Financiële nota aan de Tweede Kamer Richard Nixon 37e president van de Verenigde Staten Verhouding huisarts en paranormale genezer MAATREGELEN TER BEPERKING VAN DE BESTEDINGEN Werkloosheid daalt De maatregelen Twee vissers verdacht van doodslag op machinist Motorrijtuigen belasting De afbetaling Johnson deelde medailles uit Na 38 jaar dienst perscommentaren Enquête instituut preventieve geneeskunde Engelse meningen Premier van Nieuw-Zeeland vraagt hulp voor zie rpsisr4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 jarradr! 1509 VOORLOPIG GEEN HART- OVERPLANTINGEN IN MONTREAL „BEATLE" GEORGE HARRISON VEROORDEELD Autohandelaar schoot op studenten één jaar gevangenisstraf Overval oo geldtransoort In Londen Franse militairen gedood bij ontploffing Athene vonnist Zelfmoord van Madrileense student Bezwaren tegen de nieuwe Amerikaanse minister van binnenlandse zaken Wettelijke regeling Onrust in Pakistan De ,Prawda' over Middellandse Zee Nazïslachtoffers eisen ontslag van Gerstenmaier De inzichten van de regering omtrent de aangekondigde aanpassing van de tarieven op de inkomstenbelasting hebben geen wijziging onder gaan, aldus zegt een nota over de reeds aangekondigde maatregelen op sociaal-economisch en financieel gebied die maandagavond aan de Tweede Kamer is toegezonden. Deze maatregelen zijn een verscherping van de voorwaarden voor het kopen op afbetaling, een vervroeging van de beperking van de investeringsaftrek, het streven om de uitgaven binnen de begrotings raming te houden en een verhoging van de accijnzen en de motor rijtuigenbelasting. In deze nota, die door de frac tieleider van de p.v.d.a., drs. Den Uyl, was gevraagd als basis voor een discussie, zeggen de minis ters van financiën, economische zaken en sociale zaken, dat de loonstijgingen de arbeidsproduc tiviteit niet onbelangrijk zullen overtreffen. Omdat de regering niet in de vrije loonvorming wilde ingrijpen, moesten andere instru menten worden gehanteerd om het economisch evenwicht te handhaven. Zij betreurt het dat in de tot nog toe afgesloten c.a.o.'s niet of nauwelijks het spaarloon is geïntroduceerd. De uitwerking van de b.t.w. op de prijzen zal scherp in het oog worden gehouden. Tegen onge motiveerde prijsstijgingen zullen terstond maatregelen worden ge nomen. De economie wordt beheerst door een conjuncturele opgang, die mede onder invloed van een sterk stijgende buitenlandse vraag sneller verloopt dan werd voorzien. De wereldhandel zal dit jaar vrijwel even sterk stijgen als in 1968. Zowel de stijging van de investeringen als de dit jaar te verwachten productiestijging die thans op vijf procent wordt geraamd liggen boven de schattingen van de macro-econo mische verkenning. Parallel met deze ontwikkeling wordt in grote delen van het land de spanning op de arbeidsmarkt groter. De werkloosheid zal in vergelijking met 1968 ca. 25.000 man dalen. De conjunctuursstijging vergt een waakzaam en voorzichtig beleid. De ontwikkeling naar in tern en extern evenwicht mag niet worden doorkruist, omdat een nieuwe overspanning van de economie het gevaar van inflatie zou versterken en de betalings balans zou verstoren, waardoor 'welvaart en werkgelegenheid zouden worden bedreigd. Bfj de door de Nederlandse Bank getroffen maatregelen tot kredietbeperking past een ver scherping van de voorwaarden voor het kopen op afbetaling. Deze houdt in, dat de eerste kas sastorting bij afbetalingskredie ten wordt verhoogd van 20 tot 25 procent. Tevens wordt de ma ximale looptijd van de kredieten beperkt tot 18 24 maanden. Op fiscaal gebied is een maat regel getroffen om de