Nieuwe spanning in het nabije oosten Israël door Veiligheidsraad veroordeeld Amerikaans- miljonair- zakenman wordt onderminister van defensie Edward Kennedy wil in leiding democratische senaatsfractie LLOYD'S BETAALT NA ISRAËLISCHE AANVAL OP BEIROET 26 DODEN BIJ VLIEGRAMP IN AUSTRALIË OVERSLAG IN ROTTERDAMSE HAVEN IN 1968 MET 10 PROCENT GESTEGEN HET WEER DONDERDAG, 2 JANUARI 1969, 25e Jaargang No. 5891 Cijfers over de Amerikaanse presidents verkiezingen Doden bij jaarwisseling in Italië Militaire promotie voor Juan Carlos Verzekering van vliegtuigen in midden-oosten duurder? TREINONGELUK IN ENGELAND Verontwaardiging in Israël Koudegolf in noord-lndia Ernstig ongeluk in Turkije Grondverschuiving in Brazilië 1968 WAS EEN SOMBER JAAR NEW YORK BEREIDT RUIMTEVAARDERS GROOTSE ONTVANGST OOK NOORWEGEN SLACHTOFFER VAN LUCHTVERVUILING Weerbericht ^oogwater Zon- en J TERNEUZEN Pl#|liur BooMregacfenft P. J. van Se Semite Redactie- en Administratie-adres: Smldswsl Telefoon: 01 ISO—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2.70. Losse nummers IS cent VRUEZ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cit; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regeis f 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of ..Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Men aantal incidenten in en »m Israël heefit dinsdag de -panning in het nabije oosten verder doen toenemen na de be schieting in Athene .van een Is raëlisch vliegtuig en de Israëli sche revanche-actie tegen het vliegveld van Beiroet in het weekeinde. Nadat Israël dinsdagochtend melding maakte van de beschie ting met bazookagranaten van cn dorp door Arabische com- rnendo's die van Libanees gebied waren gekomen, meldde de Li banese premier dat vier forma ties Israëlische vliegtuigen later boven Libanees gebied waren verschenen. Er werd geen mel ding van beschietingen gemaakt. Een besloten vergadering van .het Libanese parlement over de Israëlische actie tegen het vlieg veld van Beiroet waar dertien Arabische vliegtuigen werden vernield, werd geschorst. Liba non ontkent de actie tegen het Israëlische dorp en zegt dat Is raël een voorwendsel nodig had voor de schending van 't lucht ruim. Ook vanuit Jordaans gebied werd Israël onder vuur geno men. Met mortieren werd in de nacht van maandag op dinsdag een installatie van een koper mijn bij Timna beschoten. Later De komende Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird, heeft maandag de benoeming be kendgemaakt van David Packard, een miljonair uit Californië, tot onderminister op zijn departe ment. Packard, 56 jaar oud, is president-commissaris en direc teur van de maatschappij Hew lett-Packard uit Palo Alto, die elektronische en andere appara tuur vervaardigt, o.a. voor de fensie. Packard erkende na zijn be noeming direct dat hij in een ern stig belangenconflict zou kunnen .raken. Hij vertelde op een pers conferentie dat hij dit probleem dacht op te lossen door 3.610.000 aandelen ter waarde van circa 300 miljoen dollar, die hij en zijr vrouw in de maatschappij had den, onder te brengen in een be- heerfonds. Alle opbrengsten van wie aandelen zouden worden ver deeld onder liefdadigheids- en onderwijsinstellingen. Aan Packards nieuwe functie is een jaarinkomen van 30.000 dollar verbonden. Tot dusver ver diende hij een miljoen per ja-r. Op de persconferentie zei hij met een brede grijns dat hij met van plan was het met 30.000 dollar per jaar te doen. Hij had nog wel voor een tot twee miljoen aan aandelen achter de hand, naasts de eerder genoemde. Senator Edward Kennedy streeft naar de positie van waar nemend leider van de democra tische senaatsfractie, zo heeft hij maandag bekendgemaakt. De huidige waarnemend demo cratische senaatsleider is senator Russell Long van Louisiana, lei der van de fractie is Mike Mans- field. Kennedy heeft zijn besluit ge nomen na overleg met vice-pre sident Hubert Humprey en de voormalige kandidaat voor het vice-presidentschap, senator Ed mund Muwkie. Waarnemers zien in de kandi- daatstelling