Kantongerecht te Terneuzen Regering gaai akkoord mei c.a.o. groot-meiaal Frans embargo op wapentevering aan Israël HET GEHEIM VAN DE STALKNETCH Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW WoensdagS januari I9W) ZIGEUNERS IN SPANJE ZIJN ER SLECHT AAN TOE LOODS AFGEBRAND IN HAARLEM Aardgas^rijzen voor hloütverwarming gaan omlaag Minister zal ingrijpen Compensatie Beperking investeringsaftrek Commentaar N.V.V.-voorzitter Prijzen stijgen ongehoord Reactie werkgevers- bonden Zitting van dinsdag 7 januari 1969 Op 26 augustus van het vorig jaar reed het echtpaar Van de Vijver uit Westdorpe met hun 5- jarig zoontje over de polderweg tussen Eversdam en Molenver korting op een langs de weg ge parkeerd staande aanhangwagen van een uit Zelzate afkomstige landbouwer. De gevlgen waren verschrik kelijk. De personenauto en aan hangwagen kwamen in de nabij gelegen slc>ot terecht. De 5-jarige kleuter werd op slag gedood en mevr. Van de Vijver zwaar ge wond. Voor het kantongerecht te Ter- neuzen stond dinsdagmorgen de landbouwer G.\ v. H. terecht op beschuldiging een onverlichte aanhangwagen het ongeluk gebeurde na negen uur 's avonds te hebben geparkeerd. Er waren geen getuigen die 't ongeluk hadden gezien en de verdachte bleef hardnekkig ont kennen dat de wagen op de rij baan had gestaan. Aan de hand van een situatieschets trachtte een getuige-verbalisant het tegendeel te bewijzen. Kanton rechter mr. Van Hees besloot in overleg met de officier de zaak aan te houden voor een gedeel telijke reconstructie. VERDACHTE GEDROEG ZICH CORRECT Toen de heer Ch. J. O. uit Axel met zijn bromfiets op weg naar zijn werk reed, moest hij bij de ingang van de Zuidlandstraat te Terneuzen plotseling remmen voor een auto die deze straat met grote snelheid wilde inrijden. O. ontkende naar links te zijn ge zwenkt bij zijn rempoging, zo als in het verbaal stond. De aan rijding met de auto gaf hen uiter aard toe. De kantonrechter laak te in scherpe bewoordingen het gedrag van zogenaamd „vlotte" automobilisten die stoer willen doen en zo het hele verkeer in de war en gevaar brengen. Zich tot O. richtend vervolgde hij: „U hebt op een wijze gereageerd waarvan niemand iets kan zeg gen". Ook de officier mr. Mouton noemde de reactie van O. goed. Het verkeersgedrag van de automobilist keurde hij scherp af. Hij vorderde dan ook vrijspraak voor O. waarbij de kantonrech ter zich aansloot. De sympathie van beide heren deed O. zichtbaar goed. Met een beleefd: „Dank u wel heren; Goe- denmorgen" verliet hij de rechts zaal. „IK FIETS NIET MEER Ook voor een enigszins oudere dame uit Zaamslag begon het In gezaghebbende kringen in Parijs is dinsdag bevestigd, dat de Franse regering het embargo op wapenleveranties aan Israël heeft uitgebreid tot alle typen wapens. Het regeringsbesluit moet vol gens de zegslieden worden ge zien als een reactie op de Is raëlische vergeldingsaanval op het vliegveld van Beiroet. Deze aanval wordt „buiten proporties" geacht in verhou ding tot de aanleiding, n.l. de aanslag op een lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij op het vliegveld van Athene, waarbij één Israëliër om het leven kwam. Naar van betrouwbare zijde verluidt, gaat het om materieel ter waarde van 150 miljoen franks (ongeveer 110 miljoen gulden), waarvan ongeveer de helft onderdelen voor de mira- ge-straalvliegtuigen die de Is raëlische luchtmacht in gebruik heeft. Na de „zesdaagse oorlog" van juni 1967 had Frankrijk de levering van deze toestellen op geschort. Een woordvoerder van Mar cel Dassault, de directeur van de fabriek waar de mirages worden gebouwd, noemde het embargo „een zware slag voor de Franse vliegtuigindustrie". Israël betrekt in Frankrijk voorts lichte en zware tanks, helikopters en allerlei typen ra ketten. Franse bladen hebben het re geringsbesluit scherp veroor deeld. Le Figaro noemde de maatregel „een vreemde manier om tot de vrede bij te dragen". De bijna 200.000 in Spanje wonende zigeuners zijn er slecht aan toe. Zij lijden aan onder voeding en leven onder slechte hygiënische omstandigheden. Dit staat in een door 't secre tariaat voor de zigeuners van de r.k. hulporganisatie „Caritas" gepubliceerd rapport. Een groot aantal van deze mensen, aldus het rapport, leeft van liefdadig heid. Zij kunnen als gevolg van rassendiscriminatie geen werk krijgen. Vijfennegentig' procent van hen is analfabeet. De orga nisatie dringt aan op overheids maatregelen. nieuwe jaar wat de afloop van de tegen haar ingebrachte dagvaar ding betreft goed met een schul digverklaring zonder strafopleg ging. Officier en kantonrechter lieten de menselijke overweging gelden, dat het ongeluk dat haar in augustus van het vorig jaar overkwam, nare gevolgen voor haar had. Mevr, G. v. D. uit Zaamslag had op haar fiets geen voorrang verleend aan een auto. „Ik zag geen auto", zei ze. Op de opmerking van de kantonrechter dat er blijkbaar toch één in aan tocht was geweest, antwoordde zij: „Ja, dat heb ik ondervonden". De balans voor mevr. D. na de aanrijding was een verblijf van acht weken in het ziekenhuis om te herstellen van de verwondin gen en een betaling van 524 gul den aan autoschade, want mevr. Van D. was niet verzekerd. „Ik zal maar niet meer fietsen", deelde de 66-jarige vrouw mee. Een felle brand heeft dinsdag morgen een loods, waarin de ver pakkingsafdeling gevestigd is van de N.V. Droste cacao- en chocoladefabriek, aan het Bui- ten-Spaarne in Haarlem in de as gelegd. Twee aangrenzende lood sen liepen grote schade op. Het produktieproces zal nor maal doorgang kunnen vinden. De brand ontstond in de carton- nageloods waar men bezig was een nieuwe ketel te plaatsen. Bij laswerkzaamheden zijn vonken in brandbaar materiaal gekomen en in korte tijd stond de loods in lichte laaie. De brand breidde zich uit over de -twee aangren zende loodsen. De schade wordt op ruim honderdduizend gulden geschat. LONDEN: In de Albert Hall zijn 109 „vliegende schotels" van fi berglas aangebracht om het con certgebouw van zijn beruchte echo te bevrijden. De schijven zijn met de holle kant naar boven op een hoogte van ruim 20 me ter boven de grond opgehangen. De komende week zullen uitge breide geluidsproeven worden genomen met het BBC Symphony Orchestra, „Dat zou een verstandig be sluit zijn", was het antwoord van de kantonrechter. „U krijgt geen straf opgelegd", luidde zijn oor deel. Ook hier een wederzijdse groet tussen „verdachte" en een milde rechter. DE „VRIENDIN" GETUIGDE Voor het hekje traden de heer en mevrouw J. dp P.de W. uit Sas van Gent. Eerstgenoemde was de bezitter van een station car en zijn vrouw had ermee over rijksweg 61 gereden en wel in de bietencampagne, toen de weg volgens haar verdediging spie gelglad was. „En ik reed maar 50 km", zei ze. „Ze" hadden een bord moeten plaatsen of de weg schoon moe ten spuiten", aldus mevr. Du P. „U bedoelt in verband met die gladde band", zei mr. Van Hees want uit de dagvaarding bleek, dat niet alleen het wegdek glad was geweest toen mevr. Du P. eerst tegen een verkeersbord en toen tegen een paal van een kraan reed. „U zult er wel boos over zijn", zei mr. Van Hees en hij las een verklaring voor van een als vriendin vermomde vijandin van mevr. Du P. waarin o.a. stond: „Paula rijdt over het