PROVINCIAAL NIEUWS In het gemenebest blijft men,, Every inch a gentleman" Verpleegster vermoord in Venray FRAAI VERTOON DAT WEINIG UITHAALT Opnieuw twee miljoen voor hulpverlening aan Nigeria £fonderdag 16 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Nieuwe fabriek voor hogedruk- polyethyleen Axel Pianoconcert van Gerard Hengeveld Aardenburg Goes d. bezinning over de wijze waar op bepaalde vakken het best kunnen worden gegeven. Middelburg Sluis {Carnavalsviering Zwemdemonstratie Brand in opslagplaats d iepvrieskasten schade 170.000 Verbittering Menings verschillen Grotbewoners beëindigen experiment Scheepvaart kanaal T erneuzen—Gent Opgave van het aantal geloste en geladen schepen op het Neder lands gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen over de maand december 1968. ZEEVAART Aantal Totaal geschut Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 660 17 60 3 8 Doorvaart op België 589 BINNENVAART Aantal B.r.t. 692.764 192.674 49.434 4.608 6.099 632.623 Totaal geschut Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical Terneuzen Sluiskil Axel Sassing Sas van Gent Doorvaart op België Ton 5247 3.179.171 158 473 275 24 148 176.424 274.328 250.242 8.286 71.020 4414 2.424.438 Opening postkantoor T erneuzen-Zuid Maandag 20 januari a.s. om 8.30 u. zal de heer J. C. Aschoff. burgemeester van Terneuzen, het nieuwe postkantoor in Terneu- zen-zuid op de hoek van de Bach- laan en de Alvarezlaan officieel in gebruik stellen. Dit postkantoor is tijdelijk on dergebracht in een speciaal daar voor gebouwde caravan en zal voor het publiek zijn geopend op maandag t/m vrijdag van 8.30 17 uur. Gedurende de gehele openstel- lingstjjd kan men voor alle post-, giro-, spaarbank-, telegraaf- en telefoonzaken terecht. De bewoners van de nieuwe woonwijken ten zuiden van de Frederik van Eedenlaan worden per brief van dit nieuwe post kantoor en de mogelijkheden op de hoogte gesteld. Aanbieden van huisvuil in plastic zakken Het gevolg van de goede resul taten, welke zijn behaald met de proef met plastic zakken voor het aanbieden van huisvuil in de bo- menbuurt te Terneuzen, is ge weest dat sinds 27 december 1968 in de gehele gemeente Terneuzen op basis van vrijwilligheid plastic zakken kunnen worden gebruikt voor het huisvuil. Met de cirkulaire, waarin de richtlijnen voor het ophalen van huisvuil in 1969 zijn vastgelegd, welke in -de-week van 16 tot en met 20 december 1968 huis aan huis in de gemeente is bezorgd, is bekend gemaakt dat alleen plastic zakken mogen worden ge bruikt, die voorzien zijn van het opschrift G. R. Terneuzen. Bedoelde plastic zakken zijn te koop bij de melkhandelaren in Terneuzen. Gebleken Is dat verschillende bewoners nog in het bezit zijn van plastic zakken, welke door de Semeente zijn uitgegeven om eel te nemen aan de proef van 3 september tot en met 8 november 1968. De direkteur van de dienst open bare werken maakt bekend, dat tot 8 februari nog de gelegenheid bestaat plastic zakken te gebrui ken voor het huisvuil, welke door de gemeente Terneuzen zijn uit gegeven en niet voorzien zijn van het opschrift G. R. Terneuzen. Zij die na 8 februari 1969 nog in het bezit zijn van plastic zak ken zonder het opschrift G. R. Terneuzen, worden verzocht deze niet meer te gebruiken als ver vanging of aanvulling van de huisvuilemmers. Ze kunnen wel gebruikt worden voor het aanbie den van grof-vuil op le en 3e of 2e en 4e woensdag van elke maand. De dienst openbare werken verzoekt een ieder, die gebruik wil maken van plastic zakken voor het aanbieden van huisvuil, dit te doen overeenkomstig de verstrekte richtlijnen. Eind 1969 hoopt Dow Chemical (Nederland) N.V. in Terneuzen een fabriek voor hogedruk-poly- ethyleen met een capaciteit van 60.000 ton per jaar in gebruik te nemen. In verband hiermede zal op 22 januari a.s. in het kantoorge bouw van Dow Chemical te Ter neuzen een voorlichtingsbijeen komst worden gehouden, tijdens welke de