Oude|aars£eest|e... cadeau-idee neem iets vam mvv eflSlftsf? mee Prins Johan Friso gedoopt Zware brand teistert Amsterdams Rembrandtplein WELKOM DOKTER fficoóed BOSCH OPTIEK HET WEER Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 30/dinsdag 31 december 1968 BROMFIETSER VERONGELUKT (in fraaie geschenkverpakking) DODELIJK ONGEVAL De preek van ds. Kater Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Grieks schip in nood AUTOMOBILIST VERONGELUKT Daf-directeur tijdens vakantie overleden SCHIETPARTIJ IN ISTANBOEL Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden In Beringen (gem. Delden) is de 36-jarige heer J. van den Beu eken uit Helden vrijdagavond met zijn bromfiets tegen de ach terzijde van een stilstaand auto- busje gereden. Het slachtoffer werd met hoofdletsel naar het zie kenhuis te Venlo overgebracht waar hij enkele uren later aan de opgelopen verwondingen is be zweken. De 19-jarige landbouwerszoon M. van de Ruintenbeek uit Uddel (gein. Apeldoorn), is vanmiddag op het landbouwbedrijf van zijn vader dodelijk verongelukt. De jongeman wilde met een snij brander de bodem uit een leeg vat branden. In het vat hebben ver moedelijk chemicaliën gezeten. Er volgde kort nadat hij met de brander bezig was een ontploffing waarbij hij de bodem van het vat tegen zijn hoofd kreeg. Het slachtoffer werd in ernstig ge wonde toestand overgebracht naar het Boerhaaveziekenhuis in Harderwijk, waar hij kort na aan komst overleed. Men vermoedt dat het vat aceton heeft bevat. (Vervolg van pag. 1) „Ik ken u bij name, ook hebt gij genade gevonden in mijn ogen". Deze woorden uit Exodus 33 vers 12 gaf ds. H. J. Kater prins Johan Friso Bernhard Christiaan David zaterdagmorgen als persoonlijke tekst mee nadat hij hem in de Utrechtse Domkerk had gedoopt. De Amsterdamse predikant ver geleek de naam met een handvat waaraan een kind zich later kan optrekken: „Wij noemen hem'bij voorbeeld Johan omdat wij hem ontvangen hebben als een genade gave van God en omdat wij hem ook zelf willen verwijzen naar het feit, dat een mens niet alleen uit genade leeft. Friso komt daarbij, omdat zo'n naam ons als muziek in de orgen klinkt. Bernhard wordt eraan toegevoegd omdat wij de hoge waarde van de familietradi tie erkennen en wij onze dank baarheid willen tonen voor ons voorgeslacht. Maar opdat ons kind zal weten dat er nog een hogere traditie bestaat dan die van de familie en dat deze traditie van een „family of God" er is om de fami lietraditie te louteren en te ver nieuwen, komt er ook de naam Christiaan bij, een naam die her innert aan hem die alle dingen maakt en aan hem in wien alle mensen kinderen zijn van een en dezelfde God. Dan kan echter ook de naam David niet gemist wor den, opdat wij niet zullen vergeten dat „het heil uit de Joden is" (Johannes 4 vers 22) en dat ook een koningskind pas groot is, als het zich klein weet voor God, ge lijk- bij Israëls grootste koning het geval was". Voor Johan Friso zal de moge lijkheid, in de anonimiteit zichzelf te zijn, nooit bestaan. Tegen prinses Beatrix en prins Claus zei ds. Kater, dat het voor hen misschien een schrale troost is, dat er voor alle ouders een moment komt waaroD hun kind steeds minder gaat reageren op hun roepen en waarin het daaren tegen steeds meer zal antwoorden op het roepen van anderen: „Door een kind een naam te geven, geven wij het in zekere zin prijs aan de hele wereld, het is daar bij name bekend, het wordt geregistreerd in alle mogelijke kaartsystemen en daardoor kan het worden opge roepen door mensen en machten". Volgens ds. Kater is het fout als men probeert, alleen in het eigen gezinnetje gelukkig te zijn en zich af te sluiten van de wereld, omdat die wereld nu eenmaal niet buiten te sluiten is. Dit betekent, aldus de predikant, dat wij juist terwille van onze kinderen allemaal mee moeten doen in de strijd voor een andere, betere, meer menselijke wereld, waarin het gevaar dat ons kind zal worden gegrepen voor werkelijk onmogelijke, voor zede- Utrecht: Prins "Willem-Alexan der kijkt tussen twee stoelen door om het allemaal beter te kunnen zien. Verzorgster mejuffrouw Swellengrebel houdt hem in de gaten lijk volstrekt onaanvaardbare za ken, wat minder