Betogers slaags met de Loridense politie Scherpe kritiek op de Slowaakse leider Husak Fusie van de Zeeuwse Waterleidingmaatschappijen Weer incidenten in Ulster Israëlische vliegtuigen beantwoorden Jordaans vuur Helikopter stort neer os huizenblok in New York Amerikaanse regering neemt stappen tegen de automobiel industrie Hoofdkantoor wordt gevestigd te Soes BELANGRIJKE VESTIGING TE TERNEUZEN Dit jaar Russische oefeningen in Tsjeeho-Slowakije Proefvaart van de „Melania" verloopt uitstekend HET WEER Vietcong valt Amerikaanse luchtbasis aan Dow verhoogt priis styreen monomeer Maandag 13/Dinsdag 14 januari 1969 25e Jaargang No. 5899 Vliegtuigongeluk in Mexico Bomexplosie in synagoge te Washington PaUS over het lot van de wereld Jongen levend verbrand Gevecht aan de Jordaan Amerikaanse invoer uit communistische landen gestegen Het volk en de politiek De aandelen Raad van commissarissen Ir. Stoter directeur ZES KINDEREN BIJ OMGEKOMEN Produktle van epoxyharsen te Greffern uitgebreid EEN DER GROOTSTE IN EUROPA REACTOR Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankertng bij abonnement: TERNEUZEN Dkecteur-HoofdreaaeSenr: P. 3. vem <fe Sande Redactie- en Ad£knistrati&-adres: Smictewal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal per maand 2,70. Losse nummers IS cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V, v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 of; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging; Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tof 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Duizenden meest gekleurde immigranten hebben zondag in Londen deelgenomen aan de monstraties, die leidden tot ge vechten met de politie. Uit Hyde- park vertrokken ongeveer 2.000 betogers naar Trafalgar Square om te demonstreren tegen be perking van de immigratie van gekleurden uit het gemenebest Haar het verenigd koninkrijk. Achter hen liepen enkele duizen den, die hun onvrede met het be wind van Ian Smith wilden uiten bij het Rhodesiëhuis aan „The Strand". De betogers voerden spandoeken mee met opschriften als „Dood aan de blanke fascis ten", „Aan de galg met Smith", „Vierendeel Enoch Powell" (het conservatieve lagerhuislid dat ge kant is tegen de immigratie) en „Bewapen de Afrikaanse arbei ders". Ook werden portretten van de Chinese leider Mao tse-Toeng en de vlaggen van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront meege voerd. Voor het Rhodesiëhuis kwam het tot een treffen met ongeveer 300 politiemannen, waarbij bere- Bij opnamen voor een film zijn te Torreon in Mexico twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Negen mensen kwa men hierbij om het leven. Een bomexplosie in een syna goge in een voorstad van Wash ington heeft zaterdagavond een schade van 150.000 dollar (onge veer 540.000 gulden) aangericht. Aanvankelijk zou die avond in het gebouw een dansfeest wor den gehouden. Als dit zou zijn doorgegaan, zouden er zeker tal rijke slachtoffers zijn gevallen. Christelijke kerken in de plaats hebben de Joodse gemeente on derdak geboden tot het gebouw zal zijn hersteld- Paus Paulus heeft verklaard, dat de strijd om de vrede iedere dag zonder rustpauze opnieuw moet worden gevoerd. In zijn antwoord op de nieuwjaarswen sen van het corps-diplomatiqué zei hij: „Het gaat om het lot van de wereld. Het gaat om de men senrechten, de hulp aan de zwakken, het opvoeden van alle mensen tot samenwerking, om ontwapening, afschaffing van rassenwaan, om. gerechtigheid en vrijheid overal an voor allen". LONDEN: Twee Britse jonge mannen Ian Middlehurst en John Coles zijn er zondagochtend in geslaagd de top van het Rhode- siahuis te Londen te bereiken en er de Britse vlag te plaatsen, uit protest tegen de opvattingen en handelwijze van de Rhodesische regering. Op de foto: politieman nen trachten de jongemannen te bewegen zich te verwijderen. den politie, die de Rhodesische vertegenwoordiging moesten be schermen. Een andere groep keerde zich tegen de Zuidafri- kaanse ambassade, waar een handjevol politiemannen het tegen de betogers moest opne men. De ruiten op de parterre en de eerste verdieping van de am bassade sneuvelden. Na enige tijd slaagde de politie er in „Strand" en Trafalgar Square schoon te vegen. Bij Downingstreet 10, de ambtswo ning van de premier, werd een etalagepop, voorstellende Enoch Powell, verbrand. Een delegatie van drie mensen overhandigde daar een petitie. In de Noordierse plaats Newry fs het zaterdagavond opnieuw tot incidenten gekomen, toen mili tante rooms-katholieken, die hadden deelgenomen aan een mars voor gelijke burgerrechten, trachtten het postkantoor te be zetten en politiewagens in brand staken. De organisatoren hadden de betoging, waaraan ongeveer 5.000 personen deelnamen, zon der geweld willen doen verlopen. De politie voerde charges met de wapenstok uit. Aan beide zijden vielen gewonden. Er werd een twintigtal arrestaties verricht. Newry ligt aan de grens met de overwegend rooms-katholieke Ierse republiek. De 15-jarige jongen H. Hou- ben uit Venlo is zaterdagavond levend verbrand. De jongen was met enkele leden van een zee- verkennersgroep in de werk plaats van de groep bezig aan een auto, waarvan de benzine moest worden afgetapt. Daarbij is door niet opgehelderde oor zaak brand ontstaan.. De andere jongens vluchtten de werkplaats uit. Even later werd het ver koolde lichaam van het jeugdige slachtoffer gevonden. Israëlische vliegtuigen hebben zaterdagochtend Jordaanse stellin gen ten oosten van het dal van Beit Ejean ten zuiden van het meer van Tiberias aangevallen, van waar een Israëlische patrouille was beschoten. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv zijn aan Israëlische zijde geen slachtoffers gevallen. Een Jordaanse militaire woord voerder heeft verklaard dat vier Israëlische straaljagers napalm bommen hebben gegooid in gebie den in de noordelijke Jordaanval- lei. Er vielen geen slachtoffers. Bij de Abdulla-brug over de Jor daan is zaterdag twee uur lang een vuurgevecht geleverd, zo heeft een Israëlische woordvoerder In Tel Aviv meegedeeld. Van Jordaans gebied werd1 bij de brug het vuur geopend op twee Israëlische per sonenauto's waarop Israëlische mi litairen terugschoten. De Jorda- niërs zetten granaatwerpers en ar tillerie in. Een Israëlische soldaat werd licht gewond. Een tweede Israëlische aanval werd volgens Amman in de mid daguren prnoend met artillerievuur in het zuiden van de vallei bii Sweidi. Voor de tweede maal zaterdag kwam de Israëlische luchtmacht in actie. Volgens een Israëlische woordvoerder waren beide luchtaanvallen door slechts enkele vliegtuigen verricht. Een hefschroefvliegtuig, dat voor een radiostation de verkeersdrukte waarnam, is vrijdag in 't centrum van New York op een huizenblok gestort. Er ontstond brand die op een ander blok oversloeg. Alle be woners werden geëvacueerd. Het enige dodelijke slachtoffer was de piloot. Een toespraak van de Slo- waak leider Gusitav Husak, waarin deze waarschuwde tegen „ondermijnende krachten in het land", heeft in Tsjecho-Slowa- kije een storm van protest uit gelokt en geruchten doen ont staan over komende kneveling van de pers door strenge cen suur. In Praag meent men, dat de Sowjet-Unie ongeduldig wordt en meer druk op de Tsje- choslowaakse leiding uitoefent om deze maatregel te nemen. De ?elf gekozen censors in de kantoren van het weekblad „Zitrek" en van „Prace" zouden al vervangen zijn door rege ringsfunctionarissen na het be zoek van de Russische partij secretaris Katoesjev. Husak waarschuwde vrijdag dat het land van de ene crisis naar de andere gaat en tot chaos