Het Rijk betaalt 100 procent versterking zeewaterkeringen Ajax en Benfica van gelijke klasse eek bü de 0 lluJ sperciebonen zoute pinda's ■129 Kom maar profiteren! Weer zo'n Bijbetaling voor reeds tot stand gekomen werken langs gehele kust Manager Otto Gloria Portugezen bezitten roemrijker voetbalbistorie BlideIHiïinmivoel Ie iethuis! doosje thee-zakjes nü 85-10% p koffiemelk 217 nü1 P9-io% j 1/3 pot (AB) zoetzure augurken o9-io% pot h.h. chocolade pasta 89-io% groene erwten prima zak 500 gram 89-io% zak 500 gram spliterwten prima 75-io% dropminta's 4 roiien 88 vanille irou pakje -/9° Spar-europ cacao 99 panonder zetters Z* sherry cercle ties 3?2 wafelkoekeit 10 chocolade repen |29 a 25 gram melk/puur of noot DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Beperking Voltooiing verschoven Glasgow Rangers- DWS 2-1 Spelsysteem Het kan Onder druk Verrassende acties 89 nü 1/1 blik 91 nü jumbozak 143 nü I -10% In Wagenïngen 4 Het rijk zal de directe kosten ran de in de deltawet opgeno men versterking van bestaande icewaterkeringen langs de ge hele kust voor 100 pet. voor zijn rekening nemen. De bijdragenwet deltawerken, In 1962 bij de tweede kamer in gediend, voorzag in een rijksbij drage van 75 pet. Sedertdien is de financiële positie van de wa terschappen zodanig verslech terd dat de regering subsidie maatregelen heeft genomen om de groeiende lasten van de wa terschappen te verlichten. Ongewijzigde handhaving van de bijdragenwet zou het effect van deze maatregelen teniet ROTTERDAM: N.D.S.M.-direc teur P. Goedkoop (l.) bij de overdracht van de bij de N.D.S. M. in Amsterdam gebouwde su pertanker „Metama" (210.000 dwt) aan Shell Tankers dinsdag morgen op de Verolmewerf te Rozenburg. doen. Daarom hebben de minis ters Bakker, Witteveen en Lar- dinois een nota van wijziging ingediend, waardoor de directe kosten van dijkverzwaring voor 100 pet. voor rekening van het rijk zullen komen. De kosten van voorbereiding en toezicht, die zich niet exact laten bereke nen, blijven ten laste van de be heerders van de Waterkeringen. In het voorlopig verslag van de tweede kamer was een rijks bijdrage van 95 pet. bepleit. Volgens het aanvankelijk ont werp zouden waterschappen ach ter de deltadammen (die hun dijken niet hoeven aan te pas sen) 25 pet. van hun bespaarde versterkingskosten aan het rijk moeten betalen. Deze regeling is nu vervallen. De hogere kosten die het rijk bij de 100 pct.-regeling moet be talen, zullen naar verwachting niet worden opgevangen door een verhoging van de in de eer ste jaren voor de deltawerken beschikbare begrotingsmiddelen. Daarom zal de hogere subsi diëring al in 1969 leiden tot een zekere beperking van het aantal in uitvoering te nemen werken. Na aanvaarding van het wets ontwerp zal het rijk bovendien moeten bijbetalen in de subsi die voor Teeds tot stand geko men werken. De kosten hiervan worden op 75 miljoen ge raamd. Als deze bijbetaling voorrang zou krijgen, zouden de verster- kingswerken in het kader van het deltaplan twee jaar stopge zet moeten worden. De minis ters noemen dit onaanvaardbaar. De bijbetaling voor reeds tot stand gebrachte werken zal daar om worden opgeschort, totdat na voltooiing van de werken in het Haringvliet en het Brouwers- havense gat meer middelen be schikbaar zullen komen voor versterking van de bestaande waterkeringen. Een en ander zal er toe leiden da* de voltooiing van de ver sterking van de waterkeringen enige jaren later zal vallen dan het tot nu toe aangehouden tijd stip van 1978. De menxorie van antwoord zegt dat een subsidie regeling op de eerder voorgestel de basis (25 pet. zelf betalen) de waterschappen zodanig in finan ciële moeilijkheden had ge bracht, dat dk zeker tot een nog grotere vertraging zou hebben geleid. Zowel Rinus Michels, de coach van Ajax, als Otto Gloria, de ma nager van de Portugese voetbal kampioen Benfica, zijn gelukkig met het lotingsresultaat Ajax Benfica in de kwartfinale in het toernooi om de Europacup voor landskampioenen. Gloria is al vele jaren manager van het team uit Lissabon, dat twee keer de Euro pese beker won. Hij doet zijn naam eer aan bij Benfica. Hij was één van de toeschouwers bij de wed strijd NACAjax en daar deed hij tie diplomatieke uitspraak, dat Ajax en Benfica van gelijke klasse moeten worden geacht en dat het verschil in aanzien een kwestie is van oude roem. Jaarheursstedenbeker DWS heeft ook de tweede wed strijd tegen Glasgow Rangers ver loren. In het Ibroxpark te Glas gow hebben de Amsterdammers al in de eerste helft een 12 ach terstand opgelopen. In de tweede iiclft van de wedstrijd werd niet lieer gescoord DWS verloor dus met \—2 en Glasgow Rangers gaat over naar de vierde ronde, de kwart finales. Rinus Michels wilde er niet veel over zeggen. „Het is nog te vroeg. Er komen nog drie com- Jpetitiezondageh, en in die tijd "kun je pech krijgen met spe lers". Ziet u net als Otto Gloria wei nig klasseverschil Michels: „Ja, daar ben ik het wel mee eens". Er is wel beweerd, dat Benfica niet meer het klasse-elftal heeft