Harde woorden in Tweede Kamer over verhoging posttarieven Voor de zondag KERKDIENSTEN KONINGIN JULIANA ONTVING HET EREBURGERSCHAP ETHIOPISCHE HOOFDSTAD ADDIS ABEBA HET GOED BLINKT Weekenddiensten fSgfo. S DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 Januari 1969 P.T.T. grootste prijsopdrijver Postbussen Zinker in de Oude Maas gelegd Het houdt niet op in Athene. Arrestatiebevel overval munitie depot in Lebach Het bezoek aan Wonji Verscheidene kamerleden heb ben gisteren tijdens de begro tingsbehandeling van verkeer en waterstaat in de vaste com missie aangedrongen op spoedi ge bespreking van het rapport van de Nederlandse spoorwegen. De staatssecretaris deelde mee dat bij de aanstaande herziening van de motorrijtuigenbelasting wordt overwogen een wetswijzi ging te bevorderen, waardoor het mogelijk wordt stilstaande motorrijtuigen onder deze belas ting te brengen. Dr. Oele (P.v.d.A.) diende bij da behandeling van de P.T.T.- VERGEVING om t H Lucas 15 20 -Viel hem om de hals en kuste hemM. Vergeving veronderstelt een gebroken verhouding. In de be kende gelijkenis is die wel heel duidelijk te vinden. Weggelopen van huis, in een kis leven (levende overdadig). Öaarna, als het geld op is, de eerste bekering, die tot een ar beidzaam leven, al is het niet veel zaaks. Daarna de tweede bekering, de terugkeer. Maar hoe? Vuil, met afgetrap te schoenen, de stoppels van de .laatste hooiberg, waarin hij sliep, nog in, zijn ongekamde haren. Zo ziet de vader hem komen en zó neemt hij hem in zijn ar men. Dat is vergeving! Goedgezien betekent, van de kant van de vader, vergeving verlies lijden, van iets afzien, van het recht tot straf. Van het: zo, ben je daar, nu is het mijn beurt: eruitl Afzien van eigen waardigheid en eer. Een vergever is dus een ver liezer? Maar dan is God de groot ste verliezer in de wereld! Of, misschien kan ik beter zeggen: de wonderlijkste verliezer, want Hij handhaaft zijn recht op straf. Echter niet tegenover ons, maar in Jezus Christus tegenover Zichzelf. Maar zo wordt de grote Ver liezer de grote Winnaar. begroting een motie in, waarin minister Bakker wordt gevraagd de per 1 februari voorgestelde tariefverhogingen bij de post dienst op te schorten. De P. v. d. A.-fractie meent dat voor deze verhogingen onvoldoende mo tieven aanwezig zijn. Deze motie tie zal in verband met het spoed eisende karakter waarschijnl;>'k dinsdag a.s. in plenaire zitting worden behandeld. Minister Bakker hield de com missie voor, dat de technische voorbereiding van de tariefver hoging zover is gevorderd, dat de maatregel moeilijk nog on gedaan kan worden gemaakt. Bovendien zijn de verhogingen maanden tevoren aangekondigd. Er kwam niet alleen van so cialistische zijde kritiek. De heer Assmann(K.V.P.): „Deze verhoging is raak. De P.T.T. is de grootste prijsopdrij ver van het hele land. Het is een onbegrijpelijke zaak voor de gewone burger". De heer Tolman (C.H.) zei vermindering van het dienstbe toon onaanvaardbaar te achten. Ook de heer Schlingemann van de V.V.D. vond dit punt moeilijk aanvaardbaar. Met name 't weg vallen van de tweede bestelling riep bij de kamerleden beden kingen op. Minister Bakker stelde voor op, dat het postbedrijf met 33.000 werknemers een sluitende ex ploitatie zal moeten opleveren. Bovendien, zo becijferde hij, gaat het om een verhoging van 2, per gezin per jaar, want 20 van de 800 miljoen binnenland se brieven bestaat uit gezins- post. Per gezin worden jaarlijks ongeveer 40 brieven verzonden. Overigens zullen de wijzigin gen in de prijzenstructuur bij 't postbedrijf zich de komende ja ren voortzetten. Nog dit kalenderjaar zal het wetsontwerp tot statusverande- ring van P.T.T. worden inge diend. Over de dienstverlening zei minister Bakker, dat het weg vallen van de tweede bestelling een besparing van ca. 15 mil joen gulden oplevert. Voorts zal er eën personeels- besparing van 850 man optreden. 90 van de post wordt reeds in ochtendbestelling bezorgd. De avondbezorging van de overige 10 is zeer in-efficiënt. Uit de proeven in Beverwijk en Den SATERDAG 25 JANUARI 1MB ROOMS-KATHOL1EKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mi». Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Ml». Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: Ned. Herv. kerk: 19 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. ■Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. ZONDAG 26 JANUARI 1969 NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Faber. Axel: 8.43 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Liturgische dienst. Biervliet: 10 uur Ds. G. F. H. Kel- Iing. Breskens: 9.30 uur Ds. J. Scholten, van Temeuzen. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. H. Avondmaal. Hoek: 10 en 18.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. H. Avondmaal. 15.30 uur H. Avondmaal in „Avondrust". Hontenisse: 10.30 uur Mej. Ds, H. B. de Neeling. Hoofdnlaat: 10 uur Ds. H. J. Be geer. Hulst: 9 uur Mei. Ds. H. B. de Neeling. H. Doop. Nieuwvliet: 11 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. Oostbure: 10 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Retranchement: 10.45 uur Ds. W. C. Luuring. Philippine: 9 uur Ds. J. A. Poel man, van Terneuzen. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. H. Doop. Schoondiike: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. •St. Kruis: 9 uur Ds. H. Faber. Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen; Grote kerk: 10 uur Ds. E. J. Rietveld. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 19 uur Ds. J. A. Poelman, Jeugddienst Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Eerw. Heer Ph. J. van Kranenburg, van Wanswerd (Fr.). Zaamslag: 10 uur Ds. A. T. Del- num. H. Avondmaal; 14.30 uur Da. A. T. Deinum. Dankzegging H Avondmaal. 16 uur „Rustoord" H. Avond maal. Zuidzande: 10 uur Ds. J. v. d. Hoek. GEREFORMEERDE KERK Sas van Gent: 11 uur Ds. L. Ber ger. Terneuzen: Noordstraat: 10 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. Mozarthof: 9.30 uur Ds. L. Ber ger. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds, A. Veef- kind. Hoek: 10 en 14.30 uur Kand. Vreugdenhil, van Zwolle. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoutespui: 10 en 14.30 uur Ds. J. v. d. Wielen CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek: 9.30 en 18 uur Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 en 15 uur Leesdienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFTA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HE1LS Terneuzen: 10 en 19.30 uur Lte C. Jongejans en Kadet-lte H. Wagt- man. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8, 10, 11.30 en 19 uur H. Mis. Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis. 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: Ned. Herv. kerk: 8 en 11.45 uur H. Mis. Trinitejtskerk: 9, 10.30 en 17 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Haag is gebleken, dat het pu bliek niet afwijzend tegenover het systeem van de enkele post bestelling staat. In bepaalde plaatsen zal de tweede bestelling blijven bestaan, bijv. in zaken districten. Hierover zal overleg worden gepleegd met de kamers van koophandel en met het be drijfsleven. De minister deelde verder mee, dat de zaterdagbesteliing gehandhaafd zal blijven. Tot slot wees de bewindsman er op, dat in de nieuwe wijken batterijen postbussen zullen worden opge steld. Wie zijn post snel wil heb ben, kan gratis van een postbus gebruik gaan maken, zo zei hij. In de nacht van donderdag op vrijdag is een aanvang gemaakt met het leggen van een grote zinker, bestaande uit 20 pijpen met een lengte van 350 meter, op de bodem van de Oude Maas. De zinker was eerst op de oever samengesteld en vormt een uit breiding voor de bestaande olie-, gas- en waterpijpleidingen, die in oost-westelijke richting de Oude Maas kruisen. De operatie begon vrijdagmor gen om 2 uur met het op onge veer 20 meter diepte afzinken van de eerste bundel, bestaande uit 12 pijpen. Ondanks dikke mist en de sterke stroom werd het karwei met behulp van zes drijvende kranen tot een goed einde gebracht. De Engelse minister van kunst zaken, mej. Jennie Lee, drukt de hand van het Russische sterretje Ludmilla Savelyeva, hoofdrol speelster in de Russische film versie van Tolstoi's „Oorlog en Vrede", waarvan de Londense prémière in het Curzcmtheater plaatsvond. Een krijgsraad in Athene heeft vrijdagochtend vroeg drie man nen en een vrouw elk tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tegen het bewind. Het zijn de theaterdirecteur Sotirios Anas- tassopoulos (29), de bouwvakker Christos.Reklitis (31), de schilder Joannis Petropoulos (33) en de studente Maria Kalergi (23). De 25-jarige toneelspeler Nicholas Armaos kreeg op dezelfde be schuldiging vijf jaar. De vijf verklaarden onschuldig te