Franco kondigt voor geheel Spanje de noodtoestand af HUL Praag nam afscheid van Jan Palach Offensieve taak voor Zuidvietnamese leger de CENSUUR IN SPANJE saocfjzabroadjss Anti-Russische demonstratie in Rome iÜ' Kilometers lang défilé Bloemenzee rond katafalk Opnieuw RADIO DE KOCK zelfverbrandingen Grote diefstal in Londen HET WEER UITRUSTING AANZIENLIJK VERBETERD in Tsj.-Slowakije ZATERDAG 25 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5908 Gasverwarming Rebellen In Birma blazen trein op Niet alleen de onrust ■Hém Darmoverplanting In Frankrijk Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Branden In Saigon Bunkers en tunnels opgeblazen Ky in Parijs aangekomen Bloemenzee Gasverstikking Abnormale neiging Nieuwe poging Dubcek akkoord met maatregelen Vechtpartij in San Francisco frankering bij abonnement: TERNEUZEN Dfractenr-KooMmïactenr: P. X van de Sanüa Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01180—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal: per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. tedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adras Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Generaal Franco's regering heeft vrijdag voor geheel Spanje de noodtoestand voor de tijd van drie maanden afgekondigd. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Op 960 kilometer van Rangoon hebben rebellen donderdag een passagierstrein opgeblazen. Daarna beschoten ze de wagons. Twee passagiers en twee van de politiemannen die de trein bege leidden, werden gedood. Vijf mensen raakten gewond. Drie overvallers werden door de poli tie neergeschoten. Vier agenten werden gegijzeld. Tegelijkertijd overmeesterden rebellen in Sjwegoen drie bemanningsleden van een schip in eigendom van de staat. Ze eisen een losprijs van ongeveer 8.700 gulden. Minister van voorlichting Ma nuel Fraga Iribarne deelde na een kabinetsvergadering mee, dat de maatregel is genomen in verband met studentenonrust die de „vrede in het land bedreigt en die deel uitmaakt van een internationale strategie". De minister zei dat de regering vastbesloten is „meedogenloos" te zijn ten opzichte van de organisa toren van studentenopstanden. Eerder is de universiteit van Madrid tijdelijk gesloten nadat de afgelopen drie dagen was gestaakt en schermutselingen hadden plaatsgehad. De maatregel is in diplomatieke en politieke kringen in Madrid met verrassing en ook met onzeker heid ontvangen. Men wees er vrij dagavond op dat niet alleen de studentenonrust is toegenomen, maar dat ook de afgelopen weken Is gespeculeerd over een benoe ming door het Spaanse staats hoofd van de 31-jarige Juan Carlos van Bourbon als zijn opvolger. De politie voerde ongeveer 50 studenten weg die de kantoren van het monarchistische blad ABC met stenen bekogelden. Het blad publiceerde deze week bijzonder heden uit het dagboek van de student Enrique Ruano die uit het raam sprong toen hij door de po litie werd verhoord. Van de zijde van de oppositie noemde men de afkondiging van de noodtoestand zeer slecht nieuws. Men zei te verwachten dat er ook tegen leden van de oppo sitie gebruik van de nieuwe toe stand zal worden gemaakt. Volgens een latere bekend making zal Palach op het Olsany- kerkhof, de grootste begraafplaats van Praag, ter aarde worden be steld en niet op 't Vysehrad-kerk- hof, zoals de studenten hadden geëist. Het Vysehrad-kerkhof is de laatste rustplaats van vele be roemde Tsjechen. Een regeringsfunctionaris zei vrijdagavond dat volledige censuur voor de Spaanse pers wordt Ingesteld. Vanaf van daag moeten alle Spaanse dagbladen en persbureaus hun bericnten en foto's voor pu- blikatle voorleggen aan het ministerie van voorlichting. Warme In Rome zijn vrijdag ongeveer 1000 demonstranten slaags ge weest met de politie, toen zij de Russische ambassade trachtten te bestormen. Vóór de gevechten hielden zij een mars door het centrum van de Italiaanse hoofd stad uit protest tegen het Russi sche optreden in Tsjecho-Slowa- kije. De politie kreeg stenen en fles sen naar het hoofd, maar er zijn geen meldingen van gewonden of gearresteerden. Ook een poging van de betogers het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aero- flot" te bestormen slaagde niet. In Milaan hielden jonge aan hangers van vier politieke par tijen een zit-demonstratie voor Tsj echo-Slowakije. De Parijse rebellenpolitie is don derdag weer in aktie gekomen, toen scholieren de kamers van de rector magnificus