groot zal zijn. Als ouders hun kind laten dopen, betekent dat dat zij ook willen dat hij bij name bekend zal zijn bij God. „U erkent daardoor", zei ds. Kater tot de doopouders, „dat God uw kind als zijn eigen dom mag beschouwen, dat hij ermee mag handelen, over hem be schikken- kan, hem bij name mag roepen". De ouders zullen hun kinderen daarom moeten leren, niet alleen te luisteren naar de mensen, maar bovenal naar de roepstem van God. Wie weet wel ke stem gehoorzaamd moet wor den en welke niet, hoeft geen speelbal te worden van mensen en machten. God zelf redt ons van de mensen en machten en voert ons door alle gevaren heen naar onze bestemming. UTRECHT: De dopeling prins Johan-Friso en prins Willem- Alexander op schoot bij prinses Beatrix en prins Claus. Het Griekse schip „Popi P.K." van 4836 ton, dat zich in de buurt van de Kanarische eilan den bevindt, meldt een zware brand in de machinekamer. De bemanning is in de boten ge gaan. Een Italiaans, een Brits en een Zweeds schip zijn naar de „Popi P.K." onderweg. Het Italiaanse schip „Eolia" heeft alle 27 bemanningsleden van de Griek aan boord geno men. Niemand is gewond. Slecht zien in het verkeer is levensgevaarlijk! Draag uw bril 1 Voor automobilisten heb ben wij speciale moderne monturen met licht ge kleurde öf ontspiegelde glazen. (Gediplomeerd opticien (Gediplomeerd Kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 TeL 01156—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01140—2327 Zaterdagavond heeft zich op de provinciale weg Valkenswaard Leende 'n verkeersongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 24-jarige H. Maas uit Val kenswaard. Hij is bij het inhalen van een auto op de linkerberm terechtgekomen en tegen een boom gebotst. In de ouderdom van 50 jaar is op vakantie te Verbiers in Zwit serland plotseling overleden de heer W. Buma, directeur van de Daf-export te Eindhoven. Van 1936 tot 1958 was hij werkzaam in Djakarta. In 1958 werd hij be noemd tot plaatsvervangend hoofd afdeling export van de Daf te Eindhoven, in 1961 tot hoofd, in 1963 tot adjunct-direc teur en in 1967 tot directeur. De Turkse politie heeft met machinegeweervuur zaterdag avond een Amerikaanse toerist gedood, die in een aanval van razernij vier mensen, onder wie een politieman, had doodgescho ten en drie verwond. De wilde schietpartij vond plaats in het hoofdbureau van politie in de haven van Istanboel. De toerist, een 33-jarige man uit San José (Californië), was aangehouden omdat men hem verdacht van handel in verdovende middelen. „In de 24 jaar dat ik politieman ben, heb ik nog nooit zo'n zware brand meegemaakt". Met deze woorden typeerde vanmorgen de wachtcommandant van het poli tiebureau Singel een brand, die een flink gat sloeg in de facade van het Rembrandtplein hoek Thorbeckeplein in Amsterdam. De brand ontstond rond 5 uur in de Riche-Bodega en ontwik kelde zich in korte tijd zodanig, dat de brandweer „groot alarm" gaf, wat betekende dat alle be schikbare materiaal en man kracht ingezet werd. Rond half zes was de Riche- Bodega verloren, evenals het Surinaamse café van Max Woi- sky aan het Rembrandtplein en de café's „O.K.-bar" en „Ver woest" aan het Thorbeckeplein. Het stuk tussen hotel Schiller aan het Rembrandtplein en de Moulin Rouge aan het Thor beckeplein, vijf panden omvat tend, moet als verloren worden beschouwd. Volgens de geneeskundige dienst van Amsterdam hadden zich tot half zes geen persoon lijke ongelukken voorgedaan- Ondanks het vroege uur trok de brand zeer grote belangstel ling. De brandweer wist te voorko men dat het vuur dat soms met hevige knallen gepaard ging, zich verder uitbreidde. Zodat hotel Schiller en de Moulin Rouge ge spaard bleven. Vermoedelijk is in deze gebouwen wel waterschade ontstaan, evenals in het café Ver woest op de hoek van het Rem- brandtsplein en het Thorbecke plein. Hier ging het vuur achter langs, hoewel het dak nog wel even in lichterlaaie heeft ge staan. Omstreeks zes uur stortte het dak van een der panden op het Rembrandtsplein met donde rend geraas in. De politie hield de nieuwsgierigen op een flinke afstand, temeer omdat gevaar voor instorten van gevels be stond. Om half zeven leek de