PROVINCIAAL NIEUWS Minister van financiën gebruikt middengroepen als „melkkoetje" Nieuwe zuiverings maatregelen in Johnson waarschuwt: Gevaren van ontbossing op Java om BEURSOVERZICHT Spaanse troon wijst Russische ïoorstsüea" af Fagina a Terneuzsn Biervliet Goes Hulst C.a.o.-grafici goedgekeurd Hansweert Schoondijke Inbrekers haalden brandkast weg Twee doden bij verkeersongeluk BIJNA LUCHTBOTSING Veroordelingen in Israël Een ton schade bij brand in Rhenen De „Carmania" vlotgetrokken Panamees schip vergaan Zaterdag 18 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Stier verkoos de vrijheid Gistermorgen om ongeveer kwart voor negen wist een jonge stier, op weg naar het slachthuis, in de Donze Visserstraat aan de aandacht van zijn begeleider te ontsnappen en ging op de loop. Hij liep eerst naar de dam, nabij de voormalige Axelse brug, toen terug het oude stadsgedeelte in en vervolgens via Herengracht langs het politiebureau, over het Java en „Bachten Dieke" naar de Van der Waalstraat en Catspol- derdijk. Tenslotte kwam de vluchteling aan de Beethovenhof op het ter rein waar de supermarkt van Albert Heijn in aanbouw is. Sla ger Verscbelling, die wel met enige angst de escapade van het dier volgde zag geen kans het te overmeesteren, waarna de ge meentepolitie het met karabijn- schoten afmaakte. Op zijn tocht door Terneuzen heeft de stier geen schade en ooi geen paniek aangericht, hoewt' een enkele vroege wandelaar. di< hem zag aankomen, het toch wel veilig achtte even dekking te zoe ken. Hengelf ederatie Westerschelde De Westerschelde-hengelfedera- tie heeft een nieuw bestuur ge kregen. Het is nu ald'us samenge steld: voorzitter A. van Dinteren te Terneuzen; secretaris P. de Jonge te Groede; vice-voorzitter A. Gruben te Biervliet; penning meester C. J. van den Broek te Terneuzen; verder P. van Rijen te IJzendijke, C. Seelen te Vlissingen en L. Riemens te Breskens. Woonwagenbewoners slaags met politie Zonder aanwijsbare oorzaak gooiden in de nacht van donder dag op vrijdag twee woonwagen bewoners een spiegelruit van een •afé aan de Bocht van Guinea in. Zij keerden even later met nog twee man in een auto terug en gooiden opnieuw twee ruiten in, nu in de Sint Jacobstraat. Toen de politie het viertal wil de aanhouden, ontstond een wor steling waarbij een der mannen een agent met een bierfles op het hoofd sloeg waardoor deze buiten gevecht werd gesteld. De agent liep een gapende wond op. Even te voren had de bestuur der van de auto geprobeerd de zelfde agent klem te rijden tussen de auto en een boom toen hij de wagen wilde aanhouden. Een De unie van beambten en iioger personeel (unie B.H.P.) aecmt het de minister van finan ciën kwalijk, dat hij voor het verkrijgen van een extra-belas tingopbrengst dit jaar de mid dengroep voor de zoveelste maal als „melkkoetje" gebruikt. De minister gaat naar het oor deel van deze organisatie vol komen voorbij aan de onrust, welke onder de werknemers in de middengroep is ontstaan door het achterwege blijven van een aanpassing van de belastingta rieven aan de opgetreden infla tie. De belastingvrije voet werd voor 1969, mede als gevolg van de invoering van de b.t.w., met f 600,-— verhoogd, maar de unie B.H.P. meent dat de midden groep daarvan niet profiteert. Deze zelfde middengroep wordt nu voer 1969 nog eens extra be last met een aanzienliike verho ging aan belasting op bijzondere beloningen. De unie neemt het financiën kwalijk, dat voorbij is gegaan aan het feit, dat als gevolg van politieke