algemeen altijd hard. Ik heb haar meer dan eens gewaarschuwd. „De vrien din" zat naast Paula toen het on geval plaatsvond. Mevr. Du P. verborg haar verbijstering over deze „bevriende" verklaring en bleef sprakeloos De eis van mr. Mouton luidde 75 gulden voor de man en 60 gul den boete voor z'n vrouw. Hij zag in de gladheid van 't wegdek wel enige verontschuldiging, „maar ik hecht toch ook waarde aan de verklaring van de vriendin van mevrouw dat deze altijd te hard rijdt". Reactie van de verdachte: „Ik heb twee mensenlevens gered en dan nog 60 gulden boete, dat is verschrikkelijk". Mr. Van Hees: „Misschien heeft de paal ook bij de redding ge holpen". Zestig gulden boete voor haar eigen leven en dat van haar vriendin vond de Sasse mevrouw erg duur. Misschien maakte mr. Van Hees er daarom voor elk dei- echtelieden 50 gulden van. OSLO: Maandag werd in de Noorse hoofdstad het stoffelijk overschot van oud-secretaris generaal van de V.N., Trygve Lie ter aarde besteld. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Amerikaanse vice-president Hu- bert Humphrey en de vice-secre- taris-generaal van de V.N., dr. Ralph Bunche. Naast Hubert Humphrey diens echtgenote. Het ministerie van economi sche zaken bereidt een verla ging van de gasprijs voor blok- verwarming voor, aldus blijkt uit het antwoord van de minis ter van economische zaken, mr. L. de Block, op vragen van het tweede kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.). Dr. Oele had vragen gesteld over de invloed van de invoe ring van deb.t.w. op de gas prijs. Mr. De Block zet in zijn antwoord uiteen dat vroeger geen omzetbelasting werd gehe ven over gaslevering voor huis houdelijke doeleinden en zes procent omzetbelasting voor leveringen voor andere doelein den. Met de invoering van de b.t.w. worden alle leveranties met vier procent omzetbelasting belast, zodat gas voor huishou delijk gebruik duurder wordt en gas dat voor andere doeleinden wordt geleverd, goedkoper. In dien de gasdistributiebedrijven het advies van de S.R.O.G. op volgen, zal het bedrag van de gasnota afzonderlijk met vier procent b.t.w. worden belast. De minister is niet bereid te bevorderen dat de prijsverho ging voor de kleinste verbrui kers die het hoogste tarief betalen wordt verzacht. Het tarief voor de kleinste gebrui kers is zondanig dat de kosten niet worden gedekt en onder die omstandigheden kan men van de gasdistributiebedrijven niet verlangen, dat zij een deel van de nieuwe omzetbelasting voor eigen rekening nemen, al dus de minister. (Vervolg van pag 1.) De minister vestigde er de aan dacht op, dat er een bepaalde prijspsychose heerst op dit mo ment, die als 't ware een auto nome prijsstijging oproept. Met na druk stede de minister, dat er geen aanwijzingen zijn dat er misbruik wordt gemaakt. Minister De Block zei overigens dat het moeilijk is een verant woord oordeel over prijsstijgingen te geven, omdat de controle min of meer samenloopt met de jaarlijkse uitverkoop. Maar men kan er zeker van zijn dat, als die prijs stijgingen uit de hand dreigen te lopen, direct zal worden opgetre den. Naast de verwachte prijsstijging van gemiddeld 414 procent uit de macro-economische verkenning ko men hogere importprijzen, o.a. als gevolg van heffingen in de bonds republiek Duitsland. Minister Witteveen zei dat de schorsing van de investeringsaftrek gevolgen heeft voor de belasting opbrengst. Voor 1969 zullen de op brengsten daardoor oplopen met ongeveer honderd miljoen en voor 1970 met tweehonderdvijftig mil joen. Voor 1969 zal een stringente be waking van de begroting worden gehanteerd. Alle overschrijdingen