Veiligheidsmaatregelen bij Dow-Tërneuzen mr: j Ged. Staten belichten betekenis van Péchiney vestiging ontwikkeling industriegebied westerscheldebekken PROVINCIAAL NIEUWS HET GOUD BLINKT In verband met bouw van nieuwe fabriek TRACE VOOR DE DAM DOOR DE OOSTERSCHELDE TUSSEN SCHOUWEN EN NOORD-BEVELAND Afsluiting moet rond 1978 klaar zijn Sloegebied zit vol PECHINEY KREEG LAATSTE INDUSTRIE TERREINEN Aandeelhouders besloten tot fusie Zeeuwse waterleiding maatschappijen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Veiligheid met een bijzonder geluid Vlissingen moet sterk uitbreiden Terneuzen Wielersupportersclub opgericht Axel Middelburg Rijkssteun nodig voor onrendabele gebieden in Zws-Vlaanderen Othene Sluiskil Vlissingen Donderdag 23 jannari lÖfö Voor een aantal genodigden, onder wie de burgemeesters en enkele raadsleden van omliggen de gemeenten, functionarissen van politie, brandweer, de B.B. en de volksgezondheid werd woensdagmiddag op de Dow-fa- brieken een uiteenzetting gege ven over de veiligheidsmaatre gelen in verband met de bouw van eeru hogedruk-polythyleen- fabriek. Deze fabriek die eind 1969 gereed moet zijn, zal een jaarcapaciteit hebben van 60.000 ton. „Een geluid dat lijkt op het doorbreken van de geluidsbar rière, kan men nu en dan ver wachten, als de polyethyleenfa- briek in bedrijf is gesteld. Wan neer dit te horen is, betekent dit niet dat er in de fabriek onvei lige situaties zijn ontstaan of dat personeel of installaties gevaar lopen". Zo informeerde de heer P. Dees bedrijfsleider van de nieuw te bouwen fabriek, de situatie. Als de fabriek in bedrijf wordt ge steld, zal tevens de veiligheids apparatuur van de reactor in werking zijn. -Het betreft een normale hogedrukbeveiliging. De werking van de veiligheids apparatuur heeft tot gevolg, dat gas via speciale ontluchtingslei- dingen in de atmosfeer vrij komt. Door de hoge druk veroorzaakt deze ontsnapping een geluid, dat op het doorbreken van de ge luidsbarrière lijkt. Het vrijkonmende gas kan spontaan ontvlammen. Als het ontvlamt, is dat een spectacu lair gezicht, vergelijkbaar met een vlam van een hoogoven in een staalfabriek. Het zal maar korte tijd duren, omdat de reac- tor-inlaatkleppen spoedig auto matisch gesloten zijn. Bij koninklijk besluit is het tracé vastgesteld van de dam door de Oosterschelde tussen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. De afsluiting van de Oosterschelde zal het sluitstuk zijn van de deltawerken en de moeilijkste en meest riskante van alle afsluitingen. De lengte van de aan te leg gen dam zal negen kilometer bedragen, terwijl de grootste te overwinnen diepte aan de zuid kant circa 34 meter bedraagt en aan de noordkant circa 21 meter. In het tijdschema wordt ervan uitgegaan, dat de afsluiting rond 1978 plaats zal vinden. De kos ten worden geraamd op 570 mil joen gulden. In het voorjaar van 1967 is men met de bouw van de werk- haven Schelphoek op Schouwen begonnen, terwijl in het najaar van 1968 een aanvang is ge maakt met de bouw van de werkhaven Sophia op Noord - Beveland en de inrichting van de haven Burhsluis op Schou wen ten behoeve van het perso nenvervoer van en naar de te maken werken. Het waterloopkundig onder zoek heeft geleerd, dat de af sluiting het best is aan te van gen met de aanleg van drie af zonderlijke steunpunten of werk- eilanden op de rand van de pla ten. Het voorlopig schema is als volgt gedacht: 1969: de aanleg van een noorde lijke werkeiland; 1970: de aanleg van een werk eiland ten zuiden van de schaar van Roggenplaat met 'n dam- vakgedeelte in zuidelijke rich ting; 1971: de aanleg van een zuide lijke werkeiland bij de Room pot met een damvakgedeelte in noordelijke richting; 1972: aanbrengen bodembescher ming in de sluitgaten, begin van de damaanzetten; 1977: bij Noord-Beveland en Schouwen; 1975: aanvang bouw van de spui- sluis, damvak tussen de twee zuidelijke werkeilanden (dich ting van de geul); 