WELKOM DOKTER van de Arbeid wil samenwerking met P.P.R. en P.S.P. Kees Verkerk was opper machtig in Heerenveen Dr. VONDELING KANDIDAAT VOOR HET VOORZITTERSCHAP Weekendverkeer eiste slachtoffers Werkgroep „Protest" tegen te hoge b.t.w.- prijzen Tienjarig meisje van „ouderdom" gestorven Buit van drie ton bij overval in Brussel OPTIEK Man stichtte 24 branden in Australië 26-jarige Puttershoeker won drie afstanden en de titel „Volksoorlog" in Thailand STIEN KAISER VEROVERBE HAAR VIJFDE KAMPIOENSTITEL Twee nieuwe records op kunstijs te Heerenveen Dertigjarige zuster in bejaardentehuis neergeschoten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 13/dinsdag 14 januari 1969 Minimum-program Stembusakkoord ONTPLOFFING IN DUITSE BROUWERIJ Klein Duimpje VORIG JAAR 567 MENSEN VERDRONKEN kaas uit het vuistje de w van warempel dat smaakt me goed Er komt geen wijziging in de kandidatenlijst voor een nieuw partijbestuur van de Partij van de Arbeid, waarover het in maart te houden partijcongres zal moeten beslissen. Voorzitter dr. Tans deelde zater dag tijdens de in Utrecht gehou den vergadering van de partijraad mee, dat het partijbestuur zich zorgvuldig heeft beraden. Dit be raad heeft echter niet tot een po sitief resultaat geleid. De eerder gedane aanbevelingen blijven van kracht, te weten dr. A. Vondeling voor het voorzitterschap; André van der Louw le vice-voorzitter; drs H. J. Eysink 2e vice-voorzitter, terwijl voor de functie van alge meen secretaris de heer P. Baan is kandidaat gesteld voor het secretariaat buitenland. Dr. Tans deelde voorts mee, dat volgende week de twee vertegen woordigers van de Partij van de Arbeid zullen worden gekozen, die in samenwerking met de vertegen woordigers van P. P. R. en P. S. P. zullen trachten een werkgroep van de grond te krijgen, die zich over de mogelijkheden van de progres sieve concentratie zal buigen. Directeur De Galan van de Wiar- di Beckmanstichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, hield een beschou wing over de progressieve concen tratie. „Er is haast bij, het is geen vrijblijvende zaak meer", zo vond hij, er aan toevoegend dat d° be sturen van de drie betrokken partijen sneller zouden kunnen werken door spoedig met een op zet voor een minimum-program ma te komen. De heer De Galan, die het be* leid van de regering-De Jong op een groot aantal punten hekelde, betitelde de argumenten van D'66 om niet aan de progressieve con centratie deel te nemen als schoon klinkende sabotage. Naar zijn smaak dient de Partij van de Ar beid „Ja" te zeggen tegen P. P. R. en P. S. P. Hij ontwikkelde een uit tien pun ten bestaande minimum-program, Tot deze punten behoren o.m. ontwikkelingshulp in de ruime zin van het woord; een open risico- nemend buitenlands beleid; de her vorming van de onderneming; de mocratisering van onze samen leving; de inkomens- en vermo gensverdeling en hoge prioriteit voor het onderwijsbeleid. Op de vraag „wat nu" meende de heer De Galan te moeten ant woorden: doorgaan met P. S. P. en P. P. R. Voor de komende verkie zingen iedereen uitnodigen, komen tot een stembusakkoord met drie partijen. De basis van de P. v. d. A. zal in sterke mate moeten wor den aangespoord mee te denken en dit te doen in samenwerking met andere partijen. ,-,Een zwakke Partij van de Ar beid betekent een zwakke progres sieve concentratie. Laten wij onbe langrijke geschillen vergeten en 't minimumprogramma op het ko mende congres wat intensiever be spreken", zo meende hij. Op gladde weg tegen boom Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is de 19-jarige A. Drost in Zuidwolde als gevolg van glad heid met de door hem bestuurde bestelauto tegen een bóom ge botst. De mede-inzittende, de 16- jarige bakkersknecht Jansen uit Balkbrug, werd uit de auto ge slingerd en was op slag dood. De bestuurder moest met zware ver wondingen in het ziekenhuis te Hoogeveen worden opgenomen. Auto uit bocht: twee jongens gedood De 18-jarige Th. G. Natrop uit Gendringen is zaterdagnacht samen met een buurjongen, de Een groep van 20 „verontruste consumenten" uit de gemeenten Maastricht, Geulle en Elsloo heeft zich geformeerd tot een werkgroep „Protest", om de strijd aan te bin den tegen de in diverse gevallen in Zuid-Limburg door winkeliers te hoog opgeschroefde b.t.w.