Gemeenteraad van Terneuzen BANKOVERVAL IN BREDA: BUIT f2000 MISLUKTE OVERVAL OP TANKSTATION MAROKKAAN BEROOFD Utrechtse aanrander veroordeeld Verkoper van staatsloten beroofd gehouden op donderdag 12 december 1968, te 14 uur Pagina 6 DË VRIJE ZEEUW Woensdag 8 januari 1069 Maandagmiddag ora half vier heeft een man een overval ge pleegd op het filiaal van de Boe renleenbank in de Mechelenstraat in Breda. De man, die een pet op had en een grote zonnebril droeg, bedreigde het personeel met een pistool en wist de employé's er toe te bewegen hem een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden te geven. De dader is spoorloos. Dit is in twee maanden tijds de derde bankoverval, die in Breda is gepleegd. Ongeveer acht weken geleden werd hetzelfde filiaal van de Boerenleenbank overvallen. De buit bedroeg toen circa drie mille. Vier weken geleden werd een filiaal van de Algemene Bank Ne derland in Breda overvallen. Dinsdagmorgen omstreeks drie uur is een poging gedaan het tank station de Blokhut aan rijksweg 1 onder Diemen te beroven. Drie ger maskerde mannen drongen het sta tion binnen en een van hen be dreigde de 64-jarige pompbedien de D. B. met 'n mes. B. verweerde zich en liep daarbij enkele opper vlakkige verwondingen in het ge zicht op. Hij slaagde er in het alarm in werking te stellen, dat bestaat uit een zwaailicht op het dak van het pompstation en een sirene. De drie mannen schrokken zo van het geluid, dat zij hals over kop vluchtten. In een grote auto, lichtkleurig met donker dak, mo gelijk een Ford bouwjaar 1960, die met een chauffeur op korte afstand gereed stond, verdween het drietal met grote snelheid in de richting van het Gooi. Na samenwerking tussen Ne derlandse en Belgische potitie- instanties zijn drie jongelui ge arresteerd, die er van worden verdacht op le Kerstdag op weg van Overpelt in België naar huis aan de grens een Marokkaan uit een autobusje te hebben gegooid, na hem van 30.000 Belgische fr. te hebben beroofd. De 21-jarige C. van B. uit Valkenswaard en G. van M. en J. van M., beiden 19 jaar, uit Leende zijn naar het huis van bewaring in Den Bosch overgebracht. Op de eerste Kerstdag zijn de drie jongelui met een in Leende gestolen auto naar Overpelt ge reden, waar zij in een café de Ma rokkaan zouden hebben ontmoet. Deze had veel gedronken en gaf regelmatig rondjes weg, die hij betaalde uit een gevuld zakje. Tegen sluitingstijd vroeg de waardin aan de drie Nederlan ders, of zij de Marokkaan een lift wilden geven naar Leopoldsburg. Het drietal zou echter met hem naar de grens zijn gereden. In de grensstreek zouden zü hun slachtoffer hebben achtergelaten na hem met geweld van 30.000 francs te hebben beroofd. De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 19-jarige drukker Steven van der P. wegens poging tot aanranding veroordeeld tot aeven maanden gevangenisstraf niet aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering. Van der P. viel op 4 juli 1968 op straat een 19-jarig meisje aan, kneep haar keel dicht en pro beerde ontucht met haar te ple gen onder de bedreiging dat hij haar zou vermoorden, als ze gil de. Het meisje gilde toch en ver loor het bewustzijn. Van der P. sloeg op de vlucht, maar werd gegrepen door een voorbijganger. Uit het psychia trisch rapport bleek dat hij op zijn werk en thuis moeilijkheden had gehad, aan een minderwaar digheidscomplex Hjdt en vermin derd toerekenbaar moet worden geacht. Een onbekende man heeft maandagavond omstreeks kwart over negen in het staatsloterij kantoortje van de 75-jarige heer D. G. van Eldik in Dodewaard een geldtas met 1300 a 1400 gulden geroofd. Het geld was de op brengst van de staatsloten, die de heer Van Eldik had verkocht. De overvaller, een man van middel bare leeftijd, had zich in het huis, waar het kantoortje