Johnsons laatste boodschap aan het congres Ontploffingen en brand aan boord vliegdekschip „Enterprise" Besparingen Inkomsten belasting Nixon nis! enthousiast? Geld voor defensie Fantastisch ruimteprogramma Mercurius Naar Mars en Venus KAMERLEDEN BESPRAKEN HERINDELING VAN ZEEUWS-VLAANDEREN Den Haag heelt thans het laatste woord HET GOUD BLINKT Groot aantal doden en gewonden Pagina 2 Gevaarlijke gedetineerde ontsnapt Bom losgeraakt Ernstig gewonden naar Texas Oriënterend Oud nieuws Bevolking laat het koud DE VRIJE ZEEUW Donderdag 16 januari I96U (Vervolg va» pag. 1) De president besloot zijn laatste „state of the union" met een woord van dank aan het congres, aan het hele land en aan vele poli tici die hem hebben gesteund in zijn carrière, en met een oproep tot bewaren van de eenheid onder zijn opvolger. „De toekomstige president Nixon heeft evenals ik uw begrip nodig. Hij heeft er recht op. De lasten die hij moet dragen, wor den voor ons allen gedragen. Ieder van ons moet trachten deze niet zwaarder te maken ten bate van bekrompen eigen- of partijbelang. Ik hoop dat over 100 jaar kan worden gezegd, dat wij samen ge holpen hebben ons land voor het hele volk rechtvaardiger te maken en de zegeningen van de vrijheid voor het nageslacht te bewaren. Ik geloof dat men zal zeggen dat wij het In elk geval geprobeerd hebben", zo besloot de president. De scheidende president John- ton heeft het congres woensdag de eerste sluitende begroting sedert 1960 voorgelegd. Hij verwacht zelfs d'at in het begrotingsjaar 1969/1970 een overschot van 3,4 miljard dollar zal ontstaan. Het lopende Jaar zal eveneens met een batig saldo worden afgesloten en wel van ongeveer 2,4 miljard dol lar. Een en ander is te danken aan het feit dat de gevechten in Vietnam de laatste tijd in hevig heid zijn afgenomen, alsmede aan de stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Presi dent Johnson verwacht dat in 1969/'70 op de militaire uitgaven en de hulpverlening in zuidoost- Azië bijna 3,5 miljard dollar kan worden uitgespaard en dat in de tweede helft van 1970 nog grotere besparingen mogelijk zijn. De over vijf dagen aftredende president is er bij de opstelling van de cijfers van uitgegaan, dat de toeslag van tien procent op de inkomstenbelasting van personen en ondernemingen in de Verenig de Staten, die eind juni zou ver vallen, gehandhaafd wordt. De totale overheidsuitgaven zullen in 1969/'70 ruim 195,3 miljard dollar bedragen, 11,6 miljard meer dan in het lopende jaar en meer dan ooit tevoren. De inkomsten wor den begroot op 198,7 miljard. De uitgaven voor Vietnam wor den voor 1969/'70 op 25.397 mil joen dollar geraamd. Dat is nog steeds biina een derde van de totale defensie-uitgaven, die zijn begroot or> 81,5 miljard dollar, een half miljard meer dan dit jaar. Voor de militaire hulpverlening aan het buitenland is onveranderd 375 miljoen dollar uitgetrokken. Er zal meer geld beschikbaar wor den gesteld voor de programma's tot verbetering van de levens standaard In de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van financiën, Joseph W. Barr, heeft gezegd, dat de financiële plannen met opzet erg krap zijn gehouden om Richard Nixon meer armslag te geven. Hij voorspelde dat het congres er moeite mee zal hebben, als het op de voorziene uitgaven wil besnoeien. Volgens Barr is het voornamelijk aan de handhaving van de belastingtoeslag te danken dat er In het nieuwe begrotings jaar een overschot zal kunnen ontstaan. Die belastingtoeslag is een veelomstreden maatregel, wel ke verleden jaar is genomen om aan de toenemende inflatie in de Verenigde Staten het hoofd te bie den. De toeslag vervalt eind Juni automatisch, als het coneres niet besluit tot verlenging. President Johnson heeft om een verlenging met één jaar gevraagd. Minister Barr