Kalm aan in Parij Gefingeerde overval berecht BU OAC.HHWANS PRUSSIAG Ci.T.W. 11171 GEHEIM VAN DE STALKNECHT WINST PTT OVER 1968 LAGER DAN GERAAMD Administrateur r.k. armenkantoor verduisterde 3,5 ton BOSCH OPTIEK WEIGER BESLIST MEER TE BE3ALEN OAC. HERMANS DE VRIJE ZEEUW PagtoftS Meer geduld Schflderijen gestolen De wapendiefstal in Schaarsbergen Dodelijk ongeval bij Hoogovens Twee fronten Niet optimistisch voor'69 Belgfscfa® zeeman verdronken Meisje overreden Mandatjan gaf zich over Oplichter aangehouden Uitgeweken uit Oost-Duitsland MERKT U NIKS VAN PE W'J 6AAN POOR VOOR OUDE PRUZEN Frontale botsing: een dode, twee gewonden Vrijdag 3 januari ïyey Sinds, eigenlijk al half mei, in Parijs het overleg tussen Noord- Vietnam en de Verenigde Staten begon, is het vredesgesprek nog niet veel verder gekomen dan een absurd aandoend debat over de vorm van de tafel. Dat daarover zo lang en breed gedelibereerd kan worden, is geen teken dat de partijen bijzon dere haast hebben. En met name geldt dit voor de Nrd-vietnamese delegatie, zeker nu in Hanoi de ster snel stijgt van een onver bloemde aanhanger van Mao Tse-Toeqg. Na Ho Tsji Minh is daar niet langer partijsecretaris Le Duan de machtigste man, maar Truong Tsjinh, dezelfde die in 1956 werd uitgerangeerd om dat zijn landhervormingen bloe diger verljepen dan de natie kon verdragen. Hij is nu teruggekomen met een felle aanval op de manier waarop de strijd de laatste jaren is gevoerd. Meer in het bijzonder verwijt hij de leiding van het politburo en de vietcong dat ze geprobeerd hebben een snel en radicaal eind te maken aan de strijd, eerst met het „tet"-offensief waarbij vele steden bezet werden en ook Sai gon voor een deel in rode han den viel; daarna, toen het offen sief net niet doorslaggevend bleek, door te gaan met onder handelen. Truong Tsjinh ziet dat als af- Tijdens de jaarwisseling zijn uit het huis van de familie B aap de Torenlaan in Blaricum twintig schilderijen gestolen, waaronder een gesigneerd „I. Israels". De andere schilderijen zijn van Beuerbach, Anselm, Staller en Putter. De familie B., die de jaarwisseling elders had gevierd, ontdekte de diefstal toen zij op nieuwjaarsmorgen thuis kwam. De nog onbekende daders- waren het huis binnen gekomen door een ruit te ver breken. Zij hadden het hele huis overhoop gehaald. Behalve de schilderijen worden vermist: een zonneklok, een beeld „Madonna met kind", mini-tafeltjes, zilve ren voorwerpen en een Perzisch tapijt. Omwonenden hadden des nachts een grijze bestelwagen in de buurt van het huis zien rij den, waarmee de daders de buit mogelijk vervoerd hebben. De waarde van de gestolen schil derijen en voorwerpen is nog niet vastgesteld. De familie was tegen diefstal en inbraak ver zekerd. Bij de wapendiefstal die op oudejaarsavond gepleegd is in het mobilisatiecomplex te Schaars bergen is een beroepsmilitair betrokken. Het is de 26-jarige sergeant (kort verband-vrijwil- liger) J. B. F. H. uit Arnhem. De man werkt in het mobilisa tiecomplex. De sergeant heeft zich op oudejaarsavond om streeks 19.00 uur gemeld bij de brigade Arnhem van de Kon. marechaussee. Daar vertelde hij dat hij een aantal burgers wa pens uit het mobilisatiecomplex had helpen stelen. Een patrouille van de mare chaussee is daarop naar het mobilisatiecomplex vertrokken om een onderzoek in te stellen. Men trof er een ingeslagen ruit aan en, in de directe omgeving, twee kisten waarin zich in totaal 37 F.N. 9 mm pistolen bevonden. De sergeant heeft de mare chaussee een signalement gege ven van de auto waarin de bij de wapendiefstal betrokken bur gers waren weggereden. De marechaussee heeft dit signale ment per telex aan de Neder landse politie-instanties doorge geven. Een uur later kon de politie in Arnhem de auto aan houden. In die auto bevonden zich 23 pistolen. De aangehouden burgers zijn P. C. Th. (53 j.), P- C. Th. (29 j en A. van W. (32 j.), allen uit Arnhem. Het zijn bekenden van de politie. De burgers en de sergeant zijn in verzekering ge steld. Het onderzoek is in handen van het personeel van het bu reau bijzondere kriminele on derzoeken van de staf van de koninklijke marechaussee. De 43-jarige kraandrijver J. W. van Koter uit Oude Oudorp woensciag op het terrein van de Hoogovens in ÏJmuiden door nog onopgehelderde oorzaak van zün imr.n gévallen en om het ■ever. goKcmen. De man, die werkzaam w.