GOEDKOOP IS DUURKOOP <D'lenu over te lopen Ei van Columbus Hef bad behoeft niet meer Wat brengt de mode in 1969 Virussen, de veroorzakers van influenza-epidemieën, zjjn kwade rakkers L_ Voor babies die moeilijk in slaap komen van de week Zaterdag 11 Januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 SINDS ADAM EN EVA die griep vandaan? Verkoudheid, griep en dergelijke zijn heel oude metgezellen van de mens. Zij teisteren de mertsheid reeds sinds heugenis. Terwijl de medische wetenschap zulke fantastische resul taten behaalde in de strijd tegen an dere belagers der mensheid, vormen de veroorzakers van de influenza nog altijd een groep tegenstanders waar men moeilijk vat op kan krijgen. Ge lukkig heeft men heel wat wetenschap over hen kunnen vergaren en staat men zeker niet meer zo machteloos als vroeger, maar onder de knie heb ben we ze beslist nog niet en dat is ook heel goed verklaarbaar, wanneer we zten met welke moeilijkheden de wetenschap te kampen heeft in de strijd tegen onze kleinste vijanden. Influenza (waaronder ook de nu rondwarende Hongkonggriep) wordt veroorzaakt door virussen, uiterst kleine ziekteverwekkers, zo klein, dat men er bij wijze van spreken honderd duizend naast elkaar moet leggen om een rijtje van een centimeter lang te krijgen. De laatste jaren is men dank zij on ze moderne microscopen, in staat de virussen tc bestuderen en hierdoor is men veel over hun levenswijze en manier van voortplanting te weten ge komen en zodoende in staat bestrij dingsmiddelen te bedenken en te proberen. MOEILIJKE OPGAVE Het is met de virussen maar een eigenaardige geschiedenis. Een virus bestaat uit een omhulsel en een kern en de manier van voortplanting is merkwaardig. Een virus valt een bacte rie aan, hecht zich aan deze vast en Stort in de bacterie zijn kern uit. Bin nen een half uur is de gehele historie geëindigd, want in dat half uur vormen zich in de bacterie, uit de kern twee honderd virussen, die na een half uur uit de opengebarsten bacterie tevoor schijn treden en hun eigen leven be ginnen. Zo op het oog lijkt een en ander niet zo verschrikkelijk gecompliceerd, want het moet toch niet zo moeilijk zijn om een serum tegen zo'n virus te vervaardigen. De wetenschap heeft zich tenslotte wel van moeilijker ta ken gekweten. Dat is ook zo en wan neer de influenza of verkoudheid of griep, hoe men het ook mag noemen, door één bepaald virus veroorzaakt werd, was de narigheid waarschijnlijk reeds overwonnen. Maar dat is he laas niet het geval. Ifluenza kan namelijk veroorzaakt worden door drie virustypen. We noe men ze A, B en C. Influenza veroor zaakt door het C-virus komt weinig voor en is goedaardig. B komt aan merkelijk meer voor en is ook goed aardig. A komt gelukkig weinig voor, maar is gevaarlijk. Heeft men influen za gehad van een der typen, dan blijft men vatbaar voor de twee andere Hierdoor worden de moeilijkheden vergroot. Men heeft dus verschillende bestrijdingsmiddelen nodig en moet maar uitzoeken door welke virus de patiënt werd besmet. Is de patiënt be handeld met een serum tegen één virus, dan is hij nog niet onvatbaar voor de andere twee. ONBEKENDE AFWIJKINGEN Bovendien is er nog 'n moeilijkheid en wel, dat virus-A weer in verschil lende variëteiten voorkomt, die elk andere eisen stellen aan het toedie nen van de dosis serum. Maar met al deze problemen zijn we er nog niet, want het influenza-virus heeft nog andere verrassingen in pet to. We hebben dat gezien met de golf Aziatische griep, die in 1957 over de wereld ging. Plotseling brak er een epidemie uit en het veroorzakende virus bleek onbekend te zijn. Er was geen serum en daar zaten de mannen van de wetenschap! Dergelijke verrassingen houdt het influenzavirus steeds voor ons klaar. De verklaring hiervoor is vrij eenvou dig. Wanneer twee virussen van ver schillende soort beide dezelfde bacte rie aanpakken en er