Eerste experimentele Russische ruimtestation Zaterdag eerste plenaire bijeenkomst Dubbele moord in Kinderdijk KOPPELING EN OVERSTAPPEN VOLLEDIG GESLAAGD Israëlische vliegtuigen in actie E.E.G. schenkt Turkije 50.800 ten graan Volgende week koninklijk bezoek aan Ronde tafel in Parijs: PRESIDENT JOHNSON VERWACHT CONJHNCTUURVERTRAGIHG Laatste economische boodschap aan congres HET WEER Beperking investeringen VRIJDAG 17 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5902 Startplaats Aflossing In de ruimte mogelijk Overgestapt Weer gescheiden Staking van zeelieden in IJsland Zelfmoord In centrum van Praag Overstromingen in noordoost-Syrië Geen vlaggen Vier partijen Poging tot opstand in Guyana verijdeld Stars and stripes' als deurmat Hoogwater Zon- en Maanstanden Tijdelijk opklaringen Weerbericht mnkering"WJ abonnement: TERNEUZEN Wrecteup-HooMrédacteur: P. J. van de Sands Redactie- en Administratieadres: Smfdswa! Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de 8ande te Terneuzen AdverfenHeprils per mm 18 ct; minimam per advertentie f 2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties hlf vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb maandag'/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 1 oor. De Sowjet-Unie heeft donderdag een ruimteprimeur geboekt door de twee bemande ruimteschepen Sojoez-4 en Sojoez-5 met samen vier man aan boord aan elkaar te haken. Tot dusver was dit met be mande ruimteschepen nog niet ge beurd. Wel hadden de Amerikanen •I zeven maal en de Russen twee maal Iets dergelijks verricht, maar steeds met onbemande toestéllen. Tass meldde later dat de ruimte vaarders Jevgeni Chroenov en Alexet Jelisejew zich in de vrije ruimte hadden begeven en in het ruimteschip Sojoez-4 waren over gestapt Nadat ruimtevaarder Sjatalow In de Sojoez-4 zijn koers had ge wijzigd, kwamen de toestellen steeds dichter bij elkaar. Totdat üij aan elkaar konden worden vastgemaakt. Het proces duurde 43 minuten en was om 11 uur 20 Vioskouse tijd voltooid. Van het gebeuren werd een televisie-uit- tending verzorgd met behulp van Ie buitenboordcamera's. Op de beeldschermen in de Sowjet-Unie werden beide uitzendingen tege lijkertijd vertoond. Nadat beide ruimteschepen aan elkaar vast j hadden gemaakt, werden de elek-' ïriclteitsnetten op elkaar aange sloten en volgde een gesprek tus sen de ruimtevaarders via de boordtelefoons. Alles verliep vol gens plan. Het nu uit vier delen bestaande gevaarte werd door Tass „het eerste experimentele ruimtesta tion" genoemd. Gezagvoerder Wo- lyisov van de Sojoez-5 nam na de koppeling het stuur over voor oriëntering voor de verdere uit voering van het vluchtprogramma. De directeur van het Britse ob servatorium te Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, noemde de koppe ling van zeer groot belang voor het Russische programma, dat een ruimtestation rond de aarde moet bouwen. De komende dagen moe ten we te weten komen, of de Russen een verbindingsschip tus sen het ruimtestation en de aarde zullen laten opstijgen. De vorming van een ruimtestation is van groot belang voor wetenschappelijke waarnemingen en ais startplaats voor ruimtereizen. Tass deelde in een officieel com muniqué mee dat de ruimtevaar ders Jevgeni Chroenov en Alexei Jelisejev hun rulmtepakken had den aangetrokken en door het luik van de Soioez-5 naar buiten waren gegaan. Daar bleven zij on geveer een uur, terwijl zij zich bezig hielden mét wetenschappe lijke waarnemingen. Allen bleven doorlopend onder ling met elkaar in verbinding. Tenslotte begaven zij zich in de Sojoez-4 om zich bij Sjatalov te voegen die sinds de lancering alleen had gezeten. Aan de aarde wérd