Verloof je niet te vroeé! Meer vrouwen boven de dertig in arbeidsproses VOOR VROUW U kunt niet alles weten MAAR TROUW WEL ZO JONG MOGELIJK Remming Proeftijd Jonge meisjes worden schaars Welvaart Vroeg of laat? 91? enu Taterdag 25 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 van de week 1 W ïwP a I aanzien van vrouwelijke werk Al of niet officieel verloven mei ringen en kaartjes en zo, is geen kwestie van mode, maar een kwestie van gevoei. Er zijn altijd mensen die elkaar graag een ring geven; een ring, een band die begin noch einde kent, het symbool van de eeuwig heid. In dit geval overtreft de waarde als zinnebeeld de sieren de funktie van de ring. Anderen zijn de mening toegedaan, dat het voldoende is dat men voor zichzelf weet dat men bij elkaar hoort. Zij kopen geen verlovings-"; ringen. Een ring dragen is natuurlijk ook niet echt noodzakelijk. Zon der ring kunnen een man en een vrouw elkaar precies even trouw zijn. We mogen echter zeker niet zeggen, dat elk paartje dat wèl ringen draagt, dit louter en al leen voor de buitenkant, de uiter lijke schijn, doet. Wij kunnen ons indenken, we zagen het ook vaak om ons heen, dat een jong meis je het liefst aan iedereen haar verlovingsring zou willen laten zien. Ze wil dat niet alleen om dat ze er trots op is, maar ze toont de ring met een warm ge voel om het geluk, dat zij haar huwelijkspartner heeft gevonden. Het zijn boze tongen die beweren, dat zij alleen op de ring verliefd zou zijn. Wat zou er op tegen kunnen 'zijn dat een jongen en een meis je, als zij elkaar erg graag mo gen, ja echt van elkaar houden, elkaar een ring geven? Er zijn jonge mannen, die als het ware een beetje „angst" hebben voor zo'n klein voorwerpje als een ring is. Maar is het niet een 'beetje laf om zich door een ring geremd en van zijn vrijheid be roofd te voelen? Waarom zou je' niet door middel van een ring laten zien dat er een mens is waar je bij hoort? Er zijn jongens die zich liever pas verloven als ze bepaalde examens achter de rug hebben, of als ze zeker van een baan zijn. Dat is een logische gedachten- gang, die zeker door een meisje begrepen zal worden. Een paartje is verloofd zodra zij elkaar trouwbeloften hebben gedaan. Zij verloven zich niet om lieve vrienden en buren „gerust te stellen", maar om bekendheid te geven aan het feit dat zij er op het moment van de officiële aankondiging zeker van zijn dat zij binnen niet al te lange tijd zul len gaan trouwen. De verlovingstijd is er om elkaar goed te leren kennen, het is een soort proeftijd, een serieu ze kennismakingstijd. Elk stelle tje leert eikaars kleine en grote fouten, eikaars hebbelijkheden en onhebbelijkheden ondervin den en kennen. Ze kunnen er in deze periode dus achter komen of zij alle eigenschappen van de partner een leven lang zullen kunnen verdragen. Komt een ver loofd paartje na enige tijd tot de slotsom dat een huwelijk toch met gewenst blijkt, dan zijn ze wijs als ze de verloving verbre ken en zich daarbij niets van de buitenwereld aantrekken. Het kiezen van een verlovings- of trouwring is tegenwoordig moeilijker dan vroeger, omdat er naast de traditionele gladde rin gen nu zoveel bewerkte ringen zijn. Naast bolle ringen zien we platte modellen en gladde ringen met gegraveerde randen. Er zijn doffe ringen, glimmende ringen en half glimmende, half doffe rin gen. Ook worden er wel edelsteen tjes in een trouwring gezet. Daarbij wordt vaak aquamarijn gekozen omdat men aan deze steen toeschrijft dat hij het hu welijksgeluk bevordert. In Enge- Vroeg trouwen, maar laat verloven land en Amerika is een ver lovingsring met een briljant tra ditie. Dat de heren daar een glad de, bijpassende ring krijgen is wel haast vanzelfsprekend. Bij het huwelijk krijgt de bruid er een gladde trouwring bij. Interessant is het te weten, dat trouwringen in tijden van wel vaart breed zijn en in oorlogs- en crisistijd heel smal en eenvoudig. Dragen de grootmoeders van nu niet brede, roodgouden ringen die