Russische „Sojoez-4" in de ruimte Zweden wil resultaten zien in Parijs Amerikanen en Zuidvietnamezen verwachten groot offensief tegen Saigon Vandaag gewaagd experiment met tweede ruimteschip S5SBK r RADIO DE KOCK MAAR MEN ZOEKT NOG STEEDS NAAR EEN GESCHIKTE TAFEL HET WEER Premier Esjkol van Israël: FRANKRIJKS WAPENEMBARGO IS EEN PIJNLIJKE SLAG. Exprosies op Amerikaanse viiegdekschip A IBI fitSJuKb w. v WOENSDAG 15 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5900 „Het schip van de toekomst" Belgische kamercommissie verwerpt Mansholts prijsvoorstellen Koppeling De „Melanla" donderdag terug in Hoek van Holland Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Zweedse pressie Washington niet blij Massaal ontslag bij Rotterdamse brandweer Eenzijdig geschonden Kasis op vrede kleiner Doden door noodweer én Portugal Ma 16 jaar onderzoek in zaak-Slansk> Praakering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen taandeto- advertentles) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tof 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n-m. 2 our. De Sowjet-Unie heeft dinsdag, zoals altijd onaangekondigd, een bemand ruimteschip gelanceerd. Het is de Sojoez-4, Amoer genoemd naar de rivier in het uiterste oos ten van de Sowjet-Unie. Het ruim teschip wordt bestuurd door over ste Wladimir Sjatalow. Het steeg om 10 uur 39 Moskou-tijd (8.30 uur Ned. tijd) van de ruimtevaart basis Balkonoer omhoog en kwam in een baan om de aarde met kleinste afstand 173 km en groot ste 225 km. Sjatalow meldde dat alles goed was verlopen en begon later aan de hem opgedragen taken. De lancering was op de band vastgelegd en werd anderhalf uur later door de Russische televisie uitgezonden. Daarna volgde een rechtstreekse uitzending uit de Sojoez-4, waarin Sjatalow te zien was terwijl hij bezig was met zijn werk. Hij zat op de bestuurders plaats; naast hem was een lege zetel. Sjatalow vertelde dat er verscheidene televisiecamera's aan boord zijn, waarvan twee aan de buitenzijde zijn aangebracht, waar mee o.m. de aarde kan worden waargenomen. waarna de ruimtevaarders eikaars plaatsen gaan innemen. Volgens radio Praag zou de Sojoez-4 aan vankelijk maandag al gelanceerd maar was de lancering om onbe kende redenen verschoven. De Sojoez-ruimteschepen zijn niet ontworpen voor bemande vluchten naar de maan en verder. Vermoedelijk ziin zij voorlopers van een bemand ruimtestation. Deskundigen in Baikonoer noemen het ruimteschip de sleutel daar voor, daar de bemanning van het ene in het andere schip kan over stappen. Prof. Blagonravof noemde de Sojoez het ruimteschip van de toekomst. Lancering van ruimte schepen naar planeten en de maan kost van een ruimtestation veel minder energie dan rechtstreeks van de aarde. De Sojoez kan drie en vermoedelijk zelfs vijf man be vatten en 30 dagen rond de aarde blijven cirkelen. Sjatalow is 41 jaar, gehuwd met Moesa Ionwa en heeft twee kinde ren. Hij is opgeleid aan de lucht- vaartschool in Katsjino en werd in 1963 in de gelederen van de Rus sische ruimtevaarders opgenomen. De landbouwcommissie van de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers is dinsdag tot de conclusie gekomen, dat de voor stellen van de Europese land bouwprijzen van dit jaar onaan vaardbaar zijn. De Belgische boe ren kunnen geen prijsverlaging accepteren, zo heeft de Belgische minister van landbouw, Heger, verklaard na de bijeenkomst van deze commissie. Het plan-Mansholt voor dras tische sanering van de landbouw in de E. E. G. in de periode 1970- 1980 doet volgens de Belgische parlementscommissie problemen rijzen, die in de E. E. G.-minister- raad zullen moeten worden op gehelderd. —4 v -s- - -■ 3 Ai '%vv> '"""TT .V. .A .VA SUv&v. X A lüfe t. 