Schoten gelost op auto van Russische ruimtevaarders Waren de kogels voor hen bedoeld Spanning in Tsjecho- Slowakije toegenomen DADER („KRANKZINNIGE") GEARRESTEERD POLITIE- VERSTERKINGEN IN PRAAG Reroep van Tsjechische regering op de bevolking Meisjesstudent kreeg zestien jaar Nu poging tot zelfverbranding in Zuid-Slavië GERSTENMAIER ZAL AFTREDEN ALS BONDSDAGVOORZITTER Nu medewerker van Kiesiicger? HET WEER CARAVAN RAI 69 Overgestapt Officiële bevestiging Andere lezing Miljoenen kijkers Aanslagen in de geschiedenis van de Sowjet-Unie Overstromingen in Syrië In Athene; Zlj-aan-ziJ Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frankering bi] abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 15 cent. VRIJE ZEEUW VBIJDAG 24 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5907 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuten Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties* (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mêêr 22 ct. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. De huldiging van de vier kosmonauten van de Sojoez-ruimteschepen 4 en 5 is woensdag in Moskou wreed verstoord door een aanslag op hun auto. Naar in Moskou verluidt zou de dader ongeveer 20 jaar oud zijn en twee pistolen in zijn handen hebben gehad. De aanslag werd gepleegd toen de wagen, een „Zils" met open dak, met de ruimte vaarders bij het Kremlin arriveerde. Op dat moment zou de dader van het trottoir zijn gestapt en verscheidene schoten met een revolver op de met slingers versierde wagens hebben gelost. De chauffeur werd getroffen. De kosmonauten Sjatalov, Chroenov, Woljnov en Jelisejev bleven ongedeerd. Een andere ruimtevaarder, Sojoez-3 piloot Berego woi, die achterin zat, werd met glasscherven overdekt en liep ver wondingen op. De dader werd onmiddellijk door omstanders en de politie over meesterd. Achter de auto met de kosmonauten^reed de wagen van partijleider Brezjnev en president Podgorny, die het viertal van het vliegveld had den afgehaald. Men vraagt zich af of de kogels niet voor hen bedoeld waren. Premier Kosygin ontbrak voor het eerst sinds lange tijd bij een dergelijke gelegenheid aan hun zijde. Hij is volgens officiële mededelin gen met vakantie. De aanslag werd tegen twee uur 's middags plaatselijke tijd gepleegd. De bijeenkomst die later in het congrespaleis van het Kremlin werd gehouden, begon bijna drie kwartier te laat. De Russische leiders maakten bij hun verschijnen op het podium een bezorgde indruk. Enkele minuten vóór de aanslag waren de ruimtevaarders uit een gesloten wagen in de open auto overgestapt, waarmee ze de laat ste kilometer naar het Kremlin aflegden, toegejuicht door vele duizenden mensen. Met het oog op de felle kou (het vroor 25 graden) hadden ze de bijna 40 km van het vliegveld naar het centrum in een cesloten wagen afgelegd. Hoe na le aanslag de auto tot stilstand s gebracht, weet men niet. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft later be vestigd dat woensdag schoten zijn gelost op de rij auto's waarmee de vier Sojoez-kosmonauten en de Russische leiders bij het Kremlin arriveerden. Een officiële woordvoerder zei dat een man was gearresteerd. „Het is een krankzinnige", zei hij. Vclgens de lezing' van het pers bureau Reuter, dat „verschei dene onofficiële Rusasisoiie krin gen" citeert, reed de auto van Brezjnev en Podgorny niet vlak achter die van de kosmonauten en troffen de kogels de tweede en derde wagen waarin familie leden en collega-kosmonauten van het viertal zaten. Bij de aan slag, gepleegd op het moment dat de stoet de Borowitsky-poort van het, Kremlin indraaide, zou be halve een chauffeur ook een lid van het motorescorte zwaar ge wond zijn. De aanslagpleger had vier of vijf schoten gelost. Gene- raal-majoor Beregowoi liep door rondvliegende glasscherven lichte snijwonden op. De rijtoer werd gadegeslagen door miljoenen televisiekijkers in de Sowjet-Unie en elders in Oost-Europa, die zich niet bewws* waren van het drama dat zich Tui de aankomst bij het Kremlin af speelde. De camera's waren on de voorste auto met de ruimtevaar ders gericht. Tijdens de plechtigheid in het congrespaleis, waar de ruimte vaarders de titel „held van de Sowjet-Unie" werd verleend, wisselden partijleider Brezjnev en het hoofd van de staatsveilig heidsdienst. Joeri Andropov, ver scheidene malen briefjes uit. Generaal Beregowoi zat schijn baar onbewogen tussen dg ande ren op het podium. Het incident is streng geheim gehouden tot donderdagmorgen, toen naar •verluidt aan een selecte groep Russische journalisten werd meegedeeld wat er was gebeurd. .