aan goede tijden doen her inneren, terwijl de mannen en vrouwen die in de dertiger jaren of tijdens de oorlog trouwden dunne ringen kochten? Ja, fonkelende, nieuwe ver lovingsringen met letters en na men, wonden als symbool van iets dat duurt tot in de eeuwig- .heid, aan jonge handen gescho ven. Goud en zilver zijn de edele metalen, die de liefde bestendi genIs het niet zo, dat een ieder die een ring aan een ge liefde schenkt, iets toevoegt aan dat geheimzinnige leven dat ook kan voortduren in onbezielde voorwerpen? Zo krijgen ook woorden, namen en data in een ring hun onvergankelijke waarde. Maar ringen moeten niet alleen mooi zijn, ze moeten ook mooi staén. Een ring die bijzonder fijn aan een meisjeshand staat, kan het vaak helemaal niet doen aan een forse mannenhand. Zo is een brede, platte ring heel geschikt voor lange vingers, een smalle trouwring is beter voor lieden met korte vingers. Een ander punt is nog dat een trouwring op den duur zeker niet moet gaan vervelen. Wie een echte mooie ring kiest hoeft daar niet bang voor te zijn. „A thing of beauty is a joy for ever", en dat geldt zeker ook voor een verlovings ring. Vaak wordt de vraag gesteld: wannéér is het de tijd om je te gaan verloven en wanneer kun je he- beste trouwen? Als het alleen om de leeftijd gaat, zouden wij willen stellen: trouwt liefst zo vroeg mogelijk, maar verloof je zo laat als maar kan. En daar zijn allerlei motie ven voor, zo lang we het geld en de woningnood er even buiten laten. Zuiver biologisch en sociaal bezien, is het voor een jongen en een meisje beter te trouwen als zij de huwbare leeftijd hebben bereikt. Dit voorkomt ongewen ste spanningen en uitspattingen, leidt tot grotere zelfstandigheid en meer verantwoordelijkheids zin, kortom maakt het paar spoe diger volwassen en daardoor maatschappelijk bezien ook bruikbaarder en nuttiger voor de maatschappij. De gehuwden zul len zich bovendien gelukkiger voelen dan in verloofde staat. De verloving moet zo kort mo gelijk duren, omdat het geen na tuurlijke toestand is. Jongen en meisje gaan geregeld met elkaar om, doch ze moeten zich juist op het punt van de liefde en de emo ties beheersen. Bovendien wordt een langdurige verloving een sleurtoestand, waarbij allerlei geestelijke remmingen en com plexen kunnen gaan optreden. Te lange verlovingen, some veroor zaakt door geldgebrek, de wo ningnood of tegenwerking van de ouders, kunnen lelden tot teleur stellingen, welke op hun beurt tot depressieve toestanden en erger kunnen leiden. Daar komt nog b(j, dat Jonge lui die al één of meer keren ver loofd z|]n geweest, weinig aan trekkelijke huwelijkskandidaten zijn voor eventuele nieuwe ge gadigden. Daarom kan een ver liefd paar zich beter nog eens bezinnen over de vraag, wanneer de tijd voor de officiële verloving is aangebroken. Werkgevers die een secretaresse, een typiste of een facturlste nodig hebben, moeten soms heel wat ad vertenties plaatsen voordat zij de bressen in hun personeelsmuur kun nen dichten. Er Is een grote vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten be neden de 30 jaar, maar het aanbod houdt met deze vraag geen gelijke tred. Relatief veel groter is het aanbod van vrouwelijke werkkrachten boven de 3Q jaar, maar menig wergever wil daar niet aan. Bij vele bedrijven suk kelt men zelfs nog liever met een chronisch personeelstekort en be helpt men zich met uitzendkrachten dan dat men ertoe overgaat een oude re vrouw in vaste dienst te nemen. GEVOLG VAN DALING DER HUWELIJKSLEEFTIJD Wanneer een werkgever vrouwelijk personeel in dienst wil nemen, denkt hij vrijwel uitsluitend aan jonge meis jes beneden de 25, of in elk geval beneden de 30. Jonge typistes wer ken zich gemakkelijker in op een be paalde afdeling, de oudere leren een maal vastgeroeste gewoonten moei lijker af. Voor de klanten is het aan trekkelijker als in een winkel of be drijf fleurig uitziende jonge meisjes werken. Toch leert de ervaring dat het steeds moeilijker wordt jong