Regering gaat akkoord met c.a.o. groot-metaal Sleepbootstaking in Rotterdam opgeheven Geen militair conflict tussen Rusland en de V.S. RABIO DE KOCI VANDAAG WORDT ALËEUEËR HET WERK HERVAT Vietcong ontvoerde 150 dorpelingen Maatregelen nodig voor besparingen Investeringsaftrek gehalveerd HET WEER WOENSDAG 8 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5895 Ds grens Pryspsychose Zuidvietnamese minister na aanslag overleden Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Optrekking garantieloon Geen rancune- maatregelen Onderbetaald Ultimatum van Van Ommeren Maar de vijfde juni 1967 komt niet terug Arabisch herstel bij abonnement: TERNEUZEN Dfwcteur-Hoofdrpdacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 0115(1—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers IT cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneazen Advertentieprijs per mm 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 oor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De ministers Roolvink (sociale zaken), De Block (economische zaken) en Wltteveen (financiën) hebben dinsdagmiddag op een persconferen tie mededelingen gedaan over de besluiten van het kabinet ten opzichte van de c.a.o. groot-metaal, de vrije loonpolitiek en de daarmee samen hangende maatregelen waartoe Is besloten. Minister Roolvink deelde mee, dat het kabinet het advies van de loonpolitieke adviescommissie om niet tot onverbindendverklarlng van één of meer bepalingen van de c.a.o. groot-metaal over te gaan, heeft opgevolgd. De gevolgen van de c.a.o. zullen voor een aantal ondernemingen een zware operatie zijn. De loonstijging moet zo dicht mogelijk bij de produktiviteitsstijging blijven. De commissie heeft zorgen over de nationale situatie en zij meent, dat het kabinet bij de te grote verhitting van de conjunctuur zijn toevlucht moet nemen tot andere maatregelen om af te remmen of bij te sturen. Het advies heeft een ondertoon van zorg die het kabinet deelt. De regering heeft het advies ge volgd omdat de vrije loonpolitiek toepassing moet vinden bij een meer gespannen arbeidsmarkt in het westen en midden des lands. Het kabinet heeft zich uiteraard niet ontveinsd, dat het bij hand having van de c.a.o. groot-metaal risico's aanvaardt. Dat heeft het noodzakelijk gemaakt enige maat regelen te treffen ter verzekering vap een evenwichtige economische groei van de werkgelegenheid, ter wijl de behartiging van het alge meen belang en in het bijzonder van de mensen met kleine in komens een speciale plaats in het beleid heeft. De loonkostenstijging van ruim negen procent die het gevolg is van de c.a.o. groot-metaal voor de on dernemingen in die bedrijfstak, geeft de grens aan waartoe we kunnen gaan, aldus minister Rool vink. De minister vestigde voor de zo veelste maal de aandacht op een z.i. fundamenteel punt: de bespa ringen. We hadden gehoopt, zo ze> hij, dat in de onderhandelingen over collectieve contracten het ele ment spaarloon een plaats zou krijgen in welke vorm dan ook. Daar is tot nu toe nog geen sprake van en hij kon zich dat wel voorstellen, gezien de achtergrond van de prijsstijgingen. Toch zullen nieuwe wegen voor dje besparingen moeten worden gevonden. Daarom zal een uitno diging uitgaan aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid om op korte termijn met de minis ter van gedachten te wisselen. Minister De Block herinnerde er aan, dat er op grond van de ma cro-economische verkenning 1969 rekening was gehouden met een loonkostenstijging van zeseneen half procent in 1969. De stijging in de metaalindustrie tot negen zal effect hebben op de betalings balans. Een procent loonkosten stijging boven de zeseneenhalf pro cent heeft een effect van min hon derddertig miljoen. Er moet dus rekening worden gehouden met een zeker enige honderden miljoe nen geringere uitkomst dan het per saldo over 1968 voorziene vijf honderdmiljoen-overschot. De c.a.o. groot-metaal zal door de sterkere loonstijging zonder twijfel effect hebben op het ge bied van de prijzen waarmee we volgend jaar worden geconfron teerd bij de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o. (Zie verder pag 4.) Noordstraat 107 - Tel. 01180-4255 TERNEUZEN Met grote meerderheid van stemmen hebben de Rotterdamse sleepbootbemanningen dinsdag middag besloten. Ce staking