hun kernen in uit storten, dan vormen zich in die bacte rie virussen van gemengd karakter, die zich ongeveer gedragen volgens de erfelijkheidswetten. Zo ontstaan nieuwe variëteiten, waarmee de we tenschap nog geen kennis maakte. NIET TE STUITEN Wordt zo'n groep virussen sterk genoeg, dan is de mogelijkheid van een nieuwe epidemie niet uitgesloten en te stuiten is ze dan bijna niet. Eerst moet het virus onderzocht worden, er moet een serum gevonden worden dat aan diverse eisen moet voldoen. Het moet het virus onschadelijk maken, maar mag niet gevaerlijk zijn voor de. gezondheid van de mens. Dan moet zo'n serum in voldoende hoeveelhe den aangemaakt worden. Inmiddels heeft de epidemie gretig om zich heengegrepen en de gehele wereld veroverd. De mensheid gaat dan weer gebukt onder de gesel van de Influenza, totdat zij uitgewoed Is. Waar hebben zich tot nu toe de vi russen zo sterk kunnen ontwikkelen? CENTRAAL-AZIE Het staat langzamerhand wel vast, dat de haard van een groot aantal epidemieën in centraal-Azië was gele gen. Niet alleen deze z.g. Hongkong- of Mao-griep komt uit Azië naar Euro pa. De A-griep van 1957 was ook een Aziatische griep. Ze werd het eerst gesignaleerd In China en kwam via de Philippijnen, Japan en Indonesië ver moedelijk met vliegtuigpassagiers naar ons land. De Spaanse griep mo ge dan Europa hebben overweldigd na eerst in Spanje flink te hebben huisgehouden, maar ze werd in dat land misschien wel geïmporteerd door legeronderdelen uit Spaans-Ma- rokko. Op haar weg van Azië door noord-Afrika werd er in dat oorlogs jaar 1918 weinig aandacht aan be steed door de Westeuropese nieuws- agenten. Er vielen in west-Europa meer doden en de verbindingen met de Noordafrikaan8e landen funktio- neerden niet zo best. Van enkele voorgaande griepgol- ven is bekend, dat zij via Rusland of de Balkan naar west-Europa kwamen en ook centraal-Azië als stamland hadden. Zolang de medische weten schap geen mogelijkheid heeft gevon den om het ontstaan van de influenza te lokaliseren en de verbreiding in te dammen, zal deze harnekkige vijand ons nog harde noten te kraken ge ven. En niet alleen dit voorjaar, dat staat vasL Het komt nogal eens voor, dat de kra nen in het bad worden geopend en de gene, die dit doet, aan de telefoon wordt geroepen en vergeet, dat het bad zich vult en dan vanzelfsprekend gaat overlopen. Ook hebben onze lie verdjes soms de neiging, zich te amu seren met het openen van de water toevoer en zich dan uit de voeten te maken. Er is thans een eenvoudig alarmsysteem dat moeder of vadci kan waarschuwen, als het water in het bad een zekere hoogte heeft bereikt en overstromingsgevaar gaat dreigen In de badkuip hangt men een spons achtig lichaam, dat zodra het water dit bereikt, snel uitzet en dan een contact in werking stelt, dat een alarmschei doet overgaan. De vochtigheid die meestal in de badkamer heerst is niet voldoende om het materiaal te doen uitzetten; alleen wanneer de spons wordt ondergedompeld gaat de alarm- schel over. Zodra het bad wordt gele digd krimpt het sponsachtige mate riaal weer ineen tot normale grootte en kan dan opnieuw worden gebruikt Niet alleen in de woning maar ook ir het hotel of badhuis kan dit (Ameri kaanse) apparaatje goede diensten be wijzen. Een gezin, dat na lang wachten en eel sparen in 'n nieuwe woning kan rekken, ziet zich direkt voor velerlei problemen geplaatst. Hoe moet het budget, dat natuurlijk nooit onbe perkt is, verdeeld worden, wat heeft voorrang, de marmeren tafel of de teakhouten schemerlamp, waar moe ten we in beginsel meer geld aan uit geven, aan een stevige eethoek of aan een wasautomaat? Invaliden en oudere mensen hebben vaak moeite om in en uit de badkuip te komen, terwijl zij vaak ter behandeling van hun kwalen of kwaaltjes daarvan ge bruik moeten maken. Een Ame rikaanse dame heeft nu getoond dat niet alleen Colucbus schijn