vrouwelijk personeel aan te trekken. Blijkbaar is de Nederlandse werk gever nog steeds niet gewend aan het idee, dat jonge meisjes schaars wor den. Deze ontwikkeling zal zich de ko mende jaren nog scherper gaan af tekenen. De gemiddelde huwelijks leeftijd van de Nederlandse vrouw vertoont de laatste jaren een scherp dalende lijn, mede door het feit dat in de huwbare leeftijdsklasse een man- nenoverschot is. Wie dus jonge meis jes in dienst neemt, ziet ze vaak na korte tijd weer vertrekken. Daardoor is er op vele bedrijven een groot ver loop, wat de gang van zaken ook dik wijls niet ten goede komt. GOEDKOPER T Neemt het aantal jonge vrouwen, dat beschikbaar is voor het arbeids proces, duidelijk af, daar staat tegen over dat In de leeftijdsgroep boven de 30, 35 jaar het aanbod van vrou welijke werkkrachten groot is en steeds groter zal worden. Zo lang zamerhand verdwijnen de weerstan den tegen de werkende gehuwde vrouw, wier kinderen de schoolgaan de leeftijd al enkele jaren hebben be reikt, wil graag weer aan de slag. Moer welke werkgever wil ze hebben? De meeste werkgevers leven in de illusie dat zij altijd wel weer een meis je kunnen aantrekken ook al weten ze dat die vermoedelijk na korte tijd wel weer zal verdwijnen. Het motief dat jonge meisjes goedkoper zijn, gaat niet meer op. In de eerste plaats is er een groot verloop in bedrijven met jeugdig personeel, waardoor de con tinuïteit in de werkzaamheden soms ernstig wordt verstoord en ook dat kost geld. Personeelsadvertenties zijn al evenmin goedkoop. In de tweede plaats is het arbeidsverzuim onder de jongere personeelsleden groter dan onder de oudere. Tenslotte nemen vele gehuwde dames genoegen met een lagere salariëring, omdat ze an ders nergens aan de slag kunnen gaan en omdat alle verdiensten voor hen een extraatje vormen naast het gewoonlijk wel toereikende salaris van de echtgenoot. Enkele bedrijven lossen het per soneelstekort al op, door inplaats van één jonge typiste twee gehuwde da mes voor halve dagen op die zelfde stoel te zetten. En ze hebben daar geen spijt van, want deze ervaren krachten leveren heel wat meer werk af op een dag dan die ene ongerou tineerde typiste klaarmaakt. Maar hoeveel werkgevers durven dat aan? HERSCHOLING Toch moet men de schuld niet al leen bij de werkgevers zoeken. Het is natuurlijk waar dat een groot deel van hen er nog verouderde denkbeelden op nahoudt wat hun standpunten ten aanzien van vrouwelijke werkkrach ten betreft, maar wat doen sommige gehuwde vrouwen zelf om zich als werkkracht aantrekkelijk te maken? Gesteld, dat een meisje voor haar huwelijk op een kantoor werkte als secretaresse. Wanneer ze een jaar of twaalf getrouwd is, wil ze weer gaan werken. Maar graag in een hogere po sitie. Doch heeft ze daar de scholing voor? Is ze eventueel tot een herscho ling bereid? Weten gehuwde vrouwen bijvoor beeld, dat zij desgewenst in aanmer king kunnen komen voor een gratis(l) herscholing, zulks op grond van de op 1 januari 1967 van kracht gewor den herscholingsregeling? Hierover kan men informaties inwinnen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Vrouwen die voor hun huwelijk een hoger gekwalificeerd beroep uitoefe nen (academisch beroep, maatschap pelijk werkster etc.) zullen in de jaren dat zij niet werken toch moeten pro beren om zoveel mogelijk bij te blij ven in hun vak, bijvoorbeeld door de nieuwe vakliteratuur te blijven lezen. Willen zij op een gegeven moment weer gaan werken, dan zijn zij van alle nieuwe ontwikkelingen op de hoogte en zullen zij zich snel tot een waardevolle werkkracht kunnen ont wikkelen. Door de daling van de huwelijks leeftijd zullen er in de naaste toe komst steeds meer mogelijkheden voor vrouwen boven de dertig, zelfa boven de veertig, komen en daarom doen deze vrouwen er goed aan hun arbeidsmogelijkheden ook in de Jaren dat zij niet werken op peil te houden door middel van studie e.d. Want vela werkgevers mogen zich nu nog ver zetten tegen een