaring op het Amsterdam- Rijnkanaal Hoogwater Maandag 27/Dinsdag 28 Januari 1969 25e Jaargang No. 5909 Moeder en zoon Absolute stilte Ons land is klein Gevecht met de politie In Praag heeft zaterdag de be grafenis plaatsgehad van de stu dent Jan Palach die vorige week door zelfverbranding om het le ven kwam. Op de voorgrond, bij de kist met het stoffelijk over schot v.l.n.r. Palach's broer, zijn moeder en zijn schoonzuster. Vrij... dan de caravan! toer-caravans bagagewagens sta-caravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering 24 «JAN. TIM 2 FEBR. open van 10-17 uu zondagen 10-17 u r- en van 19-22 uur ur toegang 13.- amsterdam speciaal Trein-Toegang-biijet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 NS -stations President Nixon van de Ver enigde Staten heeft zaterdag twee negers benoemd als naaste medewerkers van minister Geor ge Romney van huisvesting en stedenkwesties. Het rijn de 39- jarige Samuel Jacksorr, advocaat in Washington, die adjunct secretaris-generaal --oor stads ontwikkeling wordt' en Samuel Simmon (41), een socioloog uit Michigan die in dezelfde rang is belast met gelijkheid bij de ver huur van woningen. Een Hollands weekeind in een Ethiopische entourage, zo had men het bezoek van de Nederlandse koninklijke familie aan Ethiopië dit weekeinde kunnen noemen. Zaterdag was de Nederlandse familie in Wonji en Shoa in de suikeronderneming van de HVA en zondag ont moetten de vorstelijke personen de bijna voltallige Nederlandse ge meenschap. Deze ontmoeting, die plaats vond in het park ronil de Nederlandse ambassade, werd gekenmerkt door een ongedwongen en gezellige sfeer. Hier verzamelden zich ongeveer vierhonderd Nederlan ders en de ontmoeting over en weer werd op prijs gesteld. De koninklijke gasten onderhielden zich in informele gesprekken met de hier werkende Nederlanders. Het bezoek aan de HVA-onder- neming te Wonji en Shoa in de omgeving van het plaatsje Naza reth had plaats in gezelschap van keizer Haile Selassie. Ook in deze kolonie was de sfeer ongedwon gen. Op uitvoerige wijze liet ko ningin Juliana zich inlichten over de suikerfabricage, een uniek be drijf in dit hoog gelegen deel van Afrika. Het bezoek was een hoogtepunt voor de Nederlandse meisjes Joke Mulders en Lidie Naber, beiden uit Wonji, die bloemen mochten aan bieden tezamen met de Ethiopische meisjes Rachel en „Sinaasappel tje", zo luidt althans in het Ne derlands de naam van het betrok ken meisje. Dit bezoek droeg temeer een Nederlands karakter, daar het echt Hollands was. Donkere wolken pakten zich seinen boven de Won- ji-vlakten en de regen was bijna niet van de lucht. De koninklijke familie bracht tevens een bezoek aan het aan de onderneming ver bonden ziekenhuis. Ofschoon ze het allemaal wel niet goed zullen hebben begrepen, troffen de jong ste patiëntjes in het ziekenhuis het bijzonder. Met keizer Haile Selas sie maakte de koninklijke familie namelijk een rondgang over de kinderafdeling: donkere kopjes bo- De vier strijdende partijen tn Vietnam hebben zaterdag in Parijs een begin gemaakt met* de vredesonderhandelingen. In een vergadering van meer dan zes uur hebben zij hun standpunten uiteengezet. Het was de eerste maal, dat de delegatieleiders van de vier onderhandelings partners in een formele zitting In het internationale conferentie centrum, het voormalige hotel „Majestic", In Parijs bijeenkwamen.. Het bleek al spoedig, dat de uitgangsposities zeer verschillend zijn en dat de kans op langdurige besprekingen, waarbij