van de Sor- bonne bezetten en rode en zwar te vlaggen uit de ramen hingen. Er werden ongeveer honderd ar restaties verricht. Op de foto: de scholieren die uit de ramen hin gen. M r-"*-™, S Een meisje holt weg tijdens een gevecht van de politie met hon derden studenten van de univer siteit van San Francisco, die sinds 6 november staken. Drie honderdtachtig studenten zijn opgebracht. Noordstraat 107 - Tel. 011S0-4255 TERNEUZEN Uit de flatwoning te Londen van de Amerikaanse filmprodu cent Sam Jaffe zijn donderdag avond kunstvoorwerpen, juwe len en bont voor een waarde van ruim 1,2 miljoen gulden gestolen. Volgens de politie zijn o.a. een Picasso, een Dufy en Chagal en een bronzen stuk van Henry Moore ontvreemd. In de nacht van woensdag op donderdag is in Parijs de eerste darmoverplanting in Frankrijk en de tweede in de wereld ver richt, aldus is eerst vrijdag ver nomen. ZACHT Vrijdag stond het weer in grote delen van West-Europa onder in vloed van een hoge drukgebied dat zich uitstrekte van Spanje over Frankrijk tot in Nederland. In ons land kwam op ruime schaal mist voor. Desondanks werden in de middag nog tem peraturen van 6 tot 9 graden be reikt. In Engeland en Frankrijk was het nog zachter, terwijl rond de Middellandse Zee de zon scheen bij temperaturen tussen 14 en 18 graden. In Oost-Europa en Scandinavië handhaaft zich de vorst. Boven Engeland is intussen een zwak front behorende bij een depres sie ten zuiden van IJsland aan gekomen. Dit front brengt plaatselijk wat regen en trekt vandaag verder in noordoostelijke richting. Het neemt echter geleidelijk in be tekenis af zodat het vandaag in ons land overwegend droog weer zal zijn. Wel zal met zuidelijke winden zachte lucht vanuit Frankrijk worden aangevoerd, waarin veel bewolking en ook mist voorkomt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. ZACHT Zwaar bewolkt en op vele plaat sen ook mist, maar overwegend droos en zacht weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest Het Zuidvietnamese leger is uit de defensieve in de offensieve Fase gekomen, zo staat In een ZATERDAG 25 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 6.45 7.21 7.55 8.04 n.m 7.21 7.57 8.31 8.40 ZONDAG 26 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 7.40 8.21 8.16 8.57 8.50 9.31 8.59 9.40 MAANDAG 27 JANUARI v.m n.m. Breskens 8.46 9.25 Terneuzen S.22 10. Cl Hansweert 9.56 10.35 Walsoorden 10.05 10.44 document van het Amerikaanse opperbevel dat donderdag is ge publiceerd. Volgens het document omvat ten de Zuidvietnamese troepen thans 820.000 man tegen 634.000 eind 1967. Slechts een gering per centage van de uitbreiding be staat uit dienstplichtigen. Ook de uitrusting van de troe pen is het afgelopen jaar aan zienlijk verbeterd. Tot de nieuwe wapens van het Zuidvietnamese leger behoren de half-automa- tische M-16 karabijn, zware mi trailleurs en granaatwerpers. Ook de paramilitaire eenheden en de luchtmacht hebben nieuwe uit rusting gekregen. ZON MAAN op onder op onder jan. 25 08.30 17.15 14.06 01.32 26 08.29 17.17 11.21 02.48 27 08.28 17.19 11.41 04.03 28 08.26 17.20 12.09 05.16 29 08.25 17.22 12.48 00.21 30 08.23 17.24 13.41 07.10 31 08.22 17.26 14.46 07.57 Honderden Zuidvietnamese gezinnen zijn vrijdag uit hun hui zen gevlucht bij een grote brand in de buitenwijken van Saigon. Een huizenblok is verwoest. Dit is de derde grote brand in drie dagen. Woensdag brandden op de centrale markt een aantal winkels af en later gingen 45 hui zen bij de paardenrenbaan in vlammen op. Een Amerikaanse kolonel, commandant van een regiment mariniers, en zeven Amerikaan se soldaten zijn dezer dagen om gekomen toen hun hefschroef- vliegtuig door de vietcong werd neergehaald, zo heeft een mili taire woordvoerder in Danang meegedeeld. De kolonel leidde een aanval op vietcong-versterkingen in het beboste berggebied ten zuidwes ten van Danang. Amerikaanse infanteristen heb ben een vietcongeenheid van 200 man vernietigd, die zich had ver- achanet In een versterkt dorp ten zuiden van de kustplaat* Tsjoe Lai. Drie dagen hadden de viet- eongstrijders en Noordvietname- zen weerstand geboden aan een bataljon Amerikaanse militairen, die steun kregen van tanks en van de luchtmacht. Na de bezetting van het dorp werden ondergrondse bunkers en tunnels opgeblazen. Men vond de lijken van veertig tegenstan ders, maar volgens een Ameri kaanse woordvoerder liggen er nog vele anderen begraven in de bunkers en tunnels. De verliezen aan Amerikaanse