investerin gen af te remmen. De investe ringsaftrek die thans 2x5 pro eent bedraagt is met ingang van De geneesheer-directeur van het ziekenhuis voor hart- an vaatziekten in .Montreal, dr. Paul David, heeft bekendgemaakt dat hartoverplantingsoperaties in dit ziekenhuis voorlopig worden ge staakt totdat men het probleem van de complicaties na dergelijke operaties meer onder de knie heeft. Dr. David wil wachten tot betere middelen tegen het afsto tingsproces zijn gevonden. Zeven van de negen patiënten die in het genoemde ziekenhuis een nieuw hart kregen, zijn in middels gestorven. De rechtbank in Nice heeft dinsdag de Beatle George Harri son bij verstek tot duizend francs boete veroordeeld, omdat hij in mei bij het verlaten van een Êartij bij de Franse platenkoning ddie Barclay een fotograaf had mishandeld die foto's maakte van de gasten. 8 januari 1969 beperkt tot 2 x 2Vs procent. In feite betekent dit het vervroegen van de beperking van de investeringsaftrek zoals deze per 1 januari 1970 was voorzien in het kader van de invoering van de b.t.w. Het ligt in het voornemen de voor 1 januari 1971 voorziene verdere beperking van de inves teringsaftrek eveneens een jaar te vervroegen. Door deze maatre- De Haagse politie heeft twee Scheveningers, de 34-jarlge ma troos M. M. P. en de 36-jarige schipper D. E., opnieuw aangehou den. Zij worden ervan verdacht de 55-jarige machinist Jacobus Pronk uit 'Scheveningen te hebben mis handeld, zodat deze aan een dub bele schedelbreuk en een hersen bloeding bezweek. De machinist werd zaterdag morgen dood aangetroffen in het ruim van de botter UK 110, die in de binnenhaven van Scheveningen lag afgemeerd tegenover de vis- rokerij, waar de machinist nacht dienst vervulde. Zaterdag werden P. en E. al aangehouden. Na ver hoor werden zij heengezonden. Sectie heeft uitgewezen, dat de machinist een gewelddadige dood is gestorven. Maandag werden P. en E., die op de UK 110 werkten, opnieuw aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Het ver hoor verliep moeilijk en verdach ten ontkenden. Bovendien zouden zij in de nacht van vrijdag op za terdag dronken zijn geweest. De UK 110 is inmiddels zonder P. en E. weer uitgevaren. De 26-jarige Utrechtse autohan delaar Isaac G. is door de recht bank in Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank beval voorts dat de man zich onder psy chiatrische behandeling moet stel len. De autohandelaar stond op 7 januari terecht op beschuldiging van bedreiging met een misdrijf tegen het leven. In de nacht van 1 op 2 oktober loste hij met een flobertgeweer door het raam van het chauffeurscafê in de Johanna- polder twee schoten in de richting van een groepje van vijf studen ten. Even tevoren had G. ruzie ge kregen met de studenten die op merkingen zouden hebben ge maakt over het beroep van zijn vrouw die prostituee zou zijn. Een groep gewapende gang sters heeft dinsdagmorgen bij een overval op een geldtrans port in het oosten van Londen 16.000 pond sterling bemachtigd. Zij overvielen de employe's van een bank toen de geldzakken voor de ingang van een bankge bouw in een gepantserde vracht auto werden geladen. De chauf feur van de vrachtauto werd met een pistool in bedwang ge houden. Een adjudant en een korporaal van een Frans legeronderdeel in West-Duitsland zijn maandag om het leven gekomen, toen tij dens een oefening een vlammen werper ontplofte. Vijf militairen raakten gewond, van wie één ernstig. Het ongeluk gebeurde in Als- heim (Baden-Württembere), gelen zal de belastingsopbrengst in 1969 naar schatting toenemen met 90 miljoen en in 1970 met 260 