-prij zen. Volgens werkgroepsecretaris P. Gruisen is er sprake van exor bitante prijsstijgingen. Aan de werkgroep is zelfs een geval be kend van een prijsverhoging van 200 procent. Het is ook voorge komen, dat op reeds met 12 verhoogde prijzen aan de kassa nog eens 12 als b.t.w. werd aan geslagen. Het ministerie van eco nomische zaken is van de ernstig ste gevallen op de hoogte gesteld. „Protest" meent dat de rem op de prijsstijgingen door de officiële richtlijnen niet voldoende is om excessen te voorkomen. De werk groep wil verder bij de consumen ten drempelvrees om met klachten te komen wegnemen. Wordt ten onrechte geklaagd over toepassing van de b.t.w., dan is het juist, al dus meent „Protest", dat ook dit komt vaat te staan. De tienjarige Norma Gallant uit Adamsville (V. S.) is fn het zie kenhuis van Catham overleden aan ouderdomsziekte. Ze zag er uit als een vrouw van 90 jaar. De ziekte, „progeria", doet alle organen van de patiënt snel ver ouderen. Nog geen twee jaar ge- leden is een van haar broers, de 11-jarige Ricky, aan dezelfde ziekte overleden. Naar de oor zaak van de ziekte wordt naar stig gezocht in de universiteit van Ontario en in Washington. Een derde kind uit hetzelfde ge zin, de 16-jarige Tony, is nor maal. 17-jarige militair J. Th. A. Nijen- huis, om het leven gekomen toen zij met een personenauto op de Doetinchemseweg onder Zelhem (Gld.) uit de bocht vlogen. De wagen botste tegen een boom en kwam in een weiland tot stil stand. Bestuurder bracht er het leven af Op de Heidestraat in Waalre (N.B.) is eveneens zaterdag nacht een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarbij verloor een van de inzittenden het leven. De bestuurder werd gewond. UTRECHTDe partijraad van de P.v.d.A., die zaterdag bijeenkwam in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, heeft besloten geen wijzigingen aan te brengen in de kandidatenlijst voor een nieuw bestuur. V.l.n.r.: Drs Den Uyl, H. J. EysinkDon kert, dr. Tans, Koopman en A. van der Louw. In de Brusselse gemeente Ander- lecht is vrijdagavond op straat een incasseerder overvallen en beroofd van een bedrag van vier miljoen francs (bijna 300.000 gulden). Vier mannen overvielen hem, terwijl hij met zijn zoon en een be diende drie tassen met geld uit zijn auto wilde overbrengen naar zijn woning. De overvallers sprongen in een auto en dekten hun vlucht met een paar revolverschoten, die echter niemand raakten. De incasseerder die bij de over val werd neergeslagen, moest in 'n ziekenhuis worden opgenomen. Een ontploffing in een brouwerij in Nagold bij'-Stuttgart heeft zater dagavond een mensenleven geëist. 35 mensen liepen verwondingen op. Er is een schade van verschei dene miljoenen mark aangericht. Tot op 500 meter braken er ruiten. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd Kontakttenzenspecialist Een kostbaar bezit, zo'n reserve Hebt U voor uw ogen (nog veel kostbaarder!) wel voor reserve gezorgd? Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01' 10—2327 Aan de grens van de Australi sche staat Victoria, waar 16 men sen zijn omgekomen bij bosbran den, heeft een man zaterdag 24 branden gesticht in struiken en gras. De brandweer heeft het vuur onder controle. Het vraagteken dat Kees Ver kerk achter zijn naam had gezet door zich te hullen in een waas van geheimzinnigheid, wanneer zijn vorm en zijn prestaties onder werp van gesprek waren, heeft de Puttershoeker dit weekeinde ver vangen door een groot uitroep teken. Kees Verkerk legde in het toernooi om de nationale titel de zelfde supertioriteit aan de dag, waarmee hij in 1967 van het ene naar het andere kampioenschap snelde. Het winnen van drie af standen was reeds voldoende voor zijn derde nationale titel. Maar Verkerk deed meer. Hij reikte met zijn puntentotaal van 177,900, een "nieuw nationaal re cord, ver boven zijn tegenstanders uit en vestigde bovendien met 7.29,8 en 15.50,5 nieuwe records op de vijf- en tienduizend nieter. De titelstrijd 1969 was het kam pioenschap van Kees Verkerk. De concurentie moest het erkennen: „Kees is nog steeds de grootste..." Hij heeft zijn ware gezicht in Hee renveen laten zien, grimmig en met een vastberaden trek. Zijn plan had hij reeds lang getrokken, de uitvoering was perfect. H Zoals hij zaterdag op de vijfdui zend en zondag op de tienduizend meter Jan Bols versloeg, getuigde van grote macht. Ard Schenk had eveneens de door Ann Rush (Slot) Christine légde haar hand in die van de man die naast haar bed zat. „Ik zou niet met Bob willen trouwen als ik voor de rest van mijn leven afschuwelijk zou zijn om naar te kijken. Dat zou niet eerlijk zijn." „Je zult voor mij altijd even mooi zijn, hoe je er ook uit ziet", zei Bob. „Dat weet ik wel. Het is bijna alle pijn waard om daar zo zeker van te zijn." Bob wendde zich tot Eve. „Wat we eigenlijk wilden weten, Dr. Eve, is, wanneer Chris en ik zou den kunnen trouwen?" Eve dacht even na. „Ik geloof dat niets jullie kan beletten zo spoedig te trouwen als jé maar wilt. Ik zou Christine echter nog wel graag onder behandeling houden." „Ik heb altijd in juni willen trouwen," zei Christine peinzend. „Dan zullen we in juni trou wen. Tegen die tijd kun je een sluier dragen en alles hébben zo als je het wilt." Christine draaide voorzichtig haar hoofd in Eve's richting. „Vindt u het erg brutaal. Dr. Eve, als ik u vraag om getuige te wil len zijn?" „Dat zal ik heel graag zijn. Maar wat is er eigenlijk gebeurd met die levensgrote liefde voor Mr. Sanders?, vroeg ze plagend. „Dat was maar een bevlieging'S lachte Christine. „U kent dat wel. Het soort bevlieging dat je voor filmsterren en zo hebt wanneer je jong bent." Ze keek nu met ge ringschatting terug op de periode, die slechts twee weken achter haar lag. „Maar liefde is iets heel anders." Eve glimlachte naar hen 'bei den, „Ik hoop. dat jullie heel ge lukkig zullen worden." Omdat het kleine ziekenhuis overvol was, was Matt naar Sa vannah overgebracht om daar zijn armen verder te doen behan delen. Hij kon zich dat beter ver oorloven dan vele anderen die in het nieuwe ziekenhuisje lagen, ook al betaalde de fabriek alle directe kosten. Omdat een aantal van de licht gewonden geleide lijk aan was verdwenen was hij vandaag weer teruggekomen om hier te blijven tot hij geheel her steld zou zijn en Eve zou hem nu voor het eerst bezoeken. Ze voel de zich verlegen en een beetje onzeker toen ze de kleine kamer Binnenging waar hij alleen lag. Ook hij scheen minder op zijn gemak te zijn dan ze van hem gewend was, ook al begroette hij maar niet een opgewekte glim lach. „Hallo Matt, ik hoop dat je-je beter voelt." „Veel beter, dank je. Ik heb helemaal geen pijn meer." Ze dacht vertwijfeld dat ze niet konden doorgaan met tegen el kaar te praten alsof ze vreemden waren die ne{ aan elkaar waren voorgesteld. Ze moest de zaak dan maar forceren. Ze slikte en bevochtigde haar lippen. „Matt, ik heb nooit geweten, dat tante Rhody je heeft wegge stuurd toen je die keer bij ons huis kwam toen we kinderen waren. Ik heb het nu pas ge hoord." Hij stak zijn verbonden hand naar haar uit. „Dat had ik wel begrepen. Zie je. ik was toen erg dol op je en ik mocht van mijn moeder 'n verj aarsfeestje geven. Ik wilde j°u als eerste uitnodigen maar toen ik je niet te spreken kon krijgen, ging ik naar huis en zei tegen mijn moeder dat ik het feestje niet meer wilde. Gek van me." Haar oogleden prikten en ze had alle moeite haar tranen tegen te houden. „Geen wonder dat je me haatte", fluisterde ze. Hij lachte. „Maar dat deed ik helemaal niet. Ik deed alleen maar alsof. In werkelijkheid ben Vorig jaar zijn in ons land 567 mensen door verdrinking om het leven gekomen. 