brandweer de vlammen onder controle te hebben. Hier en daar laaide het vuur nog wel op, maar het grootste gevaar leek gewe ken. Twee jongens van 21 en 22 jaar waren de eersten die de brand ontdekten en alarm sloegen. Zij zagen rook onder de luifel van de Bodega naar buiten komen en snelden samen met een taxi chauffeur en een voorbijganger naar binnen om de ongeveer tien bewoners op de etages boven de Bodega te waarschu wen. De meesten waren toen al door Ann Rush 52) Mrs. Overby was in de achter tuin bezig, met het ophangen van luiers. Twee kleine kinderen hin gen aan haar rokken en in het huis schreeuwde de jongste ver ontwaardigd. Eve stond al voor haar eer de vrouw gemerkt had wie haar kwam bezoeken. Ze schrok even en glimlachte toen. Ze zag er jon ger en heel wat minder vermoeid uit dan Eve haar tot nu toe had gezien. Ze haalde een wasknijper uit haar mond en begroette Eve. „Er is hier niemand ziek, Dr. Eve." Eve lachte. „Ik kom ook alleen maar even kijken hoe u het maakt. Neemt u die vitamine druppeltjes in, die ik u heb ge stuurd?" Mrs. Overby moest daar eerst eens over nadenken. Het leek wel alsof ze nooit van vitaminedrup pels had gehoord. „Ja, dat wel," zei ze tenslotte. Maar Sonny, hij is op één na de jongste, heeft het flesje te pakken gekregen en ik weet niet waar hij het heeft gelaten." Eve wist niet of ze moest zuch ten of lachen. Ze deed het laatste en zei: „U ziet er een heel stuk beter uit." Mrs. Overby pakte Sonny op, die gevallen was en nu luidkeels brulde. „Ja, ik voel me ook heel wat beter. Ik geloof dat de dingen een beetje gemakkelijker voor ons gaan worden. U kent Mr. Sanders van de papierfabriek toch wel?" Eve knikte, ofschoon Mrs. Over by niet op antwoord wachtte. „Hij is vanmorgen hier geweest en hij zei dat hij John nodig had. John vond het helemaal niet nodig om een baantje te hebben, maar Mr. Sanders bleef aanhouden en John is met hem meegegaan. Hij is nog niet terug en ik hoop dus maar, dat hij een paar dagen aan het werk blijft." Haar stem klonk niet erg opti mistisch, ook al veronderstelde ze niet dat haar rnan het langer dan een paar dagen zou volhou den regelmatig te werken. Eve lachte. „Misschien blijft Mr. Overby nu wel aan het werk." Mrs. Overby schudde het hoofd. „Nee, John kan niet ergens opge sloten zitten en hij kan niet de hele dag het zelfde doen. Hij wil zijn vrijheid. Zo nu en dan werkt hij eens een week, twee weken, soms een paar dagen. Dan heb ben we vlees. Van wat de steun ons geeft kunnen we geen vlees betalen." Ze scheen er zich niet zo heel veel zorgen over te maken. „En gisteravond heeft Coreen, zo maar uit zichzelf, de vaat ge wassen. Ze is anders net haar va der; liever lui dan moe. Ik kan mijn ogen niet geloven." Ze ging verder: „En Nellie zegt dat ze weer naar school wil. Ik weet niet wat ik zonder haar moet beginnen." „Dat begrijp ik," zei Eve. „Ze is een reusachtige hulp voor u. Maar dat is te meer om haar ook een kans te geven." „Sinds u hier bent, schijnt ze niet meer tevreden te zijn," klaag de Mrs. Overby. „Ze praat erover, dat ze ook dokter wil worden." „Ja, dat heeft ze me verteld. Ze zou nog een goede dokter wor den ook, maar het is een lange en dure studie." „Ik heb haar gezegd, dat ze net zo goed prinses Margaret kon wil len worden." Mrs Overby maakte zich weinig illusies. „Ach, zo is het niet helemaal," zei Eve vriendelijk. „Ik heb haar voorgesteld dat ze maar moest proberen om verpleegster te wor den. Ze heeft, dan haar levens onderhoud vrij en daarbij krijgt ze ook nog wat geld in handen. Als ze dit jaar het diploma Hign School haalt, kan ik haar wel op een cursus geplaatst krijgen." „Maar dan komt al het werk op mij neer," jammerde Mrs. Over by. „Ik denk niet, dat ik het zon der haar klaarspeel." „Maar als Mr. Overby op de fa briek werkt, kunt u de kleinste kinderen vast wel in de crèche brengen. Dan kunt u overdag rus tig uw werk doen en ik denk dat u zich, als Mr. Overby en de kin deren met de fabrieksbus thuis worden gebracht, lang niet zo moe voelt als nu." Mrs. Overby vertoonde de waar digheid van een gekwetste vorst in. „Een ongetrouwd meisje denkt daar natuurlijk niet aan maar ik zeg altijd dat een vrouw zelf voor haar kinderen