Yvonne Paul weer in Nederland Vrachtautoverkeer met Duitsland geteisterd door lange wachttijden MEINHARDT BRILLENHUIS Poging om haar „op te bergen" mislukte Staking in Libanon .v.v.v.v.v Marktberichten BEURSOVERZICHT Woensdag 8 januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina! ft Watersnood in Syrië Belgische longpatiënt maakt het goed Amerikaanse vlag als „voetveeg" AV.V.'.VV. POCKETS Psychiatrisch onderzoek Een jaar geleden Prijsverhoging voor electrische apparaten AUTO OVER DE KOP GESLAGEN BUSJE RAAKTE VAN DE WEG: EEN DODE Controle op brandstof NIEUWE ZELFMOORD IN W.-DUITSLAND Uw speciaalzaak Barometers - Thermometers Brilmonturen Alle soorten glazen Verrekijkers Toneelkijkers Leesglazen - Briletuls Microscopen Heden is plotseling van ons heengegaan, onze lieve Kleindochter en Nichtje MARIA LEUNTJE DE GROOTE— VAN DOESELAAR, op de leeftijd van 26 jaar. C. H. A. Vermeulen Fam. Van Doeselaar Fam. Vermeulen Sluiskil, 7 januari '69. Yvonne Paul, de voormalige secretaresse van het Nederland se consulaat in New York, is w/eer terug in Nederland. De een zame 39-jarige vrouw, die na de oorlog de Nederlandse nationali teit kreeg, maar zich geen Neder landse voelt, is ditmaal Zwitser- t land uitgezet. Het is in april a.s. twee jaar geleden, dat zij als on gewenste vreemdeling uit de Verenigde Staten werd verwij derd. Sindsdien heeft zij zich ge concentreerd op een terugkeer naar New York, waar zij over een flat beschikte. Yvonne werd vorige week on der toezicht van een Zwitserse arts en een verpleegster gedwon gen de terugreis naar Nederland In de Zuidlibanese stad Sidon is dinsdag een algemene staking gehouden uit protest tegen het gebrek aan paraatheid, dat ge bleken is bij de Israëlische over val op de luchthaven van Beiroet. De stakers willen dat de dienst plicht weer wordt ingevoerd en dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het feit, dat de Israëlies geen tegenstand ontmoetten, worden gestraft. Ook elders in Zuid-Libanon waren de scholen gesloten. Een dergelijke staking bij on derwijsinstellingen in Beiroet, die vier dagen geleden begon, duurt onverminderd voort. Premier Yafi van Libanon heeft president Charles Heloe het ont slag van zijn regering ingediend, zo is dinsdag officieel in Beiroet bekendgemaakt. In het'iioordoosten van Syrië, dat dooivoverstromingen wordt be zocht, zijn 800 mensen met heli copters uit bomen gehaald. Door het buiten de oevers treden van de Al-Chaboer en de Djaghdjagh zijn duizenden mensen dakloos gewor- den. De 23-jarige Belg, op wie me dio november in Gent een rech- terlong werd overgeplant, maakt het goed. Hij is nu in staat alleen op te staan en in zijn kamer rond te wandelen, aldus het gezond heidsbulletin, dat maandag door het academisch ziekenhuis te Gent werd uitgegeven. De patiënt, Alios Vereecken, leeft nu reeds 50 dagen met zijn nieuwe long. Zijn operatie, op 14 november j.l. was de eerste van deze aard op het Europese vaste land. Voorheen waren elders een zevental longtransplantaties uit gevoerd, maar de daarbij behan delde patiënten overleefden de operatie slechts korte tijd. In het gezondheidsbulletin wordt verklaard, dat Vereecken nog steeds in een steriele kamer in afzondering leeft. Sedert de vierde week na de operatie be hoeft hem geen extra zuurstof meer te worden toegediend. Ook is hij een maand reeds koortsvrij. Röntgenopnamen hebben aange toond, dat de overgeplante long zich normaal gedraagt. Er zijn tot op heden geen tekenen van afsto ting waargenomen, aldus de be kendmaking. De Zweedse televisieverslag gever Anders Ponten heeft toe gegeven dat hij in een program ma over de Zweedse communis tische partij zijn voeten heeft ge veegd op de Amerikaanse vlag. Beelden van het interieur van het communistische partijbureau in Gotenburg, waarin na opna men van portretten van Stalin en Mao tse-Toeng een paar voeten werden getoond, die sneeuw af- stampten op een Amerikaanse vlag, hadden in het weekeinde de woede van vele kijkers