adoptie vreemdelingetjes Betere regeling in eigen land gewenst Ergste probleemkinderen worden niet geholpen ENGELSE MAATREGELEN TEGEN WILDE STAKINGEN „Witboek" van minister Barbara Castle Burgerlijke stand Loop der bevolking Procedure Niet verstandig Misverstand Uitbarsting van de Merapi eist doden Het recht in Spanje. Boze reacties Afkoelings periode Velen zullen zfch nog herinne ren, dat de bekende schrijver Jan de Hartog in een televisieuitzen ding gesproken heeft over de el lende van oorlogsweesjes. Er kwamen toen talloze reacties van Nederlandse echtparen, die be reid waren om bijvoorbeeld een Koreaans weesje te adopteren. Ook in Vietnam en Biafra zijn talloze verweesde kinderen, voor wie Nederlandse echtparen graag zouden willen zorgen. Ongetwij feld is deze belangstelling voor buitenlandse, veelal buiten-Euro- pese kinderen mede te wijten aan het feit, dat de kans om een Ne derlands kind te adopteren vrij gering Is. Bijna 90 van alle aan vragen om een Nederlands kind moeten worden afgewezen om de simpele reden, dat het aantal kinderen dat voor adoptie in aan merking komt veel lager ligt dan de vraag. Hoewel het verlangen om een buitenlands kind te adopteren meestal wordt ingegeven door no bele gevoelens (sociale bewo genheid en liefde voor kinderen zijn veel echtparen zich niet vol doende bewust van de bezwaren, die dit met zich meebrengt. teren, maar ze stellen dan toch als voorwaarde dat 't kind licna- melijk en geestelijk gezond is. Kortom, men wil selecteren. Daarmee zijn de kinderen, die wel ernstige gebreken hebben, na tuurlijk niet geholpen. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat kinderen die in hun eigen land best geholpen zouden kunnen worden, naar het buitenland gaan, terwijl kinde ren die zijn aangewezen op hulp uit het buitenland, in de kou blijven staan. Dat is een trieste toestand. Vandaar dat door aller lei internationale organisaties het grote belang van goede voorzie ningen in eigen land wordt ge accentueerd. Slechts door een verbetering van deze voorzienin gen kunnen duizenden ontheem de kinderen wérkelijke worden geholpen. Nochtans zullen toch veel Ne derlandse echtparen graag een buiten-Europees kind willen adopteren. Daaraan gaat een uit gebreide procedure vooraf. In de overwegingen worden natuurlijk ook de sociale en medische gege vens uit het land van herkomst betrokken. Wie een buitenlands kind wil adopteren, moet zich wenden tot het ministerie van justitie. Dit zal de raad van kin derbescherming vragen een on derzoek in te stellen naar de ge zinsomstandigheden van de ad- spirant adoptieouders. Spreekt de raad van kinderbe scherming zich positief uit, dan moet de Vreemdelingendienst nog worden geconsulteerd en dan kan de minister van justitie toe stemming verlenen of het kind in het betrokken gezin wordt opge nomen. In sommige kringen is wel eens beweerd, dat deze uit gebreide procedure misschien met rassendiscriminatie te maken heeft. Men vroeg zich daar af of deze kinderen niet vlugger ge holpen zouden kunnen worden. Maar dat is natuurlijk onzin. Het uitgebreide onderzoek is natuur lijk in het belang van het kind zelf. Zouden wij Nederlanders het leuk vinden, als onze kinderen zonder enig vooronderzoek maar in het eerste het beste gezin wer den ondergebracht? Mr. A. BRONSBERGEN. Ieder jaar, bij het begin van de carnavalstijd, wordt in 't Alpen district van Oostenrijk de „Perch- ten en Schemen"-optocht gehou den. Op de foto de Perchten met hun bizarre hoofddeksels tijdens de optocht. Overal in Europa is de welvaart de laatste jaren met sprongen ge stegen. Echte rampgebieden vindt men niet op ons continent. De tijd dat Duitsland en Oostenrijk verweesde kinderen naar het buitenland stuurden, is voorgoed voorbij. Alleen buiten-Europese kinderen kunnen nu nog voor zien in de stijgende behoefte aan adoptiekinderen. Maar zelfs in de rampgebieden voelt men er door gaans niet veel voor om de kin deren voorgoed naar Europa te sturen. Toen in Perzië als gevolg van een ernstige aardbeving honder den kinderen hun ouders verlo ren en op deze manier in ellen dige omstandigheden geraakten, voelden de Perzische autoriteiten er toch weinig voor om deze uit Mohammedaanse ouders geboren kinderen naar een overwegend christelijk