maatregelen de verho ging van de premiegrens voor de A.O.W./A.W.W. en de stijging vgn gemiddeld 15 procent voor de particuliere ziektekostenver zekering reeds voor 1969 een aanzienlijke aanslag wordt ge pleegd op het besteedbare inko men van de middengroep. Terug gave als gevolg van te veel be taalde loonbelasting door aftrek voor buitengewone lasten zal eerst eind 1970 begin 1971 plaats vinden. „Wanneer wordt het de ver antwoordelijke instanties voor dit opportunistische beleid ten koste van de middengroep dui delijk, dat men een onrechtma tige aanslag pleegt op een be paalde categorie van de bevol king in Nederland", zo vraagt de unie. Is het democratisch om het beleid altijd af te stemmen op grootste groep van de bevolking en een minderheid in het ver domhoekje te plaatsen? Moet de middengroep ook de straat op om met spandoeken te proteste ren tegen de regelmatige aan slag op hun positie?" aldus de unit. burger die de politie assisteerde, ontkwam ook ternauwernood. Na het gevecht met de politie wisten de mannen te ontvluch ten, doch zij waren herkend als bewoners van het woonwagen kamp. Vrijdag werden als ver dachten aangehouden de 27-jari- ge P. de V„ de 29-jarige A. K. van E., de 30-jarige A. M., allen zon der beroep en de 22-jarige P. W. H. B., van beroep dakdekker. Al len zijn in het politiebureau te Goes ingesloten als verdacht van geweldpleging en poging tot doodslag. 125 jaar kring Z.L.M. Ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de kring Hulst van de Z.L.M. wordt een buiten gewone algemene ledenvergade ring gehouden op vrijdag 31 januari om 16 uur in hotel Van Leuven te Kloosterzande. Voor de herdenking van dit jubileum '■'an de oudste kring der Zeeuwse 'andbouwmaatsohappij zijn tal •an officiële personen uitgeno digd. Vragen aan Gedep. Staten over de „Blauwe Hoeve" De heer G. J. J. de Waal te Graauw, lid van de provinciale staten, heeft aan gedeputeerde van Zeeland de volgende vragen gesteld inzake de verhoging van de tarieven van het bejaarden oord „De Blauwe Hoeve" te Hulst. 1. Hebben G.S. van Zeeland ken nis genomen, dat bestuur en direc tie van stichting bejaardenoord „De Blauwe Hoeve" te Hulst een schrijven op 31 dec. 1968 (onge dateerd en ongetekend) hebben ge richt aan de bewoners, dat inhield Het centraal bureau voor de grafische bedrijven deelt mede dat partijen, betrokken bij de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het grafisch bedrijf (de zg. tech nische c.a.o.) en de c.a.o. voor de chefs overeenstemming hebben be reikt over nieuwe colectieve ar beidsovereenkomsten, welke zul len ingaan op 27 januari a.s. Overeengekomen is een loon- verhoging van 614 procent en, in gaande juli a.s., een spaarloon van 1 procent. Enkele andere belang rijke punten uit de contracten zijn de vakantie wordt met 1 dag uit gebreid en er komt een minimum vakantietoeslag van f 540 voor 23-jarisen en ouder. De regeling bii onslag wegens fusie, liuidatie en reorganisatie zal worden voort gezet, evenals de betaling van een werkgeversbijdrage voor bepaalde vakbondsaktiviteiten. Een af spraak is gemaakt over arbeids tijdverkorting van een kwartier per dag per 1 februari 1970. Bij deze beide c.a.o.'s zijn ongeveer 40.000 werknemers betrokken. Het grafisch bedriif is de eerste bedrijfstak in Nederland waar overeenstemming is bereikt over invoering van een spaarloon. Tot nu toe waren de werkgevers niet bereid in te gaan op voorstellen van de vakbeweging een soaar- of investeringsloon in te voeren. Het