PROVINCIAAL NIEUWS Begroting van sociale zaken in de Tweede Kamer Koninklijke-familie naar Ethiopië k. A.0.W.-UITKERINGEN, BEJAARDENVERZEKERING EN.... DEMAGOGIE PRINS BERNHARD REISDE VOORUIT NAAR KHARTOEM Galadiner in paleis van Haile Selassie Vrouwen willen woningen voor alleenstaanden Pagina 3 Terneuzen Axel Goes Vlissingen Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. >- Verkoudheid DA 0 a - AGENDA - Vliegreis van acht uur De aankomst Scheepsbouw- orders voor f 14.000.000 Nederlandse vrachtauto's staan stil in België A.O.W. moet omhoog Sociaal- zwakkeren Bejaarden geen zwakke groep Prioriteit voor A.O.W. Vrijdag 24 januari* 1969 DE VRIJE ZEEUW Bromfietser na aanrijding in ziekenhuis De bestuurder van een brom fiets, J. C. de V. uit Zaamslag ver leende gisteravond om even voor vijven op het kruispunt Guido GezellestraatAlvarezlaan geen voorrang aan een auto, bestuurd door J. de R., uit Zuid-Beijerland afkomstig. De bromfietser werd, waarschijnlijk met een been breuk, in het Julianaziekenhuis opgenomen. De auto en brom fiets liepen schade op. N. T. S.-journaal schonk aandacht aan het werk van aktiecomité Donderdag was een filmploeg van de N.T.S. in Axel om een opname te maken van een inter view met de voorzitter van het comité, de heer J. C. Vink. De heer Vink ging hierbij in op de problematiek, die er zou ontstaan, indien er één grote middengemeente zou komen. Uit de tot nu toe binnengeko men formulieren van de in vier gemeenten te houden enquête blijkt dat 4256 meerderjarigen zijn voor een gemeente Axel en 195 voor toevoeging bij Terneu zen. De balans slaat dus door naar Axel. De opname werd in het jour naal van 20 uur vertoond. En nu maar wachten op de besluiten van de tweede kamer. Vergadering ZLM Dinsdagmiddag 11 februari om 4 uur wordt een algemene verga dering gehouden van de afdeling Axel van de ZLM in „De Halle". De heer J. Markusse zal het woord voeren over het onderne merschap in de landbouw, terwijl de heer J. Spijk zal spreken over de toepassing van de b.t.w. Beide heren komen uit Goes. t Gemeenteraad vergadert op 29 januari In de op woensdag 29 januari a.s. om 19 uur te houden verga dering van de Axelse gemeente raad komen de volgende agenda punten aan de orde: verhoging met 6,25 procent van de pensioenen, die ten laste van de gemeente komen; verkoop perceel bouwgrond aan de Van Gistellelaan aan de heer P. J. F. de Jonge; verkoop perceel industrieter rein groot 1010 m2 in de Noord polderstraat aan het reinigings- bedrijf Boon te Middelburg; verkqfip perceel bouwgrond aan de Rooseveltlaan ter grootte van 943 m2 aan de heer H. P. Cijsouw; idem van een perceel bouw grond (175 m2) aan de Kanaal kade aan mevr. S. M. Jansen Martens; idem tot verkoop van 335 ma bouwgrond aan de Eisenhower- laan aan de heer W. van Eek en 335 m2 aan de heer L. R Caes- «ens; aangaan vaste geldlening, groot 538.000, met de Bank van Nederl. Gemeenten; voorstel prot.-chr. raadsfractie voor opneming van een post „fractiehulp" in de begroting (uit deze post zou ƒ25 worden geput voor ieder raadslid). Het college is tegen dit voor stel. Alleen in bepaalde gevallen ■kan er naar het oordeel van B. £n W. sprake zijn van extra- kosten, welke door de fracties ten behoeven van de gemeente gijn of worden gemaakt. Deze kosten kunnen bij de gemeente in rekening worden gebracht, 'ronder dat daarvoor normen worden gesteld als in het voor stel van de profc. fractie ge noemd. M EDEDELINGEN AN B. EN W. a. Vraag van de heer Den Doel- der om de parkeerverboden aan te duiden door gele trot toirbanden in plaats van door borden: Bij wijze van proef zullen op enkele punten parkeerverboden worden aangeduid door middel van gele markeringen terzijde van de rijbaan. 