is gevestigd, verborgen gehouden, tot de laat ste koper was vertrokken. Op het moment dat deze de deur uitging, kwam de overvaller te voorschijn en eiste hij geld van de heer Van Eldik. Er ontstond een korte worsteling, waarna de overvaller een tas met geld weggriste en zich uit de voeten maakte. De opbrengst van de loten, die de heer Van Eldik overdag had verkocht, rond 10.000 gulden, was aan het eind van de middag naar de bank gebracht, 's Nachts om twaalf uur had de speurtocht naar de overvaller in Dodewaard en de wijde omgeving nog geen esultaat opgeleverd. Aanwezig: Voorzitter: Burgemeester J. C. Aschoff. Wethouders: F. M. Berbers, M. Nieuwdorp en M. de Vos. Raadsleden: A. J. Verbrugge, A. C. S. van Breda Vriesman, R. Hol, P. J. Huijbreeht (komt later ter vergadering), J. M. Hamelink, II. A. Brakman, W. H. A. van Alphen, M. J. M. van Nispen, mevr. J. M. Doppegieter Thiel, D. Moret (komt later ter vergade ring), D. M. Ollebek; F. Dieleman en A. Ramondt. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open de vergadering en heet U allen welkom. Da heer Huijbreeht zal later ter vergadering komen en de heer Moret is verhinderd de vergadering bij te wonen, naar mij werd medegedeeld. Een eventuele mondelinge stemming zal aan vangen bij nr. 12, dat is de heer Ramondt. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade- van 20 november 1968. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden deze notulen vastgesteld. 2. .Ingekomen stukken. a. verzoek van de Stichting het Nederlands Astma Fonds om subsidie; b. verzoek van de Nederlandse Hartstich ting om subsidie; c. verzoek van de Nier Stichting Nederland om subsidie; d. verzoek van de Ouderverenigingen „Voor het Zorgenkind'' en „Helpt Elkan der" om subsidie; e. verzoek van Stichting Moederheil om subsi-die; f. verzoek van de directie van het gespro ken weekblad „De Band" om subsidie; g. diverse verzoeken om subsidie, afkomstig van instellingen c.s. vermeld op een hier- bijgaande lijst. Mevr. DoppegieterThiel: Mijnheer de voor zitter, bij de ingekomen stukken staat onder b. vermeld het verzoek van de Nederlandse Hart stichting om subsidie. Uw college stelt daarbij voor o.m. dit verzoek af te wijzen. Ik zou U wil len vragen, welke motieven er aan ten grondslag liggen om dit verzoek af te wijzen wij dachten dat één van de grootste doodsoorzaken in Neder land is de hart- en vaatziekten terwijl daar naast de kanker- en rheumabestrijding wèl subsidie ontvangen. De heer Nieuwdorp: Mijnheer de voorzitter, ik geloof dat er inderdaad weinig verschil zit in het doel van deze instanties. Deze doeleinden zijn ons zonder uitzondering sympathiek, maar er zijn tenslotte grenzen. Al jaren staat dit verzoek om subsidie op deze lijst en steeds is dit afgewezen omdat wij van mening zijn, dat hier niet zozeer een taak ligt voor de gemeente, alhoewel wij er beslist sympa thiek tegenover staan. Op deze grond staan wij dan ook afwijzing voor. Mevr. DoppegieterThiel: Mijnheer de voor zitter, ik dacht niet dat deze gronden dus goed genoeg waren om het astmafonds en de nier stichting op één lijn gezet moesten worden met 't kankerfonds en het rheumafonds. De Voorzitter: Zoals de wethouder van finan ciën reeds heeft uiteengezet, staan wij in het al gemeen op het standpunt, dat dit bijzonder nut tige instellingen zijn, die een subsidie nodig heb ben. Het zijn echter geen plaatselijke verenigin gen of afdelingen, waarbij dus niet in de eerste plaats voorop staat, dat de gemeenten subsidie moeten geven. U kunt er dan op wijzen, dat ze wèl subsidie geven aan het Koningin Wilhelminafonds, maar dat is een traditie, overeenkomstig welke in vele gemeenten in Nederland wordt gehandeld. In het algemeen worden geen andere stichtin gen gesubsidieerd, omdat hier geen speciale ge- meentetaak aanwezig wordt geacht. Er moet wèl subsidie worden verstrekt in die gevallen, maar niet uit de gemeentekassen. Wij zijn in de eerste plaats verantwoordelijk voor plaatselijke instellingen en verenigingen, waarbij het Ko ningin Wilhelminafonds als een soort gegroeide traditie mag worden aangemerkt. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, ik voel er ook wel iets voor om deze materie nog eens nader te bezien. Verdient het geen aanbeveling b.v. door de Gezondheidsraad eens te laten bezien of, zoals ten aanzien van t.b.c., de moge lijkheid aanwezig is een onderzoek in te stellen voor wat betreft de hart- en vaatzieken, want dit is inderdaad zeer verontrustend in Nederland. Mijn rechter-buurman zal hiervan nog wel beter op de hoogte zijn, maar ik las enige tijd geleden, dat in de leeftijdsgroep van 30 tot 50 jaar ongeveer 12.000 slachtoffers per jaar vallen. Wanneer tijdig een onderzoek zou zijn inge steld, dan had dit wellicht duizenden het leven kunnen redden. De vraag is, of dit georganiseerd kan worden en zijn hiervoor de financiële mid delen aanwezig. De Voorzitter: U stelt het wat meer in zijn algemeenheid. Ik wil nog eens benadrukken, dat ook wij het doel van deze stichting bijzonder belangrijk vinden. Of een onderzoek kan wor den ingesteld, zoals door U bedoeld, is, in eerste instantie geen zaak voor de gemeente. Wel is mij bekend, dat hiervan landelijk studie wordt gemaakt en wat ons betreft hoop ik, dat een en ander spoedig zal kunnen worden gerealiseerd. Als het zover is, ligt zaak principieel anders en dan kan worden bezien of de gemeente hier aan moet meewerken. Op dit moment kan ik daarover geen toezegging doen, maar dit is ook nog niet aan de orde. Thans stellen wij, dat der gelijke instellingen landelijk subsidie moeten krijgen, maar geen plaatselijke subsidies. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 3. Voorstel, van burgemeester en wethouders tot vaststelling van de gemeentebegroting 1969 en de begrotingen 1969 van de takken van de dienst (t.w. het woningbedrijf, het grondbedrijf, de sociale dienst en de dienst openbare werken). De Voorzitter: Gaarne geef ik U gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Ik zie, dat hiervan gebruik willen maken de heer Hol, mevrouw Doppegieter, de heer Ramondt en de heer Van Breda Vriesman. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, namens de fractie van de Partij van de Arbeid zal ik ook ditmaal gaarne gebruik maken van de door U geboden gelegenheid tot het houden van alge mene beschouwingen. Het is onze fractie bekend, mijnheer de voor zitter, dat de afdeling financiën ter gemeente secretarie. het l-atsïe halfjaar van 1968 onder moeilijke omstandigheden heeft moeten werken, nu de chef van die afdeling, de heer De Zeeuw, wegens ernstige ziekte en na operationeel in grijpen, geruime tijd verstek heeft moeten laten gaan. Ook wij, als fractie, verheugen ons over het feit, dat de heer De Zeeuw in zoverre is hersteld, dat hij onlangs zijn werkzaamheden weer ter hand heeft kunnen nemen. Daarnaast willen wij gaarne een woord van waardering laten horen jegens de plaatsver vangend chef van genoemde afdeling, de heer J. C. van Doeselaar, met zijn medewerkers, die des ondanks toch kans hebben gezien nog dit jaar de begroting, voorwaar geen sinecure, klaar te krijgen. Wat de financiële positie van de gemeente be treft werd er onlangs, n.l. in het voorafgaande afdelingsonderzoek, gehouden op 20 en 22 no vember 1968, nog voldoening over uitgesproken, dat het mogelijk bleek te zijn wederom een sluitende begroting aan te bieden aan de gemeen teraad. Afgewacht diende te worden aldus bet ver slag of de post voor onvoorziene uitgaven, waarop thans 59.000,beschikbaar is, voldoen de ruimte zal geven om nieuwe uitgaven op te