verlangen daartoe werd reeds en kele jaren geleden door de werk nemersbonden in de bouwnijver heid gelanceerd. Dit jaar staat in voering van een spaar- of investe ringsloon weer op het verlang lijstje van de bouwarbeidersbon den, die daarover volgende week gaan onderhandelen met de werk gevers. Zoals bekend heeft minis ter Roolvink vorige week nog zijn verwondering uitgesproken over het feit, dat in Nederland nog geen c.a.o. totstand is gekomen met! een spaarloon. Hii acht invoering daarvan een goed middel om de besparingen te vergroten. De Braziliaanse regering heeft 29 leden van het federale parle ment, twee senatoren en één raadsheer van hun mandaat ver vallen verklaard en hen voor tien jaar in hun politieke rech ten geschorst. Onder de getrof fen afgevaardigden bevinden zich 24 leden van de democrati sche oppositiebeweging, terwijl de andere vijf die leden van de regeringspartij zijn, die op 12 december j.l. hebben gestemd tegen aanvaarding van een ver zoek van de regering om de par lementaire onschendbaarheid van haar tegenstander Marcio Alves op te heffen. De verwer ping van dit verzoek leidde er toe, dat president Costa e Silva alle macht aan zich trok. Aan negen federale afgevaar digden is het mandaat ontno men, maar zij behouden hun po litieke rechten. Voorts zijn drie leden van het hooggerechtshof en een raadsheer en een aan klager van het militaire hoog gerechtshof gepensioneerd. De Braziliaanse autoriteiten hebben ook mevrouw Sodre Bit- tencourt, de eigenares van het oppositieblad „Correio da Man- ha", voor tien jaar in haar poli tieke rechten geschorst. Dit blad zou zich donderdag beledigend over de overheid hebben uitge laten. een verhoging van 75 per per soon per maand? 2. Dat de bewoners van „De Blauwe Hoeve" hierover zéér ont steld zijn? 3. Zijn G.S. van mening dat, a. het tijdstip (oudejaarsavond) zéér slecht gekozen was? b. dit schrijven voorbarig is ge weest, omdat naar ik meen G.S. hiervoor goedkeuring moet verlenen? 4. Zijn G.S. ook van mening, dat „De Blauwe Hoeve" wat te groots is opgezet en wat duur is uitge vallen. Hoeveel? 5. Zijn G.S. ook van mening, ge zien „De lBauwe Hoeve" nog maar enkele maanden geopend is, de ver hoging wel zéér vlug is gekomen? Was dit niet te voorzien? 6. Zijn G.S. bereid deze verho ging kritisch te beoordelen? ge zien de hoge verblijfkosten 2 13 en meer keer zoveel als voor een normale woning? Deze hoge verblijfkosten zijn niet meer uit eigen middelen te beta len. 7. Hebben deze verhogingen nog konsequenties voor de provincie en gemeenten? 8. Zijn G.S. bereid, al het moge lijke te doen, zodat deze verhoging niet nodig is? Belgisch schip vastgelopen en gezonken Op de Westerschelde ter hoogte van Bath is gisteravond het Bel gische vrachtschip „Dacuna-3" aan de grond gelopen. Enige tijd later is het schip mede door de harde wind, door midden gebroken Drie sleepboten van de rederij Muller uit Terneuzen, de „Cobie", de „Willem" en de „Zeeland", zijn in de nabijheid van het Belgische schip. Vermoed wordt dat de beman ning overgestap is op een van de sleepboten. De „Dacuna-3", groot 1.500 ton, was met 1.200 ton cokes geladen onderweg van Antwerpen naar Terneuzen. Vergadering gemeenteraad Maandagavond komt de ge meenteraad van Schoondijke in openbare zitting bijeen. Er moet o.m. een nieuwe gemeentewerk man worden benoemd. De ge meentebegroting voor 1969 zal worden aangeboden. Voorts zijn er enige belastingvoorstellen en tenslotte dienen er enige verkeers- voorzieningen te worden