PROVINCIAAL NIEUWS 46 59 69 1*9 99 49 1/9 89 plano's ntossel+ DIRECTEUR-GENERAAL PTT OVER DE POSTERIJEN ffVorgels hï-fï installaties De PTT in cijfers Rijnmondwet moet worden herzien De PTT en het verkeer met satellieten 20 DOEN WU WINDE VAN JAC. HEBM4NS W'J VERHO0EN OE PRUZEN NIET. w WEIGER MEERTE SEMEN Wachtlijst telefoon binnen enige jaren tot aanvaardbare proporties terug ONTBIJTKOEK IS STRIPS Widdellourg, Vlissmgen, Axel, Tèmeuzen en Made Terneuzen Axel Zaamslag Beenbreuken Burgemeester Thomassen: Drs. Neeteson ere burger van Sas van Gent Pe gehete .maand januari nemen wgae B.T.W. voor onze rekening! WAROM WJ PIT 006N? Wij mikken op een toelangrgke OMZST-STUSINe Pit wordt u/el ver hoc--.. Poor gestegen rmrkt pryzen maken wy een uitzondering voor BR00P-SUIK6R CHOCOLADE-ARTIKELEN hier het mmm grote malse 40 rollen LUIERS AAN U HET ANTWOORD tVi Berg en op zoom foosendaal, Steenbergen, Qoes, Vrijdag 3 Januari 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Eerste grote schepen in Zevenaardok Dinsdagmiddag om ongeveer 3 uur werd door de Franse „Pen- quer" (21382 brt) assistentie ge vraagd van vier sleepboten, toen het schip ter hoogte van de DOW- steiger was. De bestemming was de uitgediepte Zevenaarhaven te Terneuzen. Daar meerde het op oudejaars dag na door de nieuwe zeesluis te zijn geschut, om de lading kolen uit Stettin te lossen, bestemd voor de cokesfabriek. Het overslagbe drijf „OVET" te Terneuzen treedt op als cargadoor voor het vóór de opening van de nieuwe zeesluis voor Terneuzen „bovenmaatse" schip. Behalve dit Franse schip ligt momenteel in hetzelfde dok de Duitse tanker „Wienertor" 18000 brt) geladen met fosfaat uit Casablanca. Cargadoor is de N.V. Aug. de Meijer Zonen. Op de foto de beide schepen in de Zevenaarhaven. De heer J. C. Aschoff voorzitter N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen' De raad van commissarissen van de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft in zijn vergadering van 2 januari '69 met ingang van die datum verko zen tot voorzitter, de heer J. C. Aschoff; vice-voorzitter, de heer R. A. J. den Boer, tevens gedele geerd commissaris; sekretaris, de heer mr. J. I. M. Reuser; wnd. se kretaris, de heer M. G. M. van Berckel. Deze benoemingen zijn tevens gedaan in de raad van commis sarissen van de N.V. Indrustrie- watervoorziening „Zeeuwsch- Vlaanderen", met dien verstande dat de benoeming van de sekreta ris van genoemde maatschappij ingaat per 1 februari 1969. Zware schade hij aanrijding Gistervoormiddag om half 12 zijn twee personenauto's, resp. bestuurd door P. H. E. uit Axel en J. H. uit Hulst, met elkaar in botsing gekomen op het kruispunt nabij St. Anna. E., die uit de rich ting Axel kwam en naar Terneu zen reed, verleende geen voor rang aan het voor hem van rechts komende verkeer. Beide auto's liepen zware schade op. Kerstboomverbranding Vanavond om 7 uur zal op een gedeelte van het terrein Dokweg Mr. F. J. Haarmanweg de tradi tionele kerstboomverbranding plaats vinden. Ook dit jaar wordt deze actie op touw gezet door het „wielercomité Terneuzen" in sa menwerking met de heer Borgh- stijn. De kinderen die een kerstboom inleveren ontvangen een gratis lot, waarmee zij vanavond één van de vele prijzen kunnen win nen. Vanaf hedenmiddag 3 uur kun nen de bomen ter plaatse worden ingeleverd. Concert Chr. fanfare „Hosanna" Maandagavond had in „De Halle" 't concert plaats, dat gepland was om de nieuwe instrumenten, waarvoor een groot gedeelte van de kosten door de Axelse bevol king