vangen. Het antwoord van uw college luidt: „Afge zien van bijzondere omstandigheden mag wor den verwacht, dat ook in het. komende begro tingsjaar deze begroting sluitend zal kunnen worden gehouden". Vraag: Handhaaft uw college deze mening, nu hedenavond tevens in behandeling komt de eerste wijziging van de ge meentebegroting 1969 n.a.v. punt 6 van deze agenda, n.l. een voorste] van uw college tot reconstructie van het gedeel te van de oostelijke kanaalarm, gelegen tussen de Herengracht en de Rose- graeht? Immers in eerste instantie zou hier een bedrag mee gemoeid zijn van 99.000,doch afgewacht zal dienen te worden hoe de procedure tot over dracht van de straten, het water en de gronden aldaar zal aflopen. Wat dit laatste betreft zijn wij hoop vol gestemd op een gunstige overeen stemming met het Rijk, doch zekerheid hebben wij eerst als dit bekend is. Alvorens hier verder op in te gaan. lijkt het ons gewenst de behandeling van punt 6 van de agenda in de raad even af te wachten. Zoals ook in onze algemene beschouwingen van 't vorig jaar werd opgemerkt, dwingt de financiering van de gemeentelijke uitgaven nog steeds tot verhoging van retributies. Wij hebben toen geconcludeerd dat dit op het gebied van de belastingheffing de klok achteruitzetten is. Doch ook al kunnen de gemeenten, vanwege de stok achter de deur, n.l. het anders niet in aanmerking komen voor aanvullende uitkerin gen niet aan deze verhogingen ontkomen, dan vergt het, naar de opvatting van onze fractie, toch 'n zorgvuldig afwegen van waar en op wie nieu we lasten worden gelegd. De bestaande inko mensverschillen vragen om vrijstellingen en dif ferentiatie in tarieven en retributies. In dit verband lijkt het ons dienstig te wijzen op een ter plaatse meermalen gehoorde, doch ons inziens onjuiste, veronderstelling, als zou den deze verhogingen uitsluitend worden door gevoerd teneinde het bouwen van het nieuwe stadhuis mogelijk te maken. Immers, zelfs indien dit laatste geen door gang zou vinden, dan nog sou men aan deze verhogingen niet kunnen ontkomen, wilde men zichzelf als gemeente als het ware niet onder curatele doen stellen. Immers, een groeiende gemeente ziet zich ge plaatst voor de realisering van talrijke, soms zeer urgente, plannen, welke aanzienlijke finan cieringsmiddelen vereisen (schouwburg, over dekt instructiebad, sporthal, enz.). Verder die nen telkenjare hieruit te worden bestreden de tekorten b.v. op het sportveldencomplex, het openzwembad en de beide badhuizen (kom en Sluiskil) enz., enz., welke tekorten soms zéér aanzienlijke bedragen vereisen. Verder zijn er nog talrijke andere verplich tingen, b.v. de bijdragen aan de afvalwaterlei ding, de muziekschool en niet te vergeten de talrijke subsidies, welke in haar totaliteit even eens een niet onbelangrijke hap van de finan ciële koek uitmaakt. Voor de realisering van enkele belangrijke objecten, w.o. het stadhuis, waarvan de bouw, blijkens het antwoord van het college van bur gemeester en wethouders in het voorlopig ver slag van het afdelingsonderzoek, naar de vaste overtuiging van uw college in het voorjaar van 1969 gegund zal kunnen worden, is het altijd prettig nog een appeltje voor de dorst te heb ben, Dit financiële appeltje kunnen wij in de be groting vinden op de staat Model O (Staat van eigen kapitaal, reserves en waarborgsommen) en wel op bladzijde 149 onder de post fonds stads ontwikkeling. Onmiddellijk moeten wij hier echter op laten volgen dat op deze post ook voor andere belang rijke objecten, b.v. het instructiebad en de sport hal, een beroep zal worden gedaan, zodat het zaak zal zijn dit fonds zoveel mogelijk te spek ken. En dit laatste hebben wij niet altijd in de hand, omdat dit uiteraard afhankelijk is van het groei tempo van de gemeente (verkoop van gronden voor