'b. Vraag van de heer Hamelink om de bewoners en eigenaars van woningen aan de Nieu- wendijk en de Emmastraat er van in kennis te sitellen dat de realisering van plan Noord I is opgeschort: Ten aanzien van deze vraag wordt meegedeeld, dat G. S. over het plan Noord I nog geen beslissing hebben genomen. En kele onderdelen zijn nog in stu die. e. Vraag van de heer Maas over i de parkeerruimte in de Nas- saustraat: Wij hebben opdracht gegeven de aanduiding „N.P." vóór het inmiddels gesloopte pand Nas- saustraat 3 te verwijderen. B en W beantwoorden vragen van raadsleden Onze lezers zullen zich herin neren dat de raadsleden de heren J. Dieleman en K. Hamelink, I—isn der p.v.d.a.-fractie, de vo rige maand de volgende vragen •stelden aan het college van B. en W. X. Is het Juist, dat op zaterdag 28 december en een aantal daarop volgende dagen een gedeelte van de Axelse bevol king werd geplaagd door een stank, die uit de gemeente lijke riolering de woningen binnendrong 2. Is het juist, dat een aantal mensen, vooral in de woon wijken Irenestraat, Bernhard- straat, Beatrixstraat en de Nieuwendijk, als gevolg van het inademen van de stank- verwekkende vluchtige stof hoofdpijn kregen en onwel werden 3. Is het juist, dat deze stoffen zijn veroorzaakt door het rei nigen van tankauto's op het terrein van het gemotoriseerd expeditiebedrijf van „Rogam" aan de Vaartstraat, waarbij de resten van door tankauto's vervoerde chemische stoffen zijn afgevoerd in de gemeen telijke riolering? 4. Is het juist, dat het schoon maken van de tanks wordt verricht door de N.V. Van Ruiten's Transporten te Berg- schenhoek 5. Is het juist, dat de zich in de riolering bevindende vluchti ge stof is geïdentificeerd «Is cumeen 6. Kan het inademen van deze stof schade of ernstige schade aan de gezondheid toebren gen? 7. Zijn de schoonmaakbedrijven gebonden aan wettelijke voor schriften 8. Is het juist, dat de gemeente voorzieningen heeft moeten treffen om de zich in de rio lering bevindende vluchtige stoffen te neutraliseren en/of af te voeren Burgemeester en wethouders beantwoorden deze vragen als volgt: 1. Deze vraag wordt in zoverre bevestigend beantwoord, dat op zondagmorgen 29 decem ber 1968 om 7 uur de stank uit de riolen was verdwenen. 2. Enkele klachten over hoofd pijn zijn bekend geworden. 3 en 4. worden bevestigend be antwoord. 5. Zowel de geur als de gecon troleerde werkopdrachten hebben uitgewezen, dat het hier cumeen betrof. 6. Hoewel cumeen een narcoti sche werking heeft, werd zo wel door de arbeidsinspectie als door de veiligheidsdienst van de Dow Chemical (cu meen wordt voor deze onder neming vervoerd) verzekerd, dat de concentratie van de in de riolering terechtgekomen cumeen niet schadelijk was voor de gezondheid. De inspektie van de volksge zondheid verzekerde dat cu meen een stof met narcoti sche werking is. Zij adviseer de maatregelen te treffen ten einde herhaling te voorko men. 7. Aan Van Ruiten's Transpor ten te Bergschenhoek is een voorwaardelijke vergunning verleend tot oprichting van 'n herstelinrichting voor motor voertuigen. De desbetreffen de voorwaarden zijn daarop afgestemd. 8. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Voorts wordt nog het volgen de medegedeeld. Om herhaling te voorkomen Is gelast, de lozing op het ge meenteriool van de stoffen, ko mende uit de schoon te maken tankwagens, onmiddellijk testa ken. Overigens is deze zaak bij ons college 'n onderwerp van nauw gezette studie, waarbij wij in overweging zullen nemen de binnenkort te verwachten ad viezen van enige deskundige instanties. Wij stellen ons voor te ge- legenertijd de raad in kennis te stellen omtrent het resultaat van deze studie en van onze defini tieve Jjeslissing. 'y Meisje verongelukt Het 13-jarige meisje Bouwina van der Maale uit Wemeldinge is woensdagmiddag in de Oranje boomstraat in haar woonplaats door een tractor overreden. Het meisje reed op een fiets, waarvan de koplamp niet brandde. Zij werd door de tractor aangereden, toen deze een links van de weg gelegen inrit wilde inrijden. Het meisje overleed ter plaatse. