Grote voldoening over vestiging Péchiney PROVINCIAAL NIEUWS Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Gevonden voowepen Ook in Zeeland: Ruim aanbod van peren; lage prijzen Over de drempel.. In eerste instantie 44 ha nodig Samenwerking met Hunter-Douglas Politie in Tokio TERREUR OP AMERIKAANSE SCHOOL Commissaris van Aartsen: Biervliet Breskens Groede Oostburg Schoondijke Sluis Zuldzande De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Woensdag 22 januari 1969 DE v'RIJE ZEEUW Pagina 3 Op verschillende fruitveilingen nebben nog steeds ruime aanvoe ren van peren plaats. Vooral is dat het geval in Zeeland en Noord- Holland. Het ras waarvan de aan voeren het grootst zijn, is de Con ference, een fijne handpeer die vooral in de; Zeeuwse fruitcentra een grote plaats inneemt. De oogst van dit ras was dit seizoen groter dan normaal. Omdat deze peer ziah goed laat bewaren in de koelhuizen, tot diep in het voorjaar, en omdat de prij zen in de plukperiode laag waren, zijn er grote hoeveelheden opge slagen. Uit deze voorraden wodt thans volop geruimd, maar tot op heden heeft het bewaren van de peren de telers geen winst ge bracht. De prijs ligt over het alge meen lager dan in het najaar. De voorraad Conference is naar schatting dubbel zo groot als vo rig jaar omstreeks deze tijd. Er is geregeld uitvoer van Ne derlandse peren, maar het gaat niet om grote hoeveelheden. Vol gens gegevens van het uitvoercon- trolebureau in de tweede week van januari 539 ton. De prijs van de grote en middel maat Conference ligt tussen de 20 en 30 cent. Behalve Conference is er ook een ruim aanbod van Doyenné du Cornice. Hiervoor wordt op de vei lingen tussen 50 en 70 cent per kg betaald. Voorts is er een ruim aanbod van stoofperen. De handel hiervan verloopt wat vlotter maar toch liggen de prijzen laag. Het is mogelijk dat er spoedig weer een perencrisis zal ontstaan, waardoor de mogelijkheid bestaat dit produkt uit de markt te nemen tegen in E. E. G.-overleg vastge stelde vergoedingsprijzen. Op een middelbare school in Brooklyn (New York) is *n blan ke leraar scheikunde door drie negerleerlingen afgeranseld. Zij besprenkelden hem tenslotte met benzine en trachtten hem in brand te steken. De afgelopen maand zijn op de school, de „Franklin Lane High Schoor*, veertien leraren mis handeld. De bond van leraren heeft burgemeester Lindsay van New York verzocht maatregelen te nemen. De school telt 5600 leerlingen, van wie 65 procent negers en Portoricanen. 285 en de 300 lera ren zijn blank. „Wanneer ik zeg, dat het pro vinciaal bestuur van Zeeland met grote voldoening kennis heeft genomen van het besluit van Péchiney zich in Vlissingen- Oost te vestigen, dan geef ik daarmee onze gevoelens duide lijk weer", aldus reageerde de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, op de bekend making van het Franse alumi- niumconcern. „De naam Péchiney is de laat ste tijd in Zeeland min of meer een begrip geworden; ik ben ge neigd te zeggen: een toetssteen voor een verdere economische ontplooiing. De eerste contacten van het bedrijf met het provinciaal be stuur en met het havenschap Vlissingen (i.o.) dateren van en kele jaren her. Wij zijn ver heugd over het feit dat, toen de Raadsvergadering De raad van Biervliet zal vrij dag a.s. de begroting voor het jaar 1969 behandelen. Voorts zal een verzoek van het r.k. kerkbestuur worden be handeld om gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de in aanbouw zijnde school. De gemeentelijke bouwveror dening zal opnieuw worden vastgesteld. Ook komen diverse verkopen en verlengingen van erfpachten aan de orde. Gemeenteraad De raad van Breskens verga dert maandag a.s. om half acht. De agenda vermeldt o.a.: regle ment verkeersregels en ver keerstekens; ontslag hoofdleid- ster openbare kleuterschool, me vrouw FokkeVerschoor; ver koop 225 m3 grond aan de heer C. den Besten te Werkendam; garantie geldlening; rekening- courantovereenkomst en bouw verordening. Geslaagd Bij het te Middelburg gehou- ,den examen voor het praktijk diploma boekhouden