En daar is opeens Pompidou weer Wetsontwerp echtscheidingsrecht in voorbereiding HET GOUD BLINKT Maar voorlopig blijft presidentschap een droom voor hem Vakbeweging houdt bij Jaarsma in Hilversum vinger aan de pols OPTIEK Minister Polak beantwoordde vragen en opmerkingen ROTTERDAM VRAAGT SNELLE BESLISSINGEN OVER UITBREIDING IN HET WATERWEGGEBIED ffcgtaa 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 24 januari 1969 STAKING BIJ STOKVIS IN ROTTERDAM Twee kwaden Beloften Boekenweek 1969 (1 t/m 8 maart) Tankwagen met chloroform bij Oirschot gekanteld SCHADE VELE MALEN GROTER DAN BUIT Het stakingsrecht Jeugd bescherming Moties verworpen NEGENJARIGE TONY BURGGRAAF VERDRONKEN Verschillende posttarieven in E.E.G.-ianden De Franse ex-premier Georges zodat Pompidou's toehoorders zich Pompidou heeft tijdens een bezoek aan Italië terloops opgemerkt dat het geen geheim was, dat hij van plan is zich bij de volgende presi dentsverkiezing kandidaat te stel len. Dat is inderdaad geen geheim, (ADVERTENTIE) .Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven Een platenbon is altijd raak I De vakbeweging is al in een vroeg stadium betrokken bij het gesprek over een oplossing van de moeilijkheden bij de haarden- fabriek E. M. Jaarsma in Hilver sum. Vorig jaar oktober vond een eerste bespreking plaats tussen directie en vakbondsvertegen woordigers, omdat de ontwikke ling op de haardenmarkt toen al niet zo best was. De vakbonden zagen alleen nog toekomst voor het bedrijf, als zou worden gestreefd naar samen werking met een ander metaal bedrijf. Daardoor zou de produk- tie kunnen worden uitgebreid met andere artikelen. De heer Van Nijnatten, dis trictsbestuurder van de katho lieke metaalbond St. Eloy, toon de zich verheugd over het feit, dat de directie positief op deze suggestie heeft gereageerd. „Men was zich toen reeds bewust dat men het nimmer zo ver mocht la ten komen als bij de D.A.V.O.", aldus de heer Van Nijnatten. De directie heeft pogingen gedaan samenwerking te zoeken met een ander metaalbedrijf. Concreet resultaat heeft dat nog niet op geleverd, maar de pogingen wor den voortgezet. De heer Van Nijnatten acht overleggingskansen aanwezig, vooral omdat Jaarsma beschikt over een modern machinepark, waarmee het produktieprogram- ma eventueel kan worden uitge breid. Nieuwe investeringen zijn daarvoor niet nodig. De heer Van Nijnatten kan niet voorspellen of een verdere in krimping van het personeel nood zakelijk zal zijn. Zodra eên be windsvoerder is benoemd, zal de vakbeweging het gesprek met di rectie en bewindvoerder voort zetten. Een opvallend verschijnsel bij Jaarsma noemde de heer Van Nijnatten de gebondenheid van het personeel aan het bedrijf. Dit is onder meer tot uiting gekomen in het gebaar van een deel van de 430 personeelsleden, dat zich bereid verklaarde de loonsver hoging van 5,5 procent op een la ter tijdstip te incasseren om een bijdrage te leveren aan het her stel van de onderneming. Ongeveer 100 man magazijn- personeel van Stokvis en Zn in Rotterdam heeft donderdagmid dag het werk neergelegd om hun eisen voor een duurtetoeslag over de periode van 1 januari tot 1 april 1969, de datum waarop de nieuwe c.a.o. van kracht zal wor den, kracht bij te zetten. Na het uitbreken van de actie zijn vrij wel onmiddellijk besprekingen begonnen tussen de onderne mingsraad en de directie van Stokvis over de eisen van de sta kers. De besprekingen leidden aan het eind van de middag tot een mededeling van de directie aan het personeel, waarin werd toegezegd dat bij de erkende vakorganisaties een voorstel zal worden ingediend