PRUSSIA® B.T.W. WELKOM DOKTER Fusie Zeeuwse en Brabantse Landbouwmij Per 1 januari 1969: „ZLM-nieuwe stijl" Onderzoek dodelijk schot Larense agent Pomphouders ernstig in gevaar Mao-grisp in Nederland uitgebreider dan in andere landen KI 3A&H0WANS MEER TE BETALEN OAC. HERMANS Derde week vakantiegeld in België Engels verzet ;eeesebest-stsM H Moeilijkheden rond „vrije keaze" o; WesMriis OPTIEK WEIGER BESLIST Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 10 januari 1969 MEER PRIJZEN IN DE STAATSLOTERIJ Perschef Bovag: BUSONGELUK IN ZUID-KOREA Het plan-Mansholt Overproduktie Onaanvaardbaar ZEER DICHTE MIST OP SCHIPHOL MERKT U NIKS VAN P6 W'J 6AAN POOR VOOR OUPE PRUZPI Het aantal opgelegde scSieien in de wereld verminderd VERZENDING ZEEPOST De Zeeuwse landbouwmaat- schappij en de Noordbrantse schappij en de Noordbrabantse het nieuwe jaar gezamenlijk in gegaan als „ZLM"-nieuwe stijl. Hoewel de juridische afwikke ling van een en ander nog niet geheel is voltooid, hebben de maatschappijen besloten per 1 januari 1969 gezamenlijk op te treden. De eerste stap in het nieuwe jaar was een gezamenlijke ver gadering op de zesde januari van de besturen van Zeeland en Bra- Het prijzenschema van de staatsloterij wordt met ingang van 1 maart 1969 gewijzigd. De 10.000 prijzen van 7,50 die in de eerste klasse thans in elke se rie worden uitgeloofd, worden verhoogd tot 10,Hierdoor wordt de som van de prijzen die in de eerste klasse voor elke se rie wordt utigeloofd, verhoogd van 305.000,— tot 330.000,—. Naast de extra-prijzen die bij trekking worden toegewezen aan een nummer van één bepaalde serie, worden in de andere se ries troostprijzen van 1.000, in de eerste klasse, 2.000,in de tweede klasse en 5.000 in de derde klasse uitgeloofd aan de lotnumers die gelijk zijn aan de nummers van de extra-prijzen. HeS onderzoek dat een rijks rechercheur heeft ingesteld naar de omstandigheden, waaronder en de wijze waarop een Larense hoofdagent vorige week vrijdag nacht een dodelijk pistoolschot afvuurde op de vluchtende 18-ja- rige Hilversummer Rens Stroeve, is gereed. Op grond van hef re sultaat van dit onderzoek zal de officier van justitie begin vol gende week beslissen, of er al of niet een strafvervolging tegen de hoofdagent zal worden ingesteld. Op verzoek van de officier stel de de procureur-generaal een rijksrechercheur voor dit onder zoek ter beschikking. De vader van de jongeman heeft in een brief aan de officier om een justitiële vervolging vor. de hoofdagent gevraagd, waarbij hij nadrukkelijk stelde dat dit sym bolisch tegen de agent is gericht om een onderzoek uit te ickken. Reeds terstond na het gebeurde is terwille van de objectiviteit een onderzoek aan een rijksre chercheur opgedi agen. De Laren se affaire wordt gehandeld door da Amsterdamse officier van justitie, mr. H. G. van Everdin- gcn. Met vier andere Hilversumse jongemannen was Rens b°trapt bij een inbraak in een benzine station aan de Parallelweg naast de rijksweg in Laren. De bond van automobielearages en aanverwante bedrijven (Bovag) ls ernstig bezorgd over het lot van de vele Domnhouders in het oosten van Nederland. „Als in juli de regering de ben zineprijs wederom verhoogt, om dat er tanks moeten komen en de huurbelasting niet doorgaat, be tekent dat ernstige conseouenties voor de pomphouders. Het hele oosten kan wat de pompen betreft dan wel sluiten". Dit verklaarde de perschef van de Bovag, de heer J. Wendelkes, naar