PROVINCIAAL NIEUWS PRU5SIA6 B.T.W. WHttS Vragen aan minister over stijging pensionprijzen ,De Blauwe Hoeve' te Hulst Worgels piano's moss3l+ Vlissïngse melkboer werd gegijzeld op grond ven heel oude wet Bemanning van de ApolM omdersGheiden KIMXHEMANS WEIGER BESLIST MEER TE BETALEN OAC. HERMANS Loop der bevolking over 1968 ISRAEL BEZIT KERNWAPENS Amerikaanse begroting uitgaven 195 miljard dollar Gemeenteraad van Terneuzen MARECHAUSSEEKAZERNE MET DIENSTWONINGEN IN HET EXPLOITATIEPLAN ZUIDPOLDER Arabische topconferentie Pagina 3" mm Terneuzen Op vrije voeten - AGENDA - Axel Goes Hansweert MERKT NIKS VAN PE W'J 6AAN POOR VOOR POPE FROZEN Tegenspraak Duitsers pleegden serie inbraken in NederSand Pouw 54 woningen installaties De b.t.w. werkt Isiff©rmatle- ce uitruim Bestemmingsplan Sluiskil Verbouw rem'se F 1 Vrijdag 10 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW LITERAIRE ONTMOETING MET JACQUES HAMELINCK Nadat Adriaan van der Veen, redacteur letteren van de Nieu we Rotterdamse Courant, we gens langdurig verblijf buitens lands de samenwerking met televisie-regisseur Rense Roy- aards moest verbreken, kon de A.V.R.O. een beroep doen op mevr. Andreas Burnier, om sa men met Rense Royaards de samenstelling van een nieuwe serie „literaire ontmoetingen" op zich te nemen. Op donderdag 16 januari van 21.10 tot 22.00 uur via Neder land II vindt een eerste „literai re ^ontmoeting" in dit seizoen pljjks met Jacques Hamelinck, de in 1939 te Terneuzen gebo ren auteur, die in 1964 debuteer de met de dichtbundel „De eeuwige dag". Hetzelfde jaar verscheen zijn verhalenbundel „Het plantaardig bewind" en sindsdien werden naast verta lingen een dichtbundel en twee verhalenbundels, te weten „Hor ror vacui" (1966) en „De rudi mentaire mens" (1968), uitge geven. De gemeenteraad komt bijeen Donderdagavond 16 januari om 19.30 u. komt de gemeente raad van Terneuzen voor de eer ste maal in 1969 in openbare ver gadering bijeen. De agenda bevat o.m. de volgende punten van be handeling: voorstel tot aankoop van de woningen Schoollaan no. 9 en 25; voorstel tot verhoging van grondprijzen i.v.m. de invoering van de b.t.w. per 1 januari 1969; idem tot verkoop van een per ceel grond in het exploitatieplan „Noord" aan het aannemingsbe drijf Gebr. Van der Poel; idem tot verkoop van een per ceel grond in het exploitatieplan In de zaak tegen de heer Koole, de Vlissinese melkboer, die al en kele maanden in het Middelburgse huls van bewaring gegijzeld zit. omdat hii een verkoopakte niet wil tekenen, heeft de tegenpartij nipu- we stappen ondernomen. Men heeft het faillissement van de hee- K. aangevraagd. Zoals bekend pro beert men nog steeds om de heer K. via een door een oude wet toe gestaan dwangmiddel van g"zeling te dwingen zijn handtekening on der het verkoopcontract te zetten. Deze zaak loopt reeds vijf jaar en al die tiid is er geprocedeerd. Eerder werd de heer K. door de rechtbank in het gelijk gesteld, maar later is hij door de hoge raad veroordeeld om te tekenen. Het betreft een stukje grond in Domburg dat indertijd werd ver kocht voor 10.000 gulden, terwijl het op het ogenblik 80.000 tot 1OO.000 gulden waard zou zijn. De heer K„ die langzamerhand overstuur begint te raken, tekent piet en zal dat volgens ziin ver klaringen ook nooit doen. Hit houdt echter met één zaak geen rekening en dat is. dat de recht bank hem een dwangsom heeft op gelegd, wannéér hii niet tekent Deze som is groot genoeg om d° heer K„ wanneer men het