Half januari wordt Smrkovsky vervangen door Colotka Land- en tuinbouw namen een kwart van export voor hun rekening Spanning in het land door democratiseringsproces Agrarische bevolking verliest vertrouwen in het beleid Burgemeesters in Belgische laaskant gaan staken Zwitsers meisje doodgeranseld AMERIKANEN BOMBARDEREN IMFILTRATIEROOTES Guerrilla-aanval op Saigon verwacht VROUW CHINESE EX-PRESIDENT BESCHULDIGD VAM SPIONAGE HET WEER DONDERDAG 9 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5896 Lasterlijke aanvallen Evenwicht in functies Regering van Tsjechië benoemd Eerherstel Ook stakmgs- drelsiisig In de textielsector Columbians vliegtuig naar Cuba gedwongen Straaljager neergestort Hoogwater Zon- en Maanstanden BOSBRANDEN IN AUSTRALIË: Reeds elf slachtoffers Misvatting Fiscale maatregelen Een „grondbank" Prijsvoorstellen Europese commissie afgewezen Prankering bij abonnement: TERNEU2EN Directeur-Hoofdredacfeur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150-^-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties! 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het presidium van de Tsjecho- slowaakse communistische par tij heeft Peter Colotka, een pro gressief georiënteerde Slowaak, aangewezen als kandidaat voor het voorzitterschap van 't nieu we federale parlement. De uit gesproken liberale Tsjechische voorzitter van het oude parle ment, Josef Smrkovsky, is voor gedragen als eerste vice-voor- ïitter van de federale volksver tegenwoordiging en tevens als voorzitter van één van de twee kamers waaruit dit parlement bestaat, het huis van het volk. Dalibor Hanes, een weinig be kende afgevaardigde nit Slowa kije, is aanbevolen als voorzit ter van de andere kamer, het huis van de nationaliteiten. In Praag neemt men aan, dat het centrale partijcomité als het omstreeks 15 januari bijeen komt, de aanbevelingen van het presidium zal overnemen. De beslissing is dan aan het fede rale parlement, dat eind deze maand voor het eerst zal verga deren. Het is nu de vraag wat de Tsjechoslowaakse bevolking zal doen, waarvan grote delen o.a. de metaalarbeiders 'heb ben gedreigd in staking te gaan, als de populaire Smrkovsky zijn post zou verliezen. Smrkovsky zelf heeft verklaard dat hij zich zou neerleggen bij de besluiten, welke de daartoe bevoegde or ganen over zijn toekomst zou den nemen. In het communiqué van het partijpresidium over de kandi datuur van Colotka is nog eens verzekerd, dat Smrkovsky zijn hoge functie in de partij be houdt. Voorts geeft het presi dium toe, dat er spanning in het land heerst en dat dit mede een gevolg is van onvoldoende voor lichting over de vraag, wat er van het democratiseringsproces terecht zal komen. De partijlei ding zegt toe, dat het werk van de pers zal worden verbeterd en dat partijfunctionarissen in het openbaar meer uiteenzettin gen zullen geven. Aan de ande re kant veroordeelt het presi dium „lasterlijke aanvallen" op afzonderlijke personen in vlug schriften e.d. Colotka werd op 1 januari vice-voorzitter in het nieuwe federale kabinet onder premier Cernik. Tot voor kort had hij de weinig populaire functie van hoofd van de regeringscommis sie voor toezicht op de weer in gevoerde perscensuur. Dat er nu een Slowaak als voorzitter van het federale par lement is voorgedragen, houdt verband met de regel dat de hoogste functies gelijkelijk wor den verdeeld tussen Tsjechen en Slowaken. President Svoboda en premier Cernik zijn Tsjechen. De Slowaken krijgen nu naast de Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek ook een man aan het hoofd