getrof fen. Oud-leerlingen R.M.L.S. Vrijdagmiddag 31 januari om 14 uur wordt in de aula van de rijksmiddelbare landbouwschool te Schoondijke een vergadering gehouden van de vereniging van oud-leerlingen. Na de jaar verslagen komt de bestuursver kiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden zijn de heren E. Ferket en A. Luteijn, van wie de laatste herkiesbaar is. Uit een reisbureau aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag is een brandkast verdwenen met f 5500 aan Nederlands geld, f 13.000 aan vreemde valuta, en travellerchèques ter waarde van 10.000. De diefstal moet tussen 16 en 17 janauri zijn gepleegd. Onderzoek leerde de politie, dat de inbrekers waarschijnlijk donderdagavond tussen kwart voor zes en half ze ven 's avonds het karwei klaarden. In deze drie kwartier stond er een blauwe bestelauto op de stoep met de achterkant tegen de gevel van het reisbureau. Twee mannen laadden een steekwagentje uit, gingen het pand binnen en keerden later met het wagentje terug. On der een deken vervoerden ze ken nelijk iets zwaars, dat in de wagen werd geladen en waarna men ver trok. Een en ander gebeurde tij dens het spitsuur. Vrijdagavond omstreeks zes uur vloog op de provinciale weg tus sen Stolwiik en Bergambacht een uit de richting Bergambacht ko mende auto met grote snelheid uit een bocht. De bestuurder remde zo krachtig, dat de wagen slipte en dwars over de weg kwam te staan. Een uit tegenovergestelde richting komende auto vloog er vervolgens tegen op. De bestuur ders van beide wagens, die alleen in hun auto zaten, overleden ter plaatse. Het waren de 28-jarlge schoonmaker T. Zwanenburg uit Gouda en de 52-jarige boekhouder A. F. N. de Heer uit Gorinchem. Twee inzittenden van een Boeing-727 van de Amerikaanse United Airlines hebben lichte verwondingen opgelopen, toen de piloot van hun toestel een snelle zwenking moest maken om een botsing met een onbekend gebleven toestel te voorkomen. Het voorval gebeurde toen de Boeing van San Diego opsteeg voor een lijnvlueht naar San Francisco. Tijdens een resefptie op het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft president Johnson afscheid genomen van zijn minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Het personeel van het ministerie had zijn chef, die het kantoor op 20 januari verlaat, deze receptie aangeboden. w Wl De Russen ziin nu in staat de Amerikaanse ruimtevaart te over vleugelen, zo waarschuwde presi dent Johnson vri'dag in ziin voor het congres b»stemd° eindrapport over de ruimtevaart. Het docu ment was nog voor de iongste Russische vluchten m»* de Sojoez- 4 en Sojoez-5 opgesteld. Naar verwacht bevatte John sons raoport geen aanbevelingen voor nieuwe programma's. Daar over moet de nieuwe president Richard Nïxon, beslissen. Vastge steld werd dat de Russen vorig jaar 81 ruimteschepen en kunst manen hadden gelanceerd tegen de Amerikanen slechts 64. De tota le balans over de afgelopen elf jaar geeft 606 Amerikaanse lan ceringen tegen 358 Russische aan. In de eerder door Johnson inge diende ontwerp-begroting voor 1969-'70 is voor de ruimtevaart slechts 3,9 miljard dollar uitge trokken, een laagterecord. Dr. George Muller, directeur van de afdeling bemande ruimte vaart van het lucht- en ruimte vaartbureau NASA, wees donder dagavond on het gevaar dat Ame rika bij gebrek aan financiële mid delen binnen afzienbare tijd tot een onbeduidend niveau in de ruimtevaart zal afzakken. i Een Israëlische rechtbank heeft vrijdag vijf Arabische mid