zijn. Zij gaven toe tot 'n linkse beweging te behoren. Hun be kentenissen zijn hun, naar zij zeiden, door pijniging afgedwon gen. In Addis Abeba is naarstig gewerkt om alle versieringen ge reed te hebben voor het konink lijk bezoek. Op de foto: een spe ciaal voor deze gelegenheid ge plaatste ereboog met twee gou den leeuwen. t De opsporingsactie van de da ders van de overval van 20 jan. op het munitiedepot van het Westduitsé leger in Lebach bij Saarbrücken heeft wellicht tot het eerste resultaat geleid. Er is thans een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen een man, die in 1967 heeft ingebroken in een ka zerne van het Westduitse leger. Op het stadhuis van Addis Abe-1 ba is vrijdagmiddag aan koningin Juliana het ereburgerschap van de Ethiopische hoofdstad verleend. Uit handen van de burgemeester ontving ze de sleutels van de stad. Daarnaast kreeg ze een sjema een grote witte omslagdoek met fraai borduurwerk waarmee de vorstin zeer ingenomen was. Vrijdagochtend legden de konin gin en prins Bernhard een krans bij het nationale monument in het centrum van Addis Abeba. Prin ses Beatrix en prins Claus waren daarbij aanwezig. Deze gebeurte nis, waarvoor grote belangstelling bestond, werd muzikaal opgeluis terd door de keizerlijke kapel. Na de kranslegging bezocht de koninklijke familie de Africa-hall en het Ünity-House. Beide gebou wen zijn bekende begrippen, niet alleen in Ethiopië maar in geheel Afrika. De Afrika-hall is de zetel van de economische commissie voor Afrika van de Verenigde Na ties en het Unity-House huisvest de organisatie voor Afrikaanse eenheid. Vrijdagmiddag werd een bezoek gebracht aan het museum, dat is verbonden aan de Haile Selassle- universiteit in Addis Abeba. Vandaag (zaterdag) bezoekt de koninklijke familie de suikerplan tages en fabrieken van de handels vereniging Amsterdam (HVA) te Wonji en te Shoa. Vanavond biedt koningin Juliana een diner aan keizer Haile Selas sie en andere leden van de keizer lijke familie aan. Het bezoek aan de ondernemin gen van de HVA in Wonji in mid den Ethiopië betekent een bekro ning van het werk dat door Neder landers en Ethiopiërs werd ver richt in een tijdsbestek van zeven tien jaren. Toen de HVA in 1951 haar werkzaamheden in Ethiopië be gon, was de Wonji-vlakte een uit gestrekt savannen-landschap. Ver spreid groeiende accacia's op een harde droge kleibodem, hier en daar sterk gescheurd, verscholen. in het landschap kleine groepjes lemen hutten, omheid door stak etsels van stokken en doornbossen als beveiliging tegen hvena's, jak halzen en jachtluipaarden. Grote kudden runderen, geiten en ezels trokken dagelijks de vlak te door op weg naar de Awash- rivier waar een kudde logge nijb paarden een verfrissend bad nam en waar op een zandplaat een kro- koëM las te daadromen. V/ie thans Wonji nadert, ziet reeds van verre een grote groene vlakte van meer dan 6.000 hec taren. Aan de oostzijde begrensd door de Awash-rivier, aan de an dere zijden omsloten door heuvels en bergen. Ruim 6000 mensen vin den hier werk in de beide suiker' fabrieken Wonji en Shoa en op de uitgestrekte rietvelden. Met hun gezinnen vormen zij een ge meenschap van meer dan 30.000 mensen die gratis huisvesting en kosteloze medische verzorging ge nieten. Wonji werd in 1954 door keizer Haile Selassie officieel geopend, nog geen drie jaren nadat de eer ste spade in de grond was gesto ken op Je Wonji-vlakte, gelegen nabij het plaatsje Nazareth. door W. GELDOF 9) Maar Alice dacht er niet over een vriendschap te beginnen met een jongeman, die zé nauwelijks kende en die over enkele dagen wellicht voorgoed uit haar ge zichtskring verdwenen zou zijn. Daarvoor waren haar gedachten te veel bij haar zieke vader, haar vergrijsde moeder, bij de twee ling, die in het huis van de she riff eindelijk enkele geschikte speelkameraadjes hadden ont moet en tenslotte ook bij de farm, die oom Jeffrey had nage laten. Want twee dagen nadat de Jeffersons Oakridge waren bin nengetrokken, was het weer plotseling omgeslagen. Een flin ke zuidooster bries had lauwe lentelucht aangevoerd en in kor te tijd de sneeuw doen verdwij nen. Een week later begon een teer, groen waas over de prairie aan te kondigen, dat het voor jaar inderdaad in aantocht was. John had onverwijld een brief naar Bremsdale geschreven, waarin hij vertelde, dat ze een paar weken oponthoud hadden in Oakridge en waarin hij na dere