verklaarde dat de leiders van het congres geen toe zeggingen hebben gedaan, maar dat ze wel begrijpen en ermee in stemmen, dat handhaving van de toeslag noodzakelijk is. President Johnson laat het aan Nixon over de toeslag af te schaffen of te veriagen. Naar verluidt is Nixon niet al te enthousiast over de toe slag, hoewel hij tien miljard dol lar extra in het laatje zal bren gen, als tot verlenging met een jaar wordt besloten. Wat de defensie betreft zal aan dacht worden besteedt aan de kwa liteitsverbetering van de strijd krachten, speciaal die in de NAVO, opdat er meer verweer is tegen verrassingsaanvallen. Voor de marine zullen drie on derzeeboten van een nieuw type worden gebouwd. Zij zijn zeer snel en zullen kernvoortstuwing hebben. Er komt een tweede vliegdekschip van de klasse „Ni- mitz" met kernvoortstuwing. Voor de strategische verdedi ging vraagt de president 9,6 mil jard dollar en voor de ontwikke ling van bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen ruim 5,5 mil jard. Zoals al sinds 1965 het geval is geweest, is voor de ruimtevaart wat minder geld beschikbaar ge steld dan voor het voorgaande begrotingsjaar. Er is 3,9 miljard dollar voor uitgetrokken, 300 mil joen minder dan voor het lopende begrotingsjaar. De NASA, die in 1969 de eerste ruimtevaarders op de maan wil laten landen, zal daarna „verscheidene jaren bezig blijven met het onderzoeken van de maan", heeft president John son gezegd. In 1971/1972 zullen vijf ruim- tetochten rond de aarde worden ondernomen die elk tot 56 dagen zullen duren onder het program ma „toepassingen Apollo", aldus de president iiyzijn boodschap aan het congres. De bemanning zal dan een trap van de Saturnus L-3- raket gebruiken als woning en laboratorium. Johnson zei dat over vier jaar „een nieuwe grote missie naar de omgeving van Mercurius" zal wor den ondernomen. Deze planeet staat het dichtst bij de zon. De af stand varieert tussen 46 en 70 miljoen km. Eén kant is steeds naar de zon toegekeerd. De tem peraturen bedragen daar enige honderden graden. De donkere kant is eeuwig bevroren. Er is nog geen Amerikaanse of Russische ruimtesonde in de buurt van dit hemellichaam geweest. De omge ving van Mercurius zal worden (Adv.) „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon - per brief is altijd raak! Zo dreef de DC-8 van de S.A.S. in zee, nadat deze kort voor de landing was neergekomen. Het ongeluk heeft vermoedelijk aan 15 inzittenden het leven gekost. Van de dertig geredden liggen er er negen in het ziekenhuis. (Adv.) „Ik weet niet waar hij van houdt" Een platenbon is altijd raak Een gevaarlijke gedetineerde is woensdagavond aan zijn be waker ontsnapt. Het is de 46- jarige Z. de M., die verpleegd wordt in het rijksasiel voor psy chopaten Avereest en die op be zoek was in zijn woning aan de Breedstraat in Den Haag. Om ongeveer vijf uur werd de Haagse politie bericht, dat de man zijn bewaker-verpleger was ontsnapt. De bewaker noemde hem een gevaarlijke geweldple ger, die psychisch gestoord is. Gisteravond om half zeven was de man nog voortvluchtig. De politie heeft veel mensen ingezet voor de opsporing van de man. De man is later in een woning van familieleden aan de Suma- trastraat door rechercheurs van de Haagse gemeentepolitie aan gehouden. Hij liet zich gewillig meevoeren. DWS VERLOOR GLASGOW RANGERS DWS heeft woensdagavond in het Olympisch stadion in Am sterdam in de eerste wedstrijd van de derde ronde van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker met 20 verloren van Glasgow Rangers. Bij de rust was de stand 01. De doelpunten werden ge maakt door Johnston (38e mm.) en Henderson (53e min.). Om de Europese beker voor bekerwinnaars De eerste wedstrijd tussen het Schotse Dunfirmline Athletic en het Engelse West Bromwich Al bion, voor de kwart