Uitverkoopplaten LUXE POST Spert handel VAN DER SNEPPEN DE GROOTSTE STUW KRACHT IN UW BEDRIJF: Ondanks de moeilijkheden met de B.T.W. ENORME KOOPJES in courante artikelen DAMES- en MEISJESPANTALONS DAMES-, HEREN- en KINDERJASSEN DAMES-, HEREN- en KINDERJACKS Deze ruimen wij op tegen SPOTPRIJZEN Vrijdag 10 JNimart 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina? GRAMMOFOONPLATEN vanaf f SONORA KOSTER-DEY Boekhandel VAN DE SANDE Wij hebben RESTANTEN in: HAAST Uü Vlooswijkstraat 13 Terneuzen Schoolbehoeften Alg. Burgerlijk pensioenfonds naar Heerlen Schilderwerk duurder door h.t.w. MEER SALARIS VOOR MEXICAANS OVERHEIDS PERSONEEL Heer, 49 jaar, N. Herv. in West Z.-Vlaanderen, z.k.m. dame tot 35 j. (wed., ge- sch. of ongeh. moeder), enige kleine kinderen geen bezwaar. Doel huwelijk. Brieven met foto onder no. 84, bureau v. d. blad. (Geen ïing.) huwelü ksbemidde- Gevraagd: Tijdelijk naai ster voor verstelwerk aan huis, enkele uren per dag. Tevens huishoudelijke hulp voor 's morgens of hele dagen. Werk zelf te rege len. Brieven onder no. 85, bureau van dit blad. GROTE VOORRAAD Verkoop vanaf 16 JANUARI. Noordstraat 92 - Telefoon 2680 TERNEUZEN Weststraat 13 - Telefoon 1930 AXEL HEBBEN WIJ VOOR ONZE UITGEBREIDE CLIENTÈLE VANAF 16 JANUARI doorstroming in Temeüzen nog niet zo heel groot zijn. Als wij nu propaganda zouden gaan maken voor deze doorstroming, dan kunnen de mensen zich terecht afvragen, naar welke woningen zij eigenlijk moeten doorstromen. Die mogelijkheden zijn er op het ogenblik slechts in beperkte mate. Van de zijde van de pers wordt bovendien nogal aandacht besteed aan deze regelingen en door de dienst openbare werken en de gemeente-secretarie wordt voortdurend de aan dacht gévestigd op de mogelijkheid van het verkrijgen van een premie woningverbetering, indien een desbetreffend geval zich voordoet. Wellicht zou nog meer bekendheid wel beter zijn, maar wij menen, dat wij hieraan op dit moment niet zo veel kunnen doen. De heer Van Breda Vriesman heeft nog 'het een en ander gezegd over de parkeergelegen heid in de binnenstad. Ook mevrouw Doppe- gieter sprak hierover en stelde daarbij, dat het niet voldoende is daarvoor plannen te maken, maar dat deze moeten worden aange legd, want we hebben deze nu nodig. Nie mand is daarvan meer overtuigd dan ons college. Eerder heb ik al gezegd, dat dit af hangt van verschillende factoren. Wellicht te regelen is de mogelijkheid om over de gronden te beschikken. Een moeilijk punt, zoals ik al zei. is de beschikbaarheid van financierings middelen. Men moet altijd bedenken, dat het veel gemakkelijker is in een nieuwe wijk voor zieningen aan te brengen, dan in een bestaande kom. Ik wijs daarbij op 'het nieuwe winkel centrum in het plan Zuidpolder. Aldaar wordt een aantal parkeerplaatsen aangelegd, maar deze worden volledig betaald door degenen die daar de winkels gaan bouwen. Dat geeft voor de gemeente geen enkel financieringsprobleem. Wanneer wij echter in de bestaande kom par keerplaatsen moeten aanleggen, dan moet dit geheel uit de algemene middelen worden be taald en dan komen de financieringsproblemen wel aan de orde. Dit neemt overigens niet weg, dat, als het bij wijze van spreken mogelijk zou zijn er nog dit jaar aan te beginnen, wij dit ook zouden doen. De ruimte is er voor be schikbaar, we wijzen op het plan voor de Herengracht, maar ook op het toekomstige stad huisplein. We hopen, dat we volgend jaar hier mede kunnen beginnen. Ik wil hier nog eens duidelijk stellen, dat er geen enkel verschil van mening bestaat over de noodzaak