BEURSOVERZICHT De overval op het wapendepot in Saarland Pagina 6 DP VRIJF, ZEEUW Britten dreigen met beperking kaasinvoer Helikopterschip van Britse marine door vuur beschadigd Helderse kotter omgeslagen, bemanning gered Vakcentrales willen minder buitenlanders bij de koopvaardij Belgische elektriciteits producenten bestellen twee kerncentrales Sneeuw In Griekenland Er wordt tegenwoordig nogal wat tamtam gemaakt voor gewone wasmiddelen. Die worden ook opeens biologischTjonge, jonge.... Alsof niet iedereen weet dat enzymen en bleekmiddelen nooit goed samengaan in één sop. Enzymen werken nu eenmaal alléén in koud tot warm water en bleekmiddelen hoofdzakelijk in héét water. Daarom is het logisch dat er maar één goede manier van wassen is. Eerst inweken of voorwassen met Bio-tex. En als u een gedeelte van die was nog witter wilt hebben? Nou - dan neemt u gewoon een van die middelen waarvan ze u al jarenlang vertellen dat ze zo superde hieper-wit wassen. Het geeft niet welk middel u neemt Als u maar voorwast of inweekt met Bio-tex. Dan is het resultaat altijd prachtig. Bio-tex is helemaal biologisch van huis uit. Zo heeft iedereen z'n specialiteit...- Een vlekkeloos schone was begint met Donderdag 23 januari 1969 KON. OLIE EN HOOGOVENS VAST De internationale waarden hebben zieh woensdag geken merkt door een vaste stemming voor Hoogovens en Kon. Olie. AKU was bij de opening prijs houdend, Philips en Unilever iets gemakkelijker. Kon. Olie opende op 182,50 waarna de koers opliep tot 183,30 tegen een voorgaand slotniveau van 179,10. De hogere netto-winst over 1968 van Shell Oil (Ver. Staten), alsmede de hogere slotkoers in Wallstreet brachten kopers in de olieheok in Amsterdam. Er vonden tevens dekkingsaankopen plaats. Gunstig bedrijfsnieuws van Hoogovens bracht ook in deze hoek kopers in de markt. Hier door steeg Hoogovens van 106 tot 107 (104,60). AKU onderging weinig verandering op 129. Phi lips was 'n paar dubbeltjes lager op 161, terwijl Unilever een halve gulden prijs gaf met een eerste notering op 129. De handel in Wallstreet heeft dinsdag een kalm verloop gehad. De markt sloot gemakkelijker. KLM verbeterde in New York 'n dollar, waardoor de koers in Am sterdam op 234 kwam (232,30). De scheepvaartsector was prijshoudend. Van Ommeren en Rott. Lloyd daalden circa twee punten. Holl.-Amerikalijn en Kon. Boot konden zich iets ver beteren. De staatsfondsenmarkt alsmede de B.N.G.-leningen ston den onder druk door de aange kondigde nieuwe 7 pet. lening van de Bank voor Ned. Gemeen ten, groot 100 min. tegen 100 pet. De inschrijvingsdatum is 31 janjiari, de stortingsdatum 3 maart. Zoals de marktconstellatie er op het ogenblik uitziet, moet deze lening, aldus de beurs, een succes worden. In Etna (incourant) en Daal- derop (officiële beurs) werd niet gehandeld, dit op de aangekon digde fusie van deze maatschap pijen. In een te vormen houdster maatschappij zullen de aandelen Etna en die van Daalderop wor den ondergebracht. Etna noteer de dinsdag circa 413, terwijl Daalderop 7 punten prijs gaf tot 188. Winstnemingen deden de koers van Hoogovens inzakken tot 106. Kon. Olie verliet de markt met 183,30 op het hoogste punt van de dag. Philips kwam op 160,90 en Unilever op 128,70. In de le periode gingen Inven- De Westduitse minister van de fensie, dr. Gerhard Schroder, heeft er woensdag in de bondsdag op gezinspeeld, dat de overval op een wapendepot bij Lebach in Saar land wel eens het werk zou kun nen geweest zijn van linkse stu denten. Volgens hem waren er op de universiteit van Saarbrücken, die op 25 km van Lebach ligt, pam fletten verspreid waarin op der gelijke acties werd gedoeld. In november had de regering in het parlement meegedeeld, dat groe pen linkse studenten in Berlijn, München en Saarbrücken probe ren lichte wapens in handen te krijgen. Minister Schröder verklaarde dat de veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt, maar dat men niet van elk wapendepot een fort kan ma ken. Bij de overval van maandag op oe wapenopslagplaats bij Lebach werden drie parachutisten die met de bewaking waren belast, gedood en twee ernstig gewond. De fede rale openbare aanklager Ludwig Martin, die persoonlijk het onder zoek leidt, is voorshands van oor deel, dat de aanslag het werk was van gewone misdadigers zonder politieke motieven. turn. Ned. Kabel en Eerste Ned. Verz. ieder vijf punten omhoog. Gist-Broc. steeg elf en Bat. Aan- neemmij. 