PRUS&AG B.T.W. P.v.d.A. wil bouwproduktie opvoeren tot 140.000 woningen Meer loonbelasting, minder gratifi catie, minder vakantiegeld voor werknemers met hogere inkomens Tweemaal zoveel belasting BU 3AC.HE8MANS wnsa» HET GEHEIM VAN DE STALKNETCH WEIGER BESLIST MEER TE BETALEN OAO. HERMANS Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 10 januari 1969 DRUKKERIJ UITGEBRAND IN BERGEN OP ZOOM Belgische minister Merlot ernstig gewond Franse pers contra de regering MERKT U NIKS VAN PE WJ 6AAN POOR VOOR OUDE PRUZfcN Vechtpartijen in Rome Uitbarsting van de Merapi PIETER DIELEMAN, DODELIJKE VERKEERS ONGELUKKEN Het accent leggen op wijkverbetering Huurbelasting Meer subsidie Grondprijzen! 7J Voorschotten Minder harde voorwaarden Als gevolg van een ver snelling van de belasting inning. waartoe minister Wit- teveen heeft besloten, zullen de werknemers met hogere inkomens reeds deze maand meer loonbelasting gaan be talen. Zij zullen bij gelijk blijvende uitkeringen ook minder gratificatie en minder vakantiegeld in handen krij gen. Minister Witteveen bereikt deze versnelde inning door wijzigingen, die hij in de loon belastingtabellen. heeft aan gebracht en die op 1 januari j.l. van kracht zijn geworden. Zoals het ministerie van fi nanciën dit uitdrukt zijn de loonbelastingtabellen beter afgestemd op de tarieven van de inkomstenbelasting. De minister heeft dit gedaan door de grens van de looninko- mens, waarvoor belasting en premie rechtstreeks uit de gewone tabellen kunnen wor den afgelezen, te verhogen van 26.400 gulden tot 39.360 gulden per jaar. Dit betekent dat de overgang naar het pro centuele tarief pas plaats vindt bij een jaarinkomen van 39.360 gulden. Daardoor is voor alle ihogere looninko- mens ook die boven 39.360 gulden per jaar het ver schil tussen de verschuldigde inkomstenbelasting en de in gehouden belasting aanzien lijk verkleind. mers met een hoger inkomen dit jaar aanmerkelijk minder vakantiegeld in handen zul len krijgen, tenzij natuurlijk de werkgever een fikse ver hoging toepast. De werknemers met twee kinderen, die een looninko- men hebben dat tussen 21.000 en 30.000 gulden per jaar ligt bijvoorbeeld, zullen dit jaar tweemaal zoveel belasting van hun vakantiegeld moeten Ook de tabel voor bijzon dere beloningen is doorge trokken, namelijk tot 39.000 gulden. Dit heeft o.m. conse quenties voor de belasting heffing op vakantiegeld en tantièmes of gratificaties bij degenen, die meer dan 15.000 gulden verdienen. Het een en ander betekent dus niet, dat de belasting' druk voor de hogere loonin- komens zwaarder is gewor den, de belasting wordt al leen eerder geïnd. De aansla gen voor de inkomstenbelas ting zullen derhalve te zijner tijd navenant lager zijn. Een blik op de nieuwe ta bellen leert, dat de werkne- De drukkerij „De Zoom" aan de Vlasmarkt in Bergen op Zoom is donderdag uitgebrand. De brandweer rukte met alle be schikbare materieel uit. De brandweer hield de aangrenzen de gebouwen nat om overslaan van het vuur te voorkomen. Omstreeks acht uur 's avonds was de brandweer het vuur mees ter. De achterzijde van het ge bouw is ingestort. Behalve zes persen, een zetmachine en het overige materiaal ging een grote hoeveelheid papierwaren verlo ren. De directeur-eigenaar van de drukkerij, de heer W. van Bladel, schat de schade op een half miljoen gulden. Er werken acht a negen man in de drukke rij. Het is niet bekend, hoe de brand is ontstaan. De chef-be drijfsleider was om half zes naar huis gegaan en had het bedrijf gesloten zonder onraad te hebben bespeurd, maar