aanleiding van het feit dat steeds meer automobilisten goed kope benzine in Duitsland gaan tanken. „Het prijsverschil is enorm en bedraagt in sommige gevallen al 10 cent per liter. Dat betekent op een volle tank een voordeel van zo'n vier gulden en voor de auto mobilist is dat net voldoende om een eindje om te rijden", aldus de heer Wendelkes. Voigens hem is deze prijsconcur rentie in de benzine precies het zelfde als het probleem van de goedkope sigaretten uit België, waartegen de douane wél optreedt. Bij een botsing tussen 'n auto bus en een trein op een spoor wegovergang in Seoel zijn woensdag 19 inzittenden van de bus omgekomen en 70 gewond. Naar mededeling van de politie vloog de bus na de botsing in brand. Geen enkele inzittende van d« trein liep letsel op. bant, voorgezeten door ir. J. Prins te Goes. De heer Prins was reeds voorzitter van de Noordbrabantse maatschappij sinds 1 januari 1967 en van#de Zeeuwse landbouwmaatschappij sedert 1 januari 1966. In zijn openingswoord sprak ir. Prins de hoop uit, dat wat betreft het samengaan van de beide maatschappijen de goede verwachtingen bewaarheid zul len worden. De voorzitter constateerde dat 1968 niet zonder zorgen is afge sloten. De situatie in de fruit- teeltsektor is verontrustend en hoewel voor de akkerbouw het oogstjaar nog niet is afgesloten, laten de vooruitzichten ten aan zien van de prijsontwikkeling weinig reden tot optimisme. Het jaar 1968 was naast het jubileumjaar van de ZLM voor al het jaar van het plan-Mans- holt. De vergadering beraadde zich uitvoerig over de voorstellen, die dr. Mansholt als vice-voor- zitter van de Europese commis sie in eerste instantie ter discus sie op tafel heeft gelegd. Het bestuur meende, dat in de voorstellen onderscheiden dien den te worden de structuurplan nen en de prijsvoorstellen voor het komende jaar. Ten aanzien van de structuur plannen oordeelde men, dat deze plannen naast een aantal posi tieve elementen ook zwakke punten vertonen, met name waar het gaat om de financiële verwezenlijking. Vraagtekens werden geplaatst of er voldoende alternatieve werkgelegenheid kan worden gecreëerd om een versnelde af vloeiing van werkers uit de Landbouw te realiseren. Ook ten aanzien van het uit produktie nemen van cultuurgrond stelde het bestuur zich kritisch op. De overproduktie" bestrijden met deze maatregel kan alleen effect hebben voor de aan de grond gebonden produktietak- ken en niet voor de veredelings- sector, waar wij juist een grote produktietoename zien, zo meent het bestuur van de ZLM. De struktuurpiannen voorzien tevens in een pakket financiële tegemoetkomingen in bepaalde gevallen. Het bestuur achtte het gewenst, dat een kleine werk groep zal onderzoeken, of en in hoeverre bepaalde suggesties uit het plan direct of indirect dienst baar kunnen worden gemaakt aan boer en tuinder. De prijsvoorstellen zijn voor het bestuur onaanvaardbaar. Waar hét een van de voor naamste doelstellingen van het E.E.G.