Wat brengt enu U kunt niet alles weien Geëmancipeerde vrouw Doe het zeSf ï£ter9ag 4 januari 1909 DE VRIJE ZEEUW Pagina? Verbruik neemt sterk toe Kwaliteitsmerk voor cocos Andere soorten Weinig onderhoud van de week Stijl 1969 r—j r- i „Valet Vac", een handige zakstofzuiger cocqs op de vloer Speciaal de laatste jaren zijn er al lerlei kunstvezels ontdekt en ontwik keld. Het duizelt ons wel eens van de (nieuwe) namen. Voor kleding, voor woningtextiel, voor vloerbedekking worden die vezels in grote hoeveel heden toegepast. Het is opmerkelijk, dat de natuurlijke vezels zich te mid den van die overvloed uitstekend we ten te handhaven. Dat geldt bijvoor beeld voor katoen, voor wol en ook voor cocos. Het is een geluk, dat de kunstvezels ontdekt zijn, want het wereld-verbruik, voor textiel enz., neemt ieder jaar snel toe. Niet alleen omdat de wereldbevolking toeneemt, maar omdat we meer gebruiken. Ook in een land als Nederland, dat relatief een „rijk" land is, waar het verbruik vroeger al hoog was. Ook in Neder land is bijvoorbeeld het verbruik aan vloerbedekking de laatste decennia per hoofd van de bevolking sterk toe genomen. Als de kunstvezels niet waren ont dekt, zou het heel moeilijk geweest zijn om voldoende te produceren om aan die snel gestegen vraag te vol doen. Want de produktie van natuur- vezels is niet zo snel op te voeren als die van vele kunstvezels. Nu is er wél voldoende aanbod, in een groot aan tal variëteiten. Zo'n van ouds-her be kende vezelsoort is cocos. Speciaal in Nederland wordt zeer veel cocos tot vloerbedekking verwerkt. India is de belangrijkste producent van cocosga- ren en 30 daarvan gaat naar Ne derland. de mode in 1969? Is étmm "mWmiM Decoratief ruit-dessin. Aan ideeënrijke mensen hebben wij de mode te dankenMode, die kleren voorschrijft, die soms eenvou dig, maar heel vaak zeer exclusief zijn, zeker voor de avond. Want de vrouw, die overdag praktische kleren draagt, wil, in tegenstelling tot deze daagse mode, voor 's avonds wel eens iets opwindends, verrassends en een tikkeltje extreems. Zo zien we de meest fantasierijke kleding voor de avond. Klassiek aan doende ontwerpen, gedistingeerd en flatteus, met struisveren zomen, ge borduurde lijfjes of biezen van glin sterend strass, enkellange rokken met bolero's of lange pantalons met pai- lettengarneringen. Er worden niet al leen lange avondmantels over strap less japonnen gedragen, maar ook ki mono's van goudlamé over maillots en veel bjoot. Ondeugende avondkleding (de kle ding met pikante in- en doorkijkjes, zoals bijna tot aan het middel rei kende V-hals-décolleté of diepe hoef ijzervormige halsuitsnijdingen) wed ijvert met ideale combinaties van bloes of vest en pantalon, of bloes én lange rok, die ook voor de iets oudere vrouw zo uitermate geschikt zijn. Dat cocos een van ouds-her beken de soort vloerbedekking is betekent niet, dat coeos-vloerbedekking ouder wets geworden is. Integendeel. Juist de laatste jaren heeft cocos een nieuw, eigentijds, modern uiterlijk gekregen. Zeven vooraanstaande Nederlandse fabrikanten hebben een gemeen schappelijk kwaliteitsmerk ingevoerd onder de naam van Stercocos. Het as sortiment kleuren en dessins is enorm uitgebreid; er zijn er nu 200. Cocos is er nu in een groot aantal breedten, van 67 cm tot 380 cm breed toe, zo dat cocos nu ook algemeen gebruikt wordt als vast-tapijt, naadloos, van plint tot plint. De verftechniek is sterk verbeterd. Daarbij zijn de klassieke goede eigenschappen van cocos bewaard ge bleven. Hét materiaal is sterk en ge luiddempend. Het kan erg goed tegen vocht. Nmthoo goed tegen grote droog te! Als«a*een huis de lucht te dróóg is voor censen is die ducht ook te droog