om binnen het kader van de c.a.o. een uitkering te geven over de periode 1 janu ari tot 1 april. Bij de directie had men goede hoop, dat de stakers het voorstel van de directie zou den accepteren. Vorige week bereikten onge veer 300 werknemers van de eerste Nederlandse coöperatieve kunstmestfabriek in Vlaardingen na een staking van enige uren een „duurtetoeslag" van 25 per maand. Ook hier werden de vak bonden bij het overleg ingescha keld. gingen afvragen waarom deze er behoefte aan had nog eens te be vestigen wat algemeen toch al werd verwacht. Generaal De Gaulle had bij Pompidous afscheid als premier verklaard dat de dikke blozende man „reserve was geplaatst" om weer te kunnen optreden „voor belangrijke taken waartoe de natie hem zou roepen" om De Gaulle's ■"ave termen nog eens aan te halen. Betekent dit dat De Gaulle aan aftreden denkt? Het is mogelijk dat een dergelijke beslissing als een donderslag bij heldere hemel komt. Het is niet ongebruikelijk dat zijn ministers zo iets tegelijk met het grote publiek te horen krijgen. Tenslotte had De Gaulle al eens beloofd dat hij zou aftre den zodra hij voelde dat hij zijn taak niet meer aan kon Maar voorlopig blijft hij tot 1972Arme Pompidou. Misschien wil De Gaulle zijn trouwe paladijn Pompidou lang zaam weer onder de aandacht van de Fransen brengen, want het gaat met de gaullistische beweging niet zo best. De gaullisten hebben de meerderheid in het parlement, maar de meeste afgevaardigden zijn niet op hun zetel gebracht op grond van hun kwaliteiten, maar omdat de kiezer uit twee kwaden het minste meende te moeten kie zen en daarbij meer aan De Gaulle dacht dan aan de kandidaten Als De Gaulle uitstapt, zo be seffen deze afgevaardigden, is er een nieuwe verkiezing en een an dere voorman nodig en dat kan premier Couve de Murville bepaald niet zijn. Deze premier verschijnt om de haverklap voor de t.v. maar bemind maakt hij zich niet. Hij is wat te hooghartig en te autocratisch en hij steelt de har ten van de kijkers niet. als hij klachten over de prijsstijgingen af doet met een bitse opmerking, dat de Fransman pas gezond is als hij klaagt. In dat opzicht was Pompidou, ook al door gestalte en omdat hij kon lachen, een figuur die de mas sa aansprak, omdat hii zich ge droeg als de gemiddelde Franse huisvader. Nu het in de gaullistische ge lederen nogal kraakt door al die prijsstijgingen, nu allerlei beloften over medezeggenschap en betere sociale verzorging worden inge trokken, is het besluit om Israël niet langer van militair materieel te voorzien, ook niet in goede aarde gevallen en dit niet zozeer uit sympathie met de Joodse staat, maar voor een deel ook omdat men door de Algerijnse oorlog en door gastarbeiders uit Noord-Af- rika antipathie koestert jegens de Arabische wereld. Het een èn ander doet de popu lariteit van het gaullisme afbreuk. De Gaulle is er de man niet naar zeker niet na zijn ervaringen in mei van het vorig jaar om dit soort dingen niet on te merken. Vandaar dat hii Pompidou van stal heefe gehaald. De?e heeft geen regeringsverantwoordelijkheid en is vrijer om als „paradepaard" het gehavende aureool van de gaullis tische beweging wat nieuwe glans te geven Maar president wordt hij voor lopig nog niet. Tot 1972 moet hij wachten, als er vóór die tijd ten minste niets met De Gaulle ge beurt. Arme Pompidou! Hij zou zo graag president worden De opening van de boeken week met het schrijversbal zal plaats vinden in het stedelijk museum te Amsterdam op vrij dag 28 februari. Voor de 12.667.358 andere Ne derlanders die ook meeleven met het boekenweekgebeuren, zendt de