van het federale parlement. Het presidium van de Tsjechi sche nationale raad heeft woens dagmiddag de regering van de Tsjechische socialistische repu bliek benoemd. Premier is Sta- nislav Razl. Als vice-premiers treden Antonin Cervinba en Ladislav Adarnec op. Het kabi net telt 21 leden. De Tsjechoslowaakse partijchef Alexander Dubcek heeft woens dag een dringend beroep op het volk gedaan zieh te onthouden van onbezonnen daden. „Men dient te weten dat er in binnen- en buitenland krachten zijn die ons niet welgezind zijn. Wij moeten daarom niet tot sta king oproepen, de krachten ver spillen en de gevoelens opzwe pen, anders kan er een crisistoe stand ontstaan, waarin het cen trale partijcomité zijn toevlucht moet nemen tot maatregelen die het liever vermijdt". Als de eenheid in de partij verloren gaat, aldus Dubcek, kan alles verloren gaan wat wij sinds januari 1968 hebben opge bouwd. Negenentwintig voormalige sociaal-democratische partijfunc tionarissen in Tsjecho-Slowakije die 14 jaar geleden op beschul diging van verraad en spionage tot gevangenisstraf ziin veroor deeld, zijn onschuldig bevonden en gerehabiliteerd, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. Bij een gerechtelijk onderzoek is gebleken dat agenten van de staatsveiligheidsdienst de be trokkenen bekentenissen hebben afgedwongen. Het persbureau vermeldt niet of er onder de 29 waren, die nog gevangen zaten. Er zijn destijds straffen va riërend van 15 maanden tot 23 jaar uitgedeeld. Hoewel 1968 wat betreft het produktieniveau en de afzetmo gelijkheden voor de land- en tuin bouw geen onbevredigend jaar is geweest, lijkt de vrees gerecht vaardigd, dat de kostenstijgingen onvoldoende kunnen worden op gevangen, aldus de voorzitter van het landbouwschap, Ir. C. S. Knottnerug, woensdagmorgen In een bestuursvergadering van het landbouwschap in Den Haag. HIJ deelde mee dat de land- en tuin bouw in het afgelopen jaar bijna een kwart van de totale export voor zijn rekening nam. Van de agrarische produktie van Neder- Burgemeesters van 23 gemeen ten van de Belgische Maaskant (het grensgebied bij Nederlands Limburg) hebben aangekondigd dat zij vrijdag de gemeentehuizen ge sloten zullen houden. Deze staking is een protest tegen een aangekondigde produktiever- mindering van de mijn van Eisden. De Maaskantse gemeentebesturen verlangen het scheppen van vol doende nieuwe werkgelegenheid in de streek om het overtollig wor dende mijnpersoneel ter plaatse te kunnen opvangen. In West-Vlaanderen dreigen ruim 40.000 textielarbeiders vol gende week het werk neer te leg gen, indien vóór die tijd geen ak koord met de werkgevers is be reikt over loonsverhoging. De christelijke, socialistische en liberale vakbonden hebben een of ficiële stakingsaanzegging inge diend, die zondag a.s. afloopt. Zij verwerpen argumenten van werk geverszijde, volgens welke hun eisen voor loonsverhogingen in 1969 en 1970 vooral ais gevolg van de sterke Nederlandse concur rentie onaanvaardbaar zijn. De besprekingen over de nieuwe lonncontracten worden aan het einde van deze week nog voort gezet. LONDEN: Onder het wakend oog van twee rijen onverstoorbare Londense „bobbies" voeren deze Biajranen een dans uit voor het Marlborough House in Londen waar op dat ogenblik de eerste ministers van de Commonwealth- landen bijeen waren. Het geheel was een onderdeel van een pro testdemonstratie tegen de oorlog in Biafra. Een vliegtuig van de Colum biaanse maatschappij „Avianca" is dinsdag met 56 personen aan boord tijdens een binnenlandse vlucht van de route afgeweken richting Cuba. Het