1978: dichting van de sluitgaten; 1979; afwerken van het dam- lichaam. De te volgen sluitmethoden voor de sluitgaten vormen nog een punt van studie. Er zal ge bruik worden gemaakt van de ervaring, die m„„ nog op zal doen van de drie andere grote werken in het deltagebied. Het Volkerak zal worden gesloten door middel van caissons, ter wijl in het noordelijk deel van het Haringvliet betonblokken zullen worden gebruikt voor de geleidelijke sluiting door mid del van een kabelbaan. Het dwarsprofiel van de Oosterschel- dedam zal gelijk zijn aan dat van de dam door het Brouwers- havense Gat. Alleen aan de bin nenkant van de dam zal de berm een 0,5 m hoger zijn. De hogedruk polyethyleenfabriek die bij Dow Chemical, Terneu- zen, in aanbouw is. In de beton constructie (midden op de foto) komt de reactor, die bevestigd is met speciale veiligheidsappara tuur. De direkteur van Dow, de heer Watkins, zei dat de reactor en andere installaties in de fabriek dusdanig zijn ontworpen, dat maximale veiligheid van perso neel en apparatuur wordt ver kregen. Het bedienend personeel krijgt, voordat de fabriek in ge bruik wordt genomen, een trai ning die verscheidene maanden duurt om een goede en veilige werking van de fabriek te ver zekeren. Verder is de fabriek zodanig gebouwd, dat er grote ruimten tussen de afdelingen zijn. De hoeveelheid brandbaar materiaal wordt tot een minimum be perkt. Bij de bouw zijn brandvrije materialen gebruikt. Om de fabriek ligt een blus- waterleidingbuis, die voorzien is van brandkranen. Dow heeft de beschikking over geschoold veiligheids- en brand weerpersoneel om het bedienend personeel in noodsituaties bij te staan. Evenals andere grote bedrijven geeft Dow er de voorkeur aan noodsituaties met eigen perso neel te bestrijden. Met de toezegging van Péchiney om zich in het Sloegebied te vesti gen zijn de industrieterreinen in dat gebied uitgeput. De terreinen die voor „and.#e industrieën nodig zullen zijn, moeten nog worden aangekocht. Bifijien 2 5 3 jaar zal er pas weer meer grond ter be schikking zijn voor industrie, zo werd gisteren tijdens een perscon ferentie door B. en W. van Vlis singen meegedeeld. Als gevolg van de vestiging van Péchiney zal de stad Vlis singen sterk moeten uitbreiden. Doordat ca. 60 procent van de 1000 toekomstige werknemers "rich in Vlissingen zullen vesti gen, zal de stad zo'n 60.000 in woners gaan tellen. Het gemeentebestuur is van me ning dat er geen woningnood ge vreesd moet worden. Er worden per jaar tussen de 400 en 500 wo ningen gebouwd, waardoor in de behoefte kan worden voorzien. Verwacht wordt dat met steun van rijk en provincie de nodige maatregelen kunnen worden ge troffen om de gemeente aan te passen aan de eisen, waaraan een industriestad behoort te voldoen. In verband hiermee zal het wegen- Het college van gedeputeerde staten belicht in een schrijven aan de leden der provinciale sta ten enige aspecten die verband houden met de vestiging van het Franse bedrijf Péchiney in het Sloegebied. De betekenis van de vestiging aldus G.S. kan het beste met de volgende gegevens worden geïl lustreerd: a. de direkte terreinbehoefte is ca. 40 ha; het bedrijf zal een eerste aanzet vinden in het noordoostelijke deel van het Zuidsloe ten noorden van de fabrieken van Hoechst; in de toekomst zal de terreinbe hoefte het dubbele vergen; b. de investeringen, die met het projekt, bestaande uit een net worden verbeterd en de recre atiegebieden meer worden ontwik- ke'd. Péchiney zal evenmin als de chemische industrie Hoechst lucht verontreiniging meebrengen. Hoechst heeft V/2 miljoen besteed om luchtverontreiniging te voor komen. Aan de aluminiumfabriek Péchiney worden dezelfde eisen gesteld als aan Hoechst. Ook ter voorkoming van vervuiling van de Westerschelde zijn maatregelen getroffen. aluminium-smelterij met an- node-fabriek zijn gemoeid, be lopen 400 a 500 miljoen; c. met betrekking tot de werk gelegenheid kan