Arabische guerrilla's beschoten Israëlsche stad Dayan belooft eind te maken aan beschietingen NUL Britse „Tigercat"- i uchtdoei raketten voor Jordanië Amerikaans vliegtuig naar Cuba „ontvoerd" Syrisch wapengekletter warm. saucijzebroodjss tANKErBAKKEItU.JP VN-waarnemers melden Egyptische aanval NOG GEEN DOORBRAAK IN de VIETNAM-0VERLE6 Gasverwarming HET WEER Rusk doet beroep op Israël en Arabische landen Vietcong beschoot Zuidvietnamese burgers VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN Guerrilla-bende in Thailand overmeesterd Rusk over China Gevechten tussen protestanten en r.k. in N.-Ierland De huln aap Riafra Ontsuaring; bil de RPS in december Weerbericht Zon- en Maanstanden ZATERDAG 4 JANUARI 1969 25e Jaargang No. 5893 Een Israëlische woordvoerder heeft donderdagavond bekend gemaakt, dat Arabische guerrilla strijders de Israëlische stad Ki- ryat Shmonen hebben beschoten, de tweede beschieting binnen twee dagen. Bij de beschieting van dinsdagavond kwamen drie mensen om het leven. De beschieting van donderdag avond eiste geen Israëlische slachtoffers. Minister Abba Eban heeft nog gezegd, dat Israël een klacht voorbereidt bij de veiligheids raad naar aanleiding van de be schieting van dinsdag op Kiryat Shmoneh. „Ik verwacht niet, dat de drie Israëlische mensenlevens die verloren zijn gegaan, zelfs maar een kwart van de belang stelling zullen verwekken die de 13 verlorengegane Arabische vliegtuigen (op het vliegveld van Beiroet) hebben gewekt", aldus Eban. De Britse maatschappij Short Bros and Harland zal dit jaar vcor 6 miljoen pond sterling luchtdoel raketten van het type „Tigercat" leveren aan Jordanië, zo heeft een woordvoerder van de maat schappij in Belfast gezegd. De overeenkomst is onlangs gesloten. Op het ministerie van defensie in Londen wilde men geen com mentaar geven. De levering aan Jordanië dit jaar is gelijk aan de helft van de totale omzet van Short Bros and Harland in 1968. Ook het ministerie van buiten landse zaken weigerde commen taar. Oud-minister van defensie Emanuel Shinwell, een Jood, noemde het ongelofelijk dat de Britse regering toestemming heeft gegeven voor de export van een dergelijk modern wapen aan Jor danië. „De Britse regering is gek ge worden", aldus het labourparle- mentslid. Volgens ingelichte kringen zou met de „Tigercat" de Amerikaan se „Phantom"-jachtbommenwer- per die door de Verenigde Staten aan Israël wordt geleverd, doel matig bestreden kunnen worden. De raket heeft een bereik van ruim vijf kilometer en kan ook on gronddoelen worden afge vuurd. De uitvoering voor de vloot, de ..Seacat", is al in gebruik bij de marine van een groot aan tal landen. Een Amerikaans passagiersvlieg tuig met 148 inzittenden is don derdag op een vlucht van New York naar Miami gedwongen koers te zetten naar Cuba. De gezagvoerder van hef toe stel van „Eastern Airlines" liet boven Jacksonville in Florida over de radio weten dat hem de twijfel achtige eer te beurt viel het eerste Amerikaanse vliegtuig van dit jaar naar het land van Castro te moe ten vliegen. Het toestel, een DC-8 straal vliegtuig, landde in Havanna. In 1968 werd een twintigtal Amerikaanse passagiersvliegtuigen naar Cuba ontvoerd. Het Syrische volk zal de instal laties van de door Israel gebouw de kiboetsiem in de bezette Syri sche gebieden vernietigen. De ge wapende strijd is de weg naar de vrijheid. De Arabische grond zal niet door wonderen, door verras singen of de stuen van imperialis tische kringen worden bevrijd. Het Arabische volk moet weten dat ziin grond slechts door zijn wettige eigenaren zal worden be- vrijd.'Deze woorden sprak gene raal Salah Jedid, plaatsvervan gend secretaris van de „Baas"- nirtij gisteren bij een bezoek aan een kamp voor vluchtelingen uit het Golan-gebergte. Kirhat Slhmoneh ligt bij de Li banese grens. Een Israëlische woordvoerder heeft woensdag gezegd, dat de raketbeschieting van dinsdag vanaf Libanees ge bied geschiedde. In de Libanese hoofdstad Bei roet is donderdagavond bekend gemaakt, dat Libanese en Isra ëlische troepen donderdagavond twee uur lang een artillerieduel hebben geleverd. Aan Libanese zijde vielen geen slachtoffers, al dus het Libanese ministerie van defensie. Een Israëlische woordvoerder heeft het incident bevestigd. Vol gens hem waren de dorpen Kfar Yuval en Matulle vanuit Libanon met mortieren beschoten, waarna Israëlische artilleristen het vuur beantwoordden. Aan Israëlische zijde zouden een verliezen zijn geleden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft vrijdag een beroep op Is raël en de Arabische landen ge daan de krnigloop van geweld in het midden-oosten te doorbreken en zich opnieuw in te spannen i voor de vrede. Zelfbeheersing gedurende een paar maanden was noodzakelijk. In die peroide zou V.N.