aanstelling van een oudere vrouw, In de nabije toekomst zullen ze er toch aan moeten, of ze willen of niet. Mr. A. BRONSBERGEN. MOSKOU: In de Sowjet-Unie heeft de „schoonheidscommissie" van het instituut voor de lichte industrie zich «1 bezig gehouden met de mode voor 1970. Hier een proeva van zomerjurks met Egyptisch motleven. De rok is kort gehouden. Het gebruik van kunstmatige zoet stoffen, o.a. in koffie en thee, neemt steeds toe. Voor vermageringskuren worden tegenwoordig ook veel „low calorie"-artikelen op de markt ge bracht, waaraan zoetstoffen zijn toe gevoegd. In Nederland mogen als zoetstoffen worden gebruikt: saccha rine en cyclamaat. De zoetkracht van saccharineta- bletten is 400 x groter dan die van riet- of bietsuiker. Bij normaal ge bruik van 0,3 gram per dag, over eenkomend met 125 gram suiker Is geen schadelijk effekt vastgesteld, maar zoals overal, geldt ook hier „overdaad schaadt": gebruik zoetstof dus met mate. ZONDAG: Witte ragoütsoep; bloem kool met kaassaus, aardappelen, karbonade; tutti-frutti met vanil lesaus. MAANDAG: Omelette champignon®,- aardappelpuree, sla; watergruel. DINSDAG: Stamppot boerenkool met spek en worst; yoghurtpudding. WOENSDAG: Appelmoes, gebakken bloedworst; 2-kleurenvIa. DONDERDAG: Erwtensoep met krabbetjes en worst; drle-in-de- pan met appelen en rozijntjes. VRIJDAG. Pikante visschotel; warme appelen met vanillevla (in de oven). ZATERDAG: Kerriesoep met stok brood; fruit. PIKANTE VISSCHOTEL Een groot pak diepvries kabel jauwfilets, zout, sap van een halve citroen, 8 uien, boter, 1 eet lepel paprikapoeder, klein blikje tomatenpuree, aardappelpuree, geraspte kaas. Leg de kabeljauwfilets in een pan en schenk er een bodempje water in. Strooi er wat zout over en druppel het citroensap erover. Breng het water aan de kook en laat de ui op een zacht vuur gaarstoven in ongeveer 15 minuten. Laat de vis uitlekken en ver deel hem in grove stukken. Bak de ge snipperde uien lichtbruin. Roer tot slot de paprikapoeder, de tomatenpu ree en wat zout erdoor. Maak' luchtige aardappelpuree met melk en een klontje boter. Beboter een vuurvaste schotel, leg de vis on derin, schep hierop de smeuïge uien- massa en bedek het geheel met de aardappelpuree. Strooi er tenslotte een dikke laag geraspte kaas over en geef de schotel een goudgele korst in eea voorverwarmde, vrjj hete oven. WARME APPELEN MET VANILLEVLA Halveer vier goudrelnetten en haal de klokhuizen eruit. Beleg een vuur vaste, beboterde schotel met plakken cake. Besprenkel deze met marasquin. Plaats de appelen erop, vul de holle tjes met een mengsel van rozijnen en kaneel. Klop een halve liter vla los met drie eieren en een scheutje ma rasquin. Schenk deze over de appe len en plaats de schotel gedurende 30 minuten in een matig voorver warmde oven. Pakjes verzenden. Denkt u er tooh vooral om, wanneer u pakjes per post wilt verzenden dat u stevig inpakmateriaal gebruikt. Geen ge scheurd papier af karton, goed touw. Teleurstelling over bescha digd aankomen van goederen kunt u daarmee dikwijls zelf voor komen. Zoete broodbeieggingen. Kinde ren zijn er meestal dol op. Maar deze smeersels en strooisels zijn arm aan beschermende stoffen. De meeste waarde hebben nog stroop en appelstroop. De azalea is een moerasplant en moet zeer veel water hebben. Plaats 's avonds de pot in een kom met water en laat hem daarin de gehele nacht staan, 's Morgens weer gewoon neerzetten. Wanneer u dat geregeld doet zullen de knoppen prachtig uitkomen. Schildpaddoosjes kunnen worden schoongemaakt door afwrijving met een wollen lapje waarop een een paar druppels slaolie. Nawrij- ven met een schoon doekje. Met vers brood kunt u dun be hangselpapier schoonmaken. Leg uw horloge nooit op een tele visietoestel. Het wordt dan ge magnetiseerd en gaat onregelma tig lopen. Krassen op gepolitoerd hout ver dwijnen als u de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwij nen ven da kres

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5