geld gaat invorderen, in één klap fail liet te verklaren. Direct na 't fail- lisement komt er een curator en verwacht wordt dat het eerste werk van deze man zal zijn het contract te tekenen. Volgens de verdediger van de heer K., mr. Vermaas uit Middel burg, is het beter dat de heer K. ziin handtekening maar zet. Vol gens mr. Vermaas is d» uitspraak van de hoge raad om'uist, maar nu deze uitspraak vastligt, is er niets meer aan te doen. Wanneer de heer K. niet tekent, komt hij volgens zijn verdediger tussen de maalstenen van de juri dische verwikkelingen te zitten, waaruit hij als een gebroken man tevoorschijn zal komen. De Domburgse aannemers Vreke en De Pachter hebben gis teren hun handtekening gezet onder een brief aan de directeur van de Middelburgse gevangenis, waarin zij mededelen dat hun ge vangene, hun gijzelaar, de Vlis- singse melkboer Koole, uit de ge vangenis ontslagen mag worden. De heer Koole is om 9 uur als vrij man het Middelburgse huis van bewaring uitgestapt. De vrijlating is gebeurd zonder dat de heer Koole zijn felbegeer de handtekening heeft gegeven. Het wachten is nu op de gang van zaken rond de faillissements aanvrage. De heer Koole heeft verklaard geen schulden te heb ben, zodat het onmogelijk zou zijn hem failliet te verkaren. De enige schuld die hij heeft is de dwangsom van 50.000 die de hoge raad hem heeft opgelegd, wanneer hij zijn handtekening niet onder het koopcontract wil zetten. „Zuidpolder" aan de staat der Nederlanden; idem tot herziening van.het be stemmingsplan „Sluiskil"; idem tot huur van de boven zaal van het perceel Markt 2; idem tot wijziging van: a. de begroting 1969 van open bare werken; b. de gemeentebe groting 1969. Tiende Zeeuws-Vlaamse studiedag Op dinsdag 14 januari a.s. wordt in hotel „Rotterdam" te Terneuzen de tiende Zeeuws- Vlaamse studiedag gehouden, uitgaande van de landbouw studieclubs en de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst. Het alge mene thema voor deze dag luidt „oude en nieuwe afzetwegen voor landbouwprodukten". De bijeenkomst zal om half tien worden geopend door de voorzitter, de heer A. de Feijter, waarna achtereenvolgens drie inleiders aan het woord komen. Drs. G. H. E. Hilkens zal spre ken over consument en land bouw. Daarna behandelt dr. ir. J. Sevenster van de Unilever het afzetbeleid van industrie en landbouw, terwijl dr. J. van Lierde van de E.E.G. te Brussel na de middagpauze het woord zal voeren over nieuwe marktvor men in een nieuwe landbouw. De studiedag wordt besloten met 'n twee uur durende forum discussie over de inleidingen. Naast de inleiders zullen in het •forum zitting hebben ir. L. Th. J. de Wit a's voorzitter en de heren C. R. Tybout, directeur nationale coöp. raad. en drs. L. B. Padmos van de stichting zelfstandige han del en industrie. Aanrijding met veel schade Donderdagmiddag omstreeks één uur had op h»t smalle snuioad na bij de Hogendijk een frontale bot sing plaats tussen twee personen auto's, resp. bestuurd door G. C. L. T. uit Philippine en mevr. M. v. d. V.V. uit Terneuzen. Beide auto's, maar vooral die van mevr. v. d. V., liepen zware schade op. Harmonie concerteerde in „Bachten Dieke" Een groep muzikanten van de harmonie verzorgde dinsdagavond een concert in „Bachten Dieke" onder leiding van de heer P. Eek man. De directrice, mevrouw Maat Dieleman, sprak een welkomst woord. De vice-voorzitter van de har monie, de heer J. Stenvert, zei dat de muzikanten het prettig vinden omdat hier altijd