V.P.R.O. de Boeken weekslapstick uit: „Boeken, bur gers en buitenlui" met in de hoofdrol Leen Jongewaard als de mislukte versierder van het buitenmeisje Elsje de Wijn en met Broes Hartman als Boeken- boer. V.P.R.O. - 28 februari). Voor de eerste maal is het gra tis boekenweekboek geschreven door een Vlaams auteur. De op dracht is gegeven aan Hubert Lampo omdat hij nu de meest gelezen auteur in Nederland is. Hierdoor wordt de boekenweek min of meer in het teken gesteld van de Vlaamse literatuur die een onderdeel uitmaakt van het literaire pakket in Nederland. Lampo schreef voor de boe kenweek „De goden moeten hun getal hebben", een verhaal over de zwerftochten van een vreem de harmonicaspeler op zoek naar de vrouw die hij eens heeft lief gehad. (gratis bij aankoop van 7,50 bij de boekhandel tijdens de boekenweek). Woensdagnacht omstreeks te kwart over één is op de auto snelweg EindhovenTilburg bij Oirschot een Duitse tankwagen met 24.500 kilo chloroform door onbekende oorzaak van de weg geraakt en op zijn kant in een sloot lang de weg terechtgeko men. De chauffeur van de tank wagen, van de firma Hans Kla- ser uit Wanne Eickel bij Düssel- dorf, bleef ongedeerd. De tank is intact geblevfen. Er is geen choroform weggevloeid. Donderdagmorgen werd de chloroform uit de gekantelde tankwagen overgeheveld in een andere tankwagen, die uit Duits land naar Oirschot is gereden. Daarna is de gestrande tankwa gen op de weg getakeld. Het ver keer werd omgeleid. De vliegtuigbemanning wordt voorgesteld aan HM. de konin gin, die donderdagochtend met prinses Beatrix en prins Claus naar Ethiopië is vertrokken. Prins Be-rnhard zal zich onder weg bij hen voegen. (ADVERTENTIE) „Wat geef ik aan een tiener cadeau" Een platenbon is altijd raak Bij een inbraak in het bedrijf van de n.v. Keune in Soest is don derdagmorgen vor enkele tien duizenden guldens schade aange richt. De buit van de voortvluch tige inbrekers bedraagt niet meer dan een kleine duizend gulden. Dank zij het feit dat de alarmin stallatie van het nieuwe bedrijf pas over enkele dagen in gebruik zou worden gesteld, heeft men 't gebouw ongemerkt binnen kun nen dringen. Vermoedelijk met 'n koevoet werden tal van vernie lingen aangericht; o.m. werd een factureermachine van 30.000 gul den vernield. Een zware archief kast werd opengebroken, waar in zich slechts enkele loonzakjes van vertegenwoordigers en twee geldkistjes met samen niet meer dan 900 gulTTen bevonden. Een -brandkast bleef onaangeroerd. Als U naar 'n feestje gaat, draagt U dan een party- montuur met ontspiegelde glazen. Beelqschoon, Me vrouw! Komt U eens kij ken naar onze kollektie? Gediplomeerd opticien Gediplomeerd Kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat Tel. 01150—2337 10 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01' 10—2327 De minister van justitie, mr. Po lak, verwacht dat nog vóór het zomerrecès een wetsontwerp ter herziening van het echtschei dingsrecht bij de tweede kamer zal worden ingediend. Hij heeft dat meegedeeld in antwoord op vragen van kamerleden over de begroting van zijn ministerie. De minister toonde zich hiet bereid de adviezen over het voor ontwerp echtscheidingsrecht te publiceren. De minister wees een suggestie van mej. mr. Haars (chu) om de alimentatieplicht los te koppe len van de schuld, van de hand. Dti zou tot vertraging bij de her ziening van het echtscheidings recht leiden. Op een vraag of in het nieuwe echtscheidingsrecht homofiele contacten als een grond voor echtscheiding worden be schouwd, verklaarde de minister slechts dat het ontwerp nieuwe regels voor