van par keervoorzieningen. Het verschil van mening kan alleen bestaan over de vraag, op welke plaatsen deze moeten komen, maar dat is een ander punt. Hoewel dit meer op het terrein van de wet houder van financiën ligt, wil ik er op wijzen, dat het onjuist is te veronderstellen zoals de heer Van Breda Vriesman doet, dat door het uitvoeren van het plan voor de Herengracht de post onvoorzien al ruimschoots verdwenen zou zijn. Dit is immers een kapitaalswerk, waarvan alleen de kapitaalslasten ten laste van de gewone dienst worden gebracht en dat vraagt ongeveer een bedrag van 9.000, De heer Van Breda Vriesman heeft voorts nog aandacht gevraagd voor de vuilverbran ding. Daarmee zijn wij het eens. We zijn blij nog weer een tijdelijke voorziening te hebben, maar we zijn er ook van overtuigd, dat we in een niet te ver verwijderde toekomst een vuil verbrandingsgelegenheid zullen moeten heb ben in deze streek. Dit kan de gemeente Ter- neuzen niet alleen, wellicht wel in samenwer king met particulieren, in ieder geval zal het er binnen afzienbare tijd van moeten komen. De heer Van Breda Vriesman heeft natuurlijk niet kunnen nalaten zijn mening kenbaar te maken over het volgens hem te kleine overdekte zwembad. Ook wij zouden liever een zwembad gebouwd hebben, dat groter was, maar ik heb destijds al gesteld, dat er geen andere mogelijk heid was en dat we het bovendien moeten zien als een instructiebad en niet als een bad dat in eerste instantie gebouwd is voor de sportbeoefe ning, hoewel het prettig is, dat het hiervoor in de avonduren toch gebruikt kan worden. De heer Van Breda Vriesman moet wel bedenken bij het vragen naar een groter bad, dat daarvan de con sequentie is, dat we er dan nog een aantal jaren op hadden moeten wachten. Die consequentie wilde ons college niet aanvaarden en de gemeen teraad ook niet. Wij wilden op zo kort mogelijke termijn een instructiegelegenheid voor 't zwem men in Terneuzen ten behoeve van de schoolkin deren, zodat deze het zwemmen het gehele jaar door kunnen beoefenen. Dat is de reden, dat dit bad gewoon een instruktiebad is geworden en geen groot overdekt zwembad. Men moet nu een maal roeien met de riemen die men heeft en dat hebben wij geprobeerd te doen. We hopen, dat het mogelijk is in de toekomst, naast dit instruk tiebad, ook nog een groot overdekt zwembad te bouwen. De heer Van Breda Vriesman: De heer Bake- ma, architect van ons stadhuis heeft, naar ik in de krant las, een oplossing voor een buitenbad gecreëerd. Ik weet niet of U dit hebt gelezen, maar dat liegt er niet om. De heer De Vos: Daarvan ben ik volledig op de hoogte, althans voorzover hierover in de krant mededelingen werden gedaan. Overigens moet men wel elk object op zichzelf beoordelen en bovendien heeft Prof. Bakema dat nu gedaan en niet op de tijd dat wij begonnen met ons zwem bad. Dat is met veel andere dingen zo en zeker ook met elke sportvoorziening en dat, als men iets tot stand brengt, dit na tien jaar niet goed meer geheel aan de dan bestaande.eisen en moge lijkheden is aangepast. De heer Van Breda Vriesman: Ik heb er al eens eerder naar gevraagd. Misschien heeft Prof. Bakema dat gelezen. De heer De Vos: Ik denk wel, dat hij dit van U heeft. De Voorzitter: Ik constateer, dat de heer Moret inmiddels ter vergadering is gekomen en heet hem welkom. Hij heeft een andere raadszetel in genomen. Ik neem vooralsnóg aan, dat hieraan geen politieke consequenties zijn verbonden, ge zien bepaalde besprekingen volgende week op hoger niveau nog moeten worden afgerond. An ders was de voorzitter