Zuidvietnamezen akkoord met ronde tafel, maar.... Tilburger schoot in het wilde weg op politie Frankrijk en het Midden-Oosten Bomalarm bij de gemenebest- conferentie Brittee oaievredea oner bun regeriag Psychopaat op zolder overmeesterd Evacuatie van El Qantara aan Suezkanaal Nieuw kabinet in Libanon onder bami HET WEER Het elfde voorstel van Saigon.... VRIJDAG 10 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5897 Twee zones motie van wantrouwen Verliezen daalden dicüte mmj HINDERT HET SCHEEPVAART VERKEER POOL WEGENS SPIONAGE TERECHTGESTELD H©©gwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2.70. Losse nummers 1" cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm TB Cf; mfnfnram per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Zuidvietnamese regering gaat ermee akkoord, dat het uit gebreide vredesoverleg over Vietnam in Parijs aan een ronde tafel wordt gevoerd, op voor waarde dat het beginsel van „on derhandelingen tussen twee par tijen" tot uitdrukking komt in ver deling van de tafel in twee ge lijke delen. Dit is van welinge lichte zegslieden in Saigon ver nomen. Dit elfde voorstel van Saigon over de vorm van de onderhan delingstafel vormt naar de me ning van de zegslieden de uiter ste grens van de concessies, die de Zuidvietnamese regering wil doen om de vredesbesprekingen op gang te brengen. De regering zou de kwestie van volgorde van sprekers van min der belang vinden dan de vorm van de tafel of de agenda voor de besprekingen. Zij wil op de agenda opgenomen zien: terug trekking onder toezicht van bui tenlandse troepen, een gegaran deerd herstel van twee zones in Vietnam en regeling van de Zuid vietnamese kwestie zonder in menging van buitenaf (ofwel on derhandelingen tussen de rege ring in Saigon en het bevrijdings front). Een woordvoerder voor presi dent Thieu heeft verklaard dat de president onveranderd op het standpunt blijft staan, dat Zuld- Vietnam aan ongeacht welke vorm van tafel onderhandelingen wil voeren, als men het beginsel eerbiedigt, dat de besprekingen tussen twee partijen plaatsvin den. Volgens zegslieden in Saigon hebben 35 van de 135 leden der Zuidvietnamese nationale verga dering een motie ondertekfend, waarin opzegging van het ver trouwen in de regering wordt ge vraagd. Het zou echter onwaar schijnlijk zijn, dat de motie van wantrouwen door de vereiste driekwart meerderheid wordt aanvaard. Heden tot indiening van de motie is volgens de zegslieden een recente weigering van pre mier Tran Van Hoeong om voor de nationale vergadering te ver schijnen, waarvoor hij volgens zijn zeggen gfeen tijd heeft. In het afgelopen halfjaar is de premier tweemaal in de nationale verga dering geweest, die woensdag voor drie maanden op recès is ge gaan. Zij kan op verzoek van de voorzitter of van een derde der leden voor een buitengewone zit ting bijeen worden geroepen. De verliezen in de Vietnamese oorlog zijn vorige week aan bei de kanten gedaald. Aan Ameri kaanse zijde sneuvelden 101 mi litairen. Het op één na laagste cijfer sinds ruim een jaar, zo maakte de Amerikaanse legerlei ding donderdag bekend. In de week daarvoor, waarin een drie daags kerstbestand van de viet- cong en een ééndaags bestand van Amerikanen en Zuidvietname zen vielen, sneuvelden 113 Ame rikanen. Sinds 1 januari 1961 zijn nu in totaal 30.644 Amerikanen in Vietnam gedood. Er worden er 1238 vermist. Aan de kant van vietcong en Noordvietnamezen zouden vorige week 1846 doden zijn gevallen tegen 2135 de week daarvóór, waarmee hun totale dodental sinds 1961 tot 431.736 zou zijn gestegen. Er waren vorige week 150 Zuidvietnamese militairen gesneuveld tegen 279 in de voor afgaande week. Militaire politie heeft donderdag een uur lang gangen, kelders en kantoren van het Londense Marl borough House, waar de gemsne- bestconferentie wordt gehouden, doorzocht in verband met een ano niem telefoontje, volgens hetwelk er een tijdbom in het gebouw zou zijn geplaatst. Er werd niets ge vonden. Premier Wilson, die als voorzitter optreedt, besloot de conferentie te laten doorgaan. ESKISTUNA, Zweden: Twee Ne derlanders hebben gisternacht een ongeluk met een sportvlieg- tuig overleefd. Onderweg van Emmeloord naarEskilstuna raak ten zij een boom en stortten neer. Op de foto: het uirak van het vliegtuig. Zeven van de tien Britten zijn ontevreden over de labourregering en ervan overtuigd dat de conser vatieven bij de eerstkomende ver kiezingen de overwinnin" zullen behalen. Dit zegt de Londense „Evening Standard" op grond van een peiling van de publieke opinie. Acht van de tien Britten zijn ontevreden cternde algemene toe stand in Engeland. De 31-jarige W. H. heeft donder dagmorgen in Tilburg