echtscheidingsgron den bevat. Inzake de medezeggenschap in het bedrijfsleven meende hij dat deze niet in de eerste plaats een zaak is van wetgeving maar van menselijke verhoudingen. De re gering kan nog geen uitspraak doen, zonder het SER-advies te hebben afgewacht. Een wetsont werp rriet regelen voor het sta kingsrecht zal de kamer spoedig bereiken. Vervolgens ging minister Po lak in op de vragen en opmerkin gen over artikel 248bis van het wetboek van strafrecht, waarin homoseksuele contacten tussen meerderjarige en minderjarige personen strafbaar wordt gesteld. „Tot een oordeel hierover ben ik nog niet gekomen, aangezien door W. GELDOF (ADVERTENTIE) „Ze houdt van muziek. Dus 7" Een platenbon is altijd raak 8) De verwonding bleek erg mee te vallen. Gevaar was er niet bij, maar wat minder mooi was: om dat er enkele pezen waren door gesneden zou Jefferson toch zijn leven lang een mank been over houden. Bij die mededeling be trokken de gezichten weer, maar de arts schudde het hoofd. „Mop peren jullie nu maar niet", zei hij [hoofdschuddend, „de kogel had ook de knie kunnen verbrijzelen! In dat geval had het been onmid dellijk moeten worden afgezet. Wat denken jullie daarvan, met de gebrekkige hulpmiddelen hier in Oakridge?" Op dat ogenblik kon John zich niet meer inhouden. „Dat is zijn schuld!" riep hij, naar Nick wij zend, die onverschillig op de bank in zijn cel zat. „En van die daar!" zei de sheriff vlug, op Dick Sla- ter wijzend, die in de tweede cel heen en weer drentelde. „Dat is de man, die op mij wilde schie ten en vader raakte!" antwoord de John woedend. „Dat wilde ik juist van jullie horen", zei de sheriff voldaan, die terwijl de dokter met Jefferson bezig was lange vellen papier vol had zitten schrijven. „Willen jullie deze pro cessen-verbaal allemaal even on dertekenen? Dan zullen wij zor gen, dat deze heren voorlopig on derdak zijn. En het kon nog wel eens gebeuren, waarde heer Smith", (dit tot de onverschil lige rover) „en het kon nog wel eens gebeuren, dat er nog meer mensen iets hebben aan te geven en dat ze het eerst niet durfden, maar als je nu toch eenmaal ge knipt bent, het wél doen, Maf ze, ouwe jongen! En nu allemaal naar bed! Is dat een tijd om te zitten kletsen! Vier uur in de morgen!" Een kwartièr later was inder daad iedereen ter ruste. Het duurde echter nog wel even voor de slaap kwam. Gelukkig had de arts Jefferson pijnstillende mid delen kunnen geven, zodat ten slotte ook voor de gewonde va der enkele uren van vergetelheid waren weggelegd. EN HET WERD LENTE Gedurende veertien dagen ble ven de Jeffersons de gast van de sheriff van Oakridge. Vanzelf sprekend verzekerden ze hem tel kens, dat zij zo lang geen mis bruik van zijn gastvrijheid kon den maken, maar dan lachte hij hun bezwaren weg. Alice en haar moeder hielpen zijn vrouw wat in de huishouding. John mocht te paard boodschappen voor hem doen in verre omgeving, wat hij met veel plezier deed. En daar vader de eerste twee weken toch niet mocht worden vervoerd, be rustten zij in het oponthoud. Wat hun ook ontzaglijk veel goed deed, was het medeleven van de dorpelingen. Om strijd kwamen die verzekeren, dat ze maar wat blij waren, dat Nick en Dick voorlopig uit de roulatie waren. De voorspelling van de sheriff was utigekomen, want toen bekend was, dat de twee ro vers op zijn minst voor enkele ja ren zouden worden opgeborgen, regende het aanklachten en be schuldigingen tegen hen en heel vaak met sprekende bewijzen er bij. Dan schudde de gebaarde sheriff vaak mismoedig het hoofd, omdat ze die dingen jarenlang hadden verzwegen, maar dan wezen de