inlichtingen vroeg betref fende de boerderij. Vijf dagen later was er uitvoe rig antwoord gekomen. De ge bouwen en de grond werden be schreven, de ligging van het ge heel en de grootte van de suc cessierechten. Alles klonk nog al bemoedigend, vooral ook om dat de afzender verzekerde, dat iemand, die in Oakridge vriend schap had gesloten met de she riff, ook bij hem welkom zou zijn. De dag vóór het vertrek uit Oakridge kwam Jim Connal on verwachts nog even aanwippen. John was bezig de wagenwielen te smeren en alles nog eens goed na te kijken. De twee paarden waren gedurende het oponthoud geheel op krachten gekomen en opnieuw beslagen. Daardoor was alles nu gereed. „Hallo John!" Jim sprong van zijn paard af en bond dj? teugels aan een ring in de muur. „Gaat het er werkelijk van komen?" Met een twinkeling in de ogen antwoordde John: „Ja.... al licht! Wij kunnen hier niet eeuwig blijven hangen. Dat weet je toch? Of spijt het je soms, dat wij weggaan?" Jim Connal kwam vlak bij hem staan. „Luister John. ik maak nu geen gekheid meer. Natuurlijk spijt het mij, dat jul lie weggaan. Maar hebben jullie al bedacht waar je ergens terecht komt? Ik bedoel niet de buurt, maar de grondsoort en zo." „Wij hebben net eergisteren een brief uit Bremsdale ontvan gen, Jim. Daarin wordt een be schrijving gegeven van de farm en die klinkt erg hoopvol. De gebouwen zijn nog in redelijke staat en „Van wie was die brief?" „Van wie? Doet dat èr wat toe? Maar als je het weten wilt: van de sheriff, 't Is een erfenis kwestie, weet je." Jim Connal schudde het hoofd. „Ik wou je wijzer hebben! Wat weet die sheriff nu van de grond af. Zal ik je eens wat vertellen? De grond rond Bremsdale is zo slecht als hij maar zijn kan. Jul lie gaan armoede tegemoet." John glimlachte, maar Jim ging voort: „Wat ik vertel is geen gekheid, John. Het grensgebied van Wyoming en Zuid-Dakota is slecht. Die streek heet niet voor niets de Bad Lands of Mau- vaises Terres. Daar is nog nooit een kolonist geslaagd. Verkoop die farm van je oom en blijf hier! Er is hier grond in over vloed en gebrek aan mensen. Voor een habbekrats kun je hier goede prairiegrond kopen, grond, die, als je hem van stenen en struiken zuivert, ook nog ge schikt is als bouwland voor zomergraan. Kijk maar eens op jullie kaart, hoe de prairiegrens steeds meer naar het westen op schuift door de arbeid van de kolonisten. Tenminste. daar waar de grond vruchtbaar is. Hier is hij goed, de Bad Lands zijn onvruchtbaar en droog. Om over de mensen in Bremsdale niet te spreken! En hier ben je bij iedereen welkom, en je weet, ik zal jullie helpen zoveel ik kan!" John Jefferson dacht een ogen blik na. Toen zei hij: „Je bent een beste kerel, Jim Connal en ik dank je hartelijk voor alles wat je voor ons hebt gedaan. Maar doe mij nog één plezier er bij en laat ons met rust! En kom vooral met je praatjes mijn zieke vader niet op stang jagen, want dan is de vriendschap met een uit. Begrepen?" „Zoals je wilt!" zei Jim koel tjes. Hij maakte zijn paard los, sprong er op en reed weg zon der om te kijken. John haalde verlicht adem. Hij was er heilig van overtuigd, dat Jim alleen had gesproken om Alice in Oakridge te houden. En daar voor had hij minder doorzich tige argumenten moeten aanvoe ren. Waar oom Jeffrey het had uitgehouden, op het laatst zelfs op zijn. eentje, daar zouden zij het met hun zessen óók wel bol werken (Wordt vervolgd.) TERNEUZEN ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijd der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek,-. Scheldekade 27, tel. 2020. WIJKZUSTER Weekeinddienst Groene enWit- Gele Kruis: zr. Schelling, Van Steenbergenl. 66, tel 3360 (b.g.g 008). APOTHEEK Apotheek geopend: M. B. M. A. J. Klaassen, Noordstraat 54. tel. 2090. SLUISKIL, BOEK EN PHILIPPINE WIJKZUSTER Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Eustella, Philip pine, tel. 01159-306 (b.g.g. 008). AXEL ARTS Van zaterdagmorgen 8 uur t'ot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. de Kok, Oranjestraat 19, tel. 1555. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u,, en 1818.30 u. en zondag van 1212.30 u. wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts P. A. van Mie- ghem, Scheldekade 58, tel. 2685. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel. Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153—366. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2