PROVINCIAAL NIEUWS Tweede Kamer over insteekhavens ie Terneuzen Meer dan 6 miljard! HAIFFEISEHBANK1 TERNEUZEN Worgels piano's hï-fi installaties mosse!+ Hongaarse jongen na zelfverbranding overleden @ok eea Italiaan PLAN VASTE OEVERVERBINDING IS NOG IN STUDIE Tsjechische regering wil samenwerking met de Oosfeuropese èn met „kapitalistische" landen psychologisch Israël meester in psychologische oorlogvoering Overleg met België Veel geld nedig Venezolaanse miljeenenorder veer „De Schelde" te Vlissingen Nieuw walradarsysteem voor Europoort kost 35 miljoen Persconferentie kosmonauten bracht geen opheldering over schietpartij Zaterdag 25 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Breskens Kloosterzande Nieuw-Namen Sluiskil Het vervoer met de rijkspont kaas uit het vuistje de van jjzersterke gewoonte - AGENDA - Modernisering TWAALF VROUWEN GEDOOD VIJF MAAL EEN TWEELING De wervelstorm In Mississippi AANVARING OP OOSTERSCHELDE Op de Oostersehelde ter hoog te van Zijpe is het tankschip „Rijntank 24" gisteravond in aan varing gekomen met het motor schip „Bi'igitta". De tanker is lek geslagen en zou reeds honderd Ion vliegtuigbenzine hebben ver loren. De ..Rijntank 24" (1300 ton) is een Duits tankschip, eigendom 'van rederij ,.Rhenus" uit Mann heim. Het schip was geladen met vliegtuigbenzine. De na het onge val uit het schip gestroomde ben zine is gevaarlijk voor de scheep vaart op de Oostersehelde. Het motorschip waarmee de Rijntank 24 in aanvaring is geko- fnen. is eveneens een Duits schip: de 1000 ton metende Brigitta. Administratieve fout Zaterdag j.l. kreeg de politie 'n melding, dat mevr. A. G. de M. vijl kratten limonade zou hebben meegenomen uit een warenhuis te Terneuzen. Bij onderz mf. kwam echter vast te staan, ^at een verkeerde aanslag op de kassa de oorzaak >an dit vervelende misverstand was geweest. Ingrijpende verandering bij de Axelse „dam" In het centrum van de Terneu- zense binnenstad komt binnen kort een ingrijpende verandering, fïet pand op de hoek van de Heerengracht zal met de grond gelijk worden gemaakt. In het gebouw, dat een markant punt bij de Axelse brug vormde, was vroeger de graan- en zaadhandel met pakhuizen van de firma Klouwers gevestigd. Het pand is verkocht aan de katholieke boe renleenbank die op de vrijgeko men plaats een drie verdiepingen tellend bijkantoor gaat bouwen. De sloop van de panden zal waar schijnlijk volgende maand wor den aangepakt. Er moet zeshonderd vierkante meter bouwgrond vrjj komen. Het aanzien van dit gedeelte van Terneuzen zal door het bankge bouw een grote verandering on dergaan. Beroepen Ds. J. Pannekoek heeft één dezer dagen een beroep ontvan gen naar de geref. gemeente van Rotterdam-C. Geslaagd alle goede merken In één zaak \i Middelburg l.Detft 103-105 Tel. 01180-7084 Ook in Den Haag Groningen Heerlen De 17-jarige Hongaarse jongen Sandor Bauer, die zich maandag avond in de tuin van het nationaal museum in Boedapest in brand stak, is overleden. Dit meldde vrij dag de Oostenrijkse radio. Volgens onbevestigde berichten -zijn na Bauers zelfverbranding scholen en universiteiten in heel Hongarije onder politiebewaking gesteld. Een 58-jarige Italiaan in Riva- rolo bij Genua heeft zich vrijdag in brand gestoken door middel van benzine. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en zijn toestand zou zeer ernstig zijn. aldus een mededeling van de politie. De man heeft zich, aldus een later bericht, met behulp van al cohol in brand gestoken. Hij heeft geen politieke beweegredenen, al dus een woordvoerder van de po litie in Genua. Hij lijdt aan suiker ziekte en was de laatste tijd zeer neerslachtig. Aan de sociale academie te Breda slaagde voor het examen maatschappelijk werk de heer B. Lauret uit Axel. Fracties van prov. staten bezoeken West Zeeuws-Vlaanderen Maandag a.s. zullen de frac ties van de K.V.P., A.R. en C.H.U, van de prov. staten een werk bezoek brengen aan West Zeeuws-Vlaanderen in verband met het streekplan. De leiding van dit bezoek berust bij drs W. Dusarduijn uit Goes. In Breskens zullen de gemeen tebesturen van Breskens en Hoofdplaat worden ontvangen, waarna men in Cadzand een ge sprek heeft met de gemeente besturen van Cadzand, Retran- chement en Nieuwvliet. Vervolgens gaat men naar Sluis en Oostburg, waar een lunch wordt aangeboden. 's Middags is in de burgerzaal van het Oostburgse gemeente huis een besprekin" met ver schillende instanties en nersonen die zich hebben aangemeld. Spaanse werknemers voor Enkev in Walsoorden Gisteravond arriveerden in Kloosterzande zeven Spanjaar den die in dienst zullen treden van de eerste Nederlandse haar- en vezelindustrie te Walsoorden. De heer J. H. Fokkens, bedrijfs leider van de onderneming, haal de de Sanjaarden af aan de Frans-Spaanse grens. De Spanjaarden zijn in Wals oorden niet geheel onbekend. Anderhalf jaar geleden werkten ze reeds bij de Enkev. „Het zijn prettige mensen om mee te wer ken", aldus de heer Fokkens. „Ik ben dan ook blij dat het me is gelukt hen naar Nederland te krijgen. Met Spanjaarden is dat niet zo eenvoudig, maar ik heb veel medewerking ondervonden van de arbeidsbureaus in Ter- neuzen en in Middelburg". Het zevental heeft een goed onderdak gekregen in een nieu we woning aan de Tulpstraat in Kloosterzande. „Voor deze huis vesting heb ik medewerking ge kregen van de gemeente en van de woningbouwvereniging Zeeuws-Vlaanderen", aldus de heer Fokkens. „Wij hopen dat de Spaanse gastarbeiders het naar hun zin zullen hebben; aan ons zal het niet liggen". Mevrouw Fokkens zorgde er voor, dat de Spanjaarden al gauw aan hun nieuwe omgeving gewend waren. Zij had er zelf zorg voor gedragen dat haar gasten een Spaanse maaltijd op gediend kregen. De werkgever wil proberen een Spaanse huis houdster voor hen te werven. De Spanjaarden komen uit de streek van Huelva in het zuiden van Spanje vlak bij de Portu gese grens. In dit gebied heerst grote werkloosheid. Zij waren blij naar Nederland te zijn ge komen om hier te werken. Johnny Contra in Belgische zangfinale De 20-jarige Johnny Contra uit Nieuw-Namen zal zondag 26 januari in Mechelen aan de Maas (B.) uitkomen in de finale van de zangwedstrijd die in het kader van een internationale talentenjacht in het Belgische Tongeren is gehouden. De jonge zanger, in België geen onbeken de, heeft inmiddels een aantal contracten afgesloten met de Belgische televisie. Hij heeft verscheidene grammofoonplaten op zijn naam staan. De zang finale van zondag a.s. wordt zo wel door de Belgische radio als de televisie uitgezonden. Aan het jaarverslag 1968 van de rijkshavendienst Terneuzen ontlenen wij de volgende ge gevens: Aantal brugopeningent Sluiskil Axelse Sassing Sas van Gent 1968 9.014 526 14.713 1967 21.242 498 20.831 totaal 24.23 42.571 Rijkspont Sluiskil (maart t/m dec. 1968) voetgangers rijwielen maart 8.740 18.441 april 16.032 33.464 mei 21.374 35.393 juni 26.179 30.762 juli 29.510 32.461 augustus 29.671 32.184 september 25.345 29.683 oktober 28.888 31.519 november 26.879 29.817 december 27.082 29.863 totaal: 239.700 303.587 IS ZATERDAG 25 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „4 For Texas". ZONDAG 26 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „4 For Texas"; 5 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". MAANDAG 27 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". DINSDAG 28 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. De beeldhouwer Oscar Nemon is begonnen aan een voorstudie van een kleine sculptuur van sir Winston en lady SpencerChur