miljoen. Het kabinet zal er met alle kracht naar streven het totaal van uitgaven binnen de begro tingsraming te houden. Dit bete kent niet alleen dat opvoering van nieuwe uitgavenposten en overschrijdingen van bestaande uitgavenposten moeten worden voorkomen, maar ook dat, waar extra uitgaven onvermijdelijk zouden zijn, compensatie moet worden gevonden. Aan de zijde van de belastingen zal ter gedeeltelijke dekking van de huurdersbijdragen een in de zomer van dit jaar ingaande ver hoging worden voorgesteld van de accijnzen en de motorrijtui genbelasting, waarvoor in het kader van de belastingplannen zou hebben moeten plaatsvinden op 1 januari 1970. In de staatscourant van 21 januari zijn twee conjunctuur beschikkingen verschenen, die betrekking hebben op de beper king van het consumptief kre diet. De eerste beschikking heeft ten doel een afremming van de bestedingen door voor afbeta lingstransacties een hogere cas- sastorting voor te schrijven, na melijk 25 procent. De desbetreffende goederen zijn: personenauto's, bromfiet sen, rijwielen, losse hulpmotoren voor rijwielen, radio- of televi sieontvangtoestellen of combi naties daarvan (met uitzonde ring van televisieontvangtoe stellen, waarby het beeld op een los s<jherm wordt geprojec teerd), grammofoons, platen spelers, combinaties van platen spelers met radio- of televisie- ontvangtoestellen, bandrecor ders, accordeons, haarden, ka chels, elektrische of gasfornui zen, warmwaterapparaten, koel kasten met of zonder vriesafde- ling, diepvrieskasten of diep- vrieskisten, wasmachines (met of zonder wringer of centrifuge) of wasautomaten, centrifuges voor het drogen van textielgoe- deren, naaimachines, stofzui gers, meubelen, woningtextiel, bedden, matrassen, vloerbedek kingen, huishoudtextiel. Ook de maximumduur van de afbetalingstransacteis is be perkt: voor personenauto's, bromfietsen, rijwielen en losse hulpmotoren voor rijwielen tot 24 maanden en voor alle overige genoemde goederen tot achttien maanden. Een krygsraad in Athene heeft maandag de 50-jarige George Malamos tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hy zou hebben geijverd voor een ge welddadige omverwerping van het maatschappelijk en staatsbe stel in Griekenland. Malamos zou lid zijn geweest van de linkse verzetsbeweging het „patriotti sche front". Zes andere leden van deze organisatie kregen voor waardelijke gevangenisstraffen, terwijl een zevende werd vrijge sproken. De verdachten hadden o.a. vlugschriften verspreid. UTRECHT: 20 Tsjechische stu denten zijn uit solidariteit met hun collegae in het vaderland maandagavond te voet vertrok ken naar de Russische ambassa de te Den Haag, waar zij met hun protestborden een zitdemonstra- tie zullen houden. Ongeveer der tig andere Tsjechische studenten zouden zich onderweg bij de groep aansluiten. Op de foto: de groep vertrekt uit Utrecht. Een Madrilleense student in de rechten, Enrique Ruano Casa nova, die kort geleden met drie vrienden door de Spaanse poli tie werd gearresteerd omdat hy zich aan communistische onder- mijnlngsactiviteit zou hebben schuldig gemaakt, is tydens een verhoor in een woning in Ma drid voor de ogen van de justi tieambtenaar uit het raam ge sprongen van het vertrek waar in hy zich bevond. Dit vertrek maakt deel uit van de zevende verdieping van het bewuste ge bouw. De student was onmiddel- ïyk dood. Da beëdiging van de nieuwe Amerikaanse ministers, die oor spronkelijk vandaag zou plaatsvin den, ondervindt vertraging door dat een kleine groep senatoren niet zonder meer akkoord wil gaan met de benoeming van Walter Hickel als minister