-z in de Martin- staalfabriek, laat een vrouw en vier kinderen achter. wijkingen van de leer van voor zitter Mao, die meent dat een be vrijdingsoorlog niet overhaast uit het guerilla-stadium gebracht mag worden. Men1 moet geduld hebben, maar uiteindelijk is geen regime bestand tegen die strijd met een goeddeels onzichtbare tegenstander. De maoïstische kijk is, dat de waarheid van deze opvatting al wordt bewezen door het onmis kenbare feit dat de bevolking van de V. S. de Vietnamese oor log zat geworden is. Dat wil overigens niet zeggen dat Truong en de zijnen daarom maar de onderhandelingen in Parijs wil len afzeggen. Hijzelf heeft een strategie op gesteld die juist met het Parjjse gesprek een dubbele psychologi sche oorlogsvoering beoogt: er zal zowel gevochten als onder handeld worden. Dat moet dan betekenen dat de geestkracht der Amerikaanse burger zowel be laagd wordt door het voortduren van de strijd waarin zijn zonen sneuvelen, alsook door de zich steeds maar niet vervullende hoop dat het Parijse gesprek tot vrede voert. Een voorbeeld van de psychologische oorlogsvoering is ook al dat Hanoi nu de Ameri kanen meesmuilend condoleert met de tegenwerpingen van de Zuidvieltnamese vice-president Ky, die huns inziens natuurlijk niet anders beogen dan te ver hinderen dat de V. S. zich uit de oorlog kunnen terugtrekken zo als ze graag zouden willen. Men mag erop rekenen dat Noord-Vietnam de tegenstellin gen tussen de V. S. en hun bond genoot Saigon zo lang en zo diep gaand mogelijk zullen uitbuiten. Men moet daarom niet op snelle resultaten rekenen. De winst van de PTT met zijn 66.000 werknemers zal over 1968, voor zover thans te overzien, on geveer 26 miljoen gulden lager uit komen dan aanvankelijk in de staatsrechtelijke begroting was ge raamd en vermoedelijk 168 miljoen gulden belopen. Aldus de direc teur-generaal der PTT, de heer H. Reinoud, in zijn donderdagochtend voor vertegenwoordigers van het personeel uitgesproken nieuwjaars rede. Eerder had hij gewezen op het minder gunstige verloop van de exploitatiekosten. De loonsverho gingen en daarmede de loonkosten bleken in 1968 aanmerkelijk hoger te zijn dan voordien begroot. In het begin van het jaar leken de resul taten belangrijk ongunstiger te zul len uitvallen. Efficiency-maatrege- len, actieve commerciële bedrijfs voering en last but not least de verbetering van de conjunctuur in de laatste maanden van het jaar hebben de teruggang van de ge raamde winst met het genoemde bedrag van 26 miljoen beperkt, zo vervolgde de directeur-generaal. Om de winst over het eigenlijke bedrijf van de pósfènjën, tëlëgrafie en telefonie vast te stellen moet men de rente ad 32 miljoen op vroeger gevormde reserves die buiten het bedrijf zijn belegd, eli mineren evenals de winst van de postchèque- en girodienst ad 15 miljoen gulden. Er blijft dan aan exploitatiewinst 121 miljoen gul den over. Aan rente over het door de staat en de giro aan ons ge leende geld e.d. betaalden wii 122 miljoen. De som van deze rente en de exnloitatiewinst be draagt 243 miljoen gulden en vormt het rendement op ons totale netto bedrijfsvermogen ten bedra ge van ongeveer 3.750 miljoen gul den. Het komt dan uit on 6'4 pro cent of nauwelijks op de huidige kapitaalrente. Over de