-bemid- delaar Gunnar Jarring al het mo gelijke kunnen doen om een vredesvoorstel op te stellen dat voor beide partijen aanvaardbaar is. Rusk verklaarde op zijn pers conferentie voorts dat „nauwe kontakten" tussen de vier grote mogendheden bevorderlijk kun nen zijn voor het herstel van de vrede in het midden-oosten. De Sowj et-Unie had in dit ver band diplomatieke aktiviteit ont plooid in Washington Londen en Parijs en hijzelf had maandag nog gesproken met de Russische zaakgelastigde Tsjerniakow. Bij die gelegenheid had Tsjerniakow geen speciaal initiatief van de vier grote mogendheden voorge steld. De V. S., aldus Rusk, maken zich grote zorgen over de voort durende toeneming van het ge weld in het midden-oosten die de vrede daar buitengewoon on zeker maakt. De minister zei dat in de reso lutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967 de elementen vervat zijn voor een vreedzame regeling van het conflict. Als een tot overeenstemming zou kunnen komen over de grondsla gen van deze resolutie, dan zou er een echt begin kunnen worden gemaakt met de vestiging van een rechtvaardige en blijvende vrede. Rusk wees erop dat de Arabi sche landen en Israël de resolutie op verschillende manier uitleg gen. Hier la een grote taak voor Gunnar Jarring. In de eerste plaats echter moest er een einde komen aan de militaire aktiviteit in net midden-oosten. Km**.* Noordstraat 107 - Tel. 01150-4239 TERNEUZEN Waarnemers van de Verenigde Naties hebben aan secretaris-ge neraal Oe Thant gemeld, dat Egyptische troepen donderdag 'n half uur een Israëlische patrouille op de oostelijke oever van het Suezkanaal hebben beschoten Of de Israëliërs het vuur hebben be antwoord, werd niet gezegd. De vietcong heeft vrijdag het vuur geopend op een groep van honderd dorpelingen die langs bet strand ten zuidoosten van Danang naar een Amerikaans kamp liepen. Tien dorpelingen werden gedood, zo deelde een Amerikaanse militaire woord voerder mee. Een Amerikaans patrouille vaartuig begeleidde de dorpeün- gen die hadden moeten vertrek ken uit een door do vietcong be heerst gebied. Het schip kon niet terugschieten omdat anders de burgers zouden zijn geraakt. De vietcong werd door gevechtshef- schroefvliegtuigen verdreven. Donderdag werden in betzelf de gebied twaalf Zuidvietnamese burgers gedood en zestien ge wond toen een mijn onder een Amerikaanse vrachtwagen ont plofte. Twee Amerikanen en een Zuidvietnamese militair werden hierbij gewond. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan heeft in de nacht van donderdag op vrij dag inwoners van de grensstad Kiryat Shmonen, in het uiterste noorden van Israël, beloofd dat een eind zal worden gemaakt aan de beschietingen vanaf Liba nees grondgebied. Kort nadat het stadje voor de tweede keer binnen 48 uur met raketten was bestookt bracht Dayan in gezel schap van de chef van de gene rale staf, generaal Chaim Bar Lev, een bezoek aan Kiryat Shmoneh. Dayan zei tegen de gemeenteraad dat „Israël een eind zal maken aan de huidige toestand waarbij dit stadje een doelwit vormt voor saboteurs van „Al Fatah". In regeringskringen in Beiroet heerste vrijdag bezorgdheid over eventuele nieuwe acties van de kant van Israël. Men vreesde dat Israël wel licht voorbereidingen treft voor de bezetting van nog meer ge bieden in de buurlanden om bases van Palestijnse verzets organisaties, die achter de be standslijnen liggen, of waarvan het bestaan daar wordt vermoed, uit te schakelen. Men wijst in dit verband op een verklaring, die de Israëlische chef van de generale staf, Chaim Bar Lev, voor de televisie heeft afgelegd en volgens welke „een even tuele nieuwe oorlog een bewe gingsoorlog