opgewekt. De 34-jarige Ponten deelde aan het dagblad „Svenska Dagblad" mee dat hij slechts had willen laten zien, dat in het bureau de Amerikaanse vlag als voetveeg werd gebruikt. „Daar er geen communistische voeten voorhan den waren, gebruikte ik de mijne. Ik besef nu dat het idioot was", zo erkende hij. De chef van de nieuwsafdeling der Zweedse televisie heeft zijn ongenoegen geuit over het inci dent. Voor zover hem bekend is bij de politie geen klacht tegen Ponten ingediend. Boekhandel Van de Sande te aanvaarden in een lijnmachine van Swissair naar Schiphol. We gens mist kon het toestel hier niet landen en week uit naar Düssel- dorf. Van daar werd Yvonne met de andere passagiers per bus naar Schiphol gereden. Voor men haar naar Nederland terugzond, arriveerde op Schip hol het verzoek maatregelen te nemen bij haar aankomst. Er werd op aan gedrongen, dat zij in een psychiatrische inrichting zou worden onderzocht. Daartoe waren ingevolge de krankzinni genwet twee getekende verkla ringen van een arts en een over heidsinstantie nodig. Wethouder Koenen van de gemeente Haar lemmermeer (waaronder Schip hol ressorteert) tekende de ene verklaring en een onbekend ge bleven arts de tweede. Bij haar aankomst op Schiphol te middernacht stond bij de bus een ambulance gereed, waarin Yvonne naar de psychiatr/che inrichting „Zon en Schild" te Amersfoort werd vervoerd. Daar kwam men tot de conclu sie, dat zij niet kan worden'be schouwd als een patiënt, die in deze inrichting thuis hoort. Yvonne werd weer op vrije voeten gesteld en sindsdien houdt zij zich schuil. Het is deze maand een jaar ge leden, dat mej. Paul, die t/voren maandenlang op Schiphol had gebivakkeerd in een hopeloze po ging op die wijze de Verenigde Staten een verblijfsvergunning af te dwingen, op last van de of ficier van justitie te verpleging in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort werd opgenomen. Os>k daar kwamen de geneesheren tot de conclusie, dat er geen re den is haar te verplegen. In mei vorig jaar zag ze tijdens de on rust in Frankrijk kans aan boord van een vliegtuig naar New! York te reizen. Men stuurde haar regelrecht naar Schiphol en van daar naar Parijs. Op 15 juli vertrok ze van Parijs naar Genève. Hoe mej. Paul nu al twee jaar in haar onderhoud weet te voor zien, is niet duidelijk. Ze schijnt door oude vrienden, soms ook wel door instanties die geen raad met haar weten, af en toe te worden geholpen. ROME: De 71 jaar oude Belgische fotograaf Rik Sonaj, in Rome be kend als „mr. O.K.", is maandag op zijn 7lste verjaardag, van de 17 meter hoge Cavourbrug in het ijskoude water van de Tiber ge doken. Sonaj maakt deze koude duik ieder jaar op z'n verjaardag, maandag was het de 15e keer. De prijsverhogingen die Phi lips sinds 1 januari heeft inge voerd tot maximaal 9 procent, zijn naar het oordeel van de mi nister van economische zaken, mr. De Block, niet buitensporig. In antwoord op vragen van het tweede kamerlid Bakker (C.P.N.) bevestigt hij dat in verband met invoering van de b.t.w. de prijzen van broodroos ters en van wandkoffiemolens met 8,43 procent, van messen slijpers met 8,2 procent en van duurdere soorten electrische dekens met 8,7 procent zijn ver hoogd. De prijs van goedkopere soorten dekens is echter met slechts 3,9 procent verhoogd en bepaalde andere artikelen zijn in prijs verlaagd tot maximaal 13 procent. Philips had toestemming ge kregen bij de prijsherziening van 1 januari enige differentia tie toe te passen, omdat de af- fabrieksprijzen exclusief b.t.w. van de consumentenartikelen gewogen gemiddeld meer zijn verlaagd dan uit de wijziging van het stelsel van omzetbelas ting zou behoren voort te vloei en, aldus de minister. Op rijksweg 27 nabij Breda is maandagavond in de tarzanbocht een auto in een slip geraakt en enkele malen over de kop gesla gen. Hierbij werd de 19-jarige Jan Geeren uit Sint-Willebrord op slag gedood. De bestuurder, de 28-jarige C. M. B. en twee ove rige inzittenden, allen uit Sint- Willebrord, liepen geen verwon dingen op. Aan enkele grenskantoren tus sen Nederland en Duitsland onder vindt 't vrachtvervoer vertraging. Wachttijden van acht tot negen uur komen voor aan de grenspost Bergh. Dit blijkt uit een onderzoek van de E. V. en de N. O. B.