vooruitzichten voor 1969 kan men bezwaarlijk optimis tisch zijn. De heer Reinoud ver- De Belgische matroos Alphons J. M. Baltes, afkomstig uit Ant- wemen, is op nieuwjaarsdag in de Rotterdamse haven verdron ken. Hij raakte 's morgens door nog niet opgehelderde oorzaak in de derde petroleumhaven te wa ter bij het tankschip „Navgks- tank I". volgde: De loonkostenstijging voor PTT zal dit jaar waarschijnlijk ruim 8 procent en de materiaal prijsstijging 5 procent bedragen. Wat dit betekent blijkt uit het feit dat de totale personeelslasten het miljard gulden overschrijden en het volgend jaar voor meer dan 900 miljoen gulden zal worden in gekocht. Het is duidelijk dat wij deze enorme van buitenaf komende kostenstijgingen niet door een actieve commerciële bedrijfsvoe ring en door produktiviteitsverho- gingen kunnen opvangen hoewel de gezamenlijke inspanning daar toe groot is en toeneemt. Mede met het oog op de betekenis van de winst voor de financiering van on ze investeringen zijn dan ook de aangekondigde tariefsverhogingen onvermijdelijk gebleken, aldus de directeur-generaal der PTT. Het 14-jarig meisje Astrid Mooizon uit Haarlem is donder dagmiddag om half vijf in Heem stede door een auto aangereden en gedood. Zij fietste met een schoolvriendin op de Landzicht laan en beiden wilden rechtsaf de Lankhorstlaan inrijden. As trid reed links van het tweetal en werd aangereden door 'n vracht auto die in. dezelfde richting reed en eveneens rechtsaf wilde gaan. Lodewijk Mandatjan, de lei der van de verzetsstrijders in de Vogelkop van West-Trian (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) heeft zich aan het Indonesische leger overge geven, zo heeft de Indonesische commandant in West-Irian, bri gade-generaal Sarwo E^hie, don derdag meegedeeld. Mandatjan meldde zich Nieuwjaarsdag en valt onder de door de Indonesi sche autoriteiten toegezegde am nestie voor de verzetsstrijders. Generaal Edhie zei dat hiermee de vrede in het gebied praktisch is hersteld. Lodewijk Mandatjan, die in de tweede wereldoorlog het verzet van de Arfakkers tegen de Japanners leidde, werd overge haald zich bij de autoriteiten te melden door een Indonesische parachutistenofficier, majoor Heroe, een aangenomen zoon van de Arfak-stam. Mandatjan wordt op het ogen blik behandeld in een medisch centrum van het leger te Mano- kwari. De aard van zijn ziekte is niet bekendgemaakt. Generaal Edhie zei dat Fritz Awon, een van de naaste mede werkers van Mandatjan, zich nog schuil houdt maar dat pogingen worden ondernomen hem te bewegen zich ook te melden. LONDEN: Ongeveer 15.000 men sen hebben zich in het eerste uur van het nieuwe jaar naar Tra falgar Square gespoed waar velen een traditioneel bad namen in de feestelijk verlichte, maar ook koude fontein. LONDEN: Lord Snowdon en Mory Quant waren beiden aan wezig bij het uitreiken van de prijs voor het beste ontwerp van het herdenkingssouvenir dat ver krijgbaar zal zijn als prins Char les prins van Wales wordt. Op de foto: lord Snowdon en Mary Quant bij de verschillende inzen dingen. Verdacht van een groot aan tal gevallen van oplichting in Zandvoort, Haarlem, Amster dam en Amersfoort is op ver zoek van de Amersfoortse poli tie in een hotel te Zandvoort de 25-jarige koopman Theodoor van W. aangehouden. De man heeft de afgelopen maanden tal van zaken opgelicht tot een totaal bedrag dat in de vele duizenden guldens loopt. Hij kocht o.m. radio- en t.v.