van de 35-jarige Ed ward, eefns de benjamin, nu de enige overlevende van de broe ders Kennedy, een poging om zich een hechte basis te verwer- "ca voor eventuele politieke as piraties in de toekomst. Zowel de democraten als de republikeinen, kiezen elke twee jaar nieuwe leiders in de con gresfracties, maar meestal zijn deze verkiezingen niet meer dan een formaliteit. op de dag verschenen Israëli sche hefschxoefvliegtuigen bo ven Jordaans gebied tussen de Dode Zee en de Golf van Akaba en bestookten onder bescher ming van jachtvliegtuigen een auto van de Jordaanse veilig heidsdienst. Er zaten yijf men sen in de auto die in brand vloog. In Jeruzalem werden in een winkel en in een autobus tijd bommen ontdekt, die echter on schadelijk konden worden ge maakt. In Hebron schoot een Israëli sche patrouille een Arabier dood die bij zijn aanhouding wilde vluchten. Een Arabische vrouw die in de vuurlijn kwam werd eveneens gedood en enkele an- dëre mensen liepen verwondin gen op. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat maatregelen zijn getroffen om eventuele sabota ge aan Israëlische schepen in buitenlandse havens tegen te gaan. Volgens een gerucht zou ge tracht zijn aanslagen op Israëli sche schepen op Cyprus en in een Zuidamerikaanse haven te doen. De verzekeraars van Lloyd's hebben maandag tijdens een vergadering besloten dat zij aansprakelijk zijn voor een deel van de eis tot schadevergoeding die de Middle East Airlines bij Britse verzekeringsmaatschap pijen heeft ingediend na de Is raëlische aanval op het vlieg veld van Beiroet. Een woord voerder heeft medegedeeld dat Lloyds ongeveer 1,3 miljoen pond sterling zal uitbetalen, haar aandeel van achttien pro cent in de eis tot schadevergoe ding van 7.25 miljoen pond sterling van de luchtvaartmaat schappij. De verzekeraars heb ben besloten uitkeringen te doen aan maatschappijen die volledig tegen oorlogsrisico zijn gedekt en dat geldt ook voor de Middle East Airlines. Behalve de genoemde acht tien proeent zal Lloyd's moge lijk moeten betalen op herver- zekeringspolissen van andere verzekeringsmaatschappij en, maar hoeveel daarmee gemoeid zal zijn, zal pas over enige tijd bekend zijn. Wellicht zullen an dere luchtvaartmaatschappijen nog eisen tot schadevergoeding indienen, maar die zullen be trekkelijk klein zijn in verhou- Een onderzoek van het Ameri kaanse stembureau heeft uitge wezen dat het deel van de be volking dat dit jaar heeft deel genomen aan de presidentsver kiezingen een half procent lager lag dan ir 1964, 67,8 tegen 69,3 procent. Het stemmenaandeel van de blanke bevolking daalde van 70,7 naar 69,1 procent, dat van de ne gerbevolking van 57,5" naar 56,2 procent. In het zuiden was het stem menaandeel van zowel de blan ken als de negers groter dan in 1964, in de noordelijke en wes telijke staten echter lager. Het totale stemmental in de verkiezingen van november wordt geschat op 72,2 miljoen, twee miljoen meer dan in 1964. Het totale stemmental van de negerbevolking steeg volgens het bureau van 6 naar 6,3 miljoen. In Italië hebben ongelukken bij het afsteken van vuurwerk aan twee mensen het leven gekost, terwijl er ruim 100 werden ge wond. In Napels kwam een voet zoeker terecht in een vertrek vol vuurwerk. Eén man werd gedood en honderd gewond. In Marina, bij Vaireggio, gingen honderden linksgeoriënteerde jongeren een menigte te lijf die in een nachtclub de jaarwisseling vierde. De jongelui wilden pro testeren tegen de „burgerlijke traditie en de geldverspilling die hiermee gepaard gaat". Er vielen 21 gewonden, onder wie enige po litiemannen die de orde wilden herstellen. Prins Juan Carlos van Bour bon is woensdag bevorderd tot kapitein bij de Spaanse infanterie. Het was een routinepromotie voor de prins die algemeen wordt, be schouwd als de favoriet van Eran- co voor de Spaanse troon. Zondag viert hij zijn 31-ste verjaardag. ding tot die van de Middle East Airlines. Britse verzekeringsmaatschap pijen die vliegtuigen verzeke ren overwegen een verhoging van de premies voor oorlogsrisi