Richard Nixon 37e president van de Verenigde Staten Opvolger van Johnson legde de ambtseed af t „VREDE IN DE WERELD, EENHEID IN DE VER. STATEN" De maan „Forward together" Raketten in Washington VREDES CONFERENTIE IN PARIJS BEGINT ZATERDAG WEER EEN ZELFMOORDPOGING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Tsjechische minister: Zelfverbranding niet om politieke redenen RADIO DE KOCK Vrouwen beschoten in strook van Gaza HET WEER WOENSDAG 22 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5905 Zes leden van ,EI Fatah' gedood Weerbericht Hoogwater Ook in Boedapest Vechtersbaas en alcoholist Jan Palach wordt zaterdag begraven Zon- en Maanstanden HONGSCONG- GRIEP iH BELGIE Frankering HI abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 1. van 8e Sande Redactie- en Admintstratle-adres: Sraldawal Telefoon: 01180—2078 Gironummer: 881S0 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per f 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. L van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per ram 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Richard Milhouse Nixon is maandag geïnstalleerd als de 37e pre sident vg-; de Verenigde Staten van Amerika. Hij legde om 12.16 uur (18.16 Ned. tijd) de ambtseed af fat handen van opperrechter Earl War ren en nam daarmee de macht en verantwoordelijkheden over van pre sident Lyndon Balnes Johnson, die sedert de moord op John F. Ken nedy aan het hoofd van de Amerikaanse regering heeft gestaan. Na de eedsaflegging tijdens een eenvoudige plechtigheid op het bor des van 't Capitol zei Nlxon in zijn inaugurele rede zich te zullen wij den aan de zaak van de vrede in de wereld en de beëindiging van ver deeldheid fn de Verenigde Staten. Zijn eerste oproep was gericht xot de communisten die hij opriep tot „vreedzame wedijver, niet in de verovering van gebied of uit breiding van heerschappij, maar voor de verrijking van het leven van de mens". „Ik zal mijn ambt, mijn energie en al de wijsheid die ik kan opbrengen, wijden aan de zaak van de vrede onder de naties". De 56-jarige zoon van een citroenkweker it CaliforniS die in de jaren vijftig voor het eerst in de politieke belangstelling kwam door zijn lidmaatschap van de commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit, vroeg om een „open wereld, open voor denk beelden, open voor de uitwisse ling van goederen en mensen, 'n wereld waarin geen volk, groot of klein, in bitter isolement zal leven". In zijn 2000 woorden tellende rede sprak Nixon „over de mate riële rijkdom en geestelijke ver scheurdheid". „Met geweldige precisie reiken we naar de maan, maar hier op aarde vervallen we tot schrille tegenstellingen. We zitten gevangen in oorlog, hoewel we vrede wensen. We worden verscheurd door verdeeldheid, hoewel we eenheid willen". Hij zei dat men slechts van elkaar zou kunnen leren, als men ophoudt tegen elkaar te schreeu wen, opdat zowel woord als stem gehoord kunnen worden. De regering zal ernaar streven te luisteren. De nieuwe president deed een beroep op alle lagen der bevol king zich op elk gebied in te spannen om „de grote kathedraal van de geest te bouwen, waarbij ieder van ons telkens één steen aanbrengt als hij de hand uit strekt naar zijn buurman, hel pend, verzorgend, doende". Laten samenwerken met degenen die zich willen aanslui ten om de last van de wapens te verminderen, om de structuur vtn üe vrede te versterken en om ue armen en hongerenden te ver heffen", zei hij onder meer. Uitgebreide veiligheidsmaat regelen waren langs de route tus sen het Witte Huis en het Capitol genomen. Duizenden politieman nen, in hefschroefvliegtuigen, op daken van huizen, onder de menigte en vooral in de onmid dellijke omgeving van de belang rijkste figuren zorgden voor de veiligheid terwijl langs de route militairen waren opgesteld. Nixon ging in zijn rede niet in op het Russische aanbod aan de nieuwe regering om over beper king van de offensieve en defen sieve raketstelsels te praten. Negenmaal werd Nixons toe spraak, door applaus onderbro ken, maar uit een groep „yippies" tegenover het Capitol klonk ge joel. Da beëdiging werd vertraagd door gebeden en zang van een koor mormonen van 500 man. Na het verlaten van het Capi- tool zei oud-president Johnson zijn opvolger „alle geluk" toe te wensen: „Ik zal voor hem bidden en hij heeft mijn