De Sojoez-4 vrijdagmorgen veilig geland MUL VOLYNOV DRAAIDE NOG ROND DE AARDE Sjatalov ereburger van PetropavEovsky RADIO DE KOCK FRANKRIJK STELT BIJEENKOMST VERTEGENWOORDIGERS „GROTE VIER" VOOR Volgens Lodge bestand binnen twee maanden mogelijk BELEDIGING NEDERLANDS KONINKLIJK HUIS Uitgeefster „Neue Welt" HET WEER warme sauci]Z8broodjes BANKETBAKKERIJ. I Instrumenten geborgen Toekomst mogelijkheden Vrede Sojoez-5 vliegt verdei de Gasverwarming Nieuwe zelfverbranding aangekondigd in Praag BOMAANSLAGEN IN PARIJS ZATERDAG 18 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5903 Minieme belangstelling Het geld voor Nisreria bestemd? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Km**. 10 TERNEUZEN Advertentieprijs per mm ÏS et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10 Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bi) vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres .Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 15 cent. Het ruimteschip „Sojoez-4" is Vrijdagochtend op Russisch grondgebied veilig geland, zo meldde het persbureau „Tass". Ruimtevaarders Sjatalov, Jeli- seyev en Chroenov voelden zich goed. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing in een tevo ren bepaald gebied in de Sow- jet-Unie. Volgens radio-Moskou Is de Sojoez-4 om 09.52 (Moskou- tijd) na succesvolle voltooiing van de ruimtevlucht op 40 kilo meter van Kraganda in Kazach- stan geland. De Sojoez-5 met luitenantkolo nel Boris Volynov draaide nog rond de aarde.. Op een tevoren bepaalde plaats was de remmotor in werking ge steld, waarna het ruimtevoer tuig in een dalende koers kwam. Na het stopzetten van de rem motor hadden de ruimtevaar ders zich in hun landingscap sule tot boven het landingster rein, waar de parachutes wer den geopend en een zachte lan ding werd uitgevoerd. De ruimtevaarders werden ver welkomd door de bergingsploeg, vrienden, sportcommissarissen en de pers, aldus „Tass". De Sojoez-4 is 40 km ten N.W. van Karaganda in Kazachstan geland. De drie ruimtevaarders zfjn, voordat zij de remraketten in werking stelden, in de lan dingscapsule van hun uit twee afdelingen bestaand ruimtevoer tuig gestapt. Het gehele voer tuig kwam toen in de richting van de aarde. Nadat de remra ketten waren uitgeschakeld, scheidde de landingscapsule zich van de rest van het voertuig. Door middel van een valscherm en de retroraketten werd een zachte landing bewerkstelligd. Alle instrumenten voor het we tenschappelijk onderzoek en het fotomateriaal waren tevoren ook in de landingscapsule gebracht. Waarnemers merken op dat het kennelijk niet mogelijk was de werkcabine, waarvan de lan dingscapsule zich tijdens de lan ding heeft losgemaakt, in de ruimte te laten. Het Russische partijblad Praw- da, dat in rood en zwart ver scheen met grote koppen, noemt 7 gebruiksmogelijkheden voor een ruimtestation zoals dat don derdag is gevormd door samen voeging van ruimtevoertuigen: 1. werkplaats voor de houw van interplanetaire raketten die in onderdelen van de aarde worden aangevoerd door mid del van meer dan eens te ge bruiken vrachtraketten; '2. opleidingscentrum voor toe komstige ruimtevaarders; 3. sterrekundig observatorium; 4. haven voor Interplanetair verkeer; 5. studiecentrum voor gebeurte nissen op en om de aarde; 6. fabriek voor de vervaardiging van „volmaakte" produkten, gebruik makend van de lucht ledigheid en gewichtloosheid; 7. laboratorium voor het ont dekken van nieuwe elemen ten. De afwezigheid van zuur stof zou een „ruimchemie" met wijde perspectieven mo gelijk maken. Ruimtevaarder Sjatalov is ere burger van Petropavlovsky in Noord-Kazachstan gemaakt. Het is zijn geboorteplaats. Tijdens een van de laatste ron den om de aarde hebben de vier astronauten de volken van de aarde een boodschap met de beste wensen voor hun welzijn rn de