zo'n aandachtig gehoor is. Er werd vervolgens een gevarieerd programma uitgevoerd. Open schaakkampioenschap Voor het open kampioenschap schaken van Terneuzen werden de volgende partijen gespeeld: P. SmoldersD. de Jonge 01 A. P. Beishuizen G. W. de Ridder 1—0 A. C. Dubbeldam K. H. Cohen afgebr. M. RinnC. H. Provoost 01 Voor de onderlinge clubcompe- titip zijn gespeeld: C. FosseuH. A. Barentsen 10 C. van Cadsand J. Langeraat 10 ZATERDAG 11 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bonnie en Clyde". Zuidersportpark, 2.30 uur: Tern. Boys—Roda Boys. ZONDAG 12 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 5 en 8 uur: „Bonnie en Clyde"; 2.30 u.: „Charge van de Blau we Brigade". MAANDAG 13 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bonnie en Clyde". DINSDAG 14 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bonnie en Clyde". President Johnson heeft donder dag de drie astronauten die met de AnoIIo-8 naar de maan zijn ge reisd, onderscheiden met de „dis tinguished service medal" van de „NASA", de hoogste onderschei ding van het bureau voor lucht- en ruimtevaart, voor hun prestaties op het gebied van de ruimtevaart. Tot de bonderden gasten behoor den minister van buitenlands» za ken Rusk, vice-president Hum phrey en raketdeskundige Wem- her von Braun. Ook was Johnsons anderhalf jaar oude kleinzoon Lyn aanwezig maar hij werd door zijn moeder Luci Nugent weggebracht toen hij de plechtigheid dreigde te verstoren door heen en weer te gaan lopen. Na afloop reden Frank Borman, James Lovell en William Anders met hun gezinsleden naar het con gres waar zij eveneens werden ge- eerd. Vandaag ontvangt New York de ruimtevaarders met een zogenaam de „ticker tape-parade", waarbij als uiting van enthousiasme pa piersnippers worden gestrooid. Axels echtpaar bij auto-ongeluk in Spanje zwaar gewond Tijdens vakantie in Spanje is het echtpaar KievitSiccer, wonend- op de Potersdijk, bij een auto- oneeval zwaar gewond geraakt.. Een Rotterdamse familie, de 75 jarige G. Buitenhuis en zijn 65 jarige echtgenote, waarbij 't echt paar in de auto zat, is aan de ge volgen van het ongeluk overleden Het ongeval gebeurde woensda op de weg van Alicante naar Va lencia onder Benidorm, toen d' Nederlandse auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Burgemeester reikt hoofdprijs uit De winnaar van de verloting die door het comité bijdragen „De Halle" is georganiseerd en waarvan de loten tijdens de Sint Nicolaasperiode door de aange sloten zaken gratis werden uitge reikt, heeft zich gemeld. De burgemeester van Axel heeft zich bereid verklaard de hoofdprijs, een Volkswagen 1200. a.s. vrijdag 10 januari om II uur officieel aan de winnaar uit te reiken in het cultureel centrum „De Halle". Recreatiesubsidie Het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft extra-bijdragen beschik baar gesteld voor de openlucht recreatie. Zo werd voor het op stellen van een recreatie-ontwik kelingsplan voor Westerschou- wen alsnog een' subsidie van 7.500 beschikbaar gesteld, ter wijl het subsidie voor het opstel len van een basisplan voor het Veerse Meer werd verhoogd met 2.182. Het totaal in 1968 voor de provincie Zeeland beschikbaar gestelde bedrag is daarmee geko men op 1.056.165. Kustvaarder omhoog De Duitse kustvaarder „Hella" (497 brt) is donderdagmorgen tijdens dichte mist bij Hoede- kenskerke aan de grond gelopen, 's Middags is de Hella bij vloed op eigen kracht weer losge komen. Het schip heeft de reis