veiligheidsvoorzienin gen, die in deze fabriek worden getroffen, worden toegelicht. Voor deze bijeenkomst zijn de gemeentebesturen van Terneu zen, Hoek en Biervliet alsmede de hoofdambtenaren van politie, brandweer, bescherming bevol king en volksgezondheid uitge nodigd. Dinsdagavond heeft de pianist Gerard Hengeveld in „De Halle" een pianoconcert gegeven, waar voor vrij goede belangstelling bestond. Vóór de pauze speelde de heer Hengeveld stukken van Mozart, Schumann en Chopin. Na de pau ze bracht Ml WTkin-van Dshus- sy ten gehore en de avond werd besloten met werken van Rach maninow. Aan het einde van 't program ma viel de heer Hengeveld een staande ovatie ten deel, welke hij beloonde met het spelen van een Spaanse dans van Granados en een koraal van Bach. Gemeenteraad vergaderde De nieuwjaarsrede, die burge meester Van Berckei uitsprak in de zitting van de gemeeneraad van Aardenburg dinsdagavond j.l. was voor de heer L. J. de Clèrcq aanleiding tot een uitvoe rig kritisch commentaar op het beleid van B. en W. De heer De Clercq betoogde dat de wonnigtoewijzing discri minerend was voor bepaalde ge loofsovertuigingen en dat 't col lege rekening hield met gods dienstige opvattingen van toe komstige ingezetenen. Voor bepaalde mensen aldus de heer De Ciercq, is de „herberg" hier in Aardenburg gesloten. Burgemeester Van Berckei was zeer verontwaardigd over deze opmerkingen en eiste bewijzen. Ook wethouder E, Lansu was verbolgen over de uitlatingen die hij als laster bestempelde. De gevallen, die de heer De Clercq in tweede instantie noemde, wa ren op de gewone wijze behan deld. De nieuwjaarsrede van de bur gemeester was overigens opti mistisch. Een goed toeristisch jaar, vele nieuwe voorzieningen en voor 1969 geen ongunstig per spectief. Hij betwijfelde of de ge meentelijke herindeling nog dit jaar zal worden gerealiseerd. Voor alles rond is, zal het zeker '70 worden, meende hij. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe inde ling voor Aardenburg een gezon de zou zijn. Na drie stemmingen werd wet houder Slager aangewezen als vertegenwoordiger in de water leidingmaatschappij. „Slaat u daar maar goed op, ta fel", adviseerde de heer De Clercq, want in het verleden is gebleken dat dit noodzakelijk is. Het voorstel om ƒ2,42 per in woner bij te dragen aan een bi bliotheek voor de streek, gaf aan leiding tot een langdurige discus sie. De heer De Clercq wilde even wachten om nader te informeren of hier bestaansmogelijkheden aanwezig zijn. De meeste raads leden waren enthousiast. Allés komt op een wetenschappelijk plan en bovendien zijn er meer keuzemogelijkheden. Bij de stemming waren de he ren A. Buick, A- Verbeke en de heer De Clercq tegen. De fanfare gaat dit jaar zijn eeuwfeest vieren en het college wilde ƒ1000 bijdragen. De heer De Clercq wilde eerst een be groting ter inzage hebben. Besloten werd 1500 te geven. Een voorstel om de tarieven voor speeltuin en zwembad te verhogen ontmoette alleen tegen stand bij de heer De Clercq. Toen deze een minder parlementaire uitdrukking bezigde, dreigde de voorzitter hem het woord te ont nemen. Voortgezet christelijk onderwijs in Zeeland slaat de handen ineen De besturen van alle vormen van de christelijke scholen voor het voortgezet onderwijs in Zee land overwegen hun aktiviteiten te bundelen. Dit blijkt uit de be sluiten die zijn genomen op een eerste kontaktvergadering die in Goes werd gehouden en die werd bijgewoond door besturen van de chr. scholen voor l.a.v.o.; m.a.v.o.; H.a.v.o.; lyceum; beroepsonder wijs voor meisjes; beroepsonder wijs voor jongens; de detailhan delsvakschool; landbouwscholen- kweekschool en opleidingsschool voor keuteronderwijs. Deze eerste bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer J. A. van Bennekom, was goed bezocht. Van de 30 in aanmerking komende schoolbesturen waren er 24 vertegenwoordigd. In een geanimeerde gedachten- wisseling hebben de aanwezigen de mogelijkheden van