totstandkoming van vrede gezonden. Ook het Chinese volk kreeg een telegram, waarin de ruimtevaarders van hun geloof in de „onverwoestbare vriend schap" tussen het Chinese en heit Russische volk gewagen. fc» Na de landing van het ruimte schip Sojoez-4 is de Sojoez-5 met Boris Wolynov aan boord alleen om de aarde blijven cirkelen. Wo lynov verrichtte 's avonds een baancorrectie die het oorspronke lijk door drie kosmonauten be mande ruimtevaartuig wat dichter bij de aarde bracht, op een hoogte die varieerde van 201 tot 229 km. met een omlooptijd van 88,6 mi nuten en een baanhoek van 51 graden en 40 minuten. Er was op nieuw een televisieuitzending uit het ruimteschip. Wolvnov vertelde een en ander over de apparatuur, demonstreerde de toestand van gewichtloosheid en toonde beelden van de aarde. De commandant van de Sojoez- 5 en de drie intussen gelande kos monauten hebben de titel „ere burger van Kaioega" gekregen, meldt Tass. In deze oude stad ten zuidwesten van Moskou heeft de grondlegger van de ruimtevaart, Konstantin Ziolkowski (1875 1935), gewoond. Vrijdagavond waren er nog geen aanwijzingen of de Sojoez-5 ook spoedig naar de aarde terugkeert of wellicht voor nieuwe expe rimenten voorlopig nog in de ruimte blijft. De ruimtevaarders Sjatalov, Jelisejew en Chroenov vertelden vrijdag na hun landing op een persconferentie dat ze hun ont moeting jn de kosmos donderdag met drie tubes bessensap hadden gevierd. Jelisejew en chroenov, die uit de Sojoez-5 in de Sojoez-4 waren overgestapt, hadden voor de commandant van laatsge- noemd ruimteschip de laatste post van de basis Baikonoer en de Prawda van de vorige dag meegebracht. Op de vraag: „Wat voelde u toen de deur openging en u op eens uw vrienden zag die vóór de lancering in Baikonoer afscheid van u hadden genomen?", ant woordde Sjatalov: „Om te begin nen was er geen sprake van „op eens". Ik had immers 24 uur op hen gewacht. Ik hoorde hun stem men toen de Sojoez-5 in de om- loopbaan kwam. Niettemin kwam er een grenzeloze vreugde over mij, toen ik „het geklop op de deur" hoorde. Kort vóór hun komst krabbelde ik nog gauw „hartelijk welkom" op 'n papier." De ruimtevaarder Leonov, die in maart 1965 als eerste mens een ruimteschip tijdens een vlucht om de aarde verliet, zei vrijdag in een interview dat de ruimtevaar tuigen van het type Sojoez veel groter en heter zijn dan de Woschod, waarmee hij zelf vloog. De nieuwe ruimteschepen hadden bijvoorbeeld geen speciale uit- stapsluizen. Daarvoor diende het hele werk- en rustvertrek. De stuurcabine werd voor „de deur" openging door een schot herme tisch afgesloten. Daarna werd de lucht uit het andere deel van het ruimteschip weggezogen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN Noordstraat 107 - Te). 01150-4255 TERNEUZEN Frankrijk heeft een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de „grote vier" bij de veiligheidsraad voorgesteld ter bespreking van de crisis in het midden-oosten. In overleg met secretaris-generaal Oe Thant zouden zij moeten nagaan op welke wijze him regeringen kunnen bijdragen tot de vestiging van een rechtvaardige en duur zame vrede In het gebied. Dit heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken vrijdagavond bekendgemaakt. De verklaring van het ministerie luidde: „De Franse regering is van oordeel dat de crisis in het midden-oosten, verre van de ge wenste ontspanning, een zorgwek kende verslechtering vertoont. Zo als zij kortgeleden nog herhaalde, zouden de Ver. Staten, Frankrijk, Groot-Brittanië en de Sowjet- Unie die een permanente zetel bezetten in de veiligheidsraad overeenstemming moeten bereiken om toepassing van de op 22 no vember 1967 goedgekeurde reso lutie te bevorderen. Aan deze overeenstemming van de vier moeten logischerwijze onderhande lingen en discussies vooraf gaan. Doel daarvan moet zijn de weg