gemeld dat alle ruimtevaar ders zich goed voelden. Tijdens het verblijf in de ruimte hadden de twee ingenieurs een nieuw soort ruimtepakken aan met een autonoom systeem voor ademha ling e.d. Door dit' overstappen is het mogelijk geworden bemannin gen van ruimtestations af te los sen of in noodgevallen te hulp te snellen, aldus Tass. Nadat beide ruimtevaarders hun speciale pakken hadden aange trokken, die werken volgens het regeneratiesysteem, gingen zij naar buiten. Chroenov deed dat boven Zuid-Amerika, Jelisejew bo ven Russisch gebied. Beiden ble ven ongeveer een uur samen in de ruimte. Het uitstappen van Chroe nov werd opgenomen met de bui tenboord-televisiecamera. Een filmcamera legde vast hoe Jelise- jek naar buiten kwam. Alles werd op de Russische tele visie getoond. De ruimtepakken waren lichtkleurig. Door het glas van de helmen kon men de ge zichten zien. Zij zweefden lang zaam door het luchtledige en de monstreerden voor welke verras singen men bij de gewichtloosheid kan komen te staan. Tenslotte na men de twee ruimtevaarders plaats naast Sjatalov in de Sojoez-4. De Sojoez-4 en de Sojoez-5 zijn na hun gemeenschappelijke vlucht weer van elkaar gescheiden, zo heeft het Russische persbureau donderdagmiddag tegen half vier meegedeeld. Chroenov en Jelise jew bevonden zich bij- Sjatalov aan boord van de Sojoez-4, terwijl gezagvoerder Wolynov alleen in de Sojoez-5 bleef. Tass deelde mee dat Jelisejew Deze tekening geeft ongeveer de situatie weer hoe de Russische Sojoez-4 en Sojoez-5 hun baan om de aarde beschrijven. montagewerkzaamheden heeft verricht, terwijl hij in de ruimte zweefde tijdens het overstappen. (Zie verder pag. 2) Tweeduizend zeelieden, beho rend tot de Islandse vakbond van zeelieden, zijn donderdag voor onbepaalde duur in staking gegaan. Zij eisen vergoeding voor de maaltijden aan boord ter com pensatie van de gestegen kosten van levensonderhoud. Een 21-jarige Tsjeehoslowaak- se student heeft woensdagmid dag in het centrum van Praag zelfmoord gepleegd op de manier van de Zuidvietnamese bonzen. Om 14.15 uur pl. tijd gooide hij aan de voet van het stand beeld van de Boheemse koning Wenceslaus, de stichter van de eerste Tsjechische staat, benzine over zich heen en stak zich daarop in brand. De politie wilde geen inlich tingen over het drama vérstrek ken. Als gevolg van overstromingen in noordoost-Syrië zijn 15 mensen om het leven gekomen en 40 ge komen en 40 gewond geraakt. Vijfduizend gezinnen zijn dakloos geworden. Deze cijfers zijn don derdagavond verstrekt door radio Damascus. Twee Israëlische vliegtuigen hebben donderdag posten van Arahische verzetsstrijders aan de overzijde van de Jordaan gebom bardeerd, nadat een anti-tank granaat op een Israëlische pa trouille was afgevuurd, zo is van Israëlische zijde meegedeeld. Een Israëlische soldaat werd licht ge wond. Een Jordaanse militaire woord voerder heeft gezegd dat Jor daanse en Israëlische strijd krachten gedurende tien minuten tank-, mortier- en machinege weervuur hebben gewisseld in het Jordaandal. De Israëliërs wa ren met schieten begonnen. Een Israëlisch legervoertuig was ver nield. De Israëliërs hadden ver moedelijk ook verliezen aan mensen geleden. Aan Jordaanse kant was niemand gedeerd. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben donder dag in Brussel besloten aan Tur kije 50.000 ton zachte tarwe ter beschikking te stellen als spoed- hulp. Turkije heeft onlangs om hulp gevraagd wegens een mis lukte oogst, speculatie in het binnenland en vertraging van Amerikaanse graanhulp als ge volg van stakingen in de Ver enigde Staten. De E.E.G.