'ilftilASSV.; Het ruimteschip draait In onge veer anderhalf uur om de aarde in een baanhoek van 51 graden en 40 minuten, zodat het achtereenvol gens over alle bewoonde gebieden zal trekken, wanneer het lang ge noeg in zijn baan blijft. De corres pondent van radio Praag berichtte uit Moskou, dat de Russen een ge waagde poging gaan ondernemen. Sjatalow zou van plaats gaan ver wisselen met een ruimtevaarder, die vandaag (woensdag) met de Sojoez-5 zal worden gelanceerd. Beide ruimteschepen zullen dan aan elkaar worden gekoppeld, Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN m r T Volgens de laatste berichten zal de mammoettanker „Mela nia" pas donderdag bjj Hoek van Holland binnenlopen en in de loop van de ochtend of het begin van de middag bij Verolme op Rozenburg afmeren. Wanneer de overdracht aan Shell Tanker International zal plaatsvinden, is nog niet bepaald. IETS LAGERE TEMPERATUREN Ten westen van Ierland bevindt zich een in betekenis afnemende depressie. Een randstoring, be horend bij deze depressie trekt van midden-Frankrijk naar liet noordoosten en brengt tijdelijk meer bewolking met hier en daar 1bat lichte regen. Als gevolg van afnemende drukverschillen neemt de wind in ons land wat in kracht af en zal geledelijk draaien naar richtingen tussen zuidoost en zuidwest. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn dan gis teren. Overigens komt er in het al gemene weerbeeld maar weinig verandering, de depressie bij Ier land blijft het weer in ons land bepalen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Opklaringenmaar ook plaat selijk enkele buien en in de ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest en dezelfde temperaturen als dinsdag of iets lagere. WOENSDAG 15 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 10.54 11.32 12.11 12.15 n.m. 11.39 12.15 12.54 12.58 DONDERDAG 16 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 11.54 0.30 1.04 1.13 n.m. 12.00 12.36 1.10 1.19 ZON MAAN jan. op onder op onder 15 08.41 16.58 06.32 13.14 16 08.41 17.00 07.51 14.13 17 08.40 17.01 08.50 15.35 Reeds langer dan een half jaar tracht men in Parijs een gesprek op gang te brengen dat tot vrede in Vietnam moet voeren. Vooruit gang tot dusver nihil. Dat komt niet alleen omdat het zo moeilijk is een geschikte tafel te vinden, maar veeleer omdat aan beide zij den een levendige hoop bestaat toch alles te winnen, zodat het niet nodig zou zijn water in de wijn te doen voor een compromis. Van Noord-Vietnam en de viet cong wordt die hoop gevoed door de snel stijgende weerzin in de V. S. tegen de oorlog. Voor de regering in Saigon is hoopgevend dat op't gevechts terrein de Zuidvietnamese troe pen en de Amerikanen het nog nooit zo goed hebben gedaan, waarbij men thans pas goed be seft hoezeer de bombardementen de aanvoer var\ mensen en mate riaal bij de tegenstander hebben geremd. Erf die bombardemen ten kunnen worden hervat, als in Parijs de besprekingen afknap pen. Het Saigonse optimisme wordt o.m. weerspiegeld in de redevoe ringen van president Thieu, waarin deze om de Amerikaanse bevolking te strelen steeds hogere cijfers noemt van aantaken solda- daten die kunnen repatriren naar de V. S. Daarenboven doet Thieu zijn best om zich politiek steviger op te stellen door missies naar tal van landen, o.m. Zuid-Korea en Europa, te zenden. Dit is de achtergrond waar tegen het Zweedse besluit is ge nomen om de Noord Vietnamese regering te erkennen. Een direc te noodzaak daartoe was er niet, want zoveel Zweedse zaken gaan er niet om in zuidoost-Azië. Maar de erkenning verstevigt het politieke prestige van Noord- Vietnam en als zodanig is het Zweedse besluit met geringe sym pathie ontvangen in Washington. Vooral als het Zweedse initiatief navolging vindt, ontstaat een nieuwe