van deze raad hiervan wel in kennis gesteld, neem ik aan. Graag geef ik nu het woord aan de wethouder van onderwijs. De heer Berbers: Mijnheer de voorzitter, de vragen inzake het onderwijs zijn vrijwel alle te herleiden tot de bezorgdheid van alle fracties in zake de planning en de realisering van de scholen voor het basisonderwijs en spéciaal ook voor het kleuteronderwijs. Ik meen dat deze bezorgdheid terecht naar voren wordt gebracht en het college deelt deze ten volle. Zolang ik wethoudervan onderwijs ben en dat is nog niet zo heel lang, ga ik bij wijze van spreken met deze zorg naar bed en sta ik hiermede op. Zoals ik, tijdens de afde lingsvergaderingen al heb meegedeeld zien wij voor éiat "betreft de scholenbouw als enige op lossing op een redelijk korte termijn de totstand koming van 'n bopwstroorn. Inderdaad moeten zo spoedig mogelijk, twee schpléh voor basis onderwijs en vier kleuterscholen worden ge bouwd. Wat deze planning betreft heeft de heer piand. Wat deze planning betreft heeft de heer Hol er op gewezen, dat de onderwijsnota eigen lijk verouderd is en gevraagd of het niet hoog lijd werd een nieuwe onderwijsnota samen te stellen. Ik ben dit. voor een groot gedeelte met hem eens. De onderwijsnota is natuurlijjc op dit moment niet meer wat deze zou moeten zijn. Een derge lijke nota is na enkèle jaren op bepaalde onder delen inderdaad verouderd. Wij hebben 'n kleine tusseriplanning gemaakt voor de Katspolder, het plan Serlippenspoldsr, de Ouöelapdse Hoeve en de Zuidpolder en wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat voor.de. onmiddellijke behoefte 2 scholen voor basisonderwijs en.yiér kleuterscho len moeten worden gerealiseerd. Daarnaast zal een tijdelijke voorziening nodig zijn om in staat te zijn de piek op te vangen ten aanzien van het kleuteronderwijs in de nieuwe wijken. Dit is ove rigens nog in studie en daarvoor bestaat nog geen concreet plan, maar ëe.n tijdelijke voorziening is op vrij korte termijn te realiseren. Uiteraard wil men graag weten, hoe het nu staat met de plannen voor de scholenbouw. In de afgelopen maanden hebben wij besprekingen ge had met diverse schoolbesturen. Zoals U bekend is kan de gemeente deze bouwstroom alleen maar realiseren als de medewerking is verzekerk van de bestüren van de scholen voor het bijzonder onderwijs. Mijnheer de voorzitter, ik heb de in druk, dat deze samenwerking zal gelukken en wannéér de voortekenen niet bedriegen ik moet me een beetje voorzichtig uitdrukken dan hopen wij het plan nog dit jaar rond te krij gen, ook in Den Haag. Dit houdt dan in, dat we laten we zeggen in januari a.s. de goedkeuring verkrijgen voor de eerste school, t.w. die aan de Dokweg en dus hopen we, als dé weersomstan digheden ons niet tegenzitten, in februari a.s. te beginnen met de eerste kleuterschool. Daar volgt dan op de tweede kleuterschool voor het Protestants Chr. kleuteronderwijs, daarna voor het openbaar en het Katholiek onderwijs, terwijl de lagere scholen daarbij ingepast zullen worden. De bouw van een kleuterschool duurt ongeveer 5 maanden. Dan zouden wij, omdat'het een bouwstroom is, na anderhalf of twèe jaar een oplossing heb ben voor de grootste nood op het gebied van het kleuteronderwijs. Ik moet er wel bij vermeldeh, dat zeker de eerste jaren min of meer geroeid zal moeten worden met de riemen die er zijn, vooral ook, omdat de eerste jaren het aantal kleuters het grootst zal zijn. Ik neem aan, dat men er zich mee kan verenigen, dat wij voor deze pieken geen definitieve voorzieningen kunnen treffen, omdat we