te be ëindigen. De staking was op nieuwjaarsdag begonnen. Vóór hervatting van de werk zaamheden verklaarden zich 405 man, terwijl 201 de staking liever i wilden doorzetten. Vier stemden Op de foto: op de achtergrond de wagen in brand en op de voor grond dr. Le Minn Tri, nadat men hem uit zijn wagen heeft gehaald, zwaar gewond op straat. De Zuidvietnamese minister van voorlichting dr. Le Minh Tri is maandag in een ziekenhuis overleden. Hij werd die dag ern stig gewond door een granaat, die in zijn auto werd geworpen. Dr. Tri, die 43 jaar is geworden, heeft twee operaties ondergaan, voornamelijk om granaatsplin ters te verwijderen. Zijn chauf feur is bij de aanslag om het le ven gekomen. Een lid van zijn lijfwacht en twee voorbijgangers liepen verwondingen op. De ple ger van de aanslag, iemand op een motorfiets, is in het drukke verkeer ontkomen. "WT" PLAATSELIJK ENIGE REGEN Onder invloed van een depres sie, waarvan de kern even ten zuiden van Ierland is gelegen, is zachte Oceaanlucht een groot deel van Engeland, Frankrijk en ook Nederland binnengestroomd. In ons land werden dinsdag maxi mumtemperaturen van omstreeks drie graden bereikt. Het hoogst steeg het kwik op het vliegveld van zuid-Limburg. Daar werd een maximum van zes graden ge noteerd. In een groot deel van Duitsland en verder oostwaarts handhaaft zich de vorst. Uit Po len en Rusland wordt nog steeds matige tot strenge vorst gemeld. De depressie bij Ierland ver plaatst zich slechts langzaam verder naar het noorden. Aan de oostzijde stroomt vandaag met matige tot krachtige zuidelijke winden nog iets zachtere lucht naar ons land. In deze lucht komt evenwel vrij veel bewolking voor, waaruit plaatselijk enige regen kan vallen. ZON MAAN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Plaatselijk enige regen Veranderlijke bewolking tnet plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige zuidelijke "wind en de zelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. WOENSDAG 8 JANUAI Breskens Terneuzen Hansweert v.m n.m 4.37 5.13 5.47 4.58 5.34 6.08 blanco, terwijl acht stembriefjes ongeldig werden bevonden. In to- taaal brachten 618 sleepbootman nen hun stem uit. De vergadering in Odeon te Rot terdam was door de N. B. V. be legd, maar ook niet in deze bond georganiseerden mochten aan de stemming deelnemen. De bemanningen van Europoort slepers zouden dinsdagavond om tien uur het werk hervatten. Stakingsleider Leen van Os zei na de stemming, dat de mannen van de Rotterdamse stadssleep- boten woensdagochtend om half zes hét werk zouden hervatten. Voordat de sleepbootmannen in Odeon rond half drie dinsdagmid dag aan de schriftelijke stemming begonnen, verklaarde N. B. V.-be- stuurder Hulsker dat de onderhan delaars zullen proberen het ver trouwen van de leden in de N. B. V. te herstellen. In zijn toespraak gaf Hulsker een opsomming van de resultaten, welke de N. B. V. de afgelopen dagen in de onderhande lingen met de werkgevers had be reikt. Hij noemde o.m.: optrekking garantieloon matro zen tot 200,per week; extra uitkering aan volwasse nen en kostwinners van 200,—; verkorting van de arbeidstijd van 43J4 uur tot 43 uur per week. Hoofdbestuurder Van Keulen verzekerde de vergadering, dat rancunemaatregelen van de werk gevers tegen welke staker dan ook niet geaccepteerd zullen wor den. Vóór de sleepbootbemannin gen aan de stemming begonnen, werd nog meegedeeld dat de ver gadering in Ödèan wordt bijge woond door de tweede voorzitter van het N. V. V., de heer A. de Boon, en door 30 bemanningsleden van Amsterdamse stadsslepers. De O. B. V.-stakingsleider Leen van Os, die door de 600 aanwezige sleepbootmannen stormachtig werd toegejuicht, verklaarde dat de Rot terdamse sleepbootbemanningen jarenlang zijn onderbetaald. Hij riep de aanwezigen op een sterke eenheid te smeden om daarmee, zoals hij zei, de werkgevers tot de orde te roepen. Over de recente onderhandelingen van de N. B. V.- bestuurders met de werkgevers merkte Leen van Os nog op: „Als er geen resultaten waren gekomen, dan waren het N. B. V. en het ge hele N. V. V. achter de staking gaan staan". DEN HAAG: N.V.V.