-hulp is verleend in het kader van de voedselhulp aan onderontwikkelde landen, die in de Kennedy-ronde is overeengekomen. De E.E.G. zal drie jaar lang een miljoen ton graan per jaar beschikbaar moe ten stellen voor voedselhulp, maar tot heden is het nog niet tot effectieve leveranties geko men. Wel zijn van een aantal landen, waaronder Indonesië en India, in Brussel verzoeken om graanhulp ontvangen*'maar met elkaar voor een hoeveelheid die zeker tweemaal zo groot is als de E.E.G.-toezeggingen in Ge neve. Turkije had om 400.000 ton gevraagd en krijgt nu, vooruit lopend op beslissingen over de ingekomen verzoeken, 50.000 ton vooruit als noodhulp. Volgende week donderdag 23 januari vertrekken koningin Ju liana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus voor esn staatsbezoek naar Ethiopia. Dezelfde darg zullen de Neder landse gasten in Addis Abeba ar riveren, waar hen 's avonds een gala-diner wordt aangeboden door Haile Selassie. Het voorlopige programma ver meldt o.m. bezoeken aan de sui kerplantages van de handels vereniging Amsterdam (HVA) te Wonji en aan het in de omgeving daarvan gebouwde ziekenhuis. Een hoogtepunt voor de vele in Ethiopië werkzame Nederlanders zal ongetwijfeld zijn de ontvangst van de Nederlandse gemeenschap op zondagmiddag 26 januari. In de ochtend van dezelfde dag woont de vorstelijke familie een kerkdienst bij in de „Holy Tri nity Cathedral" te Addis Abeba. Het programma vermeldt voorts bezoeken aan Lalibela (met in de rotsen uitgehouwen ker ken), aan de watervallen van de Blauwe Njjl, aan Gondar, Axum en Asmara. Op 31 januari begint het twee de gedeelte van het bezoek, welk gedeelte een niet-officieel karak ter zal dragen. Op 1 februari zal koningin Ju liana in Asmara een tentoonstel ling openen. Prinses Beatrix en prins Claus verlaten-op 30 janu ari Ethiopië. Zij zullen daarna een toeristisch bezoek brengen aan Tanzania en Kenia. De eerste plenaire bijeenkomst van de vier delegaties naar de vredesconferentie over Vietnam zal zaterdagochtend worden ge houden, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse afvaar diging bekendgemaakt. Men zal allereerst praten over procedure kwesties. Men is het eens geworden over een ronde tafel, waaraan men kan gaan zitten zoals men wil. Dit werd van welingelichte Noordvietnamese zijde verno men. Tussen de Amerikaanse en Noordvietnamese delegaties is met goedkeuring van het bevrij- dingsfront en de regering in Sai gon een akkoord bereikt. De vier delegaties zullen zaterdag om 10.30 uur bijeenkomen in het conferentiecentrum, het voor malige „Hotel Majestic". Zij zul len aan een ronde tafel plaats nemen. Aan weerszijden daar van komen twee rechthoekige tafels voor de stenografen. De moeilijkheden van procedu rele aard, voornamelijk over de vorm van de conferentietafel, die meer dan twee maanden aan het openen van voltallige be sprekingen in de weg hebben gestaan, zijn overwonnen vier dagen vóór de ambtsoverdracht van de regering-Johnson. Het ak koord is bereikt in gesprekken, die de waarnemende Amerikaan se en Noordvietnamese delega tieleiders, Cyrus Vance en Ha Van Lau, donderdag en woens dag hebben gevoerd. Het voltal lige overleg bad oorspronkelijk al op 6 november moeten begin nen. Besloten is dat er in de confe rentiezaal geen vlaggen of naambordjes zullen zijn en dat de Amerikaans-Zuidvietnamese kant het eerst zal spreken. Aan deze eerste bijeenkomst zullen de delegatieleiders niet deelnemen. De Amerikaan Har- riman keert zondag naar de Ver enigde Staten terug. Zijn opvol ger, Henry Cabot Lodge, wordt in Parijs verwacht na de inaugu ratie van Richard Nixon als pre sident, die maandag plaats vindt. De Amerikanen en Zuidviet- namezen zullen met tien tot twaalf man aanwezig