Overeenstemming in Parijs over procedurekwesties Ook de Sojoez-5 veilig geland Amerika wijst Russische voorstellen af voor vrede in het Midden-Oosten DEZE WEEK EERSTE VOLTALUGE CONFERENTIE OVER VIETNAM WETENSCHAPPELIJK PROGRAMMA VOLLEDIG UITGEVOERD GEEN VOLLEDIGE TERUGTREKKING ISRAËLISCHE TROEPEH Nederlanders verloren have en goed bij bosbranden in Australië BETOGERS IN PRAAG JOUWDEN RUSSISCHE MILITAIREN UIT Amerikaans vliegtuig met 33 inzittenden in zee gestort HET WEER Maandag 20/dinsdag/21 januari 1969 25e Jaargang No 5904 Het Frans voertaal Geen erkenning van Saigon Stap naar vrede Treinongeluk in Spanje Zeventien doden Vrije scheepvaart Wankel bestand Amerikaans bejaardentehuis voor negers afgebrand Lijken geborgen van de „Rigel" Smartelijk. Jan Palach overleden Na de ramp aan boord van de „Enterprise" Zon- en Maanstanden Brand in motor Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. van Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW 'Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. De Vietnam-conferentie in de Franse hoofdstad, waaraan de plaatsvervangende leiders deel namen van de delegaties der Ver. Staten, Noord-Vietnam, Zuid-Viet- nam en van het „bevrijdingsfront", heeft zaterdag vijf uur en 10 mi nuten geduurd met inbegrip van de twee pauzes van ongeveer 25 minuten. Kolonel Ha Van Lau, de waar nemend-leider van de Noordviet- namese delegatie, verklaarde dat de Parijse conferentie van vier delegaties overeenstemming had bereikt over de procedure voor de opening van de voltallige confe rentie. De delegatie van het bevrij- dingsfront had dinsdag 21 januari voorgesteld voor de opening van de plenaire conferentie. Dit voor stel was door Noord-Vietnam ge steund. De delegaties van de V.S. en van het bewind in Saigon zou- dien nieuwe voorstellen over de datum doen. De delegatie van Zuid-Vietnam onder leiding van Ngoeyen Xoean Phong, verliet als derde het con ferentiegebouw. Phong vergenoeg de zich ermee de journalisten met de hand—te groeten, maar legde geen verklaring af. Cyrus Vance, de waarnemend leider van de Amerikaanse diele gatie, gaf geen datum voor de vergadering op. Vance zei te hopen, dat de con ferentie snel tot essentiële zaken zou kunnen overgaan. Volgens een woordvoerder van Noord-Vietnam Is men overeen gekomen, dat het Vietnamees en het Engels de officiële en het Frans de voertaal zal zijn. Elke delegatie zal hoogstens 15 man tellen. De voltallige conferentie ral worden gehouden in de grote zaal van het hotel „Majestic" en de pers zal vóór het begin van de vergadering een kwartier in de conferentiezaal mogen verblijven. Noord-Vietnam heeft voorge steld, dat deze week de eerste ple naire vergadering wordt gehouden. Kolonel H. Van Lau zei, dat de delegatie van het bevrijdingsfront een onafhankelijke onderhande- lingsdelegatie is. Het doel van de conferentie van vier delegaties is een politieke regeling te zoeken voor het vraagstuk-Vietnam op basis van eerbied voor de funda mentele, nationale rechten van het volk van Vietnam, n.l. onaf hankelijkheid. soevereiniteit, een heid en territoriale integriteit zoals is erkend door de overeen komsten van 1954 over Vietnam. Als de V.S. en het bewind in Sai gon werkelijk een politieke rege ling willen bereiken, moeten de V.S. afzien van agressieve plannen en moet Saigon zijn oorlogszuch tige politiek opgeven, die tegen de wettige aspiraties van de bevol king van Zuid-Vietnam ingaat. Noord-Vietnam neemt het volle dige goodwill en ernstige bedoe lingen aan de conferentie deel. De V.S. en Saigon moeten dit ook doen, aldus Lau, die een verkla ring van zijn regering aanhaalde, dat de aanwezigheid van vertegen woordigers van Saigon geen er kenning van dat bewfnd betekent. „Het bevrijdingsfront is de echte vertegenwoordiger van de Zuld- vietnamese bevolking", zei hij. De Zuidvietnamese afgevaardig de, Ngoeyen Xoean Phong, heeft een lijst onderwerpen voorgesteld, waarover overeenstemming zou moeten worden bereikt teneinde verder te gaan met het eigenlijke overleg. Hij noemde de kwestie van het vinden van een naam voor de conferentie, de samenstelling, de regelingen voor toespraken en andere procudurekwesties. De p.l.v. leider van de Ameri kaanse delegatie, Cyrus Vance, stelde zich achter deze voorstel len. Hij uitte er zijn voldoening over, dat