-weg- transport. De oorzaak van de op hoping van soms meer dan honderd vrachtauto's bij een grensover gang moet volgens deze organisa tie in de nachtelijke uren worden gezocht. In de gemeente IJsselmuiden bij het buurtschap De Zande is dinsdagavond omstreeks kwart voor zes een busje uit Genemui- den door onbekende oorzaak van de weg afgeraakt. Daarbij is de 17-jarige Frank Riezebos uit Genemuiden omgekomen. De chauffeur van de auto bleef ongedeerd. Tot voor kort konden vracht wagens aan de grote grensposten 's nachts zonder noemenswaardige stoptijd passeren, dank zij het ge bruik van een douamsluitipgssy- steem zoals het carnet-T.I.R. Hier bij behoeft de douanebehandalin" van de lading niet aan de grens plaats te vinden. Dat gebeurt op de plaats van herkomst en bestem ming van de lading. Met betrek king tot de vrachtwagens zelf zijn er nieuwe maatregelen ingevoerd, waardoor oponthoud ontstaat. Tij dens de nachtelijke uren is er wei nig personeel aan Duitse zijde. De achterstand in de behandeling van de auto's groeit met het verstrij ken van de nacht en werkt over dag door. De nieuwe maatregelen zijn: in de eerste plaats de Duitse vervoer- belasting (Beforderungssteuer) die sinds 1 januari aan de grens voor uit moet worden betaald, nadat het juiste bedrag is berekend op basis van de af te leggen afstand; het gewicht van de wagen en de aard van de goederen. Vertragende omstandigheid hierbij: discussies met de Duitse douaneambtenaren of bepaalde goederen wel of niet VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van dinsdag 7 januari werden aangevoerd: 120 slachtrunderen, 608 gebruiksvee, 48 vette kalve ren, 95 graskalveren, 1652 nuch tere kalveren, 48 biggen, 82 oaar- den, 2 veulens, 189 schapen of lammeren en 36 bokken of gei ten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ5,05—ƒ5,55, le kwal. ƒ4,55— ƒ5, 2e kwal. ƒ44,30, 3e kw. ƒ3,70ƒ3,90; vette kalveren: le kwal. 4,504,75, 2e kwal. ƒ4,30—ƒ4,45, 3e kwal. ƒ4,05— 4,25stieren4,605,15; worstkoeien ƒ3,50ƒ3,65. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1150 ƒ1625; vare koeien f875-J1200; vaarzen ƒ9,751150; pinken ƒ700ƒ900; graskalveren ƒ475 575; nuchtere kalveren 170 180; mestkalveren f 180 ƒ260; schapen ƒ100ƒ125; lam meren 125—165. Alles per stuk. Overzicht. De aanvoer van slachtrunderen was als vorige week met vlugge handel, prijzen als maandag; kalf- en melkkoei en: groter aanvoer, handel wil lig met hogere prijzen; vare koeien: iets groter aanvoer, han del redelijk en hogere prijzen; graskalveren: aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen iets stijver; vette kalveren: aanvoer klein met vlotte handel en hogelre prijzen; nuchtere kalveren: gro te aanvoer met willige prijzen, prijzen iets oplopend; schapen en lammeren: korter aanvoer, kalme handel, prijzen hoger. van „Beforderungssteuer" zijn vrij^ gesteld. De toepassing van de lijst met vrijgestelde produkten schijnt moeilijkheden op te leveren. De tweede maatregel is de controle op de inhoud van de brandstoftank. De Duitse douane meet de hoe veelheid brandstof, omdat daar over invoerrechten moeten worden betaald. Slechts 50 liter mag be lastingvrij worden ingevoerd. De N. O. B. en de E. V. O. vinden de gang van zaken bedroevend. Ter wijl er jarenlang met medewerking van de Nederlandse overheid aan is gewerkt om het goederenverkeer zo snel mogelijk over de grenzen van Europa te helpen, komen er thans ondanks de E. E. G. steeds nieuwe maatregelen, die ertoe bij dragen dat de klok voor de weg vervoerders en de internationale handel uren terug wordt gedraaid, aldus de klacht van de E. V. O. en de N. O. B.