9 punten. Alb. Heijn verbeterde 4 op gunstig be drijfsnieuws. Centrale Suiker ging 8 punten omhoog. Cindu was vast met een koerswinst van bijna 5. Van der Grinten steeg 3,40, Amev en Bols ieder f 2. Braat-bouwstoffen, Erdal, Kon- dor en Fokker daalden ieder 5 punten. Nutricia gaf 9 punten prijs. Unikap daalde 19 punten als nawerking op de dividendver- laging. Scheveningen (E.M.S.) ging 1,50 omlaag. Certificaten Channing Special Fund en die van Channing Growth Fund (Ver. Staten) wer den voor het 'eerst verhandeld. Deze certificaten genoten een grote belangstelling. De Britse regering heeft woensdag gedreigd restrictieve heffingen te leggen op de invoer van kaas uit Australië, Canada. Frankrijk, Ierland en Nederland naar aanleiding vap. klachten dat op de Britse markf^ |kaa£„ woedt gedumpt. De Board öf Trade, het Britse ministerie van economi sche zaken, deelde mede dat ge dumpte of gesubsidieerde invoer van kaas uit die landen ernstige schade heeft toegebracht aan Britse fabrikanten en dat het ge vaar van grotere schade bestaat. Het ministerie gaf de waar schuwing dat een verzoek om in voering van antidumping- of re presaillerechten op de kaasin voer zal worden uitgebreid tot andere landen, indien blijkt dat die landen kaas leveren tegen dumpingprijzen of gesubsidieerde prijzen. Bovendien zal het minis terie onmiddellijk extra invoer rechten heffen, indien de dum pingartikelen toenemen, terwijl het verzoek in kwestie wordt be handeld. Krachtens de douanebepalin gen moet het ministerie na ont vangst van klachten over een toevloed van produkten tegen een niet-economische prijs een onderzoek beginnen om vast te stellen, of de klachten gerecht vaardigd zijn. Vervolgens kan het hogere invoerrechten dan nor maal vaststellen om de invoer tegen te gaan. In zijn mededeling van woens dag heeft het ministerie belang hebbenden uitgenodigd hun zaak niet later dan tien februari uiteen te zetten. Een brand heeft dinsdag het 9.550 ton metende helikopter schip „Blake" van de Britse ma rine beschadigd. De voormalige kruiser die tot een vliegdekschip voor helikopters wordt ver bouwd, ligt in een droogdok in Portsmouth. Het vuur, dat schade aan het middenschip toebracht, werd na enkele uren geblust. De overdracht aan de marine zal enkele weken vertraging onder vinden. Hoe de brand is ont staan, was niet bekend. De kotter HD 17 („Zuider kruis") uit Den Helder is dins dagnacht op de Noordzee (positie 54.56 n, 5.41 o) bij het vissen om geslagen en dreef met de kiel boven. De bemanning is a*E boord genomen door de Urker- kotter UK 24. Deze is bij de HD 17 gebleven tot het licht werd. Een en ander is per radio mee gedeeld door de HD 37 („Mariu Theresa"). De samenwerkende bonden van zeevarenden hebben in een adres aan de tweede kamer ge vraagd het in dienst nemen van buitenlanders op Nederlandse koopvaardijschepen afhankelijk te maken van een vergunnings systeem. Het adres wordt ge steund door een brief van het overlegorgaan van de vakcentra les. Het richt zich niet tegen het feit dat Nederlandse schepen mede worden bemand door ande re nationaliteiten, maar tegen een aantal daarmee samenhangende verschijnselen: de daling van de werkgele genheid voor Nederlanders; de aantasting van de veilig heid (zowel de algemene als de persoonlijke); het risico dat men in situaties van grote internationale con flicten niet meer kan reke nen op de loyaliteit van alle bemanningsleden. Ook gaat er mogelijk een druk uit op de arbeidsvoorwaarden. Tot nu toe is de regering niet bereid geweest maatregelen te nemen, aldus de brief. Het over legorgaan verzoekt de tweede kamer er bij de regering op aan te dringen actief in te grijpen door het scheppen van een vergunningensysteem en het be vorderen van een hoger peil van de vakopleiding. De Belgische elektriciteitspro ducenten hebben besloten tot de bouw van twee kerncentrales met drukwaterreactoren: één te Doel (ten noorden van Antwer pen) en één te Tihange( aan de Maas bij Hoei). Deze centrales krijgen een gezamenlijk vermo gen van 1600 megawatt en zullen in 1973 in bedrijf worden gesteld. Bestellingen voor de bouw zijn dezer dagen geplaatst bij de „Ateliers de Constructions Elec- triques de Charleroi" (A.C.E.C.) die hiervoor onder de naam Ace- co een combinatie heeft gevormd met Cockerill—Ougrée—-Provi dence. Voor de bouw van de cen trale te Tihange, waarbij ook de Eleetricité de France" is betrok ken, is een associatie gevormd tussen een groep Franse en Bel gische constructeurs. De kerncentrale te Doel wordt uitgerust met twee gelijke kern reactoren, die een totaal ther misch vermogen hebben van 2.384 megawatt, hetgeen over eenkomt met nagenoeg 800 mega watt elektrisch vermogen. De centrale te Tihange zal worden uitgerust met een enkele kern reactor van het drukwatertype die een 2.430 megawatt thermisch vermogen heeft. Net ais te Doel za] het secundaire gedeelte twee turbogeneratoren met een totaal elektrisch vermogen van 800 megawatt bevatten. In de hoger gelegen voorsteden van Athene en op de omringende bergen ih in de nacht van dins dag op woensdag sneeuw geval len. Elders in Griekenland zijn dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden. In vele gebieden treden stagnaties op in het lucht- en wegverkeer. Met het oog op de slechte weersomstandigheden in de Egeische Zee mochten daar woensdag geen schepen uitvaren. VENETIE: Christine Deutekom zal binnenkort debuteren in de Venetiaanse operdhal „La Fenice" als Elvira in „I Puritani" van Bellini. Tijdens een wandeling door het Amsterdam van het zui den ontmoette zij de wereldkam pioen boksen middelgeivicht Nino Benvemiti, met wie zij graag po seerde voor de jotograaf.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6