finales van de Europese voetbalbeker voor bekerhouders, is geëindigd in een doelpuntloos gelijk spel. De tweede ontmoeting wordt 19 februari in West Bromwich gespeeld. Roemenië gelijk tegen Engeland Het Roemeense voeroalelftal heeft gisteravond op Wembley gelijk gespeeld met 11 tegen, wereldkampioen Engeland. Bij de rust leidden de Engelsen met 1—0. onderzocht met een „mariner- mercure", die in 1973 zal worden gelanceerd. Dan kan profijt worden getrok ken van de ondelinge stand van Venus en Mercurius door het ruimteschip Venus te laten passe ren. Betrekkelijk goedkope sondes zullen bij tussenpozen naar de dichtstbijzijnde planeten worden gezonden. Vijf van deze „explo rers" gaan naar Mars en Venus. Dit programma kost ongeveer 133 miljoen dollar. De „mariner-mer- cure" weegt ongeveer 360 kilo. De lancering kost 87 miljoen dol lar. De 300 miljoen dollar die van het begrotingsbedrag zijn afge trokken, vormen ongeveer het be drag, dat in het lopende begro tingsjaar niet is gebruikt en voor het komende jaar beschikbaar blijft, zodat de NASA ongeveer hetzelfde kan uitgeven. De gezagvoerder van het Ame rikaanse vliegdekschip „Entre- prise" heeft in Pearl Harbour verklaard dat ontploffingen op zijn schip aan 25 opvarenden het leven hebben gekost. Voorts zijn er 85 gewonden en enige vermisten, terwijl 15 vlieg tuigen door de ontploffingen en de daarmee gepaard gaande brand zijn vernield. De commandant, de 45-jarige Kent Lee, zei dat de reeks bran den was begonnen met een ont ploffing in de nabijheid van een F-4 phantom-straalvliegtuig op het achtervliegdek. Het vliegdek schip was 120 km ten zuidwesten van Honoloeloe op oefening teri voorbereiding van een vierde periode van actiéve dienst in de wateren van Vietnam. De „Enterprice" is naar Pearl Harbour gevaren, waar 18 zie kenauto's klaar stonden om de gewonden af te halen. Toen de eerste ontploffing zich voordeed, stonden er ongeveer 30 vliegtuigen op het vliegdek. Vijftien gingen verloren en an dere liepen schade op. Veertien toestellen waren in de lucht. Door het moedige optreden van de bemanning, aldus Lee, is een grotere ramp voorkomen. De brand die voedsel vond in de vliegtuigbrandstof, heeft ge woed in de hangar en op de vliegdekken. Het vuur was be dwongen toen koers werd gezet naar Pearl Harbour. De „Enterprise" is dinsdag avond de marinehaven Pearl Harbour binnengelopen, Volgens een officiële opgave van de marine hebben de ont ploffingen en een daarmee ge paard gaande dubbele brand aan 13 opvarenden het leven ge kost, terwijl 85 tot 100 man zijn gewond. Voorts was er een nog onbekend aantal vermisten, die door de ontploffing van boord werden geslingerd. Getuigen van de aankomst van de „Enterprise" in Pearl Harbour konden zien, dat voor al het achterschip onder de ramp had geleden. Op het vlieg dek waren temidden van andere wrakstukken duidelijk twee vliegtuigwrakken te onderschei den. Marinedeskuridigen zijn giste: ren begonnen met een onderzoek naar de toedracht van de ramp op Amerika's grootste oorlogs schip. Naar mededeling van de ma rine ontstond de serie ontplof fingen door een bom, die van een landend vliegtuig was losgeraakt, waarna nog 11 of 12 andere ex plosies volgden. Vierenveertig ernstig gewon den werden overgebracht naar het legerhospitaal te Pearl Har bour. Een veertigtal anderen werd in het militair-hospitaal van Honoloeloe verwacht. De patiënten die er het ernstigst aan toe zijn, werd voor verdere be handeling overgebracht naar het Op de foto kijken bemannings leden naar een van de grote ga ten in het vliegdek van het schi'p. (Adv.) „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak 1 Brooke-militair hospitaal in Texas. Naar de vermisten van de i,Eh- treprise" werd gezocht door een begeleidingsflottilje van het vliegdekschip, een onderzeeboot