delbare scholieren, vier jongens en een meisje van 18 jaar, tot ge vangenisstraffen van zes weken tot anderhalf jaar veroordeeld. De jongens hadden toegegeven dat zij van plan waren naar Jor danië te gaan om zich bij de Ara bische commando-organisatie „El Fatah" aan te sluiten. Het meisje kreeg zes weken wegens 't orga niseren en leiden van een beto ging. STEEKPARTIJ IN VLAARDINGEN i Na een twist in een pand aan de Dirk 3-laan in Vlaardingen tussen de bewoner, de heer J. A. H. W. (Wessels) (33) en een ken nis, de heer G. A. B. (22) uit Den Haag, heeft B. de bewoner gister middag met een schaar in de rug gestoken. Het slachtoffer vlucht te de woning uit en vroeg in een nabij gelegen café-restaurant om hulp. Hij werd naar het Holyzie- kenhuis in Vlaardingen ver voerd. Naar bleek dat door de steek met de schaar longletsel was ontstaan. Direct levensge vaar was echter niet aanwezig. De dader is nog steeds voort vluchtig. DODELIJK VERKEERSONGELUK Gisteravond omstreeks acht -uur is op Rijksweg 15 ter hoogte van Herwijnen een vrachtwagen ach terop een vrachtauto met aanhan ger gereden. Na de botsing kwam de vrachtwagen in een sloot te recht. De bestuurder, de 40-jarige heer J. Vrijhof uit Schiedam, moest door de brandweer uit zijn cabine worden gezaagd. Hij werd naar het ziekenhuis in Zaltbommel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Men mag hopen dat het gebruik van nieuwe hoognroducerend* rijstvariëteifen in combinatie met een oordeelkundige bemesting een efficiënte bestrijding van ziekten en plagen en een verbetering in cultuurmaatregelen van andere aard tot een belangrijk hogere riistproduktie op Java zal leiden. Dit schriift ir. J. G. de Geus in „Economisch-Statistische Berich ten' van deze week. Hü vop®t hieraan echter de volgende waar schuwing toe: Een van de aller grootste gevaren, die Indonesië en in het bijzonder Java bedreigt, is de ontbossing, die ontstellende vormen heeft aangenomen. Door de toenemende bevolkingsdmk worden tot on grote hoogte de schermbossen on de bergruggen en vulkaanhellingen gekant om zich op de daarmee vriikomende grond een moeizaam bestaan te verove ren, zonder er rekening mee te houden, dat hierdoor d° waterhuis houding en de oroduktiviteit van sawah's en andere cultuurarealen in de vlakte ernstig in gevaar worden gebracht. Het gevolg is, dat meer en meer van deze schermbossen verdwijnen met aile desastreuze gevolgen van dien. Wordt aan de ontbossing geen paal en perk gesteld, dan moet gevreesd worden, dat Java het lot zal delen van Madoera, dat van een welvarend gebied in de 17e eeuw vervallen Is tot het arme kale dorre eiland van nu. In een naschrift hieron schrijft prof. dr. E. de Vries, dat bij de autoriteiten in Indonesië een pro gramma in overweging is voor rehabilitatie van grond en dorps gemeenschap". Ook op dit gebied, van zo groot belang om de rijst- nroduktie op te voeren, wacht de Indonesische regering een enorme taak, aldus prof. De Vries. ii De Spaanse troonpretendent don Juan "au Bourbon heeft zijn zoon, de 3l-jarige 'Juan Carlos, gewaarschuwd dat hii een „be zoedelde koning" zal ziin, als h'j de troon over het hoofd van ziin vader heen accepteert. Don Juan uitte de waarschuwing in okto ber in een scherpe brief aan de prins, die vrijdag door de Ma- drileense krant „Nuevo Diario" werd gepubliceerd. De publikatie van de brief volgde op een recente verkla ring van de jonge prins, dat hij bereid was onder Franco's grond wet het koningsschap te aan vaarden, een verklaring