worden ge zegd, dat bij de volledige rea lisering van het projekt het aantal arbeidsplaatsen 800 a 1000 zal bedragen. Een belangrijk aspekt, dat een rol speelt bij de vestiging van in dustrieën, blijft uiteraard de mate waarin de verontreiniging van lucht en bodem in het geding zijn. Medegedeeld kan worden, dat de direktie van de Cie. Pé chiney zich heeft verbonden tot naleving van de voorwaarden, die hieromtrent van overheids wege worden gesteld. Eén van de gevolgen, die de onderhavige industrievestiging met zich meebrengt, is de grote behoefte aan elektrische energie. Op korte termijn zal hierin moe ten worden voorzien door de bouw van een nieuwe conventio nele centrale bij Borssele. Op langere termijn zal de behoefte aan elektrische energie zodanige omvang aannemen, dat verdere uitbreiding van het vermogen noodzakelijk is, waarbij 'n keuze zal moeten worden gemaakt tus sen conventionele opwekking en opwekking met toepassing van kernenergie. Een beslissing in dezen zal op korte termijn moeten worden ge nomen. Wij zijn ons er van bewust, zo besluiten G. S. in hun schrijven, dat de industriële expansie van t Westersoheldebekken 'n verdere inspanning en financiële steun op velerlei terrein van overheids wege zal vergen. Groot alarm bij Dow Woensdagmiddag om half twee klonk op de Dow-fabrieken te Terneuzen groot alarm. Het bleek dat bij het verwisselen van een afsluiter een plug was gebroken, waardoor een hoeveelheid chloor ontsnapte. Twintig minuten later klonk het alarm veilig. Vrachtauto ramt huisgevel Een vrachtauto van de firmaJ. J. Butter uit Middenmeer is van de dijk gereden en heeft de voor gevel van de twee jaar geleden gebouwde bungalow van de aard appelhandelaar L. W. in de Goesepolder alhier geramd. De auto kwam in een der slaapka mers tot stilstand. Behalve dat zo ongeveer de gehele voorgevel van twee jaar geleden gebouwde bun galow werd ingedrukt, werd in de slaapkamer een enorme ravage aangericht. In de nevenliggende kramer lag mevrouw N. W. K. ziek te bed met bet tweejarig zoontje dat eveneens ziek is. Volgens de heer W. gebeurde het ongeluk, doordat de chauffeur van de vrachtauto, die binnen koffie zat te drinken, de handrem niet 'had aangezet, en stond de auto in de grote versnelling. Toen de auto van de dijk begon te rijden, sloeg de motor aan. Nederl. vereniging van huisvrouwen Voor de afdeling Terneuzen van de Nederl. vereniging van huisvrouwen sprak dinsdagavond dr. G. Hofman, vrouwenarts te Terneuzen, in café „De Vriend- J|*schap" over de problemen van de ouder wordende vrouw. Er bestond veel belangstelling voor dit onderwerp en er kwa men na afloop van de causerie heel wat vragen uit de vergade ring. Dinsdagavond werd in café „Zeeland" alhier een wielersup portersclub opgericht die ten doel heeft de Temeuzense wiel renners Jaak Boekhout, Jaak Hamelink, Hector Dooms en Niek Faas materiëel te steunen. De club kreeg de naam W.S.C. „Een tandje bi)". Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren Sturm, Van Zanten, De Pooter, Meertens Boekhout, Bakker en Van de Velde. Belangstellenden die deze ver eniging willen steunen, kunnen zich opgeven aan 't secretariaat, Axelsestraat 81 te Terneuzen. Vrachtauto's botsten Woensdagmorgen om 5 minu ten voor half zeven reed A. R. uit Axel met een vrachtauto over de Singelweg. Op de splitsing met de Stationsstraat wilde R. remmen om voorrang te verlenen aan de vrachtauto bestuurd door A. N., eveneens uit Axel, maar trapte door de voetrem heen, waardoor een botsing ontstond. De vrachtauto's werden zwaar beschadigd, persoonlijk letsel deed zich niet voor. Nóg meer vragen over bejaardenhuizen De heer J. F. van de Voorde te Sluiskil, lid van de provin ciale staten van Zeeland, heeft aan het collége van gedeputeer de staten de volgende vragen gesteld. 