van binnen landse zaken. De overige elf leden van het kabinet zijn zonder meer voor het „senaatsexamen" ge slaagd. De bezwaren tegen Hickel houden verband met het feit, dat hij volgens deze senatoren meer waarde zou hechten aan de exploi tatie van de natuurlijke hulpbron nen in de Verenigde Staten dan in de bescherming ervan. Zij zijn ook niet gelukkig met Hickels banden met de olie- en gasindustrie, die onder zijn ministerie zal ressor teren. De senatoren willen een schriftelijk verslag over de „hea ring" van de senaatscommissie voor binnenlandse zaken, die met 14 tegen 3 stemmen de benoeming goedkeurde. Dit verslag zal op zijn vroegst vandaag gereed zijn, waardoor een vertraging van en kele dagen in de beëdiging kan optreden. (Vervolg van pag. 1) Twintig Amerikanen hebben maandag van ex-president John son de „vrijheidsmedaille" gekre gen. Het zijn o.a. ambassadeur Harriman, acteur Bob Hope, automagnaat Henry Ford II, ac teur Gregory Park: leider van 't nationale verbond voor verhef fing van niet-blanken Wilkins; oud-wereldbankpresident Eu gene Black, Vietnamonderhar.de- laar Vance, de aftredende minis ter van defensie Clifford en Johnsons adviseur voor buiten landse aangelegenheden Rostow. Oud-president Johnson is maandagavond uit Washington naar rijn boerderij in Texas ver trokken met het viermotorige i presidentiële straalvliegtuig, aan j boord waarvan hij na de moord op Jphn Kennedy de ambtseed aflegde op 22 november 1963. Voor de laatste maal speelde voor hein de luchtmachtband het „Hail to the chief" en het Ameri kaanse volkslied. Enkele duizen den vrienden en medewerkers waren naar de luchtmachtbasis gekomen om afscheid van hun chef te nemen. Met zijn kleinzoon op de arm stapte de oud-president in het vliegtuig om na 38 jaar in dienst van het land te hebben gestaan zich terug te trekken in Texas, waar hij zal gaan doceren en schrijven. De inauguratierede van Nixon is door de Amerikaanse oers over het algemeen welwillend ontvan gen. De meeste belangriike dag bladen noemden de rede „vaag en algemeen". De „New York Times" stelt tevreden vast dat 't hoofdthema het streven naar wereldvrede was: „Voor de uit voering van deze nobele taak. die hij ziet als een „heilige plicht", kan hii rekenen op ieders hulp". Het blad wijst erop dat Nixon Uit een enquête onder huis artsen naar hun mening over de „paranormale geneeskunst" is gebleken dat 89 procent van hen weet dat zij patiënten hebben die naar een onbevoegde genezer gaan. De huisartsen menen dat zij in ongeveer de helft van de gevallen door hun patiënten van het bezoek aan magnetiseurs, kruidendokters e.d. op de hoogte zijn gesteld. Tevens kwam naar voren dat ongeveer één op de zeven huisartsen wel eens con tact heeft gehad met een para normale genezer over een pa tiënt. Deze conclusies staan in het januarinummer van „Huisarts en wetenschap", maandblad van het Nederlands huisartsenge nootschap. Het onderzoek werd uitgevoerd in het kader van de basiscursus sociale geneeskunde 1967-'68 van het Nederlands in stituut voor preventieve genees kunde T.N.O. te Leiden. Uit de enquête die werd ge houden door mej. N. W. Klaasse, mej. D. M. Smith. D. Cannegie- ter en J. R. van Reekum, kwam naar voren dat in steden met meer dan 100.000 inwoners de huisartsen vaker dan in de klei nere steden en op het platteland van dit bezoek op de hoogte zijn gesteld. Volgens de onderzoe kers zou dit wijzen op een vrijere relatie tussen huisarts en pa tiënt in de grotere stad. De pa tiënt kan gemakkelijker van huisarts wisselen wanneer hij hem eventueel tegen zich in neemt. Voorts bleek dat 25 