baar zeer moeilijke problemen jp eenvoudige wijze kon oplos sen: zij construeerde een badkuip met een „deur", d.w.z. een u-vor- mig beweegbaar gedeelte in de zijkant van de kuip dat vertikaal kan wegglijden tussen twee groe ven en aldus de bader in staat stelt, rechtstreeks van de vloer in de lege kuip te stappen, waarna de „deur" waterdicht gesloten en het bad gevuld kan worden. Vooral in medische kring bestaat veel belangstelling voor deze constructie. Het zijn vragen, die alleen aan de hand van goede voorlichting en met een kundige blik in de toekomst op gelost kunnen worden. Want wat is er vooral bij een jong gezin, waar kinderen hoe lief ze ook zijn een we zenlijk gevaar voor meubelen en stof fering vormen van meer belang, en wasmachine-met-alles-erop-en- eraan of een „onwankelbare" stoel, 'n Louis Seize bankstel waar pap en drop hun sporen nalaten, en waai hondepoten vaak nog te herkennen zijn, of een vloerbedekking, die het jaren uithoudt onder de druk van een levend gezin? Jonge mensen letten bij de inrich ting van hun huis meestal alleen op het effekt, dat zij met hun keuze be reiken, m z(j besteden vaak te weinig geld aan dingen, die het fundament van hun woninginrichting voor en kele tientallen jaren moeten kunnen vormen. Een dure eethoek? Dan maar een Weer iets nieuws voor de kinder kamer. In Engeland is onlangs een soort „wiegbedje" op de markt ge bracht dat babies in staat stelt zich door eigen natuurlijke bewegingen in slaap te wiegen. Het apparaat bestaat uit een metalen frame dat de vorm van een hoefijzer heeft en bespannen is met een nylon net. Als het kind erop ligt is het vrij zijn beentjes te bewegen en zet daardoor de „rok-a-bye" in be weging. Het kind zal zich kostelijk vermaken en langzamerhand door de schommelende beweging in een diepe slaap raken. Het schommelbedje is dusdanig geconstrueerd dat ook de meest primitieve bewegingen van het kind het al in beweging stellen. Uit Afrika komt een ander appa raatje dat ten doel heeft moeilijk in slapende babies te helpen. Maar dit een klein „muziekdoosje". Slumber Tone genaamd, dat een zacht geruis voortbrengt. Volgens de fabrikant komt dit overeen met de geluidjes die het kind vóór de geboorte in de moe derschoot verneemt. Bij een proef-on- derzoek is vastgesteld dat de baby binnen 90 seconden in slaap is wan neer dit muziekdoosje aanstaat. wat goedkopere stoffering voor de sofa. Een dure verlichting? Dan maar wat besparen op de vloerbedekking. Er is in Nederland vloerbedekking te koop tussen de twintig en tachtig gulden per meter, maar de meesten kopen dichter bij de twintig dan bij de tachtig gulden. En over een paar jaar moeten ze er wéér aan beginnen, omdat er slijtplekken zijn, vóór ze er erg in hebben. En over een paar jaar laten ze het bankstel opnieuw over trekken, omdat er vlekken in zijn, die cr niet meer uitgaan, en omdat de anden niet meer zo gaaf zjjn. Misschien kost het wat meer, vloer- >edekking uit synthetische kwali- eitsvezels te kiezen, en meubelbekle- Jing. Maar de pap van de baby gaat eruit. En de wijn van de pleegzuster. En de weefsels van acrylvezels, bijv. draion, zijn kleurecht en worden dus niet vaal, ook al schijnt de zon er de hele dag op. En slijtplekken laten lang op zich wachten. II kunt niet alles weten 9 De telefoon is een prachtig mid del om uw zaken af te doen, als u toch bepaalde mensen wilt spre ken in de griepperiode. Mensen die zelf geen telefoon bezitten, kunt u via 000 bereiken met een telefonisch oproepbericht (t.o.b.) en op een bepaalde tijd laten bel len op uw kosten. O Als kleine kinderen nog veel op de grond zitten en schuiven, of graag van een glijbaan of een trapleu ning glijden, verstevig dan hun broekje met een extra lap plastic- stof. Moeders die dagelijks met een of meer kinderen achterop moeten fietsen, doen er verstandig aan 'n bagagerekje vóór op de bromfiets te laten monteren en daarin de boodschappen of een extra con tragewicht te deponeren. De fiets of de bromfiets is dan beter in evenwicht en gemakkelijker be stuurbaar. 