-top praat met Rotterdamse stakingsleider*: Het gesprek begon dinsdagoch tend in het gebouw van de eerste kamer, v.l.n.r. de heren: A. de Boon (vice-voorzitter N.V.V.), L. van Os (secretaris-penning meester O.V.B.), A. Kloos (voor zitter N.V.V.) en A. H. Schipper (voorzitter O.V.B.). De bemanningen van de Euro poortsleepboten hadden 's morgens reeds besloten het werk te hervat ten. Zij namen dit besluit tijdens een vergadering aan boord van de Spidoboot „Oranjeplaat", die uit Maassluis een tocht maakte over de Waterweg. De bijeenkomst was door de directie uitgeschreven. In grote meerderheid spraken de bemanningen zich uit voor een eigen c.a.o. en voor de betaling van maandlonen. De directie van de Rotterdamse Sleepdienst, die de négen Euro- poorts'epers in de vaart hee't, heeft de onvarenden toegezegd, dat niemand ais gevolg van de staking zal worden ontslagen. De directie van de sleepdienst varT Van Ommeren, die twee stads- sleepbóten exploiteert had de be« manningen aangezegd, dat zij dins dagmorgen om zes uur hun werk moesten hervatten. Indien zij niet zouden verschijnen, werden zij ontslagen. De staking heeft gedurende de zeven dagen moeilijkheden veroor zaakt bij het scheepvaartverkeer in Rotterdam/Europoort. Mede dank zij het zachte weer (weinig wind) is het effect van de sleepbootstaking vrij beperkt ge weest. De tankvaart is echter ge troffen sinds de Europoortslepers op twee na zich bij de sta king aansloten. op onder op onder Walsoorden 5.56 6.17 jan. DONDERDAG 9 JANUARI 8 08.46 16.48 22.03 11.08 v.m n.m. 9 08.46 16.4.9 23.20 11.18 Breskens 5.12 5.34 10 08.45 16.50 00.00 11.28 Terneuzen 5.48 6.10 11. 08.44 16.52 00.39 11.39 Hansweert 6.22 6.44 12 08.44 16.53 02.01 11.52 Walsoorden (L31 6.53 „Van een militair wereldcon flict tussen de Sowj et-Unie en de Verenigde Staten kan geen sprake zijn en de twee partijen willen dat beide graag vermijden, maar dat betekent geenszins dat de Sowjet-Unie lijdzaam zal ac cepteren, dat in het midden oosten de contra-revolutie zege viert of dat de Middellandse Zee een Amerikaans of Atlantisch meer wordt. De tijd van de vreed zame coëxistentie a la Chroesjts- }ov is voorbij. Na de vijfde juni en de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije is het Russische mili taire budget met een miljoen roe bel verhoogd en de verschijning van de Russische vloot in de Mid dellandse Zee heeft dat machts evenwicht in het gebied ver schoven". Dit heeft een speciale verslag- „A1 Goemhoeria" in Moskou op getekend uit de mond van een Russische fuctionaris, die niet nader wordt aangeduid. De aanwezigheid van de Rus sische vloot in de Middellandse Zee hing samen met de positie van de revolutionaire regeringen in Egypte, Syrië en Algerië, aldus de Russische zegsman. Het mid den-oosten is voor onze eigen veiligheid van vitaal belang en het zionisme vormt een directe bedreiging voor ons, zei hij. Hij merkte op dat talrijke Jo den in Polen, het zionisme trouw gebleven, zich uit de Poolse com munistische partij van de macht meester hadden proberen te ma ken en dat „sommige elementen" onder de drie miljoen Russische Joden, met name intellectuelen, lijdelijk verzet hadden gepleegd tegesride Russische politiek in het midden-oosten. Volgens de Russische functio naris zou er geen herhaling ko men vein ,de vijfde juni" (waarop in 1967 Israël de Arabische lan den een vernietigende slag toe krachten hadden zich, „de artille rieslag aan het Suez-kanaal toon de dat aan", tweemaal zo snel hersteld als verwacht. Er bon geen afzonderlijke politieke o£ militaire oplossing zijn, alleen één die beide terreinen omvatte, „Wij steunen u ten volle maar de sleutel in deze situatie is uitslui tend in uw handen, niet in die van de Amerikanen of de Russen", zei de zegsman. gever van bet Egyptische blad bracht). De Egyptische strijd- Vietcongleden hebben na een inval in het dorp Binh Cahu, 60 kilometer ten zuidwesten van Saigon, 150 dorpelingen ontvoerd. Dit heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder meege deeld. Aangenomen wordt, dat de ontvoerden als dragers voor de rebellen zullen worden gebruikt. Het overvallen dorp lag in een.' als veilig beschouwde streek en, werd niet door militairen verde-' digd. Amerikaanse militairen heb«' ben in gevechten aan de Cam bodjaanse grens 48 Noordvietna-: mezen en vietcongleden gedood. In de strijd, die maandag reeds was begonnen, kwamen ook acht Amerikanen om en werden er 11 i gewond.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1