samenwer king naar voren gebracht: a. Het totale „pakket" van het chr. onderwijs in de provincie bestuderen en nagaan of er voor bepaalde vormen van chr. onderwijs nog „witte vlekken" zijn; b. nagaan op welke wijze de be sturen elkaar tot steun kun nen zijn bij aanvragen van nieuwe vormen van onder wijs of speciale opleidingen; c. aftasten van de mogelijkhe den van meer samenspel bij de toelatingscommissies voor de z.g. brugklassen; Er werd een voorlopige com missie benoemd. Het secretariaat wordt voorlopig waargenomen door de heer E. Baerends te Goes. Schikkings onderhandelingen in gijzelingszaak In de zaak van de Vlissingse gijzelaar Koole zijn thans meer handelingen tot een schikking gaande. De heer Koole werd vo rige week uit het huis van bewa ring vrijgelaten, nadat hij daar elk weken als gijzelaar, had, vast gezeten. De heer Koole, melkhandelaar en makelaas to Vlissingen. werd gegijzeld door de aannemers Vreeke en De Pagter, omdat hij weigerde zijn handtekening te zetten onder een verkoopcon tract. Het gaat om een stuk grona te Domburg, dat de heer Koole elf jaar geleden voor 10.000 ver kocht aan de Domburgse aanne mers. Er werd een voorlopig koopcontract opgesteld bij een Vlissingse notaris. Deze notaris verzuimde de partijen op te roe pen bij het verlopen van dit voor lopig koopcontract. De heer Koo le wenste zijn grond, die inmid dels sterk in waarde was geste gen, toen niet meer te verkopen en weigerde zijn handtekening te zetten. De heren Vreken en De Pagter lieten de heer Koole vervolgen en hoewel de Vlissinger het eer ste proces won, werd hij later veroordeeld tot lijfdwang en als gijzelaar gevangen gezet. Nu proberen de aannemers de handtekening te verkrijgen via een faillissementsverklaring van de heer Koole. Woensdagmorgen is deze zaak in behandeling genomen in de raadskamer van de Middelburgse rechtbank. De heer Verwoerd, raadsman van de heren Vreeke en De Pagter. heeft gevraagd de zaak te verdagen wegens schik kingsonderhandelingen tussen de twee partijen. Vragen aan de minister. In schriftelijke vragen aan mi nister mr. C. H. F. Polak (justi tie) schenkt de fraktievoorzitter van de boerenpartij in de tweede kamer, de heer H. Koekoek, aan dacht aan de gijzeling van de heer J. Koole uit Vlissingen. In de vragen noemt de heer Koekoek dergelijke dwangmidde len niet passend. Naar zijn oor deel zou minister Polak zijn in vloed moeten laten gelden opdat de betrokkene „een behoorlijke som geld ontvangt als smarte- geld. In de vragen wijst de heer Koe koek er op, dat de heer Koole her slachtoffer is geworden „van de handelwijze van twee aannemers met een reeds uit zijn ambt ge zette notaris". Deze twee aanne mers dienen z.i. tot de orde te worden geroepen, opdat zij van verdere actie afzien, aldus de vra gen. De Brugse karnavalsvereniging „De Totetrekkersgarde" heeft aangekondigd een bezoek te zul len brengen aan Sluis. Vier jaar geleden waren de „Totetrekkers" eveneens in Sluis en proclameer den toen Sluis tot een keizerlijke stad. Op 25 januari wordt met mede werking van de plaatselijke mu ziekvereniging „Apollo" en de plaatselijke horeeavereniging en de V.V.V. een toeristische zitting belegd in de raadhuiskelder. „Apollo" heeft de vererende Het uit 750 man bestaande vrij willigerskorps van de Rotterdam se brandweer zal bij B. en W. van de Maasstad zijn ontslag aanbie den. Zo zullen dus ook deze vrij willige brandmeesters op de foto bijeen t.g.v. bet 100-jarig bestaan van hun college in 1968 het uniform uittrekken. uitnodiging gekregen om mede werking te verlenen aan de Brugse karnavalsviering op 15 februari. De demonstratie winterzwem- men, die zondag a.s. zal worden gegeven door de Brugse zwem- club „De Ijsberen" vindt niet in de middag plaats, zoals aanvan kelijk was aangekondigd. De le den zullen hun koude duik gaan doen des morgens om 11 uur bij het gemeentelijk zwembad aan de vaart naar Damme. Het Britse gemenebest zoekt zijn waarde in een