was opgebracht, te laten zien en horen. Het werd een geslaagde avond, waarin „Hosanna" een groot aan tal nummers liet horen. In de pauze betrad burgemees ter Van Dijke het podium en feli citeerde „Hosanna" met 't nieuwe instrumentarium. Hij prees direc teur en leden met de grote voor uitgang die in enkele jaren be reikt is en sprak zijn dank uit voor de medewerking die het ge meentebestuur altijd heeft gekre gen, indien het een beroep deed op „Hosanna". De voorzitter, de heer Le Feber, sprak een slotwoord en spoorde de jongeren aan om lid te worden en het publiek om Hosanna te steunen. Met het zingen van de eerste twee coupletten van ons volkslied, begeleid door Hosanna, werd deze mooie avond gesloten. Jammer dat niet beter gezorgd was voor de toegang tot De Halle. De bezoekers moesten zich nu door een dikke laag sneeuw een pad banen om binnen te komen. Eervol ontslag klokluider In de oudejaarsdienst van de hervormde gemeente heeft ds. A. T. Deinum namens kerkeraad en gemeente afscheid genomen van de heer J. Herrebout, die met in gang van 1 januari 1969 ontslag had gevraagd van zijn functies als klokluider, stokman en collectant. Hij sprak woorden van waarde ring tot de scheidende functiona ris, die deze arbeid sinds 1 maart 1941 met grote nauwgezetheid had verricht en daarbij wel onge veer 6000 maal de klok had ge luid. In de kleine kring van ker kelijke colleges zal binnenkort dit afscheid nog nader worden geac centueerd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer J. de Jonge. Rustige oudejaarsavond De oudejaarsavond is in Zaam slag zeer rustig verlopen. Enig vuurwerk en een poging om de op het Plein staande kerstboom te verbranden brachten wat publiek op straat, doch het was alles erg onschuldig. In het wintersportgebied rond om de Zwitserse plaats Brig zijn zeker 25 mensen het nieuwe jaar begonnen met het breken van een been bij het skiën, zo blijkt uit gegevens van de ziekenhui zen. Door het „actieve" postbeleid en zonder tariefsverhogingen is in 1968 bereikt, dat het aanvan kelijk geraamde verlies van vijf tig miljoen gulden tot 36 miljoen gereduceerd werd. Dit heeft donderdagochtend de directeur- generaal der P.T.T., de heer H. Reinoud, meegedeeld, in zijn nieuwjarsrede voor vertegen woordigers van het personeel. Eerder had hij opgemekt, dat de loonsverhogingen in 1968 aanmerkelijk hoger waren dan in de begroting over dat jaar was geraamd. Leek het er aanvankelijk op, zo was de heer Reinoud aange vangen, dat de ontwikkeling van de binnenlandse briefpost onder invloed van de conjunctuur en van de scherpe concurrentie van alle goede merken In din «ak Middelburg L.Delft 103-105 Tel 01180-7684 Ook In Den Heag Groningen Heerlen particulieree verspreidingsbe- drijven naar het weinig aan trekkelijk perspectief van een stationaire toestand tendeerde, in de loop van het jaar 1968 voltrok zich een gunstige wen ding, waardoor uiteindelijk het totaal aantal behandelde stuk ken met ruim 4 vermeerder de. Mede daardoor stegen de geldelijke ontvangsten met ruim 25miljoen gulden tot bijna 560 miijojen. Veel aandacht blijft de kwali teit van onze dienstverlening vragen. Enige tijd geleden ston den verftragingen bij de bestel ling, in het bijzonder tijdens het weekeinde, in de publieke aan dacht. De verschillende bewa kingsmaatregelen die ten dien aanzien reeds bestonden zijn in middels uitgebreid om dit euvel te ondervangen. Het is overigens geen eenvoudige zaak om dit tekort in onze dienstverlening te beperken, omdat de tijdige en