Gevaarlijke ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije Start van Nixon was hoopgevend Hevige strijd in de provincie Quoeng Ngai Premier Cemik: Weer twee zelfmoord pogingen in Tsjecho-Slowakije Dayan: „Geen terugkeer naar oude grenzen" Voornaamste probleem de verdeeldheid in het land Radioactiviteit ontsnapt in Zwitserland GEWELDPLEGING DOOR 26-JARIGE INWONER UIT BREDA Opslagplaats met dertig ton munitie ontdekt HET WEER DONDERDAG 23 JANUARI 1969 25e Jaargang Na 5906 Vierde poging Touwtrekken Matig applaus BELGISCHE VICE-PREMIER OVERLEDEN Actie tegen NAVO-basis op Sicilië Magere meerderheid Vietcong- beschuldfglng Brand verwoest markt in Saigon Vliegtuigen neergehaald Boodschappen van paus Paulus Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater fr*nh*ringb$ tóoeaaaseafc TERNEUZEN Mwtlwi TTuuWredaJig; P. f. van 8e Saaito Redactie- m A itnifa tal'aaita - - ITaeT it AuIiQlsstTSXMt^SBlPcS* SUM<LUSW«U Telefoon: 01180-2073 Gironummer 38180 Aboanementiprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande to Tamauzan Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-mimmer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot «urn. 2 uur. De politieke toestand in Tsje- eho-Slowakije heeft zich naar de mening van premier Cemik de laatste dagen gevaarlijk toege spitst. In een toespraak voor 1300 vakbondsafgevaardigden zei de eerste-minister, dat alle overheids organen en vooral de politieke krachtig moeten optreden, omdat „alleen met gevoelens geen poli tiek kan worden bedreven". Rust en bezonnenheid betekenen nog lang geen zwakheid. Wij zullen daarom niet toelaten, dat met onze nationale existentie een gok spelletje wordt gespeeld", zei Cer nik. Voor de derde maal heeft in Tsjecho-Slowakije een jongeman geprobeerd zich door zelfverbran ding van het leven te beroven. Woensdag kort na middernacht Stak op het Vrijheidsplein in Brno de 23-jarige arbeider Miroslav Ma- linka zich in brand. Studenten die vlakbii de wacht hielden bij een katafalk met het portret van Jan Palach, doofden de vlammen en Malinka werd met tweedegraads- brandwonden over 12 procent van zijn lichaam naar een ziekenhuis gebracht. ?ijn toestand werd 's ochtends goed genoemd. Volgens radio-Praag zaten er eerder persoonlijke dan politieke motieven achter de jongste zelf moordpoging. Gesproken werd van een pathologisch geval. Malinka zou vorig jaar al uit een raam zijn gesprongen en met zijn vader ver scheidene malen over zelfmoord hebben gesproken. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal en inbraak en erg bang zijn geweest voor de justitie. De 23-jarige Josef Hlavaty, die zich maandagavond in Pilsen in brand stak, maakt het slecht. De artsen zeiden woensdag te vrezen dat hij het niet haalt. Ook in zijn geval is er volgens de autoriteiten geen sprake geweest van een poli tieke daad. Een 24-jarige Tsjech heeft giste ren geprobeerd door zich in brand te steken een eind aan zijn leven te maken. Volgens het Tsjecho- slowaakse persbureau CTK vond deze zelfmoordpoging plaats in de gevangenis van Leopoldov in het westen van het land. De gevan gene, Frantisek Bogyi, heeft een lang strafregister. Hij probeerde al verscheidene malen een eind aan zijn leven te maken, aldus het persbureau. De man is niet ern- Kiig gewond. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, heeft verklaard, dat hij tegenstander is van herstel van de grenzen tus sen Israël en zijn Arabische buurlanden, die bestonden vóór de juni-oorlog van 1967. Deze verklaring van Dayan werd twee weken geleden opge nomen en dinsdagavond in de V. S. In een televisie-uitzending gepubliceerd. In het vraaggesprek zei Dayan van mening te zijn, dat eert vreedzame toestand êv het mid- Hlj kondigde een scherp optre den tegen „verscheidene extremis tische krachten" aan. Wij weten, dat niet alle burgers van dit land achter de partij staan en het so cialisme willen. De afgelopen da gen zijn op verscheidene