chill, waarvoor zij tijdens het le ven van haar man weigerde te poseren. Nemon heeft lady Chur- chillen uitgebeeld met een „ge amuseerde" uitdrukking, de blik welke sir Winston het liefste was. Het echtpaar wordt uitgebeeld in een ontspannen houding, met el kaar pratend voor het vuur. Het beeldje is bestemd voor Chart- well, het vroegere huitenhuis van sir Winston. Bij de voortgezette behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat heeft minister Bakker meegedeeld, dat onder leiding van de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat In Zeeland een onderzoek wordt Ingesteld naar de vraagstukken betreffende de Insteekhavens te Terneuzen, naar de haven- en industrieterreinen oostelijk van Terneuzen en naar de problemen rond de Axelse vlakte. De heren Van der Peijl (C.H.) en Westerhout (P.v.d.A.) hadden de vraag gesteld waarom met de in steekhavens niet ineens was be gonnen toen het kanaal werd ver breed en uitgediept, dit om sche pen van 50.000 en 60.000 ton ook voor Terneuzen bereikbaar te ma ken. De minister verwees de kamer leden naar de gemeenten, de pro vincie en 't (toekomstige?) haven schap, maar hij stelde dat zich nog geen enkel schip van die grootte De Tsjechische regering wil democratisch optreden; zij wil de fouten van het vroegere be wind niet herhalen noch tegen het volk regeren. Dit heeft de premier van de als gevolg van de nieuwe staatsvorm gevormde regering van Tsjechie, Stanislav Razl, verklaard toen hij de Tsje chische nationale raad (parle ment) het programma van zijn kabinet voorlegde. Na te hebben betoogd, dat zijn regering van plan is haar politiek te baseren op een „confrontatie van ver schillende meningen" en op deel neming van alle tradities, richt te Razl een oproep tot de jon geren. Hij vroeg hun deel te ne men aan het politieke leven, maar binnen hlet kader van hun organisaties. Bij de journalisten drong hij erop aan zich van hun verantwoordelijkheden bewust te zijn. nomische kwesties. Hij kon door het ontbreken van voldoende cijfermateriaal nog geen volledig economisch program aanbieden. Hij verhulde niet dat waar schijnlijk maatregelen nodig zul len zijn, die beoaalde sociale vraagstukken tijdelijk zouden verzwaren. Razl legde nadruk op de noodzaak van een strin gente rationalisatie en moderni sering van het produktie-appa- raat en op vergroting van de arbeidsdiscipline. Teneinde een heropleving van het ambacht mogelijk te maken in sectoren, waar de grote socia listische produktie te kostbaar is gebleken, zal de regering wet telijke maatregelen treffen op 't vlak van de huisindustrie en de kleine coöperaties. Zij zal zowel met de landen van de Oosieuro- pese economische gemeenschap als met de kapitalistische landen samenwerken. De regering zal bedrijven die zich op de buiten- verdienstelijk 'ands o markten De premier wijdde een groot I maken, steunen, aldus de pre deel van zijn toespraak aan eco-1 mier. Israël heeft zich niet mis rekend. toen het het vliegveld van Beiroet aanviel, schrijft de hoofdredacteur van het semi- officiëlé Egyptische blad „Al Ahram" in zijn wekelijks hoofd artikel. De Israëlische propagan da kan nu zeggen dat het leger kan toeslaan waar het wil. Ook is gebleken, aldus het artikel, dat een dergelijke operatie verdeeld heid in het aangevallen land kan zaaien. De hoofdredacteur, Moham med Heykal, gelooft niet dat Israël tot een algemeen offensief zal overgaan, maar zich tot blik- semaanvallen zal beperken. Hij stelt vast dat Israël tot de tanden is gewapend, over een uitsteken de inlichtingendienst beschikt, zijn numerieke minderheid goed maakt door zijn technische supe rioriteit en een meester is op het gebied van de psychologische ooi-1og voering. Heykal is van mening dat het politieke bewind in Egypte door het Israëlische optreden heeft ge leden en als mocht blijken dat. 