procent van de artsen wel eens schade heeft gezien van een behande ling door een onbevoegde gene zer. Dit betrof zowel financiële als lichamelijke schade. Er wer den echter ook gunstige resulta ten gemeld op de enquêteformu lieren, aldus de onderzoekers. Toch blijkt dat een groot deel van de huisartsen geen bezwaar heeft om een ten dode opge- - "'u-oven of ongenen"'iike pa tiënt (resp. 60 en 45 procent) naar een onbevoegde genezer te laten gaan, mits zy hun patiën ten kunnen blijven begeleiden. Bijna de helft van de geën quêteerde artsen (47 procent) is van mening dat de positie van de paranormale genezer wette lijk geregeld moet worden. Over het algemeen staan huisartsen die schadelijke gevolgen hebben gezien van de behandeling door een onbevoegde genezer, hier meer afwijzend tegenover. Volgens de onderzoekers biykt uit de enquête dat de huisartsen verdraagzamer zijn in hun hou ding ten aanzien van de para normale geneeskunst dan de of ficiële vertegenwoordigers der artsenmaatschappij. Zij hopen dat het onderzoek een bydrage kan leveren aan de oplossing van het probleem der paranor male geneeskunst. heeft benadrukt dat isolationis me niet de enige manier is om 'n einde te maken aan de oorlog. Zijn rede was overigens niet ge durfd. „Hij beantwoordde aan 't beeld dat wij hebben van degene die haar uitsprak, een koppig, voorzichtig, argwanend en intro spectief man", aldus de New York Times. „Nixon heeft zich genoodzaakt gezien de beëindiging van de oor log in Vietnam bovenaan de lijst te zetten", schrijft de „Newark News" (New Jersey), „Hij moet zich echter ook inspannen de ver houdingen op het binnenlandse vlak in juiste banen te leiden". De „Detroit Free Press" (Mi chigan) schrijft: „De naam Richard Nixon klonk voor mil joenen Amerikanen als 'n vloek. Hij heeft alles in het werk ge steld om hun vrees weg te nemen. Hij zal zich niet op het verleden richten, de twintigste eeuw niet verloochenen of een atoomoorlog tegen China beginnen". De „Daily News", een New- Yorkse krant met een grote op lage, verheugt zich erover dat Nixon met een olijftak'in de ene hand toch de wereld heeft ge waarschuwd, dat „wij zo sterk zullen blijven zolang dat nodig is" De Engelse kranten leggen de nadruk op de voorzichtigheid en de terughoudendheid die uit Nixons rede spreekt. De „Sun" zegt: „De nieuwe president heeft welkome dingen gezegd. Als hij maar een paar van zjin plannen bii benadering waar maakt, zal hij een onmerkelijk president zijn". De „Dailv Mail" vindt de rede „weinig schokkend of bril jant". Het blad stelt vast: evenals Engeland moet Amerika, al vorens een oplossing te willen geven voor de wereldproblemen, proberen eigen binnenlandse problemen op te lossen. Nixon schijnt dat begrepen te hebben. Hii is goed begonnen". De „Daily Sketch" meent dat de rede bestond uit „vredesleu- zen", „het soort leuzen waar het Amerikaanse volks, moe van oor logen, graag luistert". De „Times" acht de binnen landse maatschappelijke proble men en de rassenkwestie de nete lige punten voor de nieuwe presi dent. Zijn plannen zullen pas over 'n paar weken bekend wor den, maar wat hij heeft beloofd, is een gevoelige en kundige stel- lingname. De Nixon-lijn toont dat de nieuwe president zich be wust is dat hy de Verenigde Sta ten uit de moeilijkheden in Viet nam moet redden". De „Guardian" tenslotte schrijft: „Sinds de verkiezingen was het Nixons enige bedoeling de opwinding te bedaren en zich niet met welke pressiegroep ook in te laten. De invloed van het leger is in Amerika het grootst. Hij moet alles doen om dit te weerstaan. De komende maanden zullen