dorpelingen op de vele wraakoefeningen, die Nick en zijn makker hadden gehouden je gens enkelen, die niet van plan waren geweest hun mond te hou den. Prettig ook was, dat het ware verhaal van de uittocht der Jef- ferons uit Louisiana nu eindelijk werd geloofd. Dat was prettig, omdat ze nu vrij dicht bij het einddoel 'van hun reis waren ge komen en er niets onaangenamers had kunnen zijn dan dat ze óók in hun'nieuwe vaderland nog met de nek zouden worden aangezien. Er was slechts één man meer in het dorp, althans nadat Nick Smith en zijn makker waren weg gevoerd, voor wie deze lenteda gen geen onverdeeld genoegen waren. Dat was de blonde reus, die Jim Connal bleek te heten en die de zoon was van een grote veeboer uit de omgeving. Hij kwam 's avonds vaak bij de Jef fersons, die hij vermaakte door bij zijn gitaar met een heldere tenorstem liedjes te zingen, die onveranderlijk handelen over de prairie, de paarden, de koeien en de in eenzaamheid versmachten de cowboy. Maar wanneer hij daarbij al te veel in de richting van Alice keek, verzekerde deze hem koeltjes, dat hij er bepaald niet uitzag alsof hij dagelijks op de prairie versmachtte.Dan zweeg hij teleurgesteld en tokke- de zo maar wat voor zich heen op zijn muziekinstrument. In werkelijkheid mocht Alice hem wel. Vooral toen ze hoorde hoe hij zonder een greintje aar zeling met twee andere mannen naar het huis van Dick Slater was gegaan om de rover met zijn ge wonde makker in hechtenis te nemen. Dick was geen katje om zonder handschoenen, beter ge zegd om zonder vuurwapen, aan te pakken, maar Jim had hem al in zijn stevige knuisten nog vóór hij zijn pistool had kunnen trek ken. Maar dit optreden was ook eigen belang, had Jim de Jeffer sons verteld. Iemand, die reizi gers overviel, kon ook wel eens de kudden van zijn vader met een bezoek gaan vereren. En aange zien zijn vader al een dagje ouder werd en hij thuis niets dan zus ters had, was hij wel verplicht zo op te treden. Jim Connal was ook niet dom. Hjj had de middelbare school in Cheyenne bezocht en het was zijn vaders wens geweest, dat hij nog verder zou studeren. Maar Jim had er, ondanks zijn goede school cijfers, schoon genoeg van gehad en was thuisgekomen en had ver teld, dat hjj nog liever moeder ziel alleen op de prairie bij de koeien dan tussen de muren van een college of universiteit zat. En hij vertelde niet zonder leedver- maakt, hoe hij en zijn makkers het de leraren soms moeilijk had den gemaakt, alsof zij het konden helpen, dat hij naar die school was gezonden. (Wordt vervolgd.) ik nog geen kennis heb genomen van de gedachtenwisseling in de gezondheidsraad. Het blijkt dat over de homofilie nog maar wei nig weet". De minister meent dat de straf bepalingen betreffende porno grafie niet moeten worden ver anderd. Het beleid, dat is gericht op bescherming van de persoon lijke levenssfeer en op jeugdbe scherming, is vrij gematigd, al dus de minister. Het tijdstip voor een nadere uitwerking van de strafbepalin gen op abortus-provocatus is vol gens de minister nog niet aan gebroken, mede omdat de me ningsvorming in medische kring nog in volle gang is. De minister verklaarde dat het in de medische wereld niet op prijs zou worden gesteld, indien de volle verantwoordelijkheid voor het verrichten van abortus op de schouders van een medicus zou worden gelegd. Het gebruik van en de handel in „soft drugs" is in eerste in stantie een kwestie, die de staats secretaris van volksgezondheid aangaat. Voortdurend wordt overleg gevoerd over het beleid, aldus minister Polak. De tweede kamer heeft twee moties die beoogden het verlenen van koninklijke goedkeuring aan de vereniging van homofielen, het C.O.C., te bevorderen, ver worpen. Een motie van mevr. mr. H. SingerDekker werd met 66 tegen 47 stemmen verworpen. Voor de motie stemden de p.v.d.a., de p.s.p., D'66, de groep-Aarden, de c.p.n. en de v.v.d.