zijn. De officiële talen zullen het Engels en het Vietnamees zijn, terwijl het Frans zal fungeren als „werktaal". De Noordvietnamese woord voerder, die het akkoord even eens op een persconferentie be kend maakte, legde er de nadruk op, dat de conferentie die zater dag begint, er een is tussen vier partijen en niet tussen twee en dat de vier delegaties kunnen gaan zitten waar zij willen. Als eerste zal spreken de waarne mende leider van de afvaardi ging van de Zuidvietnamese regering, daarna Cyrus Vance en vervolgens vertegenwoordi gers van het bevrijdingsfront en van de Noordvietnamese rege ring. Volgens een communiqué van do afvaardiging van Saigon toont het akkoord „eens te meer, dat de Zuidvietnamese delegatie alle verzoeningspogingen heeft ge daan die verenigbaar zijn met de idee van een tweezijdige bij eenkomt. Donderdag heeft een zekere G. van K. te Kinderdijk in de ge meente Nieuw-Lekkerland zijn vrouw en zijn zoontje gewurgd. Daarna heeft de man zijn beide polsen doorgesneden in een po ging tot zelfmoord. De man is 24 jaar ud en huwde het slachtoffer (de 23-jarige D. van den Adel) op 22 maart 1967. Het zoontje Hendrikus was één jaar oud. De trgedie heeft zich rond 2 uur donderdagmiddag in het huis van de familie van K. aan de Veerdijk afgespeeld. De man, die thuis verbleef omdat hij over spannen was, liep na zijn daad naar de buren. Daar werd hij verbonden waarna hU naar een ziekenhuis werd gebracht, Het voorlopig onderzoek heeft de politie tot het vermoeden ge bracht dat het drama zich al donderdagmorgen omstreeks 7 uur moet hebben afgespeeld. Bei de slachtoffers moeten in hun slaap de dood hebben gevonden. De vrouw lag in nachtkleding in bed en had, toen haar lijk ge vonden was, een sjaal om de hals, waarmede zij kennelijk door haar man was gewurgd. Het kindje dat vredig tussen de dekens lag, was een stropdas om het halsje gebonden. Sporen van een worsteling werden in de slaapkamer niet gevonden. Na zijn daad moet de man urenlang door het huis hebben gelopen, na zichzelf aan de pol sen en hals verwondingen te hebben toegebracht met een scheermes en een broodzaag. Dit kan worden afgeleid uit de bloedsporen, die overal in het huis werden aangetroffen. Uitgeput door bloedverlies strompelde de man uiteindelijk naar buren, die onmiddellijk de soUtie en een arts waarschuw den. De buurman legde onmid dellijk een noodverband aan, ter wijl de buurvrouw naar de wo ning van de gewonde man snel de en daar de gruwelijke ont dekking deed van hetgeen zich had afgespeeld. Zij maakte nog onmiddellijk sjaal en stropdas van de slachtoffers los, doch dit had geen nut meer. De dader werd met spoed naar i het gemeenteziekenhuis in Dor drecht overgebracht en verkeert niet in levensgevaar. Hij kon echter nog niet worden gehoord. 1 Hij was in Kinderdijk op een werf werkzaam, doch verzuimde de laatste tijd herhaaldelijk zijn werk. Hij was nogal zwaarmoe dig en was onder behandeling van een psychiater. Vandaag zal sectie op de slachtoffers worden verricht. Guyanese veiligheidstroepen hebben een komplot voor uitvoe ring van een opstand in de stad Arabuma aan de grens met Venezuela verijdeld, zo is in Georgetown vernomen. Drie Indianen zijn aangehou den op beschuldiging van samen zwering met het doel de plaat selijke politiepost, het postkan toor en enige andere bestuurs gebouwen te veroveren en te vernielen. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegen over de Amerikaanse ambassade spijt betuigd over een t.v.