woningbouw, scholenbouw enz., alsmede voor industriële doeleinden). Mijnheer de voorzitter, 't vorig jaar mocht ik tijdens de toen gehouden algemene beschouwin gen even stil staan bij de vele veranderingen, welke onze gemeente de laatste jaren heeft on dergaan en hij die welke nog aangevat dienden te worden. En dan is het bewonderenswaardig, mijnheer de voorzitter, thans te mogen consta teren, hoeveel toen nog te realiseren zaken nu dus slechts in één jaar tijds reeds hun be slag hebben gekregen, of waarmee inmiddels een aanvang is genomen. Gelet op het karakter van de werken nam uiteraard de rijkswaterstaat het leeuwenaandeel voor haar rekening. Zo kon de nieuwe binnen- vaartsluis in gebruik worden genomen, ver dween de Axelsebrug van het toneel, waarvoor een dam in de plaats kwam, werden achtereen volgens gedempt: de vluehthaven, de midden- sluis, de middenkanaalarm en het vissershaven tje, alsmede een gedeelte van de oostelijke bui tenhaven, terwijl de oostkolk en een deel van de oostelijke kanaalarm, gelegen tussen de Heren gracht en de Rosegracht, gedeeltelijk werden ge dempt, n.l. tot pl.m. 1 meter onder de water spiegel. De nieoiwe brug ten noorden van Sluiskil kwam gereed, evenals, dank zij de medewerking van het provinciaal bestuur (prov. waterstaat), de aansluitende wegen over deze nieuwe brug. al ontbreekt helaas hieraan nog een belangrijk wegvak, n.l. van Hoek-brug Sluiskil. Met betrekking tot dit laatste heeft onze fractie U tijdens de begrotingsvergadering van 13 de cember 1967 gevraagd: „Blijkens het vooront werp van het nieuwe riikswegenplan ligt het in de bedoeling van de Minister van Verkeer en Waterstaat het wegvak Hoek—Sluiskil daarin op nemen. Het wordt dus een rijksweg. Kan het college van burgemeester en wethou ders, eventueel in samenwerking met het college te Hoek, bevorderen, nu de kans bestaat dat de nieuwe brug omstreeks maart 1968 voor het ver keer zal worden opengesteld, dat de Minister voornoemd, gevraagd wordt spoedig opdracht te willen geven tot aanleg van dit wegvak? Vraag: Uw college heeft toen bij de beant woording gezegd dit te zullen overwe gen. Gaarne herinneren wij U hierbij aan deze toezegging en zouden wij het op prijs stellen thans te mogen verne men wat hiervan het resultaat is ge weest? HAVEN- EN INDUSTRIËLE ONTWIKKELING Wellicht ten overvloede zij gewezen op de tra ge gang van zaken bij de tot-standkoming van het havenschap. De kanaal- en sluiswerken zullen volgende week donderdag, 19 december a,s„ officieel in gebruik worden gesteld door achtereenvolgens Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Konin gin der Nederlanden. De feestvreugde hierover wordt aan Neder landse zijde toch wel wat getemperd door het niet gereed zijn van de kanaalhavens. Wat de havenaccomodat'e zelf betreft, heeft onze fractie een jaar geleden ondermeer geat tendeerd op de wel zéér povere verlichting van de havens en het ontbreken bij avond van ver lichte naamsaanduidingen van de diverse ha vens. Nog steeds is hierin geen verbetering ge bracht. Vraag: Heeft uw-college, zoals toen toegezegd, ter zake nog overleg gepleegd met de Rijkswaterstaat en, zo ja, kunt U ons ter zake dan nader informeren? Volgens persberichten heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat 't vorig jaar opgemerkt, dat in het voorjaar van 1968 het tracé voor de vaste verbinding onder en/of boven de Wester- schelde zal kunnen worden aangewezen. Helaas is dit tot op heden nog niet gebeurd. Wèl is bekend, dat ambtelijke rapporten over het trace voor de vaste verbinding de Minister van Verkeer en Waterstaat hebben bereikt en dat door laatstgenoemde desgevraagd is toege zegd ter zake overleg te plegen met het provin ciaal bestuur. Vraag: Is het college van mening dat de plan ning van het gemeentebestuur