getracht moet worden een brug tussen de diverse standpunten te slaan, groot is. Het concreetste voorstel kwam van de Amerikaan Henry Cabot Lodge, die als eerste praktische stap naar beëindiging van de oor log in Vietnam een onmiddellijk herstel van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet- nam voorstelde. Lodge gaf nauw keurig aan hoe men zich aan Ame rikaanse zijde déze demilitarise ring voorstelt. Hij kondigde aan dat in volgende bijeenkomsten meer voorstallen van de Verenig de Staten zijn te verwachten. Hij verklaarde met nadruk, dat het doel van deze onderhandelingen niet een' halfslachtige, maar een volledige vrede in Vietnam moet zijn, die het Zuidvietnamese volk het recht garandeert, dat het over zijn eigen toekomst kan beslissen. „manoeuvre" Het Amerikaanse voorstel vond geen genade in de ogen van N. Vietnam en het Zuidvietnamese nationale „bevjijdipgsfront", De Noordvietnamese delegatieleider, Xoean Thoey, merkte op dat zijn land al herhaaldelijk voorstellen van deze strekking heeft verwor pen. De leider van het bevrijdings front, Tran Boe Kiem, zei dat de Verenigde Staten niet gezegd heb ben dat zij bereid zijn een eind aan de oorlog te maken. Hij be schouwde het voorstel inzake de gedemilitariseerde zone als „een gedemilitariseerde zone als „een manoeuvre die ten doel heeft het feit te maskeren, dat de Ameri kaanse agressie-oorlog voortgaat", zo verklaarde Klem later tegen over de pers. Xoean Thoey zei dat Noord- Vietnam bij zijn bekende vier pun- ten-voorwaarden als basis voor 'n regeling van de kwestie blijft. Hij steunde voorts het vijf-puntenplan van het N. B. F., dat in afwijking van de Noordvietnamese positie voorziet in een neutrale status van Vietnam. Tran Boe Kiem noemde als een van de voornaamste taken van een te vormen coalitieregering in Z. Vietnam het organiseren van vrije verkiezingen. Hereniging van de beide delen van Vietnam kon vol gens hem stapsgewijs op basis van overleg tot stand worden ge- PARIJS: De vier voornaamste strijdende partijen in Vietnam hebben zaterdag in Parijs een werkelijk begin gemaakt met de vredesonderhandelingen. In een vergadering van meer dan zes uur zetten zij hun standpunten uiteen. Op de foto op de rug ge zien de Amerikaanse delegatie en verder van links naar rechts het nationale bevrijdingsfront, Noord-Vietnam en Zuid-Viet- nam. bracht. Zuid-Vletnam zou in deze fase een buitenlandse politiek van vrede en neutraliteit dienen te voeren, zei Kiem. (Zie verder pag. 2.) ven witte lakens. Bij het vertrek werden de hoge bezoekers luid toegejuicht, begeleid door ritmisch handgeklap. Opvallend was daar bij het „youayou"-tonggeluid dat de inheemse vrouwen lieten horen als afscheidsgroet. Zaterdagavond werd in het Ju- bileepalace een diner gegeven ter ere van keizer Haile Selassie. Da Ethiopische gasten waren zo ver rukt over de tafelversiering, dia bestond uit tulpen en narcissen, dat zij niet konden nalaten delen daarvan mee naar huis te nemen,. Tijdens de rit naar de Wonjt vlakte ontstond een klein ongevat Een plotseling de weg oversteken" de koe kwam in botsing met da auto waarin prinses Beatrix en prins Claus zaten. Alleen mate* riële schade deed zich voor. De koninklijke familie heeft zondagmorgen een bezoek ges bracht aan de „Holy Trinity Ca thedral" in Addis Abeba, een van de vele koptische kerken in de hoofd van Ethiopië. Met grote belangstelling volgde het gezel* schap een plechtige dienst in deze kathedraal. Voor de schriftlezing in het Engels en In het amhaars, de