is het zevende Columbiaanse toestel waarmee dit is gebeurd sinds 9 september '67 en het eerste in het nieuwe jaar. Vandaag begint in Zurich een proces tegen zes mensen, onder wie een geëxcommuniceerde Duit se priester, die een 17-jarig meisie, Bernadette Hasler, in mei 1966 hadden doodgeranseld om „de dui vel uit te drijven". Daarvoor ge bruikten zij plastic buis, een rij zweep en een berkentak. Het meis je stierf na de behandeling. Haar ouders waren lid van de „interna tionale gezinsgemeenschap voor bevordering van de vrede", een secte die door de 69-jarige ex- oriester, Josef Stocker, en de 54- jarige Duitse Maria-Magdalen Kohier wordt geleid. De vier an dere beklaagden zijn eigenaars va- het chalet bij Ringwil-Hinwil, waar het meisje werd vermoord. Het proces zal 3 weken duren. Ter voorkoming van een mo gelijke guerrilla-aanval op Sai gon hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers gisteren bom bardementen uitgevoerd op in- filtratieroutes van de rebellen In de omgeving van de Zuid- vietnamese hoofdstad. Rond Saigon zijn in de afge lopen maand meer dan 40 wa penopslagplaatsen ontdekt, waarvan sommige in de laatste weken waren aangelegd, zo is van militaire zijde vernomen. In' ren gevecht tussen viet- eongleden en Amerikanen in de buurt van Saigon gijn dingdag 16 rebellen gesneuveld. De Ame rikanen leden volgens 'n woord voeder geen verliezen. In de provincie Kontoem in het centraal hoogland hebben Amerikanen dinsdag een basis kamp van Noordvietnamese mi litairen ontdekt. In het kamp, bestaande uit 18 hutten en 40 bunkers, werden grote partijen munitie, wapens en medicamen ten aangetroffen. De stad Dakto, 40 km ten noordoosten van Kontoeme, is dinsdagnacht door mortiervuur getroffen, waarbij één burger wend gewond. Een tweemotorige „phantom"- straaljager van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdag op een Amerikaanse artilleriestelling bij het vliegveld van Saigon neergestort, waarbij drie perso nen, twee Amerikaanse militai ren en een Zuitvietnamese bur ger, de dood hebben gevonden. De twee inzittenden van het verongelukte vliegtuig verlieten hun toestel, nadat het door ont snapte brandstof in brand was gevlogen. Zij kwamen ongedeerd op de grond. OVERWEGEND DROOG Een bij een depressie bij Ier land behorend front veroorzaak te woensdag in het oosten en noordoosten van het land plaat selijk langduirge regen: in Eel- de werd 4 mm neerslag geregis treerd. Het werd daar niet war mer dan plus I graad, maar in het zuidwesten van het land werd het omstreeks 5 graden. De depressie bij Ierland vult op, terwijl een rug van hoge luchtdruk nabij Spanje zich naar West-Europa verplaatst. Hier door zijn voor vrijdag den eer slagkansen klein. Bij een overwegend zwakke wind tussen zuidoost en zuid west zullen de temperaturen in de middag over het algemeen enkele graden boven nul wor den. DONDERDAG 9 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vjn n.m, 5.12 5.34 5.48 6.10 6.22 6.44 6.31 6.53 VRIJDAG 10 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert- Walsoorden v.m. n.m. 5.53 6.16 6.29 6.52 7.03 7.26 7.12 7.35 ZON MAAN op onder op onder jan. 9 08.46 16.49 23,20 11.18 10 08.45 16.50 00.00 11.28 11. 