zijde worden licht genoemd. Vice-president Ngoeyen Kao Ky van Zuid-Vietnam die op treedt als coördinator van de Zuidvietnamese delegatie bij de Parijse onderhandelingen, is vrij dagmorgen in Parijs aangekomen. Ky werd op het vliegveld be groet door de leider van de Ame rikaanse delegatie, Cabot Lodge, en de leider van, de Zuidvietna mese delegatie. Het stoffelijk overschot van Jan Palach, de 21-jarige student die door zelfverbranding een eind aan zijn leven maakte uit protest tegen de Russische bezetting, is vrijdag op de binnenplaats van de Kareluniversiteit in Praag op gebaard, waarmee twee dagen van onofficiële rouw in Tsj echo- Slowakije begonnen. De gesloten kist rust op een katafalk aan de voet van een standbeeld van Jan Hus, de pro testantse hervormer die eeuwen geleden wegens ketterij zijn le ven liet op de brandstapel. Palach stierf zondag, drie da gen nadat hij zich op 't Wences- lauplein in brand had gestoken. Sindsdien hebben nog vijf jonge Tsjechen geprobeerd op deze wijze zelfmoord te plegen, maar het is niet duidelijk in hoeverre hun beweegredenen van politieke aard waren. Een uur voordat de binnenplaats van de Karelsuniversiteit voor 't publiek werd opengesteld, had den er zich al 200 mensen ver zameld. Er ontstond spoedig een bloemenzee rond de katafalk. Schoolmeisjes legden er boeket jes neer, arbeiders droegen grote kransen aan. De regering heeft gewaar schuwd tegen pogingen om tijdens de begrafenis de orde te verstoren. Toneelvoorstellingen en concerten zijn afgelast. Men verwacht, dat er een enorme menigte op de been zal zijn wan neer de begrafenisstoet door Praag trekt. De autoriteiten be reiden strenge veiligheidsmaat regelen voor. Volgens het Tsjechische blad „Zemedelske Noviny" heeft woensdag een 18-jarige Praagse studente, Blanka Nachazelova, zioh door gasverstikking 't leven benomen. In een afscheidsbrief schreef zij dat de .motieven voor haar daad dezelfde waren als die van Jan Palach, maar dat zij niet de moed had tot zelfverbranding. „Zemedelske Noviny" was de enige krant die deze zelfmoord meldde in een kort bericht op de laatste pagina. Tegen het middaguur stonden de mensen in een twee kilometer lange rij om langs de baar met de stoffelijke resten van Jan Palach te defileren. Bij de katafalk, waarachter de nationale drie kleur was opgehangen, stond een erewacht van hoogwaardigheids bekleders van de universiteit, 's Middags werd in Praag vijf minuten stilte in acht genomen ter nagedachtenis van Jan Palach. Ook het verkeer kwam tot stilstand. De Poolse pers schreef vrijdag naar aanleiding van de zelfver brandingen in Tsjecho-Slowakije dat de bevolking in dat land „een abnormale neiging tot zelf moord" vertoont en haalt daarbij cijfers uit vorige jaren aan. Gees tesziekten vormen de hoofdoor zaak en daar komen „teleurstel lingen in de liefde en mislukte huwelijken" hij, aldus de kranten in Warschau. Aan de vooravond van de begra fenis van Jan Palach heeft vrijdag in Bratislawa opnieuw iemand ge tracht een einde aan zijn leven te maken. Het was een 23-jarige automon- teur, Emanuel Sopko, die zijn kle ding met benzine besprenkelde en zich vervolgens in brand stak. Het gelukte omstanders de vlammen te doven, waarna Sopko met tweedegraads brandwonden naaj een ziekenhuis werd vervoerd. Hij verkeert niet in levensgevaar. Het Tsjechoslowaakse persbu reau meldde, dat de man dronken was toen hij zijn daad pleegde. Militairen zullen de politie as sisteren om de orde te handhaven wanneer Jan Palach wordt begra ven. Dit wordt gezegd in een ver klaring van de regering, waarin verder staat, dat „anarchistische elementen" eisen stellen die het publiek hebben geprikkeld en dat speciale maatregelen nodig zijn om orde en rust te handhaven. Na de regeringsverklaring werd voor de televisie een brief van partijleider Dubcek voorgelezen, waarin deze verklaart dat hij van de maatregelen op de hoogte is gesteld en dat hij er mee akkoord gaat, omdat zij nodig zijn om pro vocaties te verhinderen. Hij waar schuwde het volk voor „provoce rende extreme krachten', die „in de huidige toestand de gevoe'ens van eerlöke mensen misbruiken". De partijleider riep op om partij en regering te steunen. Honderden studenten van da universiteit van San Francisco, die al sinds 6 november staken, zijn donderdag slaags geweest met_ de politie. Er vielen ver scheidene gewonden. Driehon derdtachtig studenten zijn opge bracht

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1