co voor vliegtuigen die diensten op het midden-osten onder houden, zo is in Londense ver zekeringskringen vernomen. Volgens de zegslieden werd het besluit om de premies te herzien genomen kort nadat Lloyds had uitgemaakt dat de vernieling van de Arabische vliegtuigen op de internationa le luchthaven van Beiroet een oorlogshandeling is. Verzekeringsmaatschappijen in Londen hebben woensdag de oorlogsrisicopremies voor goe deren welke met Israëlische of Arabische schepen worden ver voerd, verdubbeld. De maatre gel geldt voor alle schepen 'die onder de vlag van Israël, Egyp te, Jordanië, Libanon, Saoedi- Arabië, Soedan of Syrië varen, of waarvan de maatschappij in één van deze landen is geves tigd. De desbetreffende extra pre mie voor het vervoer van la ding op schepen die Israëlische of Arabische havens aandoen, wordt vervijfvoudigd. Ook de premies voor het luchtvervoer naar deze landen zal worden verhoogd. Een Vickers „Viscount" passa giersvliegtuig is dinsdag in een verlaten gebied dichtbij de West- Australische stad Port Hedland neergestort. De ramp werd gemeld door de piloot van een licht vliegtuig, die het wrak van het toestel in een zandvlakte op acht kilometer van Homestead, ruim 1750 kilometer ten noorden van de stad Perth, had waargenomen. De piloot had geen tekenen van leven bespeurd. Het verongelukte toestel voerde een vlucht uit van Perth naar Port Hedland en meldde zich over de radio toen het aan de landing be gonnen was. De wrakstukken van het vlieg tuig liggen ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Port Hedland. Er is een reddingsploeg op weg naar de nlaats van de ramp. Een woordvoerder van de dienst burgerluchtvaart in Perth heeft meegedeeld dat er geen overleven den ziin. Er waren 21 passagiers en vijf bemanningsleden, onder wie twee Nieuwzeelanders en éên Westduitser. De overige inzitten den waren hoogstwaarschijnlijk Australiërs. Volgens een ooggetuige was het vliegtuig plotseling door vlammen omringd en stortte het daarna neer. Vijf-en-dertig mensen werden gewond, van wie minstens 20 ern stig, toen een trein dinsdagavond op een station in een voorstad van Londen, achter op een andere trein inreed. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN De Rotterdamse haven on omstreden de grootste ter wereld heeft in 1968 circa 155 miljoen ton goederen overgeslagen, 10 °/o meer dan in 1967 toen voor het eerst de 140 miljoen ton werd overschreden. De overslag van minerale olie steeg met 10 tot 85,7 miljoen ton, die van erts met 30 tot 23 miljoen ton. De groei in deze sec tor vooral doorvoer) kwam voor al van erts uit" Australië en Bra zilië. Ook de behandeling van stuk goed in de Rotterdamse haven nam toe, en wel tot 24 miljoen ton (stijging 8 Rotterdam behandelde in het afgelopen jaar minder graan een daling van 7,2 tot 5,8 miljoen ton en ook minder dan in 1967. In deze sectoren Is de over- slagactiviteit van de Amsterdam se haven opvallend. Burgemeester Thomassen van Rotterdam die deze cijfers dinsdag verstrekte op een oude- jaarsbijeenkomst van de haven vereniging noemde 1968 „een goed jaar". Ten aanzien van de teruggang van de kolen- en de graan-overslag en de groei van Amsterdam zei de Rotterdamse burgemeester „we moeten de zon in het water kunnen zien sche nen." Van de totale goederenoverslag van 155 miljoen ton is 117 mil- De veiligheidsraad heeft dinsdag Israël met algemene stemmen ver oordeeld voor de aanval op het vliegveld van Beiroet, zaterdag uitgevoerd door Israëlische com mando's. In de resolutie waarin de ver oordeling is vervat, waarschuwt de raad Israël dat de volkerenorgani satie bij een herhaling van een der gelijke actie als in Beiroet, „nieu we stappen zal moeten overwegeri om haar besluiten uit te voeren". De raad meent dat Libanon recht heeft op een passende vergoeding voor de geleden schade. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Jacob Malik, vond het maar een nare zaak dat bepaalde leden van de raad die toch het optreden van Israël in krachtige bewoordingen hadden veroordeeld, niet de bereidheid toonden om tot daden over te gaan. De resolutie, aldus Malik, kan alleen gevolgen hebben als de permanente leden van de raad de maatregelen nemen die nodig zijn om een herhaling van het optreden van Israël als in Beiroet te voor komen. De Amerikaan James Russell Wiggins zei dat de Ver. Staten zich grote zorgen maken over de toenemine van de gewelddaden in het midden-oosten en herinnerde er aan dat zijn land bereid is sa men met andere mogendheden maatregelen te treffen om de leve ring van wapens aan de landen in dit gebied te beperken. De Israëliër Joseph Tekoah achtte de door de raad aangeno men resolutie in striid met het handvest van de verenigde naties. Deze resolutie, aldus Tekoah, weerspiegelt het morele, politieke en juridische bankroet van de vei ligheidsraad wat het midden oosten betreft. Tekoah liet uitkomen dat Israël de resolutie naast zich neerlegt. Niet de resoluties van de veilig heidsraad maar de houding en da den van de regeringen in het be trokken gebied zullen het lot van het midden-oosten bepalen. Israëls optreden in Beiroet moet daarom de Arabische regeringen bijbren gen dat Israël vastbesloten is zijn recht op vrede en veiligheid te ver zekeren. Wii hebben te maken met een laf soort oorlogvoering, aldus Tekoah, die als voorbeeld van Arabisch terrorisme het depo neren van dynamiet in een school bus noemde. (Dinsdagochtend werd in een autobus in Jeruzalem een tijdbom aangetroffen, die onscha delijk kon worden gemaakt). De Libanese vertegenwoordiger, Fouad Boutros, prees zich geluk kig met de eenstemmige veroor deling van Israël, maar betreurde dat de resolutie geen sancties b*- vat. Ook de Rus Malik vond de resolutie zwak, reden waarom hij „met ernstig voorbehoud" zijn stem had uitgebracht. De Amerikaan Wiggins zwakte de Amerikaanse kritiek op Israël De veroordeling van Israël door de veiligheidsraad heeft in Tel Aviv grote verontwaardiging ge wekt. Men beschouwt de houding van de raad als eenzijdig en vindt dat de resolutie de Palestijnse commando-organisaties alleen maar kan aanmoedigen hun terro ristische activiteit op te voeren, terwijl daarnaast de positie van de voorstanders van een harde lijn In Israël wordt versterkt zodat een verslechtering van de situatie kan ontstaan. De algemene Indruk, die men zo wel In commentaren als in politie ke kringen krijgt, is dat Israël op nieuw zal terugslaan als de com- joen aangevoerd (toeneming 11 miljoen ton) en 38 miljoen ton overzee afgevoerd (toeneming 8 procent). De binnenvaart speelt nog al tijd de grootste rol bij de aan- en afvoer voor de Rotterdamse haven. Binnenschepen transpor teerden circa 57 miljoen ton goederen, dat is 10 procent meer dan in 1967. Het spoorwegvervoer steeg met 25 tot 2,1 milj. ton, hel> grens overschrijdende wegvervoer nam met 15 toe tot 4 miljoen ton. Via de Rotterdam-Rijn-pijp- leiding ging 16,5 miljoen ton olie naar Duitsland (+12 Beiroet: De Libanese president Charles Helou (links) en premier Yafi (tweede van rechts) bekij ken de verwoestingen op de lucht haven, na de vergeldingsactie door Israëlische commando's. af met de opmerking dat Washing-1 mando-aanvallen voortduren. Het ton zich distantieert van de „ver gaande generaliseringen" jegens Israël. Hij sprak over de herhaalde vijandelijkheden en terroristische daden waaruit het jongste Israëli sche optreden was voortgesproten. Zijn stem voor de resolutie was aantal incidenten aan de grens is weer toegenomen. De afgelopen 24 uur kwamen er tien voor. De Jordaanse rode halve maan (rode kruis) heeft bij het interna tionale rode kruis in Genève ge protesteerd tegen herhaalde Israë- niét in strijd met de algemenelische aanvallen oo de burgerbe- Amerikaense houding tegenovervolking in het Jordaandal en ge- Israël. De Amerikaan haalde de bruik van napalm door de Israëli woorden van Lincoln aan dat de j sche troepen. Ver. Staten achter hun vrienden staan wanneer zij gelijk hebben en zich van hen distantiëren wanneer zij ongelijk hebben. De veilighe'ds- raad ging vervolgens voor onbe