Tweede Kamer behandelde Justitiebegroting HET GOUD BLINKT WIJZIGING VAN HET ECHT SCHEIDINGS RECHT Tweede Kamer wil onderzoek oorlogsmisdaden in Indonesië Overlegorgaan vakcentrales wil spreken over artsentarieven Stüfjfjf keésqwpA Mammoet-tanker „Melania" overgedragen aan Shell-tankers DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 Januari 1909 Abortus Pornografie „Kabinet is mij liever dari een casino"' Soft drugs Nederlandse vrachtwagens slachtoffer van weersomstandig heden in België Deens schip na aanvaring gezonken 589ste Staatsloterij 21 januari 1969 Eerste klasse Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken in 1968 RIJKSPOLITIE DEED EEN GOEDE VANGST Nlcolaas Jouwe: „Wij zijn negers en geen Indonesiërs" DODE OP OVERWEG UITSPRAAK IN OPHEUSDENSE INBRAAKZAAK DODELIJK ONGEVAL OP FABRIEKSTERREIN Een jaar celstraf en terNs^h'kking* stelling Pagina 2 De tweede kamer behandelde gisteren de begroting van het ministerie van justitie. Mevrouw H. SingerDekker (P.v.d.A.), pleitte voor afschaffing van ar tikel 248bis van het wetboek van strafrecht, dat homosexualiteit tussen volwassenen en minder jarigen strafbaar stelt. De mi nister van justitie, mr. Polak, heeft de gezondheidsraad ge vraagd advies uit te brengen over de handhaving van dit ar tikel. Ook de koninklijke goedkeu ring van de vereniging van ho mofielen, de C.O.C., werd door mevrouw Singer ter sprake ge bracht. Zij wees er op dat die goedkeuring geen betuiging van sympathie met de doelstellingen van een vereniging inhoudt. Spreekster kondigde aan even tueel een uitspraak van de ka mer over deze kwestie te vra gen, Minister Polak deelde bij interruptie mee, nog geen be slissing over het al dan niet ver lenen van koninklijke goedkeu ring aan de C.O.C. te hebben ge nomen. Sprekend over het vraagstuk van de abortus-provocatus ver klaarde mevrouw SingerDek ker, dat het niet langer mogelijk is de ogen te sluiten voor de misstanden op dit gebied. De minister heeft in antwoord op vragen van kamerleden ge zegd, dat abortus op medische indicatie mogelijk is. Onder me dici bestaat echter een grote spraakverwarring over het be grip medische indicatie. Mevr. SingerDekker vroeg in hoeverre het mogelijk is de verspreiding van pornografie vrü te laten. Een dergelijk onder zoek is wat betreft boeken nau welijks noodzakelijk. Ten aan zien van films en afbeeldingen is de kwestie gecompliceerder. Indien de verspreiding van por nografie minder aan banden wordt gelegd, dienen tevens re gels te worden uitgevaardigd om te voorkomen dat mensen tegen hun wil met pornografie in aanraking komen. In antwoord op een vraag deelde minister Polak mee, dat de commissie die zich beraadt over artikel 117 van 't wetboek van strafrecht belediging van bevriende staatshoofden bij na met haar werk gereed is. Mevrouw Singer was over het algemeen niet ingenomen met het beleid van minister Polak. De illusies die waren gewekt toen bekend werd dat een libe- De voorzitter van de P. v. d. A.- fractfe in de Tweede Kamer, drs J. den Uyl, heeft gisteren bij de aanvang der vergadering voorge steld de regering uit te nodigen zo spoedig mogelijk met een nota te komen, waarin eventueel door de Nederlandse strijdkrachten ge pleegde oorlogsmisdaden tijdens de politionele acties in Indonesië ter kennis van het parlement wor den gebracht. Drs Den Uyl deed dit voorstel naar aanleiding van de beroering, die is ontstaan over de uitspraken van dr. Hueting in een televisie uitzending en in 'n interview met „De Volkskrant" van 19 dec. 1968. De fractieleider herinnerde er aan dat ziin partijgenoot Goedhart al in 1948 een voorstel indiende tot het doen van een onderzoek naar vermeende wandaden. De toenmalige minister Van Maarsseveen zegde dit onderzoek