omstreeks kwart voor zeven zagen de overburen de vlammen uit de benedenver dieping slaan. In de naast de drukkerij gele gen lijstenbedrijf is op de boven verdieping een begin van brand ontstaan, dat echter in bedwang kon worden gehouden. Dit be drijf heeft ook veel waterschade geleden. De schade wordt hier geschat op 50.000 a 60.000 gulden. De Belgische socialistische vice-premier en minister van economische zaken, Merlot, is donderdagochtend bij een auto ongeval ten zuiden van Brussel ernstig gewond. Merlot heeft beide benen ge broken en zal zeker een half jaar zijn werk niet kunnen doen, zc verklaarde Leo Collard, de voor zitter van de Belgische socialis tische partij, na een bezoek aan het ziekenhuis van Gemblours, waar de bewindsman is opgeno men. De chauffeur van minister Merlot heeft een schedelbreuk opgelopen bij het ongeluk met Merlots dienstwagen, die op een ijzelplek is geslipt en vervolgens tegen een boom gebotst. afstaan aan de fiscus als ver leden jaar. Het tarief voor deze categorie is namelijk verhoogd van 16,9 tot 34 Een ander voorbeeld: bjj een werknemer met acht kin deren, die een looninkomen heeft van 39.000 gulden per jaar en die verleden jaar geen belasting van zijn va kantiegeld zag afgehouden, .zal dit jaar bijna de helft van het vakantiegeld (48 meteen aan de schatkist moe ten worden afgedragen. Het was het ministerie van financiën donderdag nog niet mogelijk een schatting te ge ven van het bedrag, dat nu als gevolg van de wijziging der tabellen sneller zal wor den ontvangen. De Franse pers heeft donder dag scherp gereageerd op de op merking van regeringswoord voerder Le Theule over „de Is raëlische invloed" op de Franse pers. Le Theule zei dit toen hij uiteenzette, waarom De Gaulle de uitvoer van wapens naar Israël heeft verboden. De rechtsge oriënteerde „L'Aurore" sprak in dit verband over woorden, die 't misdadige anti-semitisme uitlok ken. De conservatieve „Figaro" achtte de „insituatie van Le Theule onaanvaardbaar" en ver klaarde dat de Franse pers niet alleen het recht maar zelfs de plicht heeft om te vragen wat er mee bedoeld wordt. ttONG KONG: De in België ge boren journalist Jaques Marr.use rijdens een wandeling door Hong J Xong. Marcuse heeft zichzelf woensdag aan de Chinese rege- ing aangeboden als ruilobject )oor de Engelse Reutercorres- ondent Anthony Grey, die in eking al geruime tijd huisarrest leeft. JAPAN: Een maanbol, te koop voor f 42,50, nu geheel in kaart gebracht naar foto's die de Ame rikaanse en Russische ruimte- Tijdens een betoging van juris ten voor het paleis van justitie in Rome, waar president Saragat een nieuwjaarsrede hield, is h t don derdag tot massale vechtpartijen gekomen, nadat rechtse lieden de demonstranten hadden bedolven onder pamfletten. Linkse studen ten gingen met de tegenbetogers op de vuist, waaroD de politie de vechtenden scheidde. De juristen, ongeveer 100 in ge tal, demonstreerden voor hervor ming van het rechtsstelsel. Een standbeeld van Cavour was be plakt met biljetten, waarin werd geprotesteerd tegen de zwaarte van sommige vonnissen en tegen de moeilijkheden die arme mensen ondervinden bij de verdediging van hun rechten. Ook werd de po litie beschuldigd van wreed op treden tegen arrestanten. De pl ch- tigheid in het paleis van justitie werd geboycot door verscheidene leden van het hooggerechtshof. De vulkaan Merapi op Java is dinsdag tot uitbarsting gekomen. Zestig huizen in de omgeving van Magelang zijn vemipH. Drie boeren worden vermist. De uit barsting ging gepaard met lava stromen en hevige ontploffin gen. De rook steeg tot drie km hoogte en was in Djokjakarta te zien. (NAGEKOMEN ADVERTENTIE) Het heeft God behaagd, nog onverwachts van ons weg te nemen, mijn geliefde Man, onze geliefde en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom de Heer Echtgenoot van Mevrouw Janna Riemens, op de leeftijd van 66 jaar. Terneuzen: J. DIELEMAN—RIEMENS Hoek: P. DIELEMAN P. P. DIELEMAN—VAN HOEVE Pieter Fam. DIELEMAN Fam. RIEMENS Terneuzen, 9 januari 1969. Stijn Streuvelsstraat 1. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op maandag 13 januari a.s. des namiddags om 3.00 uur op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen, na voorafgaan de rouwdienst in de Kapel van „Bachten Dieke", aanvangende om 2.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in bovengenoemde Kapel. Geen bloemen. schepen gemaakt hebben. Er naast de vertrouwde globe van de aarde. In dichte mist is donderdag middag op de rijksweg Breda Bergen op Zoom in de gemeente Etten-Leur een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 53-jarig? boekhouder A. P. J. van der Ouderaa uit Ber gen op Zoom, en waarbij twee per sonen ernstige verwondingen op liepen. Zij waren de inzittenden van een personenauto, die op de rijksweg werd aangereden door een vrachtauto, die komende van de Lage Vaart, de snelweg opreed. In de Zuiderstraat in SaDpemeer is donderdagmiddag de 73-jarige mevrouw H. SchreuderTonkens uit die plaats bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Zij reed per fiets in de Zuiderstraat en begon op het kruispunt met de Borgercompagniesterstraat te slin- geren, toen een vrachtwagen uit die straat naderde. Zij viel en kwam meht het hoofd onder een van de wielen van de vrachtauto terecht. Zij overleed ter plaatse. De tweede kamerfractie van de partij van de arbeid is van oor deel dat de bouwproduktie, die thans 125.000 woningen per jaar bedraagt, de komende drie jaar met 15.000 per jaar moet worden opgevoerd tot 140.000 om de kwantitatieve woningnood in 1971 in plaats van 1973 te kun nen opheffen en om na 1971 meer krotten te kunnen afbreken dan er jaarlijks bijkomen. Mr. T. J. A. M. van Lier, die met mej. N. G. Barendregt en drs. J. van den Doel een nota „nieuw wonen in oude wijken" heeft op gesteld waarin deze verhoging wordt bepleit, verklaarde giste ren op een persconferentie, dat 't dan mogelijk zal zijn de bestaan de krotten in vijftien jaar te ver vangen. De P.v.d.A.-fractie wil, meer dan de minister van volkshuis vesting, het accent leggen op wijkverbetering en -vernieuwing dan woningverbetering en -ver nieuwing. Reeds dit jaar zou 30 miljoen extra voor vernieuwing en 50 miljoen extra voor verbete ring moeten worden uitgetrok ken en in 1973 250 miljoen extra voor vernieuwing en 100 miljoen extra voor verbetering. Dit bedrag kan worden verkre gen door een versnelde inning van belastingen, het heffen van „huurbelasting" over andere ca tegorieën woningen dan door mi nister Schut voorgesteld en geen verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Mede opdat woonruimte ter vervanging van krotten veelal buiten de gemeentegrenzen zal moeten worden gevonden, zal tot 8) „Wees gegroet, edele heer!" roept de man met een poging tot een zwierige buiging. „Sta mij toe, op uw fraaie burcht de nacht door te brengen. Ik ben een reizend zanger en ik kan u en de uwen vanavond vermaken met mijn lie deren!" „Een minstreel!" roept Presto opgewonden. „Toe, heer Aram, laat hem blijven! Óm uw terug keer te vieren!" Lachend geeft Aram zijn toestemming. „Laat hem naar