situatie, bijvoorbeeld als de Ver. Staten in de verleiding komen om door hervatting van de bombardëmenten de oorlog op de oude voet te gaan voort zetten. Het is één ding om een in de volkerengemeenschap vrijwel ge isoleerde staat te bombarderen, maar het is heel wat anders om ditzelfde te doen jegens een door diplomatieke erkenningen in de volkerenfamilie opgenomen land. Wat de Zweden doen is de terugkeer naar de oorlog in volle omvang moeilijker maken een middel om de Parijse con ferentie te dwingen tot resul taten te komen. In Washington is men er niet blij mee, omdat de onderhandelingspositie der Noordvietnamezen erdoor wordt versterkt. Voor de Zweden heeft kennelijk zwaarder gewogen dat men alles moest doen om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam. De tijd zal uitwijzen of het een goed besluit is ge weest. Het complex „Berlaimont", dat vele onderdelen van de E.E.G. zal huisvesten, nadert de voltooi ing. Foto: het gebouw tijdens de laatste werkzaamheden. 1 Het uit 750 man bestaande vrij willigerskorps van de Rotterdam se brandweer zal bij burgemees ter en wethouders van de Maas stad ontslag aanbieden. Vandaag worden al de ontslagformulleren op het Rotterdamse stadhuis ge deponeerd President Johnson heeft de 3 astronauten die met huh Apölló 8 naar de maan zijn gereisd on derscheiden de hoogste onder scheiding van het bureau voor lucht- en ruimtevaart Tijdens de plechtigheid stormde de klein zoon van de president Lyn Nu gent het podium op om zijn opa even een kusje te geven, hetgeen uiteraard de nodige hilariteit veroorzaakte. Premier Esjkol van Israël heeft dinsdag in het parlement te Jeru zalem Frankrijks wapenembargo tegen Israël „een pijnlijke slag" genoemd en de Franse regering verweten er een dubbele moraal op na te houden. Met kracht en zichtbaar geprik keld verwierp Esjkol de officiële Franse verklaring, dat Israël in het voorjaar van 1967 een agres sieve houding had aangenomen. Dit, aldus de Israëlische premier, is een opzettelijke herhaling van een onbeschaamde lasterlijke aan tijging, door de Russen uitgedacht en ,in mei 1967 door hen geuit. De Russen beschuldigden Israël toen van het samentrekken van troepen langs de Syrische grens. Esjkol sprak in dit verband van De Zuidvietnamese legerleiding heeft tot 17 februari alle buiten gewone verloven ingetrokken in verband met een verwacht groot scheeps vietcong-offensief op de steden. In Zuidvietnamese en Ameri kaanse kringen is men overtuigd van de komst van het offensief en is men alleen onzeker van de begindatum. Als belangrijke aanwijzing voor komende activiteiten wordt door sommige waarnemers de vernie tiging van Amerikaanse helikop ters op het vliegveld van Can Tho gezien. Tijdens het „tet"-offen- sief van vorig jaar was het voor een groot deel aan de bewapende helikopters te danken dat de vietcongeenheden in de rijstvel den konden worden verdreven. De Amerikaans-Zuidvietna- mese voorbereidingen voor de verdediging tegen een groot scheeps offensief zijn reeds op 13 december begonnen. Sindsdien zijn extra verdedigingsgordels rondom Saigon gelegd, meer dan Aan boord van het Amerikaanse viiegdekschip „Enterprise" heeft zich dinsdag een tiental ontploffin gen voorgedaan. De Amerikaanse marine verklaarde dat er vermoe delijk veel slachtoffers zijn. Een onbekend aantal opvarenden sloeg overboord. De schade werd door de commandant groot genoemd. De oorlogsbodem die met zijn 86.000 ton het grootste oorlogs schip ter wereld is, wordt voort bewogen door acht kernmotoren. Er zijn 4600 man aan boord en tachtig vliegtuigen. De „Enterprise" bevond zich op 75 mijl ten zuidwesten van het eiland Oahoe, een van de Hawaii- archipel, toen zich aan de achter kant van het vliegdek en het daar onder gelegen