van nu uitgezette uitgaven moeten worden gecompenseerd. De er varing heeft geleerd dat er elk jaar tegenvallers zijn. Die zuilen aller eerst door het betreffend departe ment moeten worden opgevangen door beperkingen en. als ze te groot van omvang blijken, door 't kabinet worden bezien. Nu de Eerste Kamer de huur belasting heeft verworpen, moet er een oplossing worden gezocht om de gederfde oobrengst te com penseren. Het kabinet stelt zich voor in verband met de belasting maatregelen per 1 juli a.s., die in uitzicht zijn gesteld met het oog op de 225 miljoen voor defensie- 6. Het drietal is reeds lang voorbij, als de minstreel haastig overeind komt en met een loe rende blik de ruiters nastaart. Hij ziet er uit als een oude man, doch de snelheid waarmede hij de paarden begint te volgen, is wel in lijnrechte tegenspraak met zijn uiterlijk. Aangezien de drie ruiters stap voets voorwaarts gaan, kost het de reizende zanger weinig moei te hen bij te houden. Hij blijft dit doen tot er van de andere kant een landbouwer nadert die Aram eerbiedig groet. Even la ter komt hij ook de minstreel tegen, die hem staande houdt. „Kunt ge me zeggen, vriend", vraagt de zanger „wie die edel man is? Woont hij hier in de buurt? Dan kan ik misschien de bewoners van zijn burcht met mijn luit wat vertier brengen!" De landbouwer knikt instem mend. „Dat is een goed idee! Keer om en ga naar de burcht Barranca! Wacht daar de terug komst van heer Aram af. Hij zal u zeker toestaan, uw liederen te laten horen!" maatregelen, hiervoor een oplos sing te vinden. De minister en de staatssecre taris van financiën hebben bij be schikking van 7 januari 1969 be paald dat voor investeringen in be drijfsmiddelen na 7 januari 1969 de investeringsaftrek, die thans 2 x 5 procent bedraagt, wordt be perkt tot 2 x 214 procent. Voor luchtvaartuigen die bestemd zijn om het internationale verkeer te onderhouden en voor schepen met uitzondering van woonschepen en pleziervaartuigen blijft de investeringsaftrek ongewijzigd. De maatregel die zowel voor de inkomstenbelasting als voor de vennootschapsbelasting geldt, heeft geen gevolgen voor de gevallen waarin reeds op 7 januari 1969 terzake van de verwerving of ver betering van bedrijfsmiddelen ver plichtingen zijn aangegaan of voortbrengingskosten zijn ge maakt. Ter toelichting deelt het minis terie het volgende mede: De maatregel vindt zijn grond in de ontwikkeling van de conjunc tuur. Teneinde te voorkomen, dat de bestedingen te sterk stijgen mede als gevolg van de te ver wachten loonstijgingen die de stij ging van de produktiviteit over treffen, heeft het kabinet besloten tot de hiervoor genoemde maat regel od het terrein van de inves teringsaftrek. In feite betekent dit het ver vroegen van de beperking van de investeringsaftrek zoals deze in 't kader van de invoering van de omzetbelasting over de toegevoeg de waarde per 1 januari 1970 was voorzien. Het ligt in 't voornemen de voor 1 januari 1971 voorziene verdere beperking van de investe ringsaftrek eveneens een jaar te vervroegen. De schorsing van de investe ringsaftrek zal voor het gehele land gelden en geen differentiatie voor delen van het land kennen. Daarnaast komt een beperking van het afbetallngskrediet, terwijl tenslotte een stringente begro tingsbewaking zal worden gehan teerd om de stijging van de begro tingsuitgaven zoveel mogelijk te beperken. „Ik had wel verwacht, dat de c.a.o. groot-metaal zou worden aanvaard. Ik kon mij nauwelijks voorstellen dat de regering zich zou distanciëren van het advies van de loonadviescommissie". Deze reactie gaf N. V. V.