land te sturen. Ook in Vietnam blijkt er weinig bereid heid om verweesde kinderen voorgoed aan een buitenlands, c.q. Europees echtpaar af te staan. Hoogstens voelt men voor een tijdelijke uitzending naar Euro pa. In Korea is men wat soepeler op dit punt, noodgedwongen mag men wel zeggen, want in dit land wordt het aantal wezen en von delingen op minstens 80.000 ge schat. Een groot deel van deze kinderen sterft door ondervoe ding of ziekte en de hulpverle ning in eigen land is tot nog toe beslist onvoldoende. Maar zelfs in Korea gaat men inzien dat het niet verstandig is zijn kinderen naar een ver we relddeel te sturen. Niet, dat er voor deze kinderen slecht zou worden gezorgd. Het tegendeel is meestal het geval. Maar het is niet aanbevelenswaardig om kin deren te laten opgroeien in een land dat een geheel ander cul tuurpatroon heeft dan dat van hun ouders en familie. Ook al hebben deze kinderen meestal geen ouders meer, z(j hebben toch wel familie met wie de banden voorgoed worden doorgesneden, wanneer zij door een buitenlands echtpaar zouden worden geadopteerd. Men zou deze kinderen veel effectiever kunnen helpen door geld te schenken aan organisaties, die zich ten doel stellen betere voor zieningen in het eigen land te treffen. Men kan zich wat dat betreft altijd in verbinding stel len met een kerkelijke organisa tie of het rode kruis. Nederlandse echtparen menen soms dat men in het buitenland zit te springen om verweesde kinderen af te staan. Deze ver onderstelling berust dus zonder meer op een misverstand. Boven dien zouden door adoptie de wer kelijke probleemgevallen nog nauweijks zjjn geholpen. Vele Nederlandse echtparen willen bijvoorbeeld wel een Ko reaans of Biafraans kindje adop- De uitbarsting van de Merapi op midden-Java beeft de afgelo pen dagen aan vijftien mensen het leven gekost. Honderden an deren hebben brandwonden op gelopen, zo deelt het bureau natuurrampen in Djakarta mee. Vierduizend mensen hebben hun woningen moeten verlaten en zijn elders ondergebracht. Lava en vallend gesteente hebben te Djogjakarta een overstroming van de rivier veroorzaakt, waar door bruggen zijn meegesleurd en huizen zijn beschadigd. Door de uitbarsting worden nog verscheidene omliggende ge bieden bedreigd. De Spaanse minister van bin nenlandse zaken, generaal Vega, heeft vrijdag meegedeeld dat hij wettelijke maatregelen voorbe reidt tegen de indieners van een petitie, waarin onderzoek naar honderd gevallen van marteling of mishandeling door de politie worden opgesomd. Zoals gemeld was de petitie door 1500 Spaanse intellectuelen ondertekend. De zaak in in han den gegeven van het hoogge rechtshof om te onderzoeken, of de indieners kunnen worden vervolgd wegens smaad en on wettige propaganda. De petitie is volgens de minister opgesteld „aan de hand van beweringen van gedetineerden" die tevoren door „marxistische organisaties" buiten Spanje waren bewerkt. De handtekeningen waren op grote schaal verzameld voor een document waarin de politie en de burgerwacht worden beledigd, aldus de minister. De petitie werd vorige week ingeleverd. Ondertekend hebben onder meer de Catalaanse schil der Juan Miro, de abt Cassian Just van het klooster van Mont- serrat, de filmproducent Carlos Saura, de leider van de socialis tische oppositie prof. Enrique Tiemo Galvan, de protestzanger Paco Ibanez en de toneelspeler Alfonso Sastre. De Britse minister voor werk gelegenheid, mevrouw Barbara Castle, Heeft vrijdag een witboek, een 40 pagina's tellend document, het licht doen zien waarin maat regelen worden voorgesteld, die een eind moeten maken aan de veelvuldig voorkomende wilde stakingen in Engeland. Het witboek is getiteld „In place of strife" (in plaats van twist"). De twee voornaamste voorstellen zijn het invoeren van een „verzoeningspauze" van 28 dagen en geheime stemming over staken bij dreigende conflicten, die het nationale belang in ge vaar zouden brengen. "Voorts wordt voorgesteld de vakbonds- regelingetn in maatschappijen met meer dan vijfduizend werk nemers te registreren, statuten in te voeren die de werknemers tegen onrechtvaardig ontslag moeten beschermen en een in dustriële raad te vormen, die be voegd is tot het nemen van financiële sancties. Aan het wetsvoorstel is