9 Wie dagelijks last heeft van koude voeten, kan beter direkt kousen en schoenen aantrekken als hij uit bed stapt, inplaats van eerst pan toffels. Sinds Adam en Eva's noodlot tige kennismaking met de appel is deze vrucht lange tijd be schouwd als het symbool van de zondeval, lichtverteerbaar, ka- lor ie-arm voedingsmiddel. Het is daarom van belang voor de don kere dagen die nog voor ons lig gen een voorraadje aan te leggen. Het is nu een goed jaar voor ap pels! Enkele tips betreffende de be kendste soorten: U kunt kieme Goudreinetten tot januari bewaren, Cox Oran ges, Golden Delicious tot februari. Tot maart blijven de Jonathan en de grote Goudreinet goed. Alleen gezonde appels, zonder „plekjes" inslaan. Dan verliezen ze geen suiker, sappen en vitamine C. De appels moeten bewaard worden op houten rekken of een houten vloer in een donkere, goed geven tileerde kelder of zolder waar een temperatuur heerst van 2 tot 4 graden. Zij mogen elkaar niet ra ken. Als er te weinig vocht in de lucht is, schrompelt de appel in elkaar. Daarom een emmer of an der vat gevuld met water bij de appels plaatsen of de grond waarop de appels liggen vochtig houden. (Niét de appels). Van een teveel aan vocht in de lucht wordt de appel schilferig en ontstaan er bruine plekjes op de vrucht. Regelmatig luchten van de bewaarplaatsen kan dit voorkomen. Als de ballpoint en ander schrijf gerei vlekken maken in of bij de colbertzakken van meneer, ver dient het aanbeveling de voering te voorzien van een laagje plastic. Waar komt Op de toto twee creaties van de Engelse top-couturier Hardy Amies. Renee Frert (links showt „Seheraza- de", een oosterse culotte met een lijf je van pailletjes en mouwen van struisvogelveren. Anglique Tabori draagt „Tickled Pink", eveneens een culotte, waarvoor zalmkleurige crêpe Is gebruikt. De onderzijde afgezet met struisvogelveren). BETTY TEELING. Yoghurt is een uitstekend hulpmid del voor degenen, die nogal eens moeite hebben met de vertering van zware winterkostjes. Yoghurt is niet alleen voedzaam het bevat dezelfde bestanddelen als melk), doch het is ook lichtverteerbaar en werkt stimu lerend op de spijsverteringsorganen. Als nagerecht, na een stevige maal tijd, is yoghurt dus wel uitermate geschikt. ZONDAG: champignonsoep; kalfslap jes in kerriesaus, witlof, aardap pelen; vruchtencompöte met sour cream. MAANDAG: kaasomelette; andijvie, gebakken aardappelen; vanille- vla met appel. DINSDAG: runderlapjes, spruitjes, aardappelen; wentelteefjes. WOENSDAG: capucijners met gebak ken uien, spek en appelmoes; yoghurt met rozijnen en suiker, DONDERDAG: zuurkool met worst; Amerikaanse appelen. VRIJDAG: gestoofde kabeljauw, worteltjes, peterseliesaus, aard appelen; Deense vla met yoghurt. ZATERDAG: bruine bonen-jacht schotel met aardappelen gebak ken uien, sla; fruit. DEENSE VLA MET YOGHURT l/i liter bessesap aangevuld met wat water, 75 gram suiker, 100 gram rozijnen, 20 gram aardappelmeel, liter yoghurt. Laat de rozijnen in kokend water nichtjes wellen, giet er bessesap bij en bindt de vloeistof met aangemengd aardappelmeel. Roer de suiker erdoor. Laat de vla onder nu en dan roeren koud worden. Giet ze dan laag om laag met de met suiker geklopte yoghurt in een glazen schaal. AMERIKAANSE APPELEN 4 grote appelen, suiker, kaneel, bo ter Caramelsaus: 6 dl melk, 125 gr. suiker, 20 gram maïzena. Schil de appelen en boor ze. Zet ze in een vuurvaste schotel, vul de hol ten op met een mengsel van suiker en kaneel en leg er een klontje boter bo venop. Doe een bodempje water in de schotel en maak de appelen in de oven gaar. Maak van de overige ingrediën ten een caramelsaus en giet deze over de appelen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9