voortgezet. Aanvaring op de Westerschelde De Duitse kustvaarder „Kendin- gerland" is donderdagmorgen in 't nauw van Bath in aanvaring ge weest met het Duitse binnenvaart schip „Anni Zimmermann", dat ge laden met ijzer op weg was van Antwerpen naar Duitsland. Na de aanvaring was de „Anni Zimmer mann" 'n eind doorgevaren, maar toen voor anker gegaan omdat het schip schade had opgelopen. Via Hansweert heeft de „Anni Zim mermann" de reis kunnen voort zetten. Bij de aanvaring had de „Kendin- gerland" een gat opgelo -en aan bakboordi boven de waterlijn. IJZENDIJKE Het zielental der gemeente IJzendiike bedroeg op 31 dec. 1967 2554 (1327 m. en 1227 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 39 (19 m. en 20 vr.) en door vestiging met 65 (26 m. en 39 vr.). Het verminderde door over lijden met 35 (21 m. en 14 vr.) en door vertrek met 103 (50 m. en 53 vr.). Op 31 dec. 1968 bedroeg het aantal inwoners 2520 (1301 m. en 1219 vr.). Er werden 23 huwelijke ge sloten. Er werd 1 echtscheiding ingeschreven. Israël bezit kernwapens of zal daar binnen korte tijd over kun nen beschikken. Dit heeft de Ame rikaanse televisie NBC donderdag bekendgemaakt. Volgens NBC, die dit in kringen van de Amerikaan se gehe'me dienst had vernomen, hebben Israëlische agenten de laat ste tiid materialen gekocht die voor de vervaardiging van kern- wanens nodig zijn. Eerdere schattingen, dat Israël :n 1970 over atoombommen zou beschikken, zijn in genoemde krin gen als achterhaald bestempeld, omdat het land in de afgelopen 'wee iaar koortsachtig aan de ont wikkeling van zijn nucleaire cana- -iteit heeft gewerkt. Van officiële Amerikaanse zijde was nog geen commentaar op dit bericht te krij gen. i In politieke kringen In Jeruza lem heeft men donderdag de ver klaring van de Amerikaanse tele visiemaatschappij N B C. van elke grond ontbloot genoemd. Israël, zo zei men, is geen kern- mogendheid en is, zoals de Israëli sche regering herhaaldelijk te ken nen heeft gegeven, niet van plan om als eerste landi kernwapens in het midden-oosten in te voeren. De nationale begroting voor 1969/'70 die president Johnson aan het Amerikaanse congres zal voorleggen, voorziet in uitgaven van 195 miljard dollar, zo heeft de leider van de minderheid in de Amerikaanse senaat, Everett M. Dirksen, donderdag gezegd. Dirksen zei dat dat het bedrag is, waarover dinsdag is gespro ken tussen president Johnson en congresleiders. Hij deelde verder mee dat president Johnson de aanbeveling wil doen, dat de toe slag van tien procent op de in komstenbelasting na 30 juni a.s. wordt gehandhaafd. Eerder gin gen er geruchten dat de president een verlaging van de belasting toeslag zou aanbevelen. In de eerste vergadering van 1969 krijgt de Terneuzense ge meenteraad een niet te omvang rijke agenda af te handelen, die enkele belangrijke punten be vat. Van de inspecteur der domei nen te Goes is namens de staat der Nederlanden een verzoek binnengekomen voor de aankoop van een perceel grond in het exploitatieplan „Zuidpolder" te Terneuzen voor de bouw van een marechaussee-kazerne met dienstwoningen. De oppervlakte van het per ceel bedraagt 5234 m" De grond prijs is vastgesteld op ƒ40 per m2; in totaal 209.360, De voorwaarden, waaronder de verkoop moet plaatsvinden, zijn op verzoek van de inspec teur aangepast aan de rijksnor men. Aangezien het hier een ver koop aan de staat betreft en er Met de aanhouding van de 21- iarige M. E. en de 22-jarige P. K., die in verband met 'n reeks