zal ver vallen, wanneer de „groepen die druk uitoefenen" niet worden bestreden. Het centrale comité van de partij komt waarschijnlijk don derdag bijeen om het verzet van de honderdduizenden arbeiders tegen verdere beknotting van In 1968 hebben de communis tische landen hun afzet in de Verenigde Staten weten te ver groten, maar zijn de Amerikaan se exporteurs er niet in geslaagd nieuwe markten te vinden in het oostblok, zo blijkt uit statistieken van de Amerikaanse regering. De import uit communistische lan den ging in de eerste tien maan den met dertien procent omhoog tot een waarde van 173 miljoen dollar. De export rjtar die an- den blééf op 'het peil Van 1967 met een waarde van 164 miljoen dollar. De export naar die lan de oost-westhandel, door minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk aan het congres gezonden, werd een vermindering van de afzet in de Sowjet-Unie gecom penseerd door een toeneming der Amerikaanse leveranties naar andere Oostbloklanden, met na me Polen en Hongarije. het liberalisatieprogTamma te bespreken. In een resolutie van de gra fische vakbond, die in „Prace" en „Lidova Demokracie" werd gepubliceerd, staat dat „wij er van overtuigd zijn dat de hui dige realiteit niet alleen de aan wezigheid van de Russische troepen op ons grondgebied is, maar ook de wil en de mening i Het Amerikaanse departement van justitie heeft bij het federale gerechtshof in Los Angeles een klacht ingediend tegen vier auto mobielfabrieken, General Mo tors, Ford, Chrysler en American Motors. Volgens het ministerie hebben deze bedrijven minstens vijftien jaar geleden afgesproken geen concurrentie te voeren op het gebied van onderzoek, ont wikkeling, fabricage en installa tie van apparaten tegen lucht verontreiniging door uitlaatgas sen. Het ministerie acht dit een onwettige overeenkomst met het doel invoering van deze appara ten te vertragen en het zegt, dat zij in strijd met de anti-trustwet is. Het ministerie wil dat de af spraak ongedaan wordt gemaakt. General Motors en Ford heb ben de besehuldiging onmiddel lijk bestreden met de verklaring, dat zij door samen te werken al veel vorderingen hebben ge maakt bij de oplossing van het probleem van het bestrijden der luchtverontreiniging door uit laatgassen. Volgens General Mo tors, die de beschuldiging onge grond noemt, moet op dit gebied echter nog veel werk worden verzet. In de vergaderingen van 26 en 27 Juni 1968 besloten aandeelhou ders van de waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" en van de waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland" medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van één de gehele provincie Zeeland (met uitzondering van de gemeente Middelburg) en het westelijk deel van Noord-Brabant omvattend wa terleidingbedrijf. Op 2 januari 1969 besloot de raad van commissarissen van de N.V. „Zeeuwsch-Vlaanderen" en op 10 januari 1969 de raad van commissarissen van de N.V. „Mid den-Zeeland" de vergaderingen van aandeelhouders voor te stellen te besluiten tot fusie op nader te be- p8len wijze. De aandeelhouders zullen zich op 22 januari in gelijktijdig te hou den vergaderingen over dit voor stel uitspreken. Voor de nieuwe maatschappij zullen de volgende basispunten gel den: De maatschappij zal zowel de drink- als de industriewater voorziening in geheel Zeeland, behalve Middelburg, en weste lijk Noord-Brabant verzorgen. De maatschappij zal zijn een n.v., bestuurd door een een hoofdige directie. De aandelen zullen worden ge houden door de provincie Zeeland 40 de gemeente Terneuzen voor 10 de gemeente Vlissingen voor 10 de overige gemeenten en de provincie N.