die grote verdeeldheid onder de Spaanse monarchisten teweeg heeft gebracht. Don Juan schreef dat de prins onder druk stond van „sommige politieke krin gen" die erop uit waren de mo narchie te vervormen en dat het uiterst ongunstig zou zijn als er nu, op het moment dat de monarchie wordt hersteld, een kloof kwam in de „koninklijke" familie. Als het beginsel van de dynastieke erfelijkheid niet werd geëerbiedigd, zou de instelling „worden beroofd van haar natio nale karakter, de wortel waar uit alle gezag voortkomt" en al haar doelmatigheid verliezen. Spanje zou een koning krijgen die „van het begin bezoedeld was" door een dynastieke fout en onvermijdelijk met ontrouw zou worden geconfronteerd. De 55-jarige don Juan, die in Portugal woont, heeft herhaal delijk laten \yeten, dat hü zijn rechten op de troon nimmer zal laten varen. Hij heeft echter nooit de steun gehad van gene raal Franco. In de brief ontken de hij, gedreven te worden door persoonlijke ambities. Zijn enige doel was het werk van het hui dige bewind voort te zotten en over te dragen aan zijn opvol- KST. INTERNATIONALS VAST TOT ZEER VAST Beursplein is gisteren goed voor de dag gekomen voor de in ternationale waarden. Bij de ope ning was de stemming vast tot zeer vast door adnkopen van het publiek en het buitenland, plus dekkingsaankopen. De handel was levendig, waarbij in aanmer king moet worden genomen, dat er gedurende de voorbeurs veel in deze fondsen was omgegaan. Kon. Olie zette in op 181,80 om daarna uit te lopen tot 182,20 tegen een voorgaand slotniveau van 177,70. Unilever deed 130,50 (127,80). Philips werd op 162,60 (161,60) verhandeld, terwijl AKU het koersherstel van don derdag voortzette op 127,70 (126,10). Hoogovens verbeterde ruim 2 gulden op 104,90. De vrijwillige beperking (op verzoek van de Ver. Staten) van de Europese staalexport naar Amerika is voor Hoogovens van weinig betekenis. De geringe schade door deze beperking kan worden gecompenseerd door de afzet naar andere markten, aldus een woordvoerder van Hoog ovens. Het buitenland toonde be langstelling voor de Hoogoven waarden. Wallstreet gaf donderdag forse koersstijgingen te zien. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie aandelen steeg in New York bijna 7 punten tot 938,59. Van de Nederlandse fondsen verbeterde Kon. Olie er circa 1%. Unilever en Philips dollar. Begrijpe lijk dat dit voor Amsterdam een teken was om met kooporders in ds markt te stappen en tot dek kingsaankopen over te gaan. Het verhoogde koersniveau had winstnemingen tot gevolg in de meeste hoofdfondsen. De cultures waren lager voor HVA. Na een kalm en goed prijs houdend begin trokken de scheepvaartwaarden aan, waar door koerswinsten ontstonden van één tot drie punten. Scheep vaartunie kwam op 138%, Van Ommeren 245 en Japan-lijnen op 159. Maatschappij Nederland steeg 4 punten tot 130. De staats- fondsenmarkt was licht verdeeld met weinig zaken. KLM, in New York praktisch onveranderd, was twee gulden hoger op 227.50. K.Z.