hangardek ontplof fingen voordeden, gevolgd door branden. Op een enkel punt na kon het vuur worden geblust, terwijl het schip langzaam naar de basis Pearl Harbour bij Honoloeloe voer. Intussen brachten helikopters art sen met bloedplasma naar het ge troffen schip. De „Enterprise" bevond zich al verscheidene dagen in de wateren van Hawaii. Het schip zou binnen kort naar het westelijke deel van de Stille Oceaan vertrekken. Het was de vierde maal in nog Andere waarnemers geloven dat >n drie jaar> dat zich een brand de vietcong zich veeleer tegen voordeed) op een Amerikaans vlieg- dekschip. In juli 1967 kwamen 129 de provinciesteden zal richten opvarenden va„ de „Forrestal" om met als mogelijke doelen de Me- j het leven, terwijl er 62 werden ge wond. In oktober 1966 kostte een brand op de „Oriskany" aan 43 man het leven, nadat een maand tevoren op de „Franklin D. Roose- 100 mogelijke vietcong-agenten aangehouden en in de infiltratie- gebieden rond Saigon grote hoe veelheden wapens, medicamen ten en voedsel van de rebellen ontdekt. een verdichtsel dat leidde tot grote Egyptische troepenconcentraties en uiteindelijk tot de zesdaagse oorlog. Het leggen van een verband tus sen de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet en het wa penembargo is slechts een voor wendsel, dat niemand kan overtui gen, aldus Esjkol, die met nadruk verklaarde dat deze aanval alleen een daad van zelfverdediging is geweest. Van een louter commer cieel standpunt Bezien was het be sluit van de Franse rOgering om de uitvoer van wapens naar Israël te verbieden in strijd met de nor male gang van zaken. Overeen komsten waren eenzijdig en opzet telijk geschonden. Gelden, betaald voor niet geleverde goederen, wa ren bevroren. Maar op het politie ke vlak, aldus Esjkol, is de kwes tie nog ernstiger. De handelwijze van de Franse regering lijkt op die van een man, die de handen bindt van een strijder, terwijl diens tegenstander de handen vrij heeft om te slaan waar hij wil. Het besluit van Frankrijk, zo ging de Israëlische premier ver der, kan de kans oo vrede in het midden-oosten kleiner maken. Daar niets er op het ogenblik op wees dat de tegenstanders van Israël bereid zijn een vrede te slui ten, gebaseerd op een akkoord, was Israels militaire kracht de beste waarborg voor de vrede. Esjkol wilde geen bijzonder heden onthullen over die gevolgen van het Franse embargo. Hij ver klaarde wel dat alles in het werk wordt gesteld om Israëls militaire kracht onaangetast te laten. Israël verwachtte van elders militair materieel te krijgen. In warme bewoordingen sprak Esjkol over de banden die vroeger tussen Israël en Frankrijk beston den. Hij hoopte op een herstel van deze banden. Waarnemers in Jeru zalem vonden Esjkols rede nogal gematigd, vooral omdat hij Da Gaulle niet met name noemde. kong-delta en de stad Danang met de nabijgelegen grote mili taire basis. Ook daar zijn grote voorraden van de rebellen ont dekt. Een zwaar noodweer heeft zondag in Portugal aan negen mensen het leven gekost. Zes werklui, bezig aan een dam aan de samenloop van de rivieren Taag en Sever, werden door het water meegesleurd en verdron ken. Ter hoogte van Viana do Ca- stelo verdronken drie Spaanse zeelui, nadat ze hun treiler met een rubberbootje hadden verla ten. Binnenkort zal een Tsjechoslo- waakse partijcommissie een of ficieel onderzoek instellen naar het proces, tijdens hetwelk de vroegere partijsecretaris Rudolf Slansky met tien anderen op be schuldiging van spionage ter dood velt" acht opvarenden waren om-1 werd Veroordeeld. Dit meldde gekomen. Deze branden deden het jeugdblad „Fronta". zich alle voor bij de kust van I Slansky werd in 1952 terecht- Noordi-Vietnam. I gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1