NUL Druk overleg in Saigon In juli 3 Amerikanen op de maan? Zweden besluit tot diplomatieke betrekkingen met Noord-Vietnam NASA maakte de namen bekend: Neil Armstrong, Michael Collins en Ewdin Aldrin Ruimtevaarders New York ontvangen! als Lindbergh Water in capsule wapenieveringen aan GELEIDELIJKE VERVANGING VAN AMERIKAANSE TROEPEN ware» saucijzehroodjes BANKETBAKKERIJ, in Australië HET WIjER Sfeer metV.S. gespannen ,Goed nieuws'' Panamese militairen süaags met rebellen de Gasverwarming Helikopter neergeschoten ZATERDAG 11 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5898 Weerbericht Hoogwater Vliegtuigverliezen Zon- en Maanstanden Op een persconferentie In Washington hebben de drie ruimtevaarders van de Apollo- 8, Frank Borman, James Lovell en William Anders, hun er varingen meegedeeld over hun maanreis. James Lovell be schreef zijn ervaringen als ruimtepiloot. Zijn grootste zorg was ten eerste de maan niet te raken en ten tweede de hoek voor terugkeer naar de aarde precies aan te houden. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De drie Amerikaanse ruimte vaarders die de afgelopen kerst dagen de afstand tussen aarde en maan overbrugden zijn vrij dag door New York ontvangen op een wiize zoals 32 jaar ge leden Lindbergh ten deel viel na zijn solovlucht over de Atlan tische Oceaan. Honderden ton nen papier dwarrelden uit de fe bouwen langs de route die rank Borman. James Lovell en William Anders volgden en op de trottoirs stonden de mensen rijen dik de Apollo-8-bemanning toe te juichen. Begaan met het lot van de straatvegers die al het papier moeten opruimen, riep Lovell enkele mannen van de reini gingsdienst met bezems toe: We groeten u. In het stadhuis werden de ruimtevaarders in aanwezigheid van gouverneur Nelson Rocke feller door burgemeester John Lindsay onderscheiden met de gouden medaille van da stad New York, de hoogste onder scheiding van de gemeente. De ziekteverschijnselen bij 't begin van de reis waren vol gens hem veroorzaakt door het feit, dat hij in de toestand van gewichtloosheid te snel en te veel had gewerkt en daarbij te veel had bewogen. Frank Borman zei de vlucht als 'n bekroning van zijn werk te beschouwen en niet meer de ruimte in te zullen gaèh. Hij wordt bij de NASA onderdirec teur voor de viuchtoperaties in 't ruimtevaartcentrum te Hous ton. De berichten over mogelijke redding door een gereed staand Russisch ruimteschip be schouwde hu als onzin. Dat zou onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee hebben gebracht. Voor het eerst maakte bij be kend dat bij de landing in de Sb'lle Oceaan water in de cap sule was gedrongen, hoewel alle ventielen' dicht waren. Lovell en Anders voerden bun toehoorders stan voor stap over de maanoppervlakte aan de hand van een serie scherpe maanfoto's, waarop ook de waarschimliike toekomstige landingsplaats te zien was. In een van de nieuwste kraters was een zwarte ring te zien. Er waren zandduinen, koepel vormige heuvels, kraters waar van de wanden concentrisch verliepen en voor de eerste maal detailfoto's van de achter kant van de maan te zien. An ders meent dat de meest» kra ters van vulkanische oorsprong moeten zijn. Lovell zei dat de maan op heenreis niet te zien was. De NASA maakte voorts be kend dat de ruimtevaarders Neil Armstrong, Michael Collins en E-twin A^rin de eerste Ameri kanen zullen zijn, die op de maan zullen proberen te lan den. Dat moet volgens plan in juli gebeuren. De vlucht van de Apollo-U moet in juli worden uitgevoerd. Twee van de drie bemannings leden Armstrong en kolonel Aldrin zuilen het ruimte schip veriaten om voet op het maanoppervlak te zetten. Lui- In een hevig vuurgevecht met rebellen zijn gisteren acht leden van de Panamese nationale gar de gewond geraakt. Het gevecht vond plaats op anderhalve kilo meter van de grens met Costa Rica. Volgens onbevestigde berich ten zou een Panamese militair om het leven zijn gekomen. De Costaricaanse minister voor de veiligheid, Diego Trejos Fon- seca. heeft zich terstond naar de grens begeven om zorg te dra gen voor de neutraliteit van zijn land tenant Collins wordt 22 uur al leen gelaten in het ruimteschip dat die tijd om de maan biijft cirkelen. Ondanks de jubelstemming die is ontstaan door de reis van de Apoüo-8, beseffen de ruimtevaartdeskundig sn dat nog belangrijke hindemissen moeten worden