-landbouwbeleid is het in komen van de boer en tuinder gelijkwaardig te maken aan dat van ondernemers in andere pro- duktiesectoren, is het onbegrij pelijk dat de Europese commis sie met een prijsverlaging op ta fel is gekomen. Door de stijging van de pro- duktiekoséen is een jaarlijkse aanpassing van de prijzen nood zakelijk. Bevriezen van prijzen betekent relatieve achteruit gang, maar een verlaging zal een terugslag betekenen, waar door veel bedrijven in uitzicht loze financiële moeilijkheden zullen komen. De zogenaamde Hongkong- of Mao-griep heeft in Europa ter rein gewonnen, waarbij Neder land voorop gaat als eerste Euro pese land waar de griep een epi demisch karakter heeft, zo zegt de wereldgezondheidsorganisatie in haar weekoverzicht. Hoewel de ziekte een goedaardig karak ter heeft, zijn er in Nederland enkele mensen aan gestorven. Andere landen waar de griep ter rein wint, zijn het verenigd ko ninkrijk, Ierland, IJsland, West- Duitsland en Roemenië. Volgens de wereldgezondheids organisatie kan de ziekte ge vaarlijk zijn voor zuigelingen, be jaarden en mensen met een zwak hart. CAIRO: Een passagiersbus in Cairo is door nog onbekende re denen in de Nijl geraakt, wat enkele tientallen passagiers he leven kostte. Op de foto zijn red dingsploegen bezig de bus uit he water te trekken. Een zeer dichte mist heeft giste ren op Schiphol zowel het binnen komend als hét uitgaande vlieg verkeer volkomen lam gelegd. He: zicht op de banen bedroeg som: slechts 50 meter. Van het binnen komend verkeer weken de meeste toestellen uit naar de luchthavens van Düsseldorf, Brussel en Kopen hagen. Het Belgische ministercomité •oor economische en sociale coör- iinatie heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voor alle werk nemers een derde week vakantie geld invoert. In de meeste arbeids contracten in België wordt de ver hoging van het vakantiegeld van twee weken salaris tot drie weken eeris toegepast. JAPAN: Instant-tulpwederom made in Japan. Men plant de bol in de plastic houder en geeft het water. „Op slag" zorgt een kunst stof ervoor, dat de bloem zich geheel ontwikkelt. Misschien een ideetje voor mensen die geen boeketten mee willen nemen in volle bussen? Ook verkrijgbaar in crocus-, narcis- en andere bol len. door Ann Rush 59) Dr. Rufus veegde zijn voor hoofd af alsof hij daarmee op het antwoord zou kunnen komen. Tenslotte schudde hij het hoofd. „Ik geloof het niet, meisje. Er waren er zo veel en we hadden zoveel te doen. Maar ik weet wel bijna zeker, dat ik hem niet heb gezien." Eve slikte en haar keel schrijn de alsof ze zelf een grote hoe veelheid gevaarlijke rook naar binnen had gekregen. „Ga naar huis, oom Rufus. En maak je geen zorgen over mij. Met mij gaat het best. Ik ben alleen moe maar dat is dan ook alles. Ik ga naar het huis van de McLeods om te kijken hoe het daar gaat. Ik kom thuis zodra ik kan maar ik weet niet wanneer dat zal zijn". In het oude huis heerste een soort ordelijke opwinding. Eve voelde zich alsof ze droomde. Alles was bekend en toch ook weer niet. In het midden van de hai zat Marcia achter een grote tafel. Ze had een lijst voor zich liggen. Toen Eve binnenkwam keek ze op en er kwam een vermoeid glimlachje op haar gezicht. „Je ziet er uit alsof je zelf pa tiënt bent, Eve. Het was afschu welijk, is het niet?" Eve knikte. „Marcia, is Matt Sanders hier? Kun je me iets over hem vertellen?" Haar stem had een vreemde, schorre klank. Marcia blade,rde in haar papie ren. „Hij is hier. En ik moet ook nog ergens een aantekening heb ben over zijn toestand. Ik zal even zoeken". Eve viel neer op de keuken stoel die voor de tafel stond. „Hij leeft dus?" Marcia had gevonden wat ze zocht. „O ja. Er zijn er heel wat die er slechter aan toe zijn dan hij. Hij heeft nogal ernstige brandwonden aan armen en han den en blaren op zijn gezicht. Zijn rode haren zijn hier en daar ver schroeid.. Hij heeft in een hache