voor cocos. Vlak voor fel stra lende convectors dient een cocos- vloerbedekking door een los haard kleedje tegen uitdroging te worden beschermd. aDt eldt*trouwens voor bijna iedere vloerbedekking. In nieuwe, nog vochtie woningen kan co cos zonder bezwaar direct gelegd worden. Kleine oneffenheden in de ondervloer vangt cocos zelf op, zon der een speciale onderlaag. Mede daardoor is cocos niet duur: ca. 10 12 gulden per vierkante meter. Als we ovér cocos praten komen we vanzelf op nog een paar andere soor ten vloerbedekking van plantaardige vezels. Sisal bijvoorbeeld. Het be kende Jabo bestaat uit een grond- weefsel van hennep, terwijl het eigen lijke loopvlak wordt gevormd door de taaie sisalvezel. En Sico bestaat uit een ketting van cocos en een inslag van sisal. Het resultaat is een mate riaal, dat fijner van structuur is dan cocos en minder glad dan sisal. Uit cocos zijn natuurlijk ook de bekende ruiggeschoren deurmatten gemaakt. Tegénwpordig ook mét een plastic onderlaag en daardoor in iedere vorm verkrijgbaar en zelfs in tegels lever baar. Cocös vraagt weinig onderhoud. Enkel praktische wenken: Cocos is bestand tegen ravottende kinderen Met een matig gevulde portemon- riaié beginnen we het nieuwe jaar. De prijzen zijn door de B.T.W. wederom gestegen en de huisvrouw moet maar zien, dat ze ook na de dure december maand weer dagelijks een volwaar dige maaltijd op tafel brengt. Laten we dit met overleg proberen. Mis schien brengt onderstaand weekmenu u op ideeën. ■ZONDAG: grapefruit; bloemkool, karbonade, aardappelen; nogati- nevla. MAANDAG: kaasragoüt, sla, aard appelpuree; kdrnemelksepap met stroop. DINSDAG: rode kool, gebakken bloedworst, aardappelen; brood schoteltje. WOENSDAG: andijvierunderlap, 'aardappelen; vanillevla met ge raspte appel. DONDERDAG: stoofprei met kaas saus, harde eieren, aardappelen; drie-in-de-pan met appel. VRIJDAG: stokvisschotel, mosterd- MILLE FANTI vaste vloerbedekking regelmatig met de stofzuiger reinigen; matten, karpetten en lopers zo mo gelijk iedere week kloppen, maar matten nóóit tegen de muur slaan, daar dit het weefsel beschadigt; ruiggeschoren matten me de ruige kant naar beneden leggen om er vervolgens met de mattenklopper het stof uit kloppen; eventuele vlekken zo spoedig mo gelijk met een alkalivrij schuim- reinigingsmiddel verwijderen; voor het behandelen van hardnek kige vlekken eerst Uw drogist raadplegen; alvorens een chemisch reinigings preparaat te gebruiken even een proef op een hoekje van Uw vloer bedekking of op de achterzijde van Uw mat of loper nemen. De stijl groep van Bayer heeft voor het herfst- en winterseizoen van 1969 reeds een ideeëncolleetie samengesteld waarvan wij al een glimpje kunnen opvangen. Zo weten wij al dat voor het sei zoen 19691970 veel aandacht be steed zal worden aan décolleté's, col kragen en aan combinaties hiervan. Colkragen dus met daaronder een diepe, tot zéér diepe décolleté. De omslagen aan mouwen en pan talons zullen breed tot zeer breed zijn, knopen en gespen van koper, blik en smeedijzer zullen een belangrijke plaats bij de versiering innemen. Gebreide modellen zullen nauwge zet de vormen van het lichaam vol gen. Deze breidsels zullen er zijde achtig glanzend tot „rustiek" grof- geconstrueerd uitzien. De meest ge liefde kleuren voor het volgend win terseizoen zullen ontleend zijn aan de edelstenen, saffier, smaragd, robijn en pan met lurexgraen. De bloes heeft topaas. lange mouwen, een knoopsluiting Op de foto een avondpak, bestaan- middenvoor en een kraagje met vrij de uit een in ruitmotief gebreide bloes lange mouwen. Ter completering van van draion lutrapan en draion supra- het silhouet wordt bij deze bloes een lortffo