08.44 16.52 00.39 11.39 12 08.44 16.53 02.01 11.52 Bosbranden In de Australische staat Victoria hebben aan zeker 11 mensen het leven gekost, ter wijl tenminste 100 gebouwen in vlammen zijn opgegaan. Brandweerautoriteiten deelden mee dat van de ruim 70 vuur haarden de helft nog niet onder controle is. Het zwaarst getroffen door de branden is de plaats Lara, 50 ki lometer ten zuidwesten van Mel bourne, waar négen mensen om kwamen. Drie van de slachtof fers werden in hun woningen door het vuur verrast; de ande ren hadden getracht met hun auto's de plaats te verlaten. In Lara zijn zeker 40 huizen, twee kerken en een school verwoest. De overlevenden hadden een toe vlucht gezocht op het voetbal veld, terwijl de brand met een spoor van 15 kilometer door Lara trok. In het kinderziekenhuis van Melbourne is een jongetje van negen jaar aan brandwonden be zweken. Hij was met twee andere kinderen uit het dorp Werribbee naar het 30 kilometer noordoos- telijker gelegen Melbourne over gebracht. Het 11e slachtoffer was een man, die bij de bestrijding van een brand te Ararat, 200 kilome ter ten noordwesten van Mel bourne, door een hartaanval werd getroffen. Te Diamond Creek, 25 kilome ter ten noorden van Melbourne gingen 26 huizen in vlammen op. landse oorsprong werd, in be werkte vorm, meer dan 40 pro cent uitgevoerd en wel tot een bedrag van ruim 6 miljard gulden. „1968 heeft ons een harde les geleerd", aldus ir. Knottnerus, „namelijk dat een gemeenschap pelijke markt zoals die met de aanvaarding van de E.E.G.-zui- vel- en rundvleesregeling voor alle hoofdprodukten tot stand kwam, ook gemeenschappelijke problemen meebrengt. De snelle stijging van de produktiviteit van de E.E.G.-landbouw, de neiging om de stijgende kosten op te van gen door produktievergroting en de relatief achterblijvende con- cumptieve vraag resulteerden in toenemende overschotten van enkele hoofdprodukten: melk, tarwe en suikerbieten. De gecombineerde presentatie van de prijsvoorstellen, die dr. Mansholt op 10 december aan bood en van het structuurmemo randum versterkte de reeds be staande misvatting, dat de over schotproblemen het gevolg zou den zijn van een verouderde structuur van de landbouwbe drijven", aldus ir. Knottnerus. Hij stelde nadrukkelijk dat het land bouwschap het niet eens is met prijzen bevriezen en ten dele ver lagen. We lopen het gevaar, dat de agrarische bevolking die toch al twijfelt aan de juistheid van het landbouwbeleid, zijn vertrouwen geheel verliest", aldus de voor zitter van het landbouwschap. Ir. Knottnerus somde een aan tal wensen op, die het landbouw schap bij de minister op tafel wil leggen. Een positieve houding van de Nederlandse vertegen woordigers in Brussel moet ge paard gaan met 't realiseren van een redelijk prijsbeleid, het be ëindigen van voor het vrije ver keer schadelijke concurrentie vervalsingen en het scheppen van voldoende werkgelegenheid bui ten de landbouw. „Onze bedrijven worden steeds kapitaalintensiever. Deze en an dere economische ontwikkelin gen stellen eisen, waaraan het huidige fiscale regiem onvol doende beantwoordt", aldus ir. Knottnerus. Hij achtte een aantal maatre gelen op fiscaal gebied op korte termijn nodig, zoals herinvoering van de onbelaste reserve in een verbeterde vorm, mogelijkheid van afschrijving op investeringen ten behoeve van de grondverbe tering en verhoging van de waar dering van de arbeid van de ge huwde vrouw op het land- en tuinbouwbedrijf en dienovereen komstige verhoging van de af trekpost van het zuiver inkomen. De financieringsproblemen voor hen, die grond willen kopen, ziet spreker toenemen voor land bouwers, die hun bedrijf willen vergroten, alsmede voor pachters die gedwongen zijn van hun voor keursrecht gebruik te maken. „Maar bovenal eist de continuï teit in de landbouw, dat telken- jare een aantal jonge onderne mers een bedrijf overneemt. Met het oog op de toekomst moet worden vermeden, dat een groep