plaatsen staatsvijandige pamfletten ver spreid. Het is echter onjuist, wan neer men leden van vakbonden, bijvoorbeeld de metaalarbeiders, ervan beschuldigt radicale stro mingen te steunen". Cernik lever de hiermee nauwelijks verholen kritiek op de Slowaakse partijlei der Husak, die onlangs een derge lijke beschuldiging uitte. Husaks kritiek en het touwtrek ken om het voorzitterschap van het federale parlement, dat Husak niet door de Tsjech Smrkovsky vervuld wil zien, heeft naar de mening van waarnemers bijgedra gen tot het ontstaan van een nieu we crisis in de binnenlandse poli tiek. „De overgrote meerderheid van onze arbeiders, de boeren en ook de jeugdi", zo ging Cernik verder, „wil het socialisme. Slechts over de vorm waarin men het zo snel mogelijk kan verwezenlijken, be staan meningsverschillen tussen verscheidene sociale groeperin gen". Aan het slot van zijn rede vatte hij het program dat zijn regering wil uitvoeren, in vijf punten sa men: 1. De verdere uitvoering van het herziene januari-program; 2. De verdere versterking van de leidende rol van de communis tische partij in de staat; 3. Het behoud van de tot dusver behaalde politieke resultaten; 4. Oplossing van de acute econo mische moeilijkheden; 5. Bevestiging van het bondge nootschap met de Sowjet-Unie en met de andere socialistische landen. Cernik kreeg na de toespraak een matig applaus van zijn toe hoorders. Joseph Merlot, vice-premier en minister van economische zaken van België, is dinsdagavond in 'n ziekenhuis in Luik overleden. Hij was daar opgenomen, nadat hij op 9 januari het slachtoffer was geworden van een ernstig ver keersongeluk. Dinsdagavond kreeg hij een hartinfarct, waar aan hij drie uur later is gestor ven. Merlot, die tot de -socialistische partij behoorde, is 55 jaar gewor den. Onbekenden hebben dinsdag avond getracht een NAVO-basis bij Syrecuse op Sicilië binnen te dringen. Toen de wachtposten na sommatieshet vuur openden, verdwenen de onbekenden. DEN HAAG: Vijftig Tsjechische studenten, die momenteel in Ne derland studeren, hebben een zit- demonstratie gehouden voor de Russische ambassade. Zij boden tevens een resolutie aan, waarin zij benadrukten, dat de Russen niets te maken Hebben in hun vaderland. Drie Vertegenwoordi gers werden toegelaten tot de am bassade. Op de -foto: de drie in ge sprek met een ambassade em ployee. Richard Nixon heeft zijn taak als 37e president van de Ver enigde Staten aanvaard met een rede, die over het algemeen een gunstige indruk heeft achterge laten. Niet dat dit op zichzelf zo verwonderlijk is: in zijn car rière heeft Nixon meer dan eens blijk gegeven dat hij zich niet aan een taak zet zonder zich te hebben verdiept in de proble men en mogelijkheden waarmee hij te maken krijgt. En het ver mogen om zich een voorstelling te maken van de puzzles valt hem niet te ontzeggen. Hij heeft zonder meer gelijk wanneer hij Franklin Roose velt parafraserend betoogt dat de grote moeilijkheid niet is dat het de V. S. materieel slecht gaat, ook al is de armoe de lang niet uitgebannen. Het schrijnende van nu is dat men kans ziet drie mannen volgens plan een tocht om de makn te laten maken, maar niet om de burgers thuis in vrede met el kaar te laten leven. Uit de kernreactor te Lucens i het Zwitserse kanton Waadtland is dinsdagavond kernenergie ont snapt. Het waarschuwingssysteem functioneerde onmiddellijk. Alle toegangswegen tot de reactor die in een grot onder een berg is ge bouwd, werden afgesloten. Er zijn dan ook geen slachtoffers te be treuren. De oorzaak van het „lek" en oe omvang van de schade zijn nog niet vastgesteld. De reactor is buiten werking gesteld. Van bevoegde zijde in Bern is meegedeeld dat de mensen die in de buurt wonen, geen gevaar lo pen. De straling kan niet tot de buitenwereld doordringen. Vermoedelijk wordt dat Ni- xons voornaamste probleem. De kwestie-Vietnam moet nu lang zamerhand, al zal het niet zon der pijn gaan, afgelopen