we merken wat er achter de woorden van Nixon steekt". Te Dacca in Oost-Pakistan ziin dinsdag vijf mensen gewond ge raakt, van wie twee zwaar, toen de oproerpolitie het vuur open de op een groep studenten, die ondanks een verbod een treur mars hield in verband met het overlijden van een maandag door de politie neergeschoten collega. Vele arbeiders in de stad heb ben het werk voor 24 uur neer gelegd uit protest tegen het op treden van de politie. In heel Pakistan is het al enige tijd on rustig. Het verzet tegen het be wind van president Ajoeb Chan wordt steeds sterker. Het blad van de Russiscse com munistische partij „Prawda" heeft dinsdag als zijn mening te kennen gegeven, dat de aanwe zigheid van Britse oorlogssche pen in de Middellandse Zee geen defensieve operaties ten doel heeft. Het blad vindt dat de si tuatie in dat gebied, die toch al gespannen is, door deze schepen nog wordt verergerd. „Tegen welke landen is de speerpunt van de Britse vloot gericht", zo vraagt da „Prawda" rich ai. Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft dinsdag aan het slot van een officieel bezoek aan Bonn een beroer) op de welvarende lan den van Europa gedaan, mee te helpen aan de wederonbouw In vrede Is hersteld. Hij verklaarde In zuidoost-Azië als in Vietnam de een radio-interview dat'MF'ït te leurgesteld over was, dat de Euro pese landen tot dusver niet meer belangstelling hadden getoond voor het herstel van de stabiliteit In zuidoost-Azië. Op een persconferentie sprak Holyoake ziin tevredenheid uit over het begrip, dat hij in West- Duitsland had ontmoet voor de noodzaak en rechtvaardigheid van speciale regelingen voor de afzet van Nieuwzeelandse produkten, in- seval Engeland lid wordt van de E. E. G. Het was een „understate ment" te zeggen dat het uitblijven van deze regelingen in zo'n geval moeilijkheden voor zijn land zou veroorzaken. Het zou „ramozalie" zijn. Holyoake pleitte voorts voor vermindering van de afzet van Europese zuiveloverschotten op de Nieuwzeriandse markt. Nieuw-Zee land had na de oorlog jarenlang rantsoenering toegeoast om het hongerige volk voedsel te kunnen leveren. „Nu hebt u te veel en overvoert u onze markten" zei bij. Als voor beeld noemde hij dat de kosten van botemroduktie in zijn land 'n derde bedroegen van die in Euro pa. maar dat Nieuw-Zeeland des ondanks wegens de dumping ge dwongen was onder de kostprijs te verkopen. De „vereniging van vervolgden onder het nazi-bewind" heeft het ontslag geëist van bondsdagvoor zitter Eugen Gerstenmaier, om dat hij ,,'t aanzien van de bonds republiek en de zaak van de schadevergoeding aan nazi slachtoffers heeft geschaad". De vereniging heeft veel kritiek op de wijze waarop Gerstertmaier wegens zijn houding tegenover het nazi-bewind schadevergoe ding heeft gekregen. Hij kreeg 280.000 mark omdat hij ondanks zyn benoeming geen professor was geworden. Ex-verzet^triidm"" „r, fers van het nazi-bewind, aldus de vereniging, die al jaren lang op schadevergoeding wachten, kunnen zich alleen maar ver wonderen over deze gang van za ken. De uitkering aan ^e'^t^nmai"'' was in strijd met de wet op dê schadeloosstelling die het betalen van een schadevergoeding ver biedt aan mensen die een functie bekleden, die wat betekenis en salariëring betreft, griiikwaarr1' is aan die waarop zij aanspraak meenden te mogen maken. Voor Gerstenmaier was een po litieke carrière gelijkwaardig aan 'n loopbaan als urofëssor. al dus de vereniging, die er tot slot op wijst dat Gerstenmaier mét het echte verzet niets te maken heeft gehad. ■f

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4