nationale volkstaal van Ethio pië, was gekozen Mattheus 18 vers 18—20. In het gebed werd voor de ko ninklijke familie vrede, een lang- leven en geluk gevraagd. f Het aantal kerkgebouwen In Ethiopië is enorm. In die achttien de eeuw reeds werd gezegd, dat geer. land ter wereld zcyael ker. ken bezat als Ethiopië, waar naar schatting thans nog 15.000 kerken en kloosters te vinden zijn. De „Holly Trinity Cathedral" is niet de mooiste en ook niet de oudste kerk in Ethiopiës hoofd stad. De eerste steen voor deze kerk werd gelegd door keizer Heille Selassie, die voor veel van hetgeen hier wordt gebouwd de eerste steen legt. Die gebeurtenis had plaats in 1930 en eerst in 1941 na de bezet ting van Ethiopië door de Italia nen werd de kathedraal afgebouwd. Gedurende de Italiaanse bezet tingsjaren werd het gebouw wel gebruikt, maar als gevange nis De kathedraal, gebouwd In een stijlmengellng van barok, byzan tijns en gotisch, bevat geen beel* den, ofschoon de heiligen hier veel vereerd worden. Die beelden wer den in de tuin geplaafet, dlrekt naast de kerk gelegen. Behalve de muur- en wandschilderingen bezit de kathedraal een groot aantal «phrandschllderde ramen. Ongeveer 50 van de bevol king behoort tot de koptische kerk, de rest is islamitisch, mos lim of heeft geen godsdienst. Naast de monofysitische kerk be staat er sedert 1961 een rooms- katholieke kerkprovincie voor de katholieken van de Alexandrijns- Ethiopische ritus. Bovendien zijn er twee apostolische vicariaten voor de katholieken van de latijn- se ritus. Sedert 1957 werkt er in hef keizerrijk een groep Nederlanders, behorende tot de lazaristen. Aan hen werd toevertrouwd het apos tolisch vicariaat van Jimma, dat bij benadering een gebied van 243.000 vierkante km omvat en dat wordt bewoond door onge veer een miljoen christenen, beho rende tot de koptische staatskerk van Ethiopië, 500.000 mohamme danen, 500.000 andere niet-chrlste- nen en 9.000 roomskatholieken. De apostolische vicaris is mgr. J. F. Janssen, afkomstig uit Bosch- kapelle. Op het Amsterdam-Rijnkanaal onder Nigtevecht is de sleepboot „Damco 107" in aanvaring ge komen met het tankschip „Alet- ta". De „Aletta" heeft enkele ku bieke meters stookolie verloren. Het scheepvaartverkeer onder vond geen hinder van het onge val, DINSDAG 28 JANUARI Bresken® Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 9.56 10.31 10.32 1107 11.06 11.41 11.15 11.50 WOENSDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 11.04 11.33 11.40 12.09 0.14 12.43 t 0,23 12.52 Frankariag bsj ahoanemaRj TERNEUZEN Directeur-HoofdredaefenK P. 1. vm Se Sasde Redactie- eo Administratie-adres: Smadswa) Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P, 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Vele duizenden mensen heb ben zaterdag in Praag gedefileerd langs de baar van Jan Palach, de Tsjechoslowaakse student, die zich uit protest tegen de censuur in brand stak en aan zijn verwon dingen is overleden. Zij trotseer den de kou en de. sneeuw en wachtten om in de Kareluniversi- teit te worden toegelaten. Om elf uur gingen de hekken dicht. Nog slechts enkele officiële personen en delegaties uit de pro vincie werden toégelaten bij de onder bloemèn bedolven baar. De laatste erewacht werd betrok ken door de rector van de pro rectoren van de universiteit. Na het sluiten van de hekken ver spreidde de menigte zich om een plaats in te nemen langs de route, die de begrafenisstoet zou volgen. In deuniversiteit werd een rouwplechtigheid gehouden in