zijn In het nabije oosten is de si tuatie niet veelbelovend maar er zijn nog mogelijkheden om te voorkomen, dat er al te akelige dingen gebeuren. Met enige voorzichtigheid moeten deze za ken af te wikkelen zijn. De kwestie van de interne ver houdingen echter, die met de ja ren nijpender is geworden in de V. S., is er een die vraagt om inspirerende initiatieven en in grijpende daden. Het is een zaak van eenheid scheppen waar de veerdeeldheid hand over hand toeneemt. De rede van Nixon toont aan dat hij alle krachten aan deze zaak wil geven. Wat hem echter remt is, dat de magere meerder heid waarmee hij in het Witte Huis is gekomen, hem bij voor baat stempelt als de president van de blanke protestantse mid denstand en niet die van al die andere groepen in de V. S.: de intellectuelen, de negers, de vak bondsleden enz. Hij zal moeten bewijzen dat hij ook de president is van al die groepen, ai hebben zij hem niet gekozen. Maar dat zal niet mee vallen Een 26-jarige inwoner van Breda is ingesloten bij de rijks politie in Zevenbergsehoek na achtereenvolgens een meisje te hebben verkracht, zijn ex-ver loofde, haar broer en moeder te hebben mishandeld en na een ontvluchting uit het politiebu reau. De politie werd gealarmeerd nadat de man, G. I. J. uit Breda en geen onbekende van de politie, in een oude schuur aan de Moer- dijkseweg in Terheide zich aan een zestienjarig meisje had ver grepen. Toen de man het meisje achterliet, had hij haar gezegd naar zijn ex-verloofde te zullen gaan. Toen de rijkspolitie daar kwam, de ex-verloofde woont in Zevenbergsehoek, had hij daar de boel kort en klein geslagen en zijn ex-verloofde, haar broer en haar moeder afgetuigd. Nadat de man na veel moeite was over meesterd, werd hij overgebracht naar de politiecel, waarvan hij korte tijd later de ruit verbrak en daarna vluchtte. Van zich af slaand, twee politiemensen met een zeis bedreigend, wist de man de vlucht te nemen. Hij.is later opgepakt in een boerenschuur in Zevenbergsehoek. Behalve het 16-jarige meisje en de ex-verloofde en haar familie leden, heeft ook een wachtmees ter zich onder doktersbehande ling moeten stellen. Ongeveer 530 kilometer ten noorden van Saigon, in de provin cie Qoeang Ngai, woedt sinds maandag een hevige strijd tussen Amerikaanse troepen en vijande lijke eenheden. Zeventien Noord- vletnamezen en vletcong-strljders kwamen tot dusver om het leven. den-oosten mogelijk was, maar niet een werkelijke vrede. Generaal Dayan zegt, dat Is raël weigert naar de grenzen van vóór de juni-oorlog terug te ke ren, ook niet om daarmee een werkelijke vrede te bereiken. „Waar we nu zijn, noemen wij de bestandslijn. Een compromis over deze lijn kan worden bereikt en er is over te praten, maar niet een teruggaan naar de oude grenzen". Dayan vindt, dat er geen spra ke is van een crisis in het mid den-oosten. Er zal ook de komen de maanden geen crisis zijn. „De Arabieren zijn niet sterk genoeg om de oorlog te hervatten en de Russen, die hen in een oorlog zouden kunnen drijven, zinnen op middelen om een politieke overwinning te behalen". De Amerikaanse verliezen wor den „licht" genoemd. In hetzelfde gebied hebben Amerikaanse mariniers In een 800 meter lange vluchttunnef 156 mensen aangetroffen, die aan een Amerikaanse omsingeling wilden ontsnappen. Er bleken 56 vlet- cong-strijders onder te zijn. De 100 andere vluchtelingen waren vrouwen en kindéren. Ten zuiden van de grote ma rinebasis in Danang is een „ar mada' ontdekt van „125 bootjes die zich in verboden water op hielden". Vijfenveertig scheepjes werden onder het Amerikaanse vuur vernield. Tien opvarenden kwamen om het leven, 24 werden gevangen genomen. Vlakbij de Cambodjaanse grens is dinsdag een opslagplaats piet dertig ton munitie gevonden. Het is een van de grootste muni tiedepots van de vietcong die ooit is ontdekt. Het Noordvietnamese persbu reau meldt, dat de vietcong de V. S. ervan beschuldigt, de 21- jarige