-Jfc 't ceptr.uni van Moskou zijn woensdagavond verscheidene zware explosies gehoord, waar van de oorzaak niet is vast gesteld. Ze deden zich voor onge veer een uur nadat een artillerie batterij, terwijl vuurwerk werd afgestoken, bij de muur van het Kremlin saluutschoten had gelost ter ere van de ruimtehelden. Later gaf het persbureau Tass de volgende lezing van het ge beurde: „Woensdag is een provocatie gepleegd terwijl de ruimtevaar ders in Moskou werden inge haald. Verscheidene schoten werden gelost op de wagen waarin de ruimtevaarders zaten. De chauffeur van de auto en een motorrijder die de stoet be geleidde, werden gewond. Geen van de ruimtevaarders werd ge wond). De persoon die de schoten had gelost, werd ter plaatse ge arresteerd. Er is een onderzoek gaande". Journalisten die ongeveer een minuut na de doortocht van de officiële stoet het Kremlin langs dezelfde route binnenreden, merkten daar niets van beroe ring. Het publiek stond nog te wuiven en te lachen. Naar in Moskou verluidde zou de dader ongeveer 20 jaar oud zijn en twee pistolen in zijn han den hebben gehad. Voor vandaag staat een pers conferentie met de vier kosmo nauten op het programma, waar op het dramatische incident ver moedelijk ter sprake zal worden gebracht. In de ruim 50-jarige geschie denis van de Sowjet-Unie zijn verscheidene moordaanslagen gepleegd, waarvan er sommige nooit officieel zijn bevestigd. In augustus 1918 schoot een socia listische tegenstandster van de bolsjewieken, Vera Kaplan, Wla- dimir Lenin neer. Lenin, ernstig gewond, overleefde de aanslag. Vera Kaplan wérd terechtge steld. In december 1934 werd in Le ningrad de plaatselijke partij leider Sergei Kirov op straat doodgeschoten. Hij werd alge meen gezien als een rivaal van Stalin en zijn deod werd later door Stalin gebruikt als voor- vendsel voor massale zuiverin gen. In 1944 werd de Russische oorlogsheld generaal Nikolai Watoetin bij Kiev door Ookra- iense nationalisten vermoord. Begin 1962 gingen er in Mos kou op grote schaal geruchten dat een aanslag op het leven van de toenmalige premier er partijleider Chroestjtsjov was gepleegd toen deze de witrussi- sche hoofdstad Minsk bezocht. De Russische astronauten van de laatste ruimtetocht zijn in Mos kou op grootse wijze ontvangen. Op het vliegveld Vnoekoe wer den v.l.n.r.: Yeliseyev, Khroenov, Volynov en Shatalov o.a. verwel komd door verder v.l.n.r.: Brez- nef, Podgorney en Polyansky. Er waren naar verluidt, toen Chroestsjov zich in de menigte had begeven, van dichtbij scho ten afgevuurd, waardoor 'n lijf wacht werd ged De dader was -door ander®* lijfwachten doodgeschoten, zo werd toen ge zegd. Daze geruchten zijn echter nimmer bevestigd. Tsjechoslowaakse rijkspolitie uit plaatsen in de omgeving van Praag is naar de hoofdstad ge dirigeerd om de gemeentepolitie te versterken. Vooral bij Russi sche gebouwen en installaties is de politiebewaking groot. De autoriteiten schijnen bevreesd te zijn voor ongeregeldheden wan neer zaterdag jan Palach, de stu dent die zichzelf in brand stak en sindsdien als een nationale held wordt vereerd, wordt begraven. Iets van deze vrees bleek uit een officiële verklaring, waarin de re gering er bij het volk op aandringt zijn kalmte te bewaren en zegt over inlichtingen te beschikken dat „onverantwoordelijke ele menten de begrafenisplechtig heid willen aangrijpen om onlus ten uit te lokken". Zij zou alle haar ter beschik king staande middelen aangrij pen om te verhinderen dat de be grafenis gebruikt wordt als voor wendsel om incidenten te ver oorzaken. Men verwacht dat de olechtigheid grote belangstelling zal trekken. Bij de demonstratie van maandag stroomden onge veer honderdduizend mensen het Wenceslasplein op om eer aan Jan Palach te bewijzen, die zelf moord pleegde uit protest tegen de perscensuur. Sindsdien zitten 14 hongerstakers op de plaats waar Palach zich in brand stak. Zij kregen donderdag van de po litie opdracht hun tenten af te breken. De bevolking reageerde hierop met de demonstranten warme dranken en kleding te brengen. (Zie verder pag. 5.) In de binnenstad van Damas» cus staat het water twee metetf hoog. 20 huizen zijn verwoest en 150 beschadigd door het water van de rivier de Barade. In vele delen van Syrië zijn de verbroken. De overstromingen vebroken. De overstromingen zijn veroorzaakt door grote re genval. Vrij.» dan de caravan! toer-caravans bagagewagen* sta-caravans toebehoren vouwwagen* terrein-reservering 24ÜAN.TM2FEBR. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3* reductie verkrijgbaar op 143 N S-stations Een krijgsraad in Athene heeft woensdag twee studenten, onder wie een meisje, tot zestien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „ondermijnende actie met het oog op gewelddadige omver werping van het bestaande so ciale regiem". Tegen hen was kort tevoren de doodstraf geëist. Een 24-jarige slotenmaker, Ma- rijan Lombar, heeft donderdag in Ljubljana, de hoofdstad van Slo venië, geprobeerd zich door zelf verbranding van het leven te be roven, zo meldt het Zuidslavische persbureau Tanjug Volgens de politie heeft Lom bar acht jaar in verbeteringsge stichten doorgebracht en is hij driemaal voor diefstal veroordeeld. Zijn poging tot zelfverbranding was de zesde in Oost-Europa deze week. Vier gevallen deden zich voor in Tsjecho-Slowakije. waar een van de slachtoffers stierf, en één in Hongarije. Lombar is met ernstige brand wonden over veertig procent van het lichaam naar een ziekenhuis gebracht. Hij zou niet in levens gevaar verkeren. De politie gaat zijn beweegredenen na. Lombar had zich in een snoepwinkel in t centrum van Ljubljana roet ben zine overgoten en in brand gesto ken. Dr. Eugen Gerstenmaier, voor zitter van de Westdnitso bonds dag, heeft donderdag op een bij eenkomst van de christen-demo cratische parlementsfractie mee gedeeld dat hij voornemens Is af te treden. Hij zal zijn besluit officieel be kendmaken op een voltallige zlt- tig van de bondsdag. De 62-jarige Gerstenmaier zal zijn functie van parlementsvoor zitter neerleggen ln verband met de deining die er in West-Duits- land is ontstaan over de schade loosstelling van 280.000 mark die hij heeft gekregen, omdat hij on danks een officiële benoeming on der het nazibewind geen hoog leraar is geworden. De parlementsfractie nam een verklaring aan die als volgt luidt: „De voorzitter van de Duitse bondsdag, heeft met gebruikma king van het uit de wet voort vloeiende recht schadeloosstelling gekregen voor het onrecht, dat hij door de nationaal-sociallsten heeft geleden. De bondsdagfractie van de C.D.U./C.S.U. huldigt niet eer bied en dankbaarheid de persoon, het politieke verzet tegen het nazibewind en de verdiensten van de bondsdagvoorzitter voor de bondsrepubliek Duitsland en ln 't bijzonder voor de Duitse bonds dag". Bondskanselier Kiesinger zou als partijvoorzitter de hooD heb ben uitgesproken dat Gersten maier aan zijn zijde verder zal werken. Gerstenmaier maakte later be kend dat hij zijn functie van par lementsvoorzitter met ingang van 31 januari zal neerleggen. mmum RUSTIG WEER. Ons land bevond zich donder dag tussen een depressie boven de Oostzee en een gebied van hoge luchtdruk waarvan de kern boven Spanje lag. Er kwamen opklaringen voor terwijl de tem peraturen tot 8 a 10 graden ste gen. Vlak aan zee kwam mist voor en werd het niet warmer dan vijf graden. In Scandinavië en oost-Eurona sneeuwde het langdurig terwijl in Finland en Rusland de vorst zich handhaafde met tempera turen overdag tussen min 7 en min 15 graden. Vandaag staat het weer in ons land onder in-, vloed van het gebied van hoge luchtdruk, dat zich geleidelijk van Frankrijk naar ons land verplaatst. Er zal op vele plaat sen mist voorkomen, die zich plaatselijk de gehele dag kan handhaven. Hier en daar kun nen er echter ook opklaringen voorkomen. De middagtempera- turen zullen in het algemeen niet hoger komen dan omstreeks 5 graden. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. RUSTIG WEER Overwegend droog weer met plaatselijk mist, maar ook enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Weinig wind, dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als gistteren. Ian Paesley, de militante mode* rator van de Presbyteriaanse JcerJj in Noord-Ierland, tijdens een persconferentie op de trappen van de St. Paul. Hij demonstreer' de met zijn aanhangers tegen een dienst, waarin dr. Michael Ram- sey, aartsbisschop van Canter' bury, en kardinaal Heenan zou den voorgaan. VRIJDAG 24 JANUORI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 5.56 6.32 7.06 7.15 n.m. 6.28 7.04 7.38 7.47 ZATERDAG 25 JANUARI Breskens 6.45 7.21 Terneuzen 7.21 7.57 Hansweert 7.55 3.31 Walsoorden 8.04 8.40 ZON MAAN jan. op onder op onder 24 08.39 17.13 10.54 00.16 35 08.30 17.15 14.06 01.32 26 08.29 17.17 11.21 02.48 27 08.28 17.19 11.41 04.03 28 08.26 17.20 12.09 05.16 29 08.25 17.22 12.48 06.21 30 08.23 17.24 13.41 07.16 31 08.22 17.26 14.46 07.57

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1