-afgevaar digden Vonhoff en Wiegel. Een motie van mej. mr. Goud smit (D'66), waarin de regering werd gevraagd met voorstellen te komen tot wijziging van de wet vereniging en vergadering in die zin, dat de preventieve konink lijke goedkeuring als eis voor de verkrijging van rechtspersoon lijkheid van een vereniging komt te vervallen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor stem den de fracties van D'66, de p.v. d.a., de groep-Aarden en de c.p.n. Minister Polak had beide mo ties ontraden. De begroting van het ministe rie van justitie werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het is voor de toekomst van het Rotterdamse havengebied noodzakelijk, dat op korte ter mijn beleidsbeslissingen worden genomen. De Nederlandse over heid zal moeten besluiten een ex pansief beleid te voeren in dit gebied, zodat de groei van de thans in het Waterweggebied ge vestigde haven- en industriële bedrijvigheid zich verder kan ontwikkelen. Deze conclusie is neergelegd in een rapport dat is opgesteld door een commissie ad hoe en dat is uitgebracht aan de commissie van advies voor het Rotterdamse havenbedrijf. De commissie komt tot de slotsom dat een expansief beleid in het Rotterdamse haven- beleid kan leiden tot een sterke groei van de werkgelegenheid waarbij in 1990 rond 670.000 ar beidsplaatsen mogen worden ver wacht. Om deze ontwikkeling te kunnen realiseren is een additio neel havenindustrieareaal nodig van tenminste 19.000 ha. Omdat deze terreinen niet binnen de grenzen van Rijnmond aanwezig zijn, moeten ze volgens de com missie elders in het noordelijke deel van de delta worden gevon den. Indien men echter besluit De negenjarige Utrechtse jon gen Tonny Burggraaf, die sedert dinsdag werd vermist, is donder dagmiddag omstreeks twaalf uur door de Utrechtse recherche in een vijver in de nabijheid van de ouderlijke woning gevonden. De jongen is door verdrinking om het leven gekomen. geen verdere uitbreiding van het haven- en industrieareaal toe te staan, dan moet volgens de com missie worden verwacht dat in 1990 slechts voor 528.000 arbeids krachten plaats is. (In 1966 telde het Rotterdamse havengebied on geveer 440.000 arbeidsplaatsen). Bovendien moet dan worden gevreesd dat het stopzetten van de economische groei in dit ge bied zijn weerslag zal hebben op' de economie van de overige de len van Nederland. De verschillen in posttarieven tussen de E.E.G.-ianden zijn vrij groot, maar door de verhoging per 1 februari van 20 tot 25 cent voor brieven tot 20 gram worden de verschillen in het on derling kleiner, aldus heeft de minister van verkeer en water staat meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede kamerlid P. Jongeling (g.p.v.). Bij toekomstige voorstellen tot verhoging van de P.T.T.-tarieven zal de wenselijkheid van gelijke tarieven in alle E.E.G.-ianden in overweging worden genomen. In Frankrijk en Italië kost de verzending van een brief t/m 20 gram 29,2 cent, in West-Duitsland 27,5 cent, in Nederland (per 1 februari) 25 cent en in België en Luxemburg 21,7 cent. In Nederland en België gel den in het wederzijds verkeer de binnenlandse posttarieven. Voor de overige landen betreft dit uit sluitend brieven t/m 20 gram. (ADVERTENTIE) Cadeau per post: Een platenbon is altijd raak

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2