-Brabant voor 40 De raad van commissarissen zal bestaan uit ten hoogste zestien en ten minste twaalf leden en voor de eerste maal zijn samen gesteld als volgt: 1 vertegenwoordiger van de ge meente Terneuzen; 3 vertegenwoordigers van Zws- Vlaanderen, met uitzondering van Terneuzen; 1 vertegenwoordiger van de ge meente Vlissingen; 6 vertegenwoordigers van mid den- en noord-Zeeland, met uitzondering van Vlissingen, en westelijk Noord-Brabant (1 vertegenwoordiger van Walcheren, 2 vertegenwoor digers van Noord- en Zuid- Bweland, 1 vertegenwoordi ger van Schouwen-Duiveland, 1 vertegenwoordiger van Tholen en 1 vertegenwoor diger vap westelijk Noord- Brabant); voorts 4 vertegenwoordigers van de provincia Zeeland van wie twee, onder wie de voorzit ter, aan te wijzen door en uit het college van gedeputeerde staten en twee op voordracht van dit college te kiezen door de vergadering van aandeel houders; 6 Het hoofdkantoor van de maat schappij zal in Goes zijn geves tigd met een belangrijke vesti ging te Terneuzen. O De raden van commissarissen stellen de aandeelhouders voor te benoemen tot directeur ir. P. Stoter, thans adjunct-directeur van de N.V. „Zeeuwsch-Vlaan deren", belast met de waar neming van het directeurschap van die maatschappij en van de industriewatervoorziening „Zeeuwsch-Vlaanderen". De benoeming tot directeur van „Zeeuwsch-Vlaanderen" en van de industriewatervoorziening „Zeeuwsch-Vlaanderen" gaat in per 1 januari 1969, die tot di recteur van „Midden-Zeeland" per 1 september 1969. Dit houdt In, dat de heer ir. P. Stoter wordt benoemd tot di recteur van de door fusie tus sen de Zeeuwsvlaamse maat schappijen en de „Mldden-Zee- larfd" te creëren vennootschap voor geheel Zeeland. Bij een brand in Bukacan on de Philippijnen heeft een echtpaar alle zes kinderen, in leeftijd variërend van 5 tot 20 jaar, verloren. Het gezin lag te bed, toen de brand uitbrak en alleen de ouders slaag den er in te ontkomen van de 14 miljoen inwoners van Tsjeeho-Slowakije". Wat de „drukgroepen." betreft waarover Husak sprak, zegt de resolutie: „Wij staan verbaasd dat miljoe nen mensen in het land worden beschouwd als drukgroep". Het blad van de Tsjechoslo- waakse journalisten „Reporter", schreef dat Husak de stelling heeft opgerakeld, dat „het volk zich niet met de politiek moet bemoeien". „De partij is geen militaire organisatie en kan niet door de partijleiding worden vervangen en nog minder door een enkel persoon. De partij is een collectiviteit waarin de vak bonden, b.v. van de metaalar beiders, evenveel recht en ver antwoordelijkheid hebben als meneer Husak". Ook andere or ganen keren zich tegen Husak, die in zijn toespraak had gezegd dat een aanval op hem een aan val op het Slowaakse volk be tekende. Russische troepen zullen dit jaar met medeweten van de regering in Praag militaire oefeningen in Tsje eho-Slowakije houden. Generaal Martin Korbela, die pas is be noemd tot Tsjechoslowaakse func tionaris, belast met het onderhou den van de betrekkingen met de in het land gestationeerde Russische troepen, heeft dat op een perscon ferentie meegedeeld. Hij zei, dat de manoeuvres „op verschillend ni veau" in militaire gebieden zou den worden gehouden. Hij sprak berichten tegen, dat speciale Rus sische eenheden zouden binnen komen met het oog op de voorge nomen NAVO-oefeningen in West- Duitsland en dat recente troepen verplaatsingen verband hielden met dreigende arbeidsonrust. „Alles gaat goed. Ik mag wel zeggen boven verwachting goed", was het commentaar zondagmid dag van ir. Scherpenhuijzen, direc teur van de N. D. S. M., toen hij werd opgebeld door het A.N.P., op de vraag hoe de technische proef vaart van de turbinetanker „Mela nia" verliep. Het weer was goed en de afstelling van de machine was thans ideaal. Het gehele schip werd al 24 uur uitsluitend via de automaten op de brug bediend en zowel het bestu ringsmechanisme als de turbine reageerden hierop feilloos. Men was zondagmiddag nog doende met