aanwezigheid, van. de moeder van Jan Palach, haar tweede zoon en i haar schoondochter. Dg rector van de universiteit, Oldrich Stary, bracht hulde aan de nage dachtenis van Jan Palach. Hij noemde „zijn heldhaftige en tra gische daad" de uiting van een zuiver hart en van de liefde voor het vaderland, voor de waarheid, de vrijheid en de democratie. „Jan Palach heeft op het altaar van de natie een offer gebracht, dat voor altijd in de herinnering zal blijven, niet alleen in de geest van iedere echte en eerlijke Tsjech en SlowSak, maar ook in die van duizenden mensen in de gehele wereld". Tal van persoonlijkheden, on der wie Vilibald Bezdicek, de Tsjechische minister van onder wijs; Jaroslav Kladiva, de deken Van de filosophische faculteit en Uit Russische kringen in Mos kou is zondag vernomen, dat de chauffeur van de auto waarin de ruimtevaarders Beregowoj, Te- resjkova, Nikolajev en Leonov zaten, zaterdag aan de verwon dingen die hij bij de aanslag van woensdag had opgelopen, is be zweken. Hij zou door drie ko gels zijn geraakt. Eén daarvan trof zijn hoofd. Officieel is zijn dood niet bevestigd. Zoals ge meld reed de auto, een Sil-111, achter de open wagen met de ruimtevaarders die gehuldigd werden in het Kremlin. Kort voordat de stoet onder de Boro- witzki-poort zou rijden, vuurde een jongeman enige pistoolscho ten op de wagen af. De chauf feur en een motorrijder van het ecorte werden gewond. De naam van de chauffeur is niet.bekend. Michael Dymacek, voorzitter va.-i de bond van Tsjechische studen ten, waren bij de plechtigheid aanwezig. Om vijf voor half twee trok de stoet van het hqofdgebouw naar de filosofische faculteit. Vele persoonlijkheden uit het po litieke leven van vorig jaar lie pen achter de lijkwagen, maar partijleider Duhcek en andere orogressieve leiders ontbraken. Onder de aanwezigen waren wel Josef Kriegel, oud-lid van het Tsjechoslowaakse communis tische partijpresidium, en dr. Jiri Hajek, oud-minister van buiten landse zaken. De vele duizenden mensen langs de route namen een abso lute stilte in acht.- Bij het monu ment van Jan Hus stond de stoet stil. De kerkklokken begonnen te luiden en van een hoog balkon klonk klassieke muziek van een blaasinstrumentenorkest. Het plein was tot de laatste centime ter bezet. Men schatte dat meer dan 30.000 mensen daar een plaats hadden gevonden. Na een kwartier zette de stoet zich weer in beweging op weg naar de fa culteit, waar Jan Palach studeer de. Aan de begrafenis op het 01- sany-kerkhof namen ongeveer driehonderd genodigden deel. Meer werden er door de politie niet toegelaten. De gehele plech tigheid is rustig verlopen. Er de den zich geen incidenten voor. Voor radio-Praag hield de rec tor van de Karei-universiteit een toespraak. HIJ zei o.m, „Ik smeek u deze daad niet na te volgen. Wij hebben krachten nodig, de harten, de hersens en de handen van u allen. Ons land is klein en het kan zich niet veroorloven één man of vrouw te verliezen". De Tsjechoslowaakse politie is zondag op het Wenceslasplein in Praag opgetreden tegen twintig jongens en meisjes, die kaarsen wilden aansteken ter nagedach tenis aan Jan Palach. De politie verwijderde de jongelui. Een jongen probeerde daarna een nationale vlag bij het monument van koning Wenceslas te plaat sen. De vlaggepaal werd bij een kort gevecht met de politie ge broken. Eniga honderden jonge ren begonnen daarop de politie uit te dagen. Een aantal werd ge arresteerd maar later vrijgelaten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1