genomen, voor dat het vertreksein voor de be- Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 7—9 TERNEUZEN HOUSTON: Donderdag zijn de namen bekend geworden van de ruimtevaarders, die waarschijn lijk 1 juli een maanlanding zul len trachten uit te voeren. Het zijn v.l.n.r.: Edwin Aldrin. Neil Amstrong en Michael Collins. mande maanvlucht kan worden gegeven. Allereerst staat voor 28 fe bruari de eerste beproeving in de ruimte van het ruimtevaar tuig de „lunar module" op het programma. Deze proef neming, nummer negen in de Apollo-serie, .zal worden uitge voerd daor ,<V fsstronautenJa mes McDivitt, David Scott en Russell Schweickart, die het maanvoertuig in een baan om de aarde zullen besturen. Ver volgens zal het maanvaartuig op een afstand van 15 km van het maanoppervlak worden be proefd in de Apollo-10 missie. (Zie verder pag. 4.) De voorzitter van de PvdA- fractie in do tweede kamer. drs. J. M. den Uyl heeft de ministers van buitenlandse zaken en van defensie schriftelijke vragen ge steld over het recente embargo van Frankrijk op de Franse wa penleveringen aan Israël. Drs. Den Uyl vraagt of de re gering niet van oordeel is, dat dit embargo en het blokkeren van de door Israël vooraf be taalde geldbedragen strijdig zijn met de regels die, ook waar het levering van wapens betreft, in acht dienen te worden gtenomoo. Acht de regering het, gezien deze houding van de Franse re gering, niet gewenst aldus drs. Den Uyl met het oog op het plaatsen van orders bij de Franse industrie zich ervan te vergewissen dat een dergelijke handelwijze niet ook op andere handelspartners wordt toege past President Thieu van Zuld-Viet- nam heeft vrijdag tweemaal een uitvoerig gesprek gehad met de Amerikaanse ambassadeur Ells worth Bunker. De tweede maal na men daaraan deel Bunkers poli tieke adviseur Martin Herz en de Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken, Tran Tsjanb Tanh. Een Amerikaanse woord voerder wilde slechts zeggen, dat het ging om „normale consulta tieve bijeenkomsten" ter bespre king van „problemen van gemeen schappelijk belang". Het was de eerste maal dat Thieu en Bunker overleg pleegden sinds het begin van het nieuwe Jaar. Van welingelichte zijde werd vrijdag in Saigon vernomen, dat de defensiecommissie van de Zuidvietnamese senaat spoedig met een besluit zal komen over de geleidelijke vervanging van Amerikaanse eenheden in Viet nam door Zuidvietnamese troe pen. De Amerik. legerleiding zei kortgeleden, dat vervanging van een divisie „mogelijk" was en geen nadelige gevolgen zou heb ben voor de militaire situatie. Cambodjaanse militairen hebben in het grensgebied met Zuid-Viet- nam een Amerikaanse helikopter neergeschoten. Alle drie de inzit tenden van het toestel zijn daartr gedood, zo heeft prins Norodom Sihanoek vrijdag op «en persoon- KMriMr.a9 1HRNSJCTV Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswat Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers If cent. Advertentieprijs per mn II et; mïnftmtm per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" {geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vnorulthetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Voor het gecomb maandag/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 aar. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Zweden heeft vrijdag als eerste westerse staat Noord-Vietnam er kend. Het besluit om dit land te erkennen is genomen op eèo kabi- netsbijeenkomst, die werd bijge woond door koning Gustaaf Adolf. De minister van buitenlandse za ken Torsten Nilsson zond zijn Noordvietnamese collega Ngoejen Doey Trinh vrijdagmorgen een te legram met het voorstel diploma tieke betrekkingen tussen belde landen aan te knopen. Blijkens een communiqué van 't Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft minister Tor sten Nilsson verklaard, dat de tijd voor het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met Noord- Vietnam rijp is, daar „de onder handelingen in Parijs nu in een stadium komen, dat naar men WEINIG WIND Een gordel van lagedrukgebie den strekte zich vrijdag uit van het zeegebied ten zuiden van IJs land over Ierland naar de Mid dellandse Zee, terwijl zich boven Zuid-Scandinavië, Rusland en de Balkan de druk hoog was. Tus sen beide systemen heerste bo ven onze omgeving een zuidoos telijke wind. Ër kwamen wolken velden voor, afgewisseld