paalde tijd uiteen. In de Sinai-woestijn is ln de oudejaarsnacht een Israëlisch Ie gervoertii'B op een mijn gerede- Drie militairen kwamen om "et leven. Een koudegolf in het noorden van India heeft tot dusver aan 58 mensen het leven gekost. In Turkije zijn op nieuwjaars dag 11 mensen om het leven geko men en 12 ernstig gewond door dat, op een spoorwegovergang op 30 km van Izmir een vrachtauto met boeren door een trein werd gegrepen. Een grondverschuiving te Pa- verana in de Braziliaanse staat Rio Grande Do Sul heeft dinsdag aan zeker vijf mensen het leven gekost. Er worden nog mensen vermist. Volgens het K.N.M.I. moet het afgelopen jaar 1968 tot de zeer sombere jaren worden gerekend. Dit geldt vooral de zuidelijke provincies. In Vlissingen kan van het somberste jaar sedert het be gin der registreringen van de zon neschijn in 1907 worden gespro ken, in zuid-Limburg ziin slechts twee nog somberder jaren be kend. In het noorden ep midden van het land is 1966 over het al gemeen nog iets somberder ge weest dan het afgelopen jaar. In Den Helder is ruim 1450 uur zon geregistreerd, in delen van Gel derland en van Brabant niet meer dan 1230 uur. Van de 12 maanden waren alleen april en juli te De Bilt wat aan de zonnige kant. De hoeveelheid neerslag be droeg. gemiddeld over het gehele land genomen, ongeveer 850 mm tegen 744 mm normaal. Vooral in het centrum van het land hee|'| het veel geregend. Limburg do minst natte provincie. I>' ste maand was septem£ droogste april. De mar tot en met oktober- %;de het on 41 dagen te^en nor" een weinie onder Sle waarde. D5 koudste was december, de warmste Justus. In De Bilt werden 15 «.merse dagen en 79 vorstdagen /ingetekend tegen resn. 23 en 64 dagen normaal. De eerste zomer se dag kwam al in anril. daaren tegen was de zomer bijzonder arm aan warm zomerweer. De stad New York zal de maan- reizigers Frank Borman, James Lovell en William Anders vrijdag 10 januari een grootse ontvangst bereiden, zo heeft Nelson Rocke feller, gouverneur van de gelijk namige staat, bekendgemaakt. De ruimtevaarders zal onder meer de grootste eer te beurt val len die de Newyorkers beroemde gasten aandoen: een „parade" over Broadway onder een regen van papiersnippers. De Noorse hoofdstad, enige ja ren geleden nog een van de „schoonste" steden ter wereici, lijdt nu ook aan luchtvervuiling, die ernstige vormen heeft aange nomen doordat voor de verwar ming zware olie wordt gestookt. Volgens medische statistieken sterven in de winter in het gebied van Oslo wekelijks vijf mensen door luchtvervuiling. In het zuiden van Noorwegen zijn zalmrijke rivieren door regen en sneeuw ernstig vervuild. DOORZETTENDE DOOI Een krachtig hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied ten westen van Ierland tot aan d« Alpen. Zachte en vochtige lucht van de oceaan is tijdens de jaarwisseling om dit hogedrukgebied heen vU Schotland en de Noordzee naas West-Europa doorgedrongen. Nadat het in de nacht van oud op nieuw in het oosten van ona land nog 6 tot 8 graden had ge vroren, bereikte de voorste be grenzing van genoemde zachte lucht in de vroege ochtend de kuststreken, vergezeld van een regengebied, voorafgegaan doc#> sneeuw. In de avond was de dool al doorgedrongen tot aan Oost- Duitsland, in West-Duitsland off grote schaal regen en motregen' veroorzakend. Het laat zich aanzien dat de dool in ons land de eerstkomende da«t gen aanhoudt, medegedeeld door het K.N.M* geldig tot hedenavond. Doorzettende dooi TT r geen Veel bewolking, n}aatSelijk regen van betekening,, in de mist zwakke tot /t0t krachtige kustgebiedenm^ en noordwest.: wind tussen va0; i Aanhoudend'' NDERDAG 2 JANUARI reskeiis Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.03 3.39 4.13 4.22 T n.ra.i 3.29 4.05 4.39 4.48 VRIJDAG 3 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.28 2.04 2.47 2.47 n.m, 1.45 2.21 3.04 3.04 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder jan. 2 3 8.48 16.40 8.48 16.41 14.54 15.51 8.28 9.18 T

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1