1. Hoeveel tijd verloopt er als regel eer de besturen van be. jaardentehuizen uitsluitsel krijgen over het toezicht van het college op de al dan niet billijke verhouding tussen de gewijzigde vraagprijs en de geboden huisvesting en ver zorging 2. Is het college van G. S. be reid met het oog op de recen te verhogingen van de prij zen in de meeste tehuizen uiterste spoed te betrachten met het uitoefenen van voor geschreven controle 3. In hoeveel gevallen is in het afgelopen jaar gebleken, dat bedoelde verhouding niet bil lijk was? Wordt in dergelijke gevallen de weg van minne lijk overleg gevolgd 4. Komt het voor, dat indivi duele bejaarden of represen tanten van bewonerscommis sies zioh tot uw college wen den en zo ja hoe vaak ge beurde dat in 1968 5. Is er gezien de omstandig heid dat de pensionprijzen regelmatig verhogen, geen reden om preventief toezicht in te voeren zoals dit voor komt in andere provincies door W. GELDOF 7) Nu de wagen stilstond, kon binnen een olielampje worden aangestoken, dat het droevige tafereel verlichtte. Om het hevig bloedende been van de gewonde werd een noodverband gelegd en voor de 'tweeling werd een zacht slaapplaatje klaargemaakt. Noch Alice noch haar moeder dachten aan slapen. Zij besloten de mor gen af te wachten. Dan kon Alice, in geval John nog niet terug was, hulp gaan halen in het dorp, dat zij deze avond hadden moeten bereiken. Het viel niet mee voor de she riff en zijn mannen, de be sneeuwde wagen in het eindeloze witte landschap te ontdekken. Dat dit tenslotte toch gelukte, kwam doordat 't olielampje enig licht uitstraalde naar de richting, waarin de mannen zich op een zeker ogenblik bevonden. Door dat zioh nergens op de vlakte een woning bevond, kwamen de dor pelingen op het licht af en weldra was de- wagen met zijn ongeluk kige bewoners ontdekt. De sheriff stelde 'n kort onder zoek in. Hij liet Alice en haar moeder vertellen waar zij van daan kwamen en wat er die mid dag was voorgevallen. Toen dat nauwkeurig bleek te kloppen met het verhaal, dat John hem reeds eerder had gedaan, was zijn laatste nestje argwaan geweken. Onmiddellijk zond hij een paal mannen terug naar het dorp om hulp te gaan halen en John te be vrijden. Maar ook moest iemand uit het dorp er op uit gaan om een dokter te vinden in een na burig dorp. „En maakt u zioh verder maar niet meer ongerust, dames!" be sloot hij. „In mijn buis is plaats genoeg en voorlopig zijn jullie mijn gasten. Jullie blijven bij mij, tot meneer Jefferson weer gene zen is en bovendien zal ik zorgen, dat jullie gewapend geleide krij gen tot Bremsdale toe. De sheriff daar is een jeugdvriend van mij en hjj zal jullie ook we] verder helpen." In de ogen van Alice en haar moeder begon een klein sprankje hoop te lichten. Zóvee] vriende lijkheid hadden ze gedurende de hele reis nog niet ontmoet. „O. geen dank!" lachte de she riff vrolijk. „Ik ben veel te blij, dat die Nick Smith eindelijk eens zijn bekomst heeft gekregen! Hij werd al jaren lang verdacht van allerlei grote en kleine diefstal len en overvallen. Ik denk, dat ik óók wel weet, wie zijn helper is geweest. Jullie moeten weten," vervolgde hij, „dat die de bewus teloze Nick naar huis heeft ge bracht en omdat hij de weg wist, was hij er een uür eerder dan John. Het verhaal ging, dat Nick van zijn paard was gerold en iedereen geloofde dat. maar ik denk dat het tweetal morgen wel door de mand zal vallen, als ik ze eens flink aan de tand voel en ze bovendien door John en zijn vader herkend worden." „Ontvluchten ze dan niet voor die tijd?" kreunde Jefferson, die nog steeds pijn leed. „Geen sprake van!" stelde de sheriff hem gerust. Hij haalde zijn hor loge voor de dag. „Het is nu twee uur. Ik denk, dat mijn mannen het tweetal al te pakken hebben. Ze kunnen dan alvast plaats nemen in de cel, waarin ik John heb gestopt. Dat zal voor die jon gen van jou óók een geruststel ling zijn, Jefferson!" Het was ongeveer drie uur in de morgen, toen eindelijk hulp kwam opdagen. Een groep rui ters en een kleine wagen naderde zo vlug als het steenachtige ter