een akkoord was be reikt, dat de huidise bijeenkomst mogelijk had gemaakt. Vance zei, dat opnieuw een stap in de richting van de vrede was gezet. Hij onderstreepte het verlangen van de Amerikaanse en Zuidviet namese regeringen, dat de gevech ten in Vietnam snel beëindigd worden. „Wij hopen, dat spoedig overeenstemming over de procedu re kan worden bereikt, opdat kan worden begonnen aan het bespre ken van fundamentele kwesties". (Zie verder pagina 2) Het Russische ruimteschip Sojoez-5 met kosmonaut Boris Wolynov aan boord heeft zater dagochtend in het tevoren vast gestelde gebied in Kazachstan een veilige zachte landing ge maakt. Wolynov maakte het goed, zo meldde Tass. De Sojoez- 5 was woensdag, een dag na de Sojoez-4, waarin Sjatalov zat, gelanceerd. Beide mimtevaartni- gen hebben hun programma vol ledig uitgevoerd. Donderdag werden zij in de ruimte aan elkaar gekoppeld, waarna de kosmonauten Jelise- Bij een spoorwegongeluk tus sen Portas en Pontevedra in noordwest Spanje zijn zaterdag avond twee doden en 50 gewon den gevallen. De sneltrein Vigo- La Coruna liep door een ver zakking van de spoorlijn als ge volg van zware regenval uit de rails. Het ongeluk heeft aan vijf men sen het leven gekost. Tijdens de hevige bosbranden, die een gedeelte van de staat Victoria teisterden, hebben vijf mensen uit Nederland afkomstig have en goed geheel of gedeel telijk verloren, zo blijkt uit een door de Nederlandse emigratie- dienst in Melbourne ingestld on derzoek. De kippenfokker J. Ranke uit het plaatsje Research nabij het zwaar getroffen Diamond Creek verloor zijn gehele bedrijf, even als zijn woning met inboedel. Bovendien kwamen 7000 kippen in de vlammen om. De ongeschoolde arbeider Ma thijs J. Donker uit Research ver loor huis en inboedel. Leonardus J. Beijer uit Kan- geroo Ground, die een melkvee bedrijf heeft, verloor zijn wo ning en voorraad hooi. Hij wist zijn veestapel te' redden door de koeien een reservoir in te drij ven. In het eveneens zwaar getrof fen Lara aan de wee van Mel bourne naar Geelong verloren de tarweverbouwende landbouwers Van Oosten en Henk S. Wilkens hun oogst, machines en graan schuren. Van Oosten verloor eveneens zün woning. Mevrouw Annie Smulders uit de Claudelstreet in Huntingdale, een voorstad van Melbourne, ontsnapte ternauwernood aan de dood, toen een aantal auto's op de weg van Melborne naar Gee long door de bos- en veldbran den werden verrast. Zeventien personen kwamen tijdens deze ramp om het leven. Annie Smulders, die haar eigen kinderen en het 14-jarige doch tertje van een achter haar rij dende Australische vriendin in de auto had, draaide toen zij door het snel over de weg laaiende vuur werd verrast, de raampjes dicht, deed de grotr lichten aan, zette haar voet op het gaspedaal en reed blind door. De haar volgende vriendin, die drie van haar kinderen in de auto had, kwam evenals haar zoontje Roger öm het leven. Roger's tweelingbroer Adrian overleed later in het ziekenhuis. De vriendin was Annie Smul ders komen halen om een dagje naar Eastern Beach nabij Gee long te gaan. jev en Croenov uit de Sojoez-5, na een uur in de ruimte te heb ben vertoefd, overstapten in de Sojoez-4, die vrijdagochtend een zachte landing in Kazachstan maakte. Het ruimtevaartuig landde om 11 uur Moskouse tijd 200 km ten zuidwesten van Koestanai in Kazachstan. Om het ruimtevoertuig op de tevoren berekende tijd uit de omloopbaan te brengen werden de remraketten in werking ge steld. Tenslotte werd met een valscherm een zachte landing ge maakt. Op aarde werd Wolynov door leden van de bergingsploeg, vrienden, sportcommissarissen en journalisten begroet. De V. S. hebben de Sowjet-Unie laten weten dat zii niet akkoord gaan met de volledige terugtrek king van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden, zo meldt het semi-officiële Egyp- ische blad „AI Achram". Washington, aldus „Al Achram',' is het ook niet eens met de Russen dat een gedeeltelijke demilitarise ring de noodzakelijke waarborgen kan verschaffen voor het herstel van de vrede in het midden-oos ten. De V. S. zouden in dit verband een beroep op de Sowjet-Unie hebben gedaan om alles in het werk te stellen, opdat er een ein de komt aan de activiteit van de Arabische guerrillastrijders die alleen maar tot vergeldingsacties kan leiden. „Al Achram" publiceerde