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan aohter de naam van het schip vermeld. Australië: ms. „Alameda" 31-1 Brazilië: ms. „Graveland" 31-1 Canada: ms. „Alex" 30-1 Chili: ms. „Cartagena de Indias" 28-1 Indonesië: ms. „M. H. Thamrin" 29-1 Kenya, Oeganda: ms. „Montalto" 31-1 Ned. Antillen: ms. „Parthenon" 28-1 Suriname: ms. „Sinon" 27-1 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Mosel Express" 27-1 ms. „Atlantic Saga" 30-1 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika: ms. „Zonnekerk" 29-1 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Aanvaring voor Vlissingen Om vijf uur donderdagmiddag heeft op de rede van Vlissingen een aanvaring plaats gehad tus sen het Russische m.s. „Nemiro- vich Darchenko" (3385 b.r.t.) en het Liberiaanse m.s. „Philips Arkansas" (18.000 b.r.t.). Het Russische schip was van zee op weg naar Antwerpen, maar was in verband met mist op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Het Liberiaanse schip was, komende van zee, op weg naar de haven van Vlissin gen om te bunkeren. De machinekamer van de „Ne- mirovich Darchenko" liep onder water en de machine viel uit. Bergingsvaartuigen zijn er in geslaagd de toestand in zoverre te klaren, dat het in de machine kamer van het Russische schip gelopen water op peil bleef en er geen water meer binnen stroomde. Men zou het schip naar de haven van Vlissingen verslepen. De Liberiaan is na de aanva ring voor anker gegaan. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. „De KVP-fraktie acht het juist dat de regering bij de totstand koming van de metaal-c.a.o. niet heeft inbegrepen". De heer C. J. van der Ploeg zei dit in de tweede kamer als eerste in een lange rij sprekers bij de begrotingsbehan deling van sociale zaken. „Het betrof een belangrijke beslissing en wjj zijn het eens met de motivering, dat de vrije loonpolitiek een kans moet krij gen om haar bruikbaarheid te be wijzen en dat de verantwoorde lijkheid in eerste instantie bij het bedrijfsleven ligt". Spr. bepleitte maatregelen die de bezitsvorming kunnen bevor deren. „Het belangrijkste oog merk daarbij is een betere sprei ding van 't vermogen. Een spaar loon zal ook nuttig zijn voor de economie van ons land en dus voor de werkgelegenheid". Over de Breedband-miljoenen vroeg de KVP'er: „Waar blijft 't wetsontwerp en waar blijven de miljoenen?" Zijn partijgenoot Maenen uitte ongerustheid over het feit, dat 't aanbod van arbeidskrachten niet aansluit op de vrij grote vraag. Voorts constateerde hij dat som mige regio's achterblijven. Hij drong aan op een gericht arbeidsmarktbeleid en gaf en kele maatregelen aan ter ver betering: uitbreiding van herscholings mogelijkheden voor moderne vakrichtingen; speciale scholingsmogelijk heden voor jeugdige werklozen en voldoende aanvullende werkobjecten. Ook voor de sociale verzeke ring legde de heer Maenen een aantal wenselijkheden op tafel. Inventarisatie en prioriteiten stelling zijn dringend noodzake lijk, aldus de heer Maenen, die Vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus is donderdagoch tend om 07.00 uur koningin Juliana met een gevolg van 10 personen in een gecharterde DC-8 van de K. hm M. van Schiphol vertrokken voor een staatsiebezoek van een week aan Ethiopië. Ongeveer een half uur vóór het vertrek waren de koninklijke luchtreizigers in een hofauto op de luchthaven gearriveerd, waarna van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met ZATERDAG 25 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „4 For Texas". ZONDAG 26 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „4 For Texas"; 5 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". MAANDAG 27 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater. 8 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". DINSDAG 28 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Spionagecentrum Mar- rakesh". K. L. M.'s president-directeur dr. G. van dier Wal gezagvoerder Sandford en de overige 10 beman ningsleden, die de DC-8 naar Ad dis Abéba brengen, aan hen voor stelde. Onderaan de vliegtuigtrap werd afscheid genomen van de weg brengers, onder wie vice-premier Witteveen. De DC-8 maakte in Khartoem in de Soedan een tussenlanding om prins Bernhard aan boord te ne men, die woensdag per regerings- friendship naar Khartoem