de bedienden- vertrekken gaan en zeg, dat men hem een maaltijd geeft!" beveelt hij Presto. „Vanavond op het bin nenplein kan hij zijn liederen ten beste geven!" Hij springt uit het zadel en gooit zijn nieuwe stal knecht de teugels toe en schrijdt dan naar binnen, terwijl zijn ge dachten nog steeds bezig zijn met de geheimzinnige vreemdeling. Presto heeft zich over de min streel ontfermd en niemand ziet hoe de stalknecht de oude man staat na te kijken met 'n vreemde peinzende blik in de ogen. de vorming van stadsgewesten moeten worden overgegaan. De P.v.d.A.-fractie acht het onmo gelijk dat de gemeenten in hun huidige opzet de gehele verbe- terings- en vernieuwingsplannen kunnen uitvoeren. Minister Schut, aldus mr. Van Lier, heeft in zijn nota over de toekomst van het oude woning bestand een klemmend beroep op particuliere eigenaren gedaan, mee te werken aan vernieuwinng en verbetering. De fractie ont kent niet dat medewerking van particuliere eigenaren noodzake lijk is, maar gelooft niet dat zij gemakkelijk zal worden- gegeven. Voorts meent de P.v.d.A. dat voor een systematische aanpak van vernieuwing en verbetering ruimere subsidiëring noodzake lijk is. Er liggen meer plannen klaar dan met de beschikbare middelen kunnen worden uitge voerd, aldus mr. Van Lier. De P.v.d.A. bepleit nieuwe middelen om de grondorijzen in de hand te houden, omdat zonder een goede grondprijspolitiek de stadsvernieuwing in de knel komt. Prijsbeheersing bij de aan koop van „oude" grond kan wor den bereikt door eerder tot ont eigening over te gaan en bij ont eigening in plaats van de v^r- keerswaarde de gebruikswaarde te hanteren. Via rijksbijdragen aan gemeenten voor sanerings- kosten is matiging van de prijzen bij uitgifte van grond mogelijk. De voorbereiding van vernieu wingsplannen kan worden ver sneld doer de beroepstermijn bij bestemmingsplannen te verkor ten en deze procedure parallel te schakelen met die van onteige ningsplannen. De bijdrage van 80 procent die het rijk de gemeenten verstrekt in de verwervingskosten van gronden en opstallen in te ver nieuwen wijken, dient eerder te worden uitbetaald. Zolang de panden niet zijn gesloopt, zouden de gemeenten over deze voor schotten rente moeten vergoeden. Uitzonderingen daargelaten zou het, rijk tot 80 procent van de sloopkosten met een maximum van 2000 gulden moeten bijdra gen en de premie voor het ontrui men van een krot zou moeten worden verdubbeld. Volgens de nota dienen de gemeenteuitkerin gen aan bewoners hoger te zijn, naarmate het inkomen lager is. Indien nog geen drastische sa nering noodzakelijk is, maar een wijk door verbetering nog enige tijd meekan, moeten eigenaren tot medewerking worden gesti muleerd. Indien dit niet lukt, zul len de gemeenten tot woningver betering moeten kunnen dwin gen. In het uiterste geval, aldus de nota, zal moeten worden ont eigend, waarvoor zonodig de ont eigeningswet moet worden ver anderd. De premie bij woningverbete ring door particulieren, aldus de nota, dient in het gehele land te worden verhoogd tot het peil van die welke thans in de werkloos- heidsgebieden geldt. Woning bouwverenigingen en gemeenten dienen voor het uitvoeren van verbeteringsplannen hogere le ningen te krijgen onder minder straffe voorwaarden en de be staande regeling van het minis terie van C.R.M. voor het ver strekken van bijdragen by wijk verbetering dient drastisch te worden uitgebreid, waardoor ook grotere en meer semi-permanen- te voorzieningen daaronder kun nen vallen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4