dan waarschijnlijk op 'n gegeven mo ment met lege kleuterlokalen zitten. Dat willen we voorkomen met tijdelijke voorzieningen. We hopen hierop binnen niet al te lange tijd terug te komen in een raadsvergadering. Mijnheer de voorzitter, door de heer Ramondt is gevraagd, welke bemoeiing wij hebben met het openbaar voortgezet onderwijs in bestuurlijk en financieel opzicht. Thans is dit alleen nog de Mavoschool „De Branding". Zoals U weet is vorig jaar het gymnasium afgestoten, dus onze zorg in bestuurlijk en financieel opzicht gaat op 't ogen blik alleen uit naar de zojuist genoemde mavo- school. Dè heer Ramondt stelde nüg èen ander punt aan dé orde. Hij informeerde wat het bedrag per leerling is van de Terneuzense Muziekschool en ook, welk bedrag daarvoor geldt bij de Zeeuwse Muziekschool. Mijnheer de voorzitter, het ant woord daarop is niet zonder méér te geyen. In de begroting is voor de Terneuzehse Muziekschool een subsidie geraamd van 74.845,hetgeen neer zou komen op ongeveer f l'ÖÖ,per leerling indiëft U dit bedrag zou omslaan naar het aantal leérlingen dat in totaal de school bezoekt. Dit mag U echter niet zomaar zonder meer doen, om dat ef individueel les wordt gegeven maar ook in klassikaal verband. De ene leerling krijgt boven dien b.v. 20 minuten les, de andere weer meer of minder. Om toch 'n vergelijking te kunnen trek ken met de Zeeuwse Muziekschool zijn wij uit gegaan van leerlingeenheden, waarbij b.v. 20 minuten muziekles ook 20 eenheden betekent. In dat geval is het bedrag per leerlingeenheid voor de Terneuzense Muziekschool 6,en voor de Zeeuwse Muziekschool zou dit 6,80 bedragen. We hebben dus nog niet de duurste school. De heer Hol verzocht verder de ouderraad om te zetten in een schoolraad voor het openbaar onderwijs. Destijds is dus gekozen voor 'n ouder raad en ik kan niet zeggen, dat deze ouderraad een grandioze start heeft gemaakt, want er zijn nogal wat moeilijkheden geweest. Hierover is in 1966 'n circulaire verschenen van de Ver. voor Volksonderwijs. Deze is bestudeerd door de af deling onderwijs en wij kwamen tot de conclusie dat wij het voorshands maar moeten houden bij een ouderraad. Dit stuk is in de novemberver- gadering bij de ingekomen stukken gelegd en ook als zodanig aangenomen door de raad. Het lijkt me op dit moment niet gewenst tot instelling van een schoolraad over te gaan. Wij hebben nu een ouderraad met een vrijwel geheel nieuwe samen stelling en ik heb het vaste vertrouwen dat deze ouderraad veel kan betekenen voor het openbaar basisonderwijs in onze gemeente. Mocht te zijner tijd blijken, dat verdere stappen moeten worden genomen, dan is het college bereid dit opnieuw in studie te nemen. Een andere vraag van de heer Hol handelde over de scholengemeenschappen en hij infor meerde daarbij naar de vorderingen van de scho lengemeenschappen bij het openbaar en hét bij zonder onderwijs. Wat het openbaar onderwijs betreft ken ik U zeggen, dat wij thans een scholengemeenschap hébben van het Rijk t.a.v. het gymnasium, de h.b.s. en het atheneum en daarnaast hebben wij dus de Mavo-school. Mijnheer de voorzitter, we zijn ongeveer een klein half jaar bezig met de studie omtrent een gemeenschap van scholen, waarbij dus de be stuurlijke bevoegdheid blijft bij de instantie, waar dit berustte bij de totstandkoming. Bij een scholengemeenschap zou alles onder één gezag komen en dat zou dan 't Rijk zijn; daaraan be hoeft men niet te twijfelen. Wij hebben hierover al diverse besprekingen gehad, maar ik kan U hierover nog geen positieve mededelingen doen. Wat het