80 personen ver dronken doordat zij met een auto te water geraakten. 83 slachtoffers waren opvarenden^ van schepen. Deze cijfers zijn afkomstig van de Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. Uit het over zicht van deze bond blijkt, dat in het afgelopen jaar 850 personen wagens in het water terechtkwa men, 105 vrachtwagens, 15 auto bussen, en 30 kleine busjes. Uit een opgave van de oorzaken van de ongelukken, voorzover be kend, blijkt dat in de meeste ge vallen verkeersfouten van anderen sis zodanig werden aangemerkt. Hierna volgen sneeuw, ijzel en re gen. 95 auto's verdwenen helemaal onder water. 569 gedeeltelijk. In 89 gevallen kwam de auto recht standig in het water terecht; in 139 gevallen kantelde de wagen. ik nog steeds even dol op je. Ik hoop niet, dat je nog treurt om die kerel waar je drie maanden geleden mee zou trouwen." Smoke! Het was nog geen drie maanden geleden sinds ze ge dacht had dat haar hart was ge broken. Het scheen veel langer geleden en op dit ogenblik kon ze zich hem niet eens duidelijk voor de geest halen. „Ik heb net van Christine ge hoord dat bevliegingen iets voor kinderen is maar dat liefde iets heel anders.is", zei ze aarzelend. „Laat ik dan zeggen, dat ik al tijd van je heb gehouden. En ik hoop dat jij van mij houdt." Haar hart klopte als bezeten en ze wist zeker, dat hij zou mer ken hoe gejaagd haar ademhaling was. Voor een ogenblik als dit be stonden geen woorden. Ze kon al leen maar knikken. „Ik ben in een onvoordelige positie, lieveling", zei hij. „Een man kan op een afstand als deze niet van zijn liefde doen blijken." Veel later zei hij: „Het is wel lichtzinnig van om je ten hu welijk te vragen terwijl ik niet eens weet of ik nog wel een be trekking heb." Ze lachte beverig. „Je hebt me niet gevraagd, maar ik wil wel met je trouwen. En je hebt een betrekking, want oom Peter gaat de fabriek weer opbouwen. Hij heeft ook geld gegeven voor dit ziekenhuis. En achteraf geloof ik, dat die fabriek niet stinkt maar de geur van oranjebloesem ver spreidt!" EINDE kracht van een geladen Kees Ver kerk ondervonden. Hij zou op 1500 meter rechtstreeks de degen kruisen met Verkerk. De lichtvoe tige Verkerk, de rug gekromd tegen de sterke wind, heeft als „klein duimpje" het duel tegen de reus Goliath op imponerende wijze gewonnen. Het verschil bedroeg 3,7 seconde (2.09,9 tegen 2.13,6). Schenk was een verslagen man. DE EINDSTAND Achtereenvolgens 500, 5000, 1500, 10000 meter en puntentotaal. 1. Kees Verkerk 42,1 7.29,8 2.09,9 15.50,4 177,900 2. Jan Bols 42,1 7.34,7 2.12,3 15.52,8 179,310 3. Ard Schenk 42.0 7.39,0 2.13,6 16.13,7 181,118 4. Peter Nottet 42,4 7.42,2 2.13,9 16.19,0 182,203 5. Ron Nooitgedagt 42,7 7.45,3 2.13,5 16.25,6 183,010 6. Eddy Verheyen 43,6 7.48,0 2.14,2 16.09,8 183,623 7. Karei te Winkel 43,4 7.45,5 2.13,4 16.28,0 183,817 8. Arie Eriks 43.1 7.47,8 2.15,0 16.23,4 184,050 IS De ondergrondse Thailandse communistische beweging heeft onlangs de bevolking meegedeeld, dat zij de guerrillastrijd gaat op voeren om de Amerikanen het land uit te gooien en de regering van premier Thanom Kittikatsjorn om ver te werpen. Dit heeft radio- Peking zaterdag omgeroepen. De ondergrondse radio „De volksstem van Thailand" zei dat getracht wordt een volksregering samen te stellen en riep op tot een „volks oorlog". De partij zei het „moder ne revisionisme" te verwerpen en de gedachte van Ma tse-Toeng aan te hangen. Stien Kaleer heeft op het kunstijs van Heerenveen opnieuw lauweren geoogst. Voor de vijf de maal behaalde zij de nationale schaatstitel, die zij in 1964 voor het eerst op haar naam bracht. Slechts in 1966 heeft de