-uitzen- ding, waarin de Amerikaanse vlag als deurmat is gebruikt. Dit is donderdag meegedeeld door de ambassade, die het incident in 'n nota aan het ministerie van bui tenlandse zaken een „ontheiliging van de vlag" had genoemd. President Johnson voorspelt in zijn laatste „economische bood schap" aan het congres een ver traging in de economische groei na de inflatoire ontwikkeling in 1968. De prognose van de schei dende democratische regering verwacht voor 1969 een sterkere greep van de conjunctuurrem- men. De toeneming van het bruto nationaal produkt zal zes procent minder zijn dan in 1968. De rege- ring-Johnson verwacht in 1969 'n prijsstijging van 3 procent tegen over meer dan 4 procent in het afgelopen jaar. Ook bij de ver mindering van de expansie moet 't aantal werklozen laag worden gehouden. Volgens het economi sche rapport van Johnson, dat evenwel op generlei wijze bin dend is voor de nieuwe regering van Nixon, verwacht men dat het percentage voor het aantal werk lozen onder de 4 procent zal blij ven. Thans is het percentage werklozen met 3,3 het laagste sinds 17 jaar. Om de inflatie af te remmen is het nodig de ver hoging van de inkomsten- en vennootschapsbelasting van 10 procent te handhaven. Ook wat betreft de betalings balans verwacht het rapport een gunstige ontwikkeling. Voor de eerste keer sinds 1957 vertoonde deze balans een overschot van 1,9 miljard in het derde kwartaal van 1968. De negatieve ontwikke ling bij de handelsbalans zal in 1969 tot stilstand komen, aange zien de vertraging in de econo mische groei slechts een kleine toeneming van de import zal toe laten. Het oordeel over de ex portpositie is daarentegen gun stig. Tegen beperkende maatrege len van Engeland en Frankrijk VRIJDAG 17 JANUARI wegen de concessies van West- Duitsland op het gebied van de handelspolitiek en de expansie van de Amerikaanse export markten op. Om de kapitaalex- Dort in te dammen is het nodig de investeringsbeperkingen voor Amerikaanse ondernemingen overzee te handhaven. Op het gebied van de mone taire politiek keëït het rapport: zich tegen een conferentie in de stijl van Bretton Woods voor het opnieuw vaststellen van valuta- pariteiten. Het huidige systeem moet veeleer door middel van 'n reeks consultaties worden gewij zigd. Het rapport legt veel nadruk op het snelle in werking treden van de „speciale trekkingsrech ten", die als reservevaluta bij 't internationale monetaire fonds naast het goud zullen gelden. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 0.38 1.14 1.48 1.57 n.m 1.0! 1.37 2.1' 2.2l ZATERDAG 18 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m 1.30 1.58 2.06 2.3-' 2.40 3.08 2.49 3.17 ZON MAAN op onder op onder jan. 17 08.40 17.01 0850 15.35 18 03.39 17.03 09.28 17.09 19 08.38 17.01 09.52 18.44 20 08.37. 17.06 10,19 20.14 Het weer in west-Europa werë donderdag bepaald door een dé- pressie, waarvan één der centra boven de zuidelijke Noordzee was gelegen en een tweede btf Schotland. Deze depressie veroorzaakte op de meeste plaatsen enkele buien. Boven de Britse eilanden werd het omstreeks 5; in onze omge ving ongeveer 6 graden. In Frankrijk was het iets zachter. De depressie boven de Noord zee vult snel op en trekt naar het noorden weg. Hierdoor begon de wind donderdagavond af te ne men. De storing wordt gevolgd door een gebied met opklaringen en vrijwel geen buien. Inmiddels is ten westen van Ierland een volgende oceaansto- ring aangekomen. Op de nadering hiervan gaat vandaag de wind bij ons weer krimpen naar zuidelijke richting. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I geldig tot hedenavond. Tijdelijk opklaringen Opklaringen, later meer be wolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige, naar zuid west tot zuid krimpende wind. Iets lager* temperaturen dan gis teren

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1