bijzonder onderwijs betreft bestaat er een scholengemeenschap van het Chr. Lyceum en de mavo-schoól, waarbij dus twee van de eer ste klassen zijn gevestigd aan de Grenulaan en twee in het nieuwe' gebouw in Zuidpolder. Ik meen te mogen zegden, dat hier een zeer nauwe samenwerking is ontstaan. Wat het Katholiek voortgezet onderwijs betreft wijs ik er op, dat in Terneuzen alleen een Katho lieke -Ulo-school ig gevestigd. Wanneer ik goed ben geïnformeerd, dan worden besprekingen ge voerd om te komen tot een samenwerking met het Katholiek Lyceum te Hulst. Hoever deze be sprekingen zijn kan ik U op dit moment ambts halve niet mededelen. De heer Van Breda Vriesman heeft terloops nog gezegd, dat onze openbare leeszaal alweer te klein zou zijn. Ik ben dat niet helemaal met hem eens, hetgeen overigens niet wegneemt, dat wij nu al bestuderen of het mogelijk is de openbare leeszaal uit te breiden ofwel moeten overgaan tot het bouwen van een nieuwe open bare leeszaal. Dit vergt natuurlijk veel voor bereiding, maar dat wij nu al een tekort heb ben aan ruimte betwijfel ik toch, mijnheer de voorzitter. Overigens mag toch wel eens in het openbaar worden gezegd, dat de openbare leeszaal van Terneuzen landelijk gezien in pro centen de sterkste groei te zien geeft. Dat is een verheugend feit. Ook Sluiskil, waar een dependance is gevestigd, geeft een enorme groei te zien. Mijnheer Van Breda Vriesman, wij blijven attent en wij zullen te zijner tijd met een plan komen, maar ihoe dit uitvalt kan ik thans nog niet zeggen. Tenslotte, mijnheer de voorzitter, is nog ge vraagd, wanneer het nieuwe lyceum met schouwburg gereed zullen zijn. Wij verwach ten, dat het nieuwe lyceum het komende nieu we schooljaar in gebruik kan worden genomen en dat het nieuwe schouwburgseizoen zal kun nen plaatsvinden in de nieuwe schouwburg, omstreeks september 1969. Mijnheer de voorzitter, ik meen de vragen, voorzover dit mij aangaat, hiermede in eerste instantie te hebben beantwoord. De heer Nieuwdorp: Mijnheer de voorzitter, het verheugt me dat waardering is uitgespro ken voor de ambtenaren van de diverse onder delen. Inderdaad hebben zij ook dit jaar weer uitstekend werk verricht en ik denk daarbij vooral aan de ambtenaren van de afdeling fi nanciën die dit jaar wel onder bijzonder moei lijke omstandigheden hebben moeten werken. Wanneer wij de cijfers van de begrotingen voor 1968 en 1969 met elkaar vergelijken, dan blijkt dus wel, dat wij weer toe zijn aan be langrijke verhogingen, tengevolge van de lonen, de prijzen van materialen en ook door de ver hoogde activiteiten van de gemeente. Wij zijn overigens benieuwd, wat tenslotte de B.T.W. voor invloed zal hebben op al deze cijfers. Mijnheer de voorzitter, we zien ons weer geplaatst voor hoge uitgaven en we hadden nog wel meer willen doen, maar daarbij worden ons weer beperkingen opgelegd, omdat voor het doen van grote investeringen de goedkeu ring van hoger hand nodig is. Eén van de be langrijkste werken, die op stapel staan, is de bouw van het nieuwe stadhuis. Wij allen zijn natuurlijk zeer benieuwd naar de uiteindelijke aanneemsom en wii zien dit, mede in verband met de stijging van diverse andere posten, met enige bezorgdheid tegemoet. We kunnen u gelukkig toch een begroting aanbieden met een post onvoorzien van ƒ59.169,al dient daarbij direct te worden opgemerkt, dat vanavond ook een begrotings wijziging ter tafel ligt, waardoor dit bedrag verminderd zal worden met 8415,voor af schrijving en rente van 't bedrag van 99.000,- voor de reconstructie van het gedeelte van de