de duurproef, hetgeen betekent dat gedurende een et maal op vol vermogen wordt ge draaid om een zuiver beeld van het brandstofverbruik te krijgen. Zon dagavond en vandaag werden de gemeten mijl gevaren om de top snelheid vast te stellen en de stuurproeven werden gedaan om onder meer de draaicirkel vast te stellen. Ook een noodstop werd uitgevoerd om vast te stellen hoe ver de uitloopafstand is in geval van een geforceerde stop. ZACHT WEER Onder invloed vn een diepe depressie, die over de oceaan naar Ierland trok is afgelopen zondag zachte oceaanlucht over Frankrijk naar onze omgeving gestroomd. Maandagmorgen kwa men in Zeeland en Zuid-Lim burg plaatselijk temperaturen van acht graden voor. De zachte lucht is inmiddels tot Oost-Europa doorgedrongen. In Polen en de Balkaneilanden komt plaatselijk nog matige tot strenge vorst voor. In midden- en noord-Zweden daalde in de nacht van zondag op maandag het kwik hier en daar tot veer tig graden onder nul. Het komende etmaal blijft de depressie bij Ierland het weer in onze omgeving bepalen. De aanvoer van zachte lucht houdt daarbij aan. Randstoringen van de depressie zullen evenwel tij delijk regen veroorzaken. Troepen van de vietcong zijn vanochtend vroeg (maandag) na een mortierbeschieting op de Amerikaanse luchtbasis Cao Tho in de Mekongdelta doorgedron gen, waar zij 18 vliegtuigen wis ten te vernielen. Acht Ameri kaanse militairen sneuvelden en vijftien werden gewond. De aan vallers trokken zich. terug met achterlating van vijf doden. Zondag heeft de vietcong 90 km ten zuidwesten van Saigon een stelling van de Amerikaanse infanterie bestormd. Volgens een Amrikaanse woordvoerder zijn negen Ameri kanen gedood en 17 gewond. La ter zijn de lijken van tien guerril lastrijders gevonden. Dow Chemical Europe S.A, te Zürich deelt mede, dat met in gang van 1 januari de verkoop prijzen van styreen monomeer in de landen van de E.E.G. met 12 zijn verhoogd. Daardoor zijn de prijzen voor dit produkt in die landen op gelijk niveau gebracht. De prijsverhoging heeft geen betrekking op de toepassing van de b.t.w. in de E.E.G.-landen, maar houdt verband met de grondstoffenvoorziening in de ■wereld* en de. stijgende Joon- en transportkosten. Deze kosten alsmede een prijs verlaging hadden de laatste jaren de winstmarges tot een on gunstig niveau doen dalen, waar door investeringen in nieuwe fabrieken voor styreen produk- ten bemoeilijkt zouden worden. Zoals bekend produceert Dow styreen monomeer in Terneuzen. Dow heeft tevens medegedeeld dat de produktiecapaciteit van haar epoxy kunstharsfabriek te Greffern wordt uitgebreid. Na de capaciteitsuitbreiding zal de fabriek te Greffern een van de grootste epoxy kunsthars- fabrieken van Europa zijn. Het is de eerste kunstharsfabriek, die Dow buiten de Verenigde Staten in volledig eigendom heeft. Het bedrijf te Greffern ie uit gerust met een kleine reactor, die gebruikers van het eindprodukt in staat stelt onder praktijkom standigheden op grote schaal de gebruikswaarde vari nieuws kunstharsen vast te stellen. Epoxy kunstharsen vinden toepassing bij de fabricage van verf, electronische apparaten en zg. gewapende plastics alsmede in de bouwnijverheid. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond. AANHOUDEND ZACHT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Mati ge tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind in hoofd zaak tussen zuidoost en zuid. Aanhoudend zacht. DINSDAG 14 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 9.45 10.28 10.21 11.04 11.00 11.43 11.04 11.47 JANUARI v.m n.m. 10.54 11.39 11.32 12.15 12.11 12.54 12.15 12.58 ZON op onder op jan. 14 08.42 16.56 05.01 15 08.41 16.58 06.32 16 08.41 17.00 07.51 17 08.40 17.01 08.50 18 08.39 17.03 09.28 MAAN V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1