-voorzitter KIoos op de mededeling van minis ter Roolvink, dat de nieuwe c.a.o. „er door kan". De heer Kloos veronderstelde, dat minister Roolvink ook wel an dere beweegredenen zal hebben. „IJij begrijpt zeer wel, dat het ver zet In de kringen van de vakbewe ging tegen zijn loonwet verzwaard zou worden, indien hij de met zo veel moeite bevochten resultaten zou aanvechten". Naar de mening van de N. V. V.- voorzitter beseft die minister wel, dat de werkgevers moeten leren op eigen benen te staan. „Als de regering de taak gaat vervullen die normaliter aan de werkgevers toekomt, zullen ze dit nooit leren", aldua dn heer Kloos. De voorzitter van het Neder lands katholiek vakverbewd, de heer P. J. J. Mertens, heeft ver klaard, dat hij een ingrijpen in de metaal-c.a.o. niet verwacht had, dit met het oog op het feit dat dit jaar eindelijk inhoud kan worden ge geven aan de vrije loonpolitiek en dat de betrokken c.a.o. bepaald niet overtrokken was, vooral tegen de achtergrond van de prijsstijgin gen. De metaal-c.a.o. is een wilsover- eenkomst tussen partijen geweest, aldus de heer Mertens, die hieraan toevoegde dat vrije loonpolitiek in- haerent is aan hard onderhande len. De heer Mertens deelt'het op timisme van minister/De^ Block niet ten aanzien van de prijsont wikkeling die volgens deze be windsman niet tot een onrust barende situatie heeft geleid. Mi cro-economisch ervaart iedereen, zo zei de heer Mertens, dat de prij zen ongehoord stijgen en het is zaak, dat de minister op tijd in grijpt. „Momenteel veroorloven ve len zich onder het b.t.w.-etiket de prijzen maar op te schroeven". De heer Mertens vindt het noodzake lijk dat de consument zich kritisch opstelt en alleen het hoogst nood zakelijke koopt, alsmede dat hij extravagante prijsverhogingen meldt. Ten aanzien van de maatregel die minister Witteveen heeft aan gekondigd om de investerings aftrek voor de helft en in 1970 voor de andere helft te schorsen zei de heer Mertens, dat hij het be treurt dat deze maatregel voor het gehele land geldt. Een uitzondering zou volgens de N. K. V.-voorzitter moeten worden gemaakt voor de st'mulerings- en herstrukturerings- gebieden. In een eerste reactie op de be slissingen van het kabinet deelt de federatie van christelijke werk geversbonden het volgende mee: „Hoewel de c.a.o. voor de me taalindustrie hoog is uitgevallen, hebben wij er begrip voor dat het kabinet er niet toe is overgegaan de vrije loonDOlitiek de pas af te snijden, hoewel er van algemeen- economisch opzicht uit aanleiding toe was. Wat de halvering van de inves teringsaftrek betreft is een oordeel pas mogelijk, als ook bekend is in hoeverre de overheidsinvesterin gen beperkingen ondergaan. Het is intussen 'n vreemde zaak. De investeringsaftrek Is eigenlijk een strukturele maatregel. Deze is eerst gebruikt om aan de ge volgen van de vertraagde aftrek baarheid van b.t.w. op investe ringsgoederen tegemoet te komen. Hij wordt nu opeens weer con junctureel gehanteerd alsof die samenhang met de b.t.w. niet be staat. Verder valt het on dat de lonen, waarvan de ontwikkeling zich reeds aftekent, ongemoeid blijven, terwijl de investeringen, over het verloop waarvan nog geen goed oordeel mogelijk is, bij voorbaat en ook reeds voor 1970 aan beperkin gen worden onderworpen. Het bedrijfsleven zal de beper kende maatregelen als duidelijke waarschuwing hebben op te vat ten. Deze waarschuwing zal bij 't loonoverleg in de bedrijfstakken in acht moet worden genomen. An ders is aan nog stringenter maat regelen die 't gehele bedrijfsleven treffen, in de toekomst niet te ont- I komen-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4