oostelijke kanaalarm, gelegen tussen de Heren gracht en de Rosegracht uiteraard indien het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen. De heer Ramondt wees er op, dat het bedrag van ongeveer 59.000,eigenlijk een te ver waarlozen bedrag is bij de begroting van onge veer f 10 miljoen. Toch betekent dit nog altijd een bedrag tussen de 2,50 en 3,per inwo ner voor onze gemeente en dit is landelijk ge zien normaal. De heer Hol vroeg of het college de mening is toegedaan, dat de begroting sluitend zal blij ven. Inderdaad hopen wij, dat dit het geval zal zijn, al dienen we in het oog te houden, dat dit ook zal afhangen van eventuele grote kapi taalsuitgaven, welke we wellicht in de begro ting zullen moeten opnemen. We verwachten echter, dat derhalve de uitgavenzijde, ook de ramingen op de inkomstenzijde zullen stijgen. Dit jaar zullen we over moeten gaan tot in voering van de tweede etappe van verhoging van de gemeentelijke belastingen. Terecht is er al op gewezen, dat dit ook nodig zou zijn zonder reservering voor een nieuw stadhuis. We moeten tenslotte kunnen werken eri daar voor is geld nodig ook voor andere objecten. Men moet dit dus niet zien in verband met het stadhuis maar als een opvang van de uitgaven in het algemeen. Wat betreft de reinigingsrechten merk ik op, dat het gemiddelde bedrag 24,zal worden en gezien de bedragen in andere gemeenten zitten wij nog niet aan de hoge kant, want er zijn diverse gemeenten, die dit bedrag met verschillende guldens overtreffen. De heer Hol sprak over differentiatie. In wezen is op dit punt al een zekere differentia tie toegepast. De moeilijkheid is daarbij een goede verdeelsleutel te vinden. Ik ben van mening, dat het inderdaad nodig is om diffe rentiatie toe te passen. Wat de badhuizen be treft, de kosten zijn inderdaad zodanig, dat het niet meer mogelijk is deze nog langer op deze wijze te exploiteren en inderdaad zal, zoals de wethouder van openbare werken al enige keren heeft gezegd, het nodig zijn deze te sluiten. Wat het onderwijs betreft staan wij voor grote veranderingen. Door invoering van de Mammoetwet is de gehele opzet gewijzigd. De heer Hol bracht de sportaccomodatie te Sluiskil ter sprake. Inderdaad ben ik het met U eens, dat men daar beschikt over een zeer goed sportveldcomplex met een grasmat, waar op wij hier in Terneuzen jaloers kunnen zijn en bovendien met een prachtige kleedgelegen heid. Dat men dit waardeert blijkt ook wel uit de verhoogde activiteit van de vereniging en bovendien uit een grotere publieke belangstel ling. Wat het veld in Terneuzen betreft ver keren wij eigenlijk in een kleine impasse, doch wij hebben een rapport ontvangen, waarin de weg werd gewezen om in de toekomst zoda nige wijzigingen aan te brengen, dat de be speelbaarheid van het veld in hoge mate zal toenemen. De toename van het aantal sport beoefenaars is zo groot, dat 'het oefenveld kapot gespeeld wordt en we zullen ook op dit punt een rapport moeten afwachten wat be treft de aanleg van een half-verhard veld. Mevrouw Doppegieter heeft nog gevraagd of het op korte termijn mogelijk is een initiatief te nemen tot instelling van een sportraad. Wij menen echter, dat het initiatief uit moet gaan van de diverse verenigingen. Ik heb al enkele voorzitters daarover gesproken en inderdaad is men in het algemeen er van overtuigd, dat een dergelijke sportraad er moet komen. Wan neer dit de wens is van alle verenigingen zul len wij onze medewerking geven aan de tot standkoming van een sportraad. Dit orgaan kan in hoge mate het contact tussen vereni