toe, maar het resultaat is niet ter kennis van de kamer gebracht. Aan de hand van de gegevens in de nota zal de kamer kunnen beslissen, of nu nog een onder zoek mogelijk en nodig is, aldius drs Den Uyl. De kamer ging met zijn voor stel akkoord, waarop kamervoor zitter mr. Van Thiel de toezegging deed de regering op korte termijn om de nota te zullen vragen. raai minister van justitie zou worden, waren het afgelopen jaar „nog meer de bodem inge slagen". Spreekster vroeg de minister wanneer een herziening van het echtscheidingsrecht kan worden tegemoet gezien. Ook mej. mr. E. A. Haars (C.H.U.) meende dat het echt scheidingsrecht moet worden ge wijzigd, al toonde zij zich geen voorstander van een grote uit breiding van de echtscheidings gronden. De C.H.U.-afgevaardigde gaf de minister in overweging bij de herziening van het echtschei dingsrecht homofiele contacten van de ene partner als echt scheidingsgrond voor de andere partner aan te merken. Zij vroeg zich af, of de ver spreiding van pornografische fo to's en geschriften nieit aanmer kelijk zou dalen, als dit niet lan ger verboden zou zijn. Drs. H. Wiebenga (P. S. P.) sprak zijn bezorgdheid uit over de tekortkomingen bij gevange niswezen en psychopatenzorg. De K.V.P.-afgevaardigde mr. Van Schaick achtte het een goe de zaak dat de bewindsman voorshands niet wil tornen aan de verbodsbepalingen in 't wet boek van strafrecht ten aanzien van pornografie en abortus. Mr. W. Geertsema (V.V.D.) verklaarde dat een deel van zijn fractie zich hij het betoog van mevrouw SingerDekker aan sloot. Hij zei te vrezen dat het vrij geven van de verspreiding van pornografie zou leiden tot de op richting van „productiemaat schappijen", die een funeste in vloed op jongeren zouden kun nen uitoefenen. Mr. Geertsema meent dat de huidige situatie wat betreft abor tus niet bevredigend is. Veel artsen durven geen abortus op medische indicatie te verrich ten, omdat zij vervolging vre zen. Hij informeerde hoe de mi nister stond tegenover het lega liseren van abortus door medici onder enkele voorwaarden. Het zou teleurstellend zijn, indien dit zittingsjaar geen her ziening van het echtscheidings recht aanhangig zou worden ge maakt. De liberale afgevaardig de betreurde het, dat de advie zen over herziening van het echtscheidingsrecht niet zijn ge publiceerd. Tot slot pleitte spreker voor de instelling van een beperkt aantal casino's. De weigering van het kabinet gereglementeerde roulette in Nederland toe te la ten was een politieke beslissing, waarbij de liberale afgevaardig de zich, zij het met een bloedend hart, neerlegde. „Het kabinet is mij liever dan een casino en als de minister mijn liefde voor ca sino's zou kunnen peilen, zou hij weten hoezeer ik dit kabinet 'n warm hart toedraag, aldus spr. Mej. mr. Goudsmit van D '66 vroeg of pornografie wel aan stootgevend is. „Niemand hoeft deze dingen toch te kopen". Ook ten aanzien van de scha delijkheid vdn zg. soft drugs marihuana en hasjisj plaatste mej. Goudsmit vraagtekens. Zij signaleerde een negatieve bena dering van de zijde van de over heid. „Het vervolgingsbeleid wordt weinig soepel en zonder nuances gehanteerd". Zij vroeg overleg met de staatssecretaris van volksgezondheid, opdat deze met de desbetreffende commis sie kan nagaan, of het verbod yan deze soft drugs moet wor den gehandhaafd en of ze zo schadelijk zijn in vergelijking met alcohol. Dr. Diepenhorst (A.R.P.) stel de dat een besluit over faomo- sexuele contacten tussen meer derjarigen en minderjarigen moet worden genomen in het kader van een herziening van de voorschriften op zedelijk ge bied. Afschaffing van maatregelen die verspreiding van pornografie tegengaan, ging dr. Diepenhorst te ver. Hij wees op de noodzaak van een zekere „geestelijke pro perheid" in de samenleving. Spr. merkte op dait klachten over schraal en fantasieloos voedsel in gevangenissen, hui zen van bewaring etc. niet altijd uit die lucht zijn gegrepen. Een uitlating van een arts als „ik Iaat mij door jullie niet bedon deren" getuigt niet van een juis te bejegening. 