nortltilnn mol tiriida niinoti an saus; yoghurt met partjes sinaas appel. ZATERDAG: Mille Fanti; chocolade mousse. CHOCOLADEMOUSSE Smelt 100 gram bittere chocolade op een klein vuurtje in dl water. Laat dit afkoelen en schep de gesmol ten massa voor XU liter stijfgeslagen slagroom met 80 gram suiker. Vermeng 150 gram fijngewreven witbroodkruim met 2 eieren tot een gladde massa. Voeg hier scheutje voor scheutje liter bouillon aan toe. Laat het mengsel even doorkoken. Klop er van het vuur af 75 gram geraspte oude kaas door. en maak de soep af op smaak met mat zout en noot. Wat denkt u van een zakstofzuiger? U kunt er nu een kopen in vele winkels in Nederland. Het apparaatje (af- meingen 12 x 7 x 5 cm) heeft 'n ver koopprijs van 8,75. Het loopt op twee kleine staafbatterij en, die gemakke-. lijk verwisseld kunnen worden. Het zuigeinde heeft een klein zacht bor steltje, waarmee stof, draadjes en "pluisjes van de kleding verwijderd kunnen worden. Die worden dan met een opgezogen in een kleine zak bij de handgreep van de Valet Vac, zoals het apparaatje is gedoopt. Behalve voor kleding kan de zakstofzuiger ook gebruikt worden voor het opzuigen van kruimels van de ontbijttafel. Ook ongerechtigheden van autobanken kunnen aldus verwijderd worden. Het verdient aanbeveling het zakje na ieder gebruik te ledigen. ,e bloes lange mouwen, xer completering supra- het silhouet wordt bij deze bloes een lange pantalon met wijde pijpen en extra brede omslagen gedragen. BETTY TEELING. 0 VERGULDE SCHILDERIJLIJS TEN worden goed schoongemaakt met een spons, gedoopt in melk. 0 GEBAK, DAT NOG VERS IS, snijdt u gemakkelijker met een warm mes. 0 CITROENEN kunt u vrijwel de ge hele winter bewaren, als ze in droog zand gelegd worden. Ver schrompelen ze desondanks toch iets, leg ze dan 24 uur in het wa ter. O AARDAPPELEN WORDEN MOOI BRUIN als u ze voor het bakken bestuift met meel. NIEUWE SCHEERKWASTEN moeten niet in het water worden gelegd, maar even met zeep uit gewassen worden, b.v. in de hand. Na het gebruik goed droog maken en ondersteboven hangen. 0 EEN VUILNISEMMER kunt u desinfecteren door er papier in te verbranden. 0 MOOIE KONIJNEVELLEN krijgt u door in het voer lijnzaad te doen. 0 WINTERPOSTELEIN kunt u, mits goed bedekt, onder een „éénrui- ter" in de tuin laten staan. 9 Op de foto een half-maxi japon van rode, witte en zwarte corduroy van de jonge Deense modeontwerper Lennart Raaholt. Deuren, die klemmen, kastjes die moeilijk open en dichtgaan zijn de dagelijkse ergernissen in het leven yan de huisvrouw. Wanneer zij dan bovendien haar vreugde en zorgen deelt met een echtgenoot, die niet al te handig of ijverig is, staat zij voor de moeilijke keus, zélf huishoudelijke karweitjes ter hand te nemen of zich te wenden tot moeiliik te bereiken, dure ambachtslieden. Misschien wordt 'ze in'het laatste geval wel binnen zes weken geholpenEen oud bijge loof wil, dat vrouwen niet met gereed schap overweg kunnen. Dat mag waar geweest zijn in het begin van deze eeuw, het is bepaald niet meer waar in 1968. Bovendien zijn er thans spe ciale gereedschappen voor de vrouw: licht van gewicht en veilig in het ge bruik. Stanley Works, internationale fabri kanten van gereedschappen, brengen thans onder de aanduiding Surform lila een soort kleine schaaf in de han del, die inplaats van een mes een soort -1 uspzóol heeft en zeer gemakkelijk en veilig in het gebruik. Met enkele halen is de deur weer in orde en sluit het kastje weer. De moderne vrouw is met dit soort gereedschappen niet langer afhankelijk van mannelijke assisten tie noch van haar eigen man, noch van andere heren der schepping.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7