-wegtransport. UTRECHT: Op de soevenir- en lederwarenbeurs te Utrecht wa* deze doe-het-zelf-draaiorgel-set te bezichtigen voor de toerist, die Nederland in de zomer bezoekt en dan door de regen gedoemd wordt zijn bezigheden binnens huis te zoeken. Een ambtenaar van het West duitse ministerie van buitenlandse zaken, de 41-jarige Hans Hansel- mann, heeft zich dinsdag in de buurt van Bonn voor de sneltrein MünchenAmsterdam gegooid. Hij was op slag dood. Hanselmann was sinds midden vorig jaar met ziekteverlof. Hij onderging een psychiatrische be handeling. Het laatst heeft hij op de afdeling protocol van het mi nisterie gewerkt. Voordien was hij jaren lang in het buitenland werk zaam, o.a. in Oost-Azië en Cairo. Toegang tot vertrouwelijke stuk ken heeft hij nooit gehad. Maandag heeft een 35-jarige ma joor van de Westduitse luchtmacht met een slaapmiddel een eind aan zijn leven gemaakt. INTERNATIONALS FLAUW Het Damrak heeft dinsdag het hoofd in de schoot moeten leggen voor aanbad van het publiek. Hierdoor was de stemming voor de internationale waarden flauw. Pas op het verlaagde niveau werd enige steun geboden, waardoor de koersen van de meeste hoofdfond sen niet verder inzakten. Het aan bod nam weliswaar geen grote af metingen aan, maar er stond vrij wel niets tegenover. AKU gaf met een eerste ver handeling op 126 circa 2% gulden prijs. Het bericht, dat Silenka AKU Pittsburgh te Hoogezand haar productiecapaciteit belang rijk gaat uitbreiden, werd voor kennisgeving aangenomen. Phi lips was 2 gulden lager op 164,10. Unilever deed 127,80 (130,20) en Kon. Olie 178 (182,10). Voor Hoogovens werd 102,50 betaald waarna de koers opliep tot 103 (104,10). Dit fonds was maandag reeds aan de flauwe kant als ge volg van aanbod door het aflopen van premie-affaires. De voornaamste redenen voor de flauwe tendentie van de toon aangevende fondsen waren de scheme koersdaling van maandag in Wallstreet, alsmede de on zekere situatie in het midden-oos ten. Belangrijk was tevens de overeenkomst van het kabinet- De Jong over een aantal maat regelen, waardoor de investerin gen voor het bedrijfsleven wor den afgeremd. Wallstreet onderging de groot ste koersdaling sedert juni 1967, toen de oorlog in het midden-oos ten uitbrak. Het Dow Jones-ge- middelde voor industrie-aandelen daalde in New York ruim 15 pun ten. In Amerika is men onder meer bang voor geldsohaarste. Ook de Nederlandse fondsen waren op de Newyorkse beurs aan de flauwe kant. KLM moest op 214,50 de koers winst van maandag weer prijs geven. K.Z.-Organon was een gul den lager op 198,80. Deli-mij. lag tegen de gehele marktverhouding in gevraagd in de markt op ca. 78. De cultures waren aangeboden evenals de scheepvaartwaarden. De staatsfondsenmarkt was licht verdeeld. Tegen het slot kwamen wat kooporders los, waardoor AKU zich herstelde tot 126,70, Philips kwam op 164,60 en Kon. Olie op 178,70. Dit waren voor deze fond sen de hoogste prijzen van de dag. Hoogovens sloot op ca. 102,20 en Unilever op 128. In de eerste periode waren de koersverliezen in de meerderheid. Vijf tot tien punten lager waren: Centrale Suikermij., Desseaux, VRG-paipier, Muller, Begemann, Erdal, Ind. mij. Zutphen, Nedap, Holl. Melksuiker, Vredestein, Bensdorp, Daalderop, Lyempf. Wyers, Bührmann en Schuitema, Gist-Broc. gaf 23 punten prijs. De Wereldhaven was 9 punten lager niet af te komen. Bols was 3 gul den lager laten. Norit daalde 2. Bergoss steeg 6, Calvé 5, De Kon- dor 6 en Eerste Ned. Verz. 13 pun ten. Van der Grinten ging 3,50 omhoog. De biedkoers voor Amev werd wederom vijf gulden hoger gesteld. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen vopr buiten lands bankpapier, die vandaag gelden in Amsterdam, luiden: Londen 8.578.67 Montreal 3.343.39 New York 3.593.64 Parijs 68.00—71.50 Brussel 6.85—6.95 Frankfort 89.8090.80 Stockholm 69.25—70.25 ■7,ürich 83.40—84.40 Milaan 57.00—59.00 Konenhagen 47.7048.70 Oslo 50.00—51.00 Wenen 13.92—14.12 Lissabon 12 5012.80 Madrid 5.05—5.20 NOORDSTRAAT 32 - TERNEUZEN - TELEFOON 2215

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5