te openen naar een regeling waarbij de belanghebbende partijen nauw behoren te worden betrokken. Daarom heeft de regering de drie andere permanente leden van de veiligheidsraad voorgesteld dat hun vertegenwoordigers bij dat orgaan bijeenkomen om, in over leg met de secretaris-generaal van de verenigde naties, de manieren na te gaan waarop hun regeringen zouden kunnen bijdragen tot de vestiging van een rechtvaardige en duurzame vrede in het midden oosten, met name wat vaststelling van de regels betreft voor de uit voering van de resolutie van 22 november 1967 waardoor d'e toe komstige werkzaamheden van de veiligheidsraad worden vergemak kelijkt. De bewuste resolutie van de veiligheidsraad behelst terugtrek king van de Israëlische troepen uit de tijdens de juni-oorlog bezet te gebieden, beëindiging van de staat van oorlog, erkenning van de soevereiniteit, territoriale on schendbaarheid en politieke onaf hankelijkheid van alle landen in het gebied en hun recht op leven in vrede „binnen veilige en erken de grenzen, vrij van bedreigingen of daden van geweld", gegaran deerde vrijheid van scheepvaart door de internationale waterwegen en een rechtvaardige oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Henry Cabot Lodge, die bin nenkort de Amerikaanse delega tie bij de Vietnamese vredesbe sprekingen in Parijs zal leiden, is van oordeel, dat het heel wel mo gelijk is, dat binnen twee maan den een bestand in Vietnam tot stand komt, waardoor een begin gemaakt zou kunnen worden met het terugtrekken van Amerikaan se troepen. De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Bonn is vrijdag verhoord door de Amerikaanse senaatscommissie voor buiten landse zaken. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde senator Sparkman, die de bijeenkomst leidde, dat Lodge teruggekomen scheen te zijn van zijn vorige standpunt, volgens hetwelk de Verenigde Staten in staat zijn een militiare overwinning te behalen in Vietnam. Lodge zei tijdens zijn verkla ring, dat hij noch een havik noch een duif was, maar een realist. Lodge legde er echter de nadruk op. alleen voor zichzelf te spre ken en niet namens' het nieuwe Amerikaanse bewind. Volgende week dinsdag zal een tweede zelfmoordpoging door ver branding worden gedaan, als de censuur in Tsjecho-Slowakije dan nog niet is opgeheven. Dit staat in pamfletten die vrijdag in Praag zijn opgeplakt. Daarin wordt ook een verbod geëist van het pro- Rusische blad Zpravdy dat in Oost-Duitsland wordt gedrukt. Donderdag probeerde in het cen trum van Praag de student Jan Palach zich uit protest tegen de Rusische bezetting door zelfver branding van het leven te beroven. Zijn toestand is zeer ernstig. In Parijs zijn gisterochtend kort na elkaar bomaanslagen ge pleegd op 't kantoorgebouw van de glasindustrie Boussoissouchon Neuvesel (B.S.N.) en de wo ning van Antoine Riboud direc teur van die maatschappij. De woning werd ernstig beschadigd evenals het kantoorgebouw. Nie mand werd gewond. B.S.N. is betrokken bij de grote fusie-strijd met de maatschappij St. Gobin. Israëlische demonstranten op het Koningsplein te Tel Aviv tij dens een donderdag gehouden anti-De Gaulle-demonstratie. Op de borden ondermeer: „De Gaul le, Praag, Israël" en „De Gaulle mirage fata morgana) van het Midden-Oosten", vanwege het Franse wapenembargo worden ook de bestelde mirage-straalja- Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen portret van prinses Margriet, die op zondag 19 januari haar 26ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot.) De 24e civiele kamer van het gerechtshof In Hamburg heeft vrijdagmiddag de uitgeefster van het blad „Neue Welt" Welt am Sonnabend" in Düsseldorf veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding van 50.000 mark aan prins Bernhard en 50.000 mark aan prinses Irene. Voorts dient het blad in