zekere geest verwantschap van allerhande onafhankelijke landen, die vroe ger op de een of andere manier uit Londen werden bestuurd. De „verwantschap" zou moeten lei den tot gemeenschappelijk en krachtiger ageren in de wereld en evenzeer tot een bereidheid om onderlinge geschillen op te lossen zoals het een gentleman betaamt. In een wereld waar kracht en macht voornamelijk de toon aangeven, is dit een optimistische organisatie, waarvan het merk waardige is dat ze nog altijd redelijker werkt dan men objec tief mogelijk zou achten. Wat In de bossen nabij Venray is woensdagavond tegen half twaalf het lijk gevonden van de 26-jarige verpleegster Hermine Maria Mar tina van der Vorst uit Venray. Het meisje is, naar de politie gis teravond meedeelde, een geweld dadige dood gestorven. Vermoede lijk is zij gewurgd. De patholoog anatoom, dr. J. Zeldenrust, zal vandaag sectie verrichtea De verpleegster, die bij haar ouders in Venray woonde, is dinsdagavond voor het laatst ge zien. Tegen half vijf ging zij haar hondje uitlaten. Een uurtje later ongeveer keerde het hondje, zon der bandje alleen terug. Haar ouders dachten aanvanke lijk dat zij bij kennissen of familie op bezoek was. Toen zij gister- ben zij telefonisch bij familie en kennissen geïnformeerd. Tegen 1 uur woensdagmiddag heeft de moeder van het slachtoffer de po litie ingelicht. Direct werd een grootscheepse actie ingezet, waar bij ook speurhonden werden ge bruikt. Omdat er aanwijzinben waren dat het slachtoffer wel meer ging wandelen in de bossen „Het vlak water" in Venray, ging men later daar zoeken. Een speurhond van de rijkspolitie vond vrijwel onmid dellijk een sjaal en enkele knopen, welke kennelijk van de verpleeg ster afkomstig waren. Bij het in vallen van de duisternis werd met groot materieel het zoeken voort gezet en tegen half twaalf werd het stoffelijk overschot gevonden. Het slachtoffer, dat geheel gekleed was, had een bebloed gelaat. De gevonden knopen, de sjaal en een gebroken spiegeltje zouden vol gens de politie kunnen wijzen op een worsteling. Het onderzoek, dat onder leiding te Roermond, mr. Uiterwaal, wordt voortegzet. Het slachtoffer, dat negen jaar als verpleegster werkzaam was in de psychiatrische inrichting „St. Anna" in Venray, stond volgens de politie als een rustig meisje be kend. morgen nog niet terugkeerde, heb- staat van de officier van justitie Woensdagmiddag heeft brand gewoed in een Opslagplaats van de technische industrie- en han delsvennootschap Odino aan de Seinpoststraat in Scheveningen. Het vuur vernielde een aantal nieuwe en in reparatie zijnde diep vrieskasten, terwijl de loods, waar deze waren opgeslagen, gedeelte lijk werd vernield. De brandweer was het vuur in korte tijd mees ter. Zes gasflessen konden juist op tijd uit de loods worden wegge haald. De brandweer wist te voor komen, dat het vuur oversloeg naar een aangrenzende houtop slagplaats. De schade wordt door de brandweer geschat op f 150.000 aan de inventaris en ƒ20,000 aan de loods. De firma was tegen brandschade verzekerd. Over de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat kinderen, die vaak in de omgeving van de op slagplaats spelen, met vuur ge speeld hebben. overigens niet wegneemt dat ten aanzien van geschillen binnen de eigen gemenebestfamilie de regelmatige bijeenkomsten wei nig meer lijken te benadrukken dan dat men het zwaar oneens is. Zo was het ook nu weer in Londen. Daar kwam uiteraard weer net probleem Rhodesië aan de orde, waarbij premier Wilson van diverse zijden eraan werd her innerd, dat hij indertijd eens had beloofd dat deze kolonie geen onafhankelijkheid zou krij gen voordat een meerderheids regering van de inheemsen tot stand was gebracht. Bij de sinds dien gehouden besprekingen tus sen Londen en de rebellen is dit min of meer onder de tafel ge werkt en beperkte Londen zich tot enige formele garanties, dat er op den duur een meerder heidsregering zou moeten komen. Concessies