Amerikaanse militair Ja mes Brigham te hebben ver moord, die in het begin van de maand door de vietcong werd vrijgelaten. Brigham was een van de dria Amerikaanse militairen, die door de vietcong op 1 januari werden vrijgelaten. Hij stierf enige tijd later in een Amerikaans hospi taal. De vietcong zegt, dat Brigham vóór zijn vrijlating volledig her steld was van zijn verwondingen. „Het is duidelijk, dat de Ameri kaanse autoriteiten de moord op Brigham hebben beraamd, vre zend dat zijn anti-oorlogsgezind heid het Amerikaanse volk zou kunnen bafmvloeden, dat tegen de onrechtvaardige agressieve oorlog is, die door de Amerikaan se regering in Zuid-Vietnam wordt gevoerd", aldus het pers bureau. Een brand heeft woensdagoch tend de groentenmarkt in het centrum van Saigon voor het grootste deel in de as gelegd. Drie personen raakten gewond. De brand is vermoedelijk uitge broken in een winkel. Veel men sen die in het huttencomplex in winkeltjes woonden, verloren al hun bezittingen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat de vietcong in twee dagen drie Amerikaanse F-100 super sabre jachtbommenwerpers boven Zuid-Vietnam heeft neergescho ten. Dit geschiedde maandag en dinsdag. Een piloot kwam om het leven en de andere twee, die van de schietstoel gebruik hadden gemaakt, werden gered. Paus Paulus heeft de presi denten van de V. S., Noord- en Zuid-Vietnam boodschappen ge zonden, waarin hij de hoop en het verlangen uitspreekt, dat het overleg over Vietnam in.Pacjjs zal leiden tot een rechtvaardige eervolle vrede. De bood schappen werden verzonden via de normale diplomatieke weg. Het Vaticaanse weekblad „Os- servatore della Domenica" pleit voor waarborging van de vrij heid van Zuid-Vietnam bij de Parijse vredesconferentie. Zuid-Vietnam heeft volgens het blad onderhandelingen ge schuwd omdat het vreesde, dat zijn vrijheid in gevaar zou wor den gebracht. „Het is redelijk, dat deze vrij heid zal worden gewaarborgd aan de Parijse ronde tafel, omdat zo dit niet het geval is, vijf jaren van bloedvergieten en verwoes ting van allerlei aard zonder zin zullen zijn geweest". MOGELIJK OPKLARINGEN Na het voorbijtrekken van een frontensysteeme behorend bij een depressie bij Denemarken, zal het weer vandaag in ons land onder invloed staan van een rug van hoge luchtdruk die geleidelijk in betekenis toenemend zich van de Britse eilanden naar het vasteland van west-Europa verplaatst. Met naar west tot noordwest ruimende wind wordt iets minder vochtige lucht aangevoerd, waar in vooral in de middag enkele op klaringen kunnen voorkomen. De middagtemperaturen zullen daar bij tot waarden tussen 6 en 8 gra den Celsius stijgen. Woensdag was het aanmerkelijk warmer met maxima van 8 tot 13 graden. Deze temperaturen kwa men ook voor in Engeland, België, West-Duitsland en Frankrijk. Ver der oostwaarts was het kouder, terwijl in oost-Europa en Skandi- navië de vorst zich handhaafde. In Rusland vroor het zelfs overdag streng met temperaturen van 15 tot 22 graden onder nul medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot tot hedenavond. ZACHT. Zacht weer met vrij veel bewol king en aanvankelijk, vooral in het zuiden van het land nog eni ge regen. Later van het noord westen uit ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind tus sen zuidwest en noordwest. ZON jan. op onder op 23 08.33 17.11 10.44 24 08.39 17.13 10.54 25 08.30 17.15 1106 MAAN onder WASHINGTON: De nieuwe Amerikaanse president heeft zijn eerste werkdag achter de rug. On danks het ln-Auguratlebal, was hij reeds om half acht aan het werk. Op de foto: de eerste offi ciële foto van president Nixon achter zijn bureau. DONDERDAG 23 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 5.14 5.50 6.24 6.33 n.rm 5.41 6.17 6.51 7.00 VRIJDAG 24 JANUORI Breskens Terneuzen 00.16 Hansweert Q1^2iWals.Qörden v.m 5.56 6.32 7.06 7J5 n.m. 6.28 7.04 7.38 J742 k r

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1