-toestellen, boeken, kleding, bloemen en huishoude lijke artikelen zonder te beta len. Bovendien heeft hij het ge hele jaar in niet betaalde huur auto's rondgereden, terwijl hij benzine tankte zonder te beta len. De man werd aangehouden op het moment dat hij in zijn hotel te Zandvoort een onge dekte chèque uitschreef. Een Amsterdams autover huurbedrijf was de man op het spoor gekomen toen voor het hotel in Zandvoort een door het bedrijf al sinds lang vermiste auto werd aangetroffen. Vooral scherp instellen! En als U bedenkt dat uw oog een camera isStelt U dan uw ogen scherp met een bril! Wij hebben een kollektie fraaie monturen, met lieht-gekleurde of omt- spiegelde glazen! liediplomeerd opticien Gediplomeerd kontakttenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 18 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01110—2327 Ondanks mijnen, prikkeldraad en speurhonden zijn 297 Oost duitsers er in het afgelopen jaar in geslaagd naar het Westduitse Neder-Saksen uit te wijken, zo deelt de grenspolitie in Hanno ver mee. 2) Lachend volgt Aram de knaap naar de stallen. „Wat zal de jongen nu weer uit gehaald hebben?" Maar Presto is reeds vooruit ge hold en bij de ingang van het ge bouw komt hij zijn meester al- alweer tegemoet, een man van een jaar of dertig aan de hand meesleurend. „Mijn nieuwe vriend, die U nog niet heeft gezien. Heer Aram roept hij uit en blijft dan in span ning staan wachten wat Aram zai zeggen. Onmiddellijk is Aram getroffen door het uiterlijk van de man. Hoewel zijn kleren geenszins fraai zijn, heeft zijn uiterlijk toch iets voornaams. Regelmatige trekken, een eerlij ke oogopslag, nemen Aram direct voor hem in. De man heeft met een hoofd knik gegroet, doch Aram steekt zijn hand uit. „Zo, een nieuwe stalknecht, ver moed ik. Hoe is uw naam?" Er valt een gedrukt zwijgen, dat Presto eindelijk verbreekt met een schuchter gemompel: „Dat weet hij nietzegt hij dan. Maar onmiddellijk na deze ver bijsterende mededeling laat de schildknaap er rap op volgen: „Hij weet niet hoe hij heet en ook niet waar hij vandaan komt, maar hij is mijn vriend en alle paarden houden van hem. Vraag het maar aan Dorco, de stalmeester." Aram weet niet goed, wat hij zeggen moet. Dorco is een van zijn oudste en meest vertrouwde bedienden. Die zal de man heus niet aangenomen hebben wanneet- er iets op hem aan te merken valt. Hij bekijkt de vreemdeling nog eens, doch deze staart zwijgend voor zich uit. Plotseling neemt Aram een be sluit. „Zadel drie paarden", zegt hij tot de man. „Wij rijden uit Dit lijkt hem de beste manier om de vreemdeling op zijn gemak te stellen en tevens een mooie wijze om hem eens gade te slaan. Een ogenblik later rijden ze met hun drieën de poort uit. De Haagse rechtbank heeft zich donderdagmiddag langdurig bezig gehouden met een gefingeerde overval op een 23-jarige chauffeur, die zich van ruim 17.000 gulden had laten beroven. Hij stond terecht met nog drie medewerkers aan deze affaire. Tegen de hoofddaders, de genoem de chauffeur G. A. van der H. en de 23-jarige cafetariahouder W. E. G. K. eiste de officier van justitie "rèspï 'zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en zeven maanden gevangenisstraf, waarvan even eens twee maanden voorwaardelijk De chauffeur had herhaaldelijk met zekere trots in de cafetaria van zijn „overvaller" zitten ver tellen, dat hij soms we! 20.000 gulden bij zich had, die hij voor -ij-n werkgever van klanten had ontvangen. Dat bracht in de vrien denkring nogal eens de opmerking .nou, dan zullen we jou maar eens beroven". Die gekheid werd ernst toen de eigenaar van de zaak er nader op inging. Zo kwam het tot een afspraak dat, wanneer de chauffeur zijn laatste klant op 5 november zou hebben bediend, hij de' cafetariahouder zou waarschu wen. Dat gebeurde dan en laatst genoemde kwam per auto naar de Sneeuwklokjesstraat, waar de chauffeur van de cafetariahouder een tik op het hoofd kreeg. „Warneer de tik echt raak zou zijn gewgest, zou het voor u wel anders zijn uitgepakt, want die man is kampioen zwaargewicht- heffen", zo stelde de president vast. De chauffeur slingerde na de „aanval" de tas met geld over de straat, welke door zijn overvaller