moet zorgen en het niet op een ander moet afschui ven. „En is Nellie dan niet iemand anders? Moet zij wel haar hele leven opofferen om voor uw kin deren te zorgen. En het zou haar hele leven zijn want tegen de tijd, dat alle kinderen groot zijn, is zij te oud om nog te trouwen of iets te leren. Ze kan dan alleen weer voor de kinderen van andere mensen gaan zorgen. Denk er eens over na, Mrs. Overby. Geef Nellie een kans." Op dat ogenblik liet Nellie zich aan de achterdeur zien. „Wilt u niet een kop koffie, Dr. Eve? Eve wuifde en schudde haar hoofd. „Ik moet nog naar verschil lende patiënten en ik ben al laat, Nellie. Een andere keer graag." Aanvankelijk voelde ze zich ge- ergerd over wat ze het egoïsme van Mrs. Overby meende te zijn. Maar daarna amuseerde ze zich over haar opvattingen met be trekking tot de vrijheid van man nen, de plichten van vrouwen, van moeders tegenover hun kinderen en van oudste dochters tegenover hun moeders. Ze wist het alle maal precies. Eve hoopte, dat Nel lie er zelf ook bepaalde denkbeel den op na hield en dat ze koppig genoeg zou zijn om zich daaraan te houden, Eve vond wel, dat ze alles had gedaan wat een bemoei ziek iemand onder de gegeven omstandigheden kon doen. (Wordt vervolgd.) wakker. Zij konden tijdig de straat bereiken. Enkelen die zich de weg zagen afgesneden, vluchtten via de ramen en de lui fel. De Bodega was toen al een vuurzee. De vlammen sloegen in een oogwenk over naar de boven etalages en de panden ernaast. Met de nablussingswerkzaam- heden kon om ongeveer half. acht worden begonnen. De brandweer verwachtte, dat deze tot het middaguur zullen door- gaan en dat de verwoeste panden niet voor vier uur zullen kunnen, worden betreden. De brandweer deelde later-, mede, dat men de brand om even voor zeven uur meester was. Om tien voor vijf werd het sein middelbrand gegeven, dertien minuten later „grote brand". In totaal werden achttien brand-, weerwagens naar het plein ge dirigeerd, waaronder zeven mo torspuiten en vier ladderwagens. Ook de blusboot Jan van der Heyden werd ingeschakeld. Zij" leverde vanaf de Herengracht' enorme hoeveelheden water om de vlammen te bestrijden. medegedeeld door het KNMÏ, gel dig van vanavond tot morgen avond: Aanhoudende vorst Lichte tot matige, in de naeht en ochtend in opklaringsgebiedefi strenge vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met in de kustprovincies later kans op sneeuwbuien. Tot matig toe nemende zuidelijke wind.' WINTERWEER HOUDT AAN Gedurende het weekeinde trok een opvullende depressie van Denemarken via de Duitse Bocht en ons kustgebied naar Noord- Frankrijk. Hij veroorzaakte plaatr selijk flinke sneeuwval, met name in het zuidwesten van ons land, in België en Noord-Frankrijk, ter wijl een randstoring vergezeld van krachtige tot stormachtige winden in Oost-Engeland dertig tot vijftig centimeter sneeuw bracht. Vanuit de Ardennen wordt 20 tot 40 cm sneeuw ge meld. terwijl in het westen en zuiden van ons land sneeuwhoog ten van 10 tot 15 cm voorkomen. Vrijwel geheel Europa bevindt zich thans in de greep van de win ter. De komende weersontwikke lingen zullen geen einde aan het winterweer maken. Tussen een hogedrukgebied boven de Oceaan en Oost-Groen land en een depressie, die zich over Scandinavië naar het zuiden uitbreidt wordt met een noorde lijke stroming opnieuw lucht uit de poolstreken naar onze om geving gevoerd. In deze stroming trekt een storing mee, waardoor morgen later op de dag in de kust gebieden de kans op sneeuwbuien weer toeneemt. De storing wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de komende nacht ons land passeert mogelijk vergezeld van opklarin gen. DINSDAG 31 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.42 0,18 0.52 1.01 mm. 11.54 12.30 1.04 1.13 WOENSDAG 1 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m 2.15 2.40 2.51 3.16 3.25 3.30 3.34 3.59 DONDERDAG 2 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.03 3.29 3.39 4.05 4.13 4.33 4.22 4.48 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 31 8.48 16.38 13^39 1 1 jan. 1 8.48 16.39 14.10 7.26' 2 8.48 16.40 '14.54 8.23 3 8.48 16.41 15.51 9.18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2