aanmer kelijk wordt bemoeilijkt door het uit blijven van een beslissing over 't tracé van de vaste verbindinc? En, zo ja, is het college dan bereid zich ter zake tot 't provinciaal bestuur tp wenden, met verzoek 'n spoedige be slissing zoveel mogelijk te bevorderen? De industriële ontwikkeling aan het Hol lands-Diep baart ons zorgen. Het is n.l. lang niet denkbeeldig dat de aktiviteiten aldaar een grote rem zullen blijken te zijn voor de ver dere ontsluiting van het Westerscheldebekken, waar, geheel in de lijn van de verschillende re geringsnota's, door de natuurlijke gesteldheid een belangrijke (zeehaven) ontwikkeling moge lijk is. Reeds veel is er over deze zaak gesproken en geschreven. Onze fractie kan zich ter zake conformeren aan het standpunt van het provin ciaal bestuur. Zeeland is wel eens verweten een chauvinistisch standpunt in te nemen. Daarom deed het mij deugd, mijnheer de voorzitter, een dezer dagen in een van onze dagbladen (Alge meen Dagblad van 6 december 1968) te lezen: „De vestiging van Shell Chemie bij Moerdijk kan grote gevaren opleveren voor de ruimtelijke ordening van zuidwest Nederland. Uit planolo gisch oogpunt was het beter geweest het bedrijf in Zeeland te vestigen". Dit, mijnheer de voorzitter, is de mening van mr. J. Witsen, hoofd directie algemene zaken van de Rijksplanologische dienst, over het besluit binnen vijf jaren een groot chemisch bedrijf te bouwen aan de oever van het Hollands Diep. Me dunkt, men kan mr. Witsen toch moeilijk van chauvinisme beschuldigen. In het zelfde dagbladartikel wordt verder op gemerkt.: Toch kan het complex volgens de pla nologische dienst worden ingepast in de .struc tuurschets voor het jaar 2000 uit deze nota) maar dan zal aan een serie voorwaarden moeten wor den voldaan: 1. De industrievestiging mag zich niet in wes telijke richting uitbreiden; 2. Er mag beslist geen kanaal door de Hoek se Waard worden gegraven om de bedrijven van Shell een betere verbinding met Pernis te geven; 3. Het Moerdijkgebied mag onder geen beding uitgroeien tot een nieuwe zeehaven; (hier zijn wij als fractie het meest beducht voor); 4. De ontwikkeling van een zeehaven (zee havens) in Zeeland moet met kracht ter hand worden genomen. Als aan deze voorwaarden aldus het artikel niet wordt voldaan komen, volgens mr. Wit sen, de nu geldende plannen voor de- ruimte lijke ordening en indeling van zuid-west-Ne derland in de lucht te hangen. Dan vervalt de Tweede nota ruimtelijke ordening waarop tot nu toe in grote lijnen het regeringsbeleid is afgestemd. Dan zal de Rijksplanologische dienst weer een nieuwe nota moeten opstellen waar mee veel tijd gemoeid is. Dat West-Brabant een grote industrie nodig heeft i.v.m. de heersende werkloosheid en de enorme pendel vindt ook onze fractie vanzelf sprekend. Mijnheer de voorzitter, in het afgelopen jaar is vanwege onze fractie herhaaldelijk gesproken over de plaatselijke havenontwikkeling. Wij achten het niet nodig nu weer in details te treden, hoewel het zeer zeker noodzakelijk is deze kwestie nauwlettend in het oog te houden. Voor één zaak echter, het is reeds bij het af delingsonderzoek aangekondigd, willen wij een uitzondering maken en daarvoor uw aandacht vragen. Zeeland heeft zich, 'bij monde van de ETI- directeur kandidaat.gesteld voor een eventuele aftakking van de Joliepijpleiding van Rotter dam naar Antwerpen. Later is dat meer gepre ciseerd in een aftakking welke zou moeten lopen naar Vlissingen-Oost In verband hiermede stellen wij uw college voor aan de desbetreffende regeringsinstanties te berichten, dat Terneuzen evenzeer gegadigde is voor een eventuele aftakking en dat dus met de Belgische autoriteiten ter zake onderhan deld zal dienen te worden. WONINGBOUW Onlangs is vanwege onze fractie in de raad de huurbelastingwet