zou zijn", en dat „het grootste deel van het Israë lische leger niet in vaste verde digingslinies ligt, maar uiterst bewegelijk is". De Libanese regering heeft verklaard van plan te zijn bij nieuwe Israëlische acties de hulp in te roepen van de andere Arabische legers, maar niet die van niet-Arabische strijdkrach ten. Vooraanstaande Libanese kranten verwachten een bezoek van Russische vlooteenheden aan Beiroet als demonstratie van het standpunt van de Sowj et- Unie ten opzichte van de Israë lische acties tegen Libanon. De Israëlische generaal Eyal beloofde vrijdag op een perscon- dat enige honderden Is raëlische meisjes zullen worden gerecruteerd voor bestrijding van sabotage. Zij zullen in het Israëlische leger tot hulppolitie worden opgeleid en de voor naamste steden moeten bewa ken. De Israëlische politie is overbelast door de Arabische terreurdaden tegen de burger bevolking, aldus de generaal. Na een kort verblijf in ons land is prinses Irene weer naar Parijs vertrokken. Zij werd uit geleide gedaan door koningin De Amerikaanse en Noord Viet namese onderhandelaars in Parijs hebben donderdag na een onder breking van twee weken opnieuw vergaderd om een oplossing te vinden voor de geschilpunten, die bet begin van de nieuwe fase in liet Vietnamees vredesoverleg in de weg staan. De plaatsvervan gende delegatieleider der Ameri kanen. Cyrus Vance, en diens Noordvietnamese confrater kolo nel Ha Vanlau, konden in een ge sprek van vier uur echter niet alle hindernissen opruimen, aldus zegslieden. In antwoord op het Noordviet namese voorstel, de besprekingen te gaan voeren aan een ronde tafel, deed Vance zes tegenvoor stellen voor vormen van de tafel waaraan de vier delegaties als twee gespreksgroepen zouden kunnen aanzitten. Deze zijn: 1. Een ellipsvormige tafel met ruimte voor secretarissen aan de uiteinden; 2. een ringvormige tafel, in tweeën gedeeld door twee ondiepten; 3. een ringvormige tafel met daaraan verbonden Bij de Mexicaanse havenstad Tampico is donderdagavond het wrak ontdekt van een vliegtuig van de Mexicaanse maatschappij „Seasa", dat sinds dinsdag met 26 personen aan boord werd vermist. De bemanning van een lijntoestel zag het wrak in een kloof liggen. Er werden geen tekenen van leven waargenomen. Men had de hoop op overlevenden al opge geven. De Seasa verzorgt plaatse lijke verbindingen. Thaise militairen en politie- eenheden hebben ongeveer 450 km ten noorden van Bangkok het hoofdkwartier van een guerrilla bende van 250 man overmeesterd. Hierbij werden 30 opstandelin gen van de Meo-stam gedood en een onbekend aantal gewond, zo is in Lomsak meegedeeld. Het gevecht duurde drie dagen waarbij de militairen en politie mannen eenmaal waren omsin geld door de verzetsstrijders. Verliezen aan regeringszijde: één dode en één gewonde. Minister Rusk is vrijdag op zijn persconferentie nader inge gaan op de kwestie van de erken ning van communistisch China. Eerder deze week heeft de demo cratische senator Richard B. Rus sell, die voorzitter is van de se naatscommissie voor de strijd krachten, voorgesteld dat de V. S. het initiatief nemen om tot het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Amerika en China te komen. Rusk zei nu dat Peking bij het kentakt op ambassadeursniveau tussen de V. S. en China, dat al lang geleden begonnen is, er steeds mr.ar aan vast blijft hou den dat er niets besproken kan worden als de V. S. niet bereid zijn Formosa aan China af te staan. In dit standpunt van China was nog steeds geen wijziging gekomen. twee secretarissentafels; ,4. een ronde tafel in tweeën gedeeld door een baan fluweel; 5. een ringvorimge tafel in tweeën ge deeld door een smalle tafel die de binnenste cirkel raakt; 6. een ringvormige tafel, waar de af scheiding gevormd wordt door banen fluweel op de ring. Als de Noordvietnamese dele gatie met een van deze voorstel len akkoord gaat. zou volgens Vance het gesprek onmiddellijk kunnen beginnen, waarop kolo nel Lau meedeelde dat, mochten de Amerikanen en Zuidvietname- zen een volledig ronde tafel aan vaarden, dè conferentie op 6 januari zou kunnen beginnen. In Noordvietnamese kringen in Parijs zei mén dat Van Lau don derdag bij het overleg met Vance onder meer naar voren