4 Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft de minister van economische zaken om een onder houd gevraagd over tarieven, die sommige huisartsen in rekening brengen. Het overlegorgaan heeft de mi nister herinnerd aan de brief van 16 december, waarin ook reeds blijk werd gegeven van verontrus ting over de stijging van de huis artsentarieven. Er werden voor beelden genoemd, waarbij de huis; artsen 10,consult en 15, per visite berekenden. Daarbij was volgens het overlegorgaan sprake van een prijsverhoging van 25 procent, vergeleken met de tarie ven die golden in de week van 23 tot 29 september 1967. Toen werd een prijsstop voor de huisartsen tarieven van kracht. Deze prijs stop werd begin januari 1968 weer ingetrokken. De toestand van diverse wegen in die Belgische provincie Luxem burg is als gevolg van de aldaar WILLEMSTAD: Specimen van de nieuwe Antiliaanse bankbil jetten, die maandag zijn uitgege ven. Op het biljet van 25 Ant. gulden staat een landschap van Bonaire (vismarkt) met over vliegende flamingo's. 50 Ant. gul den: Simpson baai van St Maar ten. 7 00 Ant. gulden: Saba met de Mount Snerey. optredende opdool zodanig, dat de autoriteiten hebben besloten een aantal autowegen voor alle ver keer te sluiten, aldus berichten, die bij de E.V.O., de eigenvervoerders- en verladersorganisatie in Den Haag, zijn binnengekomen. Verscheidene vrachtauto's met lading worden momenteel, onder meer in de omgeving van Bastogne niet doorgelaten teneinde bescha digingen aan het wegdek te voor komen. Vrachtautobestuurders, die naar of door Luxemburg rijden, kunnen zich dan ook beter tevoren op de hoogte stellen, of zij hun voorge nomen route kunnen volgen aldus de E.V.O., die verklaarde dat het om circa 50 vrachtauto's gaat, waaronder een groot aantal Ne derlandse. Het Deense schip „Bellatrix" (300 brt) is maandag na een aan varing met het Westduitse m.s. „Kamerad" (240 b.r.t.) ten noor den van het Oostfriese eiland „Juist" gezonken. Zeven beman ningsleden zijn aan boord van de „Kamerad" gegaan,. Twee wor den vermist. Op de Verolmewerf te Rozen burg is dinsdagmiddag de mam moettanker Melania, het grootste schip ooit in Nederland gebouwd, door de bouwer (N.D.S.M.-Ver- olme) overgedragen aan Shell-Tan- kers. De overdracht van de 210.000 ton metende Melania vond plaats op de brug van het schip, Tijdens deze plechtigheid werd 't woord gevoerd door de heren P.. Goedkoop namens Verolme en de heer B. E. Blakeley namens Shell- Tankers. De overdracht had al in decem ber plaats moeten vinden. Door de eerste proefvaart die nogal on gelukkig afliep, werd de datum van de overdracht verlaat. Kort na de plechtigheid aan boord van de Melania vertrok de „mammoet" voor de eerste reis. Het schip gaat naar Lissabon, waar het een dokbeurt moet on dergaan. Daarna vaart de tanker naar de Perzische golf om de eer ste lading ruwe olie in te nemen Shell-Tankers zal het schip in de toekomst laten varen tussen de Perzische Golf en Rotterdam-Euro poort. De Melania heeft een lengte van 325 meter en een breedte van 47 meter. Het is het grootste schip in Nederland gebouwd, maar zal in grootte worden overtroffen door een tanker van 255.000 ton, die begin mei bij Verolme van sta pel zal lopen. Ook dit schip wordt voor rekening van Shell-Tankers gebouwd. "V, door W. GELDOF 6) Het huis van de sheriff was in enkele minuten bereikt. Het was één van de weinige stenen hui zen, die het dorp rijk was, en zo