van bekwame jongeren uit de landbouw moet afvloeien als gevolg van de financieringspro blemen, die ontstaan bij het in eigendom nemen van een op zich zelf rendabel landbouwbedrijf. Het is daarom noodzakelijk, dat in de behoefte aan „goedkope" financieringsmogelijkheden ten aanzien van de grond voor ge noemde categorieën agrariërs wordt voorzien", aldus ir. Knott nerus. Hij kondigde aan, dat de com missie grondfinanciering, inge steld door het landbouwschap en de centrale landbouwkredietin stellingen, het schap het voor stel zal voorleggen om in Neder land te komen tot de oprichting van een „Grondbank". Het landbouwschap heeft de prijsvoorstellen voor het toekom stige landbouwbeleid in de E.E. G., zoals die door de Europese commissie zijn ingediend, afge wezen. De prijsvoorstellen gaan te zeer uit van een bevriezing van het niveau of een verlaging van de prijzen om dit te kunnen op vangen door produktiviteitsstij- ging. Bovendien zijn er nog kos tenstijgingen in het vooruitzicht en wil ook de landbouw wel eens dat iets meer van de welvaart zijn deel wordt. Ook werd opgemerkt, dat de prijsvoorstellen onjuist zijn, om dat niet tegelijk de structuurpo litiek van de grond komt, die moet worden gevoerd op basis van het plan-Mansholt. Daardoor zijn de gevolgen niet te overzien, bijv. van verlaging van de inter ventieprijs voor boter en verho ging van die voor magere melk poeder. Los hiervan meende het bestuur van het landbouwschap te kunnen instemmen met even tuele maatregelen om de „boter berg" op te ruimen door verla ging van de boterprijs voor de consument. De vrouw van de In ongenade gevallen Chinese president Lloe SJao-Tsji Is in een officieel rapoort van de Chinese communistische partij betiteld als een vroegere Amerikaanse spionne. Dit berichtte woensdag het Japanse blad „Mai- nitsji" zonder bronvermelding. Het bewuste rapport zou vorig jaar oktober zijn besproken op hst partijcongres, dat het besluit nam om Lioe uit al zijn functies te sto ten. Er stond in dat Lioe's vrouw, Wang Koeang Mei, eens door een bureau van de Amerikanse ge heime dienst in Peking als spionne naar Jenan in noordwest-China is gezonden. Het paar trouwde in 1947, het jaar vóór de communis tische machtsovername in China. In het rapport werd niet vermeld wanneer de vrouw naar Jenan is gegaan, maar de opgesomde „mis drijven' sloegen alle op de tijd vóór 1948, aldus de Japanse krant. „denker" achter Mao Het blad van de Russische schrijversbond, „Literatoernaja Gazeta", onthulde woensdag dat de „denker achter Mao" een zeke re Tsjen Po-Ta is, al vele iaren medewerker van de Chinese ieider en sinds 1966 lid van het priilburo. Evenals vroeger de Chinese keizers heeft Mao tse-Toeng steeds een stilist en leverancier van citaten naast zich nodig gehad, schreef 't blad. Deze rol wordt al sinds 1939 vervuld door Tsjen Po-Ta, die dan ook „de pen" of „de schaduw" van Mao kan worden genoemd. Hij js het vermoedelijk geweest die de „culturele revolutie" heeft uitge dacht en hii zou zich volgens het blad nu op het politieke toneel wat naar de achtergrond bewegen uit vrees dat zijn „meester" hem de schuld geeft van de tijdens de „cul turele revolutie" gemaakte fouten. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Verspreide opklaringen Overwegend droog weer met verspreide opklaringen en aanvan kelijk hier en daar mist. Meren deels zwakke wind tussen zuid oost en zuid. In de ochtend plaat selijk lichte vorst, in de middag temperaturen in het algemeen en kele graden boven bet vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1