lijke positie verkeerd maar het is allemaal nogal goed afgelopen". Eve haalde diep adem. „O Mar cia, ik zou dood zijn gegaan Ze barstte in snikken uit. Toen ze weer wat kalmer geworden was, stelde ze een tweede vraag: „En Christine Martin. Het gezicht van Marcia werd nog ernstiger. „Ze is er slecht aan toe. Ze is een van de ernstigste gevallen. Maar heb je ooit zo iets gezien als de toewijding van Bob Gruntley? Het brengt de tranen in mijn ogen". „Waar is Matt? Ik wil hem zien eer ik wegga. Maar onderzoek eerst eens of er misschien iemand is die me nodig heeft. Dan blijf ik. Ikik voel me nu een heel stuk beter". „Hij ligt in de mannenafdeling. Op de eerste etage". Een ogenblik later stond Eve naast Matt. Hij leek niet op zich zelf. Zijn gezicht was opgezwol len en, zoals Marcia al had ge zegd, een deel van haar was ver dwenen. Hij kreunde een beetje in zijn slaap, Hij leek een stuk jonger, bijna de. jongen die ze op school had gekend de jongen die zich al die jaren gekwetst had gevoeld omdat tante Rhody hem had weggejaagd en gezegd had, dat hij, als hij weer kwam, van de achterdeur gebruik moest ma ken. Ze boog zich voorover en druk te haar lippen tegen zijn gloeien de wang. Er waren twee weken voorbij gegaan. Er waren nog enkele slachtoffers gestorven maar de gewonden die de brand overleefd hadden, gingen bijna allemaal goed vooruit. En er waren echter ook andere dingen in Quiet Harbor gebeurd. Peter Caveron was de dag na de brand uit New York komen vliegen en hij was drie dagen ge bleven. Hij had gelogeerd in het huis van zijn broer, waar hij zo lange tijd niet welkom was ge weest. Aanvankelijk was hij niet van plan de fabriek weer op te bou wen. Het zou enorm veel geld gaan kosten en hij had al uitge rekend, dat het jaren zou duren eer de onderneming de financiële gevolgen van de ramp te boven zou zijn. Maar daarna kwamen er mensen naar hem toe, mensen die hij zijn hele leven had gekend. Ze spraken hem aan op straat, bij de puinhopen van de fabriek en overal waar ze hem maar tegen kwamen en ze vertelden hem hoeveel verschil het in hun le ven maakte als ze op de fabriek konden werken. „We kunnen onze kinderen een goede opleiding geven. We kun nen als behoorlijke mensen le ven, Peter, en ons hoofd omhoog houden. Je bent toch niet van plan ermee op te houden?" Eve hoorde hoe Peter en Ru fus de kwestie bespraken. „Op de lange duur komt het er natuur lijk wel weer uit", zei Peter. „Ik denk dat we het er toch maar op moesten wagen. De streek is aan industrialisatie toe want de plan tages leveren de twee laatste ge neraties niet genoeg meer op. En ik denk, dat ik het nog wel voor elkaar krijg zonder een bo terham minder te eten." Dr. Rufus lachte. „Wij Came- rons moeten een beetje samen werken. Eve en ik maken de mensen gezond en jij zorgt, dat ze genoeg verdienen om het te kunnen blijven". Peter keek Eve scherp aan. „Ben je dan van plan hier te blij ven, meisje? Ga je plattelands dokter worden?" Eve bloosde. Ze kon hem niet vertellen, dat als Matt haar ten huwelijK zou vragen en als hij hier bij de fabriek moest blijven, dat ze dan ook bleef, zonder dat het iets met haar beroep had te maken. (Wordt vervolgd.) Bij monde van minister Geor ge Thomson heeft Engeland don derdag on de gemenebestconfe- rentié in Londen de eis verwor- oen van diverse staatshoofden en regeringsleiders van Afrikaanse en Aziatische landen, dat nremier Wilson zijn jongste voorstellen voor een