't niet bij machte is het hart v" het land te verdedigen, zou d- toestand voor liet bewind hacn- lijk worden, Als het zou vall-" zou Egypte uitgeschakeld zün. rest van de Arabische wereld zou dan een gemakkelijke prooi voor de vijand zijn. had aangediend. Hij betwijfelde of een vroegere aanleg van de in steekhavens goedkoper zou zijn geweest. De heer Westerhout vroeg de insteekhavens de grootst moge lijke prioriteit te geven. Deze spre ker wees er op dat er nu geen grote schepen kunnen komen en dat de minister de zaak omdraai de. De heren Van der Petj! en Wes- t.erhout informeerden ook naar de stand van zaken rond de vaste oeververbinding. Zij gaven uiting aan hun teleurstelling, dat de mi nister voorlopig de voorkeur had gegeven aan het tracee Kruinin- genPerkpolder. Minister Bakker zei dat de plan nen in studie ziin en dat er voor alsnog geen beslissing kan worden verwacht. Het plan is niet rijp voor uitvoering en er is een gron dig onderzoek nodig met het oog op de vele ingewikkelde aspecten. Ook met België moet overleg wor den gepleegd in verband met het Belgische wegennet, aldus de mi nister. Er kwamen nog meer haven projecten aan de orde, o.a. de Scheveningse haven en het Eems- havenproject. Er is nog veel werk aan de winkel en ik weet niet waar ik het geld vandaan moet halen, aldus de bewindsman. De verbetering van de haven mond voor de Rotterdamse Water weg wordt 150 miljoen duurder dan de 730 miljoen die aanvanke lijk waren geraamd. De pieren moeten als gevolg van de onder stroom dieper en breder worden. De minister zei dat zulke tegen vallers bij dergelijke grote werken eerst tijdens de uitvoering aan het licht komen en ze hebben tot ge volg dat andere werken erdoor worden vertraagd. vraag van de heer Oele (P.v.d.A.) mee, dat het wetsontwerp Inzake de bloedproef het departement heeft verlaten en spoedig bij de kamer zal worden ingediend. De Venezolaanse rederij C.A.V.N. (Companla Anonima Venezolana de Navegacion) heeft aan de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die behoort tot het RijnScheldeconcern, opdracht gegeven tot de bouw van twee 7.g. „muiti-purpose"-schepen van leder 12.000 ton draagvermogen. Deze be.steüing, waarmee een bedrag is gemoeid van ca. 55 miljoen, werd onder meer moge lijk gemaakt, door de z.g. rente- subsidie-iegellng van het ministe rie van economische zaken. Het ontwerp van deze schepen is af komstig van Sea Transport Engi neering N V. te Amsterdam. Beide schepen zullen worden in gezet in de z.g. trident-dienst die door de C.A.V.N. tezamen met de Columbiaanse rederij Flota Mer- cante Grancolombiana en de K.N. S.M. wordt onderhouden tussen havens in noordwest-Europa. Ve nezuela en atlantisch Columbia. De drie rederijen, die reeds se dert vele jaren nauw samenwer ken, zullen als deze eenheden in de vaart komen, ieder twee zuster schepen in de trident-dienst heb ben ingezet. 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif» feisenbank te Utrecht Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de ds spaarbank mat volledige bankservicè TERNEUZEN AXEL Noordstraat 6 WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 126 SLUISKIL Ir. C. Lelyplein 12 HOEK Julianastraat IS In Beiroet hebben de volksbe- vrijdingsstrijdkrachten, die ban den hebben met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, meege deeld dat maandag 12 vrouwen zijn gedood en meer dan 200 vrouwen en kinderen verwon dingen opliepen, toen Israëlische militairen het vuur openden op demonstranten in de stad Rafah in de Gaza-strook. In een verklaring waarschu wen de volksbevrijdingsstrijd- krachten tegen de gevolgen van het gebruik van dergelijke me thoden in de toekomst en de in timidatie