-Organon was vast op 198,20 (197,80). Deli- mij. kon zich verder herstellen op 80,20 (78,80). Heineken was wederom vast op 168,20 (164,40), dit nog steeds als nawerking op het deze week gepubliceerd® jaarverslag. De internationale waarden konden zich later op het verhoog de openingsniveau handhaven. AKU verliet de markt op 127,10, Hoogovens 104,60. Philips 162,30, Unilevter 129,70 en Kon. Olie op 181,80. Heineken steeg verder tot 169,20. Vergeleken met de slotkoer® van de vorige week moest AKU deze beursweek wat prijsgeven. Hoogovens, Kon. Olie. Philips en Unilever waren vast en KLM zeer vast. In de eerste periode waren 5 tot 10 punten hoger: DRU, Bijen korf-Beheer, Bührman, Bat. Aan nemingmij.. Calvé, en Eerste Ned. Verz. Bred. Ver. bedr. ging 12 en Mulder-Vogem 15 punten omhoog. Wessanen verbeterde 1,50. In Crane werd 85 bieden opgegeven tegen donderdag 80 laten, dit op de dividendhervat ting met 2 pet. Voor de 7 pet. con verteerbare obligaties d'Oranje- boom werd 126 (117%) betaald. Orenstein koppel daalde 7, Tech nische Unie eveneens 7 punten. Nutricia was 7 punten lager laten. Cindu was ƒ4,50 en Bols 2 lager. Ass. Rotterdam gaf 10 punten prijs. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Ahba Fban. heeft vriidag op een persconferentie in Tel Aviv de Russische voorstellen voor een regeling in het midden oosten een olan „voor etannege- wils ontmantelen" van Israël ge noemd. Het zit vol zwakheden teaenstriirliaheden en onduidelijk heden. zei hij. Als het zon worden uitgevoerd, zouden od enwe kilo meters afstand nu Arabische ka nonnen en tanks staan. Hii heeft er bezwaar tegen, dat het nlan de basis zou vormen voor d° komen de onderhandelingen met dr. Gun nar -Tarring. En waarom zouden we alleen maar over het Russische Dlan gaan Draten? Er kunnen ook nlannen komen van andere mo gendheden en van de oartiien zelf. zei Ehan. Hii wees verontwaardigd de bewering af. dat Israël van plan was geweest Jordanië of L'banon aan te vallen voordat op 2(1 janua- ri Nixon de regering in de V.S. overneemt. Op de vraag, welke vorm de tafel zou moeten hebhen op een eventuele Ïsraëlisch-Arabische conferentie, zei hij; Jammer ge noeg hebhen we het stadium nog niet bereikt waarin het ontwernen van meubels belangrijk is gewor den. Wij zouden elke vorm goed vinden, hoe surrealistisch ook. In de nacht van donderdag op vrijdag is een confectiewerk plaats aan de Geertesteeg in Ach terberg bij Rhenen door brand verwoest. De schade wordt ge schat op 100.000,De eige naar, de heer H. Huijdink, is tegen brand verzekerd. De brand werd 's nachts om drie uur ontdekt door mevrouw Huijdink. Het echtpaar woont vlak bij het bedrijf. Zij werd wakker door hondengeblaf en zag de vlammen toen ze naar bui ten keek. De brandweer van Achterberg en van Rhenen blus ten het vuur. Het gebouw zowel als de machines en de voorraden gingen verloren. In bet bedrijf, dat hoofdzakelijk draion truien maakt, werkten zeven mensen. Bij de brand, waarvan de oor zaak niet bekend is, werd nie mand gewond. Het passagiersschip „Carma nia" van de Cunard Cruise Line is vrijdag vlotgetrokken van de klip bij de Bahama-eilanden, waar het zondag op was gelo pen. De 471 passagiers waren donderdag op de Italiaan „Fla- via" overgebracht,-die hen naar Miami heeft vervoerd. De kapitein heeft gemeld dat de lekken in het. schip niet van ernstige aard zijn en dat er geen gevaar voor zinken bestaat. De „Carmania" gaat voor voorlopi ge inspectie naar Gat Island en daarna voor grondige inspectie naar Newsport News in Virgi- Het 2000 ton metende schip „Rigel", varend onder Panamese vlag, is ter hoog-te van Saint Antioche (zuidoost-Sardinië) vergaan, zo is op het havenkan toor van Cagliari vernomen. Er waren 21 opvarenden aan boord van de „Rigel" van wie er elf door een Zuidslavisch schip zijn opgepikt. Vier anderen zijn in sloepen gezien, terwijl er zes worden vermist. De oorzaak veüi het vergaan van de „Rigel" wA nog niet bekend. f

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3