regeling aan Rhodesië intrekt en het rechtstreekse Britse gezag aldaar herstelt. Mi nister Thomson, die speciaal is belast met de behandeling van de kwestie-Rhodes'ë. gaf onomwon den te kennen dat Engeland niet zal- ingaan on de eis tot defini tieve stonzetting van de onder handelingen met Rhodesië. Afrikaanse en Aziatische rege ringsleiders, onder wie president Nyerere van Tanzania, hadden voorts aangedrongen oo een nieuwe ondubbelzinnige verkla ring van premier Wilson, dat Rhodesië officieel geen onafhan kelijkheid kriigt voordat de Afri kaanse meerderheid daar aan de macht is. Minister Thomson wilde ook aan dit verlangen niet voldoen. Hij zei slechts, dat er wat dit be treft geen wijzigijig in de hou ding van Engeland is gekomen. Begin januari waren in de ge hele wereld 76 schepen van sa men 476.656 bruto ton opgelegd tegen begin december 81 schepen van 499.597 ton, zo heeft de Brit se kamer van scheepvaart mede gedeeld. Van het aantal schepen dat begin januari was opgelegd, voeren 12 onder Griekse vlag, 10 onder Panamese, 8 Italiaanse, 8 Liberiaanse en 8 Amerikaanse. Er waren begin januari 17 tankschepen 155.439 bruto ton opgelegd. Dat waren er twee meer dan een maand tevoren. Gediplomeerd opttciën Gediplomeerd •contak.tienzenspecia.list De Indonesische regeringsfunc tionaris Soe-b'mwo Tiondronegoro heeft woensdagavond in een tele visie-interview verklaard, moei'"k- heden te voorz-'en in de u'tvoering van de ..daad van vriie keuze" dit jaar in West-Irian. waarbn de be volking zich moet uitspreken, of zii' binnen /e Indonesische repu bliek wi' bliiven of onafhankelijk heid verkiest. Tiondronegoro. spe ciaal medewerker voor West-Irian van mJnister van buitenlandse za ken Mal-'k, weidde niet over de moeilijkheden" u:t en zei slechts, dat ziin standnunt werd gedeeld door de speciale V. N.-afaezant Or- tis Sanz en dat ze'fs dia N-derlan- ders n'et over volledig- gegevens over West-Trian beschikten, toen ze in 1962 het bestuur aan Indo nesië overdroegen. Soediarwo zei voorts dat de In donesische regering bij de uitvoe ring van 't nationale vijfjarenplan voor 19671974 soeciala aandacht zal schenken aan de ontwikkeling van West-Irian. Een soec'aculaire ontw'kkeiing moest echter niet worden verwacht. De insoannlngen zouden worden geconcentreerd op voortzetting van bestaande pro- ierten en bevordering van de dis tributie van de steden naar het platteland. Het kapsel van een tiener gaat met de mode mee, maar het oog wil ook mo- dieusi gekleed zijn! Weet ie wat blits is? Ontspie- gelde glazen! Een heel apart, hip effekt! Wij hebben ook de nieuwste licht-gekleurde glazen in voorraad. Terneuïen Noordstraat 16 Tel. 011502337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01110—2327 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van 't schip ver meld. Argentinië: ms. „Rio Quinto" 14-1 Australië: ms. „Clan Alpine" 13-1 Brazilië: ms. „Alchiba" 15-1 Canada: ms. „Beaverelm" 15-1 Chili: ms. „Cd de Armenia" 14-1 Kenya, Oeganda: ms. „Flaeming" 15-1 Tanzanië: ms. „Flaeming" 15-1 Ned. Antillen: ms. „Prins der Nederlanden" 14-1 Nieuw-Zeeland: ms. „Thermopylae" 17-1 Suriname: ms. „Ladon" 13-1 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Weser Express" 13-1 ms. „Atlantic Söng" 16-1 behoudens havenstaking te New York Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika: ss. „Overijssel"15-1 ms. „Pangani" 17-1 frrsar. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2