aan de orde gesteld. Tij dens de debatten is komen vast te staan dat de mogelijkheden tot doorstroming naar duurdere en betere woningen in Terneuzen niet aanwezig zijn door het ontbreken van woningen en bouw volume. Nu de aankoop van in particulier eigendom zijnde woningen in de wijk „Java" bijna is vol tooid, zal het noodzakelijk zijn ook de res terende ruim 150 woningwetwoningen, eigendom van de woningbouwvereniging „Terneuzen" aan te kopen en t.z.t. te slopen. In dit verband mogen wij U andermaal wij zen op het ontbreken van geschikte woonruim te, alsmede het ontbreken van bouwvolume voor dit doel. Voor deze twee projecten, de doorstroming en de verdere sanering van „Java" is het noodza kelijk dat zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de bouw van de twee bejaardenflats met 168 wooneenheden, welke de Algemene Stich ting Bejaardenzorg Terneuzen, in samenwer king met de woningbouwvereniging „Terneu zen" wil realiseren. Bovendien kunnen dan ook de zogenaamde „duplex-woningen" in de Dokweg, de Azalea straat en de Leliestraat in hun aanvankelijk be doelde staat worden gebracht. Samenvattende dringt onze fractie er bij uw college sterk op aan al het mogelijke te doen tot het verkrijgen van voldoende bouwvolume voor de door ons genoemde projecten, waarbij wij grote prioriteit geven aan de bouw van ge noemde bejaardenflats. Tevens spreken wij de hoop uit, dat de wo ningbouwvereniging „Terneuzen" spoedig ksn overgaan tot uitvoering van de plannen vcor de premiewoningen (plan Zuidpolder) en „Sluis kil". Gezien het zeer geringe volume dat is toege wezen aan de provincie Zeeland zowel wat de woningwetwoningen als wat de premie- bouw door corporaties betreft (voor 1967 konden nog 4600 vergunningen voer wo ningbouw worden afgegeven, terwijl voor 1968 op niet meer dan 2800 vergunningen gerekend mag worden) zijn de verwachtingen bij uw col lege niet bijog gespannen. Indien inderdaad mocht blijken, dat voor vorenbedoelde plannen geen bouwvolume is te verwachten, eerst dan ware, noodgedwongen teneinde of de bouwgrond in het plan „Zuid polder" niet aan anderen kan worden uitgeven. Dit laatste houdt dus in, dat getracht zal moe ten worden de bouw door particulieren van wo ningen in de oremie- en. vrije sector zovee: mo gelijk te stimuleren, zoals ook door uw college wordt opgemerkt in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van het afdelingson derzoek. Verder spreekt onze fractie de hoop uit, dat het Bouwfonds N. G. nu eindelijk eens gaat bouwen in het plan „Katspolder". Vanwege de niet onbelangrijke investeringen, vooral van de zijde van het Bouwfonds, doch ook van gemeen tewege, welke reeds hebben nlaats gevonden, lijkt verdere trainage zéér ongewenst. Voldoening wil onze fractie uitspreken jegens uw college voor de vlotte wijze waarop zowel de stadhuis- als de sporthalplannen werden be handeld en de werkzaamheden voor de tot standkoming van het instructiebad, waarvan de bouw inmiddels in volle gang is. Ook de start van de bouw van het winkelcentrum in de „Zuidlandpolder" geeft reden tot voldoe ning, doch wel zou onze fractie willen vragen wanneer na Albert Heijn's supermarkt de rest tot stand komt. Kan uw college daar al meer dere informaties over verstrekken? Als de raad hedenavond akkoord gaat met punt 6 van de agenda, dan hoopt onze fractie op een spoedige tot-standkoming van de werken rondom de Herengracht en de Oostkolk. In dit verband ook op een spoedige tot-standkoming van het bestemmingsplan „Java", waarbij wij benieuwd zijn naar de verbinding met het win kelcentrum Noordstraat en'omgeving. Dit in verband met de door uw college ge dachte cityvorming. Nu het bestemmingsplan „Sluiskil" in een volgende raadsvergadering zal worden aange boden, hopen wij, dat dit een stap verder is