vier jaar gewerkt. Het is deze week in allerijl voltooid, nadat er in kabinetsbijeenkomsten heftig over was gedebateerd. Waar schijnlijk zal het boze reacties uitlokken van de 130 vakbonds leden die voor labour parle mentslid zijn en een onderwerp vormen in de verkiezingsstrijd voor de komende verkiezingen, die naar men aanneemt tegen eind volgend jaar zullen worden gehouden. Het voorstel moet dan kracht van wet hebben gekre gen, evenals het plan voor het invoeren van pensioenen die aan de lonen gekoppeld zijn, als de minister haar zin krijgt. Vak bondsleider Jack Jones heeft het al „dwaas" genoemd, wanneer het witboek wet zou worden. De korte wilde stakingen zijn verantwoordelijk voor drie van de vier door staking verloren gegane werkdagen. Mevrouw Castle meent dat de vakbonden zich niet helemaal gelukkig voelen met deze sta kingen en dat de nieuwe maat regelen in ieder geval in hun voordeel werken. Er wordt name lijk ook voorgesteld, in alle ar beidscontracten het recht van lidmaatschap van een vakbond op te nemen. Zij meent dat de „afkoelings periode" op de specifiek Britse omstandigheden is afgesteld en niet vergeleken kan worden met bijvoorbeeld de Amerikaanse Taft-Hartleywet. Een voorstel voor arbeidersvertegenwoordi ging in de directies van- maat schappijen lijkt echter wel wat op de gang van zaken in West- Duitsland. SAS VAN GENT Burgerlijke stand over de maand december 1968. Geboren: 5 dec. Brenda J. A. Stofferis, Schulpenpad 30; 7 dec. Peter de Witte, Singelstr. 26; 12 dec. Arjan P. Kooijman, Van Mil- str. 5: 26 dec. Andrea de Groene, Poeldijk 9; 30 dec. Chantal M. Re- merij, Gentsestr. 10. Elders gebo ren: 7 dec. Annemiek van Water schoot, 't Hoge Sas 8; 9 dec. Peter van Hoecke, Amaliastr. 21; 16 dec. Tanja van Beveren, Flankstr. 6; 17 dec. Marco de Meijer, St. Jan- str. 12; 19 dec. Sonja C. Priede- mann, Irenestr. 5; 25 dec. Jolanda Y. Th. Verstraete, St. Janstr. 20; 28 dec. Sebastiaan W. van Tol, Gentsestr. 4; 30 dec. Chantal E. G. van Acker, Annoijstr. 8. Huwelijksvoltrekkingen: Corne lls Hamelink (won. te Terneuzen) en Mary I. van Steenberge-, Louw- rens Simpelaar (won. te Terneu zen) en Maria L. Vervaet; Bernar- dus J. C. de Kok (won. te Gilze Rijen) en Jobje J. Verburg; Renê J. Hemelaar (won. te Clinge) en Carla I. M. Hollebosch; Robert G. M van den Akker (won. te Hes- sisch-Oldendorf (Did.) en Egberti- ne M. de Blaaij; Denis A. E. van der Zalm (won. te Philippine) en Jacqueline M. F. van de Graaf; Bertus van Tatenhove (won. te Axel) en Katy J. van Dijke. Overleden: Agnes de Witte, 51 wed. van P. Brouwer, Bea- trixstr. 7; Petrus J. Roels, 87 j., Beatrixstr. 19; Franciscus J. van Acker, 80 j., Bernhardstr. 2. SAS VAN GENT Ingekomen personen: A. Dijk stra en gezin, Paus Joannesstr. 3, van Haarlem; A. C. KoolVinke, Coehoornstr. 9, van Hoek: L. J. A Broekaert en gezin, Vredestr. 27, van Terneuzen; G. F. A. Bolk en gezin, Paus Joannesstr. 1, van Dordrecht; C. Hamelink, Oostdam 53, van Terneuzen; A. T. L, Wou ters' en gezin, Vredestr. 15, van Terneuzen; H. W. Dijkstra en ge zin, 't Hoge Sas 4, van Haarlem; J. L. F. DevoghelColpaert en ge zin, Nico Uvt den Bogaardstr. 17, van leper (B.); S. Nateghi en ge zin, Beneluxstr. 45, van Capelle aan de IJssel; L. M. Slootstra Hopman, Beneluxstr. 23, van Am sterdam; A. M. van Hullevan den Driessche, Westkade 24, van Maldegem (B.); A. M. Dooms, Bol werk 28, van Terneuzen; P. Ko- nings en gezin, Beneluxstr, 140, van Amsterdam. Vertrokken personen: K. M. Bo- gaert en gezin, Beneluxstr, 126, naar Westdorpe: C. J. de Kok en gezin, Wautersstr. 18, naar Ter neuzen; M. L. Simp°laarVervaet Malotauxstr. 1, naar Terneuzen; P, H. Wisse. Westdam 85, naar Middelburg; J. J. Giesen, West kade 69, naar Vlissingen; J. F. C. van Vuuren en gezin, Beneluxstr. 165, naar Hoek; L. A. S. Bock- staelHamerlinck, Noordweststr. 1 naar Westdorpe; J. P. M. Haans en gezin Westkade, 94, naar Zei- zate (B.); C. I. M. Hemelaar Hollebosch, Singelstr. 2, naar Ter neuzen; J. M. P. van der Zalm van de Graaf, Zandstr. 44, naar Westdorpe; L. van Damme en ge zin, Stevensstr. 5, naar Terneuzen; E. L. van Ryssel, St. Pieterspolder 6, naar Gent (B.); H. A. Verman dei, Poeldijk 4, naar Zelzate ffl.V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4