van ongewapende bur gers. Een 35-jarige Amerikaanse uit Philadelphia heeft donderdag voor de vijfde maal een tweeling gekregen. Volgens de presbyte riaanse universiteitskliniek in Philadelphia, waar Mario en Ma rie geboren zijn, is dit een uniek geval in de medische geschiede nis. De verwoestende wervelstorm, die donderdag over gebieden van de Amerikaanse staat Missisippi raasde, heeft minstens 29 men senlevens geëist. Meer dan 200 mensen zijn gewond. Ruim hon derd huizen zijn verwoest. Het ergst getroffen is de stad Hazle- hurst. De persconferentie van de Rus sische kosmonauten die na hun ruimtevlucht woensdag op het Kremlin werden ontvangen, heeft vrijdag geen nadere opheldering gebracht over de geheimzinnige schutter die met twee pistolen het vuur opende op de stoet. Kolonel Alexei Leonov, die in de auto zat waarop werd gescho ten, zei op schriftelijke vragen slechts: „Onze chauffeur en een motorrijder raakten gewond. De onbekende is aangehouden. Dr. Mstislav Keldysj van de academie voor wetenschappen zei dat iedereen blij is, dat de ruimte vaarders ongedeerd zijn maar dat; men bedroefd is omdat anderen verwondingen opliepen. Het onderwerp verder niet aan rakend, zei de geleerde dat er in principe geen bezwaar bestaat te gen een gezamenlijk Amerikaans- Russische expeditie in de ruimte. Ook de ruimtevaarders die hun twee cabines koppelden, Siatalov, Wolynov, Chroenov en Yeliseyev, beantwoorden vragen maar zij de den geen nieuwe onthullingen over hun proefnemingen in de ruimte. Het Nederlands radarproefsta tion n.v. in Noordwijk aan Zee heeft ten behoeve van de Rotter damse haven een nieuw electro- nisch walradarsysteem ontwor pen, dat het meest veilige en effi ciënte systeem ter wereld wordt genoemd. De kosten worden ge raamd op 35 miljoen, waarvan ruim 26 miljoen voor de elec- tronische apparatuur. Het project voorziet o.m. in een op afstand bediend radarstation op een kunstmatig eiland in volle zee bouwkosten 1,8 miljoen op circa 10 km uit de kust. Dit station zal belangrijke diensten moeten verrichten bij de naviga tie van de zeer grote tankschepen in de vaargeul naar Rotterdam. Ook zal pen nieuw radarstation B'i <1- hchindrl»*1" van de ver- - errijzen halverwege op de Noor- ^r»e"sv,,il,g'-',^, dc-Vi minister -'"-nier. Uit deze nost zuilen de Bakker naar aanleiding van een radarmensen 'n uitstekend over zicht hebben op de nieuwe mond van Europoort. Men verwacht dat het radar systeem voor Rotterdam/Euro poort op zijn vroegst in het mid den van 1971 in gebruik kan wor den genomen. Het huidige sys teem in november 1956 door prins Bernhard in gebruik ge steld heeft tot dusver goed voldaan. Het was destijds het eerste radarsysteem voor een havengebied. Wanneer 't nieuwe ontwerp tot uitvoering komt, zal Rotterdam weer vooraan staan op het gebied van de electroni- sche hulpmiddelen voor naviga tie, zo zegt het proefstation. B en W van Rotterdam hebben de raad gevraagd aan het project goedkeuring te hechten. Bij de investeringslijst van het haven bedrijf voor 1969 en volgende jaren is reeds met de uitvoering van het plan rekening gehouden. „GLUURDER" NAAR PSYCHIATRISCHE INRICHTING In Singapore stond vrijdag 'ri man terecht, die ervan werd be schuldigd zijn buurman te heb ben vermoord, omdat deze hem had gezegd dat hij moest ophou den de vrouwen in zijn bad tg begluren. Toen de 31-jarige Ha Joon Toh er lucht van kreeg dat de badkamer van zijn buurman regelmatig actrices herbergde, had hij een paar gaatjes in de muur geboord om de gebeurte nissen beter te kunnen volgen, De bezitter van de badkamer had daar bezwaar tegen. Ze kre gen ruzie en Ho stak de buur man neer. Hij is voorloriig naar een psychiatrische inrichting ge stuurd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3