Vóór de no dige opschudding gezorgd. In ken nelijk overspannen toestand had MELBOURNE: Honderdtien ver nielde huizen en veertien doden zijn het droeve resultaat van een van de ergste bosbranden, die de provincie Victoria heeft gekend sinds 1939. Foto: een huis in Lara, in de buurt van Melbourne, dat binnen enkele minuten door het vuur was verteerd. Israël is woensdag begonnen met de evacuatie van alle Arabie ren uit het bezette El Qantara aan het Suez-kanaal. De militaire com mandant van Gaza en Zuid-Sinai, generaal Mordecai Gur, zei dat de mensen naar El Arish, 144 km ver derop aan de kust van de Middel landse Zee, worden overgebracht omdat ze al verscheidene malen aan Egyptisch granaatvuur bloot gesteld zijn geweest. Egypte heeft niet geantwoord op een verzoek om repatriëring naar Egypte. De bevolking heeft in de verhuizing toegestemd. Een eerste groep van 80 is woensdag in El Arish aange komen. De verhuizing duurt een week. Met het volledige wapenem bargo tegen Israël heeft Frank rijk willen tonen dat het een uit breiding van het confict in het Midden-Oosten niet aanvaardt, heeft de Franse minister van bui tenlandse zaken, Debré, donder- avond in een vraaggesprek voor de radio gezegd. De Franse politiek is tweele dig: enerzijds heeft de staat Is raël recht van bestaan, op be scherming en op de normale ga ranties van het internationale recht, anderzijds bestaat de Franse politiek ten opzichte van de Arabische wereld in het ont wikkelen van goede betrekkin gen met deze landen, zei hij. Frankrijk heeft de afgelopen maanden geen aanvalswapens ge leverd aan de Arabische landen die bij de juni-oorlog van 1967 betrokken waren geweest. Op de vraag of Israël het vooruit be taalde bedrag terug betaald zal krijgen antwoordde Debré dat de normale handelsprocedure zal worden toegepast. Debré zei met nadruk dat de tjjd gekomen is dat de grote vier meewerken aan de regeling van het conflict, en dat er snel ge handeld moet worden. De Israëlische minister van transport, Moje Carmel, zei don derdag in een vraaggesprek voor radio Europa dat elke Israëliër er nu van overtuigd is dat er geen hoop op begrip en vriend schap van de Franse autoriteiten bestaat zolang De Gaulle presi dent is, „die vijandig staat tegen over Israël". „Maar de doorsnee Israëliër weet heel goed onder scheid te maken tussen generaal De Gaulle en het Franse volk". Frankrijk heeft zichzelf door de recente actie ongeschikt gemaakt voor een vredesrol in het mid den-oosten, aldus de minister. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayan, zei donder dag in Jeruzalem dat de nieuwe politiek van generaal De Gaulle Israël niet verplicht voorwaarden te aanvaarden die het land ver werpt. Het Franse embargo zal geen verandering brengen in de Israëlische politiek, zei hij. Hij heeft geen Ogenblik spijt gehad van de acties tegen Egypte en tegen het vliegveld van Bei roet. Als het leger niet direct had gereageerd op de aanslag in Athene op het Israëlische vlieg tuig, had Israël zijn luchtverbin- dingen waarschijnlijk niet kun nen handhaven. „De vrijheid van scheepvaart en luchtvaart vor men de levenslijnen van, Israël die wij nooit zullen prijsgeven". Hij herhaalde dat Israël het recht heeft de terroristen te be strijden op het gebied waar deze hun bases hebben. De landen die deze organisaties herbergen worden door Israël verantwoor delijk voor de daden gesteld. De zeer dichte mist boven het Waterweggebied heeft het verkeer van zeeschepen vrijwel geheel.stil gelegd. De Rotterdamse sleep boten die woensdag na een sta king van zes dagen het werk her vatten konden geen dienst doen. Voor de kust bij Hoek van Holland lagen tegen het einde van de mid dag twintig zeeschepen ts wach ten op gunstiger weersomstandig heden. In Libanon probeert de 47-jarige Rasjid Karami, een progressieve Arabische nationalist, de rege ringscrisis op te lossen, welke is ontstaan door het aftreden van het kabinet van dr. Abdoellah al-Jafi. Hoewel deze heeft ontkend, dat h!j ziin functie beschikbaar heeft ge steld in verband met de Israëli sche overval op het vliegveld van Beiroet, is de crisis duidelijk een gevolg van een algemeen onbe hagen over dit voorval, waarbij dertien Libanese liin vliegtuigen werden vernield. Er zijn stakingen geweest en er zijn eisen gesteld voor herinvoering van de dienst plicht en voor bestraffing van de genen die er verantwoordelijk voor moeten worden geacht, dat de Is raëliërs zonder slag of stoot hun actie konden uitvoeren. Men verwacht dat Karami, een advocaat die al zes maal premier is geweest, zal aansturen op een nationaal coalitiekabinet. Hij is lei der van de grootste partij, het „de mocratische