vooruit- reisde, zodat het laatste traject van de acht uur durende vliegreis naar Ethiopië gezamenlijk zal wor den afgelegd. Donderdagavond zou die keizer in zijn paleis een galadiner aan bieden. De koninklijke gasten, die in Addis Abeba logeren in „Jubilee Palace", zullen o.m. de suiker plantages van de H.V.A. te Wonji en het daarbij gelegen ziekenhuis bezoeken, alsmede tochten maken naar de in de rotsen uitgehouwen kerken van Lalibela en naar de watervallen van de Blauwe Nijl. De koninklijke gasten zijn don derdagmiddag in Addis Abeba aan gekomen. Keizer Haile Selassie begroette zelf zijn gasten op het vliegveld, waar een grote menigte zich had verzameld om de konink lijke familie een geestdriftig ont haal te bereiden. De Nederlandse kolonie in Addis Abeba had op het vliegveld een ereplaats gekregen. Langs de tien kilometer lange weg naar het centrum van de stad stonden duizenden mensen, zowel r-rieden als jonoeren, die het ge zelschap hartelijk toejuichten. ..Lang leve de vriendschap tussen I Holland en Ethiopië" kon men le- |z»n op spandoeken boven de weg, de „Afrika-Avenue". In de feestelijk versierde stad vond de ontvangst van de kant van de bevolking haar hoogtepunt. Vele duizenden, gestoken in het witte nationale kostuum, in kleu rige kledij maar ook wel in lom pen gehuld, gaven blijk van een groot enthousiasme en hartelijk heid. Daarbij kwam veel kleurig militair vlagvertoon. De 400 ton metende kustvaarder „Ceta" van scheepvaartbedrijf Gruno N.V. in Amsterdam is enige mijlen van Burgeness aan de Engelse zuidoostkust, na een aanvaring, gezonken. De kapitein en een Spaanse zeeman werden vermist. De vijf andere beman ningsleden zijn gered. Deze maand boekte de Hol landse Scheepsbouwassociatie orders voor de bouw van drie containerschepen ten bedrage van totaal 14.000.000. Twee van deze schepen, be stemd voor het vervoer van drie soorten standaard containers, zijn voor Engels-Amerikaanse rekening. Het derde schip is voor Duitse rekening en is be stemd voor het vervoer van „Sea Land Containers", zo deelt de Hollandse Scheepsbouwassocia tie in een communiqué mee. „Nu het woningtekort binnen afzienbare tijd zal zijn opgeheven, j mogelijkheid om thuis te komen, is de tijd gekomen uw diaadwerke- j nl. via Luxemburg, üjke steun voor de groep der in het produktieproces betrokken al leenstaanden in te roepen". Dit schrijft de bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, die zich daarbij moreel gesteund weet door de Nederlandse vrij- gezellenbond, aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W F. Schut. De bond meende dit beroep op de minister te moeten doen, daar vele alleenstaanden van middel bare leeftijd, die bij gebrek aan betaalbare behuizing nog steeds „kamerbewoner" zijn, niet meer zulien toekomen aan de privacy van een eigen woning, indien zij hierover niet in de naaste toe komst kunnen beschikken. De bondi stelt de minister dan ook voor in zijn periodiek rond schrijven aan de gemeentebesturen deze op deze nood te attenderen en er op aan te dringen bij de op stelling van de bestemmingsplan nen een aantal woningen voor al leenstaanden te reserveren. Ongeveer honderd vrachtauto's, voor het merendeel Nederland se, zijn in België tot stilstand gekomen, daar een deel van de weg van Mont St. Martin naar het noorden, die door de provin cie Luxemburg en gedeeltelijk door de provincie Henegouwen loopt, wegens opdooi niet mag worden bereden. Zoals gemeld bedroeg het aantal „vastgelopen wagens zo'n vijftig. Naar wij van de N.O.B.-weg transport vernemen betreft het in hoofdzaak vrachtauto's die van Frankrijk naar ons land terugkeren. Via Parijs heeft de vervoers organisatie de Franse douane ambtenaren bereid gevonden de reeds door hen ingeklaarde wa gens terug te laten rijden via Bettingny. Wel moeten dan op nieuw de douaneformaliteiten worden vervuld. Daarnaast gaat het om vracht auto's, zo zegt de organisatie van eigenvervoerders en verla ders (E.V.O.), die uit Limburg en Twente op weg zijn naar het Franse industriegebied, maar het zijn in hoofdzaak „terugkomers" aldus de N.O.B.