als destijds gebruikelijk in Wyo ming, zeer praktisch gebouwd. Toen de mannen met hun wapens in de aanslag de arme John naar binnen duwden, kwam hii on n soort overdekte binnenplaats. Links van hem waren drie cellen zichtbaar, die slechts bestonden uit tegen de buitenmuur aange bouwd en in de stenen vloer ver ankerd traliewerk. Vóór de cel len was een ruimte van enkele tientallen vierkante meters, die zonder meer overging in de kamer van de sheriff. Deze zat met enkele mannen te kaarten aan een laag tafeltje, dat tot vlak vóór de open haard was gescho ven, waarin flinke berkenblok- ken een groot vuur onderhielden. Klaarblijkelijk was een arres tant een zeldzame gebeurtenis, want de sheriff, een man van rond veertig jaar met een bars gericht en een korte baard, staak te onmiddellijk zijn spel, schoof de tafel achteruit en beduidde met een enkel handgebaar, dat hij benieuwd was waaruit de vangst vanavond bestond Dezelfde man als die het paard bij de teugel had gegrepen, legde de zaak aan de politieman uit, maar hij deed dat zeer kernach tig. „Déze knaap wel eens in Oakridge gezien, sheriff?" De aangesprokene nam John van het hoofd tot de voeten op en zei toen: „Hoor eens, ik ben hier geborenen getogen. Ik kan je wel vertellen dat dit ventje hier nooit is geweest." „Dacht ik ook, sheriff! Laten wij hem nu toevallig met een I zwart paard in 'het dorp zien rij- den!" De politieman dacht even na. I „Voor zover ik weet, heeft alleen Nick Smith een zwart paard." „Klopt, sheriff. Het was ook het paard van Nick Smith, waar op hij reed. Het paard staat bui- i ten. Wilt u het zelf zien?" De ander schudde het hoofd. „Als jullie met z'n zessen getui gen, dat het zó is, dan vind ik het welletjes." En zich tot John wen dend gromde hij: „Nou, jonge man! Biecht maar eens op! Naam, waar geboren, wanneer, waar woonachtig? Waarom hier aan 't jatten? Nou?" En toen begon John hakkelend aan zijn verhaal. In 't eerst klon ken spottende opmerkingen en gelach, toen hij vertelde van hun reis vanuit Louisians naar Wyo ming, maar toen hij feiten noem de, begon het stil te worden. Toen de jongen een nauwkeurig verslag gaf van wat er die mid dag wa3 voorgevallen en hoe hij aan het paard van Nick Smith was gekomen, was het zo stil als 's nachts in de kerk. Toen hij uitgesproken was, keken de aanwezige mannen el kaar veelbetekenend aan. Maar de sheriff nam de situatie in de hand. „John Jefferson!" zo be gon hij. „Ik wil aannemen, dat je zo heet. Ik geloof, dat er ergens iets van je verhaal waar is Maar wij moeten het zekere voor het onzekere nemen! Je wordt hier in een cel gezet, totdat wij je ouders en hun wagen hebben gevonden, want die is nog steeds niet binnen. Mocht je verhaal blijken te kloppen, dan loopt het goed voor jou en slecht voor onze vriend Smith af, klopt het niet, dan volgt het omgekeerde. Snap je dat?" „Jawel, sheriff!" stotterde John, nog beangst en verlegen. „Als u vader en moeder en de zusjes maar gauw vindt! Ze zijn mis schien verdwaald en misschien ook wel gewond, of Hij brak in snikken uit. Toch vermurwden ook die snikken het hart van de sheriff niet. Daarvoor had hij teveel komedianten meegemaakt. John verhuisde naar een cel. Zijn eni ge troost was voorlopig, dat er nu in ieder geval naar de wagen en zijn ongelukkige passagiers ge zocht zou worden. Hoe was het intussen met de aangevallenen gegaan? De ruiter, die John had trach ten te volgen, was niet meer ver schenen. Maar ook John kwam niet meer terug en dat maakte de Jeffersons dodelijk ongerust. Daar kwam nog bij, dat Jeffer son zelf een kogel in het been had gekregen en zulke vreselijke pijn leed, dat hij niet op de bok kon blijven zitten. Alice en haar moeder legden hem voorzichtig in de wagen op een deken. De moeder