zijn eerstvolgende- -rnnwmsr een roede- deling aan zijn lezers op te nemen, volgens welke het reeds vóór de .aanvang van de zitting had toege zegd de beweringen omtrent prin ses Irene en haar ouders niet te zullen herhalen en dat het wegens een schending van de intieme sfeer van leden van het koninklijk gezin is veroordeeld tot het be talen van in totaal 109.000 mark. Prins Bernhard en nrinses Ir°ue werden elk veroordeeld tot het be talen van een zesde van de kosten van het proces. Men verwacht in Hamburg dat de uitgeverij tegen het vonn's in hoger beroep zal gaan. Zii heeft hiervoor twee weken de tijd. Justitiële kringen wijzen er op dat het nog niet eerder is voorge komen, dat een uitgeverij, een radio-omroep of een televisiesta tion tot het betalen van een der mate hoge schadevergoeding is veroordeeld. Het is vrijwel uitgesloten dat „Neue Welt" reeds het komende weekeinde, gesteld dat geen hoger beroep wordt aangetekend, de mededeling aan zün lezers, vet ge drukt en op pagina drie zoals in het vonnis is gestipuleerd, zal pu bliceren. De nublieke belangstelling voor de zitting in een zaaitie dat t»n hoogste dertig belangstellenden en journalisten kon bevatten, was miniem. Donderdagavond maakt noch het Hamburger Abendblatt noch de Hamburce editie van d° BMd- ze'tung melding van het proces. De reden dat de aanklacht is in gediend bij de rechtbanh va-a Ham burg en niet de rechtbank van Düsseidorf waar de uHgeverii is gevestigd, is waarschijnlijk dat het advocatenkantoor dat de belangen van prins Bernhard en prinses Irene behartigde, in Hamburg is "evestl°d. Voorts werd in dit ver band opgemerkt dat in Hambur- vonnissen wegens inbreuk op da intieme sfeer zijn g°veld maar da» h»vonrbeeld de rechtbank van Milnchen een dergeiiik vergrijn niet als grond voor het betal°n van schadevergoeding beschouwt Theoret'sch was het mooeiiih geweest de aanklacht ook in Düs- saldnrf in te dienen, omdat „Neu» Welt" over het gehele grondge bied van de bondsrepubliek wordt verspreid. Omtrent de bestemming van het geld dat volgens het vonnis aan het internationale rode kni's moet worden overgemaakt, is niets he kend. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het geld zal worden gebruikt voor hulpverlening aan de slachtoffers van de oorlog in Nigeria. Afnemende wind Vrijdag veroorzaakte een zwak ke rug van hoge luchtdruk in on ze omgeving opklaringen, waar bij de temperatuur evenwel niet hoger werd dan omstreeks 5 graden. Boven Ierland arriveerde een aktieve oceaandepressie, die vergezeld ging van een omvang rijk regengebied. In Engeland, waar het maar 2 a 3 graden werd, viel plaatselijk natte sneeuw. Dit neerslaggebied zal vandaag al boven Duitsland zijn aangeko men. Boven onze omgeving waait dan een zuidwestelijke wind, die aanvankelijk krachtig en aan de kust nog stormachtig zal zijn, maar in de loop van d« dag geleidelijk gaat afnemen. lit de aangevoerde lucht komen en kele opklaringen voor maar ooK verspreide buien. De middagtem- peraturen zullen iets hoger wor den dan vrijdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Afnemende wind. Enkele opklaringen, maar cok verspreid voorkomende buien. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormaehtigê wind tussen zuid en zuidwest, later op de dag ge leidelijk afnemend. Iets hogere middagtemperaturen dan vrij dag. ZATERDAG 18 JANUARI v.m i.m. Breskens 1.30 1.58 Temeuzen 2.06 2.34 Hansweert 2.40 3.08 Walsoorden 2.49 3.17 ZONDAG 19 JANUARI v.m n.m. Breskens 3.10 3.36 Terneuzen 3.46 4.12 Hansweert 4.20 4.46 Walsoorden 4.29 4.55 MAANDAG 20 JANUARI v.m n.m. Breskens 3.10 3.36 Terneuzen 3.46 4.12 Hansweert 4.20 4.46 Walsoorden 4.29 4.55 ZON MAAN op onder op onder jan. 18 08.39 17.03 09.28 17.09 19 08 38 17.01 09 52 18.44 20 08.37 17.06 10.10 20.14

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1