jager en een met raketten uit gerust fregat, en vliegtuigen en helikopters van de marine en de kustwacht. (Adv.) „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon Is altijd raak Kamerleden van de K.V.P., de V.V.D. en de A.R.P. hebben deze week in Zeeuws-Vlaanderen de zoveelste besprekingen gevoerd over de komende herindeling. De heren 'hebben zich in verschil lende plaatsen laten voorlichten over de voetangels en klemmen, die het veelbesproken wetsont werp schijnt te bevatten. Het is te hopen dat er nu spoedig iets definitiefs uit de bus komt. Ge praat en geschreven is er tot dusver genoeg. In elk geval heeft Den Haag het laatste woord, waarbij het zich laat aanzien, dat het wetsontwerp van minis ter Beernink niet ongeschonden hét eindpunt zal halen. In West Zeeuws-Vlaanderen hebben de kamerleden bezoeken gebracht aan Sluis, Aardenburg en IJzendijke, terwijl er in het oostelijk deel is gesproken met de gemeentebesturen van Sas van Gent, Westdorpe, Philippine, door W. GELDOF 2) Dit laatste was mogelijk, door dat Jefferson van de sheriff van Bremsdale in Wyoming, een brief had ontvangen, waarin deze mededeelde, dat zijn oom Jeffrey was overleden. Doordat er geen verdere verwanten waren, ver viel de erfenis geheel aan Jeffer son. Deze besefte onmiddellijk, dat de enige kans op herstel hier in lag. dat hij die erfenis zonder meer aanvaardde. Zij bestond uit een verwaarloosde boerderij van twintig of dertig acres bouwland en wat woeste grond, die bij ver- koojp weinig zouden opbrengen. Het weinige geld zou dan voor meer dan driekwart aan belastin gen opgaan. Bij aanvaarding van de boerderij zouden slechts de zeer lage suksessierechten van Wyoming moeten worden be taald. Bijgevolg was de beslissing niet twijfelachtig. Oom Jeffrey's farm mocht, zijn wat ze wilde het leven in Wyoming zou in elk geval dragelijker zijn dan in het ongelukkige Louisiana. Vandaar dus deze reis. In november, toen het in Loui- sana zeer aangenaam zacht weer was geweest, was het zestal ver trokken. O, ze wisten van tevo ren. dat het geen plezierreisje zou worden. Ze wisten, dat het kouder en kouder zou gaan wor den op hun tocht en de eerste ontmoeting met sneeuw en ijs hadden ze blijmoedig aanvaard. Ook wanneer ze ergens voor een week of langer halt moesten hou den wegens de sneeuw, hadden ze het eenvoudigste dorpsloge ment voor lief genomen. Maar ze hadden nooit geweten, dat de koude zó erg kon zijn in de noor delijke staten en dat enkele maanden van stil zitten in een logement of in een hobbelende wagen zó geestdodend konden zijn. Er was nog meer. Argeloos hadden ze de eerste weken ver teld, dat ze uit Louisiana kwa men. Dat was voldoende geweest om voorlopig overal vijandschap te ontmoeten, want het leek wel, alsof de kennis van hun herkomst hun vooruit reisde op de lange weg. ^„Uitzuigers! Slavendrijvers!" scholden velen hen, vuisten wer den gebald en meer dan eens had een logementhouder hardnekkig geweigerd hun onderdak te ver lenen of had plaatselijke politie tussenbeide moeten komen om hen weer ongehinderd te laten vertrekken. Betty en Billy, de achtjarige tweeling, hadden met hun niet-begrijpende kinderogen naar de woedende mensenmenig te gekeken en misschien was het wel aan hen te danken geweest, dat het zestal er totnogtoe zonder kleerscheuren was afgekomen. Wanneer ergens maar een wat beschut plaatsje kon worden ont dekt, desnoods in een of andere bouwval, hadden de Jeffersons in hun wagen overnacht. Maar de twee paarden eisten regelmattig een goede ligplaats, water en voer en daardoor waren ze toch steeds van de genade van hun weinig toeschietelijke medemen sen afhankelijk geweest. Ook voor de achttienjarige Alice en da zeventienjarige John was het bitter vernederend geweest, tel kens te moeten ondervinden, dat 'i onderdak konden