was uit haar lethar gie ontwaakt en stelde alles in het werk om de dodelijke ver. schrikte tweeling weer gerust te stellen. Toen alles stil was ge worden, had Alice een deken om zich heen geslagen, was op de bok gaan zitten en had de paar den gemend. Vader leed ver schrikkelijke pijn en de bewoon de wereld moest, het kostte wat het kostte, weer bereikt worden. Helaas was het meisje niet in staat in de dichte sneeuwbui het goede spoor te houden. Een half uur lang gin% het voort, toen be wezen de hevige schokken, dat de wagen van de weg af was en over de her en der liggende ste nen van de prairie botste. Op zeker ogenblik gebeurde het on vermijdelijke en na een zware stoot kondigde een hevig gekraak aan, dat het rechtervoorwiel uit de hoepel gelopen en verbrijzeld was. Aan verder gaan kon niet meer worden gewacht. Alice legde op ieder paard een zware deken en hing hun de voeder zakken aan de hoofdstellen, zo dat de dieren geen koude of hon ger behoefden te lijden. (Wordt vervolgd. Prijzen van 7,50 zijn 50,zijn 50,zijn 100,zijn 100,— zijn 200,zijn 400,zijn 1.000,zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op 6 20 52 760 792 785 354 3127 Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer 091045 Een prijs van ƒ2.000,is gevallen op het nummer 002749 Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer 062889 Een prijs van ƒ2.000,is gevallen op het nummer 011933 Een prijs van 2.000,is gevallen op' het nummer 020530 De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer 029277 De prijs van 25.000,is gevallen op het nummer 055544 De extra prijs van 50.000, is gevallen In de serie K op het nummer 060058 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Bij de raiffeisenbanken en boerenleenbanken, aangesloten bij de coöperatieve centrale raiff- eisen-bank te Utrecht en de coö peratieve centrale boerenleen bank te Eindhoven, daalde het spaartegoed Jn december 1968 met ƒ51 min. Ingelegd werd 526 min en terugbetaald 577 min. Het negatieve spaarsaldo voor december was 't gevolg van ver sterkte opvragingen op direct op vraagbare spaarrekeningen. Het is aan te nemen dat de spaarders deze gelden hebben opgenomen ter betaling van aankopen, die zij hebben verricht met het oog op de te verwachten prijsverhogin gen in verband met de invoering van de b.t.w. De tegoeden op termijnspaar rekeningen zjjn in december nor maal toegenomen. Hiermee is het spaaroverschot voor geheel 1968 gekmen op 841 min. In 1967 overtroffen de stor tingen de terugbetalingen met 869 min. Aan het einde van het jaar be reikte het gezamenlijke spaarte goed na bijboeking van rente een bedrag van 11,3 miljard. De rijkspolitie heeft in samen werking met de gemeentepolitie van Veenendaal vijf jongeman nen aangehouden, die in het laatste half jaar van 1968 tal van inbraken hebben gepleegd in Rhenen, Amerongen, Veenen daal, Wageningen en Kesteren. Ze hadden het vooral gemunt op fabrieken, bungalows en win kels. In totaal heeft het vijftal voor ruim 3000 gulden aan geld en goederen buitgemaakt. De aangehouden mannen ziin allen afkomstig uit Rhenen. Het zijn twee fabrieksarbeiders van 16 jaar, de 19-jarige betonwer ker C. E., de 19-jarige verwar mingsmonteur J. v. d. H. en de 20-jarige fabrieksarbeider A. G. Dank zij een tip van buitenaf kon de politie tot actie over gaan. Tot nu toe heeft het vijftal acht inbraken bekend. Er werd onder meer ingebroken in twee fabrieken - waar ongeveer 1400 werd gestolen in enkele bun galows en bij een sigarenhande laar waar 300 pakjes sigaretten werden meegenomen. Het onder zoek duurt nog voort. „Wij zijn geen Indonesiërs; wij zijn negers en wij verkondigen ons neger-zijn sinds 1945", zo heeft Nicolaas Jouwe voor de Se negalese pers verklaard tijdens 'n korte