accurate bestelling van de post van vele factoren afhanke lijk is. En verschillende daarvan zijn zeer kwetsbare factoren; wij doen echter het mogelijke, aldus de heer Reinoud, die over de posterijen verder nog op merkte: een besluit van post- historisch en maatschappelijk be lang betrof de ontwikkeling van een negencijferige uniforme adrescode, waarmede elk perceel in Nederland kan worden ge- identificeerd. Aldus is de grond slag gelegd voor een toekomstige verreikende automatische post- sortering, niet alleen in de plaat- Volgens voorlopige gegevens heeft de PTT in 1968 2,57 miljard binnenlandse poststukken ver werkt; het aantal verwerkte bin nenlandse postpakketten bedroeg 10,2 miljoen stuks, resp. 4 pctT meer en 2 pet minder dan in 1967. Het aantal rekeningen bij de postchèque- en girodienst be droeg op 31 dec. j.l. 1.670.000; een toename ten opzichte van 1967 met 13 pet. Het saldotegoed op genoemde datum was 5,26 mil jard; 4 pet meer dan op dezelfde datum een jaar ervóór. In ons land zijn over 1968 1.530.000 telegrammen verstuurd; 7 pet minder dan in 1967. Het aantal telefoonaansluitin gen is ten opzichte van eind 1967 met zeven procent toegenomen tot 1.865.000 op 31 december 1968. Naar het weer werd per telefoon 24 miljoen keer gevraagd; naar de tijd 94 miljoen maal; resp. 9 en 4 pet meer dan in 1967. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 31 dec. 329.000, hetgeen 8 pet minder is dan eind 1967 en 35 pet minder dan eind 1958. 2.840.000, 1 pet meer dan eind 1967. Het aantal geregistreerde televisietoestellen was op 31 december j.l. 2.715.000; 6 pet meer dan aan het eind van 1967. Van de 65.800 man personeel van de PTT werkten er 30.600 in de postdistricten, 22.500 bij de telefoondiensten en telegraaf kantoren, 7.300 bij de centrale di- rektie en overige diensten, 4.500 bij de postchèque- en girodienst en 900 bij de rijkspostspaarbank. Ten opzichte van eind 1967 is het totale personeelsbestand met één procent teruggelopen. Burgemeester Thomassen van Rotterdam vindt dat de huidige Rijnmondwet grondig moet worden herzien. Hij vreest dat dit een moeilijk karwei zal worden, maar heeft toch enige hoop: Den Haag en Rotterdam hebben een regionaal bestuur gelijkend op de structuur van Rijnmond verworpen. „Het is aannemelijk, aldus burgemeester Thomassen, „dat Rotterdam in de Nederlandse wetgeving op den duur geen andere positie kan in nemen, dan onze grote randstad- partners. De Rotterdamse burgemeester die deze visie gisteren gaf in zijn nieuwjaarsrede voor de gemeente raad, zei dat er een reeks van fei ten is op te sommen die tonen dat van Rotterdamse zijde alles is ge daan om in de Rijnmond tot merk bare verhoudingen te komen. De kern van de zaak is echter, dat de Rijnmondwet niet deugt, aldus de heer Thomassen. De fout bij de opzet van Rijn mond is volgens de burgemeester .van Rotterdam dat men in de Rijn- mondraad, het hoogste orgaan, geen vertegenwoordigers van de gemeenten heeft opgenomen. Dit had men kunnen doen zonder de democratie aan te tasten namelijk door de gemeentelijke leden een raadgevende en de gekozen leden een concluderende stem te geven. sen van verzending, maar ook in die van bestelling. De op 18 deecmber met goed gevolg gelanceerde eerste satel liet van het type „intelsat 3" zal nog deze maand (januari 1969) in gebruik worden genomen, zo heeft de direkteur-generaal der PTT, de heer H. Reinoud, don derdagochtend in zijn nieuw jaarsrede voor vertegenwoordi gers van het personeel gezegd. De Nederlandse PTT neemt