steun". Zijn motto „Forward together" aanhalend zei Nixon: „Als we leren thuis tezamen voorwaarts te gaan, laten we dan ook trach ten tezamen met de gehele mens heid voorwaarts te gaan". Vóór zijn beëdiging hadden Nixon, zijn echtgenote en vice- president Spiro Agnew en diens vrouw een interkerkelijke gods dienstoefening bijgewoond op 't ministerie van buitenlandse zaken. Daarna gebruikte het ge zelschap de koffie op het Witte Huis met de scheidende president Johnson en diens echtgenote. Amerikanen uit alle delen van de Verenigde Staten namen deel aan een grote parade ter ere van de nieuwe president. Aan het hoofd van de grote stoet reed Nixon met z*n gezelschap naar 't Witte Huis. waar hij de parade zou afnemen. Drie uur lang trok ken bloemenwagens uit Florida, tientallen militaire en school- muziekkorpsen, een Apollo- ruimtesohip met ruimtevaarders, WASHINGTON: President van de Hoge Raad Earl Warren heeft maandagmiddag de eed afgeno men van Richard M. Nixon, hij diens inauguratie tot president van de Verenigde Staten. V.l.n.r.: scheidende president Johnson, Earl Warren, de nieuwe vice-pre sident Spiro Agnew, Richard Nixon, en achter hem, gedeelte lijk zichtbaar de scheidende vice- president en oud-tegenstander van- Nixon tijdenu de verkiezin gen, Hubert Humphrey. Mexicaanse volksmuzikanten, In diaanse stamhoofden, volksgroe pen en militairen aan de nieuwe president voorbij. Achter de rijen dikke mensen menigte langs de route braken schermutselingen uit tussen de politie en demonstranten. Naar sommige plaatsen werden in de looppas militairen gedirigeerd om het doorbreken van de afzet ting door groepjes betogers te verhinderen. Er werden ook rookbommen gegooid. Op het laatste deel van de weg naar 't Witte Huis werkte Nixon zich boven de levende muur van de mannen van de geheime dienst uit om met uitgestrekte armen de kijkers te begroeten. (Zie verder pag. 4.) WASHINGTON: Veiligheids agenten rennen mee met de li mousine van president Richard Nixon tijdens de tocht van het Capitol naar het Witte Huis. De wagen werd door demonstranten verschillende malen bekogeld. De eerste voltallige bijeenkomst j van de vredesconferentie inzake Vietnam begint zaterdagochtend om half elf in het centrum aan de Avenue Kléber in Parijs. Dat werd dinsdag meegedeeld, nadat de nieuwe Amerikaanse onderhan delaar, Cabot Lodge, een werk bijeenkomst met zijn Zuidviet- namese collega's had gehad. Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In Pilsen heeft opnieuw een jongeman geprobeerd uit protest zelfmoord te plegen door zich met benzine te overgieten en zijn kie ren in brand te steken. Dit heeft oresident Swoboda maandagavond in een televisietoespraak tot het Tsjechoslowaakse volk gezegd. De president zei: „Een vonk is genoeg om een grote brand te ont ketenen. Laat dus niet toe dat de tragedie van twee jonge mensen uitmondt in een nationale trage die". De toespraak begon een half uur te laat, vermoedelijk in verband met de nieuwe zelfmoordpoging. Swoboda zei dat hij het bericht zojuist had ontvangen. De presi dent noemde Jan Palach, die zon dag aan zijn brandwonden over leed, „een man met een uitstekend karakter en hoge idealen". „Als oud-soldaat kan ik zijn daad van vertwijfeling begrijpen, maar als president en burger van de repu bliek kan ik het niet goedkeuren". Swoboda waarschuwde voor ge ruchten en illegale vlugschriften, die tot anarchie kunnen leiden. „Wij willen onze volledige soeve reiniteit als staat terugkrijgen en daarvoor hebben we rust nodig. Een Arabische vrouw is gedood en negen gewond toen Israëlische militairen maandag in de strook van Gaza het vuur openden op een groep demonstrerende vrou wen. die weigerden zich te ver spreiden terwijl er een uitgaans verbod van kracht was. Dit is of ficieel in Tel Aviv meegedeeld. Het uitgaansverbod was Inge steld om het onderzoek te verge makkelijken naar een mijneenplo- sie, waarbij elf dagen geleden een Israëlische officier werd gedood. Tot nu toe zijn in verband hiermee elf arrestaties verricht. Toen de vrouwen het bevel om uiteen te gaan negeerden, werden waarschuwingsschoten gelost. De vrouwen probeerden door een schutting heen te breken waar achter zich verdachten bevonden, waarna opnieuw werd geschoten. De militaire autoriteiten hebben een commissie benoemd die een onderzoek naar het incident moet