had ge bracht dat de Amerikanen en Noordvietnamezen sedert het in leidend overleg 13 mei vorig jaar begon ruim in de gelegenheid zijn geweest hun standpunten uiteen te zetten. Hij stelde voor hèt' lot nu te laten beslissen wie het eerst het woord zou voeren: een ver tegenwoordiger van het Zuidviet namese nationale bevrijdings front of één van de leden van de delegatie van Saigon. Van Lau bad ook voorgesteld de delegaties herkenbaar te laten zijn door vlaggetjes op de conferentietafel. Hij bleef bij zijn vroegere voor stel de conferentie eenvoudig aan een ronde tafel te houden In het Noordierse stadje Mag- hera ziin donderdagavond rooms- katholieken en protestantse ex tremisten slaags geraakt. Daarbij werden ook auto's omvergewor pen. stenen gegooid en ruiten ver nield. De hartstochten laaiden op na dat 90 studenten uit Belfast een optocht hadden gehouden door de plaats waarbij zij een beter lot eisen voor de rooms-katholieke minderheid in Noord-Ierland. De studentenoptocht geschiedde on der politie-escorte en de studen ten zelf waren niet betrokken bij de "evechten. Nader is gemeld, dat niemand bij dg gevechten ernstig gewond is geraakt. De politie verrichtte drie arrestaties, maar de arrestan ten werden naderhand vrijge laten. Een woordvoerder van het in ternationale Rode Kruis heeft vrij dag meegedeeld dat de voedsel- vluchten van Equatoriaal Afrika op Biafra normaal voortgang vin den en dat een tijdslimiet van twee weken, die voor het opnieuw bespreken van toestemming voor deze vluchten, door dat land is opgeheven. Bij de Rijkspostspaarbank is in december 20,5 miljoen gulden meer opgenomen dan ingel-gd (dec. '67 spaaroverschot 21,8 min). In de afgelopen maand werd inge legd 123,9 min (dec. '67 120,6 min) en opgenomen 144,4 min (dec. '67 f 98,8 min). Het inleggers- tegoed bedroeg ultimo december 5.028 min gulden (31 dec. '67 ƒ4.672,1 min). DEN HAAG: Vele leden van het corps diplomatique waren don derdag aanwezig op de nieuw jaarsreceptie van het ministerie van buitenlandse zaken. Op de foto: minister Luns in gesprek met A. Arad, Israëlisch ambassa deur in ons land. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN Iets meer win J Een intensief hogedrukgebied boven Rusland heeft het afgelo pen etmaal zijn invloed tot over West-Duitsland uitgebreid. Hier door kwam de vorstgrens weer iets meer naar het westen en deze loopt nu van de Noorse kust langs onze oostgrens naar de Alpen en verder naar de Adriatische Zee. De temperaturen in Frankrijk en Engeland waren omstreeks 7 graden, terwijl in Italië tempera turen van 9 graden gemeten wer den. In Polen waar aanvoer van kou de lucht uit Rusland plaats vond, kwam het kwik niet hoger dan 8 graden onder het vriespivnt. Inmiddels is een frontensysteem behorende bij een depressie die tussen IJsland en de Noorse kust ligt langzaam in zuidoostelijke richting opgedrongen en heeft het hogedrukgebied ten westen van Ieriand aangetast. Voor vandaag wordt verwacht dat ons land onder invloed van laatstgenoemd frontensysteem zal komen, waardoor er enige regen kan vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Veel bewolkt met aanvankelijk hier en daar mist en plaatselijk enige regen. Later in het noorden enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west en ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Rooswater ZATERDAG 4 JANUARI v.m. n.m, Breskens 2.07 2.24 Terneuzen 2.43 3.00 Hansweert 3.17 3.34 Walsoorden 3.26 3*43 ZONDAG 5 JANUARI v.m n.m. Breskens 2.45 3.05 Terneuzen 3.21 3.41 Hansweert 3.55 4.15 Walsoorden 4.04 4.24 MAANDAG 6 JANUARI v.m n.m. Breskens 3.25 3.44 Terneuzen 4.01 4.20 Hansweert 4.35 4.54 Walsoord-- 4.44 5.03 ZON MAAN op onder op onder jan. 4 08.48 16.43 16.59 09 56 5 08 48 16 44 18 13 10.22 6 08 47 16.45 19.30 10.42 7 08.47 16.46 20.47 10.56 Franktting U) aSaomunttit TEtNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. f«as jfe Saaie Redactie- ea Administratie-adres: Sraidswa Telefoon: 011502073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 cl; minimam per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (Reen handels" advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 3 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1