krijgen ter- '11e van de kinderen en de -agere paarden... maar vrij - 11 nooit ter wille van henzelf of h'.'n ouders. Gedurende de enkele malen, dat dit niet zo was, week de verbittering niet uit hun hart. Er was slechts één, dat de doffe wanhoop in hun hart doorbrak. Dat was de onveiligheid onder weg. De Jeffersons hadden zich met opzet zo armzalig mogelijk gekleed en hun goede spullen in enkele kisten opgeborgen. Van hun huisraad hadden ze slechts de allernoodzakelijkste voorwer pen ingeladen en verder kleine kostbaarheden, die ze voor geen geld van de wereld zouden willen missen. Al het overige was ver kocht en dus werd er in de wagen een flink bedrag aan geld mee gevoerd. Om dat te verbergen, hadden ze zich steeds zo arm mogelijk voorgedaan. Totnogtoe was dat hun redding geweest. Of hadden struikrovers, die ben mogelijk hadden gezien, welbe grepen, dat deze verbitterde mensen hun bezit tot hun laatste ademtocht zouden verdedigen? Want in deze tijden was ieder, die dergelijke reizen maakte, tot de tanden gewapend en van het feit. dat zij het óók waren, maak ten de Jeffersons in ieder geval géén geheim. Tegen de avond was de snij dende oostenwind gaan liggen en de uit het noorden opkomende wolken kondigden aan, dat er op nieuw sneeuwbuien in aantocht waren. Jefferson zette zijn paar den tot grotere spoed aan. want hij wist, dat het dichtstbijzijnde dorp niet vóór het donker kon worden bereikt en dat neerdwar relende sneeuw het uiterst moei lijk zou maken de goede weg te houden in dit barre landschap. Tegen vijf uur begon het te schemeren, maar tegelijkertijd begonnen de eerste vlokken te vallen. De warm ingepakte twee ling Betty en Billy kwam achter hem staan om naar de warre lende sneeuw, die zij op deze reis voor het eerst van hun leven had den gezien, te kijken. Ook John kwam naar voren en tikte hem op de schouder. (Wordt vervolgd.) Terneuzen en Axel. In Sas van Gent waren ook de fractievoor zitters uit de gemeenteraad .ge- recruteerd om de aangevogrdl argumenten kracht bij te zêttén, -J'! Het waren uiteraard overal oriënterende besprekingen en- de kamerleden zullen een en ander met hun fracties opnemen, maar enkele feiten schijnen zich, ./zij het dan ook niet officieel, toch wel te hebben afgetekend. Zo wordt het niet haalbaar geacht, dat Koewacht bij Hulst -zal komen. Volgens insiders móet verder de kans niet uitgesloten worden geacht, dat er toch nog een zuidelijke kanaalgemeente te voorschijn komt (Sas van Gefit, Westdorpe en Philippine). In Axel hoopt en vertrouwt men, maar dat is zo langzamer hand oud nieuws, dat de vor ming van een gemeente Axel met Koewacht, Zuiddorpe én Overslag tot de mogelijkheden behoort. Het was bekend dat in het gemeentebestuur van- Terneuzen (en ook in de gemeenteraad) twee stromingen leven. De ene wil één grote kanaalgemeenta Terneuzen. Een minderheidstaal op het standpunt dat Terneuzen met Biervliet, Hoek én Zaamslag voorlopig meer dan genoeg werk aan de winkel zal hebben. ïïoe de rest dan uitvalt, laat die min derheid graag aan de wijze heren in Den Haag óver. Tal van gemeentebestuurder* waren na de bespreking mèt da kamerleden nogal optimistisch gestemd. Bij de kamerdebatten zal te zijner tijd moeten blijken, of er reden voor 'hun optimisme is geweest. Eèn ding heeft men deze kamer" leden hopenlijk ook duidelijk gemaakt, n.l. dat de overgrote meerderheid der bevolking vol komen onverschillig heeft ge staan en nog staat tegenover de gehele herindeling, niet het minst in die gemeenten, waarvan de bestuurderen zich het meest bedreigd voelen. De zaak lijkt nu waarachtig wel uitgepraat: Laten de heren in Den Haag tot een beslissing komen en laten ze- 'datgauw doen, want er ligt in' Zeeuwse Vlaanderen volop werk te wach ten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2