door enkele zonnige perioden. De mid- dagtemperaturen varieerden van nul tot drie graden. In Oosï-Euro- pa en midden- en noord-Scandi- navië vroor het ook overdag ma tig tot streng. Veel milder was het in de landen rond de Middel landse Zee, waar het kwik tot tien a vijftien graden steeg. Het komende etmaal zal, tengevolge van drukstijgingen boven Frank rijk, de zuidoostelijke wind wat afnemen. Overigens wordt er weinig verandering in het weer type verwacht, d.w.z. droog weer met enkele verspreide opklarin gen en lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. medegedeeld door het K. N. M. 1., geldig tot hedenavond. Lichte vorst Droog weer met verspreide op klaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries- tpunt. ZATERDAG 11 JANUARI v.m n.m. Breskens 6.39 7.05 Temeuzen 7.15 7.41 Hansweert 7.49 8.15 Walsoorden 7.58 8.24 ZONDAG 12 JANUARI v.m n.m. Breskens 7.31 8.04 Temeuzen 8.07 8.40 Hansweert 8.41 9.14 Walsoorden 8.50 9.25 MAANDAG 18 JANUARI v,m n.m. Breskens 8.84 9.12 Temeuzen 9.10 9.48 Hansweert 9.44 10.22 Walsoorden 9.53 10.31 TEL AVIV: Een beeld van de grote protestdemonstratie die donderdag in Tel Aviv heejt plaatsgevonden tegen het besluit van president De Gaulle geen wapens en vliegtuigen meer aan Israël te leveren. ferentie bekendgemaakt. Het wrak van de helikopter ligt op 15 km van de grens. Volgens prins No rodom was het neerhalen van het toestel een gerechtvaardigde daad van zelfverdediging. In Vietnam zijn sinds het uit breken van de oorlog 1.253 Ame rikaanse vliegtuigen en 1.303 heli kopters verloren gegaan, zo is vrij dag in Saigon bekendgemaakt. Volgens de op 7 januari opgemaak te balans werden boven Noord- Vietnam 328 vliegtuigen en 10 he likopters neergeschoten. ZON MAAN ian. op onder op onder il. 08.44 16.52 00.39 11.39 '2 08.44 16.53 02.01 11.52 3 08.43 16.55 03.29 12.10 4 08.42 16.56 05.01 12.35 15 08.41 16.58 06.32 13.14 Zweedse besluit. „Wij vertrouwen er op dat deze stap zal bijdragen tot versterking van de solidariteit en de vriendschapsbetrekkingen tussen de volken van Zweden en Vietnam". Inmiddels heeft het ministerla van buitenlands» zaken in Kopen hagen meegedeeld, dat de Deenss regering niet de bedoeling heeft 't voorbeeld van Zweden te volgen. Het juiste tijdstip voor een derge lijke stap is nog niet aangebroken, zo werd meegedeeld. De Denen willen eerst de ontwikkeiI--g van het overleg in Parijs afwachten. Later werd van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington meeg- deeld dat de Amerikaanse regering van mening is, dat het Zweeds® besluit om Noord-Vietnam te er kennen niet zal bijdragen aan d® zaak van de vrede in Zuidoost- Azië. hoopt beslissend zal zijn voor de vrede in Vietnam". De bosbranden in de Austra lische staat Victoria hebben tot nu toe aan zeker 15 mensen het leven gekost. 42 mensen worden ziekenhuizen verpleegd. Vol gens een voorlopige schatting zijn 200 woningen verbrand, evenals meer dan tienduizend schapen. De voornaamste vuurhaarden zjjn bedwongen, maar er woeden nog verscheidene kleine bran den. Het vorig jaar ontstond er een gespannen sfeer tussen Zweden en de V. S. in verband met Vietnam. De Zweedse minister van onder wijs, Olof Palme, een felle tegen stander van het optreden van de V. S. in Vietnam, leidde toen een anti-Amerikaanse betoging van rond 5000 mensen. In het voorjaar was de Ameri kaanse ambassadeur in Stockholm, William Heath, ruim ee» maand lang niet op zijn post. In Washing ton werd toen bekendgemaakt dat hij voor overleg naar de V. S. was teruggegaan, maar van gezagheb bende zijde is meegedeeld, dat hij een tijd uit Stockholm is wegge bleven om blijk te geven van zijn irritatie over de kritiek in Zwe den op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Zoals bekend zijn er in Zweden verblijfsvergunningen .af gegeven aan deserteurs uit het Amerikaanse leger. De Noordv-etnam"^ onderhan delingsdelegatie in Parijs verwel komde het Zweedse besluit als „goed nieuws". Het is een stap in de goede richting, die naar ver wachting door andere landen zal worden gevolgd, aldus een Noord vietnamese functionaris. De Amerikaanse delegatie wilde geen commentaar geven, omdat dit uit Washington zou moeten komen. Ook de vertegenwoordigers van Saigon weigerden commentaar. Een woordvoerder voor het front zei

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1