de teksten van de Russische voorstel- len en het Amerikaanse antwoord hierop. In hun antwoord, aldus „Al Achram"', wijzen de Amerikanen erop dat in de Russische voorstel len niets wordt gezegd over de vrije scheepvaart door het Suez- kanaal. „In aanmerking moet worden genomen dat het conflict van juni 1967 tot uitbarsting is ge komen door de kwestie van de scheepvaart door de straat van Tiran. Slechts door optimale vei ligheidsmaatregelen op grond van een overeenkomst kan het recht op vrije scheepvaart door deze straat worden gewaarborgd". De V. S., aldus het Egyptische blad, zeggen in hun antwoord dat uit de resolutie van de veilig heidsraad van 22 november 1967 niet kan worden opgemaakt, dat Israël zijn troepen volledig moet terugtrekken uit de bezette ge bieden tot de grenzen, die vóór de oorlog van 1967 golden. De V. S., zo gaat ..Al Ach m" verder, „zijn ervan overtuigd dat „handhaving van het wankele be stand van de afgelopen 20 jaar een bedreiging betekent voor de wereldvrede". De Amerikanen zijn bereid met de Russen van gedachten te wisselen over de kwestie van een mogelijke over eenkomst tussen de betrokken partijen, maar die overeenkomst tussen de betrokken partyen. moet tussen de partijen zelf wor den gesloten via conferenties met de afgezant van de V. N., Gunnar Jarring, en niet tussen de V. S. en de Sowjet-Unie. Intussen heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, de ambassadeurs van de Arabische landen van de Sowjet-Unie en Frankrijk ontbo den om met hen van gedachten te wisselen over het Amerikaan se antwoord. Zaterdagavond is een bejaar dentehuis voor negers in Green ville afgebrand. Zeven bejaar den zijn om het leven gekomen en een bejaarde werd met ern stige brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Een Italiaans marinevaartuig en hefschroefvliegtuigen hebben zaterdag de lijken geborgen van de kapitein en acht leden vau de bemanning van het Paname' se schip „Rigel", dat vrijdag ter hoogte van Sardinië in een storm zonk. Twaalf opvarenden van de „Rigel" zijn door een Zuidslavi- sche vrachtboot gered. In Praag hebben enkele hon derden jongelui zaterdagavond betoogd tegen de Russische be zetting. Bij het station werden twaalf Russische militairen, die gingen vertrekken, door jonge ren uitgejouwd. Ook hij het pas seren van Russische patrouille wagens ging gejoel op. Op het Wenseslasplein zijn twee studenten in een tentje bij het nationaal museum een drie daagse hongerstaking begonnen om hun medeleven te tonen met hun 21-jarige kameraad Jan Pa lach, die zich donderdag op het plein door zelfverbranding het leven poogde te benemen uit protest tegen de censuur en het uitblijven van een verschijnings verbod tegen het pro-Russische blad „Zpravy". Palach ligt in levensgevaarlijke toestand in ,'t ziekenhuis. De Tsjechische premier Razl heeft zaterdag gesproken met vertegenwoordigers van de Ka- reluniversiteit, waar Jan Palach studeerde, en een studentendele gatie. Voor de televisie verklaar de Strougal, die de leiding heeft van het voorlopig bestuur van de Tsjechische communistische partij, dat „in de huidige sfeer ernstige en smartelijke gebeur tenissen als de zelfmoordpoging van de jonge student mogelijk zijn". Dat was „des te smartelij ker daar de leiding van staat en partij het algelopen jaar toch veel bewijzen had geleverd van hun wil om te handelen in over eenstemming met de wensen van het volk". De eisen konden niet altijd direct worden inge willigd. De leiders moesten re kening houden met de belangen op lange termijn van de hele gemeenschap. „Dat leek mis schien op beperking van de de mocratie, maar dat was niet het geval", aldus Strougal. De par tijleiding had op de jongste bij eenkomst van het centrale co mité vdel kritiek gekregen „en is vastbesloten daaruit de con sequenties te trekken, n.l. de ge schilpunten niet uit de weg te gaan en een sfeer te scheppen, die geen reden geeft tot vrees voor een ommekeer in het sinds vorig jaar januari gevoerde be leid". Jan Palach, de 21-jarige stu dent die zich donderdag in brand stak, is zondagmiddag overleden. Het ministerie van gezondheid, dat zijn dood bekendmaakte, liet weten dat 85 percent van zijn lichaam bedekt was met derde graads brandwonden. Eerder op de dag was Palach bij kennis gekomen. Hij had toen meege werkt met de artsen die wan hopig vochten om zijn leven te redden. Direct na de bekendmaking van Palach dood begon de radio ernstige muziek uit te zenden. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door Praag. Studenten hebben laten weten dat zij een treurmars zullen houden. Vele mensen stonden rond het stand beeld van koning Wenceslaus, waar Palach zich in brand stak. Aan de vopt van het beeld lagen verse bloemen temidden van brandende kaarsen. Een boeing-727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „United Airlines" met 36 inzit- enden is zaterdagavond kort na het opstijgen van het vliegveld van Los Angeles in de Stille Oce aan gestort. Ruim twee uur later meldde een kotter van de Ameri kaanse kustwacht enkele wrak stukken en delen van een mense lijk lichaam te hebben opgevist. Door het overlijden van een -vaargewonde is het dodencij fer van de ramp van vorige week op het Amerikaanse atoom-vlieg- dekschip „Enterprise" tot 26 ge stegen. Er lagen nog 51 opva renden in het ziekenhuis. De kosten van reparatie worden ge raamd op 6,5 miljoen dollar. De ontploffingen en branden had den onder de vliegtuigen aan boord een schade van naar schatting 30 miljoen dollar aan gericht. AF EN TOE NEERSLAG Ten westen van Ierland is een depressie aangekomen. Onder invloed hiervan stroomt zachte oceaanlucht naar West-Europa. De voorste begrenzing hiervan heeft de Britse eilanden en west- Frankrijk bereikt en trekt het komende etmaal naar ons land. Op de nadering hiervan krimpt de wind naar zuidoost, waardoor aanvankelijk koudere lucht uit Duitsland wordt aangevoerd, die dinsdag geleidelijk dooc die zack- Dienstertjes in een hotel-restau rant van de Russische hoofdstad dragen maskers vor neus en mond uit vorzorgsmaatregel tegen de Mao-griep. Volgens verwachting ral de griep-epidemie zich uit breiden tot in de Sowjet-Unie. te oceaanlucht wordt verdre vr- De zachte lucht wordt voo' gegaan door veel bewolking n enige regen of motregen, mogi lijk hier en daar ook met natte sneeuw. Elders in Europa wordt het weer voor een groot deel beheerst door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan de kern boven midden Rusland is gelegen. De vorstgrens strekt, zich uit van Denemarken naar Polen en zo verder naar de Bal kan. Langs deze grens valt regen en sneeuw, ZON MAAN Op de bewuste plek zwommen haaien rond. Het toestel zou met 30 passa giers en een bemanning van zes koppen een vlucht maken naar Denver in Colorado. Het onge luk gebeurde dicht bij de plaats waar maandagavond een DC-8 van de Scandinavische maat schappij S. A. S.. komende uit Ko penhagen, kort voor de landing in zee terechtkwam, waardoor vijf tien inzittenden omkwamen. De boeing van United Airlines verdween vier minuten na het op stijgen, toen hij zich op vijftien kiiometer van het vliegveld be vond, van 't radarscherm. Tevo ren had de piloot gemeld dat hij terug zou keren, omdat een waar- schnwingslampje had aangegeven dat in een der motoren brand w.as ontstaan. Tijdens de zwenking bo ven zee meldde hij dat hij de be wuste motor afzette. Daarna is er niets meer vernomen. Het gebied waar het vliegtuig moet zijn neer gestort. werd door kustwachtkot- ters met felle schijnwerpers afge zocht, terwijl hefschoefvliegtui- gen liehtfakkels uitwierpen. Ook het vliegdekschip „Yorktown" nam deel aan de reddingsactie. Een van de schepen keerde terug om geweren te balen in verband met de aanwezigheid van de haai en. Er werden drie lijken gebor gen. Het weer ter plaatse was slecht. Juist op het moment dat bet vliegtuig verdween, werd een stormwaarschuwing voor kleine schepen uitgegeven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Veel bewolking Veel bewolking met enige regen of motregen, mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Matige tot krachtige wind tusen zuidoost en zuid. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. DINSDAG 21 JANUARI v.m n.m. Breskens 3.56 420 Terneuzen 4.32 4.56 Hansweert 5.06 5.30 Walsoorden 5.15 5.39 op onder op onder jan WOENSDAG 22 JANUARI 21 08.35 17.08 10.23 21.38 v:m ri.rn. 22 0834 17.10 10.33 22.58 Breskens 4.37 5 00 23 08.33 17.11 10.44 Terneuzen 5.13 5.36 24 08.39 17.13 10.54 00.16 Hansweert 5.47 6.10 25 08.30 17.15 14.06 01.32 !Wals oorden 15.56 0.19

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1