gingen en gemeente bevorderen. Wellicht kun nen bepaalde suggesties worden gedaan, ter wijl het ook nodig blijkt te zijn, dat een goede onderlinge planning wordt aangehouden van het organiseren van bepaalde sportevenemen ten, opdat deze niet gelijktijdig worden gehou den. Wat de sporthal aangaat meen ik dat wij ons gelukkig kunnen prijzen met het besluit dat wij kortgeleden hebben genomen. De aan vragen om subsidie zijn verzonden en wij ho pen, als hierover in gunstige zin wordt beslist, dat nog het volgend jaar de eerste spade in de grond kan worden gestoken voor een sporthal, die zeer zeker in een behoefte zal voorzien, niet alleen voor onze eigen verenigingen en voor de gemeente, maar bovendien ook voor de gehele streek. De Voorzitter: Graag geef ik nu gelegenheid in tweede instantie het woord te voeren. (Wordt vervolgd.) Boekhandel VAN DE SANDE De directie van het algemeen burgerlijk pensioenfonds dat zijn hoofdkantoor van Den Haag naar Heerlen zal verplaatsen, gaat ervan uit dat de hele admini stratie wordt ge-automatiseerd. Toch zal in de toekomst een op merkelijke uitbreiding van het personeel plaats vinden in ver band met de uitbreiding van de werkzaamheden. Momenteel werken bij het al gemeen 'pensioenfonds ca. 800 man. Over enkele maanden zul len in Heerlen reeds 315 man te werk zijn gesteld in het nood- kantoor. Thans werken er reeds 250 man. In 1972 verwacht men een personeelsbestand van 1000 man. Verwacht wordt dat het algemeen burgerlijk pensioen fonds eind 1971 of begin 1972 naar het nieuwe hoofdkantoor in Heerlen kan verhuizen. Over alle werkzaamheden in de bedrijfstak schildersbedrijf is door de b.t.w. sinds 1 januari twaalf procent omzetbelasting verschuldigd. Dat betekent dat het kostenverhogende effect op schilderwerkzaamheden, afhan kelijk van de kosten van het materiaal, zal variëren van vijf tot acht procent. Dit heeft de voorzitter van het bedrijfschap schildersbedrijf, de heer A. J. van Hagen, meegedeeld in een vergadering van het bestuur van het schap. Hij voegde er aan toe dat deze kostenstijgingen veel hoger zijn dan de verwachte gemiddelde stijging op grond van de invoe ring van de b.t.w. Dit betekent z.i. dat er een extra inspanning van de ondernemers wordt ge vergd in de strijd om de gulden van de consument. Alleen een gedegen onder nemerschap zal de schilder-on dernemer door opvoering van de produktiviteit, b.v. door het invoeren van verbeteringen in werkmethoden, in staat kunnen stellen deze kostenverhoging althans gedeeltelijk te compen seren. De Mexicaanse regering heeft met ingang van 1 januari de sa larissen van het overheidsperso neel met gemiddeld 20 procent verhoogd. Het onderwijzend per soneel gaat er het meest op voor uit met verhogingen tot 40 pro cent. Een andere maatregel om de ontevredenheid in het land weg te nemen vormt het parlements besluit om de stemgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar te ver lagen. Voorts kunnen door een met spoed behandelde wijziging in het wetboek van strafrecht vele studenten, die wegens „da den tegen de nationale vsdig- heid" zijn veroordeeld, op oor&- toebt of op erewoord woiden vrijgelaten. Vorige maand war den ruim 2.000 studenten c - voeten gesteld. Men ver ,.A dat er binnenkort enige honderden zullen volgen. In de begroting voor 1969, wel ke het parlement heeft goedge keurd, is de post voor het onder wijs driemaal zo groot als die voor het leger en de politie sa men. Vooral het middelbaar en hoger onderwijs gaat op de hel ling.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7