uit de periode waarin het tot twee keer toe de Europacup won. Ook wordt gezegd, dat de Lissabonners op hun retour zouden zijn, net als Real Madrid. Hoe weinig zulke beweringen zeggen, hebben we al lang geleerd. Wel is het zo, dat de rijd van de overheersing van het voetbal door de topclubs van het Pyrenees schiereiland voorbij is. Ook de Italianen beheersen het Europese voetbal niet meer. Als van een beheersing kan worden gesproken, is dat een Britse. Twee keer is de Europese beker voor landskampioenen naar het Schotse Celtic Glasgow en naar Manches ter United gegaan. De kwestie van al of geen over heersing is een zaak van het spel systeem. Met andere woorden: bijna tien jaar heeft de rest van Europa er over gedaan om een antwoord te vinden op het spel van de Spanjaarden en dé Portu gezen. De Italianen waren met A.C. Milan en Internazionale het eerst zo ver en nu zijn het dan de Britten, die dé Zuideuropese voetbalhegemonie hebben doorbro ken. Velen zullen benieuwd zijn of Ajax er in zal slagen een zuid- Europees team uit te schakelen. Dat Ajax het kan, bewees het vorig jaar tegen Real Madrid. Als de Amsterdammers net zo fel als toen hun tegenstanders partij bieden, hebben zij een reële kans. Want Otto Gloria heeft gelijk met zijn uitspraak, dat Ajax en Benfica in klasse weinig of niets verschillen. Als u geen pech met spelers krijgt, verwacht u dan de halve finale te halen? Michels: „Dat kan ik zeggen op 12 februari, 's avonds om tien uur. Als al onze jongens 100 fit zijn, is er een goede kans. Wij zullen in de thuiswedstrijd zonder tegendoelpunten met zo groot mogelijk verschil moeten winnen." Is het vertrouwen bij de spe lers groter geworden, nu Ajax weer wat beter in vorm komt? Michels: „Begrijp u me goed: Ajax is niet uit vorm geweest. Een bal is rond en dat brengt een grote geluksfactor mee. Vergeet u niet, dat de trainers van andere clubs juist tegen ons een goed figuur willen slaan en ons spel in de afgelopen jaren grondig hebben bekeken. Toch zijn we drie keer achter elkaar kampioen geworden. Dat be schouw ik als een grote presta tie. Bovendien staan de spelers onder de druk van de Europa cupwedstrijden. Dan laat je in de competitie wel eens een punt schieten". Dat was typisch Rinus Michels, die het thuisfront geen valse hoop wil geven. De bluf moet tegenover de tegenpartij worden gemaakt. Over de match tegen de Portugezen heeft hij dan ook weinig gezegd waaraan men hou vast heeft. Mag u dat laten lopen? M) Boodschappen van de Spar die u eigenlijk elke dag nodig hebt, nu een week lang super-voordelig. Een.buitengewone troef. Week lang! Een goede raad die baat: Laat dat aanbod niet lopen. THEE ROODMERK 79° 2 pakjes gm 10% set a 3 gedecoreerde pak 55 En laten we reëel zijn: Gloria en Michels hebben in grote lijnen gelijk, dat hun ploegen gelijk waardig zijn. Beide teams krij gen in de nationale competitie weinigen tegengoals, omdat de tegenpartijen zich toeleggen op het ontregelen van de aan vals- kracht. Dat Ajax desondanks de mees produktieve ploeg in de eredivisie heeft, zegt wat. Zeker nu de concurrentie dit jaar gro ter is dan in voorgaande jaren. Van belang kan zijn, dat Glo ria bij de wedstrijd NACAjax Piet Keizer niet in actie heeft gezien. De Amsterdamse links buiten is een klassepaardje dat er zin in moet hebben. Dan kan hü met Johan Cruyff verrassende acties op touw zet ten en in het Europese topvoet bal zijn het juist de verrassende acties, die voor doelpunten kun nen zorgen. Want al deze teams hebben goede verdedigingen. Niet alleen voor de Amster dammers is de wedstrijd tegen Benfica een hoogtepunt, ook voor de Wageningers. Benfica zal lo geren in hotel „De Wageningse Berg" en op het terrein van de eerste divisieclub trainen. De Portugezen komen op maandag 10 februari en vertrekken de 13e naar Lissabon. Pas enkele uren vóór de wedstrijd gaan zij naar het Olympisch stadion in Am sterdam, dat zij nog kennen van 1962, toen daar de finale tegen Real Madrid werd gewonnen met 53. Ook toen logeerden zij in Wageningen. Voor de wedstrijd in Amster dam wedden veel Nederlanders al op een overwinning voor'Ajax met één of twee doelpunten ver schil. De tweede wedstrijd wordt veertien dagen later in Lissabon gespeeld en het is te hopen, dat de Ajacieden dan de verwachte voorsprong uit de eerste wed strijd kunnen behouden. Wij zijn benieuwd of de N.T.S. de t.v.-uit- zending in kleur'zal verzorgen. Door de nieuwe verlichtingsin stallatie in het stadion is dat mo gelijk geworden en de olympische spelen hebben aangetoond, dat een t.v.-wedstrijd in kleur veel aantrekkelijker wordt. DEN HAAG: Maquette van een ontwerp voor een nieuw gebouw voor de tweede kamer, gemaakt door H. G. Schroea, vierde-jaars student bouwkunde aan de T. H, te Delft. Dit ontwerp maakt deel uit van zeven studie-ontwerpen' die tentoongesteld zijn onder auspiciën van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De ridderzaal is hier nog afgezaagdmidden op de achtergrond te herkennen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5