slaagde de heer A. Bondewel te Breskens. Slippartij Op de rijksweg nabij Kruis - dijk zijn twee auto's tengevolge van slippartijen in een sloot te rechtgekomen. De auto, be stuurd door de heer Gouderak, ramde eerst een bermplank en een boom om dan in de sloot terecht te komen. De auto, bestuurd door de heer H. uit Aardenburg, reed in de richting van de veerhaven, toen hij in de naast de weg gelegen sloot terechtkwam. Beide auto's liepen schade op. Doorgereden De op de Sint Bavodijk gepar keerd staande auto van de heer H. K. uit Groede werd bij een aanrijding beschadigd. De ver oorzaker, D. L. uit Nieuwvliet, reed na de aanrijding door, maar kon later worden aangehouden. Vergadering N. K. V. Tijdens een vergadering van het N.K.V. heeft de voorzitter W. van Dongen wegens drukke werkzaamheden zijn functie neergelegd. In zijn plaats werd gekozen de heer W. Ghijs. De heer Van Dongen was ver heugd met de verkiezing van een jonge voorzitter, daar het kader over het algemeien uit oudere personen bestaat. Opgemerkt werd nog dat de districten over het algemeen te groot zijn voor de districtsbe stuurders, waardoor te gemakke lijk het contact verloren gaat. Op 23 januari zal een infor mele bespreking met de districts bestuurder plaats vinden. Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad kwam in open bare zitting bijeen. De wnd. bur gemeester Joh. de Feijter sprak er zijn voldoening over uit, dat er in 't afgelopen jaar vele voor zieningen konden worden getrof fen, o.m. op het gebied der sport- accomodatie. Met 5 tegen 2 stem men werd de heer Iz. de Reu be noemd tot gemeentewerkman. Bij de vaststelling van de 5-jaarlijkse afrekening van de kosten voor de openbare school merkte de heer Pijcke op, dat in de eerste 3 jaar 'n aantal manuren was gemaakt door de gemeentewerkman. Hij meende dat dit voor de bijzon dere scholen moest worden door berekend, maar zijn zienswijze vond in de raad geen weerklank. Om het verzorgingspeil te kun nen handhaven moest het ge meentelijk belastingplafond wor den verhoogd. De voorzitter merkte op dat al jaren te weinig was betaald. De straatbelasting wordt 14 eigendom gebouwd en 7 onbe bouwd. De hondenbelasting ging omhoog, de rioolbelasting wordt 10 per kubieke meter (.was t de reinigingsrechten' 20 en 15 reap, voor eerste eri tw.eede em mer (was 15,50 eiï 12) en ook de legesgelden gingen omhoog. Verkeersmaatregelen werden ge troffen overeenkomstig een ad vies van de A.N.W.B., waarbij o.a. parkeergelegenheid werd ge maakt aan rand van het speel terrein van de openbare school en in verschillende straten een een richtingsverkeer werd ingesteld. Betere verkeerssituatie De gevaarlijke verkeerssitua tie bij het voormalig Sint Jo- sephspensionaat aan de rijksweg naar Draaibrug is aanzienlijk verbeterd. De bochten, die reeds enige maanden geleden verlicht werden door nieuwe lichtmas ten, zijn nu duidelijk gemar keerd door waarschuwingsbor den en een verplichte aflopende maximumsnelheid. Toneelopvoering De rederijkerskamer „De Oranjebloem" heeft het toneel stuk „Het spoor loopt langs de hoeve" in studie genomen. Het spel is geschreven door Wim Bisschot. De regie berust bij de heer Th. Hendrikse. Men hoopt het medio februari voor de aan gesloten leden voor het voetlicht te brengen. Vergadering plattelandsvrouwen De afdeling Zuidzande van de Nederlandse bond van platte landsvrouwen houdt 4 februari de jaarvergadering in hotel „De Rode Leeuw". De beide aftre dende bestuursleden, mevr. S. Risseeuwde Ridder en mevr. L. VerplankeKnibbe, zijn niet herkiesbaar. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte is er een causerie van de fa. Rath en Do- deheefver. Voor deze bijeen komst is ook de afd. Sluis uitge nodigd. Voor het komende sei zoen zijn er plannen om een tekencursus onder leiding van mevr. VermetVreemna uit Cadzand, een reis naar Londen te maken en een uitstapje naar een opera in Gent weg van beschikbaarstelling van goedkoop aardgas voor dit be drijf niet begaanbaar bleek te zijn, een andere oplossing kon worden gevonden. Voor de me dewerking, die de rijksoverheid, met name de minister van eco nomische zaken, heeft gegeven om dit verheugende resultaat te bereiken, zijn wij erkentelijk", zo zei de commissaris. „Als ik het goed zie, dan is Zeeland door de komst van Pé chiney over een bepaalde drem pel gekomen. Er zit namelijk aan de vestiging van dit bedrijf heel wat méér vast. Ik denk dan niet alleen aan de nieuwe ont wikkelingen op het punt van de energievoorziening, die door de vestiging van Péchiney mogelijk worden gemaakt, maar ook aan de agglomererende werking, die van zo'n belangrijke vestiging voor allerlei sectoren uitaat. Er is, ik mag dat zonder over drijving zeggen, in Zeeland hard gevochten om dit bedrijf hier heen te halen, niet alleen door de provincie, maar ook door de P.Z.E.M. Teleurstellingen zijn ons niet bespaard gebleven. Maar nu de zaak in positieve zin is beklonken, wil ik alleen maar zeggen, dat het een blijde dag is voor onze provincie. Het is mijn overtuiging, dat Péchi ney met zijn medewerkers in Zeeland goed zullen kunnen aar den. Bedrijven, die zich hier al eerder vestigden, zullen dit on getwijfeld beamen", aldus het commentaar van mr. Van Aart sen. Het Franse aluminiumconcern Péchiney is het vierde bedrijf, dat zich in het haven- en indus triegebied Vlissingen-Oost ves tigt. De andere bedrijven zijn: de maatschappij „De Schelde", Hoeohst Vlissingen N.V. en Bil- liton M T Chemische Industrie N.V. Péchiney heeft in eerste in stantie een terrein nodig van circa 44 ha. Het wordt gekocht tegen een prijs, die ligt op het niveau, dat ook heeft gegolden voor bedrijven, die zich reeds eerder vestigden. Dit terrein, dat in de loop van vorig jaar is opgespoten en dat alleen nog moet worden afge werkt, is gelegen op het buiten dijkse gedeelte langs de Sloeweg tegenover de terreinen van Hoechst. Tegenover het gedeelte, dat Péchiney in eerste fase gaat be bouwen aan de andere zijde van de Sloeweg in de Zuidersloepol- der, hoopt het bedrijf de volgen de fasen van zijn plannen te realiseren. Nader is nog bekend gewor den dat Péc-hiney gaat samen werken met Hunter Douglas/ Laagland en met de Nederlandse aluminiummaatsehappij. De directies van de laatstge noemde twee ondernemingen hebben meegedeeld dat deze door die samenwerking een ver betering van de economische ba sis kunnen realiseren. Daardoor zal het mogelijk zijn het poten tieel van de twee bedrijven uit te breiden. De directies hebben voorts opgemerkt dat ze er door deze ontwikkeling in zijn ge slaagd deel te nemen in een voor ons land essentiële basis industrie. De Hunter Douglas-groep heeft haar hoofdkantoor in Montreal in Canada, omvat een interna tionale groep van ondernemin gen die in 85 landen werkzaam is en geeft werk aan in totaal vijfduizend personen. De groep bestaat dit jaar een halve eeuw. Ze is werkzaam als fabrikante van aluminium gebruiksartike len, aluminium produkten voor de bouw en metaalfeewerkings- machines. De groep begon in 1931 in Rot terdam haar activiteiten in ons land door het stichten van de Laagland-machinefabriek. Na de tweede wereldoorlog nam daar de verwerking van aluminium een aanvang. In 1956 kwam er een gietmaohine voor het con tinu gieten van aluminium. De fabriek in Rotterdam verschaft werk aan meer dan duizend man. ,In 1964 werd in Leek (Gr.) een nevenfabriek gesticht, waar nu meer dan honderd mensen wer ken. Daarnaast is er een alumi- nium-bouwproduktenbedrijf in Dordrecht, een machinehandel, een import- en verkoopbedr f voor de verwarmingsindustrie. Tenslotte is er een gezamen lijke onderneming met de Ame rikaanse fabriek van Weil-Mc. Lain voor de verkoop over de gehele wereld, met uitzondering van Noord-Amerika, van centra le verwarmingsketels. Die on derneming heeft haar kantoren in Rotterdam en een fabriek in Leek, NOG GEEN SPOOR VAN DADERS OVERVAL IN WEST-DUITSLAND Zes en dertig uur na de over val op een wapndepot van het Westduitse leger in Saarland, waarbij drie militairen gedood en twee ernstig gewond werden, is na een uitgebreid onderzoek nog geen enkel concreet