-wegtransport, die „in de fuik lopen". Voor vrachtwagens, die uit Frankrijk naar Nederland rei zen, is er nog wel een andere De laatste keer, dat zich in genoemd gebied een dergelijke situatie heeft voorgedaan, was in 1964 toen er ook van opdooi jsprake was. vroeg of de bewindsman bereid is tot een herziening van de be jaarden-ziekenfondsverzekering in verband met de exorbitante premieheffing. De heer Vellenga (p.v.d.a.) kondigde aan dat hij zijn motie om de a.o.w.-uitkeringen dit jaar met drie procent extra te ver hogen, handhaafde. Volgens deze motie is naast de wettelijke aanpassing en de ver hoging in verband met de invoe ring van de B.T.W. met ingang van 1 januari 'n structurele ver hoging van de AOW-uitkeringen noodzakelijk. Voor de velen die uitsluitend over deze uitkeringen beschik ken of slechts een mager pen sioen ontvangen, zijn zij niet toe reikend. Spr. bepleitte de instelling van een staatscommissie of een nationale raad, zoals oud-minis ter dr. Veldk?mp voorstaat om. de pensioenbehoeften van de diverse groepen van de bevol king en het pensioenvraagstuk in het algemeen te onderzoeken. De heer Nypels (D'66) drong er op aan de compensatie voor de BTW niet ten laste van de pro- duktiviteitsruimte te brengen. Z.i. kan deze beter uit het in komen van de ondernemers komen. De heer Rietkerk (v.v.d.) vond het sociale beleid evenwichtig en gunstig. Hij noemde de beschul diging. dat dit kabinet geen oog zou hebben voor de positie van de sociaal-zwakkeren pure demago gie. Een bedenkelijke zaak achtte de heer Rietkerk het dat de heer Kloos, voorzitter van het NVV, bij de hearing over de loonwet had gewaarschuwd dat de rege ring en het parlement moeten be denken, dat zij maar een schijn bare macht hebben, omdat het bedrijfsleven er ook nog is. Spr. was van oordeel dat de heer Kloos zich daarmee opstelde tegenover ons democratisch be stel en tegen de democratische besluitvorming. Hij waarschuw de tegen een ontwikkeling, waar bij men wel meer rechten en vrij heden wenst, maar steeds min der verantwoordelijkheid wil dragen. In dit verband uitte hij ook kritiek op het optreden van werkgevers en werknemers bij de laatste loononderhandelingen. Drs. J. Boersma (a.r.) vroeg zich af of geen maatregelen ien gunste van de laagstbetaalden moeten worden genomen, indien de gevolgen van de invoering van de BTW ernstiger zijn dan werd voorzien. Mej. J. van Leeuwen (a.r.) for muleerde bezwaren tegen da motie-Vellenga. De wenselijk heid van een structurele verbete ring van de AOW-uitkeringen moet worden afgewogen tegen de mogelijkheid andere voorzie ningen in sneller tempo te ver beteren. De bejaarden vormen geert zwakke groep in hun totaliteit, De voorkeur geven aan een ver betering van de AOW boven ver betering van andere sociale voor zieningen zou een doorkruising van het beleid van het bedrijfs leven betekenen. De heer Kikkert (c.h.u.) waar schuwde er voor de weg van het georganiseerd overleg niet af te sluiten, anders zou de verdere vooruitgang op sociaal terrein in het gedrang kunnen komen. Spr. ondersteunde de beslissing om niet in de vrije loonpolitiek in te grijpen. Wel maakte hij zich bezorgd over de ontwikkeling van de prijzen. Hij kon er begrip voor opbrengen dat de regering enkele remmende maatregelen heeft genomen. De heer P. Janssen (groen- Aarden) pleitt- voor een ontrek king van het AOW-ieii tot. over do drempel van het minimum, ,.Tk plaats dit nn de nrioriteiten- lijst hogor den be'ast'ngver- lagine-", aldus de radikale afge vaardigde. De regering zal dinsdag ant woorden. (NAGEKOMEN ADVERTENTIE) Heden ontvingen wij het droevige bericht dat na een langdurige ziekte is overleden onze geachte medewerker A. A. DIELEMAN Zijn grote ijver en plichtsbetrachting, die hij ge durende de tijd waarin hij bij ons werkzaam was, steeds heeft betoond, zullen wij in dankbare her innering houden. Fa. GEBRS SIMONS, Aannemingsbedrijf Terneuzen Terneuzen, 23 januari 1969. t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3