in de richting van de aanleg van de invalsweg „Sluiskil". Veel waardering hebben wij ook voor de aanleg in eerste fase van het recreatie-terrein langs de Otheense Kreek. Het is een stukje natuur waar men met recht trots op kan zijn en dat zich in de nabije toekomst ongetwijfeld nog in gunstiger zin zal ontplooien. Wel zouden wij U willen vragen of er reeds plannen zijn voor verdere uitbouw van het jachthaventje aan deze kreek. Het bestaande haventje is n.l. vol. Tot vorig jaar zijn er een aantal beelden ge plaatst in de plantsoenen van de gemeente. Kan dit aantal niet worden uitgebreid, b.v. in de plantsoenen van het plan „Zuidpolder" en „Oudelandse Hoeve"? Nu het informatiecentrum een ruimer onder komen heeft gevonden in de bovenzaal van café „Du Commerce" is er reden tot voldoening. Het is een mooi onderkomen, tevens nog dienst baar te maken aan andere doeleinden, dicht bij het stadhuis. ONDERWIJS Het is prettig te constateren dat de bouw van het nieuwe lyceum annex schouwburg aan de Zuidlandstraat gestaag vordert. Kan het col lege al nadere mededelingen doen, wanneer het in de bedoeling ligt deze bouwwerken in gebruik te nemen? Verder zal onze fractie het op prijs stellen als in het komende begrotingsjaar de Ouder raad Openbaar Onderwijs Terneuzen, wordt getransformeerd in een Schoolraad Openbaar Onderwijs Terneuzen. De onderwijsnota ter plaatse stamt uit 1965 en is verouderd. Het was een redelijk stuk. Noodzakelijk is, dat de nota wordt herzien, mede opdat er een goede prognose voor de scholenbouw kan worden opgesteld. Teneinde na te gaan welke schooltypen het beste voldoen raden wij U aan ook eens bij het Bouwcentrum Rotterdam te informeren. De grote open centrale hal in de bestaande opvangscholen blijkt geen bijzonder gelukkige greep te zijn. Voor het kleuteronderwijs zou onze fractie gaarne een afzonderlijke nota ontvangen. Kunt U ons verder informeren over de vor deringen van de scholengemeenschappen, zowel wat betreft het algemeen als het bijzonder on derwijs. SLUISKIL Onze fractie wil gaarne haar erkentelijkheid betuigen voor de voorzieningen voor de sport. De sportvelden annex het kleedlokaal konden in de loop van 1968 in gebruik worden geno men en voorzien in een dringende behoefte. Weliswaar is in de spoordijk een doorbraak gemaakt, zodat op het ogenblik, zij het door een nauwe hals, het zuidelijk met het noorde lijk deel van Sluiskil is verbonden. Niettemin leeft algemeen te Sluiskil de wens deze spoor dijk verder af te graven, zodat het winkel centrum beter tot haar recht kan komen en er een afgerond plein en een kern kan ont staan tussen de twee beslaande kerkgebou wen, resp. de rooms-katholieke en de Neder lands hervormde. De oude Minister Lely-brug is verdwenen en van het daarvoor ingelaste pontje kan gezegd worden dat dit redelijk voldoet, al hadden de Sluiskillenaren vanzelfsprekend de voorkeur gegeven aan een tunnel. De zorg voor de jeugd ontwikkelt zich ook te Sluiskil in gunstige zin, nu naast de r.k. jeugdzorg (Parochiehuis) en de pvot. christe lijke jeugdzorg (De Ark) tevens de algemene jeugdzorg (Jeugdsociëteit High Way) is ge start. Dat eindelijk in Sluiskil-West een begin kon worden gemaakt met de aardgasvoorziening is eveneens een felicitatie waard. Naar ik meen is sinds 1914 te Sluiskil de cokesfabriek ge start, welke geruime tijd zelfs het grootste gedeelte van de provincie Zeeland van Sluis- kilgas heeft voorzien, doch typisch genoeg bleef Sluiskil-West tot dusverre steeds van gas ver stoken. Toen enkele jaren geleden een enquête werd gehouden over de aansluiting op het gasnet bleven dn meeste Sluiskil-West-bewo- ners zelfs volharden in hun uitzonderingsposi tie. De laatst gehouden enquête had evenwel een ander resultaat.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 6