resultaat ge boekt. Een woordvoerder in Lebach heeft gezegd, dat de beschrijving van de daders, zoals die door een van de gewonde militairen is ge geven twee jongelieden van 20 en 25 jaar met een zekere reserve moet worden behandeld. De duisternis, die tijdens de over val heerste, stelde de getuige niet in staat de aanvallers goed waar ia nemen. Vier middelen In één tabiét - waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I TERNEÜZEN De hoofdinspecteur-korpschef van gemeentepolitie te Terneu- zen maakt bekend, dat de vol gende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen: Kinderbril, Molegraaf, Steen- kamplaan 54; gouden armband (slavenmodel), Van der Meer, winkel in de Noordstr.; zwart witte want en zwarte stoffen want, W. Aarnoutse, Esdoorn laan 43; bankbiljet en hoes van een schaats, Schippersinternaat, Rozenstr.; gehaakte blauwe muts, mevr. De Feijter, Nieuwediep- str. 3; zwarte damesglacé, Ver- laere, Rossinistr. 8; bruine por tefeuille met foto's, Olie-bek, A. Dekenstr. 11; kleine zwarte hond met krulhaar, A. van Tricht, 0 1; fietspomp, M. Geldof, Marijke- str. 12; kam in rood étui, J. de Bruin, Frans Halslaan 33; grijze shawl, Fa. Hekke, Leliestr. 11; babyschoentje, Van Dixhoorn, Rozenstr. 126; parelketting, S. v. d. Velde, Zuidlandstr. 24; gerui te wollen das, Van Campen, Bernhardstr. 44; zwart ballet pakje, E. Vroegop, Bernhardstr. 19; benzinedop waaraan 7 sleu tels, Van Strien, Scheldekade 61; rode gasaanstesker, J. van de Wege, Chrysantstr. 1; heren knip - portemonnee met inh., Van de Wege, Javastr. 10; armband met naamplaatje ..Majory", P. Gel dof, Marijkestr. 12; huissleutel, C. Landsman, Rossinistr. 5; paar schaatsen, J. Theunisse, Beetho- venhof 152; wieldop met sier rand van Mercedes, A. Dees, Mr. Haarmanweg 21; doublé arm band met naamplaatje „Diana", De Ruijter, Rozenstr. 59; doublé damespolshorloge met bruin bandje, W. v. d. Molen, Azalea- str. 56; 3 grote dozen potato- chips, Ollebek, Kerkhoflaan 21; lange blauwe broek, Brugge- man, Walstr. 11; regenbroek, D. de Pooter, Hogendijk 8; dames- knipportemonnee met inhoud, Broekhoven, Couweroestr. 32 te Goes; geblokte sjaal, Dieleman, A. Dekenstr. 12; verschillende sleutels, Blok, Westkolkstr. 46; geelgeblokte sjaal, G. de Hertog, Margrietstr. 6; lichtbruine skai boodschappentas, Littooy, Axel- sestr. 65; veelkleurige sjaal, J. Faas, Esdoornlaan 17; oorbel (parels), P. Moes, Wagnerhof 25 en blauwe parkiet, Klompier, Hr. M*. „Fidedeo". Aan het bureau van politie, Rosegracht 15, bevinden zich de volgende gevonden voorwerpen: Rode kinderhandsehoen, zwar te damesbril, lipssleutel 9334, Psalmenboekje t.n.v. Zacharias de Zwarte, zwart-gele want, ak tetas met inh., nachthemd, blau we handschoen, bruine kinder schoenen in papier, trui, zwarte damesglacé, leren etui met 3 sleutels, zwarte handschoen, 2 lipssleutels aan sing, 2 sleutels, aan ring, blauwe wollen hand schoenen, lipssleutel, bruine want, fietssleutel met sleutel hanger, sleutel nr. 10, blauw kinderjasje, krat met flesjes, blauwe bril, etui met pasfoto, zwarte portemonnee met inh., bruine kinderwant, groene step, metalen meter, autosleutel, mes, herenportemonnee, paar nylon handschoenen en schooltas met boeken. Zevenduizend politiemannen zijn dinsdag in de universiteits- wijk van Tokio bezig geweest met het opbreken van straten om de studenten, die met nieu we betogingen hebben gedreigd, voor te zijn. Straatstenen zijn de lievelingswapens van de jónge ren. De politie verzamelde er meer dan 50.000, maar het was onbegonnen werk want de stu denten sloegen in omliggende wijken een flinke voorraad ste nen in. Zij hadden voor dinsdag een mars aangekondigd uit pro test tegen de bestorming door de politie, het afgelopen weekeinde, van de universiteit van Tokio, die vele maanden door linkse studenten bezet was gehouden. MOND EN KLAUWZEER IN NOORD-FRANKRIJK In het Franse departement Nord zijn sinds het begin van dit jaar meer dan 250 stuks vee afge slacht wegen* mond- en klauw-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3