diefstallen door de politie te Dortmund (Duitsland) zijn ge arresteerd, is ook 'n lange reeks van diefstallen die het jeugdige Duitse tweetal in Nederland pleegde opgehelderd. De aange houdenen hebben in de afffelo- pen maanden een tiental inbra ken gepleegd in Venlo en ver der ook ingebroken in Laren en in Loon op Zand. geen vrees behoeft te bestaan voor grondspeculatie, stallen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. Het aannemingsbedrijf Gebr. Van der Poel te Terneuzen wil percelen grond kopen in het ex ploitatieplan „Noord" voor de bouw van 54 woningen en 12 autoboxen. De oppervlakte van de per celen bedraagt 9832 m2. Hoewel genoemde N.V. daar woningen van een enigszins bre der type wil bouwen dan waar mede bij bovenvermeld exploi tatieplan rekening is gehouden wordt voorgesteld de grondprijs van dit plan aan te houden. Deze is als volgt berekend: 58 woningen a 5000 290.000 12 autoboxen a 1000 12.000 Verhoging b.t.w. 302.000 21.140 Alle goed» merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen Enige tweede-kamerleden hebben zich met schriftelijke vragen inzake prijsstijgingen tot de minister van economi sche zaken gericht. De heer Dusarduyn (KVP) wijst de bewindsman op een drastische verhoging van de tarieven van huize „De Blau we Hoeve" in Hulst, waar de basistarieven met 75 Kulden per persoon per maand voor echtparen dus 150 gulden per maand, zijn verhoogd. De heer Dusarduyn vraagt c over deze sterke tariefsver hoging overleg heeft plaats gevonden met het ministerie van economische zaken en, indien dit niet het geval is, of de minister bereid is deze verhoging te beperken. De heer Oele (PvdA) heeft minister De Block benaderd over de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag. „Heeft deze uitgeverij ge volg gegeven aan haar aan gekondigde voornemen om de prijzen van een aantal boe ken in de goedkopere prijs klasse met ingang van 1 jan te verhogen met 15 tot 25 procent"? Hij wil weten of de minister, indien deze vraag bevestigend wordt beant woord, bereid is op te treden tegen de exorbitante prijs verhoging, die niet of s1 echts voor een klein deel kan wor den gemotiveerd met de in voering van de b.t.w. Mevr. Brautigam (PvdA) tenslotte verwacht van de minister een overzicht van de hem bekende klachten over prijsstijgingen, zoveel mogelijk gesplitst naar bran ches. Zij heeft minister De Block gevraagd of hij op geregelde tijdstippen een overzicht wil verstrekken van de klachten omtrent prijsstijgingen en de activiteiten van zijn departe ment ten aanzien van prijs- bewaking. „Wil de minister meedelen op welke wijze hij bewerk stelligt, dat in gevallen waar ambtenaren van de economi- che controledienst ongemoti veerde prijsstijgingen hebben geconstateerd, deze prijsstij gingen tot redelijke propor- ,ies worden teruggebracht", aldus mevr. Brautigam. Het kamerlid wijst met na me op de aangekondigde abonnementsprijsverhoging van een aantal weekbladen. Zij wil weten of de minister dit juist acht, gelet op het feit dat kranten geen omzet belasting behoeven te beta len. MEERSSEN: In de conserven- en siroopfabriek van de firma Nagelschmidt in Meerssen, nabij Maastricht, heeft dinsdagnacht een brand gewoed, die de hal met verpakkingsmateriaal volkomen in de as legde. De schade wordt geraamd op ongeveer een ton. De eerstkomende Arab'sche top conferentie wordt in de Marok kaanse hoofdstad Rabat gehouden, zo heeft president Azhari van Soe dan donderdag on een persconfe rentie