wereld kampioene de hoogste eer aan Carry Geyssen moeter» laten. Haar twee wereldtitels daar bij gevoegd is de 30-jarige Delft- se een van Nederlands meest onderscheiden sportvrouwen ge worden. Stien bekroonde haar vijfde nationale kampioenschap met twee nieuwe records: op de 3.000 meter met een tijd van 5 min. 2,5 sec. en in het punten totaal over vier afstanden met een score van 194.100 punten. Stien Kaiser zou alle nationale records in haar bezit hebben, ware het niet dat Elly van den Brom op de tweede dag het dui- zendmeterrecord overnam met een tijd van 1.34.9. De inzet, waarmee Stien Kai ser de eerste dag op de 500 meter streed, deed reeds vermoe den dat zij er op gebrand was haar titel te prolongeren. Snelste sprintster was de 21-jarige Willy Burgmeyer, maar het verschil was slechts minimaal: 0.1 sec. op Ans Schut sloot Stien Kaiser de eerste dag af. Elly van den Brom, Willy Burgmeyer, Carry Geyssen en al die .anderen, die met illusies naar Hëerehveen wa ren gekomen, konden nog slechts hopen op een incidenteel succes je. Alleen Ans Schut was nog als concurrentie overgebleven, maar Stien Kaiser won het laatste on- Met bijna een punt voorsprong derdeel, de 3.000 meter, in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 5 minuten en 2Vj sec. Het oude record stond met 5.04.1 op naam van Ans Schut. Het pun tentotaal waarmee Stien kam pioene werd, is ook een nieuw Nederlands record. Het oude had zij sinds 18 en 19 februari met 195.384 punten in haar bezit. EINDKLASSEMENT KAISER Schut Van den Brom Carry Geyssen Burgmeyer Bep Geyssen Taris 194.100 195.183 197.350 200.400 201.266 202.467 206.150 BOERDERIJ AFGEBRAND IN N.O.-POLDER Door onbekende oorzaak is zaterdagmiddag tegen 5 uur brand uitgebroken in de boer derij van landbouwer E. L. van Borsser bij Espel in de Noord oostpolder. Het vuur greep zeer snel om zich heen en legde de grote landbouwschuur in de as. De brandweer kon voorkomen dat het woonhuis van de boer derij ook uitbrandde. De heer Borsser was tijdens de brand af wezig. Een knecht en een pas serende bakker slaagden erin de levende have (30 stuks melkvee en een aantal pinken) uit de vuurzee te redden. Het kostbare machinepark ging eveneens ver loren. De schade bedraagt enkele tonnen. Het is naderhand gebleken dat de brand is ontstaan door 't spe len met lucifers door twee zoons van de knecht van de eigenaar. Het stro dat in de strozolder was opgeslagen, vatte vlam en 't vuur verspreidde zich snel door de schuur. De bang geworden jongens waarschuwden hun vader, die er met een bakker in slaagde de 44 koeien en twee paarden uit de vuurzee te redden. De knecht is tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd voor 100.000 gulden per oqgeval. In het bejaardentehuis „Ave Maria" in Geulle (L.) heeft de daar wonende 69-jarige J. P. zaterdagmiddag de 30-jarige zus ter M. B. met een pistool in de nek geschoten. Het slachtoffer offer werd levensgevaarlijk ge wond. In een ziekenhuis in Sit- tard werd de kogel uit haar lichaam verwijderd. De dader was na de aanslag gevlucht maar kon enkele uren later in Elslo worden aangehou den. P. die sinds enkele jaren in het bejaardentehuis woonde, had daar een kamer op de parterre, Zuster B. bevond zich in de gang, toen P. haar vroeg even in zijn kamer te komen. Daar schoot hij haar neer. Een andere zuster, die het schot had gehoord vond het slachtoffer in de tuin, vlak bij de openstaande ramen van de ka mer. P. zwierf enkele uren rond in het bosrijke gebied tussen Geulle Elslo. Hier ging hij een café bin nen en vroeg de kastelein de po litie te bellen. Het pistool had P. tijdens zijn vlucht weggegooid. Het werd zondagochtend door de politie met behulp van een speurhond gevonden. De officier van justitie, mr. J. Fransen uit Maastricht, zei nog weinig aanknopingspunten te hebben voor het motief van P.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2