werd gegrepen, waarna deze er van doorging. Pas daarna „strom pelde" de chauffeur een sigaren winkel binnen, waar hij vertelde dat hij was overvallen en beroofd. De overvaller zou zich hebben ver- momd met een donkere bril en een Het kostte de politie weinig moeite om de man op te sporen omdat zij het verhaal van ver dachte niet vertrouwden. Verdach te E. had wat schulden gemaakt, doch hij verklaarde tot zijn daad hoofdzakelijk te zijn gekomen doordat hij bang was van de cafe tariahouder en ook vreesde diens vriendschap te verliezen. De officier van justitie, mr. Van der Bruggen wilde in sterke mate rekening houden met het feit dat verdachte niet zo intelligent is en nog nimmer met de politie in aan raking is geweest en in sterke mate onder de invloed van de ca fetariahouder stond De 22-jarige R. Vos uit Foxhol is donderdagmiddag om 't leven gekomen toen de auto waarin hij reed bij Nieuwolda frontaal in botsing kwam met een links af slaande vrachtauto. Een 30-jarige inwoner van Zuidbroek werd levensgevaarlijk gewond. De der de inzittende, een 24-jarige man ui Kielwindeweer, liep minder ernstige kwetsuren op. Beiden werden opgenomen in het zie kenhuis van Winschoten. De be stuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Naderhand is ook de ernstig gewonde bestuurder van de per sonenauto, de 30-jarige A. Kalk uit Zuidbroek, overleden. Na de chauffeur stond de cafe tariahouder terecht, die volledig bekende. Hij was op het plan ge komen doordat de chauffeur vaak zoveel geld liet zien en hijzelf in ernstige financiële moeilijkheden verkeerde. De officier van justitie wees er op dat deze verdachte in tegenstelling met andere verdach ten in deze affaire reeds tweemaal tot vrij zware straffen is veroor deeld. Hij moet als gangmaker worden aangemerkt, aldus de of ficier en bij de verhoren door de politie gaf hij ook de meeste moei te. Tegen de 27-jarige kantoorbe diende R. E. die gedurende drie dagen het gestolen geld had be waard eiste de officier vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Deze verdachte had het geld weer ter bewaring meegegeven aan de 27-jarige filmoperateur M. H. M., die het geld in de kabine van de bioscoop waar hii werkte, had verborgen en waar de politie het ook aantrof. Tegen deze ver dachte vorderde de officier zes maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, met, evenals voor alle andere verdachten, af trek van het voorarrest. De rechtbank zal op 16 januari vonnis wijzen. Eerst nu is bekend geworden dat de Amsterdamse politie in opdracht van de officier van jus titie reeds begin december de 60- jarige administrateur A. J. N, van het r.-k. armenkantoor aan da Keizersgracht in de hoofdstad heeft gearresteerd, verdacht van verduistering van enkele tonnen. De man, die nog nimmer met de justitie in aanraking is ge weest, heeft bekend en tegenover de recherche verklaard dat het om een bedrag van circa 3Va ton gaat, die hij de afgelopen ander half jaar ten eigen bate heeft aangewend. De recherche heeft in verband met deze zaak ook een prostituee gearresteerd, die een bepaalde rol in deze, volgens de officier van justitie zielige en trieste af faire, zou hebben gespeeld. In katholieke kringen in de hoofdstad is N., die getrouwd is, een bekende figuur. Het grote bejaardentehuis St. Jacob aan de Plantage Parklaan st.aat onder beheer van het armenkantoor en viel derhalve ook wat de finan ciën betreft onder de heer N. Zijn grootvader en zijn vader hebben ook de funktie van administra teur vervuld. De heer N. was o.a. lid van dg.gemeentelijke commis sie inzake bejaardenvraagstuk- ken en penningmeester van hef stichting museum Amstelkring. De administrateur, die woonl boven het kantoor aan. de Kei zersgracht, bevindt zich in voor arrest.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5