meegedeeld. De kansen on zo'n conferentie worden volgens hem steeds groter. Alle leden van de Arab'sche liga staan met elkaar in contact. Het zou de vijfde Arabische top conferentie worden. De laatste werd in augustus 1967 na de juni- oorlog met Israël in de Soedanese hoofdstad Kartoem gehouden. Een groot voorstander van ton- overleg is koning Hoessein van Jordanië, die speciaal na de recen te Israëlische aanval on het vlieg veld van Be'roet het belang ervan weer onderstreepte. Hii acht het noodzakelijk, dat de Arabische lan den hun standount benalen ten aan7'en van een eventuele geza menlijke actie van de „grote vier". Totaal 323.140 Het college stelt voof het ver zoek in te willigen. Aangezien het schoollokaal waarin het informatiecentrum van de gemeente tot nu toe was ondergebracht, nodig is voor on derwijsdoeleinden waren B. en W. genoodzaakt uit te zien naar een vervangende ruimte. Deze ruimte werd gevonden in de bovenzaal van café „Du Commerce". De zaal biedt het voordeel, dat de ruimte welke overblijft na plaatsing van de maquêtte, kan worden gebruikt voor het houden van door of met medewerking van de ge meente te organiseren tentoon stellingen. De heer J. K. Kolijn, exploi tant van café „Du Commerce", is bereid de zaal te verhuren voor 4000 per jaar. Deze huurprijs is aanvaard baar, aldus B. en W. Voorgesteld wordt de boven zaal voor één jaar (met stilzwij gende verlenging van jaar tot jaar) te huren tegen een huur prijs van ƒ4000 per jaar. Bij besluit van 27 oktober '61 werd vastgesteld het plan van uitbreiding in onderdelen en ge deeltelijk in hoofdzaak „Sluis kil" voor een gedeelte van de gronden ten westen van het ka naal met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften. Het plan was een uitvloeisel van de werken tot verbetering van het kanaal en omvatte een rigoureuze reconstructie van Sluiskil. Het bleek in de praktijk, dat het plan in zijn oorspronkelijke vorm financieel moeilijk haal baar was. Teneinde de economi sche uitvoerbaarheid te waar borgen werd rekening gehouden met toekomstige wijzigingen. B. en W. hebben een ontwerp- herziening van het plan doen opmaken. Als voornaamste wijzigingen zijn te vermelden: a. het beloop van de wegen tus sen r.k.-kerk en het winkel centrum; b. het handhaven van de be staande winkelbebouwing ten noorden van de r.k.-kerk; c. het terugbrengen van twee categorieën bungalows tot één; d. het opnemen van de bebou wing O.A.W. (villa-bouw); e. het opnemen van bebouwing ten zuiden van de Vergaert- straat; f. het opnemen van een open baar gebouw en een speel terrein aan de Nieuwe Kerk straat. Er zijn twee bezwaarschriften ingekomen. De bezwaren van de dames V. en M. Meert zijn niet gegrond, terwijl aan 't bezwaar van B. en W. der gemeente Westdorpe bij de uitvoering van het stratenplan kan worden te gemoetgekomen, zo schrijft het college. In verband met de sanering van de buurt Java dient de oude remise aan de Schoollaan te worden afgebroken. De onderhoudsdienst zal wor den ondergebracht in de remise aan de Industrieweg. Hiervoor zijn enkele voorzieningen en verbouwingen nodig. De totale kosten worden ge raamd op ƒ31.000 volgens on derstaande specifikatie: kamer afd.chef enz. 24$5 schaft- en waslokaal 4085 centrale verw.ruimte en magazijn timmerwerkplaats schiklerwerkplaats ruimte straatmakers idem metselaar inrichting magazijn onvoorzien 1135 5305 6940 2.125 1820 4000 2415 Totaal 31000

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3