rein het toeliet. En toen was het een drukte van belang. „Hallo sheriff!" riep 'n blonde reus, die eveneens veel aandacht voor Alice bleek te hebben. „Dat had je moeten meemaken! Dick was net bezig zijn gekneusde vriend op te kalefateren, toen wij binnenkwamen. Ja, ik denk dat Dick zelf óók nog wat opgeknapt zal moeien worden, maar uitein delijk zit'ie toch 'op de plaats waar'ie hoort." „Toch niet bij John?" vroeg Alice angstig. „Welnee juffie! Die zit op 't ogenblik pannekoeken te eten bij de vrouw van de sheriff. Ja, ouwe jongen, die loop jij nou weer eens mis, hè?" De sheriff gromde wat terug, maar was toch in zijn nopjes, dat alles zo goed was afgelopen. In tussen zaten de andere mannen niet stil. Het gebroken wiel van Jefferson's wagen werd door een ander .vervangen, de twee paar den, die doodop en hongerig wa ren eveneens en weldra was alles gereed voor de tocht naar Oak- ridge. Voorzichtig ging hef over het steenachtige terrein naar de weg toe. Toen die eenmaal was bereikt, zette de sheriff de paar den in een draf en een uur later reden ze het nog slapende dorp binnen. lp het huis van de politie man ontmoette John tenslotte zijn ouders en zusjes weer. Daar was intussen ook een arts aange komen, die onmiddellijk begon met de kogel uit Jefferson's been te verwijderen. (Wordt vervolgd.) Woensdagmiddag hebben de aan- deelhouders van de Zeeuwse waterleidingmaatschappijen met algemene stemmen besloten tot fusie. Daarmee is de weg vrij voor de totstandkoming van een, waterleidingbedrijf voor de ge hele provincie. De juridische totstandkoming van dit bedrijf is nog afhankelijk van de financiële steun van de rijksoverheid ter dekking van de onrendabele investeringen in Zeeuws-Vlaanderen. Ir. P. Stoter werd benoemd tot direkteur van de maatschappijen, terwijl aan ir. T. Verheul we gens zijn benoeming per 1 sep tember 1969 tot direkteur van het rijksinstituut voor drink watervoorziening eervol ontslag werd verleend als direkteur van .'cr.Ta«»c< VA „Midden-Zeeland". Reclasseringsraad Bij koninklijk besluit is de heer J. A. Broeren te Middel burg met ingang van 1 januari 1969 benoemd tot secretaris van da reclasseringsraad aldaar. Kaartavond Aan de zaterdagavond te Othe-c ne gehouden kaartwedstrijd na men niet minder dan 45 spelers deel. De uitslag was als volgt: 1. M. de Feijter; 2, A. de Feij- ter; 3. P. 't Gilde; 4. C. Goosen; 5. De Blaaij; 6. Velleman; 7. Adr. Hamelink; 8. W. Kaijser; 9. Spruitenburg; 10. J. Dieleman; 11. Iz. de Jonge. V ogeltentoonstelling Het bestuur van de jonge ver eniging „De Vogelvrienden" toont een verheugende activiteit Reeds a.s. zaterdag en zondag organiseert deze vereniging een vogelshow in café-Sluiskil. Van vele vogelliefhebbers, ook uit de omgeving zijn reeds toezeggin gen voor deelname binnen geko men, zodat men mag verwach ten, dat dit eerste optreden naar buiten succes zal hebben. Reparatie-opdracht booreiland „Sea Quest" voor „De Schelde" De maatschappij „De Schelde' te Vlissingen heeft van British Petroleum de opdracht ontvan gen voor de inspectie en de re paratie van het booreiland „Sea Quest". Dit booreiland dat 38 miljoen heeft gekost is ingezet voor het winnen van aardgas op het Britse deel van het continentale plat. „De Schelde", die de reparatie uitvoert op haar werf Schelde- poort in Vlissingen-oost, boekt hiermee de eerste reparatie-op- dracht op het gebied van boor eilanden. De know-how wordt ingebracht door de Rotterdamse droogdokmaatschappij, evenals „De Schelde" deel van de Rijn- Schelde-groep. De werkzaamheden, die waar schijnlijk zes weken zullen du ren en waaraan ongeveer 200 medewerkers zullen deelnemen, omvatten: inspectie van de knooppunten in de sterkte-con structie, inspectie van de negen ankerlieren met vervanging van de bijbehorende tandwielkasten en inspectie en zonodig repara tie van de, installatie, die aan boord dé energi» opwekt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2