instellen, aldus de woordvoerder. Maandagnacht zijn zes leden van ,.E1 Fatah" gedood bij schermutse lingen met Israëlische patrouilles in de buurt van Ein Yahav ten zuiden van de Dode Zee. Dit heeft een Israëlische militaire woord voerder gezegd. Bij de lijken werden wapens van Russische makelij aangetroffen. AANHOUDEND ZACHT Een zuidelijke luchtstroming bo ven ons land wordt in stand ge houden door een lagedrukgebied ten zuiden van IJsland, en 'n golf van hogedrukgebied boven Rus land. In deze stroming wordt lucht aangevoerd van de Golf van Bis- caje en west Frankrijk. In deze lucht stegen dinsdag de tempera turen in Frankrijk plaatselijk tot 18 graden, terwijl in ons land evenals in Engeland temperaturen van omstreeks 10 graden werden bereikt. In de algemene luchtdruk verdeling komt niet veel verande ring. Ook vandaag zal met zwakke tot tnatige zuidelijke wind zachte lucht naar ons land gevoerd wor den. Er zal veel bewolking zijn met plaatselijk enige regen of mot regen. In het temperatuurverloop komt in het algemeen niet veel verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Veel bewolking. Veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als dinsdag. WOENSDAG 22 JANUARI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m 4.37 5.13 5.47 5.56 n.m. 5.00 5.36 6.10 6.19 DONDERDAG 23 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 5.14 5.41 5.50 6.17 6.24 6.51 6.33 7.00 De 25-jarige Josef Hlavaty Deze rust wordt niet bereikt door het stellen van onvervulbare ulti matieve eisen, want deze zouden slechts tot anarchie leiden. Als wij door de anarchie zouden worden verdreven, zou een ander in onza plaats moeten regeren en dat wilt u vast niet", besloot Swoboda zijn rede. Het persbureau Ceteka meldde later dat de man die een zelf moordpoging heeft gedaan, geen student is maar een employé. Het is de 25-jarige Josef Hlavaty. Hij liep brandwonden in de tweede graad op. Hij werkt in een brou werij en zou volgens radio-Praag in leven blijven, ais zich geen com plicaties voordoen. De correspondent in Boedapest van de Praagse radio-omroep heeft bericht, dat de 17-jarige jon geman, die zich maandagmiddag op het bordes van het nationale mu seum in de Hongaarse hoofdstad met een licht ontvlambare vloei stof overgoot en zich daarna in brand stak, in een militair zieken huis is opgenomen. Tachtig pro cent van zijn huid zou zijn ver brand. Volgens een latere mededeling is het slachtoffer de 17-jarige San- dor Bauer, leerling van een am bachtsschool. Over de motieven liet men zich niet uit. Wel werd vermeld, dat Sandor twee jaar ge leden ook een poging tot zelf moord had gedaan. In tegenstelling tot Jan Palach heeft de 25-jarige arbeider Josef Hlavaty, die maandagavond in Pil sen zichzelf in brand stak, niet uit politieke oogmerken gehandeld. Dit heeft, zo meldt radio-Praag, de Tsjechische minister van binnen landse zaken Roessel dinsdag te. genover journalisten verklaard, Volgens de minister was Hlavaty een vechtersbaas en een alcoholist met een strafregister. In de afge lopen tijd had hij verscheidene ma len over zelfmoord gesproken. D« minister zei te betwijfelen of de groep studenten, die verklaard heeft in de komende weken pro testzelfmoorden te zullen plegen, werkelijk bestaat. Volgens hem i9 er een wezenlijk verschil tussen de zelfverbranding van Palach en die van Hlavaty. De toestand van de laatste is nog steeds ernstig. Jan Palach, de jonge student die zich in brand stak, wordt zaterdag begraven, zo is in een officieel communiqué in Praag meegedeeld. Hij zal in de oude Karel-universl- teit worden opgebaard. Daarna wordt hij overgebracht naar de fa culteit van de wijsbegeerte, waar een officiële plechtigheid zal wor den gehouden. De teraardebestel ling op begraafplaats Vysehrad, een van de oudste van Praag, waar vele beroemdheden rusten, wordt als een strikte privé- en familie aangelegenheid beschouwd. ZON MAAN op onder op onder jan. 22 0834 17.10 10.33 22.58 23 08.33 17.11 10.44 24 08.39 17.13 10.54 00.16 25 08.30 17.15 14.06 01.32 De hongkong-griep is nu ook tot België doorgedrongen. Maan dag is melding gemaakt van de eerste niet ernstige gevallen in Antwerpen, de Kempen, de streek van Brussel en die van Luik. In Antwerpen is men be gonnen met de inenting van het ziekenhuispersoneel.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1