tussenlanding te Dakar op weg naar Conakry. De heer Jouwe is voorzitter van „de beweging tot bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea". Jouwe en Bernardus Tanggahma, secretaris-generaal van dezelfde beweging, hopen besprekingen te kunnen voeren met autoriteiten van Guinea. „Onze beweging", aldus Nico laas Jouwe, „vecht voor de onaf hankelijkheid en meer dan 95 van de bevolking staat achter ons, vooral sinds 1962. Ten tijde van de Nederlandse kolonisatie hadden wij in zekere mate een eigen politiek leven met een door het volk ge kozen parlement. Nu heeft Indo nesië alle instellingen vernietigd en het houdt op ons gebied een De 41-jarige pluimveehande laar F. J. Willemsen uit Acht"- maal (N.Br.) is maandagnacht bij Seppe (in de buurt van Bre da) om het leven gekomen, toeft hij met zijn auto oip een onbevei ligde overweg onder de stoptrein BredaRoosendaal terecht kwam. Als gevolg van het onge luk zijn beide sporen enige tijd versperd geweest, waardoor de twee laatste treinen tussen Roo sendaal en Den Bosch uitvielen. De reizigers uit de licht begena digde stoptrein moesten per taxi naar Breda worden gebracht. De auto werd totaal vernield. Het in ternationale treinverkeer werd omgeleid via Lage Zwaluwe. De rechtbank te Arnhem heeft dinsdag uitspraak gedaan ten aanzien van de inbraak in Op- heusden op 29 september 1968, waarbij ten nadele van een ver keersslachtoffer 50.000,en 'n grote hoeveelheid sieraden wef- den ontvreemd. De 22-jarige klassificeerder S. F„ W. yjt Op- heusden werd veroordeeld tot zeven maanden gevafitféhisstraf met aftrek, waarvan één maand voorwaardelijk. De zaak tegen de 23-jarige havenarbeider J. M. S., eveneens uit Opheusden, werd aangehouden voor psychiatrisch onderzoek. Drie andere verdachten, die zouden hebben meegeprofiteerd tot geringere straffen: de 27- jarige stoker A. G. conform de eis tot vier maanden, waarvan een maand voorwaardelijk; de 20- iarige steenfabrieksarbeider D. B. tot drie maanden, waarvan 'n maand voorwaardelijk. De 53— jarige huisvrouw J. B., die de tip zou hebben gegeven en daarvoor werd'beloond, kreeg f 50, boete. Op het fabrieksterrein van de K.N.S.I. te Delfzijl is maandag avond een 49-jarige werknemer, de heer R. D. Reinders uit Farm- sum, een dorpje onder Delfzijl, dusdanig gewond dat hij later in een ziekenhuis in Groningen overleden. De man was belast met de weging van auto's. Toen de chauffeur van een lege tank auto zijn wagen wilde laten we gen, moest hij terugrijden n?ar een andere weegbrug omdat de brug waar hij de auto wjlde laten wegen, reeds in gebruik was. Bii het achteruitrijden is de heer Reinders onder de auto gekomen en dusdanig aan het hoofd ge wond dat overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Kort na aankomst in het acade misch ziekenhuis te Groningen overleed de heer Reinders. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft dinsdagmiddag 12 maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 24- iarige vertegenwoordiger Pierre R. uit Maastricht wegens in braak, vervalsing van een post- chèque en mishandeling van een 16-jarig meisje. Hii had 't meis je twee nachten in de flat van zijn vader vastgehouden en mis handeld. Het meisje verklaarde dat zij aanvankelijk niets had durven zeggen, omdat de ver dachte haar gedreigd had te zul len vermoorden. De verdachte ontkende, maar de officier acht te deze bewezen. Tevens zal een terbeschikkingstelling ten uit voer worden gelegd. leger van 30.000 soldaten op de been". De delegatie onder leiding van Jouwe zal zich later naar Kinsjasa begeven, waar zij als waarnemer za', deelnemen aan de topconferen tie van de gemeenschappelijke or ganisatie voor Afrika en Madagas kar.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2