die niet tot een ak koord leidden, maar menige Afrikaanse leider alleen maar verbitterden. Tekenend voor de sfeer f*t de gemenebestvergaderingen was dat men niet al te star poogde Wilson aan die oude belofte te binden. De heren zijn realisten en weten dat er toch niets van terechtkomt. En men heeft moei zaam gezocht naar een manier om dit ook te zeggen zonder da* de Rhodesische leiders uit de formulering kunnen opmaken, dat ze nog wel meer concessies van Londen kunnen afdwingen. Een moeilijk taalkundig werk je, dat verder geen politieke be tekenis heeft. Maar misschien waren de Afrikaanse en Azati- sche gemenebestleden al lang De P.T.T. zal van 25 februari tot 29 maart twee bijzondere fran keerzegels uitgeven ter herden king van het 50-jarig bestaan van de internationale arbeidsor ganisatie (I.A.O.). De voorstel ling van de zegels, waarvan de 25 ct rood en zwart is en de 45 ct blauw en zwart is, wordt ge vormd door 28 maal de tekst 1919 internationale arbeidsorga nisatie 1969". Het ontwerp is van de heer J. Schrofer uit Amster dam. blij, dat ze eens onder elkaar konden spreken over mogelijk heden om de guerrilla In Rhode sië intenser te maken. Dat is da volgende fase en hier en daar in het gemenebest heeft men er er varing mee. Een tweede flop werd het ge sprek over Nigeria. Er was eni ge hoop dat iets kon worden ge daan om te bemiddelen in de Biafraanse oorlog. Maar ook dit is op niets uit gelopen. Het meest Britse en opmerkelijkste van de gemene bestconferenties is intussen ge worden dat de heren kans zien bitter met elkaar van mening te verschillen maar itoch uiteen te gaan in een waardige stem ming met goede manieren. Een fraai vertoon, al haalt het wei nig uit. De 30-jarige Philippe Enigender en de 29-jarige Jacques Chabert zijn woensdag uit hun 70 meter diepe grot in het massief van Audiberghe naar boven gekomen, na daarin sinds 22 augustus vorig jaar te hebben vertoefd. Zij ver keren in blakende gezondheid. De twee mannen zeiden dat zij het meest last gehadi hebben van de eenzaamheid, het vocht en het ont breken van nieuws. De twee man nen hebben in tenten van kunst stof gewoond. Hun gezondheids toestand en hersenactiviteit wer den van de oppervlakte met in strumenten voortdurend in het oog gehouden. Zoals gemeld wa ren de mannen al maanden gele den overgegaan op een cyclus van 36 uur waken en 12 uur slapen. Englender heeft honderden boeken gelezen, Chabert heeft de grot verkend. Hun experiment kan van grote betekenis blijken voor ruim tereizen. De twee mannen zijn met een hefschroefvliegtuig naar Nice ge bracht, vanwaar zij naar Parijs zouden vliegen voor een medisch» onderzoek. De Nederlandse regering heeft uit fondsen voor ontwikkelings hulp opnieuw twee miljoen gul den ter beschikking gesteld voor de noodlijdende bevolking van Nigeria. Het bedrag wordt overge maakt aan vier organisaties, die zich met hulpverlening in Nigeria bezighouden, te weten de stich ting „Mensen in nood" in Den Bosch; de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht; het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag en de stichting Nederlands comité Uni cef in Den Haag. Zij komen elk voor een bedrag van 500.000 gul den in aanmerking. Tevoren had de Nederlandse regering reeds ruim twaalf miljoen gulden voor de slachtoffers van de oorlogvoe ring in Nigeria uitgetrokken. De nieuwe schenking zal wor den aangewend ter bestrijding van de hoge kosten van vervoer waarbij^ speciaal wordt gedacht aan de instandhouding van de luchtbrug en voor de aankoop van voedsel en geneesmiddelen. Minister Udink hoont hiermede andermaal ertoe bij te dragen, dat de basis van de ontwikkeling va* Nigeria zo min mogelijk wordt aangetast, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mede. De socialistische fractieleider in de tweede kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft hierover schriftelijke vragen gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3