parlementaire front", dat over 30 van de 99 zegels in het parlement beschikt. Dit front zeg de hem zijn steun toe, mits d= dienstplicht weer wordt ing-voerd en de dorpen en de strijdkrachten langs de grens met Israël worden versterkt. Keraml's politieke opvattingen worden gekenschetst als een com binatie van Arabisch nationalisme en een streven naar sociale recht vaardigheid. In de loop van de jaren Is Karami ook minister van justitie, van economische zaken en van sociale zaken geweest. Hü is voorstander van nauwere relaties met de andere Arabische landen. de man eerst diverse zaken uit een dakraam van de zolderkamer in de Kruisstraat, waar hij tijdelijk verbleef, op straat gesmeten, waarna de buren assistentie van de politie vroegen. Toen de politie mannen de woning via de voor deur binnentraden, werden ze ont haald op een drietal schoten, die H. van boven door een luikje in het wilde weg afvuurde. De deuren naar de bovenverdie ping bleken te zijn versperd. De aanwezige inspecteur poogde daar op via een plat dak en een glazen lichtkap de woning aan de achter zijde binnen te komen. Bij deze poging werd hij door H. onder schot genomen. Het eerste schot miste zijn doel, het tweede ver wondde de inspecteur licht aan de bovenlip. Toen meer assistentie ter plaatse kwam, besloot de politie ter voorkoming van erger een paar traangasgranaten in de woning te gooien. H. vluchtte naar boven, waar de politie hem kon over meesteren. Retoging v©©r Frasr.s© ambassade itiTsS Aviv Circa honderd mensen, vooj 'mt merend feel nationalis ten van de „heroef'-bewegins? hebben donderdag een betoging gehouden voor de Franse araba: sade in Tel Aviv. Ze voerden spandoeken me met leuzen tegen president De Gauile wegens diens besluit om alle wapenleveranties aan Israe' te verbieden. Er waren echter ook enkele ..Leve Frankrijk"-opschr;ften zichtbaar. Na het Israëlische volkslied te hebben gezongen verspreidden de betogers zich zonder inciden ten. Intussen heeft de algemene Israëlische stiidentenbónd voor maandag a.s. een grote demon stratie voor de Franse ambassade vastgesteld., Gebleken is dat de schoten wer den gelost uit een „Flaubert"-ge- weer, voorzien van kijker en ge luiddemper. In de woning werden nog vijftig patronen aangetroffen. Geweer en patronen werden in be slag genomen. H., die geen vast beroep uit oefent en al eerder in een psychi atrische inrichting werd verpleegd, werd ingesloten. De verwondingen van ds inspec teur zijn licht. MEER WIND Donderdag was er in ons land maar weinig wind. In de loop van de ochtend vormde zich op vele plaatsen mist, die hier en daar zeer dicht werd. De temneraturen wer den in de mistgebieden niet hoger dan twee a drie graden. Alleen in het zuidoosten van bet land was h»t vrii zonm'R weer. Het werd daar 6 17 graden. De vorsterens bevond zich bo ven W?st-Duits!and en West-Zwit serland. Aan de oostzijde van lijn vroor het ook in de middag op veie plaatsen nog matig. Vandaag nemen de luchtdruk- verschillen in onze omgeving toe, doordat een hoog°edrukgebiecl bo ven Scandinavië zich handhaaft en een denressie nabij Portugal zich uitbreidt in de richting van West- Frankrijk. Da zu'doostelijke wind neemt hierdoor toe waardoor de mistkansen klein worden. Daarbij worden in de middag temneraturen om het vriespunt verwacht SardlöiRé© burgemeester vermoerd De burgemeester van Belvi, een dorp nabij Nuoro op Sardinië, de 68-jarige Antonio Bruneddu, is woensdagavond door onbeken den zodanig mishandeld, dat hij enige uren nadat hij gevonden was. in een ziekenhuis overleed. Hij moet zijn aangevallen, toen hij per auto thuiskwam. Voordat hij de laaiste adem uitblies, pro beerde hij op te schrijven wie de aanvallers waren geweest, maar het schrift was niet te ontcijfe ren. In Polen is een 28-jarige man, Adam Henryk Kaczmarzyk, te rechtgesteld wegens spionage voor Engeland, zo is donderdag bekendgemaakt. De man had Brit se contactmensen in Warschau defensiegeheimen verkocht. Hij is vorig jaar juni ter dood veroor deeld. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot heden avond. Om het vriespunt Overwegend droog weer met wolkenvelden. Matige tot vrij kractige zuidoostelijke wind. In de ochtend in het algemeen lich te vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 10 JANUARI Breslcens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.53 6.29 7.03 7.12 n.m.! 6.16 6.52 7.26 7.35 ZATERDAG 11 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 6.39 7.15 7.49 7.58 en n.m. 7.05 7.41 8.15 8.24 a ZON MAAN op onder op onder .ian. 10 08.45 16.50 00.00 11.28 11. 08.44 16.52 00.39 11.39 12 08.44 16.53 02.01 11.52

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1