thans deel in hét daarvoor op gerichte internationale satelliet consortium intelsat met 4 min cn heeft momenteel de beschik king over negen satellietkanalen, welk aantal in de komende jaren door de beschikbaarheid van „in telsat 3"-satellieten verder zal kunnen worden uitgebreid, aldus de heer Reinoud. De samenwerking in intelsat is goed, al zijn er wel wensen ten aanzien van de versterking van de Europese invloed op het be heer. Thans wordt ten behoeve van het satellietverkeer gebruik ge maakt van een drietal grondsta tions in Frankrijk, Duitsland en Engeland. Studies hebben uitge wezen dat een Nederlands grond station in de toekomst econo misch rendabel kan worden. In verband daarmede staat de Nederlandse PTT, afgezien van een enkel financieel aspekt dat nog geregeld moet worden, in be ginsel positief tegenover de spoe dige bouw van een Nederlands grondstation in het noorden des lands, hetgeen ook voor de Nederlandse industrie van be tekenis kan zijn. Wü wachten de bui afi sberkerzelps Wu trachten de B.T.W, verhogingen door extra omzekfen dus lagere, tosten)tegen benouden. klqsseA met vert honina *EIERBÊSCHUJT hfiêflyKbros A met vaal honing heêt-lUk bi-o S&ChaM kVOUEPONP THEE6UH3JB flSSrtep» iTbirplis KOFFIEMELK „aourfdM kan* hele I CHOCO. MELK riHe hui&houST "grote pot PiNC&KAAS poo»-eta pele hcterhwamcnl "kilo baal' iiberPiacon GA NAAR DG Tijdens het officiële afscheid van drs. P. A. Neeteson bij zijn vertrek naar Duitsland werd hem door burgemeester R. A. J. den Boer namens de gemeente het ereburgerschap van Sas van Gent toegekend. Niet alleen zijn ver diensten als algemeen directeur van de Glasfabriek en Zuid-Che- mie, maar ook voor zijn warme belangstelling voor de gemeente en zijn medewerking aan vele activiteiten in het belang van de gemeenschap. Hij kreeg hierbij 'n zilveren legpenning en oorkonde aangeboden. Het ligt in het voornemen het produktlevermogen van nieuwe telefoonaansluitingen in de komen de jaren aanmerkelijk op te voe ren, zodat wij na het verkrijgen van een nieuwe status voor ons bedrijf en daardoor verbeterde financieringsmogelijkheden, de wachtlijst binnen enige jaren tot aanvaardbare proporties kunnen terugbrengen. Dit zei de directeur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, don derdagochtend in zijn nieuwjaars rede voor vertegenwoordigers van het personeel. Wanneer de gang van zaken van de telefonie in 1968 in ogenschouw wordt genomen dan valt allereerst de gunstige ontwik keling van de wachtlijst voor aan sluitingen op. Het aantal wachten den nam in 1968 met rond 10.000 af en beliep daardoor ultimo de cember 1968 nog ongeveer 116.000. Dat dit ondanks de stijging van de vraag mogelijk was, is in het bij zonder toe te schrijven aan de be langrijke stijging van de produktie van nieuwe aansluitingen, vooral in het vierde kwartaal, zo zei hij1 eerder. Het telefoonverkeer ontwikkelde zich eveneens gunstig. Het aantal binnenlandse gesprekken steeg met negen procent; het uitgaande ver keer met het buitenland met ruim zestien procent. De mogelijkheden voor automa» tisch internationaal verkeer ver« meerderden, waardoor een groter dienstbetoon en een hogere graad van efficiency worden bereikt. De daarvoor benodigde extra investe» ringen waren gering, n.l. 1 pro« cent van het totale investerings. bedrag. De bijzondere telefoniedlensten, zoals mobilofoon en semafoon, verheugen zich in een grote pu blieke belangstelling, aldus de ditefiteur-gehgrttal der PTE.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3